Opnieuw een plaatjes puzzel föï i n D E N K 1 V E N A E N K V E N A DE STEM VAN ZATERDAG 24 MEI 1969 TTitler heeft zijn laatste doel bereikt. Evenals Alarik, die heimel(jk "li in de bedding van de Busento werd begraven, is nu ook deze ne vernietiger der mensheid tegen ontdekking gevrijwaard. m°H B Trevor-Roper in „De laatste dagen van Hitier", verschenen in 195 Hitler is gestorven in de vaste overtuiging dat ieder spoor van zijn lijflijk bestaan totaal uitgewist zou worden. Maar Russische gra naten en de ondraaglijke stank van de brandende lijken verhinderden lijn ondergeschikten dit laatste bevel van hem volledig uit te voeren". (Lew Besymenski in „De dood van Adolf Hitier".) Lew Besymenski Adolf Hitler „Eén ding staat in elk geval vastwanneer er werkelijk een schot in die kamer (bedoeld een kamer in de bunker van rijks kanselarij, waar Hitier zijn laat ste dagen sleet) gevallen is, dan was het geen schot, dat van een manmoedige zelfmoord van de „Gröfaz", van „de grootste veld heer aller tijden, zou getuigen. Wanneer men zegt, dat Hitier als een hond is neergeknald is de metafoor niet juist, maar hij werd net als een van zijn honden eerst vergiftigd met cyanide en daarna neergeschoten". (Van een onzer redacteuren) Dit is volgens Lew Besymenski de „onaanvechtbare waarheid" zoals deze blijkt uit de geheime documenten in de archieven van Moskou, die Besy menski, een voormalige kapitein van de Russische inlichtingendienst, heeft mogen bestuderen en gebruiken voor zijn boek „De dood van Adólf Hit- Ier" (x). Het boek is uit het Duits in het Nederlands vertaald en als we goed zijn ingelicht mag het in Rusland zelf niet verschijnen. En daarmee zitten we meteen midden in de vragen, die het boek oproept. Wat heeft Rusland bewogen om bijna 25 jaar na de dood van Hitier (wij blijven maar aannemen, dat hij in april j.l. geen tachtig jaar is ge worden en inderdaad dood is) zorg vuldig bewaakte geheimen openbaar te maken Waarom heeft Rusland tot nu toe altijd officieel ontkend dat er nooit een Russisch onderzoek naar de dood van de dictator is ingesteld? Sterker nog: waarom hebben de Rus sen die van het begin af beter wisten toch eerst volgehouden dat Hitier nog leefde Lew Besymenski heeft aangevoeld, dat men in het westen deze vragen zou stellen. Hij komt met dit ant woord Moskou voor geen kope ken vertrouwen in de Duitsers vreesde de mogelijkheid dat metter tijd iemand zich voor Hitier zou uit geven en dan weer half Duitsland achter zich zou krijgen. In dat geval konden de Russen de documentatie openbaar maken en de valse Hitier „de vleugels afsnijden". Volgens Trevor-Roper, die destijds in opdracht van de Britse geheime 'dienst een onderzoek naar de dood van Hitier heeft ingesteld en bij zijn speurtocht over alle inlichtingen van de geheime dienst kon beschikken, zijn er twee verklaringen mogelijk waarom de documenten destijds niet zijn gepubliceerd. Of Stalin vertrouw de het onderzoek niet helemaal of hij vervalste de uitkomsten opzettelijk vanwege politieke oogmerken. Tre vor-Roper acht het laatste het meest waarschijnlijk. Nog altijd mag men de „onbekende documenten" in de Moskouse archieven niet inzien en in het boek zijn ze alleen vertaald op genomen. Trevor-Roper, een deskun dige bij uitstek in de Hitler-zaak, wil niet beweren, dat de documenten niet autenthiek zijn, maar hij vindt het wel jammer, dat Besymenski nergens „bewijst" dat zijn publikaties geauto riseerd zijn. Moet men de onthullingen van Besymenski daarom met een korrel tje zout nemen? „Neen", zegt Trevor- Roper, want Besymenski heeft be langrijke details toegevoegd aan de feiten, die Trevor-Roper destijds wist te achterhalen. En nu dan de onthullingen. Zoals bekend stond vast, dat Hitier op 30 april tussen drie en half vier samen met „first lady" Eva Braun, zelf moord heeft gepleegd. Eva had ver gif genomen. Hitler had zich in de mond geschoten. Dit was de meest aanvaarde lezing. De lijken werden daarop naar buiten gebracht, over goten met benzine en in brand ge stoken. Op 2 mei, zo onthult Besy menski, „trok soldaat IvanTsjoerakov voor de resten van de rijkskanselarij het jammerlijk verminkte lijk van Adolf Hitler uit het puin". Het ver koolde lichaam, aldus Besymenski, kon later (aan zijn tanden en aan een op een speciale manier aangebrachte brug) „onweerlegbaar geïdentificeerd worden als dat van Adolf Hitler". Besymenski maakt het gehele rap port van de lijkschouwing openbaar. Daarin lezen we het volgende„In de (Hitiers) mond werden glassplin ters gevonden en gedeelten van de wand en de bodem van een dunwan- dige ampul". De doodsoorzaak: „Op het door vuur aangetaste lichaam werden geen zichtbare tekenen van zware dodelijke verwondingen of ziekten vastgesteld. De aanwezigheid van resten van een fijngedrukte gla zen ampul in de mondholte en ge lijksoortige ampullen in de mondhol ten van andere lijken (bedoeld wor den die van de kinderen Goebbels, Goebbels zelf, zijn vrouw, de herders hond van Hitier, generaal Krips en Eva Braun), de geprononceerde bit tere amandelgeur die van de lijken uitging en het gerechtelijk-chemisch onderzoek van de inwendige organen, waarbij cyaanverbindingen geconsta teerd werden, veroorloven de onder zoekcommissie de conclusie te trek ken, dat de dood in dit geval door vergiftiging met cyaanverbindingen veroorzaakt werd". Na lezing van Besymenski's boek blijven er vele vragen over, ofschoon hij nieuwe feiten in een spannend verhaal aan het licht brengt. Wel licht is het interessanter te weten hoe de feiten in de Moskouse archie ven terecht zijn gekomen en waarom de Russen er NU mee voor de draad zijn gekomen. AT. Lew Besymenski: De dood van Adolj Hitier. Uitgave: In Den Toren, Baam. Prijs 1 8.90. Hoe zit deze (mei) puzzel in elkaar? De woorden worden horizontaal en verticaal ge vormd in de richting van de pijltjes, waarbij de eerste letter altijd bij het pijltje staat; dus ook als dit naar links °f naar boven wijst. U ziet direct bij welke tekening op opgave een pijl tje behoort. Het is mogelijk, dat u bij één tekening meerdere woorden moet vormen. In de gearceerde vakjes komt een hele zin, bijvoorbeeld een uitdrukking °f een spreekwoord. Deze oplossing is echter nooit van de illustraties af te leiden. Zij wordt gevormd door de horizontale of/en verticale woorden. In de vakjes, waar een pijl doorheen loopt, behoort GEEN letter te Worden ingevuld. AAet zwaardere pijlen is de looprich- tjng aangegeven. Zoals uit de tekening al blijkt, bestaat e opgave deze keer uit twee verschillende zinnen. Op onze financiële pagina vindt u, zoals te doen ge- ruikelijk, de oplossing van onze puzzel. Veel succes.... 'hé V SWAN FEATURES SYNDICATE

de Stem | 1969 | | pagina 27