IJzendijke ondergaat fikse verjongingskuur Goes denkt na over mogelijk centrum voor creativiteit DE KLEINE JONKVROUW IN JULI IN DE RAAD Zomervakbeurs voor koffers en lederwaren Begrip voor nakaarten in café over Ajax Even uitblazen mevrouw Algemene vergadering ZLM Streekvervoer Walcheren wenst overheidssteun Stroper met rijke buit gegrepen Pers N.V. >ERSOON N G Vergunning liibar' E1SJE uishouding euzen \AN riachinepark e Pers N.V. 'ERSOON RT ING - Voorjaarsgroenten MOMBASSA Forensen Tuinfeest met bazaar in Sloe DRS. J. A. M. ZON: Recreatie binnen woonwijken is een zorgenkind Kantonrechter Terneuzen Bussen duurder Belangen parallel Ongunstig ZEEUWSE WELPENDAG BONT PATROON DER ORGANISATIES Werkgroep ,ZUID EN NOORD' Hogere premies voor kosten van ziekenhuis nman 23 jaar zoekt k. king met net meisim t,;.* 276.0'e'r'W' retour Sr Vakantie imeer pei snelbus. Ver iedere vrijdagavond Hn" tudy in Rlvakamers douche toilet, bekende hn 10 dagen t. 231 Reserveer by. Re,s"bll. van Hulst. Frankenstr Maastricht. Tel Ot4fioT' ranste huur te Valckl~ en West-Kapelle. Vrij w en na 9-8 voordelige Roose. Buijs Ballotstraai Kloetinge, tel. 01100-6717 Huixen Boeimeer, hoekhuis de ze bouw, olie c.v. en pa* f 75.000,-. Van den BerÈ Makel, i.o.g. Nwe. Gin. nstraat 43, tel. 01600-24421 oop aangeboden zo „oed tie uw woonhuis pr. notw 'aan 109, Breda. alleenstaand huis met douw, te bevr. J. Koevoets coekstraat 17, Sprundel. ;uwe Kevu, Avenue zoekt voor het ver haak een reda en omgeving. ie werker zijn bladen ize adonnees. in f 3.250,bruto ereist. hikbaar gesteld. Rij nstraat 20, Breda oj onder nr. 01600— 1.00 UUR DE STEM VAN WOENSDAG 4 JUNI (969 AT 6, HANSWEERT 1917 en belangstellenden ak te mogen begroe iend, IE. rEFOON 01140 -3546 van de gemeente ifdeling plantsoenen bezit te zijn van de er en motorenkennis, gebruik van chemi- de sierteelt tot aan woning kan mede- te richten aan bur- n Terneuzen. euwe Revu, Avenue, zoekt voor het ver- ïtaak een eda. lewerker zijn bladen inze abonnees, in 3.250,— bruto vereist. >or ons beschikbaar straat 20, Breda of onder nr. 01600 II 16 8714 ik bezoekt Naast nieuwbouw worden In IJzendijke ook de oude straatjes zo nu en dan opgeknapt. In de Biestraat en de Nieuwstraat is men druk bezig een nieuwe bestrating aan te brengen. O? de Zomervakbeurs voor kof- a „en Lederwaren, die van maan- sh V°' .en met yrijdag 13 juni aan slaande in de Jaarbeursgebouwen het Vredenburg te Utrecht ge- "«uflen wordt, toont de Nederlandse "derwarenindustrie de nieuwe mo- den, kleuren en materialen voor «et komende najaar en wintersei- zoen. k^6 aangevende kleuren voor t najaar en de winter zijn bruin zwart, terwijl de laatste kleur lalt h66" groot gedeelte uit zwart - tam yerv°1gens zal er een var??3 VN tinten brom te zien zijn, (SfHf van „espresso" tot „an- liil,. Voort3 valt er een geleide- vL, opmars te constateren van de ter^einv.grUs' beaojolais en blauw, pfiTYtt! bovatdien weer veel kleur- ter a e? t06SePaat zijn, die ech- hKt!-° ls uit verwante kleuren lat ^0a b.v. zwart suède met brum calf met zwart slangeleer bruin met .kroin slangeleer en Trw.i met irisé Python naturel. contr.l.Zljn ?r daarnaast ook meer SS"»4? rombinaties dan re l en' zoals *"n bet duurdere gen- (slam>'„iïVa\rt Iab met ohinchillagrijs titan» ff esPresso bruin met an- dinv' ng0 (middenbruin) met bemjolais met „elephant"- 0nmI',.tWfa!'t~bruin »ton sur ton" veel nimm is de aandacht die bij do cnm.ff'P mt)dellen besteed is aan Keel „;ofnenten Professie en mode °p de werkfjf8*® afgestemd be eeiwf de 611 reizende vrouw, zjjda p— ,nclpeerde vrouw, die ener- ras met praktische opberg- mogelijkheden verlangt, acht ander zijds een