JAN JANSSEN NA DOPINGKWESTIE MERCKX „We moeten solidair worden" In Ronde van Midden-Zeeland SLECHTS SUCCES VOOR ECHTE DOORZETTERS Basso zegevierde tweemaal in Giro De Roo nu ploegleider Reglement ook voor Merckx" Dopingonderzoek niet waterdicht -Toto 43 RAYMOND POULIDOR 11 SPORTTÖTO MET BUITENLANDSE WEDSTRIJDEN Feijenoord kocht Karol Dobias Bedreiging Buitenlanders Twijfels x x Medeleven 15 DE STEM VAN WOENSDAG 4 JUNI 196? 17 JAN JANSSEN solidair (Van onze sportredactie) BREDA De omvang van de ramp die de wielersport heeft ge troffen kan men op dit moment nog niet gelieei overzien. De schade die de affaire-Merckx de wielrennerij berokkent zal lang doorwerken. Eddy Merckx, de fenomenale berg, was ei genlijk de laatste strohalm waaraan men zich kon vastklampen. Want de overige kopstukken (Anquetil, Adorni, Poulidor, Janssen, Ziiioli, Gimondi, Motta en Altig) zijn al eens eerder betrokken geweest bij één of meer doping-affaires. Daarom was 't een zo gelukkige om standigheid, dat toevallig de aller grootste, Merckx, kennelijk geen chemische produkten nodig had om zijn opzienbarende prestaties te ver richten. Want hij werd omdat hij zo dikwijls won wel veertig keer per jaar gecontroleerd. En nooit vond men iets. Merckx was altijd de eerste, die opgewekt naar de dokter stapte om er zijn P-asje te doen. Nu circuleerden er in het wielerwereldje vanzelfspre kend wel geruchten. Er waren cou reurs die vertelden: „Hij heefj het middel dat wij toevallig niet heb ben" en „Merckx mag alleen plas sen, ons kijken ze altijd op de vin gers". Maar die uitspraken kon men ook toeschrijven aan een verregaan de jalouzie. Want men kon toch niet ontkennen, dat Merckx zich altijd zeer bereidwillig naar het onderzoek spoedde. Zelfs Jan Janssen getuig de daar maandag nog van. Hij zei: „Ik herinner me dat wij (Anquetil, Poulidor, Gimondi, Merckx) het vo rig jaar in Parijs moesten rijden. Na afloop zouden we gecontroleerd wor den op doping. We waren allen soli dair en hadden besloten niet te gaan- Eén man weigerde en vervoegde zich toch bij de aoti-doping-controle: Eddy Merckx. En nu hebben ze hem ook te pakken". Er zijn drie moge lijkheden van hetgeen daar in Italië plaatsgevonden kan hebben 1. Er kan een frauduleuze hande ling gepleegd zijn, waarvan Merckx het slachtoffer is geworden. (Heel de Belgische pers neemt dat aan). Iemand kan Merckx, die door zijn su prematie 'n grote bedreiging vormde (hoe moesten zij de kapitale bedragen die ze van hun extra-sportieve mees ters jaarlijks ontvangen nog waarma ken nu Merckx alleen maar 2e plaat sen overliet?) iets in zijn drinkbus hebben gedaan. Die mogelijkheid is aanwezig, hoewel Merckx uiterst voorzichtig was. Daarvan getuigt zijn schoonvader de oud-remmer Lucien Acou: „Eddy liet als hij in Italië wat wilde drin ken, altijd een andere retnmer de drank halen zodat mem niet wist dat het voor hem was. Een fraude in die zin is ook al eerder gebeurd in de Tireno-Adiriatico, toen daar de ren ners staakten, maar Ziiioli er niet aan mee wilde doen. Bij de volgen de doping-controle werd daarop Zi iioli positief bevonden. Eddy heeft hem toen een brief gezonden, waar in hij zei deze gang van zaken zeer te betreuren". 