an «merman IBOL R PLASTICS RUEN ttetijd! ewerk(st)er ewerker ewerker DATIEF CSTER ïxtielgroothandel red a da Tel. 30115 Het plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan heeft april jl. van het provinciaal bestuur van Zeeland toestemming verkregen de Zeeuwse vlag te voeren. Het merendeel der in woners is van Nederlandse afkomst en nog altijd brengen ieder jaar zo'n 200 Amerikaanse Nederlanders een bezoek aan hun oude vaderland. Nu wordt de band met ons land ook nog eens extra onderstreept door de Zeeuwse vlag, die bij alle speciale gelegenheden gebruikt gaat worden. Onze speciale verslag gever bracht voor u een bezoek aan het „Amerikaanse" Zeeland. De kerk van Zeeland, in verhouding tot het inwonertal een werkelijk imposant gebouw, ae er momenteel voor zouden zijn". Sterke religieuze banden honden de gemeenschap bijeen. Zeeland heeft vijf christelijk gereformeerde en vier hervormde kerken. Voorts zijn er nog twee andere protestantse kerken, een van de Methodisten, de andere van de Baptisten. Zeeland neemt echter geen deel aan jaarlijkse op Nederland georiënteer de feestelijkheden, in tegenstelling met het nabijgelegen Holland, waar ieder jaar in mei het tulpenfeest wordt gevierd. Intussen wordt de jeugd van Zee land in razendsnel tempo steeds meer Amerikaans, wat vooral uit de spreektaal blijkt. „In Amerika eet iedereen haastig en rept zich daarna weer voort. Maar in Nederland eet iedereen langzaam en neemt de tijd om het zich met an deren aangenaam te maken". Nancy Tuis, een 27-jarige minirok ken dragende kantoorjuffrouw in dienst van de gemeente bezocht ver leden jaar voor het eerst Nederland. Catharine Hillebrand kwam vijf tien jaar geleden uit de Zeeuwse plaats Goes naar het Zeeland in Mi chigan. „Ik zou daar niet meer willen wo nen", zeigt zij nu. Mejuffrouw Hillebrand, pianolera res werd twee jaar geleden Ameri kaans onderdaan. In de afgelopen twe jaar heeft zij twee maal haar oude woonplaats bezocht. „Ik breng daar graag nog eens een mooie tijd door", zegt zij. Als een koningin word ik daar ontvangen. „Maar in Amerika heeft iedereen meer vrijheid in een stadje als Zee- dan in Nederland waar de huizen op elkaar gepakt staan. En dan is er nog iets anders dat Amerika heeft. Het staat nooit stil". Maar burgemeester Hoogalnd die zijn oude vaderland vier jaar geleden bezocht bewaart levendige herinne ringen aian Nederland. „Nederland is een sprookjesboek" zegt hij, „zo proper en zo prachtig". DE STEM VAN ZATERDAG 24 MEI 1969 Algemene Administratie. T: U.L.O.-opleiding. Bedrijfsadministratie T: U.L.O.-opleidinig associa- houden. Algemene Administratie. U.L.O.-opleiding M.B.A. vorderd hierin. .en nodigen wij graag uit ke sollicitatie, onder ver- funktie het betreft, te zen- loofd Personeelszaken van oorlaan Noord 92, Rijen. ding voor haar boekhouding /aring gewenst. Lange Brugstraat 26, Breda. Ik ten behoeve van haar bedrijf bewerking en enkele jaren tot 25 jaar. iw strekt tot aanbeveling. zult u tevens werkzaam zijn ontage van polyester motor- ij derstraat 5, Oosterhout, of )55). „Een heleboel oudere Nederlanders spreken nog steedis vloeiend Neder lands", zegt burgemeester Hoog land. „Maar er zijn weinig jongelui die het kunnen verstaan, laat staan spreken. Het Nederlands wordt op on ze cholen niet onderwezen en per jaar warden er maar enkele kerk diensten in het Nederlands gegeven". Antoinette Van Koeveriinig heeft haar hele leven in Zeeland gewoond. Twintig jaar lang al is zij eigenares se van een juwelierszaak. Haar bet overgrootouders bevonden zich on der de 452 Nederlanders die zich oorspronkelijk hier vestigden. Pas verleden jaar bracht zij voor het eerst een bezoek aan Nederland. „Toen het vliegtuig cirkelde om in Nederland te landen", zo vertelt me juffrouw Van Koevering, „merkte ik dat alles zo groen was. En toen wij landden zag ik overal bloemen. Het was betoverend. Het deed me zo sterk denken aan Amerika, vooral toen ik hippies zag en meisjes met minirokken. „Een van de mooiste din gen in Nederland is dat de mensen een prachtig huiselijk leven hebben, terwijl wij daarentegen in onze auto's wonen. „Het levenstempo in Nederland is duidelijk langzamer dan in Amerika" zegt zij. „Maar ik had toch een lief ding willen geven voor een echte Amerikaanse Hamburger. Die