luxe vormgeving even be langrijk; in ieder geval behoudt de ze tas haar elegance. In de sector chique-sportieve tas sen en in de sector middag- en avondtasjes is een tendens tto stijging van de vraag waar te nemen. De materialen bieden weinig revo lutionaire aspecten; de collecties zullen voornamelijk bestaan uit shuf- flecalf en biffiecalf antique, lak - vooral zwart in combinatie met grijs caverni slangeleer reptiel en normale calfs en chroom. Bij de reptielen in hoofdzaak; caverni, iri sé python, schildpad, croco glossy - een Zuid-Amerikaanse krokodillevel, die op een speciale manier gelooid is, waardoor een fraaie glans is ontstaan. De vraag naar Marokkaans leer, poefs, tassen, accessoires etc., neemt eveneens toe; de belangstel ling gaat vooral uit naar het kwali- teitsprodukt. Bij de koffers en tas sen handhaven zich de Skai - uit voeringen, terwijl door het toene mende toerisme, o.a. de vakantie- vliegreizen, de vraag naar „light weight" koffers en reisaccessoires navenant stijgt. In deze tijd van het jaar moeten we weer profiteren van de heerlij ke voorjaarsgroenten, die nu aan de markt zijn. Door het koude voorjaar is alles later dan andere jaren en bovendien nogal duur. Maar bij wij ze van uitzondering kunnen we de heerlijke jonge groenten, zoals peul tjes, bloemkool en asperges toch wel eens geven. Kook peultjes vooral niet te lang en proef even of ze gaar zijn. Smoor ze daarna nog enkele minuten met een flink stukje room boter. Op deze manier komt de heer lijke smaak van deze groente vol ledig tot haar recht. Een heerlijk koud toetje. Op ieders bord een beschuit leggen en daar overheen een mengsel verdelen van le volgende ingrediënten: de inhoud van 1 doosje kwark, op geklopt met 2 eetlepels (koffie)room, 1/2 dl Passion Fruit, 100 gram ge snipperde vijgen, 50 gram fijngehakte noten en 2 eetlepels honing (even tueel citroensap naar smaak). (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE De gemeente IJzendijke gaat in zuidwestelijke richting uitbreiden. Ten zuiden van de Koninginnestraat en Ti- voli is een bestemmingsplan ter grootte van bijna vier hectare intworpen. Nadat het uitbreidingsplan „De Kleine Jonkvrouw 1967" een maand ter visie is gelegd, zal de gemeen teraad er al dan niet zijn goedkeu ring aan geven. Als tegen het plan geen bezwaren worden ingediend, staat niet de realisering van de stads uitbreiding in de weg. Het oude stadje IJzendijke, inwo nertal 2500, is langzamerhand bezig een verjongingskuur te ondergaan. Steeds meer forensen onderkennen de charme van deze voormalige ves tiging met zijn schilderachige mo len en eeuwenoude markt, zijn smal le straatjes met de hoogbejaarde ge veltjes en de groene dreven in de omgeving. Waneer het bestemmingsplan „De Kleine Jonkvrouw" de herkomst van deze naam is niet precies te achterhalen, maar vermoedelijk af geleid van de Juffrouwenschans die zich hier in de tachtigjarige oorlog bevond verwerkelijkt is, zullen in dit nieuwe deel van IJzendijke tus sen de 300 en 350 mensen wonen. Het bestemingsplan omvat de bouw van 8 bungalows, 25 vrijstaande of dubbele eengezinshuizen en 58 hui zen in zogenoemde halfgesloten be bouwing. Verder komen er 26 auto boxen. Het bejaardencentrum „Huize Em- maus" zal eveneens een uitbreiding ondergaan, waardoor ongeveer 20 be woners meer er een onderdak zul len vinden. B;j de gemeente worden intussen voorbereidingen getroffen voor het ontwerp-bestemmingsplan „De Klei ne Jonkvrouw II" maar dit uitbrei dingsplan bevindt zich nog in het prilste stadium van ontwikkeling. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Maatschappij ter Be vordering van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland en Noord- Brabant (Z.L.M.) houdt op vrijdag 20 juni een algemene ledenvergadering De bijeenkomst vindt plaats om 14.00 uur in de schouwburg „Luxor" te Bergen op Zoom. Er zullen o.m. inleidingen worden gehouden door de heren A. M. Ge luk, voorzitter van de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopver eniging voor Land- en Tuinbouw G. A. „Cebeco", A. van Leeuwen, lid van het bestuur van de Coöperatieve Melkcentrale G. A. en M. Prins, voor zitter Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland over het onderwerp „Ontwikkeling in de af zet". Het oude IJzendijke in Zeeuwsch- Vlaanderen ondergaat een verjon gingskuur. In het uitbreidingsplan ,,De Kleine Jonkvrouw" (bovenaan de foto) zijn bijna honderd nieuwe woningen geprojecteerd. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op 7 juni a.s. zal hot Flying Angelguild het jaarlijkse garden-fête organiseren op het ter rein achter de Flymg Angelclub in Scheldepoort- Dit alles ten bate van de Missions to Seamen, een groep mensen, die zorgt voor de opvang van gezonde en zieke zeelieden dei binnenliggende schepen. Het tuinfeest met bazaar zal om half drie geopend worden door mevrouw E. W. Roemers-van de Vliet. Om vier uur zal een voetbalwed strijd gespeeld worden tussen Vlis- singse loodsen ein zeelieden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Momenteel wordt door de overheid nauwelijks aan dacht besteed aan de recreatie bin nen de woonwijk." Deze stelling po neerde drs. J. A. M. Zom, mede werker van het Nederlands Weten schappelijk Instituut voor Toerisme te Breda tijdens een in Veere gehou den landdag van de vrijzinnig-pro testanten. Hij stelde de vraag aan de orde of door de aanleg en uitbreiding van recreatiegebieden aan de recreatie ve behoeften nu en in de toekomst zal kunnen worden voldaan en hij be pleitte in dit verband niet alleen aan dacht te besteden aan de openlucht recreatie buiten de bebouwde kom, maar ook aan mogelijkheden voor openluchtrecreatie binnen de woon kernen zelf. „Ontwerpers van nieuwe wijken zullen ernstig rekening moeten gaan houden met de recreatieve behoef den van kinderen en de recreatieve wensen van volwassenen." aldus drs. Zom- „Er zal meer aandacht besteed moeten worden aan de bouw van woningen met een tuin, aan het cre ëren van speelruimte, sport- en speelgelegenheid en tenslotte aan het brengen van meer groenvoor zieningen binnen de woonwijken." (Van onze correspondent) TERNEUZEN Ajax houdt bij tijd en wijle niet alleen de ge moederen wakker, doch ook de cafédeuren na het verplichte slui tingsuur daarvan. De caféhouder J. E. Z. uit Sas van Gent moest in dit geval zelf het gelag betalen. De politie had ongeveer 20 per sonen na sluitingstijd in zijn bo dega aangetroffen. Z.: „Ze praatten over Ajax". Kantonrechter: „Was het voor of na de wedstrijd?" Z.: „Het was napraten en dan kan ik de mensen toch niet bui tengooien?" De plaatsvervangend kanton rechter in Terneuzen, mr. H. C. van Son, uitte de veronderstelling dat de bejaarde heer Z. hiertoe fysiek misschien ook niet in staat zou zijn. „Ach", zei deze hierop, „ik zou wei terugslaan". Zijn verweer luidde overigens, als de consumpties zijn verrekend, de deur openstaat en er niet meer wordt getapt, kan de politie je niets maken. De verontschuldiging van het gesprek over Ajax deed de officier, mr. C. Mouton, niets. „De wedstrijd was al enkele uren oud". Hoewel hij zei er goed in te kunnen komen, dat mensen die iets tot zich genomen hebben nog even willen blijven zitten, meende hij toch een boete te moeten eisen van f 25,-. Z was nog nooit eerder veroordeeld. De kantorechter wil de met een en