Vertraging bij rijksweg 581 BOUWERS WACHTEN OP ZAND LUCT0R !?derne keukens Boerenleenbank Zeeland vraagt Péchiney waarborgen tegen luchtverontreiniging hde week Landbouwschap ernstig beducht voor verdergaande verzilting Oplichtings affaire Dongen u linketen e koehiEt (jEVOLG VAN SHELL-MOERDIJK: Verzilting COMMISSIE CONCERTEN Feestconcerten Terneuzen Staatslening 7,5% jur iw afwezig Discotheek bGAPON" IDAIHË VAKANTIE DlëTISTE |;IS Voor al uw autobanden LOUWERSE& DE PRIESTER N.V. Weer antiekbeurs te Heeze bij de Boerenleenbank - dichtbij. de bank voor iedereen DE STEM VAN ZATERDAG 7 JUNI 1969 brandweer, die onmiddellijk m randmelding uitrukte met twee-i ;den, pakte het bluswerk bO ;r snel en resoluut aan. Daar-1 kon worden voorkomen, dat ilj] men oversloegen naar de rett!' de school en omliggende gebon-! andweercommandant D. Taekc-i :ei ons: „We hadden geluk dat'T rand op een voor ons gunstig! :p uitbrak. We werden omII voor twaalf gewaarschuwd, die tijd is iedereen zo'n beetje' de middagpauze begonnen", 'f het schoolgebouw, dat al iang meer voor onderwijsdoeleinden t gebruikt, waren kantoorma-' !S opgeslagen en materiaal van! imeentelijke sociale dienst. Vol- een voorlopige schatting be-1 gt de schade circa f 15.000. Ver-'l wordt dat de brand is ont-:| doordat kinderen in het ge- met vuur speelden. De recher-ifi s nog bezig met een onderzoek. j| iaard wens en lastr. en DEI -35 iet werk jaar, ig 12, de diëtiste van de P. Z. V. „Het Groene Kruis" mej, M. A. J. SCHILPEROORT is wegens vakantie VAN 6 JUNI TOT EN MET 6 JULI 1969. Alleen brieven op adver tenties geplaatst onder nummer, die een directe aanbieding ot reactie op het gestelde in de adver tentie inhouden zullen door ons worden geaccep teerd. Folders, reclame- orieven, huisorganen e.d, worden door ons niel doorgezonden. iet week-end onze gezellige protestantse kerk) te HULST PRIMA MUZIEK IANG GRATIS in kost tijd. Eigenlijk té veel niet anders kan.... Natuurlijk happen van de hele week op showroom voor de koelkast serie uitgekiende Frïgidaire rl extra's, om uw leven pi0" neral Motors. T.V. - ELECTRA >E JONGE N.V. aat 5 AXEL - V- De beruchte „Tarzanbochf" van de zuidelijke rondweg te Breda gaat De rijksweg 27 van Gorinchem naar Breda krijgt een trompet- unsluiting op rijksweg 58. (Van een onzer verslaggevers) RIEL/GILZE De werkzaamheden aan het twintig km lange tracé van rijksweg 58 tussen Breda en Tilburg zijn in volle gang. Maar het zal een vraag zijn of de weg wel in augustu of september 1971 voor het verkeei kan worden opengesteld. Er dreig namelijk ernstige stagnatie in de aanvoer van zand. Voor het gehele project zal niet minder dan twee miljoen kubieke meter zand nodir zijn. De aannemers kunnen hier en daa niet vooruit, omdat zij moeten wach ten op ontgrondingsvergunningen vai de provincie. De wegenbouwers zijl er uiteraard op uit vergunningen tc vragen voor het graven van zandput ten op plaatsen, die dicht bij de aar te leggen weg liggen. Hun wensen komen niet altijd overeen met de bestemmingen, die de gemeenter dergelijke gronden hebben toebe dacht. Volgens het provinciaal bestuui zouden veel moeilijkheden kunnen worden voorkomen als de aannemers hun aanvragen tijdiger indienden Met de behandeling van een aan vraag blijkt al gauw een periode var drie maanden gemoeid te zijn. Ver der zou een gecoördineerde aanvrage van ontgrondingsvergunningen dc provinciale diensten, die hiermee te maken krijgen, meer duidelijkheid verschaffen. Ondanks de zandwinningsproble men wordt er aan de kunstwerken van de nieuwe rijksweg, die enkele kilometers ten zuiden van de be staande weg Breda - Tilburg gelegen is, hard gewerkt. Onze fotograaf maakte opnamen van het in aanbouw zijnde viaduct over het „Belgisch lijntje" bij Riel, van het viaduct bij Verhoven (Gilze) en van hei-werkzaamheden bij de „Tarzan-bocht" vam de zuide lijke randweg in Breda. (Van een onzer verslaggevers) KLAASWAAL De plannen om Ibissen Pernis en Moerdijk een twee- ihonderd meter brede „pijpleidingen- lstraat" aan te leggen (zie De Stem Ivan gisteren) vormt slechts eén on- lietdeel van de vele vraagstukken [die samenhangen met de industri ële ontwikkeling in een gebied dat Ivan oudsher op land- en tuinbouw |is ingesteld. Tijdens een door het Landbouw schap georganiseerde persexcursie Kwamen ook enkele van die andere «anten aan de orde. [Voor wat IJsselmonde en de Hoek- ewaard betreft, valt het probleem fan de pijpleidingenstraat weg tegen «et alles overheersende vraagstuk l'itt 4e onzekerheid over de toekom- te bestemming van dit gebied. Zo- fd van de zijde van het Landbouw- rp als van de landbouworganisa- werd gesteld dat de landbouw pcb beslist niet tot het uiterste zal [verzetten, indien het nationaal e- Miomisch belang vereist dat de rndbouw als leverancier van ruim- |te voor industrie en stedebouw fun- „Doch dan moet wel worden [aangetoond dat de greep naar de wmte op grond van betrouwbare Prognoses gerechtvaardigd is", zo fora gezegd. praat tegenwoordig wel erg makkelijk over de landbouw als si aflopende zaak", zie ons ir. D. .Tuynman, voorzitter van de com a's planologie van het landbouw- hebben op dit moment gwover de berekeningen aangaan de rentabiliteit van bijvoorbeeld L1"!?-0 drijven, geen harde cij- IW t ^Mid om aan Te tonen net op dat punt met de land- f Ult nationaal economisch oog- li k x1' gesteld is- Gelukkig is m i ™ands Economisch Instituut Idii gonnan met een studie waaruit VerSehjkend cijfermateriaal te Itaiw, 'tan k°men. Daaruit kan bJJn Wat dc betekenis van de land- L ls voor de havenactiviteit, voor ®>sche industrie, voor de ver- leve! en het overiSe bedrijfs- (ADVERTENTIE) Het Landbouwschap staat, om ge heel eigen redenen, volledig achter de bezwaren die men in Zeeland heeft tegen de Shell-vestiging ami de Moer dijk en tegen zeehavenontwikkeling in de Hoeksewaard. Het gaat hij deze bezwaren niet al lereerst om het verlies aan waarde volle landbouwgronden, maar om de consequenties voor de waterhuishou ding in de gehele Delta. De zoutgrens is in de Nieuwe Waterweg nu al ge vorderd tot Maassluis. Bij het door graven van de Hoeksewaard (om Europoort een korte verbinding te geven met Shell Moerdijk) wordt een natuurlijke zoutgrens doorbroken. In de gehele Delta zal een stroom zout water gaan circuleren, die niet alleen de landbouw kan ruïneren, maar ook de zoetwatervoorziening voor de in dustrie in groot gevaar brengt. De schrik zit er bij de landbouwpla- nologen in. Rijkswaterstaat heeft toe gestemd in een uitdieping van de Dordtsche Kil tot 8,5 meter vaardiep- te, hetgeen bepaald niet in overeen stemming is met de wensen van Shell-Moerdijk, maar wat in ver band staat met het verziltingsgevaar. In de Hoeksewaard vreest men dat het op den duur tot een geheel nieuw kanaal zal komen, dat via de sluizen het zoutgehalte in voorheen zoete wa teren zal verhogen. Ir. C.S. Knottnerus vatte in een kor te toespraak tot de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, die de deelnemers aan de excursie in het Provinciehuis ont ving, de indrukken van de deelnemers samen. Hij hoopte dat men ook in Zeeland, waar industrie en landbouw elkaar in de strijd om de ruimte ont moeten, zal vasthouden aan de eens opgetrokken lijnen op de kaarten deT planologen. (Van een onzer verslaggevers) KLOETINGE In Kloetinge is een commissie opgericht die de naam draagt: „Concerten Midden-Zee land". Deze commissie heeft zich be last met de organisatie van een aan tal orgelconcerten in de Nederlands- hervormde kerk te Kloetinge. Nieuw is dat aan kunstschilders en beeldende kunstenaars gelegenheid zal worden gegeven de concerten bij te wonen en in de pauze hun wer ken te exposeren. Het eerste concert zal zaterdag avond 16 augustus worden gegeven. Verschillende viadukten zullen er voor moeten zorgen, dat Gilze en omgeving niet in noordelijke richting wordt afgesloten door de nieuwe rijksweg 58. Hier een viadukt in aanbouw nabij Verhoven. De koeien grazen nog rustig in de wei naast het met gras begroeide