De veilige weg Festijn van de platten Overheid holt - zij het onbedoeld - persvrijheid uit Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO -Privé -rekening: 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK BONZO OW Wat is hier aan de hand? OP 64 VELDEN 41 i Mii 1 MOEM EN PJAS jWie weet waar EEN REKENSOMMETJE I mijn I konijntje is? Peter heeft zijn antwoord klaar AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DE STEM VAN ZATERDAG 31 MEI 1969 23 if'v. De man is op weg naar huis. Maar voordat hij bjj zijn hutje is moet hij dwars door het oerwoud. Het is daar erg gevaarlijk met al die wilde dieren. Welke weg zal hij kiezen zodat hp veilig thuis komt? Probeer jij hem eens een beetje te helpen. „Waarom maak je je huiswerk niet zoals andere kinderen dat doen 1" Moen en Pjas zijn twee beren Ze lopen net als deftige heren Ze wonen samen in het bos, en spelen vaak op het zachte mos Laatst was er bij hen feest, want de eekhoorns waren geweest Ze hebben hun mooiste jasje aan gedaan en een broek met pijpen er aan Moem en Pjas maken altijd grappen maar ze kunnen de honing toch wel pakken Moem en Pjas zijn wel leuk maar ze hebben toch wel een angstige reuk Ze gaan altijd vroeg naar bed Want 's avonds giechelen ze nog van de pret Anja van Dorst Paterbeckerstraat 3 Oudenbosch tien jaar Ik heb pech, j M'n konijntje liep weg En ook veel verdriet J Missen kan ik 't niet l U mag 't wel weten j Heb geen trek in eten 't Is nog jong en bont j Als iemand 't vond 5 Bezorgt het dan vlug Bij zijn klein baasje terug s Jantje v. d. Dries Werrilaan 11 's-Heerenhoek j 9 jaar. Ccoeo - Het schip op de achtergrond 5 ligt in de haven. Vanaf de zij. J kant van het schip hangt een touwladder in het water. De ladder telt in totaal elf spor- ten en tussen elke sport zit l 30 cm ruimte. Op dit moment J zijn er 8 sporten zichtbaar van de ladder, de andere han- gen onder water. Na enkele 1 uren stijgt het water 200 cm in de haven. Hoeveel sporten van de touwladder zijn er S dan nog zicht" •diqas }oq qoo pfrjj35[riia§3} jgfps 'jSftjs J0JBAV JBp SJB ua J3JEM J3q do qfi[auiEU tjfup diqas jajj 5 •zBBq;qaiz uajzods g spaans i Sou uftz zg :sr Suissojdo ag b2i-49 Kleine Peter heeft met zijn voetbal door een ruit geschopt, en schilder heeft er toen nieuw glas ingezet. Ken paar dagen later ontvangt «e vader van Peter de rekening. 'j Is erg boos en zegt tegen zjjn '•een. „Ik krijg n0g eens grijze ,3ren ('00r a' die grapjes van Jou". Peter kjjkt een beetje beteu- maar zegt dan ineens: „O, begrijp ik waarom opa al helemaal grjjs is!". 1BER- Dit is een vreemde landkaart! -do jueq apjaaq Geen wonder dat er allerlei -ma ap jsfiM ai[U)I uba subbj ag vraagtekens staan boven de hoof- 'ppssiMzaA sjBBjd uba den van de kinderen. Ze begrij- uaqqaq pueiuaqaug ua afundg pen niet wat er nu precies fout is -S}BB[d op de kaart. apzaaqzaA ap do jSq pueptai Jij wel? :si paooAVjuB jag Bourges nationaal bij onze zuider buren, de Belzen, werd een schoon concours met een deelneming van vier en een half duizend vogels- De provincie Antwerpen had van die massa de helft voor haar rekening genomen, kwestie van zich te verze keren van het voordeel van de grote