De goeie stekkies zijn al bezet Vlissingen en Middelburg - één gemeente Liturgie vernieuwing in Zeeland zenuwziek Politie wist dat roof zou komen BINNEN 30 JAAR: Even uitblazen mevrouw Bosch-Optiek Uitbreiding rooipremie boomgaarden Hengelsport- legioen explosief ëeë roeid BELANGEN Fabeltjeskrant- behang ner. new, Zl '°°Bdï M' H GEEN PARTIJ Wat zijn uw ogen waard Supermarkten Be j aardenactiviteiten besloten seizoen Plannen W antoestaiadeii in sociale werkplaatsen Brug te Souburg gesloten wegens herstelwerkzaamheden RONI) DE SCHELDE DE STEM VAN ZATERDAG 31 MEI 19Ó9 (Van onze hengelsportmedewerker) OP EEN GOEIE STEK, 31 mei Vanmorgen zijn in alle vroegte in Nederland minstens 250.000 wekkers afgelopen, die even zovele sportvissers alarmeerden dat de nieuw jaarsdag voor het nieuwe hengelseizoen was aangebroken Nog vóór de dageraad snelden al deze „Broeders in Petrus", naar hun geheime stekkies, waar ze vaak de avond tevoren al een voertje „gezet" hebben om de vis te lokken. Zouden alle hengelaars op deze morgen hun hengelspullen op de brommer of auto hebben gebonden, dan zou wellicht zelfs een verkeers-chaos zijn ontstaan. Een raming van de Organisatie Verbetering Binnenvisserij leert, dat het aantal vaderlanders, dat regelmatig een simmetje te water gooit, beslist rond de 150.000 moet liggen. Huisgenoten op de vrije weekends inbegrepen, betekent dit dus een ware volksverhuizing van een paar miljoen mensen. De algemene verwachting is, dat hoogstens één op de drie sportvissers in Neder land op de morgen van 31 mei de primeur van het nieuwe hengelseizoen wil of kan beleven. Minstens 50.000 Belgische sportvissers niet meegerekend, die op deze morgen ook al naar de visrijke „Ollandse wateren" trekken, vooral in de Biesbosch en andere rivieren-delta's. Het hengelseizoen gaat dit jaar een dag vroeger open dan normaal. Dat zit hem in de vrije zaterdag op 31 mei En voor de duizenden henge laars, die om geloofsredenen de zon dagsheiliging eerbiedigen, is de ope ningsdag dus wijselijk en oecume nisch naar de laatste van de maand mei verzet. Dat kam de pret alleen maar verhogen, omdait steeds meer blijkt dat de zondag in het gezin wordt doorgebracht. Ondanks het kille voorjaar wordt een goed seizoen verwacht. Er is een toenemende activiteit tegen de wa tervervuiling. Ook de zojuist gewij zigde visserijwet belooft de henge laars meer viswater en meer vis. Het valt alleen te hopen, dat ook in de praktijk van het gesplitste vis recht tussen hengelsport en beroeps visserij zal blijken, dat de sportvis sers inderdaad de schubvis voor zich gereserveerd krijgen, terwijl het be roep zich op de paling concentreerd. ue voorzitter van de Algemene Hen- klaars Bond, burgemeester Kees Vnjling van Grouw, is daar name- if me' helemaal gerust op. Veel zal afhangen van de behandeling van de verhuur van viswater in de toe komst door de Kamer voor de Bin nenvisserij. De kern van het vraagstuk is, dat er in Nederland in de naaste toekomst nog slechts een paar hjOnderd be roepsvissers zullen zijn,:.die-de kost grotendeels in het binnenwater ver dienen. Er zijn echter 750.000 henge laars die om goed water en grote kanjers van vis schreeuwen. Het is dus duidelijk, dat het algemene-soci- aal-recreatieve belang van 'n paar miljoen hengelaars met hun naar frisse lucht snakkende gezinsleden, heel wat zwaarder moet wegen dan het commercieel belang van dat handjevol beroepsbinnenvissers. In een land als Nederland wordt zo'n zaak altijd emotioneel ten gunste van de zwakste partij, in casu de beroeps vissers, behandeld, die allen bij el kaar aan schubvis nog geen f 600.000 bij elkaar vissen. Dat is al heel wat minder dan de hengelaars alleen al aan aas en haakjes besteden. De vele