HULPVERLENING UIT EIGEN MIDDELEN Bontmantels „VbePA Tweede brug over kanaal wordt snel aanbesteed Melk in Zeeland twee cent duurder Een wereld Samen mensen werven onvoldoende informatie over kust toerisme Echtpaar verbouwt huis voor bejaarden koel, maar beter weer op komst Dijken bij Ooltgensplaat zijn te zwak VERNIEUWDE KONINGSBRUG MIDDELBURG GEOPEND In gesprek met J. M. Rijn Jiensten SKf? 'i yas'jïs Zeeuwse bedrijven Rapport N.W.I.T. Gebieden Prij zen Triest er ie Welkom Dr. E. Kuiper rector scholengemeenschap in Middelburg Pater Tiemessen vraagt ontslag Wegens „aanmerkelijk hogere kosten'" Toeristenbelasting Slechts drie maanden Tonnen schade door vlasbrand in St. Jansteen Eerste vollegronds- aardbeien KATHOLIEKE KERR 19, »ndagme7'0§ lrg, OL. zaterdag Gregorius de Grote terdag 19 UUr «L en 11 uur. 532. Zaterdag 15, 9.30 en H. Maria 152-382. 7.30 en H. Barbara, ig 19 Onbevl. Ont„ -1. Henricus, zaterdar 7. 8 30 en 10 uur, 8 uur Koudekerke, 10 uur. ,g 19 uur, "ke' Toeristenkerk -• Recreatieterrein zondag 8.30 en ld' irpsplein, zaterdag 19 uur. Maria Magd., tel. oilnn katerdag 19 uur; zonS ■n 12 uur. 8 Fruitlaan zondag lo 30 H. B3vo, tel. 01171-207 7. 19 uur; zondag 9 uur, lijk, H. Martinus, tel. om» aterdag 18.30 uur; 10.30 en 17 uur. rt, O.L.V. Onbevl. Ont» 130-1363. Zaterdag 19 S 8. 10 en 11.15 uur DE STEM VAN ZATERDAG 31 MEI 1969 ïhoek, Smt-Willibrordus w !64. Zaterdag 19 uur- 10, 9 10 en 10.30 uur szand. H. Blasius, tel. Olm iterdag 19 uur; zondag 730 30 uur. 8 JU'' at, H. Eligius, zaterda» 1) ondag 7.30 en 10 uur 1. Willibrordus, tel. ólHo aterdag 19 uur; zondag 83»' 10 en 17 uur. t, H.H. Philippus en JaCn. 01146-360. Zaterdag 19 uur- 8 en 10 uur. lamme, H. Bonifatius, tei !19. Zaterdag 19 uur- zo. en 10.30 uur H. Eligius, tel. 01196-336 ag 19 uur; zondag 7.30 en 1» ïrg, H. Petrus en Paulus tel I860. Zaterdag 19 uur; zon. 12 en 19 uur. uiderbaken: zondag 11,30 g, inwijk, zondag 8.30 uur. H. Eligius, tel. 01170-2003 I ag 19 uur; zondag 8 30 en mr n, Campingkantine, zondag e: OL V. Hemelv., tel. 01195- indaa 8 en 10 uur. Gereformeerde kerk, zater- uur en zondag 9 uur. Gent. H Maria Hemelv., tel, 661 Zaterdag 19.15 uur; 9.30 11 en 17 uur. jke, Dorpsplein, zaterdag idag 10 uur. t. Hulpkerk, zaterdag 17, 9 uur. .-Jan de Doper. tel. 01178. iterdag 19 uur; zondag 8,10 uur El. Ant. v. Padua, tel. 01157- aterdag 19 uur; zondag 7.30, 10.45 uur. (Ziekenhuis: elke 18 uur avondmis). Martinuskerk, zaterdag 1! indag 7.30 en 9.30 uur. n: H. Willibrordus, tel. 1327 Binnenstad: zaterdag 11 mdag 8 en 11.30 uur. itskerk, zaterdag 19.15 uur; 9, 10 30 en 17 uur. erk Hoek), zaterdag 19 uur, 10 uürv De verrezen Christus" (R.-k. „De Zeemeeuw"): zaterdag zondag 10 uur .-H. Kerk, zondag 8.30 uur. n, Parochiekerk, Singel, za- 19 u zondag 8.30, 10.30, 12 Emmanuelkerk, Paauwen- ;aterdag 19 u. zondag: 10.15 10 uur. Militair tehuis: 9.30 t.-Josephziekenhuis: zondag r. polder, Toeristenkerk, zater- uur; zondag 11 uur. >e, II Maria Vis., tel 01158- iterdag 19 uur; zondag 8 en :11e, Toeristenkerk, zaterdag e: O.L.V. Tenhemelopne- tel. 01176-284, zaterdag 19 ndag 8.30 en 10.30 uur. H. Anna, tel. 01131-1464. ag 19.10, zondag 7.30 en 10 at: H. Past. v. Ars, zaterdag zondag 10 uur. le, Bijkerk, Bosweg 48, zon- uur. voor deze rubriek: Red- De Stem, Postbus 116. ente tarieven 1140-3456 el. 01150-3553 (Van een onzer verslaggevers) TOES De Kon. Maatschappij De «.helde, Hoechst Vlissingen N.V. en perhiney te