MEER KANSEN ENGELAND OP TOETREDING TOT DE E.E.G. Geheime plannen worden nu doorgevoerd Skelettenvondst in Bierum mysterie Vulcana gashaarden Doe er gerust een schepjeop! Suiker is een traktatie vandenatuui,7 cEen bïön van energie en wêeistandsverhiogen. Pastprima in uvsT slankheidsdieet Ondetdipkuwbeljpefteaan suiker niet met kpnstmatig^zoet: cAlleen suikerzoet is zuiver zoet ei w Kritiek op militante rede van Nixon olietechnici spoedig vrij r n Werkloosheid daalde ASV A-ZWARTBOEK J IN tweede wereldoorlog vermoorde mensen? I )e^e|ya „Reeds overleg over coalitie regering" Veel onrust in Midden-Oosten DETAIL Commentaar Met welk recht? VERKLARING Senator Fulbright: Binnenkort nota stakingsverbod ambtenaren met een sfeervol houtvuur volgloed raspaarden... me ideale brandstof gas. TUC verwerpt straf clausule ANTILLEN Woordvoerder NLT: BE STEM VAN VRIJDAG 6 JUNI 1969 11 DEN HAAG (ANP) „De uitbreiding van de Europese Econo mische Gemeenschap is vandaag niansgroot naar voren gekomen", aldus heeft de voorzitter van de W.E.U.-conferentie, Nederlands mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de eerste ver- nadering gekarakteriseerd. De meeste van de zes deelnemende lan den het zevende, Frankrijk, boycot de W.E.U. sedert februari waren van mening dat het probleem van de uitbreiding van de EEG wel degelijk op deze conferentie thuishoort. Slechts de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Harmei, stelde zich wat ge reserveerder op. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Brandt, heeft in de conferentie onder meer de gedachte van een topconferentie van de zeven lid-staten van de W.E.U. naar voren gebracht. De Nederlandse regering heeft een voorbehoud op dit punt gemaakt. Zij is het wel eens met het houden van een dergelijke conferentie maar zij heeft altijd gesteld dat zo'n conferen tie zeer zorgvuldig voorbereid moet worden. Minister Luns heeft verder met na druk gesteld dat volgens Nederland de uitbreiding van de EEG in detail dient te worder. besproken met de Europese Commissie. Wel is het mo- geliik daar in ander kader gedachten over te formuleren. De Nederlandse minister heeft de Europese commissie nog eens met na me genoemd, n.l. om ziin teleurstel ling te betuigen dat de Europese Heel de wereld weet het. ledereen heeft de t.v.-films kunnen zien: Nigeria probeert door terreurbom- bardementen op open steden en dorpen de bevolking van Biafra op de knieën te krijgen. Door deze ter- reurbombardementen hebben hon derden mensen, ook vrouwen en kinderen, het leven verloren. Maar de wereld heeft niet gerea geerd. Aan politieke en economi sche belangen wordt zwaarder ge lild dan aan internationale conven ties. Slechts één man heeft iets ge daan, de Zweedse graaf von Rosen. Toen hij een luchtaanval op een on beschermd thafraans dorp had mee gemaakt, heeft hij met enkele land genoten in Biafra een privé-lucht- macht gevormd. Met kleine vlieg tuigen, die geen partij vormden voor de hypermoderne straaljagers en straalbommenwerpers van Nige ria, heeft hij verrassingsuitvallen uit gevoerd op enkele Nigeriaanse vliegvelden. Het is deze Ivanhoes van de lucht zo waar gelukt een aantal toestellen uit te schakelen, zo dat er wat minder straffeloos ge moord kan worden onder de Bia- fraansi bevolking. Graaf von Rosen wordt dezer da gen terugverwacht in Zweden. Daar wacht hem een strafvervolging om dat hij zonder toestemming dienst heeft genomen in de krijgsmacht van een vrsemde mogendheid. Dat mag (ook) in Zweden niet en dus komt von Rosen voor de rechter, want het recht moet nu eenmaal zijn loop hebben, Natuurlijk. 'Welk recht? Commissie niet, zoals gebruikelijk deze conferentie bijwoont. Zoals be kend. vinden de vijf EEG-landen die wel aan de W.E.U.