ander rekening houden en veroordeelde de be jaarde stoere kastelein tot een tientje boete. Na hem kwam een klant voor het hekje. L. L. uit Ertvelde (B.) een der bezoekers op dat late uur. Op de vraag van de kantonrech ter of deze ook had deelgenomen aan het gesprek over Ajax, ant woordde L. bevestigend. Toen mr. Mouton vroeg of hij stamgast was in het bewuste café, zei hij: „Nee" Kantorechter: „Dat kunt u ze ker niet bijbenen. U hebt uw han den vol in België". L. had nl. ge zegd, dat in België voor cafés geen sluitingstijd geldt, doch de officier kon dit, gezien de korte afstand van de grens waar L. woont, moeilijk aannemen. Hij zei eerst van plan te zijn geweest f 15 boete te eisen, „doch gezien de milde straf die de kantonrechter tegen de caféhouder uitsprak, wil ik met mijn eis tegen u niet ho ger gaan dan f 5,-". Hierbij bleef het. Een charmante dame was de volgende die aan het verlate of matineuze cafébezoek had deel genomen. Madame M. I. B. uit Ert velde (B.) gaf als beroep op huis vrouw en caféhoudster. „Bonjourt u ze daar in Ertvelde alleen bui ten?" wilde de kantonrechter we ten. Mr. Mouton zei niet te weten in welke functie madam daar in dat café in Sas van Gent aanwezig wrtas geweest. Mr. Van Son nam aan dat het een „internationale culturele uitwisseling was ge weest", maar verbond aan de boete van f 5,- de raad: „Ga voort aan op tijd terug naar België". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Directie er commissarissen van de N.V Streekvervoer Walcheren achten overheidssteun in de vorm van financiële bijdragen of fiscale te gemoetkomingen noodzakelijk, omdat zij anders op den duur een kostendekkende bedrijfsvoering bij handhaving van een redelijke vervoersvoorziening en accepta bele tarieven onmogelijk achten. In het jaarverslag van de vennot- schap wordt voorts gesteld, dat de overheid ook door het treffen van wettelijke en verkeerstechnische maatregelen een vlottere „doorstro ming" van het openbaar vervoer zou moeten bevorderen. Deze maatregelen zouden o.m. moeten betreffen: Het opheffen van de uitzonde ringsbepalingen van 't reglement ver keersregels en verkeerstekens (r.v.- v.) waarbij l)et van automobilisten wordt toegestaan om bij bushalten te stoppen; Het verlenen van voorrang aan lijndiensten bij 't wegrijden van hal teplaatsen; Het wegnemen van parkeermo- gelijkheden voor personenauto's, op wegen en straten waar, daardoor, de „doorstroomsnelheid" van het open baar vervoer wordt beperkt. De leiding van de N.V. Streekver voer Walcheren stelt in dit verband dat een vlotte afwikkeling van het openbaar vervoer in de verkeers stroom bijdraagt tot de aantrekkelijk heid daarvan en dus tot een betere bezettingsraad. Opgemerkt wordt voorts, dat er geen belangentegen stelling bestaat tussen het particu lier en het openbaar vervoer: „Geen van beiden zou alleen een oplossing kunnen bieden voor een goede ver- keersvoorziening", aldus het jaar verslag. Daaraan wordt toegevoegd, dat de streekvervoersbedrijven niet temin een onmisbare sociale en eco nomische factor vormen bij de leef baarheid van de streek. Zij dienen daarom in staat te worden gesteld een bedrijfstechnische vervoersvoor ziening te waarborgen, aldus de n.v. De thans door de regering op de rijksbegroting opgenomen post van drie miljoen ten behoeve van het noodlijdende streekvervoer vormt een eerste aanzet ter verzekering van de continuïteit van de streek vervoer-voorziening. Gevreesd moet echter worden zo wordt gesteld, dat dit bedrag reeds in de huidige situa tie onvoldoende zal zijn. Als gevolg van de stijgende ex ploitatielasten en een verdere daling (Van onze correspondent) YERSEKE De rijkspolitie