Grensarbeiders wachten weken op uitkering uit ziektekassen Aangepast rijden met Pinksteren Zoetstoffen DUIZEND ZEEUWS-VLAMINGEN WERKEN IN BELGIE 80 \o&eA papier voor uw pen Krotwoning te Goes uitgebrand Pater Engelbertus jaar Belgisch systeem In de aap... Even yitbiaiëfi mevrouw ZELF REINIGENDE OVEN Rijstpudding met ^rikozensaus Vakmanschap is meesterschap Vijfde lustrum van Luctor ët Emergo Verkeersveiligheid Amsterdamse studenten EVEN KIJKEN Photo Rembrandt Realistisch Naïef Overzicht Revolutie Spiegelhuis Brueghel 5 DE STEM VAN VRIJDAG 23 MEI 196, {Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL „Meestal moeten de grensarbeiders weken wachten op een uitkering uit de Belgische ziekte-, ongevallen- of beroeps- ziektekassen. Soms duurt 't maan den. In beide gevallen komt het voor, dat de Nederlandse gemeen ten de getroffen gezinnen moeten bijspringen, omdat er na een pe riode van interen geen geld meer is," Aldus de Zeeuwse districts bestuurder van het Nederlands Katholiek Vakverbond, J- F. van de Voorden uit Sluiskil- Het NKV in Zeeland behandelt voor aangesloten grensarbeiders jaarlijks 50 tot 75 gevallen, waarin om de een of andere reden betaling achterwege blijft of te lang op zich Iaat wachten. De perikelen rond de diverse sociale verzekeringen, waar voor de Nederlandse grensarbeider ju België in aanmerking komt, wa ren zo groot, dat het NKV enkele jaren geleden besloot tot het uitge ven van een klein boekje: „Wetens waardigheden betreffende de sociale verzekeringen voor de Nederlandse grensarbeiders, die werkzaam zijn in België". Iets meer dan duizend Zeeuwsch-Vlaamse arbeiders wer ken in België. Zij doen dit can uit eenlopende redenen. Sommigen om dat de Belgische kinderbijslagrege ling zo gunstig is, anderen omdat zij in België meer kunnen verdienen, en weer anderen omdat Zeeuwsch- Vlaanderen voor het beroep dat zij uitoefenen te weinig mogelijkheden biedt Over het algemeen ondervinden deze werknemers weinig moeilijkhe den. Zij pendelen iedere dag vooral uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen naar het Antwerpse havengebied en krijgen als iedere arbeider in Nederland aan het einde van de week hun loonzakje in de hand gedrukt. Moeilijkheden komen er doorgaans pas als de arbeider (ster) ziek wordt, In België bestaat een vpap Neder landse begrippen zeer ingewikkeld systeem voor ziekten, ongevallen en beroepsziekteverzekeringen, die veelal in particuliere handen zijn, Vooral de nog niet lang {in België werkende arbeider of de man die vaak van baas verwisselt, onder vindt hinder van een bijna niet op gang te krijgen papiermolen. Bij de indiensttreding^ jin België zal de Nederlandse werknemer er zelf voor moeten zorgen, dat zijn ziekenfondsverklaring in orde wordt gebracht. Hij moet deze -procedure herhalen, ais hij van werkgever ver andert. Blijkens de ervaringen van districtsbestuurder Van 'Idë Voorden duurt het drie tot zes maanden voordat de ziekenfondsverklaringen te bestemder plaatse arriveren. De arbeider zal zich vervolgens zelf moeten aanmelden hij ëen van de elf gewestelijke diensten van het rijksinstituut voor ziekte- en invalidi teitsverzekeringen of hij een van de vele mutualiteitskassen. De arbeider zal bovendien iedere drie maanden een bijdragebon moe ten afdragen aan de kas waarbij hij is aangesloten. Heeft hij aan alle voorwaarden voldaan, en heeft hij, als