tmaker CH NIET Specialisten verslinden astro- bedragen agbladzegel: „De vuile vinger van de fiscus" VERBLIFA BEREID SLUITINGEN UIT TE STELLEN voor u en voor J 9 DIRECTEUR-GENEESHEER F. SAES Zwart-wit De oude en de nieuwe opperrechter in Amerika Tol 779,- 198,- 599,- 699,- 799,- EEL Toezegging aan ministers: de bank waar ook zich thuis voelt Hontenisse ES tombomatic automaat v.a. ERRES TELEVISIE Radio T.V. Wasautomaten Koelkasten US in Zeeland en instellingen AG NAAR Deskundigheid Geen fair play Intensief contact Personeelskosten Sterke man EUWS ONGERUST Huwelijk na drie weken ontbonden bruid van 29 bleek vrouw van 44 f2000,- 18 maanden f 123,17 p.m. aflossen of 15000,- 24 maanden f234,12 p.m. aflossen DE STEM VAN ZATERDAG 24 MEI 1969 gemeentewerken kan Wnrrl augustus 1969 een rae» (loongroep VI) 859,88 r» lusief 2% verhoging per i vakantietoelage. 11 :e is aangesloten bij het celijke rechtspositieregeling, lepassing. Kleding en ri™L |00,per jaar. e1- p soortgelijke functie, alsmei, ■ijbewijs strekken tot aanbeV6. en 10 dagen na verschijnen yi» burgemeester van Hontenisi' 5 kg knop gische inweekknop laat babywasprogrammi \R GARANTIE 1049,- ns even op. U krijgt uw oude radio, t.y., plaatsen alles gratis. Universeel 59 cm beeld 1 Kunststof van 790,—voor Notenhouten kast van 870,— voor Palissander kast van 980,— voor Universeel >50,- voor lyVö,- Gentsestr. 4 Tel. 01158-1938 SAS VAN GENT or architectenbureau iuw) architectenbureau overheidsdienst jachtwerf man vloerenfabriek koeltechnische industrie koeltechnische nde) industrie motoren- en k. A mach-fabrieK ipl. exportbedrijf chemisch bedrijf -B meetkundige dienst stuwadoorsbedrijf erk kleermakerij ie confectie-atelier S. chem. bedrijf, vor- i.S. mingscentrum en metaalbedrijf, ïer) zullen U gaarne nader ngen 2590, Terneuzem3W* 524, Zierikzee 2593, Th°len uur tot 12.30 uur. BREDA „Nederland is welhaast het enige land ter wereld, waar ieflere specialist z'n eigen bedrijfje heeft op kosten van het zieken bus." Daar zoekt dokter F. M. G. Saes, directeur-geneesheer van hef Bredase St.-Ignatiusziekenhuis, de grondoorzaak van de ver snippering in de ziekenhuisbouw. „De specialisten werken hier niet binnen een hiërarchische structuur. Zelfs onder één dak kunnen ze ni(jt altijd samenwerken en dat komt o-a. door het honoreringssys- teüm. Als hij een vast salaris zou hebben, dan hoefde de specialist nift na zes uur 's avonds nog te gaan opereren, want dan was zijn dièist overgenomen door een collega. Het Nederlandse systeem leiflt tot astronomische inkomsten en geloof vooral de platonische liefdesverklaringen niet, dat zij zo graag op een vast salaris zouden wijlen werken. Hier zou je inderdaad kunnen zeggenik citeer de „deskundigen" is er dan niemand van rijk, provincie of ge meente, die hier ingrijpt. Het is een dwaze toestand. Verscheidene spiialisten verdienen vele tonnen. Het zij hen gegund, maar de veiiiouding tussen prestatie en beloning is totaal weg. De prestaties wojden voor een groot deel geleverd door de kostbare automatische apflaratuur, die het ziekenhuis bekostigt en door het personeel- Nel, als u daarover begint, dan kun je echt wel zeggen, dat wij de (Üiinezen van Europa zijn". Op u te laten schrikken enkele cijfers. De Jotale kosten van de gezond heidzorg- bedroegen in 1153 796,9 miljoen in 1)58 1415,8 miljoen in 1!