aantal doden onder studenten stijgt Zware gevechten in Zuid-Amerïka Biafra twee jaar onafhankelijk Den UylPartijvorming ziek ER N.V. SER blijft verdeeld Saab-Viggen Zweden maakt veel kans op opvolging Starfighter TANDS- EZIT N.V. Tweede kandidaat voor hoogovenbedrijf op Maasvlakte NEDERLAND OP LE BOURGET ROYAAL VERTEGENWOORDIGD YTER STERREIN OEKHUIS Kabinet geeft geen blijk van wil tot democratisering" woningen A-ZUID Zoom: IDTSTRAAT ÉOOP SELHORST UUR Parachutisten Oproep van Rode Kruis om hulp DUURTETOESLAG Terug ANDRIESSEN (KVP): Gemeente heeft recht op meer inspraak bij woningbeleid 69,75 De Jong en Luns optimistisch over landingsrechten lee in onze toonzalen en |iag advies over de toe- jkheden van al onze ma- toonzalen zijn geopend lm vrijdag van 8-12 en Buiten deze ureni~ 6 00)-2 3744 8, Tel. (01180) - 5055 DE STEM VAN ZATERDAG 31 MEI 1969 1) tweede w.o, trap naar twee* ir met dakkapel, [parkeerruimte. bestraat In plan' ✓alswegen naar [rijksb"ij"drage ten ieente garantie, postzegel ver* IV., Antwoord- vond van 19.00 iarkt 37, Bergen 32,21198 of 21754 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIHIIIII ikelwoonh. inrit 25.000,— royale tüssenw. 35.000,— r c.v. 3 sl.k. 37.500,- 4 sl.k. 42.500,- .AAN: 5 sl.k. ƒ49.500,- ^T: aan park ƒ52.500,— ïnet gar. 59.500,- enh. met gar. ƒ68.000,— bov. en ben.woning antoor/showr. 77.500,— T: kantoorp. n.o.t.k. V. en gar. ƒ45.000,- oningen) 2 balkons tuin op Z. <T - DUBBELE GARAGE v.a. 55.500,— ris- en makelaarsk. )ij aankoop via M.B.M. TAXATEUR rRAAT 36 BREDA 656* - 41155 - 36449 [■bouwen, op de hoek ge n. aan straatzijde, totalt [eschikt. Prijs: n.o.t.k tateurs I.O.Q. elaars. lid U.T.B. )0 m2 •rein „De Crogten". per m2. BREDA, tel. 30342. aapkamers, c.v. centrum van Breda. rivaarden. igskosten 350,—. Gehelmde politiemannen, van wie gen een student op tijdens een de- een met een traangasgranaatwerper monstratie van studenten en arbei- en de ander met een knuppel bren- ders in Tucuman, Argentinië. (Van onze redactie buitenland) CORDOBA/MEDELLIN In verschillende landen van Zuid- Amerika is het gisteren, tegen het eind van een zeer onrustige week opnieuw tot felle gevechten ge komen tussen studenten (hier en daar ook arbeiders) en politie. Deze landen zijn vooral Argenti nië, Columbia, Ecuador, Uruguay. Er vielen opnieuw doden. In de Argentijnse provinciale hoofd stad Cordoba zijn gisteren weer schietpartijen tussen demonstre rende stakers en studenten ener zijds en de politie en parachutis ten anderzijds, terwijl toestellen van de luchtmacht laag over de stad scheerden. Nadat donderdag avond na de gevechten die aan zes mensen het leven kostten, een. avondklok was ingesteld, bleef het de gehele nacht onrustig. Er waren donderdag 64 gewonden. De rellen begonnen in Cordoba donderdag toen de politie het vuur opende, terwijl arbeiders de (Franse) IKA-Renaultfabriek verlieten twaalf uur voordat een landelijke staking van 24 uur zou beginnen. Nagenoeg alle Argentijnse vakbonden steunen de staking. Studenten sloten zich in Cordoba bij de stakers aan en spoedig waren meer dan 6000 demonstranten op- de been, die brand stichtten,in winkels en auto's omverwierpen In de een miljoen inwoners tellende stad. Vier demonstranten werden gedood. :,r TAf In de avond werd nog.