Antwerpse journalisten dreigen met staking tegen gevaar van fusie Het ontstaan van de gele rozen POP EN HAAR DIEREN Onrust om pers-concentraties in België Peter en Mark naar het bos :W. Overplanting van long in Brussel DCN binnen KVP is ontevreden over kabinet Bij gevechten op Haïti 20 doden Komen, gaan en blijven Oosterhout (31.000 inwoners) biedt grote mogelijkheden voorde industrie. Op de eerste plaats door de ligging: in het centrum van de Benelux en vlakbij het Ruhrgebied. 50 km van de havens van Rotterdam en Antwerpen en via open vaarwater bereikbaar voor schepen tot 2000 ton. Ook vrachtvervoer over de weg levert geen problemen, Oosterhout ligt aan de hoofdweg Amsterdam-Brussel en aan de autoweg die via Eindhoven verbinding heeft met Duitsland. De Maas route, die pas is aangelegd, verbindt Oosterhout met het Europoortgebied. Het 'komen en gaan' schept in Oosterhout dus geen problemen, de verbindingen over land en water zijn uitstekend. Het is zelfs mogelijk, een speciale spoorweg aansluiting te krijgen. Voeg daaraan de ruimte toe, die de gemeente voor industrie terrein heeft uitgetrokken (40 ha 'droog' en 40 ha 'nat' terrein zijn klaar, aan nog eens 100 ha wordt gewerkt) en de voordelen van het'blijven' zullen u duidelijk zijn. De Gemeente zal u op dit punt alle medewerking verlenen en geeft graag nadere informatie. 11 DE STEM VAN WOENSDAG 4 JUNI 1969 13 k 1 Plaats in Brabant. Oosterhout. Gemeentehuis, Slotlaan 15, tel. 01620-49 60 Oosterhout-NB. *MEUWSEN WEEKEND PRESENT:^êweek,48 K BRUSSEL (ANP) Het journalistiek personeel van de „Gazet van Ant werpen" heeft maandagavond op een vergadering in Antwerpen naar verluidt een motie goedgekeurd, waarin zij dreigen met staking uit protest tegen een samenwerkingsakkoord met „De Standaard". De journalisten eisen verbreking van een akkoord met de „Standaard-groep", waarbij de exploitatie van het weekblad „Zie" van de Gazet aan de Standaard wordt overgedaan. Bij deze transactie is een tiental journalisten betrokken. Ruim een jaar geleden richt ten „De Standaard", de „Gazet van Antwerpen" en „Het Belang van Limburg" de z.g. „Groep 1" op voor gezamenlijke advertentie-exploitatie. Het personeel heeft toen formeel de verzekering gekregen, dat de samenwerking tot het reclamegebied beperkt zou blijven en de onafhankelijkheid van de deelne mende bladen niet zou aantasten. Het akkoord inzake „Zie" acht het perso neel van de „Gazet" in strijd met die belofte. Onze correspondent in Brussel schetst in bijgaand artikel de problemen rond pers-concentraties in België. BRUSSEL De concentratie in de pc swereld, die hier reeds tien jaar aan de gang is, heeft althans in het Vlaamse landdeel zo weinig zelfstan dige bedrijven over gelaten, dat ie dere voetstap buitenhuis van de meest dynamische ondernemer het wantrou wen gaande maakt. In de jongste we ken is er dan ook zowel in journalis tenkringen als bij de andere onder nemingen groot alarm gemaakt ten gevolge van een akkoord tussen de „Gazet van Antwerpen" en „De Stan daard" voor een gezamelijke uitgave en exploitatie van een nieuw t.v. en radioblad. Vermoedelijk wordt met deze publikatie beoogd tijdig klaar te staan als straks hier ook de beeldbuis open gaat voor de reclame. De alarmstemming wordt echter gevoed door de vrees, dat het akkoord het begin zou kunnen zijn van een ontwikkelinge die uiteindelijk tot een fusie, en zelfs erger, tot opslorpen zou kunnen leiden. In dat geval ziet men dan het groeiende Standaard-concern aan het langste eind trekken. En wel iswaar gaat het hier om twee katho lieke persbedrijven, maar het lezers publiek maakt doorgaans zo weinig onderscheid, dat ook kranten van an dere gezindheid er niet onverschillig (Van onze correspondent) BRUSSEL In het Sint Pieters- ziekenhuis te Brussel is in het week einde een long overgeplant