TOER IN CIJFERS FORMALITEIT BETEKENT EINDE VOOR Z.K.B. BUITENLANDSE TOP OP TOERNOOI VAN ACTIVIA Val kostte Prinsen veel tijd Grote azen wachten af &B?>' StoUe (skül>, Van Laatste meevaller Volgende week vergadering in Goes F.C TWENTE ROCCO NAAR AJAX-ADO Volleybal-elite naar Sint-Anthonis Middelburgers naar Engeland ajax-madrid v.a. 285,- bel-asr RONDE VAN ITALIë Eerste elftal van Van Ruijk won viswedstrijd SPORT- UITWISSELING Noodoplossing voor derde Omloop-etappe Tennisstrijd om Zeeuwse titel in Ylissingen 19 DE STEM VAN DONDERDAG 22 MEI 1969' (Van onze sportredacteur) NIJVERDAL Het gevecht om de bonificatie-seconden, inzet van Olympia's Toer's individuele tijd- rit (slechts tien kilometer lang en daarom hij voorbaat onvoldoende voor grote verschillen, zodat de winst voor de groten uit de bonificatie moest komen) heeft Henk Benjamins gewonnen op zijn kracht. Hij werd weliswaar geen eerste, die plaats was voor Piet Hoekstra, en niet voor Fedor den Hertog, die vernederend werd geklopt. Benjamins verspeelde geen seconde op de concurrenten, van wie Wim Prin sen te veel tijd verloor door een valpartij, van wie Jean Pierre Monseré seconden verspeelde omdat een agent hem de verkeerde kant op stuurde en van wie Staf van Roosbroeck gewoon niet harder kon. Bovendien verdrong Frans van de Ruit met een goede tijd Monseré van de tweede plaats en dat scheel de de Belg vijf bonificatie-seconden. In Nijverdal bewees Henk Benjamins een waardig leider te zijn, een acceptabele kandidaat voor de eindoverwinning, die hij gisteren voor een nog groter deel veilig had kunnen stellen in wat heette „het spel van de bonificatie". Henk Benjamins n.I. haalde een toer uit, die de volgerskaravaan met stomheid sloeg. Hij, de oranjetrui drager, presteerde het om te laat aan de start te komen en volgens de re glementen ging de tijd in op het moment, dat hij had moeten ver trekken. Dat kostte Benjamins, hoe kon hij zo suf zijn, welgeteld zes tien seconden en naar achteraf bleek in totaal 31, want was hij op tijd weggegaan, dan zou het eindresul taat beter zijn geweest dan dat van Piet Hoekstra (12.34.06 min 16 is 12.08.06, terwijl de Fries 12.11.09 reed), zodat Henk Benjamins vijf tien seconden bonificatie voor de eerste plaats had gekregen. De te leurstelling in het kamp van de Ca- hallero's was groot. Ploegbaas Pe ters: „Ik snap er niks van. Hoe is dat in 's hemels naam mogelijk?" En Benjamins zelf: „Ik was zo ge concentreerd. dat ik die oproep niet hoorde. Jammer natuurlijk, ver schrikkelijk jammer". Groter nog was de tegenvaller m het kamp van Vredestein, dat de kansen van Wim Prinsen zag dalen door een enorme smak tegen de keien. Ploegleider Schouten: ..Zoals Wimke door de bochten trok was abnormaal. Hij riskeerde alles, maar wat wil je. Die jongen moest wel". Drie kilometer na het vertrek gleed Prinsen onderuit. Hij schampte met zijn hoofd langs een trottoirrand af, maar raakte de band met zijn rech terschouder. Het duurde ruim een halve minuut voor Wim Prinsen weer op de fiets (ketting eraf, stuur scheef) zat. Prin sen aan de streep: „Zie je nou wel, dat mij altijd wat moet overkomen. Nog nooit ben ik in een bocht ge vallen. Nog nooit. En hier ga ik on deruit. Zie je nou wel dat ik voor pech ben