2. Merckx kan een middel ge bruikt hebben dat men lange tijd niet kon terugvinden bij de onder zoeken maar waarvoor men nu wel een controlemogelijkheid gevonden heeft. Dr. Schaepsdrijver van het pharmacologisch Instituut te Gent: „Ons onderzoek evolueert steeds. Wij vinden telkens nieuwe prepara ten, waarop we ons onderzoek, na proefnemingen, afstellen. Maar ik persoonlijk gieloof eerder dat Merckx Peter Kisner: niet helemaal fit. Kees Koeken: sterke ploeg SAN PELLEGRINO TERME (AP - ANP) De Italiaan Ma rino Basso heeft gisteren in de ttmde van Italië tweemaal geze gevierd. Er werden namelijk twee "tappes verreden (een vlakke en een bergrit). Beide keren won De eerste overwinning behaalde e Italiaan op het circuit van Zingo- fa „aar na 1^0 kilometer het voltallige peloton in de einsprint jnopte. Gistermiddag toonde Basso ach weer de sterkste na 100 kilome- «r over bergachtig terrein tussen ingonia en San Pellegrino Terme. Mice Gimondi, die gisteren wel in r? ™ze leiderstrui van start ging, be- jueid de koppositie in het algemeen klassement. oees Koeken, Harry Jansen, Henk benjamins Jan Aling en Tino Ta- hÜTi 2ulten van 19 tot en met 29 juni eeinemen aan de Ronde van Roe- ,2nie,J°°P Middelink zal als ploeg- reider fungeren. Gerben Karstens is gisteren als tering Beëindigd in een profcri- um over 153 kilometer in Sta de afstand in 3 uur en Wi iuü kilometer in öta- Spruyt diën?ar -werd- de -Belg Jos 55 minuten bezette de atwijk de negende, ,ü!!nut,en Harm Ottenbros zesde plaats en Jan van Sister»«0Sj-rÖkerR°tf Eberl heeft Rond. veteren de vier de etappe van de legde Ian,?„ost.e.nriik ^wonnen. Hij «aar lnn*k - kl'ometer van Lienz unr "nsbr"ek af in een tijd van 4 ÏWeeii» m|nuten en 36 seconden. riiker« r™ "*e werden de Oosten- i»L,ïnar en Dinhart op 1,17. De «Me Mafhiis de Koning nam leiderstrui over van Joop Zoete melk. Deze verloor in deze rit bijna 13 minuten en viel ver terug in het algemeen klassement. De uitslag: 1 Eberl (Oost.) 182 km in 4.46,36; 2 op 1 minuut 17 seconden: Csenar (Oost.); 3 Linhart (Oost.); 4 Berckmans (Belg); 5 Schet (Belg); 6 Kretz (Oost.); 7 Füzi (Oost.); 8 Ha- velka (Tsj.); 9 Schattlbauer (Oost.); 10 De Koning (Ned.). Het algemeen klassement na vier etappen is: 1 De Koning (Ned.) 19 uur 59 min. 15 sec.; 2 op 1 minuut 43 seconden Steinmayr (Oost.); 3 op 2,49 Schattlbauer; 4 op 4,30 Postl (Oost.); 5 op 7,09 Csenar; 6 op 7,45 Schet; 7 op 7,49 Zoetemelk (Ned.); 12 op 11,27 Prinsen (Ned.); 16 op 17,27 Jansen (Ned.). Het bergklassement na vijf cols is: 1 Zoetemelk 36 pnt.; 2 Prinsen 29 pnt.; 3 Steinmayer 20 pnt.; 4 Gaw- licke (Pol.) 18 pnt.; 5 De Koning 16 pnt. VOETBAL Velox en het naar de eerste divisie gepromoveerde Fortu- na Vlaardingen hebben overeenstem ming bereikt over de eerste transfer van deze zomer. Piet de Vries werd door de Vlaardingers overgenomen. (Van onze sportredactie) MIDDELBURG Honderdenacht renners zullen vrijdag en zaterdag op Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland knokken om de opvolging van Joop Zoetemelk, vorig jaar winnaar van de negen die internationale ronde van Midden-Zeeland. 