op een patiënt die leed aan hart- en long stoornissen, die in een uiterste sta dium waren gekomen. De zieke leed aan zware ademnood en had zelfs de kracht niet meer om zich in bed te bewegen. Hij kon elk ogenblik overlijden. De donor was een vrouw, die in Leuven was overleden. voor blijven. In zijn blad, de Ant werpse volksgazet, heeft de voortva rende onder-voorzitter van de Bel gisch socialistische party, de heer Van Eynde, alvast maar zijn polemisch gescherpte pen gegrepen, en de dy namische leider van het Standaard concern het verwijt toegeslingerd, een Belgische Springer te willen zijn Deze storm treft te meer omdat des tijds de kapitale machtsuitbreiding van het Brusselse dagblad „Le Soir" vrijwel geen commentaar heeft uitge lokt. Deze onderneming heeft toen niet zuinig haar tanden gezet in de Franstalige persbedrijven. Zij maakte toen niet minder dan vijf dagbladen tot haar eigendom, „La Meuse", „La Lanterne", „Le Matin", „La Flandre Liberale" en „Le Metropole". Welis waar zijn deze kranten onder hun ei gen titel en deels met eigen redactie gehandhaafd gebleven, doch het ligt voor de hand, dat door het doortrek ken van de grote lijn, er vijf organen met verschillende meningsuiting zijn weggevallen. Een strijd in andere vorm op het krantenfront wordt aan de periferie van het land geleverd. Zowel aan de Franse- als aan de Duitse grens moe ten de regionale dagbladen zich te weer stellen tegen de penetratie van geduchte concurrenten uit de aan grenzende gebieden. In de zo geheten oostkantons, de landstreek dus be paald door plaatsen als Eupen, St. Vith en Malmedy, ligt de „Grenz Echo", het enige Belgische dagblad in Duitse taal, in de clinch met de „Aachener Volkszeitung". Dit or gaan, dat ook vanwege de goede Bel gische houding voor de oorlog, na de bevrijding terstond weer op de markt kon komen, heeft lang van het mono polie in de oostkantons kunnen genie ten. Nu echter ook door de Europese integratie de weerstanden tegenover publikaties „van de overkant" zijn weggevallen, heeft de „Aachener Volkszeitung" zich met een streek- editie en door vestiging van bijkanto ren op deze overigens betrekkelijk kleine lezersmarkt geworpen, en wordt de spoeling voor de „Grenz Echo" ook dunner. Aan de Franse grenskant hebben de dagbladen van Doornik en Mons te maken met „Nord Eclair", een krant uit Roubaix. Deze onderneming maakt zelfs zoveel werk van de Belgische markt, dat zij streekedities voor de halve provincie Henegouwen en een deel van West-Vlaanderen brengt. Volgens de conceptie van de Franse streekbladen, krijgt vrijwel ieder dorp haar deel met groepsfoto's van het brandweercorps, een dansavond van de oud-strijders, een uitgebreid ver keersongeluk, een groot familiefeest en dies meer. Journalistiek ziet dit er zeer middeleeuws uit, maar het blad heeft er succes mee. (Van onze pari, red.) DEN HAAG Het Democratisch Centrum Nederland (DCN), een po litieke stroming in de K.V.P., heeft in een verklaring gezegd dat de huidige regeringsploeg onvoldoende aankno pingspunten biedt voor de realisering van twee centrale politieke thema's van het D.C.N Die thema's behelzen: nationale ver nieuwing als centrale doelstelling van binnenlandse politiek en de opbouw van een strategie van de vrede als centrale doelstelling van buiten landse politiek. De verklaring van het D.C.N. is toegezonden aan het K.V.P. party- bestuur. PORT AU PRINCE (Reuter)) Haïtiaanse regering heeft bekend ge maakt, dat maandagavond een batal jon militairen een gevecht heeft gele verd met een groep van 22 commu nisten, die zich in een huis in een van de hoofdstraten van Port au Prince hadden verschanst. Hierbij waren 20 leden van de groep gedood en twee vrouwen gevangen genomen. Onder de militairen waren vier zwaar gewonden gevallen. Marijke Schelleman, Anna Paulownalaan 15, BREDA 6 jaar. