I jerelHd FABELACHTIGE BOETE IN SMOKKELZAAK KENNEDY GAF „TOPGEHEIMEN'' DOOR AAN RUSLAND JOHN Europa moet zijn nucleaire macht gaan bundelen" Fundwi - schepen toegang geweigerd PLEIDOOI VAN STRAUSS: W-Duitsland bereid tot gesprek met Polen Hermine van Wieringen een van de vele CHU-commissie tegen gekozen burgemeester J Stucli ie over priesterenquête in Duitsland Poher en Deff erre Bijdragen Alliantie voor toetreding Engeland tot EEG Mr. Scholten: ruimere fiscale armslag nodig voor middenstand Nadat minister Witteveen vlak voor het weekeinde bakzeil gehaald had met de mededeling dat hij de benzi- ne-accijns niet met 3,5 cent maar „slechts" met 2 cent wil verhogen, en hij drie collega-ministers een extra- tje had beloofd, is het een poli tiek rustig weekeinde gebleven. En zo hoort het ook. De week-eindjes aan elkaar kno pen is, als je een béétje gezin hebt, al moeilijk genoeg. Een politicus die dan zijn mond opendoet, maakt het alleen maar erger. Dat heeft de heer C. J. van Mastrigt, waarnemend voorzitter van de CHU, dan ook gedaan. Zondagmiddag zei hij in een radio-journaalprogramma dat minister De Block maar moet af treden. Dat een CH-voorman dat zegt, is op vallend. Dat hij dat op zondag zegt, is nog opvallender. Dat hij datzelfde zaterdag op een partijvergadering niet zei, waar hij toch als wnd. voor zitter het hoogste woord had, schept verwarring. Althans in de eigen par tijgelederen. En ook in de interconfessionele „groep van 18". De lijm droogt daar langzamerhand aardig op. Trouwens, je kunt van De Block niet verwachten dat hij de hele dag aan de radio gaat zitten om te luiste ren of iemand toevallig zegt dat hij maar weg moet. Daar hebben we nou juist een parlement voor. Jazeker, het parlement kan een minister naar huis sturen. Jammer genoeg doet het dat nooit meer. Op die manier komt De Block nooit meer thuis. Belinfante Maagdenhuisvredebreuk. Kiesgerechtigde leeftijd „Het moet 18 jaar worden, op die leeftijd moet je immers ook leren doden". (Jon gere in Maastricht bij het bezoek de zer dagen van de Noordierse Berna- dette Devlin). Maar je moet wel 31 zijn om zon der toestemming van pa en ma te mogen trouwen. Naar verluidt denkt men er bij de luchtmacht hard over om de vlieg tuigen voortaan in Duitsland te laten tanken, omdat de benzine daar veel goedkoper is, zeker als straks de ac cijns op het onontbeerlijke vervoer - dersnat in ons land omhoog gaat. Die olijkerds, daar bij defensie Den Toom smokkelaar Het zilveren jubileum van de wo ningnood in Nederland nadert. Meer dan een miljoen mensen wonen hier in een krot. (Uit „Krotbrief" van het Stedelijk Werkverband Huisvestings nood aan de Haagse gemeenteraad en aan de regering). Op pinksterzondag zal deze brief ook aan een groot aantal kerkgan gers worden uitgereikt. Geen gek idee. Want die jaarlijkse Kerken- bouwzondag heeft er wel voor ge zorgd dat in ieder geval godshuizen in ons land geen krotten zijn. Luchtkasteel van een industrieel Progil-lusie. Al die voormalige Starfighters in West-Duitsland Zou misschien de kwaliteit van de benzine daar er de bet aan zijn, dat er zoveel naar bene den zijn gekomen (Denkertje voor de luchtmacht). Haha, u had zeker ook uw winter jas al in de kast gehangen Wie denkt dat wij een volk zijn dat op de centen zit, moet zich eens even realiseren dat de studenten tot voor kort bij hun eisen om hogere studietoelagen en betere huisvesting lang niet zoveel verzet ontmoetten als nu zij het goedkopere recht tot meebeslissen opeisen. Dat kost kennelijk veel meer dan centen MERIJN DE STEM VAN DINSDAG 20 MEI 1969 (Van onze correspondent) ANTWERPEN Omdat zij 42.680.000 Amerikaanse en Engel se sigaretten illegaal in België hadden ingevoerd, en daarna door- gesmokeld naar Nederland, wer den gisteren in Antwerpen acht mannen veroordeeld tot o.a. een geldboete van 620 miljoen franc, (ruim 43,5 miljoen gulden) vol doende om heel het Belgische ge deelte van de E-3 weg van brug gen te voorzien. De acht mannen, uit België, Ne derland en Duitsland, verdienden aan de hele operatie ongeveer 31 miljoen franc. Per rit met de smokkelwagen betaalden zij aan hun koeriers