Tien maanlandingen op NASA tot 73 program DE MANTELSPECIALIST Grote toekomst voor de vaatchirurgie Bijde mantelspecialist is't allemaal perfekt voor u geregeld /C2li Geen verband tussen godsdienst en de „pil" Engeland ontkent plannen voor spionnenruil twigküMie/ fykmt) nkts aders'uv onóhmdm tkm-Up ébotigb OPENING PRINSELIJK MODEHUIS AFSCHEID NAVO-OPPERBEVELHEBBER HARTINFARCT TE OPEREREN Uw Kunstgebit I VOOR ONDERZOEKEN IN DALEN EN OP VULKANEN PROEFSCHRIFT RHEDENSE HUISARTS de kwaliteit I de mode de sortering de enorm lage prijs Met „Haystack" naar de maan VULKANEN ATOOM EXPLOSIE RUIMTE VEREN Bredas Ginnekenstraat 29 Italië en Duitsland vragen bemiddeling NA DE OORLOG ADERS ALS SLAGADERS üShWDe religie van de in kwestie oliedeskundigen WIJDING BISSCHOP MöLLER 28 JUNI regenmantels 49.95 54.95 mantels en pakjes De scheidende opperbevelhebber van de NAVO, generaal Lyman L. l.emnitzer, zijn echtgenote en dochter hjn gisteren door de koningin en pnns Bernhard op paleis Huis ten Bosch ontvangen. Generaal Lemnitzer swam afscheid nemen als opperbevel hebber van de NAVO. mÏÏ®EN (A.P.P.) Het Britse hppf+ vf10- 7an buitenlandse zaken j. *1 berichten tegengesproken dat P»t» nnf ovcrweegt het echtpaar ia,5„en Helen Kroger, dat tot 20 wptro gevaI?Senisstraf is veroordeeld spionage voor de Russen, uit BrS \00T. de Ieraar Gerald Eenk t je o vi-er ^aar in de Sevan" 8 nis in de Sovjet-Unie vertoeft. (ADVERTENTIE) KAAP KENNEDY (AFP) De NASA heeft de codenamen gekozen voor de twee ruimte schepen van de Apollo-11 die in juli voor een landing naar de maan gaat. De maanlander, waarmee Neil Armstrong en Ed win Aldrin gaan afdalen, wordt aangeduid met „Haystack" (hooiberg)de stuurcabine, waarin Michael Collins alleen achterblijft, met „Snowcone" (Sneeuwhoorntje). Deze twee codenamen zullen door de ruim tevaarders over de radio worden gebruikt zolang de twee toestel len gescheiden zijn. Een Snow cone is bij de Amerikaanse jeugd een geliefde lekkernij, die op ons ijshoorntje lijkt. DE STEM VAN DINSDAG 3 JUNI 1969 WASHINGTON (AFP/Rtr.) Wanneer de landing met de Apol-1 lo-ll en de drie volgende volledig slagen, is de NASA van plan' ruimtevaarders te laten landen op zes andere plaatsen op de zicht bare kant van de maan. De eerste vier landingen, die eind 1970 ge daan moeten zijn, gebeuren in gebieden in de nabijheid van de evenaar van de maan. De NASA heeft vijf mogelijke landingsplaat sen uitgekozen, waarvan er drie zijn verkend en uitgebreid zijn gefotografeerd door de ruimtevaarders van de Apollo's 8 en 10. Op de tweede daarvan zullen twee ruimtevaarders van de Apollo-11 op 20 juli gaan landen. De vluchten van de Apollo's 11 tot en met 14 zijn door het congres goed gekeurd. Wanneer deze slagen, zal de NASA aan het congres vragen, nog zes landingen, die tussen 1971 en 1973 zouden vallen, goed te keuren. De maan kan dan veel uitgebreider wor den onderzocht. De plaatsen daar voor liggen in gebieden die geheel anders zijn dan de equatoriale mares die dan al bezocht zijn. Er zullen dan landingspogingen worden onderno men in dalen, in de buurt van ber gen en bij breuken. Voor landingen zijn de volgende plaatsen uitgekozen: Apollo-11: in de kleurentelevisie-uit zendingen van de Apollo-10 heeft men deze al kunnen zien. Zij ligt in het zuidwesten van de Mare Tran quilities, de zee van de rust, tussen de kraters Sabine en Maskelyn. ApolIo-12: Peter Conrad en de leer ling-ruimtevaarder Alan Bean zullen in de herfst of in december landen in de Oceaan der Stormen, n.et ver van de krater Flamsteed (landingsgebied nummer vier). Apollo-13: Alan Shepard, acht jaar geleden de eerste Amerikaan die de ruimte in ging, of Gordon Cooper en een nog niet aangewezen ruimtevaar der zetten voet aan de grond nabij de krater Fra Mauro, ten zuiden van de evenaar, tussen de landingsgebieden 3 en 4. Apollo-14: de hellingen van de krater Censorinus. De maankenners van de NASA vermoeden dat dit gebied rijk is aan mineralen die veel kunnen bij dragen tot de kennis van samenstel ling en ouderdom van de maan. Verleent het congres goedkeuring dan volgen: Apollo-15: eerste Amerikaanse lan ding ver van de maanevenaar. Twee ruimtevaarders bezoeken het noord oostelijke gebied bij de vulkaan Lit- trow aan de oostkant van de Mare Serenitaties. ApoIlo-16: op de hellingen van de hel derste vulkaan, Tucho. Deze sector is door de „Surveyor-17" van de NASA al verkend. De 4.380 meter hoge Ty- cho domineert een gebied dat be zaaid is met talloze secondaire kra ters. Apollo 17: in het Marius-gebergte, dat van de aarde af gezien van vul kanische oorsprong lijkt. Dit geberg te%igt midden in de oceaan der stor men, aan de westkant van de maan, Apollo-18: daarmee hoopt de NASA meer te weten te komen van de merk waardige rode lichtverschijnselen in de Schroter-vallei. Apollo-19: midden op het maanopper vlak, bij een breuk die gegevens kan opleveren over de vraag, of er in een min of meer verleden tijdperk water op de maan is geweest. Apollo-20: de krater Copernicus. De laatste jaren is uit de foto's van de Amerikaanse maancamera's gebleken dat deze zeer merkwaardig is. Ver wacht wordt dat de bemanning daar geologische grondmonsters kan ver zamelen die uit de ingewanden van de maan afkomstig zijn. De Amerikaanse atoomgeleerde Edward Teller, een van de „vaders" van de atoombom, heeft zaterdag voor het onderzoek van de maan het ge bruik van atoomenergie sterk aan bevolen. De verovering van de maan ziet hij niet alleen als een sportieve onderneming maar vooral omdat er geen lucht en water op de maan zijn. Wijzigingen van miljoenen jaren ge leden zijn al die tijd onveranderd ge bleven. De schokgolf van een atoom ontploffing zou veel gegevens ople veren. Maar een onderzo-ekstation waar voor de energie geleverd wordt door een kernreactor zou nog veel belang rijker zijn. De maanrotsen zouden daarmee sterk kunnen worden verhit, waardoor de voor het leven onmis bare zuurstof vrijgemaakt kan wor den. Waarschijnlijk zou men daarmee ook water kunnen maken. Water dat in zuurstof en waterstof is gesplitst, kan dan weer gebruikt worden als brandstof voor raketten met middel bare reikwijdte, aldus dr. Teller. Binnen zeven jaar springen ruimte vaarders in en uit banen om de aar de in „ruimteveren" die steeds op nieuw gebruikt kunnen worden, heeft de Amerikaanse ruimtevaartfunctio- naris dr. George C. Mueller meege deeld. Deze toestellen kunnen ook ge kocht worden door landen die ze kun nen betalen, voor ongeveer 50 mil joen dollar per stuk. Dit jaar moeten de V.S. in staat zijn met het ont werpen en ontwikkelen van derge lijke toestellen te beginnen. Het gro te voordeel van deze „veerschepen1 is dat zij de enorme kosten van het ruimte-onderzoek sterk zullen druk ken. Tot dusver kunnen kunstmanen en andefe ruimtevaartuigen slechts eenmaal gebruikt worden. Voor het verkeer met bemande ruimtevaartlaboratoria zullen deze „heen-en-weer-bootjes" van onschat bare waarde zijn. Zij kunnen ruimte stations van vracht voorzien en de bemanning aflossen, naar de atmos feer terug zakken, daar hun vleugels uitspreiden en normaal terugvliegen naar de lanceerplaats. Belangstelling zal er wel voor