Vlissingen, de Vitrite Works Hercules en de PZEM N.V. te Middelburg, alsmede de AKF te fines zullen donderdag in Middelburg besprekingen voeren over een geza menlijke acquisitie van arbeiders. Bekeken zal worden op welke wij- dit zo efficiënt mogelijk zal kun- gebeuren. De personeelswerving Joor deze midden-Zeeuwse bedrijven "1 overigens geschieden in overleg met het Zeeuwse ETI en het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in Middelburg. Drs M. C. Verburg, directeur van het ETT heeft bovendien de sugges- ie geopperd om Zeeland „te verko- ten door middel van folders, die Lens stimulerend kunnen werken op vestiging van toeleveringsbedrij ven in midden-Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De researchafdeling van het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme te Breda kreeg het vorig jaar juli van de af deling toerisme van het ministerie van economische zaken de opdracht een oriënterend onderzoek in te stel len naar de toeristische mogelijkhe den aan de Nederlandse kust en de positie, die de appartementen daar bij innemen. Dit onderzoek, het eerste in zijn soort en om meer dan een reden van belang, is afgesloten en de resultaten ervan zijn thans in een lijvig rapport bijeengebracht. Er waren drie redenen, die dit on derzoek noodzakelijk maakten. Op de eerste plaats is de informatie, die over de Nederlandse kust, zowel voor het binnenlands als het inko mend toerisme kwantitatief het be langrijkste recreatiegebied van het land, voorhanden is, onvoldoende. Op de tweede plaats wordt de Bel gisch® kust een steeds grotere con current voor de Nederlandse en ten slotte neemt ook de concurrentie van de zuidelijke Europese landen steeds meer toe. .'t n z'-ioH» zhSjL. Voor het onderzoek,-is. de Nederland se kust opgedeeld in. een viertal ge bieden: Zeeland, Zuid-Holland, Noord Holland en de Waddeneilanden. Voor wat Zeeland betreft wijzen de resultaten van het onderzoek uit, dat er een duidelijke discrepantie be staat tussen de aanwezige en de ge wenste voorzieningen. Relatief ge zien is in de kuststrook Cadzamd- Hoek van Holland ook het aanbod van appartementen het meest ver ouderd. Voor circa 20 procent van de in 1968 verhuurde appartementen lag het eerste verhuurjaar al voor 1945. Er blijkt in het algemeen ook nogal wat discrepantie te bestaan tussen de voor appartementen gevraagde huurprijzen en de geboden voorzie ningen, als gevolg van een tekort aan logies-accommodaties in het hoogseizoen. In verhouding tot de Belgische kust is het aantal flats aan de Nederlandse kust, dat is ingesteld op de verhuur van appartementen aan vakantiegangers, zeer beperkt. Op korte termijn is wel enige uit breiding van dit soort accommoda ties in de kuststrook Hoek van Hol land-Noordzeekanaal te verwachten. Appartementenmotels (20) zijn ge concentreerd op Walcheren, Noord- wijk en op Texel. Bij de exploitanten van motels bestaat over het alge meen weinig animo het aanbod van appartementen op korte termijn ver der uit te breiden. Toch is een uitbreiding van de lo- giesaccommodaties door middel van appartementenflats en motels aan de Nederlandse kust alleszins gerecht vaardigd, meent het rapport. (Van een onzer verslaggevers) HOEDEKENSKERKE Een prachtig staaltje van vrijwillige bejaardenhulp wordt geleverd in aet Zuid-Bevelandse Hoedekens- kerke. Daar is de heer E. A. Hes- seling (57) bezig zijn kleine wo ning te verbouwen tot een ruim en goed geoutilleerd huis, waai