149 Vakbonden op Curasao stellen staking uit Commentaar Priesterproblemen openhartig ter prake in Chur s LEMN1TZER: LEGERS NIET VERMINDEREN BESPREKINGEN MET REGERING (AAS S, Aleoholverbruik sterk toegenomen Regering weet niet wat er aan de hand is Vervelend Nederlandse VN-man uit W-Irian gezet STAKING BIJ BERKVENS N.V. IN SOMEREN Grote staking in Cordoba OETIEK 1 EMMER RAVAGE j Opstappen GELDEN AVONDKLOK mW- ALDERS (NKV): Artikel 43 Staking Mgr. Dellepoort verwacht: DE STEM VAN DINSDAG 3 JUNI 1969 11 miekpakken zijn binnen, l met de mode mee kunt. en, en zitten dus heerlijk he flower print in allerlei Tuniek f 44,95. Pantalon Wie gauw komt haalt de e morgen even passen?! looks of ordstraat 27-29 ordstraat 31 MJK2? P/BLIK 1 I ^PTvlees wabenJ (Van ouze redactie buitenland) WILLEMSTAD De algemene staking op Curacao is tot nader order uitgesteld. De vakbonden hebben de arbeiders aangezegd normaal naar hun werk te gaan, omdat de vakbonds leiders de besprekingen met de regering willen afwachten. Deze besprekingen werden gisteren geopend en zijn nog niet voltooid. Naar aanleiding hiervan is ook een vergadering van de Staten van de Nederlandse Antillen kort na de opening door voorzitter Abraham uitgesteld tot vanmorgen. De vakbonden hadden in de nacht van zondag op maandag in een tele gram aan de Statenvooriztter om de ze besprekingen, die moeten leiden tot een oplossing van de sociaal-eco nomische problemen, gevraagd De vakbondsleiders waren bij nader in zien van mening dat de termijn van 48 uur, die aan de regering als ulti matum was gesteld om af te treden, te kort was voor een dergelijke be slising. Een andere overweging zou zijn geweest, dat de leden van de vakbonden geen toestemming hadden gegeven voor een dergelijk ultima tum. De dreiging van een algemene staking blijft echter onverminderd bestaan. Ook op Aruba zou de be slissing over het al dan niet door gaan van een dergelijke solidariteits actie zijn uitgesteld tot na het beraad tussen vakbonden en regering. Omdat gevaar bestaat dat uitgebrande winkels in het centrum van Wil lemstad zullen instorten, zijn verschillende straten in Willemstad afgezet. Een klein eilandje in de Caraïbi- sche Zee, een politiek woelig tweestromenlandje op de grens van schrijnende armoe (Zuid-Amerika) de rijkdam (Noord-Amerika), heeft sinds de gebeurtenissen van het af gelopen weekeinde Nederland met de neus op een vervelende realiteit gedrukt. Curagao is immers nog al tijd een zelfstandig land binnen het koninkrijk, ofschoon buitenlandse zaken en defensie koninkrijksaange legenheden zijn. Dit heeft tot gevolg dat naar buhen Curagao (dat geldt ook voor de rest van de Antillen en Suriname) niet als volwaardig zelf standig land gezien wordt. In vele kringen, zowel in Neder land als in „de West" wordt weer geschreeuwd om volledige onafhan kelijkheid. Dit zou inhouden dat de Antillen uit 't koninkrijk moeten tre den. De Nederlandse regering heeft bij herhaling gezegd dat dit haar in stemming zou hebben, als de Antil len (en ook Suriname) dat wensen. De regeringen in de West voelen hier echter niets voor, omdat de ko ninkrijksbanden haar niet knellen, integendeel, grote (financiële) voor delen opleveren. Nederland pompt namelijk milioenen aan ontwikke lingsgelden m deze gebieden. De re geringen mogen dit geld naar eigen goeddunken besteden. De grieven van steeds meer naar onafhankelijkheid strevende Westin diërs zijn dan ook niet geheel onge rechtvaardigd, als zij zeggen dar door koninkriiksstatuut en ontwik kelingshulp regeringen in stand worden gehouden, die een werke- !