zijn, meent dr. Muel ler. Behalve de V.S. en de Sovjet- Unie zijn Frankrijk, Italië, Japan. West-Duitsland en Engeland al zeer actief op ruimtevaartgebied en onge twijfeld zullen nog meer landen vol gen. (ADVERTENTIE) Prinses Irene Galitzine, Amerikaanse van geboorte, heeft in de Italiaanse hoofdstad aan de beroemde Via Veneto een modehuis in gebruik genomen. Tijdens een cocktailparty ter gelegenheid van de opening van haar zaak toost de prinses (midden in donkere japon en met stralende glimlach) met haar mannequins. (Van onze medische medewerker) BREDA In 1968 zijn er voor grote bedragen vasodilatato- ren geslikt. Dit zijn geneesmiddelen, die als bedoeling hebben de bloedvaten te verwijden en zodoende de bloedsomloop te verbeteren. Na jarenlange ervaring komt men meer en meer tot de teleurstellende ontdekking, dat deze produkten veel minder werkzaam zijn dan men aanvankelijk dacht. Hele reeksen zijn zelfs waardeloos. Dit was een van de hoofdbesluiten van een symposion, dat onlangs te Brussel gehouden werd. De aandacht en de hoop gaat dan ook meer naar de vaatchirurgie, die de laatste jaren flinke vooruitgang heeft gehoekt. Dit soort operaties dateert uit de jaren 1900. Eén van de pioniers was de beroemde Franse arts Alexis Ca- rell. Bij deze eerste pogingen van de vaatchirurgie werden de voor naamste technieken vastgesteld, die nu nog steeds in gebruik zijn. Nochtans hadden de toenmalige chirurgen het grote nadeel, dat ze niet beschikten over de juiste ma terialen en de aangepaste middelen om de vaten na de operatie open te houden. Zodoende kende de vaatchi rurgie slechts een kort succes. Ver geten we niet, dat er in het begin van deze eeuw meer wetensh-appe- lijke publicaties over vaatchirurgie verschenen zijn dan over om het e- ven welk ander medisch onderwerp. Dank zij de opkomst van de bloed- verdurmende middelen (anti-coagu- 1-antia) kende de vaatchirurgie een tweede en definitieve doorbraak na de Tweede Wereldoorlog. Men bleef gebruik maken van vele technieken, daterend van rond de eeuwwisseling. Ook de honderdduizenden oorlogsge wonden van de Tweede Wereldoorlog, zowel in Duitsland, Engeland, Cana da als de Verenigde Staten, vormden een enorme bron van ervaring voor de vaatchirurgen van de tweede lich ting. Daaruit ontstonden vele nieuwe therapieën. Tevens bleek vrij vlug, dat zelfs afgesloten of verstopte va ten konden behandeld worden. Slag aders, die dicht waren, begon men weer doorgankelijk te maken. De vaatchirurgen werden echte „loodgieters" die er steeds beter in slaagden afgesloten vaten te vervan gen of te ontstoppen. Het resultaat is over het algemeen beter dan de medicamenteuze behandeling die, zoals gezegd, vaak bedroevende re sultaten geeft. De bloedvaatverwij- dende stoffen (vasodilatatoren), be staan reeds sedert de eeuwwisseling en de meeste specialisten moeten nog van hun echte werkzaamheid o-l vertuigd worden. Na j-arentange experimenten vond men synthetische materialen, die zeer geschikt waren om kunstmatige bloedvaten te maken. Soepele dar men en slangen bestaande uit „dra- Ion" of „teflon" konden de opge stopte slagaders vervangen. Dit was natuurlijk een flinke stap vooruit. De vaatchirurgen begennen meer en meer gebruik te maken van deze synthetische bloedvaten. Vooral de grote slagaders, zoals de aorta en de dijslagaders, bleken met goed ge volg vervangen te kunnen worden. Duizenden personen werden aldus gered en valide gemaakt. Jammer genoeg zijn deze kunstbloedvaten veel minder geschikt als men klei nere slagaders wil vervangen. Het aanvankelijk goede resultaat