-conferentie deel nemen, het minder juist dat de Eu ropese Commissie door hen dus zonder Frankrijk zou worden uit genodigd. De Britse minister, Stewart, aan hakend op een betoog van de Ita liaanse afgevaardigde, ambassadeur Manzini, dat er zo snel mogelijk on derhandelingen met Groot-Brittan- nië geopend moeten worden, zei dat die onderhandelingen niet langdurig moesten zijn en over hoofdzaken moesten gaan. De conferentie heeft de volgende verklaring aangenomen over Frank- rijks lege zetel. „Wij zijn eensgezind in onze hoop dat Frankrijk zijn rechtmatige plaats in de W.E.U. zal innemen. Sinds onze vorige bijeen komst hebben wij enig constructief werk gedaan waardoor de uitzichten op de Europese eenheid zijn vergroot zonder vooruit te lopen op de posi tie en de belangen van het afwezige lid", aldus de verklaring. Minister Luns heeft ter conferen tie meegedeeld dat hij nog voor de ze zomer hoopt te komen tot een in tentie-verklaring van de zes over Groot-Brittanniës toetreding tot de EEG. Zowel minister Brandt als minister Stewart hebben van enig optimisme blïjk gegeven ten aanzien van Euro pa. Brandt suggereerde dat een top conferentie van regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken van de zeven in oktober of november zou kunen worden gehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Eind mei 19G9 wa ren 32.300 mannen zonder werk, wat neerkomt op 1,1 pet. van de afhanke lijke mannelijke beroepsbevolking. Eind april j.I. waren het er 39.200 en eind mei van het vorige jaar 50.200. De daling van de werkloosheid deed zich ook in mei in alle provincies voor. Het grootst is de werkloosheid nog in Groningen en Limburg (1.8 pet. van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking) gevolgd door Drente en Friesland (1,6 en 1,5 pet.) het laagst is ze in de provincie U- trecht (0,6 pet.). Van de 32.300 werk loze mannen was 30 pet. zes maanden of langer werkloos, ruim 14 pet. stond langer dan een jaar ingeschreven. Eind mei waren voorts 5700 vrou wen werkloos tegen 6000 een maand terug en 5900 een jaar geleden. Van deze vrouwen was 31 pet. een halfjaar of langer werkloos en 16 pet. een jaar of langer. Voorts waren eind mei 13.000 man nen en 900 vrouwen werkzaam op aanvullende werken of sociale werk voorzieningsobjecten. Derhalve be droeg de zogenaamde geregistreerde arbeidsreserve eind vorige maand 45.300 mannen en 6600 vrouwen. Op datzelfde tijdstip stonden voor man nen 73.200 vacatures genoteerd en voor vrouwen 33.800. Een overzicht van de ministers conferentie van de WEU. Voorop de drie niet bezette plaatsen van Frankrijk, dat zoals bekend de WEU boycot. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Het is gisteren in het Middend-Oosten, op de dag dat het twee jaar geleden was dat de zes daagse oorlog tussen Israël en een aantal Arabische landen begon, bij zonder rumoerig geweest. Bij een bomaanslag in Jeruzalem werden vier Arabische burgers en een Israëlische militair gewond. De politie heeft een aantal mensen ge arresteerd. In de Gaza-strook zijn Israëlische militairen in een hinderlaag van Ara bische guerillastrijders gevallen. Drie militairen werden gedood, drie ge wond. De Israëliërs zaten in een pa trouillewagen, die aangevallen werd. In het Arabische gedeelte van Je ruzalem hielden de winkeliers hun deuren gesloten en voerde Israëlische politie enkele malen charges uit bij demonstraties van Arabische jonge lui. Mosje Dajan, de Israëlische minis ter van defensie heeft meegedeeld dat sinds de zesdaagse oorlog onge veer 700 Arabische guerillastrijders zijn gedood. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) AMSTERDAM Uit de in het Maagdenhuis buit gemaakte stukken blijkt, dat er ondanks een belofte van openbaarheid van senaat en presidium, in het geheim plannen worden doorgevoerd die verstrekkende konsekwenties hebben. Dit staat in een zwartboek, dat de Algemene Studentenvereniging Amsterdam (ASVA) heeft gepubliceerd. De plannen beogen een versterking van de bestuurskracht van het centraal beheerapparaat. Door een snelle uit breiding van het personeelsbestand, vooral door de toename van topambte naren, ten koste van het personeelsbestand van de universiteitsbibliotheek en ten koste van de uitbreiding van de faculteiten, neemt de invloed van het beheerapparaat over de universiteit in concreto over onderwijs en onderzoek beleid snel toe. Deze plannen zijn al grotendeels doorgevoerd, zonder dat daar ook maar Iemand, senaat incluis, iets van wist, aldus het zwartboek. Over het aanstellen van topambtenaren is onenigheid met de centrale overheid. Vooral de in schakeling van efficiencybureaus is een al maanden lang durend conflict. Het centraal beheerapparaat wil door de vergroting van zijn bestuurskracht meer invloed krijgen binnen de universiteit. De minister wil zijn invloed op de universitaire aangelegenheden vergroten. Opvallend is, zegt de ASVA, dat het hier een ruzie betreft tussen verschillende ambtenarenapparaten, waar de universitaire bevolking stelselmatig buiten wordt gehouden. De senaat blijkt een machteloos lichaam, dat niet in staat is het beheer apparaat onder leiding van het steeds invloedrijker wordend presidium in toom te houden. Op het tot stand komen van de begroting heeft zo'n senaat totaal geen invloed. Zij mag die begroting zelfs niet zien. De formeel dualis tische structuur (senaat-curatorium) van de universiteit heeft al voor een groot deel plaats gemaakt voor een structuur, waarin het presidium een grote ongecontroleerde macht heeft. Deze ontwikkelingen zijn een reden te meer voor de studenten om daadwerkelijke beslissingsbevoegdheid te eisen, zo be sluit de ASVA. WASHINGTON (A.F.F.) De voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse za ken, William Fulbrigth, heeft felle kritiek geoefend op de rede van pre sident Nixon voor de luchtmachtaca demie in Colorado Springs. (Zie ook De Stem van gisteren). In een rede tot de senaat verklaar de Fulbright, dat uit Nlxons woorden kan worden opgemaakt dat volgens hem Amerika de rol van „wereldpoli tieman" moet blijven spelen. Hij noemde deze gedachtengang zeer ge vaarlijk. Voorts verweet de senator het staatshoofd, dat hij degenen die kri tiek op zijn beleid oefenen, probeert voor te stellen als mensen zonder enige vaderlandsliefde. „Dit is geen nieuw verschijnsel", aldus Fulbright, „en ik beschouw deze wens om het gesprek over belangrijke problemen te verstikken, schadelijk voor de V.S.". Tenslotte beschuldigde hij er de regering van dat zij een regeling van het conflict in Vietnam in de weg staat door geen afstand te_ willen doen van het toezicht op Zuid-Viet- nam. Hij kondigde aan dat hij de reser ve, die hij de laatste tijd in zijn kri tiek op het regeringsbeleid inzake Vietnam in acht had genomen, zou laten varen, als de conferentie van Nixon met president Thieu van Zuid- Vietnam op Midway geen positieve resultaten oplevert. Ook ln Russische kringen bij de Verenigde Naties heeft de rede van Nixon een slechte indruk gemaakt, men ziet in zijn woorden een teken, dat de president niet van plan is zich te houden aan zijn belofte om als staatshoofd de confrontatie te ver vangen door onderhandelingen. In dit verband wijst men ook op het verzet van de Amerikaanse re gering tegen een verzachting van de belemmeringen ten aanzien van de handel met de landen van het oos telijk blok. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen heeft gisteren in een vergade ring van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken toegezegd, dat hij binnen kort een nota zal indienen over de kwestie van het al dan niet opheffen van het stakingsverbod voor ambte naren. Zo mogelijk zal dan op donderdag 3 juli het gesprek over deze materie worden geopend. Voorts zullen de staatssecretaris en de ambtenaren- organisaties op korte termijn nader met elkaar spreken over een moge lijke arbeidstijdverkorting in 1970. Omer de interimregeling ziektekos ten 1969 heeft men gisteren in het georganiseerd overleg geen algehele overeenstemming kunnen bereiken. MET DE BOUW van 12 conventionele onderzeeboten voor de Duitse bonds republiek zal binnenkort begonnen worden op twee werven in Kiel en Hamburg. (Van onze correspondent) In de Groningse L„ee?.t® Bierum, nabij Hoogwatum, van u skeletten gevonden, waar- ,1 vermoeden bestaat dat heti (tin j ke resten vijn van mensen "e tweede wereldoorlog zijn 'Ln<">rt!