heb ik in Nederland wel erg gemist". Een blik op de „hoofdweg". Niet overal in Amerika zitten de mensen opeengepakt in wolkenkrab bers Ofschoon het Zeeland in Michi gan en de Nederlandse provincie Zeeland door duizenden mijlen van elkaar zijn gescheiden vormen reis herinneringen en nu dus ook een vlag de schakel die de beide Ne derlandse gemeenschappen met elkaar verbindt. Zeeland heeft ook een drukkerij, trots wordt vermeld 1908. :assettes in breda ette-bar bij (Van onze speciale verslaggever) ZEELAND (MICHIGAN) - „I strug gled and emerged." Zo luidt de Engelse vertaling van het Latijnse motto „Luctor et Emergo", de wa penspreuk uit de vlag van de pro vincie Zeeland in Nederland. Het is tekenend voor de spirit en de vast houdendheid van de inwoners van het plaatsje Zeeland in Michigan, van wie het merendeel van Ne derlandse afkomst is. Honderd twee en twintig jaar ge leden vertrokken 452 pioniers per schip uit Rotterdam met bestemming de weelderig beboste streek in wes telijk Michigan die zich sedertdien heeft ontwikkeld tot de drukke plaats Zeeland. Op het ogenblik wonen er om en nabij 5000 mensen. „Ik zou zeggen dat 85 tot 90 pro cent van de inwoners van Nederland se afkomst is", zegt burgemeester Frank Hoogland, die zelf in 1905 als zesjarig jongetje uit Friesland emi greerde. Burgemeester Hoogland, met zijn 70 jar nog steeds levendig en e- nargiek, wijst trots op het contact dat de inwoners van zijn gemeen te met vrienden en familieleden in Nederland onderhouden. En hij tekent hierbij aan dat zo'n tweehonderd in woners elk jaar een bezoek aan hun oude vaderland brengen. Aan de hoofdstraat zijn vele winkels bij elkaar ondergebracht: de zgn. „shopping centres". Er wordt druk gebruik van gemaakt. „Bij zoveel nauw contact vroeg de gemeenteraad zich af: waarom niet een vlag van een Nederlandse pro vincie geadopteerd? Enkele jaren speelden we met het idee. Uiteinde lijk schreven wij vorig jaar decem ber een brief waarin wij toestemming vroegen. In april van dit jaar kre gen wij verlof van de provincie Zee land om hun vlag te voeren, maar met één concessie: wij moesten er een rand omheen maken". Waarom wilde de gemeenteraad van Zeeland de vlag voeren?". „Voornamelijk om een visuele her innering te hebben aan de afkomst en het erfgoed van onze gemeen schap", zegt burgemeester Hoogland. „Ook zal die vlaig uitgestoken worden bij feestelijkheden, voorts bij de her denking van onze oorlogsdoden. De Amerikaanse vlag en die van Michi gan mogen niet halfstok waaien zan der orders van de president of de gouverneur. Daarentegen mag de vlag van Zeeland bij de herdenking van plaatselijke personen wél half stok. „Verder kan de Schelde dienen als handelsmerk of insigne op offi ciële documenten en publicaties", al dus de burgemeester. „Wij zouden graag het motto „Luc tor et Emergo" onder de Schelde in de vlag willen hebben", zegt Leon Van Harn, gemeentesecretaris van Zeeland. „De spreuk is beslist ken schetsend voor de sterke wil van de Nederlanders die zich hier vestigden en wij menen dat hij bij de vlag hoort. Maar we hebben hiervoor nog geen toestemming gevraagd aan het pro vinciale bestuur van de provincie Zeeland". Burgemeester Hoogland zegt dat Zeeland, waar 2000 van de 5000 inwo ners hun werk hebben, gestadig groeit. Er zijn 35 fabrieken waar on der andere klokken, pharmaceutische produkten en huis- en kantoormeube len worden gemaakt. Het grootste bedrijf is Big Dutchman Inc., een kippen- en vee-concern dat in meer dan 25 landen, waaronder Nederland, kantoren heeft. Zeeland bezit geen theater of lo kaliteit waar alcoholische dranken worden geschonken. De laatste drink- gelegenheid verdween in het begin van van deze eeuw. 7 i m=w iW'c' hee£t echter ook zijn rustieke plekjes. Veel bos en park aken het er goed wonen. „Ongeveer 15 tot 20 jaar geleden stemde 90 procent van de Zeelanders tegen de verkoop, van.alcoholica", vertelt Hoogland. „En ik betwijfel of Hoè mooi de plaats wel gelegen is blijkt uit deze foto, dit gewone stukje Zeeland is slechts te ver gelijken met een Nederlandse villa-wijk. Het postkantoor van de stad. •eiding van werkzaamheden ling Administratie behoefte g. Daarom zoeken wij: ittycan Idea - f22,- :M - Neder- w.o.: ragen - in Hol- (22,-

de Stem | 1969 | | pagina 11