geboren". Door die val raakte Prinsen enkele plaatsen ach ter op Henk Benjamins, de glorieuze winnaar van de slag om de seconden in de tijdrit. De strijd om de bonificatie beheer ste ook het eerste deel van de zesde etappe, een 151 kilometer lange rit van Oploo naar Nijverdal. Op dat traject spitste de strijd tussen Cabai- lero en Flandria zich weer toe, zoals dat dinsdag het geval was. Belang rijkste pionnen in het spel waren Cor De uitslag van het eerste gedeelte ?e 2?sde etaPPe: 1 Rosolen (It.) :y_ in 319,38 (met bonificatie 8.19,23; 2 Prinsen (Vredestein) «9,51 (met bon. 3.19,41); 3 Pustjens «kis) z.t, (met bon. 3.19,46); 4 Van Katwijk (Amstel) z.t.; 5 Nielsen (tien.); 6 Nieuwkamp (Ketting); 7 ex aequo Monseré (Belg), Van Roos- °ro®ck (Beig), Leunis (Belg), Zoete melk (Amstel), Wouters (Batavus), Proen (Batavus), Van Vught (Ca- llero), Bakker (Caballero), Aling (Drenthe), Oosterhof (Drenthe), ueper (Heijnen), Van der Moot /Rla.'' Sch°°fs (Olympia), Wan- „hlr Janbroers (Peugeit-Mi- (Mol), Jansen (Smith's-Acifit), Van (Smith's-Acifit), Leferink (Belg)6 allen 3-19-51; 27 Gakens Pioe®enklassement van de eer- Italis o Kn n„n de zesde etappe is; 1 2 België 9-59-33: 9 Am- z!t Caballero z.t.; 5 Drenthe na^L ^®emeen ploegenklassement meeV 1agDeiï S (de tijdrit telt niet Soi- 3 vg!f 65'21'55; 2 Amstel tav»! fis?nXï; ein 65.25,46; 4 Ba- 65.30,33; 5 Smith 65.33,58. (ADVERTENTIE) n Wegreis v.a. Rotterdam Brussel per KLM en SABENA, volledig verzorgd erder nog enkele plaatsen voor Ten 6-daagse reizen. c tingen en boekingen bij: REISORGANISATOREN an Oldenbarneveltstraat 148, «tterdam-2, telefoon 010- 155 - 12.50.94 en 12.50.02. Leunis, de tweede Nederlander in de Belgische ploeg, en Ron Bakker, een jonge debutant in Peeters' team. Zij maakten deel uit van een kop groep, die na 45 kilometer koers (in Benimel) tot stand kwam nadat een aantal eerdere pogingen (waarbij Wim Prinsen bijzonder actief was) mislukte. De basis voor deze ontsnap ping legden Vermeulen en Leunis in wier gezelschap zich enkele kilome ters verder (Arnhem) Nielsen, Roso len, Jans 'ihot, Bakker en Schoofs be vonden. Het verging de groep uitste kend. In Giesbeek (70 kilometer) 1.15 voorsprong, in Doesburg (76 km) 1.30. De ontwikkeling verliep voor de Caballero's, met hun oranje-trui-dra- ger Henk Benjamins, uitstekend, want geen van de vluchters vormde een bedreiging in het algemeen klas sement en de rappe Belgische spur ters Van Roosbroeck en Monseré, wanneer de situatie niet veranderde geen profijt trekken van de bonifica ties. Het is dus duidelijk, dat Cor Leunis geen meter kopwerk deed om de schade voor zijn Belgische ploegge noten zo beperkt mogelijk te houden. Van de andere kant echter besefte Ron Bakker onvoldoende hoe belang rijk het voor zijn kopman Henk Ben jamins was het peloton op afstand te houden. Gerard Peeters ging het hem half koers vertellen en vanaf dat mo< ment werd de jonge Ron Bakker, een talentvolle renner, die Olympia's Toer ais zijn eerste grote wedstrijd doet, belangrijk. Hij controleerde ijverig en attent de werklust van zijn collega's en schroefde zo nodig het tempo wat op. Uit de tijdmetingen bleek het re sultaat: In Doetinchem (88 km) be liep de voorsprong twee minuten en tien seconden, in