=ff==^ tNNEN en IISJES „AOW optrekken tot 80 procent van minimumloon" PONTIAC MiuijkieuL „BABY, ALS DIT MAAR GOED AFLOOPT" Curatoren in Nijmegen akkoord met medebeslissingsrecht MWe OUD-MINISTER VELDKAMP: Hordt tijd, dat u er óók een draagt Baatbelasting blijft bestaan TERFABRIEK koop GARAGfS TRILBETON Mie gezichten, fijne horloges Samenzwering tegen David Ben Goerion tijdig ontdekt TERNEUZEN ïle handige kardinaal Alfrink: Nederlandse katholieken zoeken verzoening van hiërarchie met democratie [Flinke straf voor deelnemer rellen koninginnedag Risico Doolhof Zilveren Nipkowprijs voor Bob Rooyens NS zet 20 extra- treinen in tijdens pinksterdagen Portugees dood na hongerstaking Politieke discussie over woningbouw KVP-kamerlid tegenover KVP -wethouder J DE STEM VAN ZATERDAG 24 MEI 1969 gaan tot de bouw ecte nabijheid van ale zouden wij nu de bouw optreden )jectgroep van de Duwbureau van de and), onze techni- hun verdere ont- bij de exploitatie ervaring in de natuur- ,1 ervaring in de elek- pleair gebied een extra eheel alle factoren in tot een succes zullen t vlak van kostenbesef, >r verhoudingen zowel >danig onder de bepa- ikening van het bedrijf, erzoek te onderwerpen, bovengenoemde vaca- U wordt verzocht uw theoretische en prak- aalde resultaten, post bij de kernenergie- eze oproep te reageren. Zeeuwse Elektriciteits- |an „Excelsiori'-stofzuigeri be- ;e werkzaamheden m.b.t. en en montage werkzaamhöen ezellig bedrijf, tegen een |oea vergoed. Gratis werkkledij en verstrekken u vrij blij «nd er werk en lonen: ionsweg 15 -20 uur Gravenstraat 203, -21 uur ge, Tuinstraat 1 !0 uur eire, Wilhelminastraat 6 !1 uur en, Noordstraat 7 -20 uur ,E [straat 9 20 uur op de normale werkurei het montageatelier ■ieweg 17. TERNEUZEN inaf 825,— 450. Schuttingen Per,^5fc nramen 141 x 75 cm J itegels, zeer mooi. TrOtt^1" aten en opsluitbandjes. S VAN GENT Zandstraat 105. Tel. OU r (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Kardinaal Alfrink heeft üi Antwerpen voor een Belgisch gehoor als zijn over tuiging te kennen gegeven, dat de kerk een goede eigentijdse synthese moet vinden voor haar hiërarchische structuur en haar even wezenlijk democratisch ka rakter. Deze twee aspecten moe ten met elkaar worden verzoend. „Dat proberen wij in Nederland te doen", zei hij. Hij wees er evenwel op, dat de pogingen der Nederlandse ka tholieken voor eigen gehruik zijn. Zij willen daarmee niemand de les lezen en zich uitsluitend met hun eigen zaken bezighou den, Voorwaarde voor de verzoe ning der hiërarchische en demo cratische aspecten is onderling vertrouwen. Zeker is in ieder geval dat het kerkvolk op het ogenblik moeite heeft met de hiërarchische structuur. Het ver- I langen naar democratisering is daarvan een uiting de kerk heeft trouwens de mondigheid der le- I ken nodig. Kardinaal Alfrink verklaarde tenslotte dat voor de Nederlandse katholieken het pastoraal con cilie van Noordwijkerhout de grote leerschool is. Daar pro beert men zo zei hij —te verwezenlijken wat Vaticanum 2 heeft verkondigd. Deze Neder- I landse onderneming verdient geen wantrouwen. De Neder landse katholieken hebben op dit beraad reeds veel geleerd. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De politierechter ia Amsterdam heeft gisteren de 20 I jarige los werkman Rudy H. uit Am I sterdam wegens openbare geweldple Sing veroordeeld tot drie maanden 1 gevangenisstraf met aftrek. De ver nachte bekende dat hij op koningin- aedag meegedaan heeft aan relletjes ffl de binnenstad van Amsterdam. 