hij ziek wordt, zich geheel vol gens de regels binnen 48 uur ziek gemeld, dan gebeurt het vaak, dat er toch noig niet wordt uitbetaald en dat hij weken, soms maiahden, op zijn geld moet wachten en de Neder landse gemeenten de gezinnen moe ten helpen op de been te blijven. „De volgende strubbelingen", zegt de heer Van de Voorden, „kunnen zich voordoen: 1. de ziekenfondsverklaringen zijn nog niet binnen; 2. de werkgever heeft de premies, verbonden aan de bijdragebonnen, niet afgedragen aan de kassen; 3. de man heeft bij het verkeerde orgaan zijn ziekte, ongeval, of be roepsziekte aangegeven. Linnen flaphoeden moeten het fee zomer zijn. Maar wie ze voor de spiegel past, móet zichzelf goed van opzij bekijken. Hoe lan ger de hals en hoe dieper het rug- decolleté, des te flatteuzer is de «eed. De hoeden zijn bedoeld voor fege rietstengels maar niet voor bloempjes op korte steel. mopf/! este huisvrouw heeft otipii6 Ti6' 'le' s°hoonmaken van de lamJ j ovenreinigers, van het nieum slaolie tot en met de In rh v°} schuim ten spijt, ter pj. l°°P,van dit iaar brengt ech- Clmn tngelse firma de Credo Auto- oven i Nederlandse markt. Die Irisch f em °nderdeel van een elek- tie Een speciale construc- lijk ,en e oven maakt het moge- fe all» ege.,oven 20 hoog te verhitten '"uiendinh VerPuivert tot as en het dug brandschoon weer aan de loordt oven weer geopend Ebrand'f^baleJcen van onder "orden iÜ/r' unnen meegereinigd "totisch man ze vóór de auto- feft amterareA^e^ng *n de oven te ondergaan*] verbrandingsproces u nodig: 0,5 liter ker' ttiesnm,rW ri'st' 75 8ram sui" ®£il, ZOu', halve citroen- oonachtste liter slagroom, I eetlepel gesneden Franse vruchtjes, 1 appel, 5 blaadjes gelatine. Breng de melk met de citroen schil en het zout aan de kook, Voeg al roerende de rijst toe. Kook het in ongev. 1 uur gaar. Neem de pan van het vuur. Doe de suiker én de geweekte gelatine erbij. Laat, de rijst afkoelen tot het wat stijf (lobbig) wordt. Schep eT dan de Franse vruchtjes, rozijnen, gesneden} -appel en de stijf geslagen slagroom door. Giét de massa over in een met wa ter omgespoelde puddingvorm eh zet deze op een koele plaats. Voor het opdoen de pudding storten. Geef er apart een abrikozensaus bij die u kunt maken door abrikozenjam te verdunnen met waiter of witte wijn. Fabrikanten van eet- en drinkwa ren, waarin cyclamaten als kunstma tige zoetstof zijn verwerkt, moeten verplicht worden dat gebruik duide lijk te vermelden. En dan moet er bij staan hoeveel grammen of milli grammen cyclamaten gebruikt zijn. Dit zegt de Consumentenbond tot besluit van een artikel, waarin een uitspraak van de Amerikaanse Aca demy of Science over de schadelijk heid van cyclamaten. Dit zoe(mid del, dat de laatste tijd steeds meer wordt toegepast, kan bij bepaalde personen een schadelijke invloed uit oefenen. Dit gevaar is niet zo groot, maar een waarschuwing is wel op zijn plaats. Zeker wanneer kinderen en zwangere vrouwen dit zoetmiddel gebruiken. De schadelijke werking néémt toe met de hoeveelheid. Vandaar dat de Consumentenbond adviseert -zojetjes aan te doen met de zoetstof. Bij le vensmiddelen, die direct gereed zijn voor het gebruik en waarbij cycla maten zijn verwerkt, is het dus wen selijk 'te weten hoeveel er in at. Ook al doen zich de bovenstaan de moeilijkheden niet voor, dan zal het arbeidersgezin enkele weken op geld moeten wachten. Kan de