êen demon strant gedood toen 3000 parachutis ten de stad binnentrokken en aan de gevechten gingen deelnemen. In Buenos Aires kwam een persoon om het leven toen in het federale hoofdkwartier van de politie een bom ontplofte. In Tucuman, in het noorden van Argentinië, werd don derdag ook weer gevochten. Behalve de slachtoffers van don derdag zijn de afgelopen drie weken bij de golf van gewelddadigheden in 17 steden vier mensen gedood en meer dan 500 gewond. In de Eeuadoriaanse stad Quaya- duil zijn gisteren zeker zes studenten gedood toen politie en militairen een gezamenlijke actie inzetten tegen een JMversiteitsgebouw waar ongeveer ZOO studenten zich reeds verscheide ne weken verschansten. Er zijn zeker dertig gewonden en bijna 50 studen ten gearresteerd. De gewapende macht kwam in actie op verzoek van de leiding van de universiteit. In het ziekenhuis van de Columbi- aanse stad Medellin is giste/nacht een student overleden die donderdag was neergeschoten tijdens de anti- Amerikaanse betogingen ter gelegen heid van het bezoek van president «ixons speciale gezant Nelson Rocke feller aan het land. In Colombia duurden gisteren de gevechten tussen studenten en po litie die begonnen tijdens het bezoek •an Rockefeller ook na het vertrek gauverneur voort. In Bogota, e" Baranquilla kwam het t™,. derde achtereenvolgende dag tot botsingen tussen studenten en politie. Onrust onder de arbeiders en stu- enten heeft in Montevideo (Uru- suay) geleid tot een tweetal botsin gen met de politie. LAGOS (Reuter-ANP) Biafra, het van overig Nigeria afge scheiden oosten, vierde gisteren, zijn onafhankelijkheidsdag als na tionale feestdag. Hoewel geslonken tot een tiende van zijn oorspron kelijke grootte nog ongeveer 5200 vierkante kilometer heeft het zich door de twee jaren gevochten zonder dat er tekenen zijn die wijzen op een spoedige militaire ineenstorting. Twee jaar nadat kolonel (nu generaal) Odoemegwoe Ojoekwoe zijn ge bied van ,bo\ onafhankelijk van Nigeria verklaarde en het Biafra noemde, is er -.ns spra'.e van een Biafraanse luchtmacht, bestaande uit omgebouwde sportvliegtuigjes, bemand door Europeanen onder leiding van de Zweedse graaf Carl Gustav von Rosen. Na een voortdurend terugtrekken van de Biafraanse troepen, waarbij alle grote centra als Port Harcourt en onlangs ook het regeringscen trum Oemoeahia verloren gingen, werd vorige maand de stad Owerri op de Nigeriaanse troepen heroverd. Verovering van de enig nog overge bleven verbinding met de buitenwe reld. het Vliegveldje vam Oeli-Ihiala, hebben de Biafranen tot nog toe we ten te voorkomen. In Oeli-Ihiala lan den iedere nacht zo'n veertig vlieg tuigen met hulpgoederen voor de be volking en zo zegt men in Lagos wapens voor de Biafraanse troe pen. v De aanvallen overdag op Oeli-Ihi ala zijn opgevoerd in een poging het vliegveld onbruikbaar te maken- Volgens Europese ooggetuigen ech ter worden de bomkraters door de Biafranen met bewonderenswaardi ge snelheid gedicht om het vlieg veld voor de nacht weer bruikbaar te maken Hoewel de autoriteiten in Lagos zeggen dat er geen enket verband is tussen de commando-wijzigingen bij de drie belangrijkste Nigeriaanse eenheden en militaire tegenslagen, is het waarnemers opgevallen dat de wijzigingen kwamen nadat de dierde divisie van kolonel Adekoenle opdracht kreeg tot een tactische te rugtocht uit Owetrri. De federale mi litaire autoriteiten hebben gezegd (Vervolg van pag. 1) (Van onze correspondent) vonrHet P'an-Koppers IZJ™ hoogovenbedrijf op de Maas- van h' l?,'s dat nu voor rekening bri., N'v' Nederlandse Kabel Fa- VwLen ie Steenkolen Handels Worrinn Kcrealiseerd kan een °™vat cen hoogoven met Wmr„"r,SOtStaalfabriek' ruw^t van 2>4 mDjoen ton T staal zal hebben. WensaLieZ-z ataïfab"ok (die trou- een ,u. te breiden za] zijn tot ziin Jsn van 11 miljoen ton) pland Hktgetniaantal wa!serÜen ge- investerinn gehel,e ohjeot vraagt een De m f.vai? 