werd dikwijls teniet gedaan door een vrij vlugge verstopping en afsluiting van de draion- en tefloovaten. Sedert enkele jaren trachten de vaatchirurgen weer meer gebruik te maken van het natuurlijk materiaal van het organisme zelf. Zou het niet mogelijk zijn een gedeelte van een verstopte slagader te vervangen of te herstellen door een nabijgelegen ader? De vaatchirurgen scherpten hun messen en. togen aan het werk. Vooral de grote, aan de oppervlakte liggende dijader, die bij abnormale uitzetting zo gemakkelijk aderspatten vormt, werd d-e lieveling van de vaatchirurgen. Hij is immers gemak kelijk te bereiken en leent zich uit stekend voor het herstellen van ver nauwde of afgesloten dijslagaders. Maar ook andere aders worden gebruikt om het bloed langs een a- derlijke omweg, de zogenaamde „ve neuze by-pass", te laten stromen. De hart- en vaatchirurg dr. P. J. F. M. Kuypers uit Nijmegen gaf hier over eind maart een interessante le zing te Genk (België). Zijn ervarin gen zijn inderdaad opvallend. Na drie jaar was 80 procent van de ge opereerden nog in uitstekende con ditie. Opvallend was ook het feit, dat dr. Kuypers zijn ingrepen niet be perkt tot de grote slagaders van buik, bekken en dijen, maar dat hij met evenveel gemak omspringt met de kleinere bloedvaten van het on derbeen en zelfs van de voet. Alhoewel sommige ingrepen hun duurzaam resultaat nog moeten be wijzen lijkt het ons toch, dat in de nabije toekomst steeds meer vaten te opereren zullen zijn. Aan patiënten zal het niet ontbre ken. Duizenden patiënten met chro nische klachten tengevolge van een slechte bloedsomloop komen voor o- peratief ingrijpen in aanmerking. Het ontbreekt echter aan bekwame vaatchirurgen, die het geduld van een kantklosser moet koppelen aan de vaardigheid van een Zwitserse horlogemaker. Het hoogtepunt van de lezing van dr. Kuypers bestond echter in de demonstratie van een ingreep, die hij zeer onlangs op de kransslaga ders had uitgevoerd. Zoals iedereen nu wel bijna weet, geeft de vernauwing van de krans slagaders het typische dichtsnoe- ringsgevoel in de borstkas bij in' spanning, in vaktermen „angina pee' toris" genoemd. Een opstopping van de kransslag» aders veroorzaakt het afsterven van een gedeelte van de hartspier: hel hartinfarct. Bij drie personen, lij ders aan een uitgesproken vorm van angina pectoris of hartinfarct, slaag de dr. Kuypers erin de bloedsom loop van de kransslagaders te her stellen. Daartoe nam hij uit het been van de patiënt een klein stukje ader en plaatste dat tussen de aorta (gro te slagader die uit het hart ont springt) en bet gezond gebleven ge deelte van de kransslagader. Gedurende de operatie wordt het hart van de zieke volledig stilgelegd en de bloedsomloop op gang gehou den door een hart-longmachine. Zon der een volledige hartstilstand is het technisch onmogelijk de nodige hech tingen aan de kransslagaders ta doen. Indien dit baanbrekend werk met het nodige succes bekroond zou wor den, dan zou dit ongekende moge lijkheden geven voor de honderddui zenden hartlijders. Vooral jonge per sonen onder de 40 a 50 jaar, dia reeds een hartinfarct hebben door gemaakt, zouden in aanmerking ko men voor deze ingreep. Eveneen* vele lijders aan zware angina peo- toris, die niet meer reageren op me dicamenten, zouden geholpen kun nen worden. 