- Volgens de politie is de vooralsnog een mysterie. -j rerhtni". ,letten' die op het ge- zultnn laboratorium in Den Haag »i« w"rd®n onderzocht, zijn geïdentificeerd. ieder Het nog staat in geval vast dat het drie mannen,1 een vrouw en een kind betreft. Op het terrein van de vondst, een jongetje vond een schedel tijdens graafwerkzaamheden woonde tij dens de oorlog de landbouwer N. S. waarvan men zegt dat hij een felle SS'er zou zijn geweest. De politie geeft in ieder geval toe, dat het een NSB'er was. Later is de man naar Duitsland verhuisd of gevlucht. In hoeverre het hier een moord betreft is niet met zekerheid te zeggen, maar de politie acht dit laatste in ieder geval beslist niet uitgesloten. Er bestaat een mogelijkheid dat de vijf skeletten de overblijfselen zijn van vijf vermoorde joden. Bij de eerste vondst dacht men hier te doen te hebben met een gesneuvelde mili tair. Toen de andere skeletten ech ter aan het licht kwamen, bleek dat het hier geen militairen kon betref fen. Er waren namelijk ook een vrouw en een kind bij De waar schijnlijk vermoorde personen waren geheel ontkleed. Er is geen kleding stuk teruggevonden, geen knoop, geen ring Bijzonder vreemd aspect is dat een geraamte dat geheel gaaf (ADVERTENTIE) - L™ hq itieiirenlolder of schrijf naar _Vulcana, al vana! 1895«$5rtTiCT 143' Pen Haag' is gebleven, met de armen kruiselings over de vier andere skeletten heen la». Waar de eventuele slachtoffers ook vandaan komen vaststaat dat ze niet uit Bierum of omgeving afkomstig zijn. Er worden uit die omgeving geen mensen uit de tweede wereld oorlog vermist De mogelijkheid dat het schipbreukelingen zou betreffen, moet ook uitgesloten worden geacht. De vindplaats ligt ver achter de dijk. Tijdens de opgraving bleek dat een van de vijf schedels verbrijzeld was. Hoewel men in eerste instantie de reden hiervan zocht in een moord aanslag, achtte de Groninger officier van justitie, jhr mr. A. H S van Wijck het waarschijnlijker dat dit ge schied is tengevolge van graafwerk zaamheden met een dragline Verder heeft men vooralsnog geen letsel kunnen ontdekken aan de hand waarvan zou kunnen worden vastge steld hoe de slachtoffers eventueel zijn omgebracht. De politie stelt in middels een uitgebreid onderzoek in in de omgeving van Hoogwatum. de vindplaats van de geraamten Men neemt inwoners van Bierum verho ren af om iets van het gebeurde wij zer te worden. Vooral oud-NSB'ers en oud-verzetsmensen worden over een en ander verhoord. Tot nu toe is er echter nog niets uit de bus ge komen. LONDEN (DPA) Het Algemeen Brits Vakverbond TUC heeft op zijn buitengewoon congres in Croydon met overgrote meerderheid het rege ringsvoornemen verworpen om in een nieuwe wet op de arbeidsverhoudin gen een strafclausule voor wilde sta kingen op te nemen. (Van onze redactie buitenland) GENEVE De Biafraanse leider, generaal Oejoekwoe, heeft gisteren de regering van Ivoorkust verzocht de zorg op zich te nemen voor de re patriëring van de 18 oliedeskundigen, die na hun terdoodveroordeling in Biafra gratie hebben gekregen. Oejoekwoe zou, volgens goedinge- liehte kringen, in Genève, tot gratie^ verlening besloten hebben na verzoe ken hiertoe van de paus en de presi denten van de bevriende staten Ga bon en Ivoorkust ontvangen te heb ben. Een woordvoerder van het Italiaan se ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren dat de technici vandaag of in de komende dagen zullen wor den vrijgelaten. Hij ontkende dat zijn regering Biafra concessies had ge