Franse cineast maakte korte j speelfilm in de Biesbosch j m (S)Iiittmerick ZONDAG TE ZIEN IN BREDA j OpvaIleij.J!e expositie van kleurige poppen prikkelt fantasie Radio aan... veilig uit' P-riet Mini Beet Zegje Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen IDE TOLKIEN-ACHTIGE WERELD VAN ANKY NIEUWENHUIS Ook op tweede pinksterdag T.V.-herhaling van Cruyff op de korrel Beatles winnen Britse „Oscar IN het Veerse Meer, Zeelands groot ste plezierwaterplas, gaat rijkswater staat een piepklein eilandje aanleg gen; driekwart hectaren. Bij de opzet van het plan is spe- •iaal aan de kleinsten onder de wa- ersportliefhebbers gedacht. Het mim- silandje krijgt een kinderstrand met ipartelplassen voor de kleuters. We lazen wel eens in VVV-folders 't Veerse Meer, voor elck wat wils", doch tot nu toe werd aan de jongste recreanten weinig aandacht besteed. Maar goed, dat rijkswaterstaat nu >ok op de kleintjes gaat letten. !N Nairobi, zo meldt het persbureau AP., is de driejarige Mark Jenkins door een leeuw gebeten. De jongen rat met vader en moeder in een land- -over toen de leeuw rustig de wagen nnnenkwam. Opeens zette hij echter ijn tanden in de arm van het kind Een normale leeuwenreactie? De leeuw Boy is een volwasser ;euw, een van de drie leeuwen, die zonen bij George Anderson en dien.' chtgenote, de schrijfster Joy Adam- >n, die het vermaarde boek „Bor 'ree" op haar naam heeft staan. De leeuwen waren geoefend om op e treden in de film die naar het boek zerd gemaakt. Men had ze geleerd >p en in voertuigen te klimmen en geen angst te tonen voor mensen. Toen de opnamen achter de rug waren kreeg de oude George Adam- son vam de directie van het nationale park van Kenya bevel de leeuwen weg te sturen en te zorgen dat zij hun vriendschap voor de mensen ook voor hem kwijt raakten. Adamson: „Iedereen weet hoe erg het is om iemand van wie je veel houdt met opzet rot te behandelen of weg te sturen. Dan kunnen er wel eens gekke dingen gebeuren." Vandaar de beet van Boy. Want dieren zijn precies als men sen... Ja, ja, wijze mijnheer De Uil. ER worden heel wat rapporten ge maakt over jeugdproblemen en -mo gelijkheden, zander dat de jeugd zelf de mogelijkheid krijgt haar vi sie te geven. Vandaar dat het ini tiatief van de gemeente Hilvaren- beek ons zeer sympathiek voorkomt. Die organiseert namelijk twee in spraakavonden onder het motto „Zeg het maar eens!!!" om de jon geren de kans te geven alle (maar dan ook alle) kritiek te spuien, die anders binnenskamers blijft. Er worden ook wat vragen ge steld, zoals aan de jeugd boven de 16: Zou het waar zijn dat deze groep veel meer een vuist moet ma ken en, zowel politiek als in andere apzichten, veel meer daadwerkelijk ou moeten meedoen en meedenken? Nog iets uit de uitnodiging: „We kletsen allemaal vaak over inspraak, democratie, etc.; grijp nu de hand schoen, die het gemeentebestuur jul lie toewerpt: neem de uitdaging aan, kom en zeg alles wat je op je lever hebt". Jammer, dat we niet in Hilvaren- beek wonen. DE Terheijdense dienstweigeraar heeft ons een berg inzendingen be- zörgd. Enkele: Een dienstweigeraar uit Terheijden kreeg kennis aan een meisje uit Leiden Maar toen hij hoorde alras dat haar pa grootmajoor was ging hij weer vlug van haar scheiden P. Meeusen, Wouw. Een dienstweigeraar uit Terheijden denkt aan oorlog en 't vreselijke lijden Hij zei: ik trap er niet in in dienst heb ik geen zin M'n devies is een derde oorlog vermijden A. W. van Gaans, Bergen Op Zoom De (s)limerickprijs van de week gaat naar M. A. van Damme, Anemoon straat 5, Kloosterzande, met: Een dienstweigeraar uit Terheijden ging, om de massa te bevrijden hals over kop de kermissen op en staat nu met een schiettent in Leiden De eerste regel voor de volgende veek luidt: Een mannetjesputter uit Clinge.... Redactie José Toirkens Bijdragen Kees Bastianen Johan Robesin Een dienstweigeraar uit Terheijden Die ging om de dienst te vermijden Naar een ver land met veel zon Maar moest daar zonder pardon Hele horden parasieten bestrijden G. A. Klaassen, Dorst ■rïïi e (Van onze Kunstredactie) MADE „Anky's indromen" is