tientallen miljoenen guldens verteer aan hengels en consumpties, over nachtingen en botenhuur nog niet eens gerekend. Juist enkele dagen Jacob de Ui] en nog negen popu- 'aire figuren uit de Fabeltjeskrant !'jn nu ook „vereeuwigd" in behang. drukmachines van de behangsel- Papierfabriek Sanders Behang in Delfgauw produceren het Fabeltjes krant behang in elf vrolijke kleu- ren. Het behang wordt voorzien van een coating waardoor het afwas- aar 's' Omdat een hele kinderka mer vol met geestelijk kroost van .j Chan»wski wel wat druk kan 'in, maakt Sanders Behang er rus- 'S eomblnatiebehang bij In dezelfde tandkleur. Het Fabeltjeskrant be- ang kost f. 6,95 per rol, het com- buiatiebehang f. 5,50 per rol. V^kelhZr Aéle Z°rBen heewordt u°ot hppft 3 daar aanleg *ek. Om cat ^'sscl!'-zn zel1$ zenuw- mn behopfi "ersc,"Jnse! te verkla nk. Het feen Beleerde te bekkend n °°k niet banr rtkaanse oein!™6"1'^at een Ame- kit tot d<> o n aa7} de Yak'-nwersi- t0t de c°ndusie is gekomen, dat het totaal aantal zenuwzieken in de Ver. Staten op en neer gaat met de conjunctuur. Uit zijn onderzoek van de gegevens van alle inrichtingen voor zenuwzieken van 1910-1960 bleek dat de curve van het aantal patiënten haar hoogtepunt bereikt ongeveer twaalf maanden, nadat de daling van de conjunctuur een aan vang heefgenomen. T* 1 leer de top van het aantal zenuwzieken is bereikt is omstreeks 60 a 70 procent van dit totaal slachtoffer van finan ciële of economische druk. voor de opening van dit nieuwe hen gelseizoen kwam de wetswijziging, tot stand, die de sportvissers de no dige prioriteit beloofde. Dat betekent dat de hengelclubs en beheerseenhe- den van samenwerkende clubs ook een eigen viswaterbeheer op de schubvis kunnen doorvoeren. Als de beroepsvisser de voorn, bliek, win de brasem, snoek en snoekbaars (en ga maar door) in vele wateren met rust laat, wordt het mogelijk deze vissen tot ware kanjers vol sportief genoegen te laten uitgroeien. Juist dat op de hengelsport-recreatie ge richte beheer van het viswater, brengt veelbelovende nieuwe moge lijkheden in deze groeiende vorm van openlucht-recreatie, die royale scha deloosstelling aan het beroep vraagt. Hoe snel de hengelsport groeit be wijst de O.V.B. met een toename in het afgelopen jaar met 65.000 hen gelaars. Dat betekent ook, dat steeds meer moegewerkte lieden verpozing aan de waterkant zoeken. Er is onder de hengelaars een duidelijke ver schuiving naar de speciale hengel, waarmee dus roofvis (zoals snoek en snoekbaars) belaagd kan worden. En dat vraagt van deze Organisatie Verbetering Binnenvisserij grotere produktie van pootsnoek, in zoverre de natuurlijke produktie van het ei gen viswater tekort zou sehieten. Er is dus sprake van een explosieve ont wikkeling van de hengelsport, die ook steeds meer belangstelling van de departementen van landbouw en Visserij en Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk krijgt. En te recht. Op en aan het water is nog volop ruimte voor een stuk gezonde ontspanning van een hard werkend volkje. De meeste hengelaars zijn ongeorganiseerd en staan buiten de clubs en bonden, die na jarenlange strijd deze wetswijziging met priori teit voor de hengelsport hebben be vochten. Minstens 500.000 van de 750.000 hengelaars staan buiten elke organisatie. De spoTtvisvoormannen hopen vurig dat daar nog eens ver andering in komt, zodat een grote politieke macht via een nieuw te vor men „KNVB voor de sportvissers" kan worden opgebouwd. Er is in vroeger jaren wed eens gespeeld met de gedachte een poli tieke partij van hengelaars op te richten, omdat tot voor kort de kwij nende beroepsvisserij de verouderde rechten op het viswater in handen hield. Het beleid van ex-minister Biesheuvel en ir. Lardinois