|G3 2359,1 miljoen in ll|G8 (geraamd) 3 miljard Hilrvan kwamen voor rekening van liekenfondspremies en verzeke- ringtpremies 1953: 589,4 miljoen 1958: 1072,5 miljoen 1983c 1773,9 miljoen 1988) (geraamd) ruim 2,5 miljard ter Saes („Ik spreek voor eigeri verantwoording, maar ik mag aann men, dat besturen en directies het ii hoofdlijnen met me eens zijn") it graag bereid zijn commen taar .geven op het artikel in DE STE) van jl. zaterdag, waar vijf werk' rs in het medische beroep aan het w iord kwamen over ziekenhuis- bount En hij begint zijn commen taar ifiet het verhaal van een maha- die vier blinden in zijn tuin rondkidde. Toen ze bij een olifant kwaf en, gaf hij een van de blinden de slirf in handen, een ander de staar de £1 „Wat slurf slaat het zei gesp: de derde liet hij een poot en en de vierde zijn hand op nk leggen. Toen vroeg hij ze: is een olifant?" Die van de zei: „Een olifant is een dikke Die van de staart: „Welnee, een touw." Enzovoort. Toen maharadja: „Laten we een ksgroep vormen, waarin tëdei ;en zijn bevindingen meedeelt." n kwamen ze samen tot het juist beeld van een olifant.... pNemand is op z'n eentje des- Junc.g op het gebied van zieken- juisjouw," stelt de Bredase genees eer directeur, „alleen samen zijn e 'eskundig. Maar hoe gaat dat ineei ziekenhuis? Voor de klinisch- eiï cus is een ziekenhuis een §roo' laboratorium met veel bedden r onheen. Met de patiënt zelf wil 1 aiawelijks te maken hebben; hij „U n ^eïls bloed onderzoeken sputum. En voor menig chi- het ziekenhuis enkele toe- ar van operatie-patiënten." p. ,,v'ecb* principe al aan, dat VDfJ- i op, z^n eentje geschikt is rekenhuisbouw. Tenzij u stelt, ^kundigheid gelijk opgaat met waai dat je maakt. U herin- lch die kreten over zieken- per helikopter? Dat zou het indelijk zijn: een auto-onge il per helikopter er naar toe. none i11?1™1*8 was zon^er meer lanr? hebben hier in Neder- we Ukh 20 km een ziekenhuis, Jen uitstekende wegen, uit- er hij wil of zih r«rg is lever voor dat d het i; nert verve dan luk? Voor BREDA „Ik wil graag com mentaar geven", aldus dokter F. M. S. Saes, directeur-geneesheer van het Bredase St.-Ignatius ziekenhuis, „maar dan moet ik toch enige opmerkingen vooraf maken. De publicatie van j.l. za terdag „Miljoenendans rond on ze ziekenhuizen" was tamelijk provocerend en nogal zwart - wit gesteld, dus moet men het mij nu ook niet kwalijk nemen, dat ik even doorga met deze zwart - wit weergave". „In kort bestek is het trou wens bijzonder moeilijk hier alle belangrijke aspecten ook maar aan te stippen! Het zou vele za terdagen vorderen om de hele ziekenhuis-problematiek uit de doeken te doen. Verder zijn mijn opmerkingen geldig voor prak tisch alle ziekenhuizen en zeker niet alleen van toepassing op de Bredase ziekenhuizen alleen. Men mag dus geen verband leg gen tussen mijn opmerkingen en plaatselijke concrete situaties". stekende ambulance-diensten. Het gebruik van een helikopter verhoogt hier alleen maar het aantal onge lukken. De helikopter is dan ook al weer snel verdwenen voor dit doel." „Ik kan dit voorbeeld met een tiental aanvullen!" „Dat de medische staven geen in spraak hebben bij de nieuwbouw van ziekenhuizen is niet waar. Het stafbestuur (drie of vier man) kan alle bouwvergaderingen bijwonen. Het zijn volwaardige leden van de bouwcommissie. En juist voor de afdelingen van de twee specialisten uit ons ziekenhuis, die u aan het woord laat, heeft het ziekenhuis mil joenen uitgegeven. Hun afdelingen zijn eigenlijk net klaar en nu zeg gen ze: stop de bouwplannen in de ijskast. Is dat fair play?" „En het klassesysteem? Op de ver nieuwde afdelingen liggen alle pa tiënten op dié afdeling waar ze vol gens hun ziekte thuis horen. Het klassesysteem is een relict uit het verleden. Het tijdrovende pols voe len? Hier in huis wordt voor spe ciale patiënten al gebruik gemaakt van automatische pols- en bloed drukmeting en de cardioloog kan al op zijn kamer de cardiogrammen met een druk op de knop te voor schijn halen. Ook het systeem van de diepvriesmaaltijden wordt hier al toegepast voor nacht- en ongere- Dokter F. M. G- SAES gelde diensten. En al die dingen wéét men heel best. Daarom vind ik dat hier geen fair play gespeeld is. Een dwaze bewering ook over die miljoenen-bedragen. De