'Van onze correspondent) Sem"'nl{"i'N.r De pi' 's een a'" Nederlandse huis- eehcinpi eerde metllode van vloed «n il geen aantoonbare in- pil. Ook voorschrijven van de rol voo flP de godsdienst geen Dit wrw gebruikers ervan, patiënt 1 Ult.een Proefschrift „De Waaron efna en de huisarts", dense hokl fV°Tge week de Khe- de aula '^n V Bekk«i"S in siteit nromn Nijmeegse univer- Seneesku™i°Vep t0t d0ctor in de hij prof ,1p a '"motor was daar- in de social'» ,s. hoogleraar s°ciale geneeskunde. Dr. Bekkering had een uitgebreid onderzoek gehouden onder 163 huisartsen in Nijmegen, Arnhem en in de Betuwe en hun patiënten. Ruim 98 procent van de artsen bleek de pil voor te schrijven als anticonceptievum. In iedere prak tijk waren er gemiddeld zo'n 60 pa tiënten die de pil gebruikten. In de steden lag dit percentage hoger dan op het platteland. De meeste huisartsen adviseren nooit om over te gaan op de „klassieke" metho den van geboortenregeling (con doom, pessarium, periodieke ont houding). Toch blijken uit het pa- tiëntenonderzoek deze methoden, e- venals de zgn. coïtus interruptus nog zeer vaak te worden toegepast. Promovendus wijst dan ook in zijn proefschrift nog eens op de zeer hoge graad van onbetrouwbaarheid van deze methodes. Dr. Bekkering acht het voorts waarschijnlijk, dat er, wat betreft de patiënten een „tekort" is in de anticonceptionele situatie van ten minste 20-25 procent, d.w.z. dat ten minste een op de vier of vijf vrou wen geen of geen juiste vorm van geboortenregeling toepast. Hij noemt het een onoverkomelijk tekort, dat in het onderzoek de ongehuwden niet zijn betrokken. Promovendus acht het moge lijk in dit tekort te voorzien door een juiste en gerichte voorlichting, speciaal van patiënten. (ADVERTENTIE) voelt de gehele dag niet! Geen vrees meer, dof de gebitspïaat van het gehemelte loslaot. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - J morgens een weinig op de ploot ge strooid - houdt het gel.it de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaan gename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 251. bii apotheken en drogisterijen. (Van onze redactie buitenland) BONN-ROME De Italiaanse re gering heeft aangekondigd „nieuwe en rechtstreekse stappen" te zullen ondernemen om te trachten de 18 door Biafra ter dood veroordeelde oliedeskundigen, waaronder 14 Ita lianen, 3 Duitsers en 1 Libanees, te redden. Kanselier Kiesinger van West- Duitsland heeft gisteren keizer Haile Selassie van Ethiopië verzocht te wil len bemiddelen in deze zaak. Een dergelijk verzoek is ook door minister Brandt gericht aan de secre taris-generaal van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, Diallo Telli. Hij heeft eveneens contact opgenomen met het Duitse Rode Kruis en met andere hulporganisaties, die in Biafra werkzaam zijn. De Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe, heeft inmiddels gezegd, dat Europa blijkbaar meer inzit over het lot van 14 Europeanen dan over dat van miljoenen lijdende Biafra- nen. Hierop heeft de Westduitse rege ring laten weten, dat zij meer hulp verleent aan Biafra dan welk land ook. Tot nu toe heeft het hulpgoede ren gestuurd ter waarde van 94 mil joen mark. Het internationale Rode Kruis heeft gisteren geen toestem ming gekregen de 18 oliedeskundigen te bezoeken. GRONINGEN (KNP) De wijding van de nieuwe bisschop van Gronin gen mgr. dr. J. P. W. M. Möller vindt plaats op zaterdag 28 juni. IN RIDDERKERK zijn zondagavond op straat een man en een vrouw kort na elkaar overleden. De 57-jarige P. H. C. uit Rotterdam werd onwel,e toen hjj samen met zijn vrouw op een bromfiets op weg was naar huis. Hij stapte af en raakte buiten kennis. Toen zijn echtgenote van een ge waarschuwde arts hoorde dat raar man was gestorven, verloor ook zij het bewustzijn en overleed.

de Stem | 1969 | | pagina 11