heeft dat hopelijk overbodig gemaakt. Maar ook de politieke voormannen weten drommels goed, dat dit leger van eensgezinde hengelaars een gewel dige pressure-group is. Trillend wan emotie en vol geduld zit deze groot ste sportgroep van Nederland van daag voor het eerst in 1969 weer aan de waterkant. Een „Petri Heil" dus: „Goede vangst" is een wens aan al die gelukkige mensen, die een eigen wereld in een stukje natuur achter een rietkraag hebben ontdekt, waar de onrust van alle dag wegvalt. Geen beter medicijn tegen manager-ziekte, (ADVERTENTIE) Uw ogen zijn het zeker waard op tijd gecontroleerd en zonodig door een bril gecorrigeerd te worden. Dan beschikt U weer over de zonodige maximale gezichts scherpte. STEL DIT NIET UIT DOE HET NU Wij hebben voor u een kollektie van de meest moderne montu ren in alle prijsklassen. HULST - TELEFOON 2327 TERNEUZEN - TELEFOON 4677 Gedipl. Opticiën - Kontaktfensspecialist hart-infarcten en overspannenheid dan een hengel en een stukje vis water. U bent gewaarschuwd namens alle vissende zenuwartsen wan Ne derland, die u bij deze een gratis me dicijn aanbieden. (Van onze correspondent) GOES Het bestuur van het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw heeft de regeling voor het verstrekken van rooipremie voor oude appel- en pereboomgaarden uitgebreid. Volgeins de nieuwe vorm, die per 1 mei in werking is getreden, moe ten de te rooien bomen zijn geplant voor 1955. Bij de oude regeling gold als voorwaarde dat de bomen waren geplant voor 1950. De premie bedraagt f. 15 per hoog- of halfstam en f. 7,50 per struik met een maximum van f. 1500 per ha. Voorwaarde is dat de te rooien opstand een geheel vormt van tenminste 25 stuks bo men. Na het rooien moeten de per celen goed mechanisch bewerkbaar worden opgeleverd. Onder de oude regeling, die het vorig jaar in werking trad, zijn ook in Zeeland enkele honderden hecta ren boomgaarden met premie ge rooid. Aangenomen wordt dat dit in de komende tijd in versterkte mate zal doorgaan, want voor verouderde aanplantingen is in de fruitteelt geen plaats meer, omdat deze te veel kos ten. Een economische fruitteelt is slechts mogelijk op moderne bedrij ven met moderne boomvormen. (Van een onzer verslagevers) VLISSINGEN „Naar mijn per soonlijke overtuiging zijn Middel burg en Vlissingen nog voor het jaar 200, dus over dertig jaar, één ge meente", Dit merkte de burgemeester van Vlissingen, drs. D. Roemers op tijdens een conferentie in het stad huis van de Scheldestad, waar don derdagavond behalve de Vlissingse raad, ook de gemeenteraad van Middelburg aanwezig was, onder aanvoering van burgemeester J. Drij- ber en enkele wethouders. Het was geen gemeenschappelijke raadsvergadering van de dubbelstad- gemeenten, maar een eerste poging om de collegas van b. en w. en de ra den van de twee steden op de hoogte te brengen van eikaars doen en la ten. De Vlissingse bijeenkomst, die zeer toepasselijk in de trouwzaal plaatsvond, zal worden gevolgd door een soortgelijke ontmoeting in Mid delburg. Uit de besprekingen kwam overi gens nauwelijks iets naar voren dat de ooit zo hartelijk beleden dubbel stadgedachte nieuw leven kon inbla zen. Het woord „dubbelstad" viel trouwens pas aan het eind van de a-vond, toen het Middelburgse PvdA- raadslid W. Don op de zere teen ging staan door over de zwembadaffaire te beginnen en er op te wijzen dat Vlissingen (zoals tijdens de bijeen komst werd verteld) nu ook denkt aan de oprichting van een eigen vuil verbrandingsinstallatie, terwijl men op het punt van een gemeenschappe lijke ambulancedienst ook niet veel veder komt, nu Vlissingen meer heil ziet in eventuele deelname aan een geneeskundige- en gezondheidsdienst voor geheel Walcheren. Het enige