1 De 18-jarige matroos F. C. uit Am- I sterdam werd wegens het gooien van I ft8! naar de P°btie veroordeeld I drie maanden met aftrek waarvan I I?a?nc' voorwaardelijk met een IK-ljd.va" drie iaar- C. verklaarde Et Zlc^ 'cwaad gemaakt had over I «et optreden van de politie, die vol- 1 2 mensen sl06g. die met de zaak niets te maken hadden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-minister dr. G. J. M. Veldkamp vindt de huidige oudedagsvoorziening nog ontoereikend, want ai zijn de AOW- en AWW-uitkeringen flink gestegen en al hebben heel wat mensen een aanvullende pensioenuitkering, feit blijft dat 40 a 45 pet. van de bejaarden moet rondkomen met niet meer dan die A.O.W. Tijdens een inleiding voor de 50-jarige subgroep sociale verzeke ringen van de Algemene Booms Katholieke Ambtenaren (ARKA) pleitte hij dan ook voor een verhoging van de uitkeringen krachtens AOW en AWW tot 80 pet. van het minimumloon. Daarnaast zou dr. Veldkamp een verplichte werknemerspensioenverze- kering willen instellen met een ver- zekeringsgrens gelijk aan die voor de wet op de arbeidsongeschiktheid. Door de algemene uitkering te verhogen en aan de verzekering een grens te stel len valt er niet zo erg veel verplicht bij te verzekeren. Dr. Veldkamp noemde dit als een van de zaken, die nog geregeld moeten worden in de toekomst. Een andere wens is voor hem het ombouwen van de arbeidsongeschiktheidsverzekering tot een volksverzekering, niet alleen ten gerieve van de zelfstandigen, maar ten bate van alle niet-loontrekkenden, inclusief huisvrouwen en (invalide) kinderen. Voorts zou dr. Veldkamp, oud-mi- nister van Sociale Zaken, een volstrek te integratie willen zien tussen de werkloosheidsverzekering en de werk voorziening. Men zal nu eenmaal moe ten erkennen, dat in de toekomst ie dereen twee of drie keer van beroep moet veranderen door de ontwikke lingen. Bij de werkloosheidsuitkerin gen moet met dit aspect rekening wor den gehouden. Sommige sociale verzekeringen kun nen volgens hem wel enige beperking verdragen. Zo zou de kinderbijslag voor het eerste kind geleidelijk kun nen verdwijnen, omdat het toch nor maal moet zijn dat iemand van zijn loon een doorsnee gezin kan onder houden. Bij de geneeskundige verze kering zou een eigen risico geïntrodu ceerd kunnen worden. En bij de zie- kengelöregeliag pleitte dir. Veldkamp voor de algemene invoering van een of meer wachtdagen bij ziekte, die bij langdurige ziekte weggecoTrigeerd kunnen worden. Met laatstgenoemde maatregel spaart men uitgaven en dient men als het om simulanten gaat de produktiviteit. Naast deze besparingen zouden de uitgaven ook nog kunnen worden be perkt door een rationele uitvoering van de verzekeringswetten. Door de fragmentarische ontwikkeling van de sociale verzekeringen is er 'n veelheid en verscheidenheid van uitvoerings organen ontstaan. Dr. Veldkamp bestreed de opvatting van diegenen, die menen dat de men sen bij een stijgende welvaart het wel zonder de sociale voorzieningen kun nen stellen. Hij is van mening, dat er altyd zekerheden nodig zullen zijn om de mens te beschermen. Hij ziet in de stijgende welvaart juist een mo gelijkheid om die zekerheid optimaal te maken. Nogmaals sprekende over de uitvoe ring van de sociale wetten zei dr. Veldkamp dat de burger, als consu ment van de maatschappelijke dien sten, helemaal niet kan begrijpen dat er zoveel instanties en regelingen zijn. De consument weet de weg niet meer in de doolhof van organen en wetten. Daarom zou dr. Veldkamp graag plaatselijke of regionale „sociale su permarkten" zien tot stand komen, waar men met zijn zorgen en proble men terecht kan, niet alleen wat de sociale wetten betreft, maar ook voor geneeskundige zorg, maatschappelijk werk, werkvoorziening, geestelijke raadslieden en ombudsman. Een andere wens van dr. Veldkamr is ook een nieuw heffingenstelsel