klad. Zij zaïi er dan ook met haar razend snelle halve fondcracks eens duchtig de tanden inzetten. Harrie Gijzen van de Vestkant voorzag dat het een slopende race zou worden, om de spanning alleen al, en stelde dan ook voor met z'.in voituur naar het Bondslokaal van de „Union" te rijden in het Antwerps Koffyhuis, kwestie van aldaar een goeie pint te gaan drinken op het succes, van ouds bekend in de Van Straelen- straat. Ik zat met mijn gedachten hij de aanhef van het epos de „Rei nsert": ,,'t Was omtrent de Sinksen dagen, over velden over hagen enz." De piniksbeniucht zag blauw van de duiven en ge moest ran zijn om er niet onder door te zitten. Harrie bezag de lucht eens met fijne neus en sprak de gedenkwaar dige woorden „Mijnheer de Bruin, ze komen vandaag niet aan uw cen ten". Dit was niet slecht gezien want Vaardenbroucke had, op her haalde uitdaging van zijn Brusselse vrienden, in het centrum Korfcrijk tien platten in de strijd geworpen, die rats in hun hemd vlo-gen. Ge zult eens kurieus zijn hoe het afgelopen is maar de uitslag is nog niet gewe ten. Wel de coinstataties in Wielebeke 11.42, 11.46, 11-47, 11.48 enz. hetgeen nationaal de beste uitslag is van al le deelnemers, vermits de provincie Antwerpen, waar de grote klap valt alle moeite van de wereld zal heb ben van daar aan te kunnen. De vroegste duiven zitten in Basecles in de streek van Mo-ns en in Tain- tignies is de uitslag reeds per compu ter uitgerekend: 1. Antheunis Van Goethem te KHnge, 2. Jan Caron te Ekeren, 3. gebr. De Boey te Klinge, 4, Van Rhijn-Kloeck te Antwerpen, 5, Egied Declercq te Bomen, 6. Pe tals Reynaerts te Berend-recht, 7. Jan van den Eyn-den te Hoevenen, 8. Louis Soetewey te Kapelle, 9. Jan van Hooydonk te Ekeren, 10. Adolf De Backer te Kemzeke. De gevrees de beenhouwer Gust Hofkens, Merks- plas is met de grote centen lopen aan de 17e prijs. De Vliegsport te Steenbergen vloog Noyon met op de kop af 300 duiven: 1, 2, 6, 8, 13 enz. toe maar jongens Jac. van Dijk, 3- C. van Agtmaal, 4. 5, 10, 16, 17, 20, 28, 37 enz. Toon tje Gorissen Jzn., effenaf terribel, Van Dijk en Gorissen slaan heel het zaakje kort en klein, 7, 12, 15, 18, 22 enz. Maarten Brooatus, moet er nog zand zijn? 9. P. van Overveld en de rest krijgt de afgekloven beentjes. C- C. Ginneken en Ulvenhout op Corbeil: 1, 2, 4, Jac. de Kort, 3, 5 C. Wijgaarts, 6, 8 C. Gooijers, 7, 9 11 W van Oosterbosch, 10. M. Mar tens enz. De luchtpost te Yerseke Op Dourdan; 1, 3, 5 W. Gunst, 2. Gebr. Oele, 4. Flip Steketee, 6. J. Lindenberg, 7. E. Vermast, 8. J Philipse, 9. C. Elembaas, 10. H. van Es. Dongense Bond op Corbeil: 1, 4, 6, 14, 26 W. Laros, wie doet hem na? 2, A. Trommelen, 3, 7, 18 A. Verha ren, 5, 11, 17, 21 W. de Bont, naar ge ziet vliegen de hokken in forme overal jan en alleman onder tafel, 8 en 9. H. Smulders, 10. J. Ooms, 12- J. Ackermans, 13. C. Driessen, 15. ,H Ansems enz. Oosterhoutse Bond met 1048 duiven op Corbeil: 1 en 5 de watervlugge C. Kops, 2. Van Gool-Pfaffenhofer, 3. J. Strik, 4. D. van den Avert, 6- C. Martens, 7 en 13 P. van Mook, 8. P. van Dorst, 9. G. Ligtvoet, 10. A. Kerkhof, 11. A. Kuyten (hazevet), 12. W. van Goo-1 en zonen, 14. Gebr. van Til