spoorlijntje van Tilburg naar Baarle-Nassau. Over ruim twee jaar zal het snelverkeer over het nu nog in aanbouw zijnde viadukt over de spoorlijn razen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provincie Zeeland heeft in ontwerp een „con venant" gereed, die, ondertekend door Péchiney, zoveel mogelijk waar borgen moet scheppen tegen lucht verontreiniging, die de eerlang te bouwen fabrieken van dit concern in het Zuidsloe zouden kunnen veroor zaken. Dit bleek donderdagavond uit opmerkingen van gedeputeerde J. v. d. Bos tijdens een bespreking van Eerste- en Tweede Kamerleden van de A.R.P. en leden van deze partij in Zeeland in de Schouwburg te Mid delburg. De heer Van de Bas wees er voorts op dat naast deze „convenant" een dergelijke overeenkomst met Hoechst tot nu toe goed heeft gewerkt. Zo be toogde hij voorts, dat van overheids wege voortdurend metingen worden verricht om een mogelijke verontrei niging direct te kunnen vaststellen. Het Tweede-Kamerlid, mej. J. v. Leeuwen, wees in dit verband nog op het nog onopgeloste probleem, welke exacte norm moet worden gehan teerd om een verontreiniging te kun nen constateren. Een en ander werd gesteld n.a.v. bijzonder verontruste opmerkingen van een der aanwezigen, de heer A. Sandee, lid van de provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling na mens de C.B.T.B. die betoogde dat deze aluminiumfabriek een luchtver ontreiniging met zich zal meebren gen, die zijn weerga niet kent. „Vooral de fruitteelt in Zuid-Beve- land wordt bedreigd", aldus de heer Sandeg, die voorts zei, ervan over tuigd te zijn dat er nog geen enkel procédé beschikbaar is om een der gelijke verontreiniging afdoende te kunnen bestrijden. „Er za'l in de om geving van deze fabriek een woestijn ontstaan. Wij willen graag industrie, maar niet tot elke prijs", aldus deze spreker. Men schrijft ons: In aansluiting op uw artikel van vrijdag over het feest- concert dat op 8 november in de nieuwe schouwburg van Terneuzen gegeven zal worden, stellen wij er prijs op mee te delen, dat de grote belangstelling die de „kwestie f eest concert" bij het publiek en de pers ondervindt ons plezier doet. Er wordt door bevestigd dat muziek en het muziekleven ook in deze streken een grote bloei tegemoet gaat. Daarom willen wij hier dan ook uitdrukkelijk verklaren, dat wij de medewerking die het schouwburgbestuur ons in fi nancieel opzicht en anderszins geeft, zeer op prijs te stellen. Wellicht zijn wij in onze verwachtingen van de grote toename van het concertbezoek naar de opening van een nieuwe zaal iets optimistischer dan sommige auto riteiten. Wij willen gaarne voorop stellen dat ons optimisme is geba seerd op feiten: het eerste concert van het Kunstmaandorkest in de nieuwe zaal te Axel was uitverkocht: na de opening van de nieuwe Doelen in Rotterdam is het aantal concert abonnementen daar toegenomen van 3600 tot 14.500. Dus verviervoudigd. In Amsterdam is de belangstelling voor het Kunstmaandorkest enorm groot geworden. Om deze redenen lijkt het ons juist dat er hier bij het begin van het eer ste muziekseizoen in de nieuwe zaal te Terneuzen dit feestconcert wordt gegeven. Nu ons, behalve door het schouwburgbestuur, ook steun is toe- gezegd door twee bedrijven, verwach ten wij, dat wij het overblijvende ne gatieve saldo van 2000,— a 3000, mede door onze gisteren door u ver melde aanvraag om provinciale sub sidie, zullen kunnen vereffenen, zo dat dit concert, dat tevens een stimu lans kan zijn voor andere culturele evenementen, kan doorgaan. Namens het organiserend comité Feestconcert Terneuzen mej. drs- W. A. Albada. (ADVERTENTIE) TIVOLIWEG 63 HULST Telefoon 01140 - 2461 Wij leveren ook particulier (VERVOLG VAN PAGINA 1) Nadat deze mensen afbetalings- kaarten van de bank kregen toege stuurd, is S. naar hij toegegaan met de mededeling, dat een en ander een vergissing was. Hij zou door de bank zijn gestuurd om de kaarten op te halen. Ondertussen had hij het gefi nancierde geld, dat de baink ook