'HO miljoen gulden. Fahrieïmbmatle Nederlandse Kabel Vereniv" -en Steenkolen Handels 6e reofjr ®jls na Hoogovens de twee- driif v^gje ,voor een hoogovenbe- dezer Maasvlakte. Zij hebben stuur u» d1 aan het gemeentebe- eewerWtn ?tterdam de concreet uit- rete plannen aangeboden. GOWON dat de sector ten noorden van het oliecentrum Port Harcourt na de te rugtrekking uit Owerri niet wordt bedreigd maar de Biafranen zouden gebruik makend van de comman dowisselingen hun druk in de richting van de oliestad hebben ver groot. Ook in deze oorlog is de bur gerbevolking het kind van de reke ning. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft donderdag een op roep gedaan om 12 miljoen Zwit serse francs bijeen te brengen voor hulp aan de burgerslachtoffers aan beide kanten van het front. Twee-en- een half miljoen mensen (een half miljoen meer dan begin van dit jaar) krijgen hu hulp van het Rode Kruis. De Nigeriaanse leider, generaal Gowon, herhaalde deze week dat hij met onverschillig welke ledder van het afgescheiden Ibo-gebied wenste te spreken, maar geen van de par tijen hèeft tot nog toe zijn stand punt gewijzigd. Lagos wil spreken op voorwaarde dat niet ovct afschei ding wordt gesproken en de Biafra nen staan op het standpunt dat eeft eventuele wapenstilstand móet wor den gevolgd door onvoorwaardelijke onderhandelingen. stand' brengen ten gun?te «Wan de werknemers en voor rekening van de werkgevers. Zij meent, d'at dit zeer wel kan, omdat het overige in komen (voornamelijk bestaande uit winstuitkeringen) gedurende 1968 sterk is toegenomen, sterker nog dan toch al was verwacht. De vakbewe ging wil dan ook de premie voor ae wet Arbeidsongeschiktheid (1.2 pet) en van de AOW-premie 0,8 pet over hevelen van werknemer naar werk gever. Tegelijkertijd zouden de uit keringen wegens AOW, AWW en kin derbijslag met 2 pet moeten worden verhoogd en de uitkeringen wegens de ziektewet en de wet arbeidsonge schiktheid melp2t.t.cen én en schiktheid met 1.2 pet. Voor de amb tenaren zouden aangepaste maatre gelen moeten worden gezocht. Intus sen zou de prijsstop moeten worden gehandhaafd. Toen de vakbeweging deze zaak in eerste instantie aan de arde stelde in de SER deden de door de kroon benoemde leden en in het bijzon der prof. Zijlstra de suggestie, in plaats van deze mutatie binnen het bedrijfsleven stappen te ondernemen om speciaal ten behoeve van die groe pen van werknemers, die tot dusver onvoldoende compensatie hebben ontvangen voor het gestegen prijsni veau (hetzij via duurtetoeslagen, het zij via verbetering van de contract lonen) alsnog een inkomensverbete ring tot stand te brengen. Dit zou dan moeten gebeuren in de vorm van een uitkering ineens van 1 pet van het jaarloon. Deze uitkering zou niet verplicht van bovenaf moe ten worden opgelegd, maar per be drijfstak (of onderneming) móeten worden overeengekomen. Een geza menlijk advies van de SER zou hier aan uiteraard wel enige kracht geven. Bovendien zouden de kroonleden de sociale uitkeringen met 1 pet Willen verhoogd zien. Het werkgeversaandeel in de Raad heeft zich hierover beraden en wees vervolgens gisteren dit compromis net zo af als het de aanvankelijke