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Lang geleden bloeiden er alleen maar witte rozen aan de rozen struiken en geen zweem van geur steeg op uit haar hart. Maar toen haalde eens een Griekse godin haar mooie voet open aan de dorens van zulk een roos. Bloeddruppels vielen op de witte bloem en vanaf dat ogenblik werden alle rozen van die struik rood en bedwelmend ioet van geur. Tussen het wit van de eerste rozen en het rood van die laatste kwamen er nu ook lichtroze en donkerroze bij, de een zachter de ander zwaarder van geur. Maar gele rozen, nee, die bestonden ook tóén nog niet. Eeuwen later gebeurde het eens in een Oosters land dat 'n machtig, maar rechtschapen man, stad en dora afreisde om zich een vrouw te zoeken. Was het dan zo moeilijk een passende vrouw te vinden? O ja. Heel moeilijk. Want deze man wilde dat zijn vrouw mooi zou zijn en trouw, rechtvaardig en lief en ij verig, zorgzaam gekleed en zui nig. Kortom hij zocht naar het vol maakte en dat is op deze wereld heel moeilijk te vinden. Telkens als hij weer in een andere stad of een andere streek een mooi meisje ontmoette, dacht hij het eer ste ogenblik: zij is zó mooi dat zij ongetwijfeld wei alle andere deugden sal bezitten. Maar als hij verder keek dan alleen in haar mooie ogen, be merkte hij dat de een wel mooi was, maar niet trouw aan de regels van haar vaders huis. En dan zou zij la ter waarschijnlijk ook niet trouw zijn aan de regels van haar echtgenoot. Een tweede was mooi, trouw en bo vendien rechtvaardig, maar zij was in haar rechtvaardigheid zó streng de man dit niet liefdevol kon °Een derde was mooi en trouw, U-aardig en liefdevol en boven dien een rustpunt voor oog en geest. Maar bij nader inzien was zij zo lui ah een poes die in de zon ligt te knipogen en dat was niet zo ijverig als de man hoopte. Een 'derde was mooi, trouw, recht- nrdig, liefdevol, een rustpunt voor oog en geest en ook ijverig, ja, zij was bovendien zorgzaam gekleed. Maar toen de man eens in de stad navraag naar haar deed, moest hij horen dat zij bijna meer geld uitgaf dan haar vader betalen kon, en dat was moeilijk zuinig te noemen. De vijfde was mooi, trouw, recht vaardig, liefdevol, een rustpunt voor oog en ziel, ijverig, zuinig, maar bo vendien was zij wijs! „Dit is de vrouw met wie ik wil trouwen!" dacht de man verheugd. „Aan wijs heid had ik nog niet eens gedacht, en nu laat zij mij verstomd staan met haar wijze woorden, ja ik kan tog veel van haar leren." Nu had dit zo begaafde meisje al heel goed bemerkt dat de machti ge man haar tot vrouw begeerde en zij was vast van plan hem haar ja woord te geven als hij dat zou vra gen. Ofschoon het nu nog maar aan kwam op een vraag en een antwoord en de zaak zou beklonken zijn, toch kwam er iets tussen. Er woonde na melijk naast het meisje een listige buurman, die voor deze begaafde, jonge vrouw dezelfde gevoelens koes terde. Hij had hetzelfde besluit ge nomen: hij wilde haar vragen zijn Touw te worden. 0p een morgen stond deze volmaak Ie jonge vrouw in de tuin van haar 'ader bij de fontein. Zij had zojuist witte rozen geplukt en hield een groot boeket in de armen. Zij bab- «Me en lachte vrolijk met een vrien din. toen de man de tuin binnen kwam en verheugd naar dit liefelijk Wereel keek. Hij zag het meisje dat o begaafd was en keek óók eens even naar de vriendin met wie zy Weel schik had. Op hetzelfde ogen- ™k. kwam ook de buurman de tuin innen. Hij voegde zich bij de vreem- ™ig en fluisterde hem in het oor: re dochter van dit huis is mooi en uw, rechtvaardig en liefdevol, een "stpunt voor oog en geest, ijverig, zorgzaam gekleed en zuinig, en zij is wijs bovendien. Volmaakt, zou u denken is het niet? Maar ik ben haar buurman en ken haar langer dan vandaag. Weet u wat zij óók nog is: babbelziek en jaloers. Kijk