Ruurlo (105 km) 2.35. Er kwam - bij de Belgen - onrust in het peloton en Noël Foré ijlde met zijn knalrode wagen naar de kop groep om zich door Cor Leunis te la ten informeren. Die kon weinig an ders melden dan, dat ondanks zijn wieltjesplakkerij en afstoptrucjes de snelheid hoog bleef. Daar veranderde de onderbreking van de cadans door een gesloten overweg (waardoor 32 seconden verloren gingen) zelfs in eerste instantie weinig aan. Er bleef een constant ritme in de (Van onze sportredactie) VITERBO De Italiaan Franco Cortinovis heeft gisteren de zesde etappe van de ronde van Italië ge wonnen. In de 198 km lang rit tussen Follonica en Viterbo won hij de sprint van een kopgroep van elf ren ners, die geen van allen een belang rijke rol in het algemeen klassement spelen. De Italiaan Polidori behoudt dan ook de rose leiderstrui. Een drama werd deze etappe voor de jonge Vittorio Marcelli, oud-we reldkampioen op de weg voor ama teurs. Hij reed ruim 108 km alleen voorop met een voorsprong van om streeks de twee minuten. Na 144 km werd hij echter door het grote pelo ton ingehaald. De uitslag van de zesde etappe was: 1 Cortinovis 198 km in 5.14.0, 2 San tambroggio z.t., 3 Armani z.t., 4 Lie vore z.t., 5 Baldan z.t., 6 Morotti z.t., 7 Colombo z.t., 8 Neri z.t., 9 Schiavori z.t., 10 Conti z.t. Het grote peloton met o.a. Polidori, Merckx, Gimondi en Adorni hadden een achterstand van twee minuten. Het algemeen klassement na zes etappen luidt: 1 Polidori (It.) 22.38,48; 2 Merckx (Belg) op -59 sec.; 3 Anni (It.) op 1,02; 4 Benfatto (It.) op 1,16; Adorni (It.) op 1,32; 6 Gimondi (It.) op 1,33; 7 Zilioli (It.) op 1,39; 8 Mi- chelotto (It.) op 1.50; 9 Schiavon (It.) op 2,14; 10 Colombo (It.) op 2.30. benien varj de vluchters, tot het zwa re werk voor de 18-jarige Ron Bakker te veel werd. Dat was zo'n vijfen twintig kilometer voor het einde. Bakker's instorting tekende zich lang zaam, maar eng duidelijk af. Zijn tred naar de kop werd steeds moeizamer, de tijd, dat hij het tempo dicteerde, steeds korter. Toen knakte de kop groep en verspeelde secondes per ki lometer, terwijl in de achterhoede een groepje, onder aanvoering varj de in het nauw gebrachte Jean Pierre Monseré, steeds dichter bij kwam. Een compleet succes boekte de Bel gische crack niet, want juist voor de koplopers bereikt werden (vier kilo meter voor de finish in Nijverdal, waar zich op een heuvelachtig par cours met de bekende Holtense Berg jes een schitterende achtervolging af speelde) kreeg ook het peloton weer aansluiting. Van de korte verwarring maakte de Italiaan Guiseppe Rosolen gebruik om te demarreren en hij deed dat zo sterk, dat hij onmogelijk meer achterhaald kon worden. In een im ponerende stijl verdedigde Rosolen vier kilometer lanig een voorsprong van 200 meter en finishte als eerste. Op de streep in Nijverdal lag tenslot te dan toch nog een tegenvaller voor de zich goed werende Caballero's, want Wim Prinsen pakte met een vlijmscherpe sprint, die hem een tweede plaats opleverde, tien secon den bonificatie. Voorlopig bleek dat de laatste mee valler voor de kleine Hankenaar want in de tijdrit viel hij en ver speelde seconden. Hij zal het van daag, in de finale die tussen Nijver dal en Amsterdam gaat over een af stand van 