|k evenwichtig progressieve ont wikkeling in de weg staan. Deze al jaren durende situatie heeft steeds et gevaar n zich gedragen dat Ne derland betrokken - en daarmee gecompromitteerd - zou raken bij e interne verwikkelingen in (een van) de rijksdelen Kor. dit enkele baanden geleden in Suriname nog 1 op tijd voorkomen worden (door "et aftreden van Pengel), nu is het oan wel gebeurd I Door het voldoen aan het verzoek om hulp dooi de autoriteiten van ura^ao is Nederland rechtstreeks be rokken gftraakt bij A de directe ,US 6"' de onderliggende oor- «a6,? rvan: slechte sociale toe- tonden en corruptie, die vroeg of leirlfiWe t0t ee" uitbarshng móesten ka z°als in geheel Zuid-Ameri- gebeurt. re9elmaaf van de kl°k at wij dan ook het meest be- een dt[eu,rer bli het inzetten van nil ,ernent Nederlandse mari- extrai6" het stUren van oog eens se J°ep6n 's da' de Nederland WereWnn9 "'9®n van de opinie en niet minder in die van de werkloze en arme bewoners van Curagao, zich geschaard heeft achter een regering die duidelijk geen verandering wenst. Een rege ring die bij de stakers kennelijk het vertrouwen kwijt was, dient uit een dergelijke rigoureuze vorm van pro test als Willemstad dit weekeinde te zien heeft gegeven, onmiddellijk volgens goed parlementair gebruik de consequenties te trekken: opstappen. Wij hadden het daar om meer verantwoord gevonden als de Nederlandse regering aan het inzetten van mariniers duidelijke voorwaarden had verbonden, bij voorbeeld mgrijpende reorganisatie van de regering, en van de orde diensten, en op langere termijn: drastische verbetering van het so ciaal klimaat in samenwerking met die bedrijven die op Curasao enor me winsten maken, maar zich niet voldoende verantwoordelijk voelen voor het welzijn van de Curagaose bevolking. Uiteindelijk komt een be hoorlijk welvaartspeil van een be volkingsgroep ook het bedrijf ten goede, zoals diezelfde bedrijven bij voorbeeld in Europa al jaren onder kend hebben. Niet zonder ironie moeten wij vaststellen dat juist vandaag enkele zwarte pagina's uit ons koloniaal verleden gepubliceerd zijn. Prof. Verkuyl zei indertijd in een r.v.-inferview, dat wij uit onze ge schiedenis met Indonesië lering moeten trekken. Geen kanonneer- bootpolitiek, maar mogelijkheden scheppen tot optimale ontwikkeling naar volledige zelfstandigheid. De Nederlandse regering en het betrokken bedrijfsleven hebben de les slecht geleerd. Duizenden inwoners van Willem stad hebben gisterochtend de ravage gezien, die vrijdag is aangericht. Ve len gingen naar het geruïneerde stadscentrum kijken, toen alle toe gangswegen tot de binnenstad van Willemstad weer voor iedereen vrij waren. Er heerste een sombere sfeer in de stad. Verschillende straten wa ren in verband met het opruimen van het puin afgezet. Met man en macht is de overheid bezig de stad weer een zo goed mogelijk aanzien te ge ven. Slechts enkele militaire wacht posten waren uitgezet en wel hoofd zakelijk bij de regeringsgebouwen, DJAJAPOERA (ANP) De Ne derlander Hans Reiff, die als functio naris van de Verenigde Naties in West-Irian werkt, is door de Indone sische regering tot ongewenst per soon verklaard. Hij zal morgen met zijn gezin uit Djajapoera naar Am sterdam terugkeren. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft het bureau van het V.N.