plannen zijn nog lang niet klaar, dus zijn ook de bedragen niet bekend. En het Diaconessenhuis bijvoorbeeld is in feite klaar met de nieuwbouw. Naar ik verneem wil men alleen nog enkele behandelafdelingen uit bouwen, maar daarvan blijft het bedrag ver beneden de 10 miljoen." „Er is een intensief contact tussen de besturen van de drie Bredase ziekenhuizen en er is intensief over leg gaande. De besturen hebben ook een opdracht verstrekt aan een raadgevend bureau dat zij deskun dig achten, om te onderzoeken of het mogelijk is één ziekenhuis te bouwen. U zegt dat de uitkomst wel van te voren vastgestaan zal hebben? Oké, elk rapport is een doelrapport, maar de opdracht die de besturen verstrekt hebben, is heel algemeen: we willen bouwen, maar hoe kan dat het best? Ik ben een voorstander van één ziekenhuis, maar ik denk inderdaad niet dat ik mijn zin krijg. Er zijn te veel be zwaren. We kunnen hier inderdaad niet alle specialismen hebben. Na de oorlog verklaarden ze ons in Amerika voor gek, omdat wij hier in ons kleine landje maar liefst zes centra wilden hebben van hart-long chirurgie, terwijl ze er in heel Ame rika niet meer dan twee wilden heb ben. Maar hoe gaat dat hier? Elke specialist wil z'n eigen hobby uit leven. Kent u dat gevleugelde woord over de Nederlandse specialist niet? Het is eigenlijk een vraag: „Heb je ooit een eenstemmige specialisten- vergadering meegemaakt van meer dan één specialist?" En zo kan Breda wel zo veel willen. Een centrum voor neuro-chirurgie bijvoorbeeld. Maar de organisatie van neuro- chirurgen bepaalt zelf waar ze zit ten wil en dat is niet in Breda, vlak naast Tilburg, waar een groot neuro chirurgisch centrum is." „Die stelling dat het vooral de personeelskosten zijn, die de zie- kenhuisverpleging zo duur maken, gaat natuurlijk niet op. In een ver pleegtehuis bijv. heb je vrij weinig en slechts eenvoudig geschoolde ver pleegkrachten per bed nodig. Naar mate de specialisatie zich echter uit breidt, wordt de apparatuur kost baarder en heb je daardoor ook ho ger gekwalificeerd personeel nodig in continu-dienst. Apparatuur en personeelskosten zijn onlosmakelijk verbonden. Wil je een 24-uurs- bewaking in plaats van die ene nachtzuster? Wil je een beademings centrum? Je hebt direct hoger ge kwalificeerd personeel nodig, maar primair komen de hoge kosten op rekening van de apparatuur. Het bijbehorend personeel is gevolg van de intensieve verpleging." „Kijk, en nu we het toch over het personeel hebben. Waarom zou den wel de specialisten inspraak moeten hebben (die enkele tiental len zelfstandige ondernemers die in een ziekenhuis rondlopen) en waar om die honderden overigen die hier werken, niet? Waarom zouden de hoofdzusters niets mogen zeggen over de frequentie en de kwaliteit van het ziekenbezoek van de heren specialisten? Ik zou voorstander zijn van een Raad van Overleg in een ziekenhuis. Daarin zouden (naast artsen) ook vertegenwoordigers van het verplegend, administratief, tech nisch etc. personeel, zitting moeten hebben. Ook zij hebben recht op in spraak.... en op tegenspraak." het verhaal van de olifant „Vroeger werd het ziekenhuis hier geleid door groot geloof, vroomheid en goede wil van de religieuzen. Een moeder overste was automatisch ziekenhuisbestuurstear. Dat kan na tuurlijk al heel lang niet meer. De bestuurders van nu zijn mensen die zelf grote bedrijven leiden en die natuurlijk de medische staf over al les naar hun mening vragen. Maar denk aan de maharadja: de meeste specialisten zien alleen de staart van de olifant of de slurf. En waarom we hier in Breda twee katholieke ziekenhuizen heb ben? De oorzaak hiervan ligt in het verleden. Was er destijds enig be stuurlijk inzicht geweest, dan zou Ignatius waarschijnlijk een depen dance hebben gesticht elders in de stad zoals dat nu in Tilburg ge beurt (St.