vooj de sociale voorzieningen. De verschil lende wetten zijn fragmentarisch to stand gekomen, maar ze vormen tocl een pakket, terwijl de kosten worden bepaald door een optelsom van heffin gen. Die som is niet gering, erkende dr Veldkamp en men kent de verdere ontwikkeling niet. Alles inlossen zou zelfs nog zo'n 15 pet. hogere premie eisen. Door die onzekerheden ontstaan weerstanden. Daarom zou het goed zyn, als er ieder jaar een soort sociale miljoenennota zou uitkomen om het zicht te verhelderen. Evenzeer zou het bepalen van het rendement van de sociale zekerheid gewenst zyn. Dan zou het wel eens kunnen zijn, dat het misplaatst is te spreken van sociale lasten. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De zilveren Nip kowprys, de prijs van het gezelschap van televisiecritici, is dit jaar uitge reikt aan AVRO-regisseur Bob Rooyens, De toekenning geschiedt uit waar dering voor Rooyens' „bezetenheid" als televisie-regisseur waarmee hy zoekend naar nieuwe vormen, die de televisie eigen zijn, aan ieder pro gramma zijn regie-opvattingen weet mee te geven, met inachtneming van de inhoud van die programma's. (ADVERTENTIE) EEN MILITAIRE rechtbank in Athe ne heeft gisteren de Griekse advocaat en econoom dr. Vassilos Fiiias (41) tot 18 jaar veroordeeld op beschuldiging van pogingen het bewind ten val te brengen. Vier anderen kregen vijf jaar wegens het huisvesten van ge zochte communisten. HET AANTAL doden in het raciale bloedbad, dat in Maleisië een week heeft geduurd, is inmiddels tot 500 ge stegen. Negentig procent van de ge dode personen waren Chinezen. MELVIN LAIRD, de Amerikaanse minister van defensie, zal volgende week op de ministersconferentie van de NAVO-landen te Brussel een nieu we poging doen om de partners te bewegen hun strijdkrachten op te voeren. TWEE ONBEKENDEN hebben gister morgen in Amsterdam een roofover val gepleegd in een sigarenwinkel. De mannen, volgens de politie Italianen, waren beiden gewapend met revolvers Hun buit bedraagt slechts enkejlé honderden guldens. De mannen zijn nog niet opgspoord. DE WERVELWIND die eerder deze week de Indische stad Andrha heeft getroffen, heeft aan byna duizend mensen het leven gekost. DE NIGERIAANSE regering heeft medegedeeld dat haar luchtmacht een vliegtuig, dat met hulpgoederen op weg was naar Biafra, heeft neerge schoten en dat andere vliegtuigen ge dwongen zijn koers te zetten naar waar zij vandaan kwamen. GENERAAL De Gaulle heeft giste ren met zijn echtgenote zy'n intrek genomen op het kasteel Knappogue te Quin, 25 km ten noordwesten van Limerick in het westen van Ierland. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De NS heeft maat regelen getroffen om de te verwach ten grote reizlgersstroom op te kun nen vangen. Er zijn tot dinsdag na Pinksteren 20 extratreinen ingezet, terwijl er ook voortreinen rijden en andere treinen zijn versterkt. Vandaag verwachten de spoorwe gen een grote trek naar de Zeeuwse eilanden, waarvoor dan ook maat regelen zijn getroffen. De spoorwe gen nemen aan, dat vandaag velen gretig gebruik zullen gaan maken van de in werking getreden nieuwe abonnementen, zoals „tiener-toer kaarten" en de „jaarkaart 65". De meeste reizigers zullen in de loop van tweede pinksterdag de te rugreis aanvaarden en de spoorwe gen verwachten tussen 12 uur 's middags en middernacht de groot ste reizigerstoevloed. Tijdens deze periode zullen tien extratreinen en vele versterkte treinen rüden. Voor dinsdagochtend zal de dienstregeling zijn als op maandagochtend. (Van een onzer verslaggevers) ZOUTKAMP De Lauwerszee is afgedamd. Gistermorgen om half negen was het laatste dub bele caisson op haar plaats ge bracht in aanwezigheid