GRATIE VOOR EUROPESE olietechnici in biafra staande en cuBina Compromis tussen CDU en SPD over Cambodja BEKENDMMAXING BROODPRIJSVERLAGING Jac. Hermans Prijs-slag N.V. I )e>re|Fct ILeven in Willemstad weer normaal SER-advies bij belasting voorstellen Huurheffing terwille van krotopruiming Graf von Rosen wacht straf Indonesische militairen overschreden grens Verrassend Zuidslavisch Russisch gesprek /raagd DUPEUR(SE) ctie „DIJA" Tixier ignancourt steunt Pompidou Politieke zendtijd ••Binding Rechts" Roken onder les ongunstigvoor atmosfeer in de klas? ÏÏAAG (ANP) - Het PANKLAAR Interkerkelijk gesprek DE GEDE: 't keukencentrum BEVRIEZINGVAN BETREKKINGEN PPR-aktiecentrum Brandstichter gearresteerd Van „t rank E. Evans ZOEKEN NAAR VERMISTEN GESTAAKT Zware verliezen Zuidvietnamese troepen na actie van drie weken Met ingang van vrijdagmorgen 6 juni bij JAC. HERMANS PRIJS-SLAG. Vanaf morgenochtend verkopen wij ge. sneden verpakt wit en bruin brood voor 55 cent. Directie 8 9 DE STEM VAN DONDERDAG 5 JUNI 1969 11 iULDENS MAAKT UW 90RTAAN 15! Jke gulden aan bood- arzegel van 10 cent! ;l opdelFA-spaarkaart -postcatalogus. Tegen met 13 guldens aan kangt u van uw IFA ntant! U heeft van 13 ns gemaakt, en dat is S MAAKT U BIJ IFA :A spaarkaarten, uit de tcatalogus, praktische alen bestellen, en dat ig extra voordeel op, die u dus al verdiend jzen zijn vaak tot 1/3 de van de artikelen die Titeert u dubbel van het aarsysteem. Met dit m kunt u zich nog eens i. En alle IFA-artikelen estuurd. •LDEN VAN AANTREKKE- L ARTIKELEN DIE U. 5. GULDENS VOORDELIGER (\an onze redactie buitenland) LISSABON De regering van Biafra heeft tie Portugese regering laten weten, dat zij gratie verleend heeft aan de 18 Europese olietechnici die ter dood veroordeeld waren wegens hulp aan Nigeria. Dit is door het Portugese ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De datum van de invrijheid stelling werd niet bekendgemaakt. |l V van de Maatschappelijke iag in kontakt komen met ders, die beschikken over en in: Breda, Roosendaal entie wordt vertrouwelijk n of dit wil leren. 1-7 oosterhotjt 620 - 3576 Van onze redactie buitenland) WILLEMSTAD Het leven In Willemstad schijnt zijn normale gang weer te gaan. Gisteren reden files auto's door de binnenstad, terwijl winkels en restaurant zover dat mo gelijk was, opnieuw geopend waren. Er is echter allesbehalve sprake van een opgewekte stemming. eMn is diep doordrongen van de geweldige ge volgen die de jongste ongeregeldhe den voor de Antillen zullen hebben. De vakbonden op Curasao hebben bij gouverneur Debrot er op aan gedrongen dat een bondsvertegen- woordiger in de regering van de An tillen de verkiezingen zal helpen voorbereiden. De vakbonden, die het niet eens zyn met de aangenomen moties (ontbinden van de Staten en uitschrijven nieuwe verkiezingen) wat het „vertrouwen in de regreing" betreft, hebben nogmaals verklaard de algemene staking voorlopig niet te laten doorgaan. De Nationale Volkspartij heeft de gouverneur benaderd met het ver zoek de komende verkiezingen onder een partijdig lichaam te doen hou den. De Nationale Partij Suriname heeft het inzetten van mariniers op Cu rasao verworpen. Het werpt een schril licht op de koloniale instel lingen van het Statuut, die de natio nale waardigheid van de overzeese rijksdelen aantasten en meer dan ooit tevoren als onhoudbaar worden op gevat. De Nationale Partij Surina me blijft bij het standpunt dat de tijd is aangebroken voor volledige zelf standigheid voor Suriname met be houd van de historische gegroeide houd van de historisch gegroeide en de Nederlandse Antillen. In antwoord op vragen heeft pre mier Kroon bevestigd dat „stuk voor stuk" alle zaken waren afgebrand, waartegen de heer Stanley Brown in zijn krantje „Vito" had geschreven. De heer Brown wordt beschouwd i als een aanhanger van „Black Po wer". (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Republikeinse Al- hantie", de rechtse groepering onder leiding van Vixier Vignancourt, ™öt gisteren besloten de kandida tuur van Pompidou te