-Elisabethziekenhuis sticht Maria-ziekenhuis) ot in Amsterdam (O.L. Vrouwe Gasthuis sticht Lucas- ziekenhuis): één leiding! Goede taakverdeling! Geen kostbare en onnodige doublures! En nu geldt natuurlijk de wet der traagheid: hoe komen we nu weer bij elkaar.... Wat samen kan moeten we samen doen: gezamenlijke labo ratoria, gezamenlijk een apotheek, bepaalde superspecialismen in het ene en niet in het andere zieken huis. Geen kostbare doublures." „Maar hoe wil je zoiets bereiken? Als de ene specialist een bijzondere operatie heeft verricht, moet de an der het ook zo nodig uitvoeren. Want vergis je niet: in één zieken huis zijn bijvoorbeeld drie interne afdelingen, nee, niet één, drie! En in het andere twee chirurgische afdelingen enz. Op kosten van het ziekenhuis heeft iedere specialist zijn eigen bedrijfje. Je blijft aan het rotzooien zo lang dat blijft voort bestaan. De volksgezondheid vraagt om de sterke man in Den Haag, die hier het mes wil inzetten. Een onmogelijke opgave overigens, lijkt me." „In Nederland heb je de hiërar chische structuur alleen maar in het academisch ziekenhuis. Daar is de arts niet.... (dokter Saes maakt het goed-Hollandse gebaar van de over elkaar glijdende duim en wijsvin ger) persoonlijk geïnteresseerd bij de betaling door de patiënt. Maar in alle andere ziekenhuizen wel. En al die mooie verhalen van sommigen dat ze eigenlijk wel als ambtenaren betaald zouden willen worden, me nen ze nauwelijks, want dan kom je aan hun „ziel" (duim-wijsvinger- gebaar). Of ze roepen over medische ethiek; of over de medische stand; al die magische en mythische be zweringen, waarmee de moderne medicijnman een mistgordijn legt rond zijn banksaldo. Daarom vind ik hun verhaal in DE STEM wel mooi. Ze willen (net als ik) een ziekenhuis voor het jaar 2000, maar dan moeten ze niet vast houden aan een honoreringssysteem van dertig jaar ttrug. Als de specialist inder daad zou betaald worden als een hoge ambtenaar, dan zou hij welis waar een iets minder goed belegde boterham hebben, maar hij zou het in elk geval rustiger krijgen en lan ger leven." „Ik zeg het nogmaals: het éne zie kenhuis is best mogelijk evenals in Amerika, Zweden, etc., als de spe cialisten gaan werken binnen een hiërarchische structuur, en dus hun eigen bedrijf binnen het ziekenhuis opgeven, hetgeen betekent: niet lan ger astronomische bedragen verdie nen, maar een flink salaris. Laten rijk, provincie en gemeente daar maar eens iets aan doen. JAN HüSKEN WARREN BURGER (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon heeft, zoals wij gisteren berichten, rechter Warren E. Burger voorgedra gen ais president van het Amerikaan se Hooggerechtshof. Algemeen wordt aangenomen dat deze daad een po ging van Nixon is om een deuk aan te brengen in het progressieve pant ser van het Hooggerechtshof. De huidige opperrechter Earl Bur ger Warren (zij naam vormt 'n merk waardige overeenkomst met die van zijn voorgedragen opvolger) werd op 17 september 1907 in een Duits-Zwit sers gezin te St. Paul, Minnesota, ge boren. Na de voltooiing van een mid delbare schoolopleiding ging hij wer ken bij een verzekeringsbureau, ter wijl hij 's avonds colleges volgde aan de universiteit. Na het behalen van een graad in de rechtenstudie vestigde hij zich als advocaat en docent. In 1953 werd hij benoemd tot assistent-minister van justitie, als hoofd van de afdeling ci viele zaken van het departement. Drie jaar later benoemde president Eisenhower hem tot lid van het Hof van Cassatie van het district Colum bia. Eveneens onder Eisenhower werd hij benoemd tot president van het Hooggerechtshof. Vorig jaar maakte Warren bekend dat hij om gezondheidsredenen zou aftreden. Pogingen van de toenmalige president Johnson om Abe Fortas (die dezer dagen i.v.m. een financieel