id om aska Axel viert vier dagen zijn bevrijdingsfeest ie K WB-amateurs landstitel in pools dBS) Philip Morris introduces 25forL75 Schimmels Ontmoetingskerk Aardenburg klaar Even uitblazen mevrouw Opening foto-route Bredase conciliegangers steunen suggestie van oud-katholieke bisschop papier voor uw ^pen 'hoenrally art 31 mei Mildelburg kreeg zijn zin LUILAKBOLLEN II 19 en 20 september 25 jaar geleden Program Middelburg O.-Z.-Vlaanderen Spuit wedstrijd Bevelandse brandweren Politiecentrum te Vlissingen wordt gesloopt Vrouwenraad praat over abortus Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 248- tot 881,- Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Philip Morris Holland REGELMATIGE SAMENKOMST ALLE NEDERLANDSE KERKEN Voldoening Bedrijfsapostolaat Aardrijkskundeleraar Kost bloed geld? Naakt DE STEM VAN DINSDAG 20 MEI 1969 van nog grotere moeilijkhM Weren dan dat van olie. Maa ichien zal het ter plaatse gc ikt kunnen worden om de energiè everen die nodig is om de ande rote voorraden minerale gronj j ien die zich volgens geologen ia grond van Alaska bevinden, (e loiteren. lopyrights „The Guardian/fc j ,em"). Pan onze autosportmedewerker) AATSHEÜVEL De achtste oenrally zal op 31 mei worden ouden. Dankzij de medewerking de gemeenten waardoor het tra. gaat, is het ook deze keer weer avond-nacht - rally. r zijn twee afdelingen, de A- se, voor degenen die als goede ntatie-rit-rijders bekend staan en r hen die mee willen doen aan kampioenschap oriëntatieklasse de RAC-Zuid en de B-klasse r de minder ervaren kaartlezers, ij die verkeerd rijden, kunnen ver afdwalen, omdat zogenaam- opvangcontroles er voor zorgen zij weer op het goede spoor 1 e eerste deelnemers zullen ids om een minuut over acht rekken voor de ongeveer 110 ki- eter lange tocht, waarvoor een iddelde snelheid van dertig id- eter per uur moet worden aange. den. Gezien de te verwachten e deelneming, zullen twee equi- per minuut worden „weggescho- De start vindt plaats op het ceerterrein achter de Huishoud- >ol aan de Van Heeswijkstraat in itsheuvel. tieve herenioafef perforatie en dot etalen nieten. In bruin en bel^®375 damessandalet - d en wit. 1 in rood met blad iheel _c ten bruin.f34,75 ('an onze sportredactie) UTffiCHT Afgevaardigden van d' kampioenen uit de eerste klasseen de K.N-V.B. hebben in een openhartig gesprek in Utreclt besloten om het toernooi om d( landstitel in poules af te werka. De vermoeiende hele compeitie, die vorig jaar voor de eerste en voor de laatste maal werd gehouden blijft de clubs dit keer lus bespaard. Midelburgs voorzitter Salle Si mons, hield in het Utrechtse jaar- beurcestaurant een vurig pleidooi voor het poulesysteem. Mede door zijn oespraak werd later op de avond besliten om van de hele competitie af tt stappen. Vanzelfsprekend was de Middel burgse afvaardiging hiermee bijzon der totenomen. Midelburg werd ingedeeld bij Roerrwnd en De Musschen. A.F.C., Drachjen en S.C. Enschede vormen de tweede poule. De winnaars van de potles zullen spelen om de eerste plaats Vodr de eerste maal zal dit jaar tussef de kampioen van de zondag voetballers en de titelhouder in het zaterdagvoetbal een wedstrijd ge speeld worden om het amateurkam pioenschap van Nederland. Deze match wordt echter pas na de vakan ties waarschijnlijk in september, ge speeld. Het programma in poule 1 ziet er als volgt uit: 26 mei (2e pinksterdag) Musschen-Roermond, zaterdag 31 mei 7 uur Middelburg-Musschen, 3 juni Roermond-Middelburg, 15 juni Roermond-De Musschen. 