108 coureurs, die vrij dag om twee uur in Middelburg vol goede moed aan de in totaal 137 k.Vi bginnen. Hoelang zal het dit keer duren eer de eerste slachtoffers van de jaar lijkse slijtageslag vallen? Hoelang heeft de „eeuwige" wind nodig om dit keer de mindere goden te bre ken? Waarschijnlijk zullen deze vra gen reeds op de eerste wedstrijddag beantwoord kunnen worden, want van M'burg leidt het traject de ren ners voor de eerste maal over de Zeelandbrug naar Schouwen-Duive land, waar een grote omloop wordt verreden. Daar op de kilometerslange Zee landburg en op het lange traject op het noordelijkste Zeeuwse schier eiland, zal de wind een stevige greep op de renners krijgen. Was de tweede etappe in de voorafgaande negen ronden van Midden-Zeeland berucht om de sterke wind, die de deelnemers te verduren kregen, dit jaar wordt de nieuw ingelaste rit mogelijk nog moeilijker. De winnaar van deze ronde van Midden-Zeeland zal dan ook gezocht moeten worden bij de allersterksten, bij de rijders die ervaren hebben wat tientallen kilometers afzien betekent. Met deze wedenschap wordt het aantal serieuze kanshebbers tot een klein groepje beperkt. Bovendien zal de assistentie van sterke ploegmak- kers voor een favoriet onontbeerlijk zijn. Daarom moeten de kandidaten voor de eerste plaats waarschijnlijk gezocht worden in de sterke ploegen van deze ronde: Caballero. Smith's Acifit en Vredestein. Vooral de laatstgenoemde equipe wordt gevormd door renners die dit seizoen reeds op de voorgrond tra den: Kees Koeken. Marcel Pennings, Rink Cornelisse, Wim Prinsen, Jan Aling en Pop Oosterhof. Na wat touwtrekken tussen wielerclub Theo Middelkamp en Caballero is Wim Evertse uit Zierikzee tenslotte toch opgenomen in de ploeg van Gerard Peters. Behalve de Zeeuwse favoriet bestaat de Cahallero-equipp uit Jan Aldershof. Henk Benjamins, Roel Snijder, Evert Diepeveen en Henk van Vught. Peter Legierse. kopman van Smith's Acifit, zal worden biige- staan door o.a. Guus Leliaart en Wim Bravenboer. De Brabantse Toyotaploeg met rou tinier Frits Hoogerheide, Leo Bogers en Cees Frijters behoort met het Zeeuwse Trico Noble team, bestaande uit: Jos van Beers, Peter Vonck, Wal- di van Campen, Ko de Vrieze, Theo van Poecke en Leon Schrauwen, tot de gevaarlijkste outsiders. Vooral van de Zeeuwen, met sprinter Jos van Beers als serieuze kanshebber, kan voor eigen publiek veel verwacht worden. Van de vier Zeeuwse ploegen is Trico Noble ongetwijfeld de sterkste. Nu Peter Kisner nog niet helemaal op volle toeren kan draaien kunnen er van de Clarijs-coureurs geen groot se daden verwacht worden. Behalve Peter Kisner rijden voor Clarijs: Frans Kisner, Ko Tolhoek, Ad Kuzee, Johan Smet en Ko Blok. Met uitzondering van Wim de Wilde en Guido Paridaen, is het voor de leden van de twee (voorlopige) Middelkamp-ploegen al een presta tie als zij de ronde uitrijden. De afvaardigingen van Theo Middel kamp zijn als volgt samengesteld: A. Wim de Wilde, De Jonge, Johan Wes- terwele, Johan van Waes, Guido Pari daen en Jaap Marijs; B. Jan Plant soen, Mat van Leeuwen, Adri van Sprundel, Johan Verschuren, Frans Meijaart en Ton Stroosnijder. Vier van de achttien teams op de voorlopige deelnemerslijst komen uit het buitenland: Frankrijk, België (2 x) en Duitsland. De Fransen hebben o.m. ingeschreven met hun nationale kampioen '66 Meziere. Het Belgische aandeel wordt geleverd door Kortrljk met de drie gebroeders Cal en Seelis en Scheers. De deelname van een ploeg uit Dusseldorp is nog niet he lemaal zeker. Overweldigend was de belangstel ling van de renners voor de nieuwe