181 km., moeten hebben van een goede ontsnapping maar dat het zo ver zal komen is niet aan te nemen. Henk Benjamins heeft bewezen een uitstekend leider te zijn, met knech- t endie niet schitteren door kwaliteit maar wel e enenorme werklust en ijver dmonstreren. Voorlopig lijkt het voldoende voor de eindzege (het zou Caballero's derde achtereenvolgende triomf zijn). De enige bange vraag die Henk Benjamins nog rest is, of hij vandaag de Belgen in toom weet te houden. Het antwoord kan een spannende geschiedenis krijgen. PETER HEERKENS De kopgroep, die vier kilometer voor het einde werd teruggepakt. Vooraan v.l.n.r. Leunis, Bakker en Vermeulen. (ADVERTENTIE) HENK BENJAMINS VERGISTE ZICH MAAR HIELD OM AN JE-TRUI zoekt TRAININGSWEDSTRIJDEN tijdens periode 21 tot en met 31 juli. Tel. contacten: 05420-10080. Kantoor: 05410-252535. MILAAN (AP) Nereo Rocco, de coach van A.C. Milan, is van plan naar Amsterdam te vliegen om Ajax vanavond aan het werk te zien in de competitiewedstrijd tegen ADO Rocco die maandag een rapport heeft gekregen van zijn assistent Ce- sare Maldini, over de wedstrijd AZ '67 - Ajax van zondag, wil blijkbaar zelf zien wat de zwakke plekken zijn bij zijn tegenstander van. 28 mei Sin Madrid. De secretaris Bruno Bassalliacqua is intussen maar Madrid vertrokken om regelingen voor de ploeg te tref fen zoals voor die training. A. C. Mi lan zal maandag naar Madrid vlie- ZKB-secretaris Ruisaard; „Ik begrijp het wel. SINT ANTHONIS Twee maal per jaar komt de kleine Brabantse gemeente Sint Anthonis steevast in het nieuws. Beide malen voor een Europees sportgebeuren op het aller hoogste niveau. Voor motorcrossen en volleyballen is St. Anthonis een begrip geworden. Als men tussen een gezelschap volleyballers het woord Pinksteren laat vallen, dan krijgt men ongetwijfeld opgetogen verhalen over het enorme tweedaagse toer nooi van Activia te horen. Dit jaar nemen 51 teams aan het toernooi deel. Uit Tsjecho Slowakije komen niet minder dan zeven ploegen naar het plaatsje in de Peel, met aan het hoofd de nationale kampioen Slavia U.K. uit Bratislava. Polen wordt vertegenwoordigd door zijn kampioen en bekerhouder AZSWAF uit Warschau en het spectaculaire Legia, dat bij de dames reeds een maal winnaar werd. Rapid de kam pioen van Roemenië, verschijnt dit jaar voor de eerste maal. Uit Hon garije komt eveneens de kampioen Ujpesti Dosza Kimmo uit Finland heeft ook ingeschreven, maar de deelneming van die ploeg is onze ker geworden. Verder komen Franse Club Wien uit Wenen, vier teams uit Frankrijk, met o.a. Stade Fran cais en CSM Clamant, vier ploegen uit Engeland, zes teams uit Duitsland en ploegen uit België, Zweden en Zwitserland. Op 24 voUeybalvelden zullen onge veer duizend volleybaUers uit veer tien landen hun krachten gaan me ten. In de eerste divisie komen bij de dames twaalf en bij de heren zes tien ploegen uit. In de tweede divisie (hoofdklasse) spelen eveneens twaalf dames- en zestien herenteams. In de derde divisie (overgangsklasse) ne men twintig dames en 28 herenteams deel. Een internationale soirée dansante besluit de eerste dag. Maandagmor gen om 10 uur wordt het toernooi voortgezet. Om ongeveer 15.00 uur verwacht men het begin der finales Activia, dat dertien jaar