burg, 15. A. van deT Steen, 16. Jac van Gils, 17- K. van der Schriek, 18. M. van Seeters en zonen, 19. Ho- gesteger-Adriaansen, 20. J. Hensen. Oranje Boven te Klundert zat met zijn tractement op Survillers Fosses 1, 4, 9, 19 enz. Combinatie Wico, 2. A. Boelhouwers, 3. J. de Bruyn, 5, 21, 22 L. van Baaren, 6. A Ardon, 7, 8, 12, 15, 16 Aart eeris,' 10. W. Bol, 11. J- Klaassen enz. De Reisduif van Waspik vloog Cor bel: 1. M. Bax, 2. G. Kemmeren, 3, 11 J. Timmer, 4. A. J. de Wit, 5. 9, 10 Gebr. Selders, 7. Joh. Smits 8, 14 H- Nerings, 12. H. Langermams enz. P. V- Waspik op Bourges: 1 en 5 P. de Grauw, 2, 3, 10, 11 Th. Smits, 6. W. Donks. 7, 9, D. Langermans enz. De Concoursbond Zuid-Beveland vloog met 851 duiven Orleans: 1. C. Rijk te Ovezamde, gepakt te 11.29 wat een klepper, 2. E. Vermast te Yerseke, 3. J. van Eikeren te Hen drikskinderen, 4. A- Geluk te Katten- dijke, 5- M. Jeremiasse, 6. A. Hazen, kan nogal uit de voeten, 7. H. Dek, 8. H. Sentze, 9. M. Moerland, 10. M. Beenhakkers, 11. J. Wildenboer 12. P. Traas, 13- B. Martens, 14. G. Feleus, 15. W- Gunst enz. Een andere afdeling lichte kava- lerie (zware Belzen?) van deze mach tige combinatie vloog Beaumetz met 1187 duiven: 1, 4, 20, 22 G. Verbart te Hendrikskinderen, 2 en 8 A. van den Dries te Ovezande, 3. A. West dorp te Hendrikskinderen, wat zitten er in deze negerijen toch beste dui ven, 5. P. Mesu, 6 Gebr. Poelman 7. A. Martens en zoon, 9. E. Ver mast, 10. J. ter Bruggen, 11, en 12 J. van der Velden, 13. B- Koole, 14. G. van Strie® en 15. H. Jansse enz. Grote kringvlucht uit Dourdan, gegeven door de Duivenmaatschap- pij de „Postduif" (rap of dood) aan de Heikant onder St.-Jansteen; in con cours 766 oude duiven: 1. A. van Cauteren, 2. J. Antheunis, 3. E. Pi- laet, 4. E. van Goethem, 5- M. Wil- laert, 6- A. Verstraeten, 7. L. de Bruin 8. F. Koudijzer, 9. A. Bosman, 10. D. de Booije enz. Idem met de jaarlin gen 309 stuks: 1. J. de Block, 2. P. Martens, 3. F. Roegiest, 4. R. van Grembergen, 5. A. Mathijs, 6- Ch. Suy, 7. P. Nachtegaal, 8. P. Bo-ls- sens, 9. R. Martens, 10. J. de Bur ger enz. Idem op Orleans oude duiven: 1. E. van Goethem, 2. J. van Goethem, 3- Th de Block, 4- A. Sturm, 5, 8 en 10 A. Bosman, 6. Gebr. de Smet, 7. Gehr. Sturm, 9. L. Herwegh, enz. Idem jaarlingen: 1. Gebr. Ver straeten, 2. E. de Kind, 3- C. Rot tier, 4. Ch. de Beule enz- Idem jaarlingen: 1, gebr. Verstrae ten, 2. E. de Kind, 3. C. Rottier, 4 Ch. de Beule enz. Idem op Beaumetz oude duiven: 1. J. Sturm, 2. E. van Goethem, 3 en 8. Gebr. Verstraeten, 4 en 5 A- Sturm, 6 en 9 Gebr. Sturm, die klaagden van veel wind, 7. C. d'Hoo- ghe, 10. F. van Goethem enz. Idem met de jaarlingen: 1. Th. de Block, 2 en 9. A. Sturm, 3 en 7 Ge br. Verstaetein, 4. A. Bosman, 5. J. Roegiest, 6- Gebr. Sturm, 8. J. Dan- ckaert, 10. J. Vereecke enz. Tot slot de uitslag van Corbeil in de Bredase Bond met 1638 duiven: 1. C. van Beek, 2. J. Marijnissen, 3. J. de Rooij, .4 A. de Pijper, 5- C. Ger- r-itsma, 6. J. Nous, 7. J. Uytdehaag, 8- P. H. Jaspers, 9. Jan Rijken, 10. Kouwenberg, 17. P- H. Damen, 18. A. M. Buuron,15. C. Nooijen, 16. C. van der Linden, 20. A. van Duuren, 21. J. van Gils, 22. Joosen jr. 