werknemer tengevolge van een ongeval niet werken, dan is hij in de aap gelogeerd, wanneer hij niet beschikt over twee getuigen en als hij niet arbeidsongeschikt wordt als gevolg van „van buiten komend geweld". De ongevallenverzekering is in België in particuliere handen en bovendien is ieder ongeval be twistbaar voor de rechter. De man zal aan de twee genoem de voorwaarden moeten voldoen, anders kan de verzekering zijn aan vraag om uitkering gewoon weige ren. In bepaalde gevallen adviseert het NKV zijn in België werkende le den daarom, de melding bij twee or ganen tegelijkertijd te doen. Nadat bepaald is of de mam in aanmerking komt voor een uitkering van de ziekte- of van de ongevallenverzeke ring, kan hij dan in ieder geval re kenen vanaf de datum van mel ding. Over de moeilijkheden, die zich kunnen voordoen voor de grensarbei der vergadert een paar keer in het jaar de commissie „Belgische za ken", waarin vertegenwoordigers van het NKV en van het ACV (Al gemeen Christelijk Vakverbond) zit ten. Bovendien is er een afdeling „Belgische zaken" van de Bredase Raad van Arbeid, die zich onder an dere met dit soort gevallen bezig houdt. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA In Nederland groeit het autopark veel sneller, dan het wegennet. Dit heeft tot gevolg dat het vooral tijdens (lange) zo merweekeinden dringen wordt op de wegen. Om iedereen zoveel mogelijk te kunnen laten genieten van zijn vrije tijd, met name tij dens de komende pinksterdagen, is het nodig dat de weggebruiker steeds meer zelfdiscipline heeft. Een goede afwikkeling van het - s verfpeer js het meest gebaat bij een aangepast rijden van ieder een. Aangepast, progressief niet agressief rijden heeft .het plezierige gevolg dat een grootst mogelijk aantal weggebruikers, zo ongecompliceerd en zo snel moge lijk op de plaats van bestemming 'Hémen. Elke andere rijwijze leidt tegenwoordig tot fouten." Touten die het verkeer frustreren, opstop pingen veroorzaken en ongevallen tot gevolg hebben. Om deze niet-onaanzienlqke re denen is het noodzakelijk dat de weggebruiker niet te langzaam rijdt. Tè langzaam rijden is nog gevaarlijker dan tè snel rijden. Rijd minstens 70 km/u op een au tosnelweg. Haal snel in. Veel inhaalmanoeu vres duren veel te lang. Haal tijdens filerijden zo min mo gelijk in. De winst die men er mee denkt te maken is miniem, het gevaar omgekeerd evenredig groot „Buitelaars" en „lusrijders" zaaien slechts paniek, met het ge volg, dat er kop-staart- of ketting botsingen ontstaan. Inrijden van nieuwe auto's op autowegen is niet langer ver antwoord. evenmin als het geza pige „toerrijden", daar zijn de se cundaire wegen voor. Houd voldoende afstand. Het bumper - aan - bumper rijden is levensgevaarlijk. Botsingen kun nen het vrijetijds-genoegen van duizenden anderen voorgoed be derven. De politie gaat streng optreden tegen de „snelle" automobilisten, die zenuwachtig met hun koplich- ten signalen geven en bijzonder dicht een voorganger naderen. Houd een regelmatige afstand tussen de auto's. Een tè grote af stand leidt ook tot moeilijkheden. „G^tpnkweker?" zijn vaak weinig attente rijders. Door het ontstaan de harmonika-effeet kunnen weer kettingbotsingen ontstaan. De politie let ook scherp op het overschrijden van de doorgetrok ken witte strepen in het midden van de rijbaan. Het overschrijden van die strepen heeft catastrofes