suggestie van de vakbeweging had verworpen. De werkgevers achtten het voorbarig, in het kader van dit advies zulk een eenzijdige last voor de werkgevers als incidentele maat regel aan te bevelen. Naar verluidt hebben zij zich wel bereid verklaard, er een volgende keer nog eens over te praten. De vakbeweging, aanvankelijk be- ichtersshcmshren en en en en reid de kroonleden te steunen en dus de éigen suggestie in te trekken, trad op eigen stelling terug toen zij de reactie van de werkgevers ver nam. Er restten dus drie standpun ten: werkgevers: niets doen. vakbe weging: 2 pet overhevelen, kroonle den uitkering ineens van 1 pet. Tenslotte is nog in het advies de opvatting van werkgevers en kroon leden opgenomen, dat de op 8 april afgekondigde algemene prijsstop moet wórden verzacht. De werknemersver tegenwoordigers willen haar hand haven. TWEE GRIEKSE journalisten, mevr. Sophia Kana en mevr. Maria Kotza- mani, zijn volgens zegslieden om nog onbekende reden gearresteerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. J. den Uyl, voorzitter van de PvdA-Tweede- Kamerfractie, hield vorige week tij dens debatten over de gebeurtenis sen in en rond het Maagdenhuis te Amsterdam een indrukwekkend pleidoo voor de democratisering van de gehele maatschappij en tegen de krachten, die dit o pelke manier ook proberen te verhinderen. Zijn pleidooi maakte bijzonder veel in druk bij voor- en tegenstanders van de oppositionele PvdA. Enkele dagen later werd hij door Nieuw Links fel aangevallen op zijn verklaringen in de Tweede Ka mer: een aanval, die op dit ogen blik tot een crisis in de partij dreigt uit te groeien. Juist hierdoor is ons vraaggesprek dat wü met drs. J. den Uyl hadden over de democratisering van de maatschappij, onverwacht actueler geworden, dan het in feite al was. Hij verdedigt hierbij opnieuw deze democratisering, die „een niet afla tende strijd betekent In en bulten het parlement". Onze vragen spitsten zich name lijk vooral toe op het verwijt aan het parlement dat het in deze bran dende aangelegenheid te traag ge werkt heeft en nog werkt. Hierbij de letterlijke tekst van het gesprek: Treft het parlement niet het ver wijt in het verleden te traag gere ageerd te hebben op het dringend- verlangen bij zeer veel Nederlan ders naar democratisering van d maatschappij? Drs. Den Uyl: „De vraag spreek" over „het parlement". Daarteger heb ik geen bezwaar als maar dui delijk is, dat 'het parlement' eer ontmoetingsplaats is, een arena var politieke partijen, ieder met zijn eigen opvattingen over een zaak als democratisering. Sommige partijen en daartoe reken ik ook de PvdA nemen een kwestie als democra tisering meer serieus dan andere Dat blijkt keer op keer. Want bij de mocratisering gaat het niet al leen om schone idealen die zijn gemakkelijk genoeg met de mond te belijden maar om heel con crete beslissingen. Daarop kan een partij in zijn wil om tot een echte democratische samenleving te ko men, getoetst worden. Daarbij gaat het om inspraak van de kiezers bij de samenstelling van de regering, om inspraak bij burgemeestersbe noemingen, om openheid in beleid en bestuur. Maar ook en mis schien wel vooral om het in houd geven aan het democratisch gehalte van onze maatschappij. Om net iedereen gelijke kansen willen geven en opkomen voor de belangen En als toets noem ik een paar voorbeelden uit twee jaar parlement met een regering-De Jong, gesteund door KVP, AR, CHU en VVD, waar in voorstellen