daan in ruil voor vrijlating van de oliedeskundigen, onder wie 14 Italia nen zijn. (ADVERTENTIE) Suikgr? Leer meer over suiker! Gratis! Verzend onderstaande bon voor interessante documentatie. Aan de Nederlandse Suikerindustrie, Postbus 1000, Den Haag. Stuur mij s.v.p. uw gratis documentatie over suiker. Naam: Adres: Ik weet niet hoe het er bij u mee staat, maar het bloed van de gemid delde Amerikaan bevat zoveel DDT, dat dit gehalte hoger ligt dan het wettelijk toegestaan maximum gehal te aan DDT dat zich in consumptie vlees mag bevinden. Hetgeen alleen maar de mening die reeds eerder by mij postvatte, beves tigt: Amerikanen zijn niet te eten. In Hamburg ligt dat heel anders. Sinds jaren heeft de Franse regering nu eens een besluit genomen dat niet alleen verstandig genoemd moet wor den, maar waarmee zij eindelijk een stukje sympathie van mij had kun nen terugwinnen, ware het niet dat Pompidou de baas dreigt te worden. De regering heeft namelijk de ope ning van het visseizoen een week vervroegd met het oog op de presi dentsverkiezingenvolgende week zondag, 15 juni. Zou men het visseizoen op de oor spronkelijke datum, 14 juni laten be ginnen, dan vreesde men dat veel Fransen de hengel zouden prefereren boven de stembus. In de Franse volksmond worden kiezers die niet stemmen „Le parti de pêche" (vis serspartij) genoemd. Toch hartverwarmend, dit meevoe len met de kleine visser. Luns is en blijft te lang (denkertje). De ironie van het blote toeval wil dat de Antilliaanse PTT dezer dagen een serie nieuwe postzegels aankon digt ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Internationale Ar- beids Organisatie (IAO). Hieronder de zegel van 10 cem. ir, Tf F.hiT IQN.'.L t iHiWiiWiiM'i, W'*i wprjrwi Zoals u ziet: twee noeste arbeiders- armen gewapend met een paar ste vige sleutels. Dat is het embleem van de IAO, in Oudnederlands ongeveer te vertalen metarbeid adelt. Uitge rekend op de Antillen, waartoe Cura sao behoort, moet dit geval wel als een rare postzegel aankomen. Bij de PTT aldaar hebben ze op die manier in ieder geval wel werk. De internationale PTT (als we dit verzamelbegrip even mogen blijven hanteren; onze PTT heeft er dus ei genlijk niets mee te maken) maakt het overigens toch bont. De diocesane synode van Wenen (soort postoraal concilie) heeft onder 300 jeugdige monteurs van de telefoondienst een enquête laten houden, met de vraag wat ze over de kerk denken. Of dit veel zin heeft, betwijfel ik toch wel. (Onze kerkelijke redacteur trouwens ook, zegt hij). Want wat krijg je Jonge PTT'ers tegen verplicht celibaat. Meerderheid jeugdige telefoonmonteurs eist mo derne liturgie. Nou èn De Jong is te kort en blééf-ie het maar! (Ook een denkertjej Volgens deskundigen die het kun nen weten (NASA-mannen) is het enige op de maan wat de Apollo-11- vaarders nu al zeker weten is, dat er geen wind staat. Hoe komen ze dan toch aan de naam „Zee der Stormen" voor een bepaald gebied daar Het blijft steeds langer droog en er schijnt steeds meer zon. Het bewijst dat we toch ééns de goede kant op gaan. Zo is het MERIJN (Van onze redactie buitenland) PARIJS-SAIGON Tran Hoi Nam, de woordvoerder van het Vietnamese Bevrijdingsfront bij de vredesconfe rentie in Parijs, heeft gisteren mede gedeeld, dat thans tassen de diverse Zuidvietnamese oppositiegroepen overleg wordt gepleegd over de vor ming van een voorlopige coalitiere gering in Zuid-Vietnam. Zoals bekend wil het bevrijdings front het huidige bewind in Saigon vervangen zien door een coalitierege ring, die dan algemene verkiezingen zou moeten voorbereiden. Nam merkte op, dat de verschillen de groepen elkaar ontmoeten waar ze maar kunnen, zowel in Zuid-Viet nam als in Parijs. De kwestie van een coalitieregering zal waarschijnlijk een belangrijke rol spelen bij het overleg dat Nixon en president Thieu van Zuid-Vietnam op het eiland Midway zondag voeren.

de Stem | 1969 | | pagina 27