hij samen met zijn vrouw volle dig op eigen kosten bejaiarden wil verzorgen, die dringend hulp nodig hebben en die erg moeilijk of helemaal niet kunnen krijgen. De heer Hesseling, die al jarenlang invalide is, toont de tekeningen van zijn project, dat hij zelf „het Rust huis" noemt. Het huis krijgt vier ka mers voor bedlegerigen. Hij is zelfs van plan om ze te voorzien van zuur stofapparaten. Als hem wordt ge vraagd hoe hij alles denkt te finan cieren, dan antwoordt hij slechts: „Alles wat u hier ziet is al betaald. De rest komt ook wel". „Mijn vrouw en ik zijn niet zo jong meer", zo vertelt hij. „Daarom zou den we graag willen dat er een meisje bij ons in huis kwam. We vra gen van haar alleen dat ze de bejaar den helpt. Misschien kan zij metter tijd alles overnemen." „Je leest en hoort zo vaak", ver volgt hij, „dat er Iets gedaan moet worden om de bejaarden te helpen. Men heeft het over vrijwillige hulp, maar wat zie je er van? Bijzonder weinig. Dat vinden we erg triest. Mijn vrouw en ik hebben maar één hobby en dat Is: mensen helpen, die het moeilijk hebben. Geloof doet er niet toe. Je moet het beschouwen als zuiver naastenliefde". (ADVERTENTIE) Een klasse apart omdat we ze zelf maken. Bewaren in onze Speciale Bontkluizen. Breda Ginnekenw. 35 tel. 36834 Roosendaal Hoogstr. 32 tel. 37503 Naastenliefde. „Het is geweldig om mensen op te zien fleuren, die helemaal vereen zaamd zijn. We proberen ook con tact te zoeken met mensen, die zo ver in de put zitten dat ze in staat zijn eir een eind aan te maken. We willen aan onze bedoelingen bekend heid geven om navolging te krijgen". „We krijgen hier heel veel mensen, zelfs uit Amsterdam, Rotterdam, en fin noem maar op. Het maakt niets uit. Iedereen is hier welkom en we hoeven er geen cent voor te hebben. Alleen een beetje blijheid en levens vreugde. Zelf hebben we ook moei lijke tijden gekend. Vaak was er al leen droog brood te eten. We weten dus wat het betekent aan de grond te zitten. Jammer is, dat er wel eens misbruik van onze vrijgevigheid wordt gemaakt De heer en mevr. Hesseling zijn dagelijks op pad om bejaarden en zieken op te zoeken, die hulp nodig hebben, ondanks het feit dat ze bei den een handicap hebben. Hij is bljnd aan één oog en zij loopt erg moeilijk door een beenbreuk. „We dachten", meent hij, „dat we nog meer kunnen doen door meer ruimte te maken in ons huis. Veel mensen verklaren ons wei voor gek, maar dat kan ons niet schelen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met ingang van 1 augustus a.s. wordt in Middelburg een stedelijke scholengemeenschap gevormd. De rijksscholengemeen schap te Middelburg zal hierin wor den opgenomen. In een voorstel aan de raad stellen b. en w. voor, om drs. E. Kuiper, rector van de rijksscholengemeen schap, te benoemen tot rector van de stedelijke scholengemeenschap. De benoemin gvan drs. Kiuper volgt uit een voorwaarde inzake de nieuwe structuur, die gesteld is door de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen. Voorts stellen b. en w. de benoe ming van enkele conrectoren voor. Dit zullen zijn, drs. F. Pos, thans waarnemend rector van het gym nasium, drs. H. J. Vader, momenteel leraar en conrector aan de rijksscho lengemeenschap in Middelburg en de heer J. C. J. die Quiartel, thains di- rp"t°"r van de gemeentelijke mavo- schooL (ADVERTENTIE) TILBURG BREDA Heuvelstraat 44, Ëlndstraa» "1 4 Tel. 04250-3,1620 Tel. Q1600-31086 •ZN - DEN'BOSOH ■•'U SCHAPENmarkt 