tot gevolg gehad. Een hoogst verwerpelijk gedrag tonen de z.g.n. „fleverlaters". Nagenoeg iedereen blijft normaal op z'n plaats in de file, maar de ze weinig sociale figuren racen over de vluchtstrook. Steevast ver oorzaken zij ook op deze stroken opstoppingen, met het gevolg, dat het dienstverlenende verkeer politie, ziekenauto, brandweer hun doel niet kunnen bereiken. Hier zijn vaak mensenlevens mee gemoeid. Fileverlaters worden bij betrapping zonder pardon be keurd. Een andere, nieuwe „mode" is het langs op- en afritten rijden en op die wijze proberen enkele plaatsen in een file op te schui ven. Ook dit gedrag tolereert de politie niet langer. Het is voor iedere weggebrui ker van levensbelang dat hü/zij laat weten, wat hü/zij gaat doen. Geef daarom tijdig richting aan. GOES Een van de krotwoningen aan de- Oostwal te Goes (zie foto) is totaal uitgebrand. De brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg op de andere woningen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat kin deren met vuur speelden. (Van onze correspondent) BREDA Pater Engelbertus Dijkman, Kapucijn wordt vrijdag (vandaag) 80 jaar. Velen in heel de randstad Holland en in Zeeland zul len zich hem herinneren als de voortvarende inspirator van de kern vorming en het Credo-Pugnowerk in de Katholieke Arbeiders Bewe ging. Van 1946 tot 1955 heeÖ hij praktisch alle steden en dorpen af gereisd om spreekbeurten te hou den. ontwikkelingsavonden te geven en kerngroepen te begeleiden» Mo menteel woont hij in het Kapucij nenklooster in Breda, waar hij van een welverdiende riist geniet. Pater Engelbertus, geboren in Delft werd in 1913 priester gewijd. Hq bleek een groot redenaarstalent te hebben en werd dan ook in 1924 tot leraar in de „gewijde welspre kendheid" voor de jonge Nederland se Kapucijnen benoemd. Een van zqn specialiteiten was het preken van retraites voor jongens en meis jes van de hoogste klassen der lagere school, later ook voor leerlingen van kweekscholen en gymnasia. Op 22 juni 1946 werd hij door de bischop van Haarlem benoemd tot diocesaan leider van der kernvor ming en van de Credo-Pugnoclubs van de KAB in het bisdom Haarlem. Tien jaar lang trok hij onvermoei baar met trein en bus door het hele bisdom Haarlem, vanaf Texel tot Zeeland. Op 1 december 1954 gaf hij het verlangen te kennen om van zijn funktie ontheven te worden. Hij ver huisde naar Breda. Zijn gezondheid heeft de laatste jaren wel wat te wensen overgelaten maar momen teel voelt hjj zich weer redelijk fit. (ADVERTENTIE) Bierkenners vragen (Van een onzer wieier- medewerkers) OOSTBURG De Oostburgse wie lersportvereniging Luetor et Emer go, destijds opgericht door de heren P. Bruggeman en E. Hulle, viert aan het eind van dit jaar zijn 25-jarig be staan. De juiste oprichtingsdatum is niet bekend. Dat is te wijten aan de Tweede Wereldoorlog, waardoor de administratie leemten vertoonde. Luctor et Emergo heeft de meeste bekendheid gekregen door de organi satie van de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen. Kruispunt „Sint Anna" is niet bij zonder gevaarlijk, zegt de provinci ale waterstaat van Zeeland. En dat geloof ik heel graag! Niet dit „stomme" kruispunt is gevaarlijk, en daardoor schuldig aan het feit dat hier mensen sterven, maar de onmenselijkheid van waaruit over heid, waterstaat en automobilisten h,andeden, is verantwoordelijk: voor