door de PvdA inge diend of gesteund door deze partijen werden verworpen: inspraak van gemeenteraden bij burgemeestersbenoeming; invloed van de kiezer op de re geringsvorming: maar ook: bestrijding van structurele werk loosheid; een meer gelijke inkomens- en vermogensverdeling kleinere klassen op de lagere school; meer informaties bij fusies en be drijfssluitingen; versnelling bij de opruiming van krotten. Van het huidige kabinet, dat zo sterk een behoudend stempel draagt gaan geen initiatieven uit die wer kelijk blijk geven van een wil tot vernieuwing en grotere democrati sering. Ik heb al eerder de uitspraak ge daan dat de PvdA niet zal deelne men aan een kabinet, dat met die zaken geen ernst maakt. Daar houd ik onverkort aan vast". Wanneer het parlement meer haast gemaakt had met het realise ren van deze democratisering, zou dan niet veel opgelost zijn van wat de jongeren en vele andere Neder landers al jaren bezighoudt en wat zich nu uit in, wat genoemd wordt, de excessen van allerlei groepen? Drs. Den Uyl: „Het ligt voor de hand dat veel onlust bij jongeren en anderen minder groot zou zijn, wanneer zij de overtuiging zouden hebben dat er beweging zou zitten in het streven naar grotere gelijk heid en gelijkwaardigheid van alle mensen de essentie van een de mocratie. Dat is heus geen inzicht van de laatste jaren, maar is steeds de inzet geweest van de politieke strijd van het democratisch socialis me. Om daaraan vorm te geven zijn we als PvdA zeker niet zonder fei len geweest. Wellicht dat we met meer fantasie en een grotere inzet meer hadden kunnen bereiken. Dat neemt echter niet weg dat meer haast maken niet in alle omstan digheden moet worden toegejuicht. Zo hebben in hun streven naar gro tere inspraak de studenten in Frankrijk vorig jaar de rechtse krachten in dat land een enorme stoot in de rug gegeven. Haast al leen is ontoereikend. Er is ook de wil nodig om te organiseren en kracht om door te zetten. Dat bete kent een niet aflatende strijd bin nen en buiten het parlement. Een strijd die niet zonder het elan van een strijdbare minderheid maar ook niet zonder steun van de meerder heid van het volk tot een goed eind kan worden gebracht". Of staat het parlement machteloos tegenover de vele verlangens naar maatschappij-hervorming door: a. Een te ingewikkelde wetgevende procedure in Nederland? b. De vrees van bepaalde groepen, dat zij hun gezag verliezen, of aan gezichtsverlies gaan lijden? c. Te weinig besef in allerlei krin gen voor de dringende noodzaak van deze hervormingen? Drs. Den Uyl: „Het parlement staat niet machteloos, maar is ook niet alleenzaligmakend. Het staat niet los van de maatschappelijke ontwikkeling, waarin het deels moet stimuleren, deels moet volgen. Er wordt wel gesproken over de crisis van de parlementaire democratie, waarmee bedoeld wordt dat het par lement het aflegt tegen de opeen hoping van kennis in de bureaucra tie en tegen de onthullende invloed van de massamedia, met name da t.v. In die crisis geloof ik niet, al hoewel de positie van het parlement zeker niet rooskleurig is. Daarom moet met alle kracht worden gewerkt om de kamer het brandpunt van het nationale poli tieke leven te doen zijn. Daartoe dienen overbodige instellingen als de Eerste Kamer te worden afge schaft. Dienen organen als de Raad van State op hun plaats In de wet gevende procedure kritisch te wor den bekeken. Dient de begrotings behandeling drastisch te worden gewijzigd. Maar