22 juni Mus schen-Middelburg, zaterdag 28 juni 7 uur Middelburg-Roermond. (Van onze adverteerders (ADVERTENTIE) BANKETBAKKERIJ A. VAN RIE HULST Luxe Banketbakkerij A. van Rie in de Van Waesberghestraat te Hulst heeft dezer dagen zijn ver bouwde en vergrote zaak heropend. Om een nog betere service te kun nen verlenen staan in de winkel een nieuw gekoeld gebakmeubel, waar het gebak zorgvuldig gekoeld be waard wordt en een nieuw ijsmeu- bel, waarin diverse smaken ijs liggen geëtaleerd. Tenslotte is er een ruime sortering levensmiddelen. De nieu we winkel is zeer ruim geworden en betekent zeker weer een aanwinst 9 GEKOOKTE SCHELVISROLLEN met kaassaus (4 pers.) 800 g schelvisfilets (4 stuks) 50 g boter of margarine, citroensap, 45 g bloem, 40 g geraspte oude kaas, peper, selderijsaus. De opgerolde filets in ti ingevette pan met platte Mem zetten; Wat zout, k citroensap en zoveéi water dat 'raag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap 'kN0' Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag de vis niet onder staat. De vis 10 min. laten broeien. Boter smelten, al roerende bloem toevoegen, vervolgens het visnat tot een gladde massa ontstaat. Saus van het vuur nemenl en kaas met peper en selderijsaus] gelijkmatig toevoegen. ,„;KIe.m„.Karina £aat door het sselvllige voorjaar in een de- at'" uïPfer c'a* met Vistram is L n over een tricot bloes- e. Hetipencer is uit Zweden ge- Porterd door de Amsterdamse »o«etr Shop (u weet toch dat ti, i''ir alü 'e b'ezen per meter le koo is?) De Inge witte terlenka broek ,s pwassen en zo droog. De dag voor Pinksteren hebben de Zaanlanders, maar ook heel wat in woners uit Amsterdam en Barneveld het zwaar te verduren. Voor dag en dauw worden ze onder het zingen van „Luilak beddezak" uit bed ge trommeld. Bij hun vroege ontbijt worden gewoonlijk „luilakbollen" ge geten. Het recept is als volgt: 200 gram bloem, 12 gram gist, 50 gram gesmolten boter, 1 a 1,25 dl melk, zout, 75 gram krente-n, 25 gr. rozijnen, 1 theelepel kaneel. Maak van de bloem, de met lauwe melk aangemaakte gist, de boter en het zout een gistdeeg. Laat dit 15 minuten rijzen. Was de krenten en rozijnen en laat ze goed uitlekken. Werk de krenten, de rozijnen en de kaneel door het deeg en vorm er ongeveer 10 bolletjes van. Leg ze op een beboterd bakblik en druk ze plat. Maak er met een schaar op gelijke afstanden langs de rand vier inkepingen in. Laat ze noe 15 minu ten narijzen, bestrijk ze met wat losgeklopt ei en bak ze in een hete oven in ongeveer 15 minuten ga-ar en bruin. Geef ze warm met stroop. Schimmels zijn gevaarlijker dan u wel denkt, als men professor Mar- quardt van de universiteit van Frei burg mag geloven.... Alle levensmid delen gaan na zekere tijd schimme len en er is geen huisvrouw die zó maar kan beoordelenof de op haar voorraad voorkomende schimmels onschadelijk ofwel schadelijk zijn. Het is zeer wel mogelijk dat zich op oud brood bijvoorbeeld de giftige af- latoxine heeft afgezet. Ook vers fruit is gevoelig voor deze schimmel, terwijl eiwithoudende levensmidde len er meestal vrij van blijven. Het verwijderen van zichtbare schimmel is niet afdoendedaar schimmelvorming zich vaak onzicht baar voortzet. Deponeer daaromalle door schimmel aangetaste voedings- en genotmiddelen meteen in de as- emmer Alleen op deze wijze voor komt u alle risico's. Uw Franse kazen, die hun bijzon der karakter juist aan schimmels ontlenenmag u van deze radicale handelwijze uitzonderen (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op 19 september zal het 25 jaar geleden zijn, dat Axel door Poolse legereenheden werd bevrijd. Het 25-jarig jubileum zal door de Zeeuwsch-Vlaamse ge meente in het groot worden ge vierd. Het door het gemeentebe stuur benoemde bevrijdings-her- denkingscomité heeft een pro gramma samengesteld dat maar liefst vier dagen beslaat17, 18, 19 en 20 september. Zoals bij vroegere bevrijdingsfees ten zal de bevrijder van Axel, kolo nel Szydlowski, die nu docent is aan de universiteit van Toronto, naar Axel worden gehaald, evenals waar schijnlijk zijn vroegere chef, generaal Maczek, die in Engeland woont. Er is een groot aantal Poolse oud-strij ders uitgenodigd die, evenals in voor gaande jaren, in groten getale naar Axel zullen reizen vanuit geheel West-Europa. De totale kosten van het herdenkingsprogramma, zo schat het dagelijks bestuur, dat uit het co mité is geformeerd, J. P. C. Roelands (voorzitter), K. J. van Drongelen (secretaris), mej. E. H. ten Winkel (penningmeesteresse), F. den Doel den (vice-voorzitter) en H. J. M. Goossens (algemeen adjunct) zullen ongeveer f 9000,bedragen. Het ge meentebestuur verleent een subsidie van f 5000,Om het nog ontbreken de bedrag bij elkaar te krijgen, zal in de week van 16 tot 21 juni een huis-aan-huis-collecte worden gehou den. Voor deze collecte heeft het co mité nog collectanten nodig. Men. heeft voor de vier feestdagen al een ontwerp-program gereed, waarin van uur tot uur de diverse festiviteiten en plechtigheden gere geld zijn. O.a. zal een krans worden gelegd op de graven van gevallenen en burgerslachtoffers, op het graf van mevrouw Szydlowski en bij het Poolse monument; er is een groot lunapark op het Hofplein, er worden een kunstmarkt, kunst- en fototen toonstelling gehouden, leerlingen van de scholen, worden nauw bij de fees telijkheden betrokken, de rijkspolitie- kapel en dansgroep Polonia uit. Bréda treden op en een vuurwerk op 20 september is het sluitstuk. Te zijner tijd komen we op de details van dit programma nog nader terug; (Van een onzer versla,ggevers) (Van onze correspondent) AXEL De contact-commissie V.V.V.'s Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft, in samenwerking met de Stich ting ter Bevordering van de Ama teurfotografie, een speciale fotoroute ingesteld in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Deze fotoroute is, in tegenstel ling tot andere fotoroutes, gemakke lijk berijdbaar voor auto's en ander gemotoriseerde verkeer. Door de be trekkelijke rust op de Oost- Zeeuwsch-Vlaamse B-wegen is daar bij ook een goede mogelijkheid voor het maken van foto's, dia's of film opnamen. De contactcommissie opent deze route officieel dinsdag (vandaag) in hotel Rotterdam te Terneuzen om 11 uur, in tegenwoordigheid van ver tegenwoordigers van het bestuur der contactcommissie V.V.V.'s Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en van de Stichting Ter Bevordering van de Amateurfotografie. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) OVEZANDE Twintig vrijwillige brandweerkorpsen hebben deelge nomen aan de brandweerwedstrijden van de kring Noord- en Zuid-Beve land. Het was een heel erg natte be doening, daar niet alleen het water van de brandweerslangen spoot, doch tevens met bakken uit de hemel viel. Er werd op twee banen gespoten, met ieder tien korpsn. Doel was het zo snel mogelijk blussen van een bin nenbrand. Dit geschiedde met drie stralen. De brand was geblust indien een plastic strandbal, die in het per ceel op een driepoot was geplaatst naar buiten was gespoten. De wedstrijd beantwoordde aan zijn doel. Vrijdagavond om 19.30 uur vindt in de Prins van Oranje te Goes een contactavond plaats. Hierop zal dan tevens de uitslag van de wed strijd bekend worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op vrijdag 23 mei a.s. vergadert de nationale vrou wenraad afdeling Zeeland. De bijeenkomst vindt plaats in restaurant De Abdij te Middelburg. De arts C. C. Sluyter zal een lezing houden over het vraagstuk van de abortus, in samenwerking met ds. W. den Toom, hervormd predikant. Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk metk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM: Kortemeestraat 17 TERNEUZEN: Nieuwe Diepstraat 23 Verder verkrijgbaar bij: A. C. BASTIAANSE H. A. DE BREUCK G. HEMELAAR: G. HEMELAAR: Papegaaistraat 4, Goes B. F. v Waesberghestr. 16 Hulst Nieuwendqk 29, Vlissingen Langeviele, Middelburg tel. 01640-5878 tel. 01150-2294 tel. 01100-7476 teL 01140-2215 tel 01184-3729 tel. 01180-5241 (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Vrijdag 23 mei, 's avonds om zeven uur, zal in Aar denburg het nieuw Gereformeerde Centrum aan de Sassestraat plechtig in gebruik worden genomen. Het ge bouwencomplex bestaat uit de Ont moetingskerk, een aangrenzende ont moetingsruimte en een zaal voor de jeugd. Ontmoetingszaal en kerk zijn door een vouwwand gescheiden. Des gewenst kan men er dus één grote ruimte van maken.. De foto toont het Gereformeerde