17 V Tèl:04100-39125 (Van een onzer verslaggevers) GOES Bisschop H. Ernst zal op korte termijn ontslag verlenen aan pater H. Tiemessen cssr, streekkape- laan voor Zuid-Beveland te Goes. Pater Tiemessen zal in het huwe lijk treden. Hij heeft om het ontslag gevraagd. Hij zal ook uit de orde treden. Pater Tiemessen is vier jaar in Goes werkzaam geweest: eerst als kapelaan in de stadsparochie, sinds kort als streekkapelaan. (Van onze weerkundige medewerker) HILT In de komende dagen langzaam wat stabieler gaan lagedrukgebied, dat een Zf. g met het centrum zuid- van Engeland lag, trekt nu ze» Vet redelijke deel van de Noord- ui de richting van Denemarken. De lucht is onstabieler geworden, *r°°k gisteravond verspreide waae» boven ons land werden ST"16"; Het 18 ee" wat k°d geheel rJw meimaand< die in zijn tekort somber bleef met een zonneaJcB dan viRtig two1 een bui enk vandaag is er nog komt nw u en de temperatuur Zondag 1^°geï dj"U6 tot 18 graden, vloed rL m. 8e'eldehjk hogedrukin- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De aan besteding van de bouw van een tweede brug over het kanaal door Walcheren in Mid delburg zal weldra plaatsvin den. Dit deelde een verheugde burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad, mr. J. Drijber, gis teren mee tijdens een bijeen- (Van een onzer verslaggevers) OOLTGENSPLAAT „Laat men sen prevaleren boven geld". Dit heeft het polderbestuur van St.-Adolfsland geschreven aan Rijkswaterstaat in een laatste poging deze instantie er van te overtuigen dat de sluisdeuren en dijken bij Ooltgensplaat snel ver sterkt moeten worden. Het polderbestuur meent dat de dijken en de sluis, zeker na de af sluiting van het Volkerak, te zwak zijn om zware stormen tot 1978 (wan neer het Deltaplan zal zijn voltooid), te kunnen weerstaan. Rijkswaterstaat daarentegen meent dat het tot 1978 te nemen risico verantwoord is. Het polderbestuur is met name ont stemd over het feit dat het oorspron kelijke plan voor de verhoging van de dijken bij Ooltgensplaat sterk is besnoeid. komst in het stadhuis, die was belegd ter gelegenheid van de openstelling van de nieuwe Ko- ningsbrug. Een volgende aangename medede ling klonk uit de mond van ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeui van Rijkswaterstaat in Zeeland, die vertelde dat uit de „pot voor stede lijke verkeersvoorzieningen" een sub sidie tot 50 pet van de kosten van d aanleg van de op de tweede kanaal brug aan sluitende wegen en de bouw van andere voorzieningen zal wor den gegeven. De nieuwe Koninigsfoung, 25 mete breed met vier rijstroken en hreds trottoirs heft een groot knelpunt ir, het stadsverkeer van Middelburg op De oude ijzeren brug ,die in 1873 in bedrijf werd gesteld, wass lehets 6.50 m breed. Op een spandoek dat de brug afsloot stonid aangegeven hoe smal 6.50 eigen wel is. Burgemeester Drijber draaide het spandoek weg door voor het eerst van zijn leven als brugwachter op te treden. De zwen gel van de oude Koningsbrug was op het midden van de brug gemonteerd, maar ditmaal diende hij niet om de brug te openen (dat kan niet, want het is een vaste brug), maar om het spandoek te verwijderen. Dat lukte wonderwel. De oude zwengel zal wei een plaatsje in één. of ander museum vinden. De brug werd officieel in gebruik gesteld doordat alle genodigden er luid claxonnerend overheen reden. Het lawaai was tot op de Markt te horen. In het stadhuis vertelde mr Drijber hoe ook deze nieuwe Ko