steunen. ~e Alliantie had in de eerste ronde in de strijd om het Franse president schap op Poher gestemd. hoewel de partij niet in het parle ment is vertegenwoordigd, kan zij re- op de stemmen van 3 pet. van 'Van onze parlementaire redactie) parlementaire redactie) Kil) heeft besloten aan de politie' --Binding Rechts" politieke VM, tv vo.or racüo en televisie te ge Rechts" had hier al ge- tijd geleden om gevraagd. De i, in1' 's ontstaan na de splitsing '1 üc Boerenpartij. ip,.!; amerlitl dr. Lamberts A) heeft de minister van j ,WI'S en Wetenschappen en e staatssecretaris van Sociale vraaóa Y"lksgezondheid ge- srhiiM, over gegevens be- hocZ.en Waaruit kan blijken in lera, i ?00r onderwijzers en Serookt tl|dens de lessen wordt ,i'l1' '-aniherts vraagt voorts of e tiewmdciieden niet van oor. I-. ln- dat het roken onder de fpp "gunstig is voor de atmos- siecht u lesruimte en een Sen 01'beeld voor de leerlin- be'r(sns„'"ue informeert dr. Lam- naar of de bewindslie- ÜPn iv,,.77- vlc ucwuiusuc- ,«ortt- en zien om door Portugal, dat een van de belang rijkste bondgenoten is van Biafra, had dinsdag een beroep gedaan op de lei der Oejoekwoe om het leven van de olietechnici te sparen. Portugal had deze actie ondernomen op verzoek van de Italiaanse regering. Veertien van de veroordeelden waren namelijk Italianen. Portugal onderhoudt nogal goede contacten met Biafra. Het is Biafra bijvoorbeeld toegestaan om Lissabon te gebruiken als het vertrekpunt van het wapenvervoer naar Biafra. Hoe wel Portugal Biafra niet officieel heeft erkend, heeft het de deelstaat toegestaan een vrij groot hoofdkwar tier ir. Lissabon te handhaven. Eerder was van vele zijde een be roep gedaan op Biafra om het dood vonnis van de oliedeskundigen niet uit te voeren. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft enkele malen een dringend verzoek gezonden aan Oe joekwoe op verzoek van de West duitse (er zijn ook drie Duitsers bij) en Italiaanse regering. Hij deed dit in zijn functie van voorzitter van de speciale commissie van de organisatie voor de Afrikaanse eenheid. In Italië heeft het gevangen nemen van de olietechnici en hun veroorde ling grote beroering gewekt. In recht se kringen werd zelfs aangedrongen op het nemen van militaire maatre gelen tegen Biafra. Ook van de kant van het Rode Kruis was verscheidene malen ver geefs een beroep gedaan op Biafra om de olietechnici vrij te laten. De minister van defensie van Ivoorkust en de minister van voorlichting van Gabon zijn nog naar Biafra gegaan om te trachten Oejoekwoe te vermur wen. De Italiaanse minister van buiten landse zaken verklaarde gisteren nog in het parlement dat hij op hetzelfde tijdstip dat de 18 deskundigen ter dood veroordeeld werden, van gene raal Oejoekwoe een boodschap had ontvangen waarin hij aan de Italiaan se regering zijn dankbaarheid uit sprak voor de hulp die zij aan Biafra geeft. Letterlijk stond in die bood schap: „Wij zijn diep geroerd door uw realistische humanitaire actie". UTRECHT (KNP) Na de we derzijdse dooperkenning van de ka tholieke kerk en de reformatorische kerken in ons land is gisteren in Utrecht het gesprek voortgezet over de communio en de ambtserkenning. Anders dan de vroegere gesprek ken wordt het gesprek thans door officiële vertegenwoordigers van kerken gevoerd. Hoewel het eigenlijk tussen de katholieke en de hervorm de kerk gaat, zijn de remonstranten door deputaatschappen vertegen woordigd, zodat het gesprek werke lijk interkerkelijk is. DEN HAAG (A.N.P.) Naar het oordeel van de heer A. de Goede (D'66) moet de S.E.R. worden inge schakeld voor het uitbrengen van advies ovei belangrijke belasting voorstellen. Deze suggestie, neerge legd in een motie, werd gedaan bij de openbare behandeling in de Twee de Kamer van het ontwerp van wet op de vennootschapsbelasting. Mede centraal bij deze behandeling stonden het vraagstuk van de rege ling yan de beleggingsinstellingen, de fiscale positie van de coöperatie en de kwestie van de zogenaamde „dub bele heffing" Naar de mening van de drie rege