terrein waarop de dub belstad-gedachte werkelijkheid lijkt te zullen worden, wordt momenteel bestreken door twee grote super marktbedrijven die op het industrie terrein, dat een soort bufferzone tus sen Vlissingen en Middelburg is, grote winkelcentra met royale par- (Van een onzer verslaggever») TERNEUZEN De Kath. Be- jaardensooiëtedt in. Terneuzen heeft het seizoen besloten mat een bijzon der geslaagde opvoering van een mu sical, gebracht door leerlingen van de Hervormde School. Onder leiding van de heer Arnolds werd het zang en toneelspel op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht. De bejaarden hebben er een plezierige avond aan beleefd. Bewoners van bejaardenhui zen in Westdorpe, Scheldeoord en de Bliede namen eveneens een gedeel te van het programma voor hun re kening. Vooral de oude dansien van de bejaarden uit de Bliede oogstten veel succes. De federatie - sociëteit sloot eerder het seizoen af met een bezoek aan de vismijn te Breskens en aain het bejaardencentrum te Oostburg. keerruimte zullen stichten. De mid denstand in Vlissingen en in Mid delburg, vreest een omzetdaling. In Middelburg wordt een grote super markt in het hart van de stad ge bouwd, omdat deze op die plaats sti mulerend op het gehele koopcen trum kan werken. De Middelburgse bezoekers luis terden aandachtig naar de uiteenzet tingen oevr de diverse plannen en problemen van Vlissingen. Enkele punten: Aan de Koningsweg komt een tijdelijke uitwijkplaats voor vissers schepen. Er wordt ook een vismijn ingericht. Dit in afwachting van de mogelijkheden voor bouw van een grotere vissershaven, waar ook de vloot van Colijnsplaat terecht kan en waar de loodsboten geconcentreerd kunnen worden. Nog dit jaar is de beslissing te verwachten omtrent het boulevard plan, dat 10 a 15 miljoen gaat kosten. In 1971 kan het werk starten. In de oude huishoudschool „Groenewoud" hoopt Vlissingen een algemeen ontspanningscentrum te kunnen onderbrengen. Een systeem van paalhoofden in De Schelde zal er voor moeten zorgen, dat het Vlissingse strand niet verder afkalft. In de buurt van Ter Reede wordt een complex van 200 bejaar denflats gebouwd. Het flatgebouw wordt via een tunnel verbonden met het bejaardentehuis „Ter Reede." (Van een onzer venrta*geven# SITTARD De PSP i* vsm pfew de Tweede Kamer toestemming it vragen minister Rooi vink van sociale zaken te interpelleren over door de afdeling Limburg van deze partij ge signaleerde wantoestanden m ver schillende Limburgse werkplaatsen voor aangepaste arbeid. Om nog meer gegevens te krijgen zijn de laatste dagen aan de poorten van de sociale werkplaats in Spau- beek, Sittard, Kerkrade en Treebeek pamfletten uitgereikt waarin de mensen worden uitgenodigd vandaag aanwezig te zijn op een hearing in Sittard, waar zij dan vrij hun klach ten kenbaar kunnen maken. Op deze hearing zullen de PSP-kamerleden dr. B. van der Lek en H. Gortrak aanwezig zijn. De PSP meent al over voldoende gegevens te beschikken om te kun nen spreken van wantoestanden in de sociale werkplaatsen. In de so ciale werkplaatsen te Spaubeek zou den mensen worden mishandeld om hen tot grotere prestaties te dwingen. Een nog ernstiger beschuldiging is, dat twee werknemers van de sociale werkplaats in Sittard zouden zijn overleden aan hartaanvallen die zij gekregen zouden hebben omdat de werkmeesters hen voortdurend had den opgejaagd om meer te produ ceren. De directeuren van de sociaie werkplaatsen in Sittard en Geleen, Spaubeek, vinden de beschuldigin gen te belachelijk om er commen taar op te geven. Er heerst volgens hen een prettige en rustige sfeer en er zijn noodt problemen geweest. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Naar eerst thans ge bleken is was het Heerlense politie corps al een mqand lang in staat van verhoogde paraatheid gebracht. Er waren op het Heerlense politie bureau aanwijzingen binnen geko men, die wezen op „een grote kraak". Verder wist men niets. Een maand lang heeft dat tot intensievere sur veillances geleid dan anders. Ook de grensposten waren van die verhoogde Heerlense politieactivtei- ten op de hoogte gesteld. „Inderdaad waren we al een maand op onze hoe de", aldus de hoofdinspecteur van de Heerlense recherche, „maar er was niets dat in de richting van een bank roof wees. We krijgen hier regelmatig tips binnen die op misdrijven moeten wijzen. Maar meestal komt er niets van uit. In het onderzoek naar de daders van de roof bij de AMRObank vor dert de Heerlense recherche lang- het een „zaak van crimbinele taktiek zaam. De hoofdinspecteur noemde liet een „zaak van criminele taktiek" om er niet te veel over los te laten. Ge bleken is dat de sloten van de kluis deur pas op het laatste moment, bij het installeren van de deur, zijn aan gebracht. De hoofdinspecteur noemde dat „normaal in deze gevallen". Sedert gisteren is 10 procent van de buit met een maximum van f 50.000 uitgeloofd voor degene die de daders van de roof uit de AMRO bank in Heerlen en hun buit kan helpen opsporen. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Het wegdek van de brug over het Kanaal door Wal cheren te Souburg zal worden ver nieuwd. Met dit werk zal 9 juni wor den begonnen. Gevolg is, dait de brug ongeveer één maand overdag voor het verkeer gesloten zal zijn. Alleen 's avonds na werktijd zal de brug weer open zijn voor het verkeer, en wel tot de volgende morgen vroeg, wanneer de verbeterinigswerkzaamhedcn weer beginnen. Dit deelde wethouder F. G. Smit (PvdA) van openbare werken in de gistermiddag te Vlissingen gehouden raadsvergadering mee op een schrif telijk gestelde vraag van het raads lid A. C. van Dalen (PvdA). „Alles wordt anders", zucht mijn oude wijfje in Ritthem van tijd tot tijd. En inderdaad: ais je je eens rustig afvraagt wat een mens in de afgelo pen twintig jaar allemaal heeft zien veranderen, dan schrik je wel even. Ik noem maar een paar dingen: de televisie is in ons leven gekomen; wij hebben de chemie leren aanbidden; de bromfiets brak zich knetterend baan, evenals het massale autobezit; de recreatie ging in opmars; de jeugd nam luidruchtig haar plaats in onze maatschappij in; de supermarkten en de prijzenslag zijn alom verrezen; het water is vervuild; wij hebben Indië afgestaan en de liturgie is vernieuwd. Een mensenkind dat tot de militaire dienst plicht wordt geroepen heeft m de luttele twintig jaren van zijn bestaan, méér veranderingen mee gemaakt dan tien generaties vóór hem hebben gekend. Als het zo doorgaat (en waarom zou dat niet zo zijn?), dan zullen de kinderen die nu ge boren worden, opgroeien in een maatschappij die (bezien met onze ogen van nu) meer op een Mar- siaanse dan op een aardse samenleving lijkt. Het is nauwelijks bij te houden! Om ons alleen maar eens te beperken tot de liturgievernieuwing die in het korte rijtje hierbo ven, helemaal aan het slot werd genoemd! Wat is er in de kerk niet veranderd! Een pastoor die het lef heeft om een leek tegen te spreken moet je tegenwoordig met een lantaarntje zoeken. Sommige mensen kunnen aan die nieuwe litur gie niet wennen. Zij voelen zich wat gegeneerd om onder begeleiding van een elektrische gitaar negerliedjes te zingen terwijl zij de celebrant recht in het bekommerde gelaat starten. En ik geef grif toe: het is eventjes wennen. Maar sinds kort ben ik op het lichtende denkbeeld gekomen, dat die vreemdheid voornamelijk voortkomt uit het feit dat de kerkgebouwen, waarin wij gene raties lang het Latijn hebben gepreveld, eigenlijk