lingenwedstrijd, Evenals de amateurs zullen ook de nieuwelingen zowel vrijdag als zaterdag een wegrit rij den. De volgende 28 ploegen van vier man zullen vrijdagavond aan de start verschijnen: De Bataaf, Feijenoord, De Kampioen, Het Zuiden, Noord westhoek, Hoekse Renners (2 x), De Pedaleur, De Germaan, De Pedaal ridders, Meteoor, Amstel Land, De Rotterdamse Leeuwen, Jonge Ren ner, Sportief, Theo Middelkamp (3 x), De Mol, Sparta, Buitenlust, Jan van Arkel, De Spartaan, Zuidwest hoek (2 x), Siebengewald, Delta en Excelsior. Na aankomst van de amateurs in Middelburg, rijden de nieuwelingen vrijdagavond (aanvang half zeven) twee ronden op Walcheren. Start achter de Houtduinen. Zaterdag beginnen de amateurs om twee uur aan de tweede etappe (voor het grootste gedeelte over Zuid-Be veland). Het laatste gedeelte van de rit vanaf Middelburg (30 km) wordt ook gereden door de nieuwelingen. Beide categorieën finishen in Goes op de Bergweg In afwachting van de amateurs en de nieuwelingen wordt op het Berg wegparkoers een afwachtingspro- gramma afgewerkt. 26 aspiranten verzorgen vanaf twee uur: een cri terium over 25 km. Om kwart voor drie beginnen 22 dames, waaronder Christine Dams (kampioene van België), wereldkampioene Keetie Hage en de nationale titelhoudster BeÜa Hage aan een rit van 40 km. (Van onze sportredactie) KRUININGEN Jo de Roo, sinds vorig jaar ex-wielrenner, de buteert in de Ronde van Midden- Zeeland als ploegleider van het A- team van Theo Middelkamp. Bij deze gelegenheid zal ook voor de eerste maal de naam Braat, fir manaam van de sponsor van de Middelkamp-equipe, in de renners karavaan verschijnen. Het is onge veer aan de goede connecties van De Roo mei deze onderneming te danken dat men interesse heeft ge kregen voor de Zeeuwse wielren nerij. De nieuwe ploegleider hoopt van harte dat het niet bij dit experi ment zal blijven. „Het zou erg mooi zijn als het Braat in de Ronde van Midden-Zeeland zo goed zou beval len, dat hij het niet bij dit ene sponsorschap laat", aldus de oud coureur, die misschien vrijdag aan een tweede carrière in de wieler sport begint. Nu definitief is besloten dat hij in Kruiningen geen hotel gaat ex ploiteren, zoals aanvankelijk de be doeling was, heeft De Roo namelijk weer bijzondere belangstelling voor de wielersport. Hü denkt niet aan een come-back als wielrenner, maar op een of andere manier wil hij toch weer bij de wielersport betrok ken raken. Wellicht blijft het voor Jo de Roo ook niet bij dit eerste ploegleiderschap. het slachtoffer van een frauduleuze handeling is geworden. Hij had dit niet nodig". Er kan ook iets met de controle gebeurd zijn. Er moet wel iets frauduleus gebeurd zijn om dat hij al zeven keer gecontroleerd was in de Giro en er niets bij hem gevonden was"- 3. Merckx kan inderdaad doping gebruikt hebben. Er heeft eens ie mand gezegd: „Voor geen enkele wielrenner durf ik mijn hand in het vuur te steken" Maar bij Merckx moet men daarbij toch enige ruimte voor twijfels laten. Wij hebben hem te vaak naar die controle zien stap pen, waarbij hij zoveel zelfvertrou wen en rust uitstraalde, dat men het, zo op het,oog, voor onmogelijk hield dat Merckx iets genomen had. Hij ook zo vaak gecontroleerd. Niet alleen in België, maar ook in Frankrijk, Nederland Italië en Spanje En vooral dan in Parijs