heeft in een verpacht jachtgebied nabij Yerseke M. H. uit Yerseke aange houden, toen deze bezig was met het jagen op wild vanuit zijn auto. De man bleek niet in het bezit te zijn van een jachtakte en een wapenvergun ning. Zijn auto, vier geweren met munitie, verschillende soorten een den. twee patrijzen, twee hazen, twee kluiten, één fazant en twee schol eksters werden in beslag genomen. (Van onze correspondent) HULST Zaterdag 7 juni a.s. wordt op het buitencentrum 't Ja gertje te Hulst de jaarlijkse welpen dag gehouden. Er nemen 200 wel pen uit geheel Zeeland deel. De deelnemer zullen elkaar be kampen in verschillende spelen. De welpendag duurt van 14 tot 20 uur. van het passagiersaanbod op de lijn diensten zal zo delen directie en com missarissen mee, een verdere ver hoging van de tarieven noodzake lijk zijn. De opbrengste-nstij ging van de n. v. (6,5 procent) is vorig jaar ten achter gebleven bij de stijging vam de exploitatiekosten (7,8 procent). Als gevolg daarvan daalde de onder- nemingswinst van 49.300 gulden tot 33.400 gulden. In de jongste aandeel houdersvergadering is het dividends- voorstel v-an vier procent (in totaal een bedrag van 30.000 gulden) aan vaard. vele bejaarden vragen zich af, hoe straks de nieuwe lijsten voor de KVP voor de a.s. aKmerverkiezinigen er uit zullen zien. Moet alles weer op de oude voet doorgaan, of heeft men toch lering getrokken uit de huidige toestand der samenstelling kandi daten. Wat de bejaarden betreft is de hoop dat de thans zittende KVP-Kamer- leden, en vooral h-un fractieleider de heer Schmelzer een groet en bedank je krijgen, en netjes naar huis ge stuurd wonden. Zie hun salarisverho ging; hun vergoeding is met duizen den guldens omhoog gegaan, en wat deden zij voor de bejaarden? Als er sprake van was ook voor de be jaarden iets te doen, nou ja dan kon er wel een enkele cent af, meer dan dat mocht niet, vooral van de grote baas de heer Witteveen niet, en als volgzame slaven van de heer Schmelzer en de WD gaven de KVP'ers getrouw niet thuis, want er was daarvoor geen geld. Hoe de KVP met de VVD in zee kon gaan is ons nog steeds een raad sel, want dat was reeds van te vo ren een groot fiasco toe bedacht. Om dat voor de toekomst onmoge lijk te maken, is er voor ons slechts een mogelijkheid dat nml. onze oud minister van Sociale Zaken de heer dr. Veldkamp als fractieleider van de KVP of voorzitter der KVP par tij. Dit is voor de bejaarden geen vraag meer maar een eis, want dan alleen zal er voor de bejaarden ook iets gedaan worden, want uit onder vinding weten wij dat deze man een eerlijk hart op de juiste plaats heeft zitten. Wil men de KVP redden bij de a.s. verkiezingen weet men nu wel zo on geveer waar men aan toe is. Vergeet niet dat de bejaarden met hun duizenden ook stemrecht hebben. BREDA C. J. P. (Van een onzer redacteuren) GOES Er betaan in Goes diverse organisaties die zich be zighouden met de kunstzinnige vorming, met het vrije jeugd werk, met vrijetijdsbesteding, e.d. De bestuursvorm van al die orga nisaties is even gevarieerd als de behuizing waarin zij haar activi teiten ontplooien. Verbindingen over en weer ontbreken veelal, al is er wel een gemeenschappelijk forum in de figuur van de Goese Culturele Raad. Het feit dat het oude Schuttershof waarin men tot voor kort een soort „open huis" vond, zal worden afge broken, heeft in Goes de discussie over de vraag wat er kan worden gedaan om de dynamische vogels van veelkleurige pluimage een geschikt onderkomen te bieden, op gang ge bracht. In dat verband is de positie die Goes als regionaal centrum in neemt, aan de orde gekomen. Een on verwachte inbreng was een plan dat de in