ringspartijen die daarin werden bijgevallen door de P.v.d.A. moet ons land over het vraagstuk van de dubbele heffing zo spoedig mogelijk »en eigen standpunt bepalen. In een motie-Scholten (C.H.U wordt dit oordeel uitgesproken. (ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstijl Baronielaan 59 Breda (Van onze redactie buitenland) BONN De beide partners in de reegringscoaiitie van West-Duitsland hebben overeenstemming bereikt om hun samengaan te doen voortduren totdat ze van elkaar gescheiden wor den door de uitslag van de verkiezin gen in het najaar. Beide partijen ho pen namelijk op een beëindiging van de coalitie door een absolute meer derheid te behalen in de nieuwe Bundestag. Dit werd gistermorgen besloten tij dens een topconferentie van de partu- leiders van de coalitie in Bonn. Ge sproken werd over het gehele spec trum van de regeringspolitiek en ovei belangrijke beslissingen die voor de verkiezingen dienen te worden geno men. De conferentie vond plaats op een moment dat er een crisis dreigde te ontstaan tussen beide partijen over (aVn onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het krottenvraag- stuk is zonder een effectief doorstro- mingsbeleid vrijwel onoplosbaar. Wil men dwang vermijden op dit punt dan kan men niet voorbij aan het in voeren van een huurheffing voor huurders die in verhouding tot hun inkomen een lage huur hebben. Ook moet men het eigen woningbezit ster ker stimuleren. Dti zegt het PPR-aktiecentrum Den Haag in een beschouwing over het vraagstuk van de krotopruiming. De oplossing daarvan is volledig af hankelijk van de bereidheid om on ze financiële prioriteiten grondig te herzien aldus de P.P.R. Dit vraagstuk kan niet binnen en kele jaren worden opgelost. Het is in vrii sterke mate 'n zaak van middel lange termijn, aldus de PPR. Inkor ting van deze termijnen is alleen mo gelijk door opvoering van het wo ningbouwprogramma met b.v. 10.000 woningen per jaar. De vraag is alleen of het Nederlandse volk hiervoor de nodige financieringsmiddelen niet uitsluitend overheidsgelden op ta fel wil leggen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM In Rotterdam is een 44-jarigè machinist uit Maassluis ge arresteerd, die de afgelopen maan den tot zes keer toe brand heeft ge sticht op het terrein van een che misch bedrijf in de Botlek. Hoewel de branden nooit ernstige vormen aannamen, veroorzaakten zij toch een totale schade van 60.000 gul den. De man werkte al jaren bij het bedrijf. Zijn motief is niet bekend het feit dat Cambodia Oost-Duits- land heeft erkend. De christendemocraten gaven er de voorkeur aan over te gaan tot een volledige breuk met Cambodja ter wijl de SPD de betrekkingen liever niet wilde verbreken omdat daardoor de Oostduitsers in Cambodja de vrije hand zouden kunnen krijgen. Gisteren is het tot een compromis ge komen. De Westduitse regering heeft nu besloten de betrekkingen met Cam bodja te „bevriezen". Besloten is geen nieuwe economische hulp aan dat land te verlenen. Reeds gedane toe zeggingen worden echter wel nageko men. De Duitse ambassade in Cam bodja wordt wel gesloten. De wijze waarop dit probleem nu is opgelost geeft een aanwijzing voor de wijze waarop dit probleem in de nabije toekomst zal worden behan deld. Door dit besluit wordt namelijk de z.g. „Hallsteindoctrine" belang rijk herzien. Krachtens deze doctrine zou Bonn z'n betrekkingen met elk land verbreken dat Oost-Duitsland erkende. De besprekingen van gisteren heb ben de richtlijnen vastgesteld waar op de Westduitse regering een aantal belangrijke zaken zal behandelen op 't gebied van binen- en buitenland se politiek tot aan de verkiezingen. Op het punt van de buitenlandse po litiek werd besloten de onderteke ning van het non-proliferatieverdrag uit te stellen totdat West-Duitsland volledige verzekeringen heeft ont vangen over de commerciële exploi tatie van de kern-energie. jiitiuiliü*- PEARL HARBOUR De Ame rikaanse marine heeft gisteren het zoeken naar de 73 vermiste opvarenden van de onderzeeboot jager Frank E. Evans in de Zuid- chinese