niets vermoedend aan haar inspecteur S. had overgemaakt, in zijn zak kunmen stoken. Zelf voldeed hij regelmatig alle aflossingen. „De man moet op een vulkaan heb ben geleefd", aldus kapitein De Maat. Het grote bedrag dat hij op die ma niet ineens had binnengekregen, ge bruikte hij voor weer andere afbe talingen. Hij had echter enkele keren vergeten de aflossing van een bepaal de hypotheek te verzorgen. Uiteraard buiten hem om stuurde de bank boze aanmaningen naar het vermelde adres. Daar kreeg men argwaan en men besloot de politie te hulp te roe pen. Dat is nu ruim een maand geleden geweest. In het vorige en «Et jaar echter was S. zich gaan bezig hou den met de koop en verkoop van nieuwbouwhuizen. Hij moest, omdat hij aan chronisch geldgebrek leed, op andere manieren aan geld zien te ko men. Hij liet huizenkopers bij hem een hypotheek afsluiten, waarna hij als tussenfinancier optrad. De hypotheek- gelden voor de financiering van de huizen hield hij zelf, in plaats van ze door te betalen aan de aannemers. Om hen niet wakker te schudden stopte S. hen zo nu en dan een bedrag toe. De kopers voldeden normaal de bedragen voor rente en aflossing. Op deze manier „financierde" S. blok na blok, steeds meer geld tekort komend. Aannemers die aanstalten maakten om hun geld met druk op te eisen, kregen steevast het gevraag de, dat dan weer afkomstig was van andere achtergehouden hypotheek- gelden. Hij wist zodoende successie velijk oude gevallen te saneren. Het is de politie daarom nog niet bekend bij hoeveel gevallen S. exact betrok ken is geweest. Maar inmiddels is wel duidelijk, dat hij een „kloof" heeft gekweekt van zeker 120.000 gul den. Een onderzoek naar de boekhou ding in wat aanvankelijk een eenvou dige zaak van valsheid in geschrifte leek, werd ook tot verbazing van de politie een oplichtingszaak van kaliber. DEN HAAG (ANP) De minister van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 7,5% staatslening tegen een koers van 100%. Het bedrag van de lening wordt na sluiting van de inschrij ving vastgesteld. Het recht wordt voorbehouden op de ingeschreven bedragen een procentuele toewijzing toe te passen. Op de lening zal de eerste 10 jaren geen aflossing plaatsvinden. (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom «aCrogtdijk58,Te!.(01600) - 2 37 44 Middelburg: Vlissingse Sirtaal 16-181 telefoon (01180) - 60 (Van onze kunstmedewerker) HEEZE De antiquairs van de Stichting Kunst- en Antiekbeurs Kas teel Hoensbroek zullen begin septem ber weer deelnemen aan de Brabant se Antiekbeurs, die voor de zevende maal in het kader van de Brabantse Dag in het oud kasteel te Heeze zal worden gehouden. De antiekbeurs op kasteel Hoens broek, die begin juni werd gesloten, is daar de eerste maal een succes geworden. De eerste aankoop werd gedaan door mr. dr. Ch. van Rooy, commissaris van de koningin in Lim burg. Er is verder antiek verkocht aan het Rijksmuseum, aan enkele Belgische en Duitse musea, aan ver schillende Limburgse gemeenten en aan grote particuliere verzamelaars. De deelnemers, die in september weer exposeren in het oud-kasteel Heeze tijdens de Brabantse Antiek beurs zijn A. H. Bies, kunsthandel, Eindhoven: kunsthandel Borzo, Den Bosch; Con Verdonk, oosterse tij- oijten, Eindhoven; B. Husstege, an tiquair, Haaren; J. G. Kuyper, an tiquair, Breda; J. Koldewey, anti quair, Helvoirt; F. F. Mes, antiquair Tilburg; J. Spoor antiquair. Den Bosch; J. Stender, antieke klokken, Sint-Michielsgestel; Tjerk Wiegers- ma, antiquair, Deurne. er de rente uit er in zit Het doet er niet toe ofU in 't groot of in T klein spaart Het is de rente die bet 'm doet En wie weet is 't geld, dat U regelmatig opzij kont kiggeogoed voor een rente van 4,44,5 of misschien wei 6 of 6'/4%. Dat komt U vhig aan de weet als U even binnenwipt bij de Boerenleenbank. De bank voor iedereen. Met nattwiriijk ai die andere diensten waar U tegenwoordig een bank voor nodig hebt Gemakkelijk: en dichtbij. 1050 vestigingen

de Stem | 1969 | | pagina 5