ningsbrug, precies ais de uit 1873 da terende oude brug, past in storm achtige ontwikkelingen op Walche ren. In Middelburg zal bij de Zandstraat weer een nieuwe brug worden ge bouwd, over welk project de gemeen teraad binnenkort een voorstel kan verwachten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De consump- tiemelk en consumptiemelkpro- dukten in Zeeland zullen van maandag 2 juni t.e.m. zaterdag 30 augustus a.s. met twee cent per liter worden verhoogd. De Zeeuwse Melkfederatie zegt, dat de regering deze prijsverhoging heeft toegestaan wegens de aan merkelijk hogere kosten in het produktie- en transportproces van de melk in Zeeland. Die kosten worden veroorzaakt door: A. De hogere transportkosten van de melk van de boerderijen naar de fabrieken; b. De hogere verwerkirigs kosten van die melk in cle fabrieken; c. De hogere transportkosten' van die consumptiemelk ein consumptie- melkproidulcten van de fabrieken naar die detaillisten- Van. 1 juni af gelden voo-r Zeeland, mot uitzondering van Tholen en St.- Phiiipslamd, die volgende conisumen- tenprijzenlosse melk 58 ct. per h- ter; dagmelk 63 oent per fles, 36 cent per halve fles; steiielmelk 66 cent per fles, 37 ce®t per halve fles; karnemelk 44 cent per liter; 49 cant per fles; 28 cent per hallive fles: melkyoghurt 74 cent -per fles, 41 cent per halve fles; taptemelk yoghurt 33 cent per hallve fles, vandllevla 100 conit per fles, 54 cent per halve fles; chocoüiadev'la 106 cent per fles; 56 cent per halve fles; karnemelk gort- of bloempap 59 cent P01" Re?.' 'la_ vermoutpap 76 cent per fl®3! rijstpap 79 cent per fles en gesteriliseerde taptemelk 28 cent per halve fles. Slechts weinigen begrijpen de ach tergrond van deze verhoging. In het algemeen vraagt de Zeeuw zich af, of hij de zwaardere lasten van de langere transporten naar campings en van nachtritten der zuivelfabrie ken moet betalen, die veroorzaakt worden door de toeristen. „Zou hier een toeristenbelasting niet veel rechtvaardiger zijn?", is een veel gehoorde vraag. De heer H. Dekker, administra teur van de Zeeuwse Melkfederatie, te Middelburg, gaf desgevraagd een toelichting op deze prijsverhoging. „In Zeeland zouden normaliter de prijzen het gehele jaar door een of twee cent per liter hoger moeten liggen. Zeeland is dun be volkt en er zijn maar weinig zui velfabrieken, zodat de afstanden groot zijn. Een permanente prijsverhoging is in het huidige prijsbeleid echter een ouhiaallbare kaart. Vandaar deze compensatie van twee cent per li ter gedurende drie maanden in 't zo merseizoen. Dan kunmetn de zuivel fabrieken, die in verband met de drukte door het toerisme heel wat moeten investeren om abnormaal grote produkties te draaien, riet uit de kosten draaien", aldus de heer Dekker. Hij gaf toe, dat transporten naar soms verafgelegen campings, macht- arbeid ein extra investeringen prijs verhogend werken. Hij bleef echter bij zijn meninig dat het beter is ge durende dirie maanden tijdelijk de melk in prijs te verhogen, diat een (overigenis niet toegestane) verho ging het hele j aar toe te passen. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN Door nog on bekende oorzaak is gisteravond om streeks half zes bisnd uitgebroken in een hangar met vlas aan de Wil- helminastraat te St.