de naam voor de verzameling pop pen, die momenteel tentoonge steld is in De Buitelaar te Made. Als je de titel van deze expositie uitspreekt merk je, dat het een woordspeling is. De syndromen van Anky zijn hier aaneengeregen in een wonderlijke wereld van kleurige vormen, die de fantasie prikkelen en flitsen van harmo nische kleuren uitzenden. Daarom is er met deze tentoonstelling meer aan de hand dan stomweg een verzameling poppen- Daarom ook is dit een opvallende exposi tie, die eruit springt in het geijkte patroon van tentoonstellingen- Het is een boeiende aangelegen- keid voor jong en oud; voor allen, ■'ie „kijken' willen. (Van onze filmmedewerker) BREDA Zondagmiddag om half twee zal de Parijse cineast Jean-Claude Giuliani in de Casi no-bioscoop te Breda aan de me dewerkers en belangstellenden een in Brabant gemaakte korte film komen tonen. Het betreft hier een 35-mm speelfilmpje, in kleu ren, met een lengte van tien mi nuten. Het werd vorig jaar opge nomen in Drimmelen, Geertrui- denberg, Ammerzoden en de Bies bosch. Het verhaal is gebaseerd op een Nederlandse novelle. Het filmpje kreeg de Franse titel: „Les étangs de René". Jean-Claude Giuliani had van de Franse filmmaatschappij Les films du Cercle de opdracht om een korte speelfilm voor de jeugd te maken, die in het voorprogramma van de bioscopen zou kunnen draaien. Hij koos hiervoor een novelle van Ham- mjnk, die zich in het waterrijke Ne derland afspeelde. Giuliani wilde de speciale kleuren van het Nederlandse winterlandschap en het licht van het „waterzonnetje" persé in ziijn filmpje hebben. Ook de groep jongens moesten duidelijk Ne derlanders zijn. Na enig zoeken kwam de regisseur in de Biesbosch terecht. Deze omgeving paste volkomen in zijn voorstelling van de film. Daar het onmogelijk is een speelfilm al leen te maken en vanwege de pro blemen met de taal, riep hij de hulp vim de leerlingen van de afdeling filmvormgeving van de Bredase Aca demie Sint Joost in. Samen met deze leerlingen werd opnieuw gezocht naar plaatsen waar de film zou worden opgenomen, en naar de benodigde acteurs. Het draaiboek werd aange past aan de bestaande situatie, waar in zoveel mogelijk typische dingen van de streek voorkwamen. Zo wer den de straten van Drimmelen en Geertruidenberg het dorp en de Amereentrale de fabriek. Uit de jeugdige inwoners van Made en Drimmelen werd de groep jon gens geselecteerd. Een van de leer lingen van de academie nam de rol van de terugkerende man op zich. '^Cameraman Ytsiënd van' ide regis seur. Daniel Gauciry, liet zijïrürlikke werkzaaiöheden in Parijs even rus ten om de film te komen opnemen. Gaudry behoort tot een van de meest gevraagde cameramannen in Frank rijk. Toevallig gaat deze week een van zijn films, „La legon particu- lière", met o.a. Nathalie Delon, te Amsterdam, in Nederlandse première. Onder de meest barre weersomstan digheden werden in december 1967 de opnames voor ,.Les étangs de Re né" gemaakt. In verband met, de tijdlimiet van de productie-visa was haast geboden. Uit het resultaat blijkt daar echter niets van. De prachtige kleuren van de winterse Biesbosch, het zichzelf zijn van de jongens in een voor hen bekende situatie, het strakke en mooi gefotografeerde ca merawerk en de passende symfoni sche muziek, vormen samen een zeer geslaagd eindprodukt. De titels, ge maakt door de animatie van kinder tekeningen, brengen de toeschouwer al direct in de gewenste sfeer. Het enige wat men zou kunnen tegen werpen is de lengte. De tijd is te kort om het verhaal volledig tot zijn recht te kunnen doen komen. Toen het filmpje vorig jaar in mei op het filmfestival van Cannes werd getoond, reageerde het publiek en thousiast. Helaas was de stemming op dit festival, vanwege de prediking van de revolutie, zodanig, dat het voor regisseur Jean-Claude Giuliani geen grote gevolgen had. Evenals op tweede paasdag en Hemelvaartdag zal de AVRO-radio in samen werking met het verbond voor veilig verkeer, de rijkspolitie (sectie bijzon dere verkeerstaken in Driebergen) en de A.N.W.B. zich op tweede pinksterdag van 15.30 tot 33.55 uur op Hilversum 2 (298 m.) weer in dienst van het ver keer stellen. In het Euromotel in Amsterdam, in Moto Resto in Bunmik en in het restaurant „Flora" in Hoofddorp zullen weer vaste posten warden in gericht, van waaruit reportages en commentaren worden uitgezonden. Verder rijden er drie reporters mee in de Porsches van de rijkspolitie en zal één verslaggever meevliegen in het vliegtuig van de rijkspolitie. Voorts zal men per mobilofoomauto de bollenstreek doorkruisen, is er zending van „radio aan - veilig thuis" op tweede paasdag is zulks mogelijk gemaakt, omdat de AVRO en de NRU in het belang van het verkeer hebben besloten zendtijd te ruilen. De door de NRU ter be schikking gestelde zendtijd op maan dag 26 mei tussen 20.05 en 23.05 uur, zal door de AVRO warden ge compenseerd op donderdag 5 juni, zodat dan het avondprogramma van de AVRO - met uitzondering van Schevening^n en zijpeer >iet radiojourn^l van 22,38 tot 22.55 sberichtgevingen uit de'j upjf - van 20.05' tot 23.55 uur ver- itrale in Driebergete \^ll g, J A/trra/x. ai - rijkspÖl De centrale post, in- de studio in Hilversum, wordt' "bezet door Herman Emmink, In Bunnik zorgt Roel Balten voor een amuse mentsprogramma en in Amsterdam brengt Jo Vischer jr. een verstrooi- ingsprogramma voor de microfoon. De studioregie berust bij Kees de Wolf, de eindregie bij Jan Boots. In tegenstelling tot de eerste uit- (Van onze t.v.-redactie) HILVERSUM Op 28 mei is de finale van de Europa-cup voor lands kampioenen in Madrid. Ajax is de eerste Nederlandse club die het tot de finale heeft gebracht. Zonder iemand uit het elftal tekort te doen is Johan Cruyff toch ie niet geringe mate verantwoordelijk voor dit suc ces. Daarom zal de NCRV in „At tentie voor sport" nogmaals de op namen tonen, die speciaal van Cruyff werden gemaakt door een team van de NCRV-t.v. tijdens de beslissingswedstrijd te Parijs tegen het Portugese Benfica. Dit program ma wordt op tweede pinksterdag om 20.20 uur op Nederland 2 uitgezon den. Tenslotte zal op zondag 1 juni vaA 22.55 tot 23.55 uur het AVRO-radio- programma van Theo Strengers en Joop Stokkermans ,,'t mag geen naam hebben" vervallen, omdat dan de NRU een gezamenlijk .program ma brengt met commentaren en be schouwingen, gewijd aan de presi dentsverkiezing in Frankrijk. (Van onze show-redactie) LONDEN De beatles Paul McCartney en John Lennon hebben donderdag een Britse „Oscar" ge wonnen. Hun plaat „Hey Jude" was de best verkochte in Groot-Brittan- nië in 1968. De oscars, bronzen beeldjes voor stellend Euterpe, de Griekse muze van het lied, worden alleen uitge- 'deeld aan liedjesschrijvers en niet aan degenen die deze brengen, an ders had Tom Jones er ook een ge kregen. Maar Jones kreeg voor zijn „Delilah" een andere prijs, name lijk die voor het internationale lied van het jam-. Met dezelfde mensenwensen «DRIE mensen samen aan de maal tijd. Een Nederlander, een Colum bian, een Ethiopiër. Een rijke en twee armen. Een schaal met twaalf sneetjes brood. Smakelijk eten zeg- Sen ze. Onze landgenoot neemt vast hen sneetjes naast zijn bord. Rest: voor beide gasten elk één sneetje. In net tafelgesprek gaat onze landgenoot voor. Hij spreekt over humaniteit en ontwikkelingshulp, over vrijheid en democratie." Zo begint het nieuwste boekje van net Reckman, Riet het verhaal van de suiker, uitgegeven in de An- thosreeks van uitgeverij In den To ten te Baarn. Het wekt ons natuur lijk op riet- in plaats van bietsuiker je kopen. Niet omdat rietsuiker goed koper rs (dat is ie eigenlijk wel, als er maar niet zoveel invoerrechten op geheven zouden worden), maar om dat het noodzakelijk is aan politiek te doen. Z)e aankoop van een kilo rietsuiker j? een politieke daad, vergis u niet. j e rietsuiker koopt, geeft te kennen a' hij (zij) zich zorgen maakt om aw wereld, waarin iemand in de "te landen elk jaar 225 gulden méér verdient en iemand in een arm land aar 11 gulden méér. De kloof wordt maar groter, alle liefdadige inza melingen ten spijt. Oorzaak daarvan luiheid of gebrek aan intelli- s Mie van de arme inboorlingen (zo Anny Nieuwenhuis„Klaploper" als nog wel beweerd wordt), maar