bestaat, heeft voor haar dertiende toernooi opnieuw niet de massale belangstel ling kunnen trekken van de Neder landse topteams. AMVJ kwam vorig' jaar voor de eerste maal en komt nu als kampioen van Nederland weer. Verder zijn er als vaste klant Libanon, Valuas en het gedegradeer de AMVJ uit Rotterdam. Tornado was te laat met inschrijven, maar kan nu waarschijnlijk de plaats inne men van Kimmo. Op lager niveau, tweede divisie, staan het Roosendaal- se Bermi en verder o,a. Odulphus, Sarto, Hajraa, EW, PSV en LVC uit Breda op de deelnemerslijst. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) WOLPHAARTSDIJK Er is wei nig twijfel meer mogelijk; het dood vonnis van de Zeeuwse Korfbal Bond wordt op donderdag 29 mei tijdens een algemene vergadering van de organisatie officieel onderte kend. Het zal gebeuren door een stemming van de afgevaardigden van de achttien verenigingen over het wel of niet liquideren van de Z.K.B., om zo de weg vrij te ma ken voor het nieuwe district Zuid- West van de Koninklijke Nederland se Korfbal Bond. - De bijéénkomst in Goes is niet meer dan een formaliteit, want in feite stemden de verenigingen van de Z.K.B. al vóór de herindeling, toen zij hun besturen begin dit jaar toestemming gaven om tijdens de al gemene vergadering van de K.N.K.B. op 8 maart voor de nieuwe plannen te stemmen. Die plannen behelzen een nieuwe indeling van de gewestelijke korf balbonden. In de zestig jaar, dat er in Nederland wordt gekorfbald, zijn er in ons land achttien onderbonden gegroeid. Deze afdelingen hebben tot nu toe, met de KNKB als overkoe pelend orgaan, gewerkt. Vier jaar geleden is het hoofdbestuur van de korfbalbood gaan werken aan een nieuwe opzet, die vooral de adminis tratieve activiteiten van de afdelin gen moet vereenvoudigen. Verschillende districten worden daarom bijeengevoegd, zodiat men tot elf grotere afdelingen komt. In de zuidwesthoek houdt dat in, dat de Zeeuwse Korfbal Bond, de Dordt- se Korfbal Bond, de Schouwen-Dui- velandse Korfbal Bond en de Korf bal Bond Goeree-Overfakkee moeten fuseren. In dit grote district met on geveer 4500 korfballers zal men de administratieve werkzaamheden kunnen centraliseren. Op de algemene vergadering van de KNKB stemden slechts drie bon den tegen de nieuwe statuten en reglementen. Twee daarvan kwamen uit Zuidwest-Nederland: de Dordt- se Korfbal Bond en de Schouwen Duivelandse Korfbal Bond. Het is echter zo goed als zeker, dat ook deze afdelingen op hun algemene ver gaderingen tenslotte akkoord zullen gaan. Ook secretaris Ruisaard van de Z.K.B., die reeds een werkver gadering met de vier afdelingsbe sturen meemaakte, heeft de indruk, dat deze bonden zullen zwichten. Secretaris Ruisaard kan overigens wel begrijpen waarom men iets te gen de nieuwe opzet heeft: „Vele bestuurleden hebben jarenlang op de oude manier gewerkt. Zij zien niet in, waarom nu alles veranderd moet worden. Voor Schouwen - Dui- veland komt daarbij nog de moei. lijkheid, dat er 's zomers ge korfbald wordt, terwijl verder over al de competitie 's winters wordt afgewerkt". De veranderingen in de korfbal- bond zijn voorlopig slechts van or- ganisatorische aard. De competities worden de eerste jaren zeker no-g ge houden, zoals men nog gewend is. De clubs