-Jansteen. Hoewel de brandweer spoedig met het blussingswerk begon kon men niet verhinderen dat de voorraad vlas bijna geheel een prooi van de vlammen werd. Hoewel de omvang van de materiële schade nog niet pre cies kon worden vastgesteld, wordt aangenomen dat deze in de honderd duizenden guldens loopt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het vlas was eigendom van de graanhandel Die- leman uit Axel, die de hangar van de heer A. v. d. Linden aan de Wil- helminastraat 81 had gehuurd. KAPELLE Op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge werden giste ren (vrijdag) de eerste aardbeien van de volle grond aangevoerd. Ze waren afkomstig van het be drijf van de gebroeders de Waard in Biez®linge. Het was het ras Re- gina, waarvan 8 doosjes elk met 250 gram aardbeien werden aange voerd. Ze werden gekocht door han delaar Jaap de Witte te Goes voor 35 cent per doosje. In verband mat de drukte op de glasbedrijven waar aardbeien wor den geteeld, wordt er vanmorgen (zaterdag) om 10 uur in Kapelle ook een exportveiling van kasaardbeien gehouden. EEN NEGERSTUDENT diie zich don derdag in de tuin van het VN-com- plex te New York in brand had ge stoken uit protest tegen de „Volken- moord in Biafra", is gisteren overle den. (ADVERTENTIE) Burgemeester Drijber draait met een uuae slinger ae laatste beletselen weg van de nieuwe brug. DE nieuwe Middelburgse „Konings brug" is gereed. De heer J. M. Rijn uit Biezelinge nam als uitvoerder de bovenbouw voor zijn rekening. Over zijn ervaringen met het werk ver telt hij: „Ja wij hebben het boven werk van de brug gedaan en alles is volkomen naar wens verlopen. Ook over het weer hadden we niet te klagen. Ik heb het met plezier ge daan en ben toch wel een beetjt trots als ik zo naar het resultaa kijk". ERGENS is het natuurlijk gewoo. routinewerk voor ons. Wij zitten nie alleen in Zeeland, maar ook overa daarbuiten, voor waterbouwwerken Naast bi-uggen zeer veel gemalen- bouw, zoals in Ossenisse, Waarde Kruiningen, Ellewoutsdijk en no; veel meer plaatsen". BIJ een brug als deze is niet de over spanning het belangrijkste gedeelte maar de landingshoofden. Dat moe heel precies worden uitgekiend in verband met de aanwezige ruimte Het moeilijkste blijft natuurlijk toch nog altijd de onderwaterbouw. Dt laatste weken hadden we niet te kla gen over de publieke belangstelling De Middelburgers hebben bijzondei veel interesse getoond voor dit werk. Leuk is ook wel, dat die mensen daar in de Stationstraat het heerlijk von den, dat de straat al die tijd voor het verkeer was afgesloten. Dat is nu voorbij en nu gaat heel die ver keersstroom er dagelijks weer door heen razen". ..ALS buitenstaander vind ik de brug voor deze plaats een enorme verbe tering. Je moet deze verkeersbrug combineren met de nieuwe hefbrug naar het station, die er straks bij komt en ik geloof dat Middelburg dan heel wat minder verkeersproble men zal hebben. Die oude Konings brug bijvoorbeeld was gewoon een stuk antiek. Zoiets moet je in een moderne stad gewoon opruimen. Toch zat het ding verdraaid stevig in elk aar en wat dat betreft had hij og wel vijftig jaar meeaekund. MAAR nogmaals dit karwei is uiterst vlot gegaan en alles is prima gereed gekomen binnen de opleveringster mijn. Met het vierbaanswegdek en niet te vergeten de zeer ruime voet gangerspaden erop is het een behoor lijk brede brug geworden. Ja, al is het natuurlijk voor ons wel een ge wone zaak, toch ben ik blij als uit voerder een steentje te hebben mo gen bijdragenIk vind het altijd prettig aan iets te kunnen werken dat voor een gemeente erg belangrijk is".

de Stem | 1969 | | pagina 3