sommen die schom melden van 10.000 tot 50.000 franc. De smokkeloperatie duurde van 23 augustus 1967 tot 7 februari 1968, De zaak kwam aan het licht door de schuld van de Nederlan der Martin V. afkomstig uit Duis burg. Terwijl hij twee tot drie maal per maand 2% tot 4 miljoen sigaretten naar Nederland trans porteerde, hield hij zich ook nog bezig met smokkel van Roemeen se boter naar België. Hij werd tijdens een boterrit gepakt door de Duitse douane. Toen vonden de douaniers het eer ste spoor in de sigarettenzaak: uit papieren in de smokkelauto bleek, dat een niet-bestaande firma in Diisseldorf grote hoeveelheden si garetten had gekocht. Martin V. bekende, dat er wat scheef zat. De Amerikaanse en Engelse si garetten werden in Engeland ge kocht en in transit opgeslagen in Antwerpen voor een firma A. De ze verkocht de sigaretten aan de niet-bestaande zaak in Düsseldorf. De sigaretten werden daarna uit de douane-loods gehaald en per vrachtwagen niet naar de Belgisch-Duitse maar naar de Belgisch-Franse grens gebracht. Daar werden zij gedeclareerd voor uitvoer. Tussen de Franse grenspost Steenvoorde en de Belgische grens post Abele liggen echter zes kilo meters: via een zijweg reed de vrachtwagen terug naar de Belgi sche grens, ditmaal echter naar de post van Mechin, een post die na zes uur 's avonds gesloten is. De zaak rolde daardoor ongemerkt naar België terug. In Antwerpen verkocht de fir ma A. dan de sigaretten door an de twee andere firma's die de si garetten verder verkochten aan Nederlandse klanten. Met bestel wagens ging alles sluiks over de grens. Twaalf verdachten werden in deze zaak gearresteerd. René M., een Nederlander die in Antwerpen woont en een der kopstukken, nam echter de vlucht. Hij is nog onvindbaar. Anderen kozen voor een minnelijke schikking met de Belgische fiscus, en betaalden hun boete. De rest had geen geld voor een minnelijke schikking. Zij moesten voor de rechtbank ver schijnen. De acht veroordeelde verdachten kregen een onbe- talbare boete van 620 miljoen franc, en een reeks gevangenis straffen. Frans van D. uit Deurne (Ant werpen) kreeg 8 maanden, Filemon de L. uit Brasschaat 8 maanden, Odilon T. uit Antwerpen 18 maan den, Martin V. uit Duisburg 1 iaar, René M. uit Berehem 1 jaar, René N., een Nederlander die in Ant werpen woont, vier jaar, Joseph F. uit Hontenisse 4 jaar en Alois S. uit Eindhoven 1 jaar. onzer verslaggevers) m:„TRSIIVI De priestercom- sturtó6 ya" de Duitse bisschoppen be- Ztn mome"teel of en hoe; in na- enmlaf Nederland een priester hui n yan worden gehouden in Ml Du,island over de koppeling van "|)t en celibaat. daeal™?' kardinaal Döpfner maan- VnfriT vo?r de KRO-t.v. verklaard. Sm,a7°",d nog hee£t de kardinaa! bisdom tr Priesterraad van zijn betlnoi,» waarscIluwd tegen een on- in de kerk6 «^aatabewegtag gevowvf -Zoals de discussie nu grote wurdt'zei hij, „liggen er de [.C'n V°0r de kerk en voor tot W J u Siand' Het kan lei- het celibato^ verdwijnen van kerk' aire Pnesterschap in de ab?oluufenS 's kardinaal Döpfner er s^ode beSpmk^0wPordt':lSSCh°PPen' modellen in KATOENEN JERSEY van het toonaan gevende Huis „Luisa Spagnoli", beschaafd, elegant in sprankelende kleuren en harmonieuze tinten. Voor zomerse dagen heerlijk draagbaar omdat ze beslist niet kreuken zodat u er in de auto en op reis altijd correct en gezellig uitziet .n Breda en omgeving verkrijgbaar bij: EXCLUSIVE KNITWEAR Wilhelminastraat 8 BREDA Telefoon 01600 - 32459 - 'S MAANDAGS DE GEHELE DAG GESLOTEN - (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) Onlangs is in het Amerikaanse magazine Newsweek een artikel verschenen waarin wordt gemeld dat sinds de tweede wereldoorlog in de Verenigde Staten meer dan zestig „nucleaire" ongelukken zijn gebeurd Vergissingen in labora toria of tegenslagen bij onderzee se proefnemingen zijn daar niet de enige oorzaken van geweest. Ook werd in twee gevallen een luchtafweerprojectiel met een atoomlading zowaar door onacht zaamheid afgevuurd. Dat hij deze ongelukken geen slachtoffers geval len zijn is te danken aan een minu tieus ontwikkeld beveiligingssys teem, hoewel de factor geluk