de moordaanslagen, op het kruispunt Sint Anna! In een artikel over deze kwalijke zaak in De Stem zegt de water staat: „Een kruising is pas dan een verkeerslichtiinstallatie waard, als het verkeersaanbod dit rechtvaar digt, Uiteraard kan men een krui sing van wegen zo aanleggen dat ge vaar van botsingen tot een mini mum wordt beperkt. Maar de vraag is, of een dergelijke voorziening ook op economische gronden verant woord is!" En het is hier, dat de „gevaarlijke en gevaren veroorza kende" aiap uit de mouw komt, en de kotsmisselijk - makende onmen selijkheid haar kop opsteekt! Een „normaal en gezond-denkend mens, met verantwoordelijkheidsbe sef" zou redeneren: Wij kunnen de ze kruising van wegen zo aanleggen, dat het gevaar tot een minimum beperkt en de mens maximaal be veiligd wordt. Het kan, dus wij moe ten de veiligheid, het leven en het tijdelijk geluk van de mens primair stellen! Sociaal voelende en denken de mensen: Zouden wat het zwaarst moet wegen, het zwaarst laten we gen. Maar de machthebbers redene ren: Wij kunnen inderdaad maatre gelen nemen om het kruispunt Sint Anna te beveiligen, om ongelukken- met-dodelijke-afloop te miniseren. En wij zouden daar een verkeers lichtinstallatie kunnen plaatsen. Maar het „verkeersaanbod" is op dat kruispunt te klein, en zo'n in stallatie kost enkele of ettelijke dui zenden guldens! Dus: waarom zou den wij op dit en soortgelijke kruis punten dit soort kostbare installa ties plaatsen? Waarom zouden wij er duizenden guldens tegenaan smij ten? Alleen om die paar belasting betalende - automobilisten te bevei ligen, veilig te begeleiden? Kom nou, mensen! Iets dergelijks is niet gerechtvaardigd in de ogen van God Economie! Laat er nóg maar méér mensen verongelukken en de dood vinden op dit soort kruisingen van wegen: Als onze centjes en dubbeltjes maar „op economisch verantwoorde wijze" besteed war den! Onze jongeren, onze volwassen kinderen, hebben gelijk: Deze geves tigde maatschappij deugt niet! Weg met deze verstarde ambtenarij, die de mens, zijn geluk en zijn leven.... ondergeschikt maken aan de econo mie van deze maatschappij! Terneuzen W. Vermeulen. Laat de politie er maar eens flink opslaan, dan zal het wel afgelopen zijn in Amsterdam. Daar moeten wij ons goede geld voor die smeerlappen betalen. Heel de samenleving maker, ze kapot. Zo zou het in Rusland niet kunnen. En dan het publiek. Ze mo gen wel met stenen gooien naar de politie. Maar als de politie zich Ver dedigt dan mag dat niet. BERGEN OP ZOOM B.B. (ADVERTENTIE) interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande Misschien nog niet aan gedacht, maar de komende dagen zijn er te kunst en te keur tentoonstellingen voor u georganiseerd. MIDDELBURG dat zelf een doorlopende expositie is, heeft in de vleeshal van het stadhuis de World Press Photo bijeengebracht; hetgeen nog niet zo'n gekke plaats is voor dit onderwerp. In het Zeeuws Museum hebben J. Jongschaap schil derijen en Jo Rijnsaard keramiek tentoongesteld. In kunstzaal Van Benthem en Jutting: Hans Heeren, tekeningen, schilderijen en aquarel len. En het kan niet op in het Rijksarchief Zeeland en de Dordtse Synode; voor liefhebbers. HULST staat ook steeds in de rij. In de bur gerzaal van het stadhuis heeft A. Kroonder uit Zaamslag een plaatsje gevonden voor zijn werk. En bü boekhandel Van Geyt is het Dolf Jas pers, die tot 29 mei de zaak