maar Zij praat en lacht maar met haar vriendin zonder ophouden. En wat de jaloezie aangaat, merkte u niet dat er een koele trek over haar gelaat vloog toen zij zag hoe u haar vrien din gade sloeg?" Maar de rechtscha pen man geloofde de listige buurman niet. „Zij babbelt en lacht omdat zij nog jong is en liefdevol voor haar vriendin", zei hij tot haar verdedi ging, „en vat die jaloezie betreft, als een vrouw een klein beetje ja loers is, zie ik daar alleen maar lief de, trouw en wijsheid in. Ik wed dat de godheid die wonderen kan ver richten, aan haar het wonder van volmaaktheid heeft verricht". „Ik wed om iets heel anders", zei de listige buurman. „Wij zullen haar de rozen in het water laten werpen. Als zij wit blijven heb ik gelijk, als zij geel worden hebt u gelijk". Met die woorden liep hij op de meisjes toe en riep: „Wij hebben een wed denschap aangegaan! Laat je rozen in de fontein vallen, dan zullen we vertellen waar het over gaat! „Het meisje opende haar armen en het boeket witte rozen viel in het water. De bloemen bleven drijven op de zon beschenen waterspiegel en terwijl de mannen vol spanning toekeken, ver anderde hun kleur in 't geel van de zon. Een zachte en zoete geur dreef door de lucht. De listige buurman keerde zich om en verliet de tuin. De vriendin van het meisje hief haar armen vol verbazing ten hemel en holde naar de straat om aan iedereen te ver tellen dat witte rozen plotseling geel werden. De rechtschapen man die met het volmaakte meisje alleen bij de fontein achterbleef, vertelde alles wat hij op zijn hart had. En zij knikte wijs en antwoordde liefdevol. Sedertdien zijn er behalve witte, rode en roze rozen óók gele. Zonnegoudgele en bleekgele en war me rozeachtige gele met alle tinten daartussen in. An Mac Gillavry. Peter en Mark gaan naar het bos. Ze gaan met vader en moeder met de auto. Moeder maakt broodjes klaar. Peter helpt vader mee, met intassen. „Mijn bal ook nog", roept Mark! „Pak je bal dan maar." Mark rent naar de schuur en komt met een mooie rode bal terug. Vader doet hem in de auto. Daar komt moeder met de broodjes aan. En dan rijden ze weg. Kijk, daar loopt Ans. Mark zwaait en Peter steekt een lange neus. Ze rijden de stad uit. En nu op weg naar het bos. Carla van der Werf, Schoolstraat IA, Molenschot. Charles v. Bebber, Breda, Regentesselaan 48, Een paar meisjes van de school kwamen aanhollen en riepen: „Juf, juf, kom eens gauw". „Wat is er dan?" riep de juffrouw. „Juf, Pop is aan het vechten met Hein!" zei Truus. „Is Pop aan het vechten met Hein?" vroeg juf. „Ja, juffrouw, echt waar!" De juffrouw liep gauw naar de speelplaats. Maar ze kon er bijna niet bij komen. Bijna ieder een gaf moed aan Pop, en niemand moed aan Hein. En raad eens wie er won?.Pop drieën. Dat mocht wel van oma. Ze was er dan ook al vlug, ein onder 't spelletje vertelde ze dat ze 'n zoon had, die lief was voor alle mensen, hij haalde wel eens kattekwaad uit, maar dat vond niemand erg. Die jongen heet H, H Hei. Hein Hendrik Pop zou hem best eens wil len zien, die Hendrik. Hij zou 's middags komen, en het was nog 'smorgens, dus dan zou het nog wel even duren. Oma, Pop, em de werkster hoorden de bel. Pop dacht: „Ha, daar komt Hendrik!" Toen Hendrik Pop zag, en Pop Hen drik, zei Pop: „Met 'n boze stem: „Waarom noemt U hem altijd Hen drik? En dat is geen Hendrik, maar 't is Hein, de dierenplager". De werkster zei: „waarom ik hem altijd Hendrik noem? Zijn vader noemt hem Hein, en op school is hij ook ingeschreven als Hein". „Zeg, Hendrik?" zei oma „Je hebt hier een mooie gelegenheid om dat af te leren. We beginnen nu even opnieuw een spelletje ganzenbord. Ja? Dan kunnen Pop en Hein misschien vrienden worden". Het spelletje was al vlug uit en wie waren het drukst? Pop en Hein!! Drie weken waren véél te vlug voorbij, en Pop moest