de hoogst onrechtvaardige wereldhan delsbepalingen, die door de regerin gen van de rijke landen gedicteerd worden Christenen, schrijft Reckman, zou den daaraan toch een einde moeten maken. Maar wat wil je, vragen de Nederlandse bedrijfsaalmoezeniers in een recente brief aan het Pastoraal Concilie. „Gewetensvolle mensen ge tuigen soms: christendom in het za kenleven is onmogelijk, of je werkt aan je eigen faillissement." Ziedaar het dilemma: kiezen voor de bruine- suikerboeren overzee óf voor onze 50.000 bietentelers en de 6500 arbei ders die het van de bieten moetei hebben? Slechts schijnbaar een dilemmi aldus Piet. Als we willen, kunnen w uit lagere invoerrechten op rietsuike best een potje vormen om onze gedu peerde boeren schadeloos te stellei (want zij hebben, zoals alle werker; recht op hun levensonderhoud), ei dan nóg zal, o koning klant, de riet suiker goedkoper kunnen zijn da die van de biet. Reckman brengt hc probleem riet-biet terug tot zijn kerr het vraagstuk van de onrechtvaardig heden in de wereldhandel. En passar kondigt hij ook een choco-actie aar want met de cacao-boon wordt a even schandelijk gemarchandeerd al. met het suikerriet. Koop het boekje van Piet, en wat suiker uit riet, maar zeg niet: het interesseert me geen biet! Hier is geen sprake van een ver zameling sierpoezen of kinderpoppen, die de laatste tijd. in soms nogal ver dienstelijke vormen op de markt ko- ■méh. Het zijn ook geen popp'eri'; waar je je hand in wilt steken.om ermee'' te spelen, om ze tot leven te brengen. Het zijn wezentjes, die daar statisch hangend een brok dynamiek verto nen. Dynamiek waarvan? Van de we reld van Anky Nieuwendijk-Hagen- doorn, stammend uit het Brabantse Waalre en nu werkend en wonend in Amsterdam. Maar eerlijk gezegd is hetmoeilijk deze Tolkien-achtige we reld te analyseren. In deze syndro men wordt de fantasie-wereld van de maakster aaneengeregen vanuit een (on)bewuste zelf-analyse. Dat is een 'wereldje, dat zich niet gemakkelijk prijsgeeft, maar het lijkt iets te ma ken te hebben met die oosterse we reld, waarin de pop of hoe men de figuur dan ook noemt vaak het bezwerende gebaar is van de eigen geest. Het „Lieve Hemel - Stoot je hoofd niet", de naam van de galerie, die zij in de Amsterdamse St. Joris- straat drijft, is misschien óók wel een beetje typerend voor de wereld waar- uit deze figuren geboren worden. Het heeft geen zin om met rimpels in pe hoofd urenlang diepzinnig naar deze variaties op poppen (zo noemt Angy Nieuwendijk ze liever) te gaan- staan kijken. Dat is maar één variatie in het reageren, die evenwel aan kan sluiten bij de bezwerende gebaren van onze eigen fantasie- en droom-' wereld. Het fjine van kleur en vorm, het speelse, grappige, en navrante boeit evenzeer!. De,, na5j,dtechnïek moge dan misséhien 'nieti7 heleihaal volgens het boekje„zyn, (er .zijm,ook altijd dames die daarnaar leijkén) en' anderen kunnen zich misschien zor gen maken in de geest van „Hoe houd je die dingen schoon (in onze cleane welvaartshuizen met gepolijste voorwerpen), dat is volstrekt onbe langrijk. Ons boeide het meest het geraffineerde gebruik van kleuren en het rake invoegen van allerlei prul- Ie s uit de lappenmand, die ineens op een originele manier gaan spreken. Er zijn nog enkele poppen aanwe zig uit haar beginperiode (op een ca napé), die nog het meest gemeen heb ben met „poppen". Vanuit dit begin is haar werk veel metr uitgegroeid naar het picturale, naar het schilderij in stof. Toch is het geen kitsch, want hoewel (of dankzij Anky Nieu wendijk ook schildert ze heeft met deze materialen een eigen vorm ge vonden, die een zelfstandige schoon heid vertolkt. De grote ramen, die figuren gevangen houden in een web van draden, zijn sterk in en boeiende stukken. Afzonderlijk en als totale verzameling illustreren deze figuren een wereldje, dat even boeiend als mooi is om naar te kijken en bij te peinzen. U zult er niet alleen uw kin deren maar ook u zelf een plezier mee doen door ernaar te gaan kijken. Tot 1 juni kan dat. HENK EGBERS. (ADVERTENTIE) •jfBjlfjtS r L.'':': 9®

de Stem | 1969 | | pagina 13