opsiert. Aquarellen, portretten, tekeningen en litho's van Paul Citroen en keramiek van Francine Timmers zijn deze maand nog te zien bü galerie Trout- zaerte te WESTDORPE. In BERGEN OP ZOOM opent mor genmiddag de ambassadeur van Ar gentinië, na een inleiding door Jan d'Haese een interessante en fraaie tentoonstelling van werken van Vic tor Delhez. Dat is bij Etcetera in de Molstraat. Vandaaruit is het maar een overstapje naar het Markiezen hof, waar vanaf hetzelfde moment (tot 14 juli) echter etsen van Rem brandt te zien zijn, waarover we al uitvoerig schreven. Hoewel we ook al ruimschoots aandacht besteedden aan de expositie grafiek van Jan Mi- chielsen, willen we er nog even aan herinneren. Tot 1 juni bij Int Heyde- radey in de bovenzaal van De Kring te ROOSENDAAL. „Kunst en Mede mens" is de naam van een tentoon stelling in de expositiehal van het Oelbertgymnasium te OOSTER HOUT. Het is goed te weten, dat u behalve fraaie schilderden van Gé- rard Grassère te bekijken ook in staat bent deze te kopen. De op brengst is voor de aanschaf van wa terpompen voor de Papoea's van Nieuw-Guinea. Wilt u deze realiteit ontvluchten ga dan in MADE naar De Buitelaar, waar Anky's Indromen vrom kreeg in een prachtige verza meling (variaties op) poppen. Er zijn mensen, die niet meer in De Beyerd te BREDA komen, omdat het tegenwoordig „allemaal te mo dern" is (anderen is het nog niet modern genoeg). Welnu: wat er nu in De Beyerd is te zien, is allemaal „re begrijpen". Een overvloed aan wille keur in het realistische gen-re van 14 Schilders, die elkaar toevallig vin den in De Keerkring. We komen erop terug. Wie het in Breda dan wat mo derner wil zien kan terecht bü De Trapkes, waar een zich Walter K noe mende artiest „moderne" composities in kleur, met een dubbele (zinnige) bodem heeft opgehangen. Decoratief is het wel. En de sprookjesachtige tekenaar Ruud Nelissen heeft werk bq Galerie 142, Ginnekenweg 142. LUYKSGESTEL een expositie met objecten van Pieter Celie aan. In EINDHOVEN weer eens wat anders in deze dagen. In de T.H. (hal)^ Affi ches, foto's en andere documenten van de mei-revolutie te Parijs iri '68. Om in de stijl te blijven, zijn er in het Van Abbemuseum dan nog „Draagbare objecten" te zien; 5 sie raden-ontwerpers. Ans Wortel zit met schilderijen en grafiek bij De Krabben dans aan de Wal en Bistro du Theatre heeft schilderijen van Jaap Six. In TILBURG is ook altijd wel het een en ander te zien, wat de moeite waard is. Bij de BKS, Spooriaan, gra fiek van Peter Oostelbos uit Wouw en émaux en schilderijen van Heinz Reynders. In de Topmarkt aan de Heuvelstraat: Walter Kerkhofs met grafiek en in de stadsschouwburg een overzichtsexpositie met werk stukken van Jan Lemmens, W. Bes- ters, H. en Th. Mols, Jan Spit, Frits Calon en Werner Moonen. „Eeuwen wandtapijt" heet een zeer interessan te tentoonstelling in de Katholieke Hogeschool. Bovendien zijn er de vas te prikkenNatuurhistorisch mu seum met „Walvissen en walvis vaart"; het Schrijf- en Schrijfmachi nemuseum; het Nederlands Textiel museum met „Schering en Inslag" en het Nederlands Volkenkundig mu seum. In OISTERWIJK, in hét ge meentehuis, exposeren Kees Bol uit Eindhoven (olieverfschilderijen en tekeningen) en Har Sanders uit Stip hout (schilderijen, grafiek, tekenin gen). Kasteel 'Nemerlaer in 'HAREN draait ook weer provisorisch. Vandaag gaat de eerste tentoonstelling