-ontwikkelingsprogram ma in Djajapoera een brief gezon den waarin het Reiff beschuldigt van politieke activiteiten. In Europese kringen verklaarde men dat de Nederlander veelvuldig werd benaderd door Nederlands sprekende Papoeas, die geen andere vreemde taal spraken. Hij hoorde hen met sympathie aan, doch in genoem de kringen achtte men geen reden aanwezig te geloven dat hij de Pa poeas in politiek opzicht hielp. Als hoofd van de afdeling onder wijs van het ontwikkelingsprogram ma had Reiff noodzakelijkerwijs con tact met leerkrachten en studenten. MIJNSHEERENLAND (ANP) Achttien pendelaars werden gewond, vain wie enkelen ernstig, bij een bot sing op de provinciale weg 43 ter hoogte van Mijnsheerenland. Een volkswagenbusje reed, vermoedelijk tengevolge van een klapband, in op een tegemoetkomende autobus. De ernstig gewonden zijn allen bewoners van Stellendam. de ingang van de Shell en het tele graafkantoor De voorz'.ter van het Curaeaose Vakverbond, de h?"r Hubert Spencer heeft in Wilemstad het zenden van Nederlandse mariniers absoluut ver keerd genoemd Hij dee'de mee. dat op het olaatseliik vriiwi'ligersko ns nauweliiks een beroep is gedaan De heer Snencer ziet de nieuwe troeven meer als versterking dan a's aflos sing, omdat zij samen met de red- aanwezige mariniers nieuwe punten 'n de stad hebben bezet. De ingestelde censuur maakt voor de heer Spencer de situatie uiter mate verward Het vakverbond is daardoor nauwelijks in staat, contact met zijn led=n te onderhouden Voor een vermindering van de snanningen acht de vakbondsleider onheffing van deze censuur dan ook dringend ge boden De Curaeaose vakbondsleider acht het noodzake'iik dat op korte termijn een aantal dringende voorzieningen wordt getroffen Het dagelijks bestuur van het Ne derlands Verbond van Vakverenigin gen, dat ook een verklaring van de heer Spencer had ontvangen, heeft gezegd dat de oorzaak van de ge- beurtenisen gezocht moet worden in de in dit gebied bestaande schreeu wende tegenstelingen tussen rijk en arm en in het totaal ontbreken van een sociale begeleiding bij alle ont wikkelingsplannen De eenzijdigheid van de hulpprogramma's wreekt zich hier op trieste wijze, aldus het NVV. Het verbond zal er bij de Neder landse regering met nog meer kracht op aandringen, dat vanuit de ont wikkelingsfondsen ook voor de so ciale infrastructuur waarbij een krachtige en goed functionerende vakbeweging onontbeerlijk is gel den beschikbaar komen. Het NW heeft een verbindingsman naar Cu rasao gestuurd Het is de heer A La- kerveld, districtsbestuurder van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, die al eerder is opgetreden als ad viseur van het Curaqaose Vakver bond. Het aantal gearresteerden in ver band met de onlusten van vrijdag bedraagt ruim 350 Doordat de ge vangenissen overvol zijn. zitten ver scheidene personen bij elkaar in één cel. In Wilemstad is het volkomen rus tig gebleven, ook al omdat de avond klok nog steeds van kracht was. Premier Kroon van de Nederlandse Antillen heeft ontkend dat hij zou hebben verklaard dat de gebeurtenis sen geleid zouden zijn door in het buitenland opgeleide communisten. Hij zei dat „nihilistische elementen" een rol hadden gespeeld. Het bestuur van de KVP-jongeren- groepen heeft zijn verontwaardiging uitgesproken over de „slechte sociale toestanden en de corruptie, die, het leven op Curasao voor velen tot een ondraaglijke last maken Het bestuur keurt de onregeldheden niet goed maar kan wel begrip opbrengen voor de verbittering die eraan ten grond slag ligt Antillianen. in Nijmegen bijeen, hebben de houding en het gedrag van de Haagse politie bij de protest demonstratie van zondag