van ko ningin Juliana, minister Bakker van Verkeer en Waterstaat en talrijke autoriteiten. Daarmee was een eind gekomen aan acht jaar intensief werken, een werk waarbij honderden deskundigen betrokken waren en dat 150 mil joen gulden heeft gekost. De afsluiting van de Lauwers zee betekent dat de provincie Groningen en Friesland er samen 900 ha gebied bij gaan krijgen. Daarvan is 1300 ha landbouw- i grond. De natuurgebieden omvat ten inclusief 2000 ha water, 7800 ha. Hierin is da nbegrepen 2100 ha militair oefenterrein. Op de foto: Het laatste caisson wordt hier ingevaren. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG Candido Soares, een 41-jarige Portugees die zes we ken geleden in hongerstaking was gegaan uit protest tegen de traag heid van de Luxemburgse justitie, is gisteren in een ziekenhuis in Luxemburg overleden. Soares werd vorig jaar april ge arresteerd omdat hij een vervalst identiteitsbewijs had. Denemarken, Frankrijk en West-Duitsland hadden om zy'n uitlevering gevraagd omdat hij in die landen valsheid in geschrif te had gepleegd. De gevangene had de verzekering gekregen dat zijn zaak spoedig zou voorkomen, maar hij bleef alle voedsel weigeren. KOPENHAGEN (Reuter) De Deense politie heeft twee mannen en een vrouw gearresteerd die ervan worden verdacht een aanslag te heb ben beraamd op het leven van de voormalige eerste-minister van Is raël, David Ben Goerion (zoals al in het kort gemeld). Het drietal, een Zweed, een Ira kees en een 24-jarige Jordaanse, zouden in contact staan met de Pa lestijnse guerrilla-organisatie El Fatah, die verantwoordelijk was voor aanslagen op Israëlische vlieg tuigen in Athene en Zürich. Zij zou den van plan zyn geweest Ben Goe rion te vermoorden wanneer deze zich op het vliegveld van Rio de Ja neiro bevond De Israëlische geheime dienst had lucht van het komplot gekregen en liet het drietal naar Kopenhagen schaduwen. Daar werd de justitie op de hoogte gesteld, die woensdag tot arrestatie overging. Deense bladen wisten te melden dat het drietal bij zijn arrestatie in het bezit was van een handgranaat en een revolver. De politie wilde hun namen niet be kendmaken. De Jordaanse en de Irakees zouden bij de Israëli's als actieve El-Fatah- leden bekend staan. De 25-jarige Zweed behoort vermoedeiyk tot een in Stockholm gevestigde organisatie die met het Palestijnse bevrijdings front sympathiseert. Het is onwaarschijnlijk dat de ge arresteerden in Denemarken worden berecht, aangezien de beraamde aan slag niet op Deens grondgebied zou plaatsvinden. Zy worden vermoede lijk uitgewezen. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN De curatoren van de Nijmeegse universiteit hebben giste ren een verklaring uitgegeven, waarin ze zeggen zich te kunnen verenigen met de beginselen van openbaarheid en medebeslissings recht en de instelling van een uni versiteitsraad, die echter geen bin dende besluiten kan nemen. Het voltallige college van curatoren zal onmiddellijk aftreden, zodra de wij ziging in de bestuursstructuur defi nitief zal zijn. Tijdens de huidige overgangsfase zijn de curatoren be reid vertegenwoordigers van alle ge ledingen als adviserende leden toe te laten tot hun vergaderingen. Het Landelijk College van Studie commissie en Studievereniging heeft minister Veringa een wijziging van de wet op het wetenschappelijk on derwijs voorgesteld. De faculteiten zouden gevormd moeten worden door allen die als lid van het wetenschap pelijk korps, als student of als lid van het administratief en technisch personeel binnen het kader van de universiteit hun bezigheden hebben. Op die manier kan eenvoudig gestalte worden gegeven aan hét medebeslis singsrecht op