het gaat niet uitsluitend om procedures. Veeleer staat de kwali teit van onze politieke besluitvor ming aan kritiek bloot. Het werk in het parlement is daarvan slechts een weerslag. Wat ziek is in onze politiek Is vooral partijvorming, de impasse waarin de politieke wilsvorming verkeert. En daarvan profiteren vooral de behoudende krachten in onze samenleving. Zij zijn het meest gebaat bij het behoud van de be staande toestand. Bij het vasthou den aan vastgeroeste tradities, bij de verdeeldheid van degenen die veranderingen voorstaan. Daar zal allereerst vernieuwing moeten plaats vinden, voordat in het parlement de strijd naar een meer rechtvaardige samenleving op volle kracht en met succes zal kun nen worden gevoerd". (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De gemeenten moe ten volgens het KVP tweede kamer lid mr. F. Andriessen meer inspraak krijgen in de woningbouwpolitiek. „Ik vind het een goede zaak, dat na 20 jaar volkshuisvesting door de centrale overheid ook de gemeenten hun bjjdragen hierin kunnen geven", zei hij in Rotterdam op een bijeen komst van de KVP-rijkskieskrhig Dordrecht." Een grotere nadruk op de lokale verantwoordelijkheid fn deze materie zou bovendien veel on behagen over het Woningbouwbeleid wegnemen. Mr. F. Andriessen staat niet af wijzend tegenover de gemeentelijke verantwoordelijkheid in de contin- gentêring en subsidiëring van wo ningen. Hij toonde zich nog steeds voorstander van een centraal beleid dat woningen beschikbaar stelt in fi nanciën en niet in bouWcóntingenten. Mr. Andriessen is geen voorstan der van de individuele huursubsidie. Dit bleek in Rotterdam op de bijeen komst van de kring Dordrecht en io Den Haag bij een bespreking van een rapport over de bouwpolitiek, dat 154 KVP-werkgroepèn uitgebracht hebben. De helft van deze werkgroe pen is voorstander van een subsidie voor de bewoner, de helft voor de subsidie op de woning. (ADVERTENTIE) In frisse jacquard dessins of in de Uni-tinten wit, aqua, bleu. IINOSTRAAT 10 BW MODEHUIS VOOR DAMESKLEDING HET AMSTERDAMSE gerechtshof heeft in hoger beroep achttien stu denten en een journalist, die op 4 oktober vorig jaar het Mexicaanse consulaat in de hoofdstad enige tijd bezet hielden, allen wegens lokaal- vredenbreuk veroordeeld tot een boe te van f 75,- subs, vijf dagen hechte nis en een week voorwaardelijk. (Van onze luehtvaartrcdacteur) PARIJS Nederland is royaler op de 28e lucht- en ruimtevaarttentoon stelling op Le Bourget vertegenwoordigd dan andere jaren. Fokker en Avio- landa bezetten er twee stands, terwijl in een van de stands van Fokker het nieuwste zusterbedrijf Vereinigte Flugtechnische Werke (VFW) plaats heeft gekregen voor de opvallendste nouveauté van Aviolanda: een drie-armige aviobridge voor de komende jumbo jet Boeing 747. De aviobridge is een Overdekte luchtbrug waardoor passagiers van de „pieren" in de vliegtuigen kunnen stappen. Op Schiphol en op tal van andere grote internationale luchthavens zijn reeds avio-bruggen in gebruik. Het opvallende van deze nieiwvste is dat hij over een vleugel van de jumbo jet heenzwaait. Via drie slurven, kunnen deze reusachtige vliegtuigen dan snel „leeggezogen" worden. Ook op ander terrein schiet Fokker in op het nieuwe tijdperk dat met zijn jumbo jets, luchtbussen en supersonische reuzen, nu voor de deur staat. Fokkers industriële produkten-afdeling ontwierp een kleine vrachtcontainer voor jumbo jets en luchtbussen. Dit