ten scherp ste afgekeurd De politie trad volgens de Antillianen onnodig hard on Ook de Unie van Studenten in Nijmegen en het Surinaams Actiecomité heb ben geprotesteerd AMERSFOORT (ANP) In tegensteling tot andere landen heeft Nederland 'n gevarieerd drinkpatroon: naast jenever en (voor de dames) likeur en advocaat wordt er ook veel bier en wijn gedronken. Als gevolg van de grote variatie in hetgeen men drinkt is het hoofdelijk verbruik in ons land van de verschillende alcoholhoudende dranken niet uitzonderlijk hoog. In de laatste tien jaar is het verbruik echter sterk toe genomen. In 1960 was het gemiddelde verbruik per hoofd van gedistilleerd 2.28 liter, van bier 23,9 liter en wijn 1,88 liter. In 1968 wa ren deze cijfers respectie velijk 3,48, 45,4 en 4,31 liter Dit zei gisteren de heer M. J. Maas. algemeen voorzit ter van de Algemene Ne. derlandse Drankbestrijders Organisatie (ANDO), óp de openingsdag van het 29e congres van de Internatio nale Federatie van Spoor wegdrankbestrijders Orga nisaties (LEAV) in Amers foort. De heer Maas wees op het grote aantal alcoho listen, dat bij de consulta tiebureaus voor alcoholis me geregistreerd staat en onder behandeling is Bi' deze bureaus kent men de persoonlijke levensomstan digheden van ongi ,r 40.000 personen, die door alcoholisme in moeilijkhe den zijn gekomen. Ieder jaar komen er tussen de 3000 en 3500 nieuwe ge vallen bij. Een kwart van dit aantal is onder de 30 jaar. )c voorzitter van de ANDO zei, dat bij de verkeers veiligheid de alcohol een grote ge varenfactor is. Van de meer dan 53.000 ver keersongevallen in 1967, waarbij één of meer per sonen om het leven kwa men of letsel opliepen, was bijna zes procent aan alco hol-invloed te wijten. .1 ALDERS (Van onze correspondent) SCHIPHOL „Ik hou staan de, dat de Nederlandse regering bewust of onbewust niet weet, wat er in de Nederlandse Antil len aan de hand is. De wezenlij ke aanleiding van het oproer op Curacao zijn politieke mani pulaties, die democratische uitingsvormen onmogelijk ma- Dit zei gistermorgen op Schiphol de vice-voorzitter van het N.K.V. Jacques Alders, die er reeds in 1964 voor gewaarschuwd heeft, dat het latente onbehagen in de rijks delen overzee vroeg of laat tot uit barsting zou komen. Hij haalde zich toen met zijn publikatie in het N.K.V.-blad „Ruim Zicht" het onge noegen zowel van de Nederlandse als van de Antilliaanse regering op de hals De heer Alders kwam spe ciaal uit Genève. waar hij een con gres van het Wereldverbond voor de Arbeid bijwoont, naar Nederland over om zijn visie op de gebeurte nissen toe te lichten. „Het congres heeft verontwaardigd gereageerd op het zenden van de 300 mari niers", zei hij. „Nederland werd al gemeen van onversneden kolonia lisme beticht" Als voorbeeld van de politieke corruptie op de Antillen noemde de heer Alders de manier waarop de Democratische Partij in 1964 via de zogenaamde vuile-vinger-affaire" aan de macht wist te komen Het zag er toen naar uit, dat men het maar met de hakken over de sloot zou halen De grootste oppositie kwam van d» kant van de intellec tuelen Op de valreep kwam toen het decreet, dat iedere kiezer op het stembiljet zijn duimafdruk in inkt moest achterlaten. „Zogenaamd om dubbel stemmen te voorko men", aldus de heer Alders, „maar in wezen, om het prestige van de intellectuelen zodanig aan te tas ten. dat ze niet naar de stembus zouden gaan In kort geding werd het decreet door de rechter on grondwettelijk verklaard. maar twee dagen voor de verkiezingen werd er