faculteitsniveau, aldus het Landelijk College. Na een derge lijke wijziging zou het klimaat ge schikt zijn om in onderling overleg verdere besluiten te nemen over de bestuursherstructurering. De huidige studieraden zijn door hun vrijblijvendheid en onduidelijke positie voor een grote groep studen ten niet langer geloofwaardige in- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op aandrang van de Tweede Kamer heeft de regering besloten in het wetsontwerp tot ver ruiming van het gemeentelijk belas tinggebied de mogelijkheid tot het heffen van baatbelasting te handha ven. Aanvankelijk wilde de regering deze mogelijkheid in het kader van een totale herziening, laten verval len. De baatbelasting kan jaarlijks, over een termijn van ten hoogste dertig jaar, worden geheven van in de ge meente gelegen onroerend goed, dat gebaat is door voorzieningen, die tot stand zijn gebracht door of met me dewerking van het gemeentebestuur zo valt te lezen in een nota van wij ziging op het wetsontwerp. Via de baatbelasting kan men een biliyke bijdrage in de kosten van die voor zieningen heffen van degenen, die van dat onroerend goed het genot hebben. De zakeiyk gerechtigde, die tevens gebruiker is van het onroe rend goed, kan in beide kwaliteiten in deze belasting worden betrokken. Tot heffing van de baatbelasting moet worden besloten binnen een jaar na dat de voorzieningen geheel zijn vol tooid of, als zij eerder in gebruik zijn genomen, binnen een jaar nadien. In de nota van wyzigimig is met be trekking tot sommige voor belastin gen gehouden leges en rechten be paald, dat de Kroon geen verorde ning zal goedkeuren, als die leges en rechten hoger zijn dan vereist wordt om een matige winst aan de gemeente te verzekeren. Dit geldt niet voor parkeergelden. Parkeergeld mag worden geheven voor het ge bruik van daartoe in het bijzonder in gerichte parkeerterreinen en voor het gebruik van weggedeelten met par- keermetera gedurende een beperkte tydsduur. strumenten voor medezeggenschap. Een aantal studenten aan de Vrye Universiteit in Amsterdam heeft een studentencomité opgericht met de be> doeling verbetering te brengen in de tegenwoordige situatie ten aan zien van de vertegenwoordiging van studenten. Er moet voor alle studen ten de mogeiykheid komen om in vloed uit te oefenen in een „studen ten-parlement". Drie Amsterdamse studentenpredi kanten spreken in een open brief aan de Tweede Kamer hun teleur stelling uit over het Maagdenhuis debat. Zij menen, dat in deze discus sies alle nadruk is gevallen op de ondemocratische methoden van de bezetters en het gedisciplineerde ge drag van de politie. „Niemand heeft een poging gedaan de achtergronden van het studentenverzet onder woor den te brengen". De „commissie tussentydse bestuurs vorm van de Groningse ryksuniversi- teit" heeft een rapport gepubliceerd en toegezonden aan alle leden van de universitaire gemeenschap te Gronin gen, die zich hierover zal moeten uit spreken en „aangeven welke tussen tijdse bestuursvorm zij voor de eerst komende jaren voor dé Groninger universiteit de meest wenselyke vindt." De commissie dringt erop aan dat de universiteit op korte termen tot zaken komt en dat de voorgestelde tussentijdse bestuursvorm, voor zo ver deze gewenst wordt en voor zo ver dit mogelyk is, zo spoedig moge lijk in het nieuwe cursusjaar in wer king treedt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De woningbouw heeft de laatste tijd binnen de KVP tot verschillende discussies geleid. Als gevolg daarvan zijn twee stro mingen ontstaan, die totaal anders oordelen over de aanpak van de wo- ningbouwproblemen. Dit heeft de rykskieskring Dor drecht ertoe gebracht op 29 mei in het