in sommige gevallen zeker meege speeld heeft. Vier dagen na zijn inauguratie werd John F. Kennedy meteen al met zijn neus op de feiten gedrukt. Tijdens een gewone oefenvlucht stortte op 24 januari 1961, even bui ten Goldsboro N.C., een B-52 bom menwerper neer, met twee 24- me gaton bommen aan boord. Geen van beide bommen ontplofte. De bom men hadden trouwens niet mogen ontploffen, omdat ze voorzien waren van zes in elkaar grijpende veilig heidspallen die speciaal ontworpen waren om toevallige ontploffing te voorkomen. Deskundigen die spoedig ter plaat se arriveerden kwamen echter tot de schrikwekkende ontdekking dat vijf van de zes pallen in de kop van een van de granaten tijdens de val wa ren losgeschoten. Slechts één enkele zekering had een groot gebied op het nippertje behoed voor een cata strofe. Kennedy zette onmiddellijk een groep specialisten aan het werk. Een wetenschappelijk team moest de me chanische veiligheidsmaatregelen uitbreiden en perfectioneren. Daar naast moesten nieuwe strategische oplossingen gevonden worden voor de problemen rond de nucleaire be velvoering. De president was tot de conclusie gekomen dat de operatie- plannen die tijdens het bewind van Eisenhower waren opgesteld verre van waterdicht waren. Verscheidene plaatselijke bevel hebbers waren volgens die plannen gemachtigd „op de knop te druk ken", met alle gevaren die daaraan verbonden waren. Wat zou er bij voorbeeld gebeuren als een gene raal overvallen werd door een vlaag van waanzin? Wat zou et gebeuren als een Amerikaanse atoomgranaat in eigen gebied door een ongeluk er gens zou inslaan en een generaal zou dit uitleggen als een daad van Russische agressie? Het antwoord ligt voor de hand. Bovendien was de ze vorm van gedecentraliseerde macht in strijd met de democrati sche beginselen. Het leger is im mers slechts een uitvoerende macht. Uiteindelijk ontwierp men een sys teem waaraan men de naam gaf van „geleide gevechtsschakels". Voortaan konden alleen nog atoom wapens aangewend worden nadat twee of meer generaals een serie gecodeerde signalen van de presi dent hadden ontvangen. Dit af- stamdsbedieningssysteem reduceer de ie belangrijke mate de kans op een toevalsoorlog, maar betekende ook een verzwakking van de opera tionele inzetbaarheid bij een „gewil de" oorlog. Want met het teruggeven MCNAUGHTON van het eerste en het laatste woord ia atomaire aangelegenheden aan de president was behalve een krachtig ook een uitermate kwetsbaar be velscentrum geschapen. Toch gaf men in de Verenigde Staten de voorkeur aan veiligheid boven ver scherpte paraatheid. Ondertussen was de nucleaire in zet in de Sovjet-Unie nog steeds op een andere technische en tactische leest geschoeid. De atoomkoppen lagen daar opgeslagen op een af stand van 50 kilometer van de pro jectielen, omdat er geen veiligheids pallen in aangebracht waren. Men had bij de oefeningen nog nooit het risico van een volledig alarm dur ven nemen. De moeilijkheid voor Kennedy was nu, als hij de Russen wees op de te kortkomingen in hun beveiligings- en alarmeringssysteem zij wel in staat zouden zijn tot een volledig alarm. Opnieuw woog de veiligheid het zwaarst. De kans op een toevalsoor log moest tot een minimum beperkt worden. Kennedy ging aan tafel zitten met de minister van defensie Robert S. McNamarra en zijn persoonlijke raadsman John T. McNaughton om te overleggen hoe en in welke mate Rusland moest worden ingelicht. De drie mannen waren het eens dat de gegevens zonder verdere publiciteit het Kremlin moesten bereiken. Zon der topgeheimen door te geven moest de Sovjet-Unie op de hoogte gebracht worden van de principes van het geleide gevechtschakelssys- teem. Op die manier konden Kroestjev tevens argumenten in de han den gespeeld worden die hij kon ge bruiken om oorlogszuchtige machten in de USSR aan banden te leggen. Op 19 december 1962 hield Mc Naughton een rede tijdens het con gres van militaire deskundigen uit Oost en West. In algemene bewoor dingen maakte hij gewag van de vei ligheidsmaatregelen die Amerika ge nomen had om een toevalsoorlog te voorkomen. Daarbij deed hij duide lijk uitkomen dat