Nice van dit jaar, waar de jonge dokter Bonteille zeer veel werk van het on derzoek maakte en niets door de vingers zag. Gevolg: schorsing Ai- mar, Janssen. Maar Merckx ging vrijuit. Het tijdstip waarop Eddy Merckx betrapt is, had niet onge lukkiger kunnen vallen. Door de maand schorsing kan hij net niet aan die Ronde van Frankrijk deelnemen die op 28 juni start- En toevallig gisteren had het een grote dag voor het koffiezetmachineconcern Faema moeten worden, dat Merckx in dienst heeft. Gisteren namelijk maakte de Giro-karavaan twaalf keer een ron de langs het fabriekscomplex van Faema in St.-Zingonia, waarbij Mérckx met Faema op de borst in zijn rose leiderstrui vanzelfsprekend een enorme reclame zou zijn geweest. Dat alles geeft toch te denken. Eddy Merckx heeft maandagoch tend in zijn hotel Excelsior te Albi- sofa op het toppunt van zijn roem ervaren, dat het geluk van een cou reur tegenwoordig (schuldig of niet schuldig) nog slechts van korte duur is. Zovele gevaren bedreigen de renners zei Jan Janssen. „Er moe ten snel maatregelen genomen wor den- Wij moeten solidair worden en gaan vechten yoor honderd procent- sluitende controles. Zo niet, dan rijdt er over een jaar of twee geen wielrenner meer. Want a's 4it zo door gaat, welk concern wil dan nog iets te maken hebben met zo'n troep?" Hertha-Alemannia FC Köln-Nürnberg Eintr. Fr.-Schalke'04 Bor. A:-Kickers O. MSV-Hamb. SV Stuttgart-Kaisersl. Werder-Borussia M.G. Eintr. Br.-Mün. 1860 Ch. Fonds-Grassch. Winterth-Bellinz Youg Boys-Servette Zürich-Sion X X Lugano-St.-Gallen De voorzitter van de Belgische wielerbond Maurice Moyson (links) is gisteren naar Italië gevlogen om daar besprekingen te voeren over de deelneming van Eddy Merckx (rechts) aan de Tour de France. In het mid den de echtgenote van Eddy, Claudine. LAUSANNE (ANP) „De zaak- Merckx is teleurstellend voor de ron de van Italië, voor de Tour de Fran ce, voor Eddy Merckx, die bekend staat als een bijzonder serieus ren ner, en voor de hele wielersport", vertelde de heer Adriano Rodoni, voorzitter van de internationale wiel- ren Federatie (UCI) te Lausanne. De heer Rodoni is te Lausanne waar hij de vergadering van de Interna tionale Sportfederatie bijwoont, op de hoogte gesteld van de zaak- Merckx. De heer Rodoni zei verder: „Ik zal naar Milaan gaan en alle inlichtin gen krijgen, die ik maar wens. Op dit moment ken ik de zaak nog niet tot in alle finesses. Maar ik weet w% zeker dat de controle op het ge bruik van verboden stimulerende middelen in de Ronde van Italië bij zonder nauwgezet wordt gedaan". De heer Rodoni bevestigde dat Merckx automatisch voor een maand zal worden geschorst en dat die uit sluiting alle wielerwedstrijden betref „Volgens de inlichtingen die ik tot nu toe bezit, is Merckx gecontroleerd en nadat de reactie op zijn urinemon ster positief was is een contra-ex pertise uitgevoerd, die hetzelfde re sultaat had. Dat houdt in dat Merckx schuldig is aan overtreding van het amti-doping-reglement". Het antwoord van de president van de UCI op de vraag of het niet waarschijnlijk is dat Merckx het slachtoffer is geworden van een sa menzwering, dat hq gedronken heeft uit de kruik van een andere renner, of zelfs onbewust „vergiftigd" drin ken vain een toeschouwer heeft ge kregen, was: „Men kan dat natuur