Groothandielsgebouw te Rotter dam een openbare discussie-avond te houden. Het Tweede-Kamerlid mr. F. Andriessen, woningbouwdeskun- dige van de KVP-Tweede Kamer fractie zal dan debatteren met de heer L. H. Weeber, KVP-wethouder te Delft en woordvoerder van een groot aantal KVP'ers, die het met dit woningbouwprogramma niet eens zyn. In een vroeger gesprek heeft wet houder Weeber verklaard, dat het bestaande woningbouwprogram tot tal van discriminaties leidt. De wo ningwetwoning wordt volgens hem te duur voor velen, die deze woning moeten huren, de individuele huur subsidie leidt tot bureaucratie en tot een sterke kostenstijging, in tal van gemeenten kunnen te dure woning wetwoningen niet snel genoeg ver huurd worden. Dit zyn nog maar en kele problemen, waarmee de lagere overheid en de woningbouwvereni gingen voortdurend te ma-ken heb ben. Op de openbare discussie-avond van 29 mei te Rotterdam krijgen de aanhangers van beide stromingen de gelegenheid hierover hun opvattin gen bekend te maken. Wat de meesten van u vandaag vooral interesseert, is zonneklaar: heit weer. Maar omdat juist dat ongeveer het enige is waar we met zyn allen gezien de huidige toestand der techniek nog bijster weinig aan kunnen doen, zwijg ik er dan ook maar vorder over. Echter niet zonder even te memoreren dat ik toch weer min of meer gelijk kryg: het wordt een ideaal weekeinde om uw tent uit te proberen. Lekker warm met links en rechts een buitje. Er zijn zeer veel andere (Unpen waar we wèl wat aan kunnen doen. zoals de fusie-affaire Etna-Daalde- rop. Je kunt, als Vondeling, een aan deel en daarmee inspraak kopen. Maar dat gaat op den duur wel Sn de papieren lopen. Naar verluidt heeft Vondeling gefluisterd: Ik kg er meer dan één daalder pp toe. Al die stenen op de maan. Nou nog demonstranten en politie er naar toei „Ook nu Galileï het pleit gewon nen heeft, biyven we nog spreken over het opgaan en ondergaan vaji de zon, alsof er niets gebeurd is", (Dr. M. Wertenbroek), Op de vraag waarom niemand In de groep van 18 voor een CDU (Chris ten Democratische Unie) wil warm lopen, antwoordde dezer dagen Twee de Kamerlid dr. H. Schuring, secre taris van de CHU: „Omdat het op zijn Duits C-D-OE wordt uitgespro ken". Daarom ongeveer ben ik ook geen lid van de CHU. Omdat ik in Duits land niet wil doorgaan voor aan C- H-OE'er. Dr. Schuring zei ook (in een kran teinterview) dat de CHU van die drie confessionele partijen (hij had het over vernieuwing„het hardst kan lopen". In dat gezelschap is dat geen fcunstt in de KVP lopen al te veel fatalisten en zelfgenoegzamen op hun achterste benen, terwyl de ARP voortdurend twee kanten uit wil. Om tijdens de pinksterdagen op door te denken: In het lopende be lastingjaar heeft het Amerikaanse le ger alleen als 81 miljoen dollar uitge trokken voor chemische wapens voor het dempen van onlusten. Wie dacht dat Charles de Gaulle met zyn aftreden ook uit het nieuws zou raken, heeft het mis. Volgens zyn secretaris, die in Parys is geble ven (de generaal zit in Ierland), heeft De Gaulle sinds zijn aftreden (28 april) al 26.000 brieven ontvangen. Een jongetje uit een voormalig Frans, nu Afrikaanse land schrijft b.v.: „Oh, mijn beste majesteit". Een geluk, dat dat jongetje nu pas heeft geschreven, anders was Zijne Majes teit nog gebleven ook. Nog meer over jongetjes. Het jeug dige drietal dat deze week twee jon ge katertjes in Alkmaar op een spoor rail vastgebonden hebben gevonden, hebben van de heer Paul Wilking („Pistolen Paultje") een gouden hor loge gekregen. Eerlijk gezegd, vind ik dat ook wel een beetje misselyk. Ofschoon ik alle jongetjes een gouden horloge gun. „Ja, ik geloof wel dat Feijenoord kampioen wordt" (Ajax-speler