snel een wet doorgedrukt d'e duimafdruk alsnog vernlirht ste'd°" Het is volgens de heer Alders op Curasao doodnormaal, dat stem men worden gekocht met geld of met baantjes. De ambtenaren wor den verplicht, bij verkiezingen hun volmacht af te staan anders ver liezen ze hun positie. Bij de laatste verkiezingen werd dan ook 20 pro cent van de stemmen bij volmacht uitgebracht. Wie kans wil maken op een studiebeurs, moet lid zijn van de regeringspartij „Het is moeilijk de hoofdschuldige van de gebeurte nissen op Curasao aan te wijzen", zei de heer Alders voorts. „In ie der geval de regering van de An tillen En de Amerikaanse bedrij ven, die met belastingfaciliteiten naar Curasao worden getokt en die onder bescherming van de regering met volkomen voorlopen aan de vakbonden, een sociale politiek kunnen voeren, die nergens naar lijkt en volkomen inacceptabel is". De Nederlandse regering verweet hij „een zonde van nalatigheid" „Ik verwijt haar, dat ze zich een zijdig heeft laten- voorlichten. Na mijn eerste bezoek aan Curasao in 1964 heb ik al een onderhoud ge had met de toenmalige vice-pre mier Biesheuvel en hem alles ver teld, wat mij ter ore was gekomen. Hij zat er hoofdschuddend bij zo onvoorstelbaar vond hij het. Ik heb hem de namen genoemd van men sen uit de oppositie, met wie hij maar eens moest gaan praten Maar toen hij een officieel bezoek aan Curacao bracht, was het program zo overladen, dat hij volkomen ge- isoleerd was en geen kans kreeg contact met de tegenstanders van de regering op te nemen Hij heeft zich gewoon te grazen laten ne- De heer Alders zag voor de Ne derlandse vakbeweging geen mo gelijkheid om de gang van zaken rondom Curasao te beïnvloeden De vakbeweging houdt zich buiten po litieke kwesties. Met sociale maat regelen is bovendien volgens hem, de zaak niet te redden. Allereerst moet het politieke onbehagen weg genomen worden. Wel gaf hij als zijn persoonlijke mening, dat het koninkrijksstatuut een onding is met name artikel 43. waarin Neder land medeverantwoordelijk wordt gesteld voor een goed beheer over de overzeese riiksdelen. „Die ver antwoordelijkheid is niet waar te H. ROJER maken", meende hij. „Het betekent, dat Nederland, als er moeilijkheden komen, rechtstreeks moet ingrijpen in interne aangelegenheden van een autonoom land, en voor de wereld als een koloniale of neo-koloniale natie in zijn hemd komt te staan. Het is een verschrikkelijke situatie, dat het .statuut een gewapend op treden van het Nederlandse leger in de Antillen toelaat. Ik vind het een trieste geschiedenis, dat wij mili taire bescherming moeten geven aan de regering, die zelf de proble men over zich heeft afgeroepen. We moeten onze handen niet van de overzeese rijksdelen aftrekken. We hebben er historische verplichtin gen. Maar het statuut frustreert on ze verhouding met Suriname en de Antillen meer dan dat het de re latie bevordert. Het is voor de Ne derlandse regering makkelijker ont wikkelingshulp te geven aan Co lumbia dan aan zijn eigen over zeese rijksdelen. Onze positie zou veel sterker zijn, wanneer onze re latie met Suriname en de Antillen gebaseerd zou zijn op de normale ontwikkelingshulp met ingebouwde garanties. Artikel 43 moet weg". De heer Alders was in gezelschap van de voorzitter van de Cura eaose Christelijke Vakbeweging, Hubert Rojer, die eveneens het congres in Genève bijwoonde. De Antilliaanse vakbondsleider schaar de zich geheel achter de visie van z"n N=d°r!andse collega, „De moei- liikheden zijn inderdaad het gevolg van nolitiek