na de brand weer open. Foto's van Willem Besters in het klein theater. Bovendien zit de zogenaamde Galerie Nemerlaertour- nee nog tot 7 juni in het Noordbra bants museum te DEN BOSCH. In hetzelfde museum is bovendien Jan van Eyk aanwezig mét prachtig werk (zie Mensen en Muzen in deze krant: morgen) en Roger Raveel met schil derijen, tekeningen en grafiek. In de Bossche Moriaan, aan de Markt, kun nen we bovendien gouaches van Jef Diederen bewonderen. Bovendien kondigde Galerie Muldersvelden in Toch ook maar weer even kijken in AMSTERDAM Een kleine greep uit de aankondigingen die we kregen. Galerie D'Eendt heeft schilderden, aquarellen, tekeningen, beeldhouw werk uit recente aanwinsten. Enkele namenBalthus, Brailowsky, Breit- ner, Campendonk, Desmet, Van Don gen, Hynckes, Miro, Pasmore, Picas so, Willink, Wortel etc. In de Bols Taverne Twaalf naïeve en fantas tische schilders uit Tsjechoslowakije. Om allerlei redenen is niet alleen dit land in de aandacht gekomen, maar ook de naïevelingen in de schilder kunst. Maar zo naïef is het toch ook weer niet. Een zoveelste nieu we galerie is Design Studio 397, Prin sengracht 397. Op 1 juni komt daar kinetische kunst van de Italiaan Co lombo. Maar tot dan de Ier James Coleman met schilderijen en teke ningen, Mara Zoest met wandkleden en sculpturen en Evert van Gelder met plastic objecten. Bij Ina Broerse, Nieuwe SpiegelstraatRémy Célis (schilderijen), Marie Schmidt (ke ramiek) en Anne Metz (etsen). En dan de grote jongensRijksmuseum met Giovanni Fattori (1825-1908) en zijn tijdgenoten en Het Stedelijk met Paul Thek, Lucebert, Joost Baljeu en Chilida. Bovendien een overzicht van het werk van de architect Rudolf Schindler (1887-1953). Op Chillida willen we bqzonder wijzen met zijn Braneussi en Kadinsky-achtige edel smeedkunst. Arnalo Pomoro is overigens ook een Italiaanse kunstenaar, die met metaal heel wat mans is. Hq houdt zich vooral met bol- en kubusvormen bezig. In dat museum Boymans-van Beuningen te ROTTERDAM is een tentoonstelling van zijn werk, die de moeite van het bezoeken waard is. Bovendien kunt u er dan nog het enorme spiegelhuis van de Belg Luo Peire bezoeken (op pantoffelsDit Environnment vol elektronisch^ muziek was het afgelopen jaar oj de Biennale van Venetië opgesteldi Voor DEN HAAG wijzen we nojj graag op de Chinese kunst in het Ge< meentemuseum (sla daar de Mensen' en Muzenpagina van 10 mei maar op na). Bovendien is er een project van Alfred Eikelenboom te zien. Op een ovale tafel van enorme omvang geeft hij een beeld van de stad der toekomst („Dynamolopis"). „Kunst uit Sienna in Nederlands bezit" is de moeite waard in het Aartsbis schoppelijk Museum te UTRECHT. En mocht u de tentoonstelling „Ne derlandse fotografie de eerste 100 jaar" nog steeds gemist hebben, dan maar naar DORDRECHT; in het Dor- drechts museum. Voor ANTWERPEN kunnen we wü- zen op zaal CAW, Meir 75, met de kunstschilder Leon van Rqsseghem. De Hendrik de Braekeleerstudio, St. Jacobsmarkt: Brueghel-kopieën. Bq Euro-Artes, Vliegplein Deurne, is aanwezig Elisabeth Ven. Maar ver der blijven natuurlijk steeds de moei te waard: museum Plantin-Moretus, Vrijdagmarkt; het Rubenshuis, Ru bensstraat; het park Middelhaimf Antwerps Marionettenmuseum, Re* penstraat; museum Brouwershuis, Adr. Brouwersstraat; museum Vlees huis, Vleeshouwersstraat. Spiegelhuis

de Stem | 1969 | | pagina 5