Piet Keizer!). Dat geloof ik ook. Maar dat is voor Ajax geen reden om niet kampioen te worden. P.v.d. Aandeelhouders. En tot slot: aan alle aandeelhou ders, studenten, curatoren, arbeiders, kappers, kruideniers, consumptiesla- ven, astronauten, bromfietsers, auto mobilisten en celibatairen: prettige pinksterdagen En neem het er maar 'ns van! MERIJN. (ADVERTENTIE) OLIFANT A LA CARTE. In een duur restaurant te New Vork kunt u een portie olifant bestellen. Peperduur en... je moet er van houden. In Nederland kunt u volop Olifant krijgen. Oude en Jonge. Niet duur en héérlijk! (Van onze redactie buitenland) HOUSTON „Snoopy en Charlie Brown omhelzen elkaar. Het was prachtig, gewoon prachtig". Thomas Stafford en Cernan beleefden enige Amerikaanse astronauten, gaven met deze woorden uiting aan hun vreugde over het slagen van de expeditie met het Amerikaanse maanlandingsvaar tuig, dat hen zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze edities konden melden na een zeer span nende tocht dichter bij de maan bracht dan mensen ooit zijn geweest. De onafhankelijke vlucht van het maanlandingsvaartuig duurde precies acht uur en één minuut en werd om 4.11 uur (Ned. tijd) besloten met een perfect verlopen koppeling aan het Apollo-10 moederschip. Spanning was er door enige onvol komenheden echter genoeg geweest. Stafford enCernan beleefden enige benauwde ogenblikken toen zij na twee ellipsvormige omwentelingen rond de maan de terugreis naar de ruimtecabine (Charlie Brown in code naam) moesten aanvaarden. Het lan dingsgestel en de landingsmotor moes ten worden afgestoten, maar bij deze manoeuvre raakte de „Lem" in een ongecontroleerde draaiende beweging, die alleen kon worden opgeheven doordat Thomas Stafford tijdelijk op handbediening overschakelde. Cernan riep na de „tol" geschrok ken uit: „Ik zeg je, het was wild, jon gen. Wij gingen achteruit. Dat was me een ogenblik, Tom". Kennelijk ze nuwachtig geworden zei hij bij de ont steking va nde stijgmotor van de „Lem": „Baby, als dit maar goed af loopt". Co-piloot Stafford en John Young in de Apollo-cabine bewaarden hun kalmte en de rust was spoedig hersteld. Naar mededeling van het ruimte vaartbureau Nasa was de „schrikreac tie" van het maanlandingsvaartuig te wijten aan een verkeerde program mering van de twee systemen voor de vluchthouding van het vaartuig. De complicaties vonden plaats op een ogenblik dat de twee bestuurders van de „Lem" ai hun aandacht hadden moeten gebruiken voor de verkenning van „landingsplaats no. twee" in de Zee der Stilte, waar volgens plan op 20 juli de astronauten Neil Armstrong en Edwin „Buzz" Aldrin vaste voet op de maan moeten zetten. Cernan en Stafford hebben inmid dels gemeld dat het 14 bij 8 kilometer metende landingsgebied, dat tijdens de eerste scheervlucht goed verlicht werd, zeker voor 25 tot 30 procent volkomen vlak schijnt. Om 05.00 uur kropen Cernan en Stafford door de sluis naar de cabine van de Apollo. Zij kregen negen uur slaap. Nadat de luiken van de Apollo-ca bine gesloten waren was de tijd ge komen om definitief afscheid van de maansloep te nemen. Op commando van de grond werd de raketbrandstof verstookt waarna de cabine de sloep afstootte, die vervolgens haar eenzame banen om de zon ging draaien. De ruimtevaarttechnici en de vlucht- leiding in Houston toonden zich zeer tevreden over het verloop van het ex periment. De daiings- en stijgingsmo tor van de maansloep hebben haar feilloos in de maanden tevoren bere kende banen gebracht. Zeer belangrijk was ook de beproeving van de lan dingradar gedurende tweemaal der tien minuten bij de nadering en de verwijdering van het maanoppervlak.

de Stem | 1969 | | pagina 9