onbehagen", zei hij. ,De regering doet niets tegen de sociale terreur van de Amerikaanse bedrij ven Ze houdt de vaststelling van een minimumloon tegen. Ze beknot de persvrijheid. Alle kranten ziin in handen van regeringsgezinde fami lies en de vergaderingen van de eilandenraad mogen niet meer via de radio uitgezonden worden, opdat het volk de stem van de oppositie niet kan horen Wii van de oppositie hebben herhaaldeh'ik telegrafisch genrotesteerd bij de Nederlandse regering, maar nooit antwoord ge kropen Zelf hen ik al 2.5 jaar zon- dw work omdat ik eon staking heb po'oirt uït rto KUfiy Tn hoger be acon hooft do root-ton bepaald dat 'k „,oor in rtieoot genomen moest worden, maar ik kan nog steeds geon vo°t in de J-a-'en zetten. Zo paot twt or toe on Curacao". (Van onze redactie binnenland) SOMEREN Tweeënvijftig werk nemers van Berkvens Houtindustrie n.v. in Someren hebben gisteren het werk neergelegd omdat hun werk gever niet met de bij het NKV aan gesloten bond van houtbewerkers, meubelmakers wenst te onderhalen over een bedrijfs-cao. Veertien da gen geleden stelde de bond een ulti matum, dat gisterochtend afliep. Onmiddellijk na het proclameren van de staking heeft de directie van Berkvens de NKV-bond in een kort geding gedagvaard dat morgen voor de president van de Utrechtse recht bank zal dienen Zij acht de staking onrechtmatig en eist van de presi dent een verbod. CORDOBA (AP) In de grootste automobielfabriek van Argentinië, de Kaiser-Renaultfabriek te Cordoba, is gisteren een staking begonnen van ongeveer 6000 werknemers. Zij is een protest tegen de arresta tie van een van de leiders van de vakbond van arbeiders in de auto mobielindustrie, Elpido Torres, die door een militair gerechtshof tot vier iaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens zijn aandeel in de bloedige mlusten van enkele dagen geleden. Een andere vakbondsleider, Agustin Tosco, kreeg bij die gelegenheid acht jaar wegens „het aanzetten tot re bellie". MAASTRICHT (KNP) De pries ters in Europa kunnen er gerust op zijn, dat hun problemen in Chur op tafel zullen komen: de voorbereidin gen voor deze Europese bisschoppen^ conferentie (7-10 juli) zijn serieus en openhartig verlopen. Dit verklaarde mgr. dr. J. Delle poort, directeur van het Europa-se minarie te Maastricht. Hij heeft in tens aan de voorbereidingen deel ge nomen in samenwerking met mgr. Etchegaray, secretaris van het comité de liaison, organisator van de Euro pese bisschoppenconferentie in op richting. Minstens 80 bisschoppen uit on geveer 45 Europese landen worden verwacht op dit grootscheeose be raad over de priester in de kerk en wereld van heden In tien Europese landen (ook Po len) zijn opiniepeilingen onder de priesters gehouden, zo deelde mgr Dellepoort mee Het zijn geen weten schappelijke enquêtes geworden, zo als die onlangs in Nederland versche nen is Het onderzoek geschiedde on der telkens 30 a 35 Driesters in Ttalië Polen, Duitsland. Oostenrijk. België Spanje. Frankriik. Portugal, Zwitser land. Ned°rland en Engeland Duidelijk is gebleken, dat overal in DEN HAAG (ANP) - De Tsjecho- slowaakse crisis heeft de enorme mi litaire macht van Warschau Pactlan- den aangetoond, daarom is er geen militaire rechtvaardigmg om de Nato- strijdkrachten op dit ogenblik te ver minderen. Die zei generaal L. L. Lem- aitzer, opperbevelhebber van de Nato, op het vliegveld van Ypenburg ia een bezoek aan koningin Juliana ■n prins Bernhard Aan de vooravond /an zijn pensionering brengt hij af- ■icheidsbezoeken