hij sprak in het voordeel van de Russen. Na deze „McNaughton hint" is aohter de schermen nog de nodige moeite gedaan om deze rede te on derstrepen. Vast staat nu dat Rus land even ver is als Amerika met de beveiliging van zijn atoommacht. Dat houdt tevens in dat wanneer ook maar enig gevaar dreigt de Sovjet- Unie in staat is om onmiddellijk vol ledig alarm te slaan. POHER (Van onz? redaetie buitenland) BONN Minister Willie Brandt van West-Duitsland heeft gisteren de bereidheid van zijn regering onder streept om met Polen bindende non- ajressieverklaringen uit te wisselen. Brandt reageerde hiermee op het recente Poolse aanbod om met de bondsrepubliek een verdrag te sluiten over de erkenning van de Oder- Neissegrens als de westelijke grens van Polen. Brandt zei verheugd te zijn dat in het Poolse aanbod voor het eerst sinds vele jaren de bereidheid tot een gesprek met West-Duitsland te onderkennen is. Hij herinnerde ech ter wel aan de opvatting van de re gering, dat de definitieve grenzen van een herenigd Duitsland slechts na een in vrijheid tot stand gekomen regeling met een regering die geheel Duitsland vertegenwoordigt, vastge legd kunnen worden. Brandt meende echter dat dit geen reden behoeft te ziin om niet tot een gesprek tussen beide landen te komen. IN TSJECHOSLOWAKIJE zijn gis teren gezamenlijke oefeningen begon nen van Tsjechoslowaakse en Russi sche troepen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Franz-Josef Strauss, de Westduitse minister van financiën, heeft gisteren in Londen voorgesteld, dat En geland en Frankrijk hun nucleaire wapens bijeen moeten voe gen waarmee een begin gemaakt zou kunnen worden van een Europese defensie-organisatie die met de Verenigde Staten verbonden is. Strauss sprak op een vergadering van de Atlantische groep in het La gerhuis. Hij zei voorts, dat er in Europa geen plaats meer is voor een zuiver nationaal defensiebeleid. De toekomstige verdediging van West- Europa binnen de Navo moet uit gaan van een „politieke nucleaire strategie waarvan een afdoende af schrikwekkende werking uitgaat". Strauss wilde het gebruik van deze afschrikwekkende middelen verplicht stellen in geval van agressie. „Ik zou er evenwel de nadruk op willen leg gen, dat deze opvatting Duitsland geen nationale zeggenschap over nucleaire wapens zou geven", zo zei hij. De eerste stap zou volgens minister Strauss zijn, dat Engeland en Frank rijk hun atoomwapens bij elkaar leg gen en daardoor de kern vormen van een Europese nucleaire macht waar toe de andere Europese landen pas sende bijdragen zouden kunnen leve ren. In het beginstadium zou het bevel om kernwapens te gebruiken slechts gegeven kunnen worden door de autoriteiten in wiens gebied delen van het nucleaire arsenaal zijn opge slagen. Uiteindelijk zou volgens Strauss de zeggenschap over deze wapens overgedragen kunnen worden aan de regering en de president van een Europese federatie. De bewindsman drong er op aan, dat de landen van West-Europa hun strijdkrachten zouden samenvoegen en hun huidige tegenstellingen zou den bijleggen. Hij meende, dat de invasie in Tsje- choslowakije heeft aangetoond, dat een krachtige alliantie noodzaak is geworden. Hij drong aan op een krachtiger houding tegen de Sovjet- Unie, maar zei dat een gemeenschap pelijk Europa „niet tegen iemand ge richt behoefde te zijn". (Van onze redactie buitenland) PARIJS Twee kandidaten voor het Franse presidentschap, de socia list Gaston Defferre en de centrist Alain Poher hebben gisteren te ver staan gegeven dat zij bij een even tuele verkiezing onderhandelingen met Engeland zullen beginnen over toetreding tot de EEG. Ook zouden zij bereid zijn het verbod op wapen leveranties aan Israël op te heffen. Defferre voegde hier echter aarj toe dat Engeland zich dan wel geheel zo-u moeten neerleggen bij het verdrag van Rome. Poher was van mening, dat „Europa geen werkelijkheid kan worden zonder Engeland". Hij wees wel op de vele problemen die samen hangen met de Britse lidmaatschaps- aanvrage, maar achtte het noodzake lijk de onderhandelingen zo snel mo gelijk te hervatten. Bij de Renaultfabrieken bij Parijs