schandaal is afgetreden als lid van het Hooggerechtshof) als opvolger te benoemen, stuitten op hevig verzet in de senaat, waarna Warren ver klaarde tot juni van dit jaar te zul len aanblijven. daadwerkelijk rea(Jee NlJr^EN0nZWwdacteuren) vd. I-I «Wanneer we een J ;!killS bekken met het bui- dj1' (lan h'Ü'A, dat het Ne- zpi> S kkl"k'ac' ten onrechte 'n tlJ c"edk00p pro(lukt >s. Boven do V" ik van mening, dat het dat 111 'ninst zeer opvallend is, dari,|!!7 We"eUjke regelingen de Der 1 ',n slechts zes maal dioel?i v.WS('!Hmen, terwijl ra- 0 eyisie, als concurrerende media, dagelijks program manen uitzenden". 1teSt dr. j. Hemels van het dio ej mass: ma's Nijmeegse Instituut voor Massacom municatie en het Instituut voor Eco nomische en Sociale Geschiedenis. Hij voegt eraan toe, dat het om principiële redenen, alsmede in ver band met de huidige positie van de dagbladpers, afgewezen moet wor den, dat de overheid nog langer te gen lagere tarieven publikaties in kranten kan plaatsen op grond van het zgn. recognitiesysteem. Na een uitgebreid onderzoek rond Op 30 mei a.s. zal in Rotterdam het feit worden herdacht, dat hon derd jaar geleden het dagbladzegel werd afgeschaft. Dr. Hemels kreeg bij deze gelegenheid de opdracht tot het schrijven van een gedenkboek, dat binnenkort zal verschijnen onder de titel „Het dagbladzegel in de ra riteitenkamer 1869-1969". de positie van de pers voor en na dit gedenkwaardige feit promoveer de hij vrijdagmiddag in de aula van de katholieke universiteit op een proefschrift „De Nederlandse pers voor en na de afschaffing van het dagbladzegel in 1869". Promotor was prof. dr. P. Winkelman. Het dagbladzegel was een soort belasting op de kranten, zoals die destijds ook in Engeland, België en Duitsland bestand. Men sprak van „de vuile vingers van de fiscus", omdat twee stempels op iedere pagi na als bewijs van betaling dienden. De belasting werd berekend naar rato van de oppervlakte van een krantennummer. Ook bestond er een zegelrecht voor de advertenties. Nadat in 1848 reeds de ideële persvrijheid in de grondwet was op genomen, begon na afschaffing van het zegel een tijd van economische persvrijheid. Dr. Hemels schildert deze tijd als volgt: „De kranten worden goedkoper en een volkspers van nieuws- en advertentiebladen bloeit op. Mede is dit te danken aan het betere onderwijs, het da lende analfabetisme, de uitbreiding van het kiesrecht, het ontstaan van politieke partijen, de technische ont wikkelingen, enz.". In één van zijn stellingen in het proefschrift komt hij voorts tot de conclusie, dat het onderscheid tus sen juridische en economische pers vrijheid in het kader van de Euro pese eenwording duidelijker om schreven zal moeten worden ten aanzien van de massamedia. In dit verband meent hij ook, dat de mi nisteriële verantwoordelijkheid ten aanzien van het keuringsbeleid van films in de nieuwe bioscoopwet zal moeten worden opgenomen. Dr. He mels acht het voorts onwenselijk de functie van directeur en hoofdredac teur van een krant in één persoon te verenigen. De Nijmeegse universiteit heeft ter gelegenheid van deze promotie in de universiteitsbibliotheek een tentoonstelling ingericht rond het thema „de ontwikkeling van de kramt in drie eeuwen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De directie van de n.v. Thomassen en Drijver/Ver- blifa heeft in een gesprek met de ministers De Block (economische Zaken) en Roolvink (Sociale Zaken) toegezegd de voorgenomen be- blifa heeft in een gesprek met de ministers De Block (Economische tijd uit te stellen. De directie zal een kleine com-, missie van onafhankelijke deskun digen benoemen (zie De Stem van gisteren) die haar oordeel over de uitvoering van de sluitingen in een rapport zal vastleggen. Dit rapport, waarin ondermeer de sociaal-econo mische aspecten