lijk denken, maar hoe zal mein het ooit kunnen bewijzen"? Het medeleven met Merckx is enorm groot- Twee Italiaanse sup porters van de Belg slaagden erin tot zijn hotelkamer door te dringen. Een van de twee liep met schuchte re passen door tot vlak voor de gro te kampioen en gaf hem een „vre deskus" op een manier waaruit bleek dat zijn bewondering voor de wielrenner door niets was geschokt. Daarna verdween de man onmiddel lijk weer. Het was een gebaar, waar het grootste deel van de rennerska ravaan volledig mee instemde. Felice Gimondi: „Sinds twee jaar is men nu serieus bezig met de bestrijding van die doping, maar een aanvaardbare oplossing is nog niet gevonden. Het blijft nog altijd mo gelijk dat een onschuldige wordt ge straft (Na de vorige ronde van Ita lië is Gimondi het zelfde overkomen ais Merckx nu). Ik ben ervan over tuigd dat iemand zonder scrupules Mercloc de dos heeft omgedaan". Vito Taccone: „Het is sabotage, hoewel je je niet kunt voorstellen hoe men Merckx deze hak heeft kun nen zetten"- Claudine Merckx, die haar echt genoot tydens de ronde volgde: „Het is verschrikkelijk, maar ik blyf erby, dat Eddy onschuldig is". Roberto Bailini, winnaar van de zestiende rit: „Ik geloof er niet in. Merckx heeft geen doping gebruikt, men heeft het hem toegediend, zoals het ook wel met paarden gebeurt". Rudi Altig: „Het recht moet zijn loop hebben. Wanneer dit een coureur van het tweede plan had geraakt, zou niemand er een woord over vuil hebben gemaakt. Men zou hem heb ben uitgesloten en verder niets. Maar nu Merckx het slachtoffer is staat de hele wereld op zijn kop". Raymond Poulidor (uit Frank rijk) „Hoe groot de kllasse van Merckx ook moge zyn het reglement dient by hem net 20 goed te wor den toegepast- Ik vind het jammer omdat ik graag naast hem had ge staan bij de start van de Tour de France". Roger Pingeon: „Mijn bezwaar tegen de anti-dopingcontrole is dat het vrijwel alleen wordt toegepast bij de wielrennerij. Waarom niet op dezelfde schaal bij de andere spor ten, waarom eigenlijk niet in iedere beroepstak? Stimulerende middelen worden niet alleen bij wielrennen gebruikt". Luciano Armani: „Iemand heeft met Merckx een smerige streek uit gehaald. Waarschijniyk heeft men iets in de bidon van Merckx laten giyden". (Van onze sportredactie) BREDA Sporttoto nummer 43 vermeldt slechts buiten landse voetbalwedstrijden en wel uit Zwitserland en West-Duits- land. Is het in de Nederlandse competitie- al moeilijk een zo groot mogelijk aantal goed voor spelde uitslagen te halen, nu wordt het nog lastiger. Voor wat betreft de Duitse Bundesliga: Hertha BSC Berlijn en Aleman- nia Aachen zijn aan elkaar ge waagd. De teams ontlopen elkaar niet veel in kracht en een ge lijk spel lijkt bij dit duel de meest voor de hand liggende uit slag. FC Nürnberg, de ploeg bij wie Max Merkel zijn ontslag kreeg, heeft de punten hard nodig. De kans bestaat dat FC Nürnberg zeker een punt zal overhouden aan de wedstrijd tegen het even eens laag geklasseerde FC Köln. Schalke '04 staat er beter voor op de ranglijst dan Eintracht Frank furt, maar het terreinvoordeel van Eintracht zou de doorslag kunnen geven in het voordeel van Eintracht. Borussia Dort mundKickers Offenbach is het duel tussen de degradatiekandi daten waarbij een puntenverde ling de juiste