een verkeerd soort huisvesting voor de nieuwe liturgie zijn. Op die gedachte kwam ik, na een bezoek (sa men met het oude wijfje uit Ritthem) aan een noodkapel. Eigenlijk was het niet eens een kapel, maar het schouwburgzaaltje van een nieuw wijk centrum. De avond tevoren was er nog geping pongd en toen wij het zaaltje betraden galmde daar de preek van een dominee, die de ruimte kort daarvoor voor een evangelisatiebijeenkomst had gebruikt, nog na. Om half twaalf, zondagmorgen, waren de ka tholieken aan de beurt om in het zaaltje een Mis te vieren. Je kwam gewoon binnen, zoals je bin nenkomt op een vergadering. Jas netjes aan de kapstok in de hale nog eventjes handen wassen en neus poederen (het dametje uit Ritthem na tuurlijk weer) en dan het zaaltje in, waar stoel tjes van zwart plastic klaarstonden. De gordijnen voor de grote ramen waren dicht geschoven en lieten een diffuus licht door. Een grote tafel stond vooraan en rechte daarvan zaten drie jongelui op een elektronisch orgeltje, een fluit en een gitaar te fiedelen. De mensen die al binnen waren praatten genoeglijk met elkaar. De kinderen uit de wijk waren allemaal bij elkaar gekropen in een soort zijzaaltje, lekker dicht bij de muziek. De priester kwam gewoon door hetzelfde deur tje dat wij hadden gebruikt het zaaltje binnen. De gesprekken hielden op, evenals het gefiedel. De priester ging achter de katheder staan, waar over een smal doekje met een gouden kruis hing, en zei: „Goeiemorgen, dames en heren". In het zaaltje werd gemompeld: „Ook goeiemorgen", of „Van 't zelfde". Het is misschien moeilijk te geloven, maar al leen die paar simpele toestanden: een gewoon stoeltje in plaats van een keiharde kerkbank, die kennelijk vervaardigd is voor straatmakers met knielappen; een garderobe voor je jas, gordijnen voor de ramen en een pastoor die je goeiemorgen wenst die paar dingen lieten mij opeens besef fen dat de liturgiespreiding, veroorzaakt door een tekort aan geld voor de kerkenbouw, helemaal zo'n slechte zaak niet is. Waarom, zo vraag je je af, als je een noodkerk hebt bezocht, moet een kerkgebouw in dit toch al zo kille land, van binnen van baksteen zijn? Waar om komt de celebrant uit één of ander geheim labyrinth, alsof hij een verschijning was, te voor schijn en niet uit een gewone deur? Waarom moet je met je jas aan binnen zitten? Waarom hebben de kerken geen toiletten en waarom geen kinderkamer, waar de kleuters over het TV-pro- gramma van de vorige avond kunnen praten? Ja, eigenlijk is het iets unieks, de liturgiesprei ding. Alleen al het idee, dat de priester naar de mensen in hun zaaltje toekomt, in plaats van af te wachten tot ze hem in zijn ongezellige stenen kolos in de binnenstad komen opzoeken, alleen dat geeft al iets aparte aan de liturgievieringen in buitenwijken. 0 Het „experiment", dat de nieuwe liturgie vol gens sommigen is, doet in zo'n noodkerk aller minst experimenteel aan. De pastoor die in het wijkzaaltje een mis volgens de oude ritus zou lezen, zou een stuk misplaatst stuntwerk ten beste geven en ongetwijfeld zou zijn zaaltje na korte tijd leeg blijven. Want dat kan daar niet. Omgekeerd: in onze oude kerken hebben de moderne liturgievieringen iets gekunstelds. Je kunt bij wijze van spreken nog zien op welke plaats het tabernakel hoort te staan, waar het beeld van Christoffel zich bevond en op welke plaatsen de inzameling voor het Antoniusbrood placht plaats te vinden. De nuchtere en toch intieme zaaltjes van de wijkgebouwen, alom in Zeeland te vinden, wekken wat dit betreft her inneringen noch verwachtingen. Zij horen bij de nieuwe liturgie en die hoort bij hen En zo ziet u maar, dat de nood een deugd kan voortbrengen. TOMASO

de Stem | 1969 | | pagina 5