zullen in hun eigen afde lingen blijven spelen. Het is verder vrijwel zeker, dat dit slechts een tus senoplossing is. Op den duur wil men komen tot een competitie van het district Zuid-West. De ZKB-secretaris ziet het grote aantal deelnemende ploegen in een nieuwe districtscompetitie als een grootpluspunt. „De teams hoeven dan niet steeds tegen de zelfde ploe gen te spelen. Dat maakt het ge heel een stuk aantrekkelijker, ter wijl ook de krachtmetingen met de clubs uit de Dordtse Korfbal Bond ongetwijfeld tot een verbetering van het spelpeil in Zeeland zullen lei den", aldus de heer Ruisaard, die na twaalf jaar het secretariaat van de ZKB te hebben beheerd, veel voelt voor een functie in het bestuur van het nieuwe district Zuid-West. (Van onze hengelsportmedewerker) WESTKAPELLE De hengelsport vereniging Westkapelle heeft voor zijn leden een viswedstrijd in zee gehouden. Er waren 25 deelnemers. De uitslag: 1 G. van Ruijk 482 pun ten, 8 vissen, 2 J. van Keulen 441 - 6, 3 D. van Vaardigen 365 - 3, 4 K. Ta- tentove 328 - 3, 5 J. Gaibrielse 237 - 8. Op 31 mei zal een wedstrijd in. de Kreek worden gehouden. (Van onze sportcorrespondent) MIDDELBURG Vrijdag zuUen 106 Middelburgse sportlieden in ge zelschap van burgemeester J. Drij- ber en de heer P. van Hese van sportzaken naar Folkestone vertrek ken voor de tweejaarlijkse sport- uitwisseling met die Engelse stad. De wedstrijden vinden zaterdag en zon dag plaats. Op het programma staan onder an dere atletiek, basketbal, tafeltennis, voetbal, handbal, hockey, zwemmen en roeien. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De derde etappe van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaan- deren zal de rennerskaravaan op 14 september niet door Eede en Aarden burg voeren. Dat is het enige resul taat van enkele besprekingen tussen de wielercomité's van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen en Eede. Op de kalendervergadering van de KNWU bleek vorig jaar, dat zowel de profronde van Eede als de derde etap pe van de Omloop op 14 september gepland stonden. De data van de Om loop stonden, evenals die van de an dere grote ronden, op dat moment reeds vast. Maar ook het Eedese wie- Iercomité kon in verband met plaat selijke festiviteiten niet van 14 sep tember afstappen. Tijdens de besprekingen tussen de comité's is het niet mogelijk gebleken de Omloop irj Eede te laten finishen, waardoor de profronde als afwach- tingswedstrijd had kunnen fungeren. Beide comité's zien in het gevonden compromis een noodoplossing, waar aan voor de twee organisaties grote financiële risico's zitten. De comité's betreuren het verder, dat de KNWU in dv-e kwestie geen concrete hou ding heeft aangenomen. (Van onze tennismedewerker) MIDDELBURG Op 14, 15, 21 en 22 juni zal op het tennispark Zwanen burg in Vlissingen om het Zeeuwse districtskampioenjschap tennis gestre den worden. Alle wedstrijden zullen gaan om twee gewonnen sets. De wedstrijdcommissie bestaat uit die heren C. Wonderchem voorzit- ter, J. M. Bannink, secretaris en J, Ventevoigel, penningmeester (allen uit Vlissimgen). Ais wedstrijdleide# zal de heer I. Gasille uit Vlissingerf fungeren. Bondsgedelegeerde is di heer Mr. J. Muller uit Middelburg,

de Stem | 1969 | | pagina 19