23. F- Renieren, 24. H. Boelhouwers, 25. M. van Nijnatten enz. Allemaal goeie. DEN BRUINEN W. J. MUHRSMG - (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Staat der Nederlanden holt, zq het onbedoeld, de vrijheid van drukpers uit, zo stelde de voorzitter van de vereniging de Nederlandse Dagbladpers mr. C. J. Houwert gistermiddag in zjjn jaarrede op de in Rotterdam gehouden algemene vergadering van deze organisatie. De regering dient er z.i, voor te waken dat het perfectionisme van het over heidsapparaat de kostbare persvrijheid niet vermaalt. Aantasting van de vrijheid van drukpers ziet mr. Houwert onder meer door de stringente toe passing van de prijsbeheersing, de voortdurende verhoging van het nieuws bladtarief en andere PTT-tarieven, door de afschaffing van de investerings aftrek ook voor de dagbladen en door de te geringe compensatie voor de schade door het invoeren van de tv.-recla>ne. Het was een ongelukkige beslis sing om de pers uit te sluiten van de exploitatie van de landelijke t.v.- reclame, aldus mr- Houwert die dui delijk liet meirken dat zo'n ontwikke ling zich niet mag herhalen bij de op te richten regionale t.v.- en ra diostations. De NDP houdt zich er van overtuigd dat het beleid van mi nister Klotnpé ten aanzien van de regionale zenders tenminste zal in houden dat de bij een regio betrok ken dagbladen in belangrijke mate zullen kunnen deelnemen in een zendomganisatie. De NDP hoopt op spoedige beslis singen over speciale maatregelen van de rijksoverheid ten behoeve van het „zeer schrale economische klimaat" voor de dagbladen. De .persraad constateerde in januari 1968 dat als de overheid niet op kor te termijn de bedrijfstak te hulp komt onherstelbare schade te ver wachten is aan die informatie van ons volk, aan de vrije meningsuiting en aan ons democratisch systeem. Volgens de heer Houwert is de an dere bron van inkomsten de ad vertentieprijs eveneens bevroren, al is ook die de laagste van West- Europa en nog op het peil van 1961. De algemene prijsmaatregel van april j.l. werkt tegengesteld aan de maatregelen die thans ten gunste van de dagbladen warden overwogen en moet d-an ook voor de dagbladen snel van zijn ongenuanceerd karak ter worden ontdaan. Zo constateerde die voorzitter van de Nederlandse dag bladpers in zijn jaarrede. Op de vergadering hield ook pro fessor Zahn een rede, o-ver het on derwerp „Journalistiek en maatschap pij-kritiek"- „Juist om populair te kunnen schrijven, zal die journalist in de toe komst meer wetenschappelijke scho ling nodig hebben, maar vooral ook vorming. Dit alles zou hij niet krij gen in een eenzijdig en ideologisch georiënteerd opleidingssysteem". Hij maakte een globaal onderscheid tussen tweëerled soort maatschappij kritiek: de ideologische en de realis tische. Ideologisch denken, aldus prof- Zahn, is niet georiënteerd op het concrete en bestaande, maar op eein utopisch beeld van de toe komst. „De realistische maatschappij kritiek daarentegen gaat uit van het inzicht, dat onze samenleving nooit volmaakt is geweest en waar schijnlijk ook nooit volmaakt zal zijn, maar dat wij ons voortdurend, van geval tot geval, van generatie tot generatie