van de sluiting zui len worden belicht, zal aan de mi nisters De Block en Roolvink wor den uitgebracht. Daarna zal het rap port aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Het gesprek tussen de minister De Block en Roolvink vloeide voort uit het debat van vorige week woens dag in de Tweede Kamer. In een motie heeft de Tweede Kamer toen aan minister De Bolck gevraagd de directie van Thomassen en Drijver- Verblifa te „bewegen de uitvoering van haar besluit enige tijd op te schorten en te onderwerpen aan het oordeel van een aantal onafhanke lijke deskundigen". Tijdens het kamerdebat heeft mi nister De Block duidelijk laten uit komen dat aan het besluit van de di rectie over de voorgenomen bedrijfs sluitingen in Krommenie, Dordrecht en Utrecht niets meer valt te ver anderen. Enige Tweede Kamerleden hebben zich na het gesprek van de ministers met' de directie van Verblifa onge rust afgevraagd of de door de Twee de Kamer aanvaarde motie-Wiel- draayer wel op de juiste wijze wordt uitgevoerd. Uit mededelingen van het ministerie na afloop van het gesprek van donderdag is namelijk niet ge bleken dat „de regering al haar in vloed aanwendt om de directie te be wegen de uitvoering van haar besluit enige tijd op te schorten". Minister De Block heeft hierover echter wel met de directie gesproken. Hij heeft de toezegging gekregen dat zo nodig de bedrijfssluitingen enige tijd zullen worden uitgesteld. Het oordeel van de kleine commissie van onafhankelijke deskundigen zal hier bij een rol spelen. Deze commissie zal op korte termijn een oordeel over de sluitingen geven. In ieder geval vol doende tijd voordat met de uitvoe ring van de bedrijfssluitingen wordt begonnen. (Van een onzer verslaggever») AKEN De 24-jarige Duitse onderofficier Sigfried H. ver werkt op dit ogenblik de groot ste teleurstelling van zijn leven. Het 29-jarige in Kerkrade gebo ren meisje waarmee hij enkele maanden geleden in Aken in het huwelijk trad bleek bij nader in zien een vrouw van 44 lentes te zijn. Zij had haar geboortebewijs zo kundig veranderd, dat noch de Akense ambtenarij, noch haar echtgenoot iets had gemerkt van de wijziging van het geboorte jaar 1925 en 1940. Bovendien had de zich Talke S. noemende huwelijkskandidate haar naam veranderd. Na drie weken ongestoord hu welijk merkte Siegfried H., dat er met de leeftijd van z'n vrouw bovenmatig geknoeid was. Hij wenste wel met een 29- jarige het leven te delen, maar niet met een vrouw van 44. De teleurgestelde onderofficier dien de een eis tot echtscheiding in. Inmiddels is het huwelijk al ont bonden- De afgewezen, blijkbaar nog jeugdig uitziende echtgenote, kan zich nu troosten met enkele huwelijksaanzoeken die om de een of andere geheimzinnige re den naar de afdeling bevolking van de gemeente Kerkrade zijn gestuurd. De liefdespost is naar Aken doorgestuurd. De Duitse justitie is inmiddels met een onderzoek naar de vervalsing van het in Kerkrade verstrekte geboortebe wijs begonnen. (ADVERTENTIE) 2000 5000 de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doeleinden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: f 3000,- in handen, betaling in 18 x f 183,15. Of: 10.000,- in handen, betaling in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor.Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoon lijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met per soonlijke service. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Breda: Veemarktstraat 55-57, Valkeniersplein 14. Bergen op Zoom: Zuivel- plein 5. Dongen: Hoge Ham 19. Etten-Leur (N.Br.)Markt 34. Halsteren* Dorpsstraat 13. Oostburg: Nieuwstraat 24. Oosterhout: Heuvelstraat 8. Roosendaal: Markt 19. Terneuzen: Nieuwstraat 10. Voorts bijkantoren te Breskens, Goes, Hulst, Sas van Gent en Zaamslag.

de Stem | 1969 | | pagina 7