aan de staatshoof den van de Nato-landen. Hij bezocht reeds Turkije, Griekenland en Italië. Op Soestdijk werd hij onderscheiden met het grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden). Generaal Lemnitzer zei naar aan leiding van de Canadese plannen de strijdkrachten in Europa te beperken, lat elke vermindering onze kracht beïnvloedt. Hij meende dat wij onze legers niet kunnen en niet moeten verminderen. In feite zijn zij be scheiden van omvang, aldus de schei dende Nato-opperbevelhebber. Tijdens zijn bezoek aan de konin gin had hij zijn waardering uitge sproken over de steun die de Neder landse regering de krijgsmacht en het Nederlandse volk zowel het geal lieerde commando als aan hem per soonlijk hadden verleend. Hij be schouwde de Nederlandse strijdkrach ten als een zeer belangrijk element in de verdediging van de Nato en zij spelen volgens hem een vitale rol in de organisatie van de geallieerde strijdkrachten in centraal Europa, dat zijn hoofdkwartier heeft in Bruns- sum. Generaal Lemnitzer was bijzon der dankbaar voor de maatregelen die de regering heeft genomen om de strijdkrachten te moderniseren en hom geschikheid te doen vermeerde- Sprekend over de komende her denking van de 20ste verjaardag van de Nato zei generaal Lemnitzer dat deze organisatie een werktuig, is ge weest om over een periode van twin tig jaar, vrede en veiligheid in Euro pa te garanderen. Dit is het doel van het verbond geweest en dit heeft het met succes bereikt. Generaal Lemnitzer herinnerde er aan dat deze week de 25ste verjaar dag van D-day wordt gevierd. Hij meende in dit verband dat de Nato heeft bewezen de beste garantie te zijn om een bevrijding van Europa te voorkomen. Europa de vragen, noden, wensen en eisen van de priesters dezelfde zijn. „Ik acht het fataal voor het succes van de conferentie", zo voegde mgr. Dellepoort eraan toe. „Wanneer re belse priesters als o.a. de Septuagint, op hetzelfde tijdstip naast de deur 'n schaduwcongres gaan beleggen. Ze mogen gerust vlak tevoren bijeen komen en desnoods hun resoluties aan de conferentie voorleggen Maar ze moeten niet ontactisch zijn en het evenwichtig beraad verstoren". Mgr. Dellepoort kan onmogelijk iets zeggen over het perspectief van het Chur-beraad Ten aanzien van de celibaatsvraag is het bijzonder moei- liik enige voorspelling te doen. maar zelfs al zouden de bisschoppen een zekere wens formuleren t.a.v de ont- konpeüng, wat zal dat dan voor di rect effect hebben? Dat de N°dor'ands= bisschoppen in dezen geïsoleerd zullen staan, zoals abhé Laurentius in Le Figaro voor- soo'de. zal zeker overdreven zijn. De celihaatsvraag vormt slechts een onderdeel van de priester in kerk en were'd heden, benadrukt mgr Dellenoort Het gaat in wezen om veel moeilijke nunten: de ver houding hisschop-nriester. gezag, be- noemingsb°'°id. de functie van de bisschonnelnke curie en de diocesane structuren Belangriik zijn voorts de Dositie van de nriester in de kerk, de voleorde d»r nriestertaken en de in dividuele situatie van de priester. TN BANG AT,OFF, heeft kardinaal Gracias van Bombay verklaard dat de Tndiase hicerhopnen vorig jaar het niet eenc konden worden over een epzqrupnliik ..beeriipelnk" her derlijk sohriiven over- dP Danselijke encycliek Humanae Vitae" De kar dinaal zei dit tijdens een discussie- hiiepnkomst over gezin en huwe- tik Daar is een resolutie aangeno men waarin van do oaus gevraagd VorZ' megnliilriaoden tot ge< Sn-"1 -—geling dan de p.o, mogelijk te maken.

de Stem | 1969 | | pagina 9