Delft afgestudeerde ir. De Wilde als eindexamenproject heeft gemaakt, om op het grondgebied van Goes een groot schouwburg- en stu diocomplex te bouwen, bedoeld als provinciaal centrum van cultuur. dat op de één of andere wijze een ge regeld contact moet worden gelegd met de Zeeuwse Culturele Raad, die naar een vertegenwoordiger van de raad, de heer J. Toledo meedeelde, met actieve belangstelling de ontwik kelingen gadeslaat. Eén en ander viel toevallig samen met de verschijning van het cultuur plan van de Zeeuwse Culturele Raad, waarin zowel over de mogelijkheid van stichting van een provinciaal cen trum van cultuur, als over de stich ting van regionale creativiteitscentra werd gesproken. Op de culturele dag, die onlangs in Middelburg werd be legd, is het plan-De Wilde niet in bespreking gekomen, hoewel het tot dusverre het enige, in hoge mate doordachte plan voor een provinciaal cultuurproject was. Goes wil nu trachten een gerecht vaardigde inbreng te leveren voor wat het schouwburgplan betréft, (Goes ziet zichzelf hierbij als een centraal gelegen Zeeuwse gemeente), terwijl voor de regio gedacht wordt aan een nieuw centrum, waarbinnen niet alleen de cultuur (muziekschool, „Palet" en andere) kan worden be dreven, maar waarin ook plaats is voor het vrije jeugdwerk, een be- jaardensoos en mogelijk nog andere dingen. In een bespreking van vertegen woordigers van diverse groeperingen die in het probleem geïnteresseerd zijn, in één der zaaltjes van het voor malige weeshuis gehouden, heeft bur gemeester mr. F. Huber aangekon digd, in principe veel te voelen voor vorming van een werkgroep uit de Culturele Raad en eventueel nog an dere kringen, om het probleem dui delijk in kaart te brengen en een concreet voorstel te formuleren, waarmee men de voltallige Culturele Raad en de gemeenteraad tegemoet kan treden. Het werd wel duidelijk, (Van een onzer verslaggevers) GOES De verzekeringspremies van de vereniging voor ziekenhuis- verpleging „Zuid en Npord" zullen worden verhoogd. Aanleiding tot dit besluit zijn de ho ge tarieven van de specialisten. De uitkeringen van de aanvullende verzekering worden met ingang van april jJ. gelijk gesteld met die van het aanvullingsfonds van het alge meen ziekenfonds „Zuid- en Noord- Beveland" te Goes. Gemiddeld bedragen de verhogingen die per 1 juli a.s. zullen ingaan 25 pet. Op de vergadering van de ver eniging waar werd besloten tot ver hoging was het bestuur hierdoor ten zeerste verontrust over de nota's van de specialisten. Bij de bestuursverkiezingen wer den herkozen de heren M. Reynhout te Goes, W. L. Biindenbach te St.- Maartensdijk, G. Krekelberg te Goes en A. C. de Koning te Lewedorp. Niet herkiesbaar was de heer J. S. Vis- scher te Goes. In zijn plaats werd ge kozen dokter W. Griep te Goes ter wijl als nieuw bestuurslid werd ge kozen de heer J. Kikkert te Vlissin- gen. Tot leden van de ledenraad werden herkozen de heren J. Meyers te Goes, Mr. J. G. v. d. Burgt te Goes; F. P. Flu te Biezelinge, J. P. Blok te Nieuwdorp, J. van Kervinck te Krab- bendijke, J. A. Remijnse te Kamper land; N. de Kater te Wissenkerke en M. K. Krepel te Bruinisse. Voor West- Brabant werd als nieuw lid gekozen de heer J. Bom te Wilemstad en voorts de heren H. Kampman te Goes en A. P. van Maurik te Middelburg. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de heer J. S. Visscher te Goes die vanaf de oprichting der vereniging in 1928 lid van het bestuur is geweest Hem werd het erelidmaatschap aangebo den. BIJ EEN BRAND In een woonblok in Kansas City zijn elf mensen om het leven gekomen. Vijftien werden gewond. Er worden nog 13 mensen vermist.

de Stem | 1969 | | pagina 5