Zee gestaakt. Hel wordt uitgesloten geacht dat er nog overlevenden zouden kunnen worden gevnoden. Onder de vermisten bevinden zich 3 broers, die op eigen ver zoek met elkaar op de Frank E. Evans dienden; Gary Sage (22), George Sage (21) en Kelly Sage (19). De Amerikaanse marine staat normaal toe dat broers op hetzelfde schip worden geplaatst als zij dit vragen. Het achterschip van de onder zeebootjager, die door het Ame rikaanse vliegdekschip Melbour ne in tweeën werd gevaren waarbij het voorschip zonk, wordt momenteel (zie foto) naar de Fhilippljnen gesleept. De Mel bourne, die boven en onder de waterlijn schade opliep, vaart op eigen kracht naar Singapore. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM Graf von Rosen, de Zweedse kapitein die met enkele landgenoten een kleine privé-lucht- macht vormt voor Biafra, zal volgen de week bij zijn terugkomst in Zwe den aangeklaagd worden omdat hij dienst heeft genomen in het leger van een vreemde mogendheid. Hierop staat maximaal zes maan den gevangenisstraf. Von Rosen wordt volgende week in Zweden te rugverwacht omdat zijn verlof, bij de Zweedse luchtvaartmaatschappij, waarbij hij in dienst is, afloopt. SAIGON (RTR/AFP) Bij een Zuidvietnamese actie, die drie we ken heeft geduurd, zijn 693 Zuid vietnamese militair gedood, gewond of vermist, zo is in Saigon meege deeld. De operatie, Dan Goeyen (burgerrecht), is uitgevoerd in de omgeving van de buitenpost Dako, waar de grenzen van Laos, Cambod ja en Zuid-Vietnam samenkomen. Er namen 6000 Zuidvietnamese militairen aan deel. Zij doodden 945 tegenstanders. Bij luchtaanvallen en artileriebeschietingen werden nog eens 373 Vietcong-strijders gedood. Bij bomaanslagen van de Vieteong zijn gisteren 22 burgers gedood en 27 gewond. Ook zijn twee Amerikaanse jacht bommenwerpers en een hefschroef- vliegtuig door luchtdoelartillerie van de tegenstander neergeschoten. Het Noordvietnamese persbureau verspreidde een bericht van het par tijblad „Nhan Dan", waarin melding wordt gemaakt van het uitschakelen van 65.000 tegenstanders, waarbij 30.000 Amerikanen, in de maand mei. Voorts zijn in die periode 600 vliegtuigen vernietigd of beschadigd en 1100 militaire voertuigen, 65 sche pen, 250 stukken geschut en talloze wapen- en munitieopslagplaatsen, aldus de Noordvietnamese mede deling. DRIE gezinnen zijn dakloos gewor den door een brand die gistermor gen in Wormerveer een woning in de as legde. Twee andere woningen werden zwaar beschadigd. Er werden geen personen gewond. DE BRANDWEER van Schiphol heeft gistermiddag met groot materieel langs een der landingsbanen paraat gestaan bij de landing van een DC-8 van de KLM waarvan een van de motoren was stilgezet. De landing verliep echter normaal. DE SCHAT die door veldmaarschalk Rommel voor de kust van Corsica tot zinken zou zijn gebracht blijkt in het geheel niet te bestaan. Duikers heb ben op de plaats slechts wat granaten uit de tweede wereldoorlog gevon den. DE HAAGSE POLITIE heeft gister avond 't gehele Binnenhof afgezet en ontruimd omdat er een telefoontje was binnengekomen over een bom in het Tweede-Kamergebouw. Het bleek echter loos alarm. EEN ISRAëLISCHE krijgsraad in Hebron heeft gisteren Rahmin Jaber, die beschouwd wordt als een der lei ders van de Palestijnse verzetsbewe ging El Fatah, tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan een busaan slag op een busstation In Tel Aviv. IN HOUSTON in de Amerikaanse staat Texas heeft de chirurg dr. Den ton Cooly gisteren zijn twintigste harttransplantatie verricht. IN PERU zijn dinsdag 12 mensen om het leven gekomen toen bij Arequipa op 1250 km ten zuidoosten van Lima, een vrachtauto van een 80 meter ho ge helling stortte. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) MANILLA De Australische mi nister van buitenlandse zaken, Gor don Freeth, verwacht dat in de toe komst meer incidenten zullen plaats vinden aan de grens met West-Irian. In sommige gevallen hebben Indo nesische militairen bij de achtervol ging van vluchtelingen uit West-Irian de grens met Australisch Nieuw-Gui- nea overschreden. Uitdrukkelijk willen wij hierbij opmerken dat wij, gedwon gen door brood-verkopen beneden de kostprijs elders, er nu maar voorlopig radicaal hef mes in hebben gezet, en indien nodig, tot grotere prijs-concessies bereid zijn. Wij, van de Prijs-slag, kunnen ons niet veroorloven achter de feiten aan te lopen. Consumenten in West-Brabant en Zeeland kunnen daar, zolang hef duurt, hun voordeel mee doen. J Vrienden en gij allen die met mij snakt naar een onbekommerd zonnig dagje, u hebt het zeker wel gelezen roken is niet alleen schadelijk, roke - wordt steeds meer een onbetaalbare zaak. Ik ben tot de conclusie gekomen dat de rokers onder ons aan pure discriminatie worden blootgesteld. Niet alleen betalen zij de fiscus als maar hogere tabaksaccijnzen, ze le ven bovendien korter en nu moeten ze ook nog een hogere levensverze keringspremie betalen. Minister-president De Jong was dinsdag niet aanwezig bij de debat ten in de Tweede Kamer over Cu rasao en het inzetten van de mari niers. Dat hoeft ook helemaal niet. Die komt er eerst aan te pas als de excessen twintig jaar oud zijn. Eddy Merckx: de dupe van de dope. Nu de Belgen zo boos zijn om wat ze in Italië hun Eddy hebben aan gedaan, zou het niet zo'n gek idee zijn om wat mariniers van ons in te zetten ter bescherming van de Italiaanse sportbonzen. Een tip voor levensverzekerings maatschappijen van Lillie Jordan uit St.-Paul in Minnesota (VS) die dezer dagen op haar 104e verjaardag ver telde: „Ik heb nooit gerookt en nooit gedronken en ook niet gepruimd en ik kijk naar het worstelen op de televisie, want daar hoef ik niet bij te denken." Sterker: ergens in de bergen van Ecuador, in het afgelegen Vilcabam- badal, is het heel gewoon dat de men sen 120 jaar worden. Het dal ligt zo'n 1500 meter boueit de zeespiegel, temperatuur constant rond de 21 graden, iedereen doet er kalm aan en verbouwt precies ge noeg om te kunnen eten en te rui len tegen andere goederen. „De beschaving heeft de hebbelijk heid de bloedvaten en het hart onder druk te zetten", is de conclusie van een groep artsen die deze mensen heeft onder-zocht. En wij; arme beschaafde zielen, jakkeren maar door. Bijna van de ene dag op de andere moeten we ver trouwd r .ken met computers en ruim tesatellieten. Ja, we moeten leren le ven met de maan. Wij moeten maan-dagjesmenset. worden. (Overpeinzing tijdens een Tweede- Kamerdebat). Er is niets waar ge zagsdragers zo bang voor zijn als een gezagsvacuüm. B.v. wanneer je te snel mariniers terugtrekt of een sta tuut opheft, of wanneer je ineefis medebeslissingsrecht geeft. Verklaar baar, want een gezagsvacuüm is de put die gezagsdragers voor anderen gegraven hebben en waar ze zelf in dreigen te vallen. Je kunt ook te laat tot ontbinding van de Staten overgaan, als n.l. de hele zaak al in staat van ontbinding verkeert. De Block had dinsdag sinds maan den weer eens een fijne dag. Hij kreeg schouderklopjes van de Eerste Kamer. Da's toch aardig van de he ren senatoren. Ze zijn toch nog er gens goed voor. Foei, mensen, soms vraag ik me af of we het met zijn allen niet allemaal mgewikkelder aan het maken zijn dan nodig is. Ik zou er best voor voelen om zomaar in dat dal in Ecua dor 120 jaar te gaan zitten worden. En heel ouderwets 's nachts naar de maan te kijken. Misschien regent het vandaag niet, en morgen niet en nooit meer. Dag MER1JN MOSKOU (AFP) Ducan Petro- vic-Sane, de Zuidslavische vakver- hondsvoorzitter, heeft een gesprek gehad van meer dan twee uur met Vlexander Sjelipin, lid van het Rus sische politieke bureau en vakver- 'wndsvoorzitter. Dit onderhoud vond plaats op een vliegveld van Moskou, waar de Zuid slavische vakbondsfunctionaris, die pas uit Belgrado in Moskou was aan gekomen, wachtte op een vliegtuig naar Tokio. Sjelipin zou zijn Zuidsla vische collega een bijeenkomst voor gesteld hebben van Russische en Zuidslavische vakbondsleiders op een nader overeen te komen tijdstip. Dit voorstel zou door Petrovic-Sane aan vaard zijn.

de Stem | 1969 | | pagina 3