uitslag zou zijn. Hamburger SV staat hoog geno teerd in de Bundesliga en dit team is sterk favoriet tegen MSV Diusburg. VfB Stuttgart zal geen fout maken nu het zwakke FC Kaiserslautern op be zoek komt. Hetzelfde is het ge val met het sterke Borussia Mönchengladbach dat Werder Bremen geen schijn van kans'zal geven. Eintracht Braunschweig en TSV München 1860 zijn aan elkaar gewaagd. Het cijfer drie lijkt hier de juiste prognose. Behalve de wedstrijden uit de Bundesliga staan er nog vijf duels uit de Zwitserse competitie op het programma. In deze ont moetingen zijn de thuisclubs fa voriet, uitgezonderd St.-Gallen, dat de beste winstkans heeft te gen Lugano. BREDA/ROTTERDAM Lands- kampioen Feqenoord heeft de Tsje chische sterspeler Karol Dobias ge contracteerd. Een bestuurslid van de Rotterdamse club deelde dat gisteren mede tijdens de in Hummelo gehou den gentlemenkoers. Dobias, de rech ter vleugelverdediger van Spartak Trnava heeft in Nederland vooral be kendheid gekregen door de 2 wed strijden tegen Ajax. De Tsjech be wees toen niet alleen verdedigend sterk te zijn, maar ook aanvallend een goed partytje te kunnen spelen. De in Hongarye geboren trainer Laszlo Zalai zal het volgend seizoen in dienst treden by DOS. Het bestuur van de Utrechtse club en Zalai zijn al tot overeenstemming gekomen, hoewel het contract in verband met de beslissingscompetitie, die DOS moet spelen, nog niet is getekend. (Van onze sportredactie) MAASTRICHT De biochemicus T. B. de Vree, verbonden aan het farmacologisch instituut van de Uni versiteit van Nijmegen, trekt de wa terdichtheid van de dopingcontroles ernstig in twijfel. Dr. De Vree: „Ik ken de voorschrif ten van de Italiaanse Wielerbond wat bereft het onderzoek. Als de we tenschapsmensen voor honderd pro cent eerlijk zijn moeten zij erkennen dat hun resultaten nog helemaal niet behoeven te betekenen dat Merckx ook stimulerende middelen heeft in genomen". „Tussen het tijdstip van urineren en het tydstip dat de controle plaats vindt ban immers van alles gebeuren Er kunnen fouten gemaakt worden, vergissingen plaats vinden enz. Er is nog meer op dat onderzoek aan te merken. Volgens onze studie, we doen die al gedurende twee jaar, kan men pas zeggen dat iemand voordeel van een middel heeft gehad als hij op drie verschillende tijdstippen een pias doet. Bijvoorbeeld om een uur, drie uur en vijf uur. Wat doet mei. echter bij de anti-dopingcontroles? Men laat de renners een keer pla- sen en gaat dan na of er sporen van amfetamine in de urine te vinden zijn". „Weet u dat 5 mg amfetamine he lemaal geen stimulerende werking heeft? Daarvoor moet men de dub bele dosis gebruiken. Maar van dit alles trekken de bij dit onderzoek betrokken personen zich kennelijk niets aan. De lijst van verboden mid delen klopt ook helemaal niet. Ik noem u slechts één middel: benzfe- tamine, een eetlust remmend pro- dukt. Het staat niet op de dopings- lijst, maar het geeft bij een controle wei een positieve reactie". Ook de bekende sportarts dokter J. Rolink (club-arts van Ajax) zegt dat de controles niet waterdicht zijn. Rolink: „Om dat te bereiken moet er zelfs een toestel dat 600.000 gulden kost worden aangeschaft. En bij mijn weten is dat nergens, waar de on derzoeken worden gehouden, aanwe zig". A

de Stem | 1969 | | pagina 15