nu al naar huis. Ze nam afscheid, en pakte al haar spullen, en nam nog een keer afscheid, en vertrok Uitgezwaaid door oma, want de werkster was er niet. Het treingeld had ze niet, dacht ze, maar oma had het in haar koffer gedaan, ze keek er gelukkig in, en vond 't geld. De treinreis verliep gewoon. Toen ze thuis kwam, moest ze alles vertel len, of ze wilde of niet, van Hein natuurlijk het meeste. Ze waren nu geen vijanden meer, maar vrienden van elkaar. Hein, in Roosendaal, was nog dik wijls bij oma geweest maar die moest nu ook naar huis. Pop was blij, want dan kon ze weer met Hein spelen. Maar na een maand, dat Hein thuis was, werd hij ziek, hij hoefde niet naar het ziekenhuis. Hij was twee weken ziek. Pop kwam dikwijls bij hem thuis. Bij Hein hadden ze een héle grote pop, die heette Mar- tientje. Ze had er al dilwijls mee ge speeld. Pop werd na een week ernstig ziek. Ze moest naar het ziekenhuis. Hein kwam dikwijls op bezoek, en de vader en moeder van Póp kwa men nóg meer. Op een dag kwam moeder met Mar tientje. Pop vroeg, hoe dat dat kwam. Ze vertelde, dat Hein een briefje erbij had gedaan, en er stond op: Beste Pop. Ik geef die pop aan jou, om je te troosten uit al die narigheid. Ik doe dit niet omdat een pop bij een Pop hoor, maar om je uit al die narig heid te troosten. Ik kom nog wel een keer. Daaaag. Pop dacht: Nou, ja, naar heb ik het niet. De zusters waren lief voor haar. Ze kreeg gisteren een brief van mamma, en daar stond in, dat ze gingen verhuizen, zogauw als Pop beter werd. Het huisje heette ,,'t Sun- neke". Moeder had aan de dokter gevraagd of Pop mee mocht, als ze bijna beter was. Want bij 't Sun- neke" scheen altijd de zon, en dat had Pop wej nodig. Dat mocht van de dokter. En Pop werd na een week dat ze in 't Sunneke" woonde, al weet beter. Ze kon nu ook nog naar Hein gaan, en ze bleven vrienden. Lisette van de Ven Iepstraat 10 Etten-Leur. Er werd gebeld, Pop en Hein ging- in de rij staan. Hein had een blauw oog, en Pop bloedde uit haar neus. Ze zaten in de klas toen iemand binnenkwam, omdat Pop bij de hoofdmeester moest komen. De hoofdmeester vroeg waarvoor die vechtpartij nodig was, en vroeg ook, of zij zichzelf niet schaamde. Pop zei: „Ik schaam me helemaal niet". „En waarvoor was die vechtpar tij nodig?" vroeg de hoofdmeester voor de tweede keer. Pop sprak: „Er liep een pad op de speelplaats,, te Hein op 'm, en dat vond ik echt gemeen, en toen ben ik op 'm gesprongen en heb hem geslagen. Heel de klas van de hoofdmeester had taalwerk opgekregen, maar nie mand was ver, ze zaten allemaal het gesprek af te luisteren. De hoofdmeester streek even over Pops slordige haren, en zei tegen Pop, „Heb je niks om in je haar te doen?" „M'n strik ligt in de tuin, denk ik, meneer". „Ga maar even zoeken, en breng meteen Hein even hier, wil je?" Pop deed het, en ze was al vlug terug. Meneer zei tegen Hein bijna precies hetzelfde als tegen Pop. Om twaalf uur ging de bel, en kon iedereen naar huis gaan. Pop ver telde alles tegen vader en moeder en ze zeiden' „Je hebt gelijk". Het was al bijna grote vakantie, en ze hoefden nog maar één dag naar school. Die volgende dag verliep ge woon. Met de grote vakantie zou Pop naar Roosendaal mogen, naar oma. De volgende ochtend werd ze al vroeg wakker, en kleedde zich aan. Ze maakte al haar spullen klaar om naar oma te gaan pyama, ondergoed, zeep, washandje, enz. Ze zei tegen moeder dat ze naar oma ging. Ze mocht 3 weken in Roosen daal blijven. Ze moest met de trein en was er nog al vlug. Haar oma stond al te wachten op het station, en pakte de koffer van Pop over. Toen ze thuis kwamen, zag Pop in de gang een werkster bezig, en vroeg of oma het goed vond, of zij, als ze klaar was in de gang, ook mocht konun om een spel letje ganzenbord te spelen met 6 jaar

de Stem | 1969 | | pagina 11