ontwerpen geschiedde in competitie-ver band. Fokker kwam het duurste uit de bus, maar ook met het beste ontwerp. De eerste klant is over de drempel: de Duitse Lufthansa. (Van onze luchtvaartredacteur) PARIJS Op of omstreeks 1 juli zal Nederland beslissen of het blijft deel nemen in het zogenaamde MRCA-project. Met MRCA duidt men de opvolger van de Starfighter aan, die - voor wat de Nederlandse luchtmacht betreft - beschikbaar moet zijn in 1975. Men hoopt nog steeds dat een compromis kan worden gevonden tussen de deelnemers - Engeland (welke wensen het sterkst afwijken van de Nederlandse), Duitsland en Italië. Voor Nederland gaat het om een order van ongeveer 100 vliegtuigen, waarvan de kosten nu al geschat worden op anderhalf a twee miljard. Ingewijden geloven dat de kans dat Nederland deel blijft uitmaken van de MRCA-club gering is. „Min der dan 50 procent in elk geval", zo zei ons een insider die dit echter niet officieel gezegd wil hebben. Hier in Parijs wordt dus druk ge speculeerd over de vraaig wait Neder land zal gaan dioen als het uit de club stapt. Vooral de Zweedse Saab-Viggen (een zeer moderne jager-bommen werper, sneller dan het geluid en met opmerkelijke uiterlijke kentekenen zoals een dubbele delta-vleugel) wordt genoemd als de favoriet. Van de Viggen staat in elk geval wel vast dat hij op tijd beschikbaar is en dat is - met een heleboel andere belangrijke - de grote centrale eis: Nederland wil perse is '75 of 76 van de Starfighter af, vooral om redenen van optimale bedrijfsveiligheid. Voor de Zweedse Viggen bestaat tot nu toe enige belangstelling in West-Duitsland, Denemarken en Ja pan. Zweedse zegslieden zeiden ons gisteren dat het heel wel mogelijk moet worden geacht dat de Viggen eventueel in het buitenland kan wor den gebouwd, zodat de Nederlandse vliegtuigindustrie die de MRCA-kluif wellicht aan de neus voorbij zal zien gaan, hiervoor een belangrijke com pensatie zou krijgen. Maar de Viggen is nog lang niet de uitgesproken fa voriet van de Nederlandse luchtmacht en zeker niet officieel. Een logische redenering op basis van de huidige stand van zaken op de markt van de gevechts-vliegtuigen echter leidt wel tot de conclusie dat de Viggen een grote kanshebber is. Maar het duurt nog wel enige tijd eer dat zal en kan blijken. Andere belangrijke kanshebbers zijn de Amerikaanse F-14 en F-15 ontwerpen, de Mirages F-l en G en wellicht de Frans-Duitse Jaguar. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Aan de verklaring te horen, die premier De Jong en minister Luns na terugkeer van hun bezoek aan president Nixon gisteren op Schiphol hebben afgelegd, kan er met de uitbreiding van de landings rechten voor de KLM in Amerika niets meer fout gaan. Beide bewindslieden straalden op timisme uit. Over de details echter hulden ze zich in wat Luns noemde „ons bekende geheimzinnige stil zwijgen". Op 14 juli zal in New York verder worden onderhandeld. Premier De Jong en minister Luns vatten het bezoek aan Nixon als volgt samen: „We zijn zeer voldaan over de resultaten op het bilaterale en multilaterale vlak. We hebben de in druk, dat de nieuwe administratie van Nixon opvattingen koestert, die stroken met de onze. Het politieke klimaat is duidelijk verbeterd. We zijn volledig gerustgesteld terugge keerd. We hebben Nixon uitgenodigd voor een contra-bezoek. Hij heeft dit graag geaccepteerd voor het geval hij weer eens de kant van Europa op komt".

de Stem | 1969 | | pagina 9