is het gisteren tot ongeregeldheden ge komen tussen communistische arbei ders en aanhangers van de trotzkisti- sche kandidaat Alain Krivine. Krivme zelf moest een bijeenkomst onderbre ken omdat spreekkoren hem het spreken onmogelijk maakten. Amsterdam is het Spui in verband met de bezetting van het Maagdenhuis ?0r de Politie afgezet. Dit bruidspaar mocht echter ongestoord de politie- ■zetting passeren om even later in de Engelse kerk in het Begijnhof in net huwelijk te treden. NEW YORK (ANP) Fundwi, Fund West Irian, de organisatie van de Verenigde Naties, die zich bezig houdt met de bestudering en uitvoering van ontwikkelingsprojecten in het voormalige Nederlands-Nieuw-Guinea, heeft een rapport uitgebracht waarin wordt gemeld dat gedurende de laatste maanden schepen met goederen en materiaal voor Fundwi-projecten de toegang tot de haven van Djajapoera op West-Irian soms ruim twee weken werd geweigerd, als die schepen niet de Indonesische vlag voerden. Daarnaast hebben VN-ambtenaren te kampen met de radicale moeilijk heden tussen die Indonesiërs en de in heemse bevolking van West-Irian. Het terrein waairop de projecten moe ten worden uitgevoerd is niet of nauwelijks begaanbaa-r. verbindingen zijn slecht. In het rapport brengt Fundwi voor-ts een gedetailleerd verslag uit van de projecten die zij tot en met april van dit jaar in Weet-Irian heeft opgezet. Er zijn voor negen miljoen dollar toezeggingen gedaan voor deze ondernemingen. Hieronder vallen onder meer transport, opleiding van ambachtslieden, onderwijsprojecten, het opzetten van een in- en verkoop centrum voor i-niheems houtsnijwerk, nieuwe materialen voor een visserij- school in Biak ter ontwikkeling van de diiepzeevisvangst en de tonijn- vangst, een houtzagerij en verschil lende landbouwprojecten. Fundwi is iin de laaitste weken her haalde malen aangevallen. De orga nisatie zou mank gaan aan bureau oratie een Deens ingenieur uitge zonden naar West-Irian zou zelf moord hebben gepleegd, omdat de VN-'bureiaucratie frustrerend zou werken en te veel fondsen zouden worden besteed aan het zoeken naar projecten en niet aan de projecten zelf. Fumdwi-rapporten wijzen ech ter het tegendeel uit. Na het aikkoord van 1963 tussen de Nederlandse en Indonesische rege ring over West-Irian kreeg Fundwi de beschikking over dertig miljoen dollar voor ontwikkeling van de vroegere Nederlandse kolonie. Deze fondsen werden hoofdzakelijk door de Nederlandse regering beschikbaar gesteld. Projecten 'die Fundwi opzet dienen echter de toestemming te heb ben van de Indonesische regering. De organisatie zag zich vain de start af voor grote moeilijkheden geplaatst. De samenwerking met de Indone- siseh-e regering werd bemoeilijkt door het feit dat Indonesië geruime tijd geen lid wias van die Verenigde Na ties. En ook nu verloopt de samen werking tussen Fundwi en de Indo nesische autoriteiten op West-Irian niet geheel zonder problemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het huidige systeem van benoemen van de burgemeester is te verkiezen boven de gekozen bur gemeester. Hierop komt het standpunt neer van de commissie-grondwetsherzie ning van de christelijk-historische Savornin Lohmanstichting, dat is neergelegd in een studierapport over de „proeve voor een grondwetswijzi ging". De commissie noemt het verlangen naar inspraak door „mondige bur gers en stellig door gemeenteraads leden" bij de benoeming van een bur gemeester „geheel logisch en recht vaardig". De commissarissen der ko ningin moeten de gemeenteraad ho ren voor zij een voordracht voor een vacature samenstellen. DEN HAAG (ANF) Op de al gemene vergadering van de Neder landse bond van horlogemakers en detailhandelaren in uurwerken, goud, zilver en aanverwante artikelen, heeft mr. W. Scholten, Tweede-Ka merlid voor de CHU, gepleit voor een ruimere fiscale armslag voor de middenstand. Met name de fiscale mogelijkheden voor het treffen van een verantwoor de oudedagsvoorzdening moeten drin gend worden verruimd. Hierbij dacht mr. Schotten speciaal aan de beperk te aftrek voor de lijfrentepremies van 5.000,per jaar.

de Stem | 1969 | | pagina 9