moeten inspannen- om het leven leefbaar te maken". Prof. Zahn stelde vast, „dat men als journalist met beide soorten maat schappij-kritiek te maken krijgt, met ideologische, met realistische en wel licht ook met mengsels. Kritiek le veren alleen blijft echter eenzijdig. „Vaak is men niet alleen niet in staat, maar ook niet bereid om con crete alternatieven uit te werken. op zichzelf'nog geen teken van een progressieve gezindheid. Bestrijding van seksuële taboes is nog geen maatschappijhervorming. Gitaar spel is mooi, maar nog geen bewijs van morele herbewapening. Ove rigens zijn bij degenen die menen dat allee® zij progressief zijn ook weer nieuwe taboes aan het ont staan Taboe is vandaag het plaat sen van kritische vraagtekens achter de leuzen van conformistische non conformisten: men wordt dan meteen als „rechts" verketterd", aldus prof- Zahn. De jury voor de jaarlijkse prijs voor de dagbladjournalistiek heeft besloten de prijs in 1969 toe te ken nen aan Cees Nooteboom voor de verslagen die hij als medewerker van De Volkskrant heeft geschreven over de mei-gebeurtenissen van 1968 te Parijs. Op de onderstaande fijne partij is stellig het spreekwoord „Eenvoud is het kenmerk van het ware" van toe passing, maar ook „een fout" is vol doende om het onderspit te delven tegen een internationale grootmees ter. De befaamde schaakmeester Najdorf buit in deze partij een ope- ningsfout van zijn tegenstander op componerende wijze uit. Via een doorbraak in het oentrum organiseert Najdorf een maohtiig of fensief tegen de vijandelijke konirugs- veste. Ondanks een heftige verdedi ging lanceert de reeds legendarische grootmeester een schitterende sloit- combinatie, waartegen geen verweer meer mogelijk blijkt. Reeds op de 22ste zet moet de zwart-speler zich, gewonnen geven. Een waarlijk klas sieke partij Wit: Najdorf Zwart: Schweber Gespeeld in de wedstrijd om het kampioenschap van Argentinië 1969, Nimzo - Indisch I. d2-d4, Pg8-f6 2. c2-c4, e7-e6 3. Pbl- c3, Lf8-b4 4. Pgl-f3, 0-0 5. e2-e3, c7-c5 6. Lfl-d3, d7-d-5 7. 0-0. (De z.g.n. normaalvariant van het nimzo-indisch) 7d5xc4 8. Ld3xc4, Lc8-d7 (Bekende alternatieven zijn 8Pc6 en 8Pbd7) 9. Ddl-e2, Ld7-c6 10. Tfl-dl, Dd8-e7, II. a2-a3, Lb4-a5 (Onjuist, de praktijk heeft bewezen dat slaan op c3 de juiste parade is. Na de tekstzet komt zwart in moei lijkheden) 12. Lcl-d2, Lc6xf3 13. De2xf3, c5xd4 14. e3xd4, h7-h6 15. d4-d5! (Een prachtige doorbraak. Er dreigt nu onder meer 16. d6) 15. Tf8-c8 16. Df3-e2, De7-c5 17. Lc4-a2, La5xc3 18. Ld2xc3, Pr6xd5 Stelling na 18Pf6xd5 WÊi WÈ, t W 19. La2xd5, e6xd5 20. De2-g4, g7-g6 (Op 20Df8 21. Lg7:!, h5 22. Lf8:, hg4: volgt 23. Ld6 en het eindspel is voor wit gewonnen) 21. Tdlxd5!, Dc5-f8 22. Lc3-b4ü en zwart gaf zich gewonnen. Er had nog kunnen volgen 22De8 23. Tel, 24. Tc5, Tc5: 25. Lc5:, Tc5: 26. Te8+, Kh.7 27. Df4 en zwarts situatie is ho peloos. (ADVERTENTIE) gemakkelijkcontant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kpsten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6J4% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Bc( aalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van.

de Stem | 1969 | | pagina 15