Centrum, waaraan de laatste hand wordt gelegd. De nieuwe kerk staat op de plaats van de oude gerefor meerde kerk, die vorig jaar werd ge sloopt. (ADVERTENTIE) JEN Burgemeester en vain Vlissingen delen de 1, die vrijdag 30 mei a.s. aee, het nodig te vinden uitvoering van het be- Waaigat dat het oude politiebureau na voltooiing van de nieuwbouw gesloopt wordt. Bovendien willen zij een bestra ting 1,alben aanbrengen in de Molen straat en de Breestraat. De kosten voor het sloopwerk worden geraamd op 26.000. Voor de omgeving van het politie bureau heeft de PZEM een verlich- tiingsibureaiu opgemaakt. De kosten daarvan zijn becijferd op 7.500. B. en w. stellen de raad voor het sloopwerk en de bijkomende werk zaamheden uit te voeren en daarvoor een krediet beschikbaar te stellen vam 53.500. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De delegatie van het bisdom Breda naar het Pastoraal Concilie heeft zich gesteld achter de suggestie die de oud-katholieke bisschop Jans deed tijdens de conciliezitting in april om het Pasto raal Conclie om te zetten in een geregeld nationaal samenkomen van alle kerken van Nederland. Dit is te lezen in een brief van de Bredase delegatie aan het concilie secretariaat in Rotterdam. Ter toe lichting schrijft de Bredase delega tie, dat zo'n vrije formule om geza menlijk over de grote thema's van geloof en maatschappij na te denken meer kans geeft op een levend sa men-zijn, b.v. zoals in Upsala. „Daarnaast", aldus de brief, „kan er nog wel een nationaal katholiek beleidsorgaan komen, maar dat zal zich toch meer oriënteren op binnen kerkelijke regelingen, terwijl het door ons ondersteunde plan duidelijk vrijer kan spreken en getuigen over de dienst van de kerken aan de we reld". Blijkens genoemde brief ziet de Bredase delegatie met een zekere voldoening op de voorbije concilie zitting terug. Die voldoening betreft vooral de constructieve wijze waar op de leiding van de vergadering heeft kunnen werken (geen race te gen het uurwerk) en het feit dat er deze keer niet is gestemd. „De glo bale instemming met rapporten en aanbevelingen was duidelijk. Nu men geen stemming forceerde, bleef toe spitsing op formuleringen achterwe ge en men kon het zich permitteren om tot praktische zaken te komen". De delegatie meent, dat er bij de samenstelling van het concilie te recht is gekozen voor de formule: de plenaire vergadering moet het ge loofsbewustzijn en het gevoelen van de geloofsgemeenschap weergeven. Norm voor delegatieleden zou, aldus de brief, daarom primair moeten worden: kunnen en willen formule ren wat er onder de christenen leeft. Speciale aandacht geeft de brief aan de nota van het Bedrijfsaposto- laat, die aan het Pastoraal Concilie was toegezonden en die, hoewel slecht terloops behandeld, de deel nemers aan de plenaire vergadering toch wel zeer aangesproken heeft. „Het stuk heeft", aldus de Bredase delegatie, „goed werk gedaan als warming-up van de vergadering. Wij zouden graag horen hoe de concilie leiding uiteindelijk nu meent te han delen met deze materie en wat daar omheen is gezegd. Komt er een aparte concilie-nota in deze richting? Of kan het P.I.N.K. een opdracht krij gen? Of is de vrucht al geoogst tij dens de vergadering, toen bleek dat men dankbaar het initiatief overnam en over praktische zaken ging spre ken, met een enthousiasme dat eer der nog niet was vertoond?" Praktische slotconclusie van de Bredase afvaardiging: Het concilie kan slechts waar gemaakt worden door de „gewone priesters en leken". D. t kan alleen groeien als de stukken voor de zittingen zeer tijdig beschik baar zijn en als er een vorm gevon den wordt voor een goede uitwerking. Juli '68 is het 2e DalmuLderrapport verschenen. Hieruit blijkt dat er in 1970 100 aardrijkskundeleraren te veel zullen zijn, in 1975 zullein er 100 geschiedenisleraren te veel zijn, in 1980 zelfs 200! Omdat dit rapport niet algemeen bekend is, verzoek ik de lezers vriendelijk dit ingezonden stukje on der de ogen te brengen van hun vrienden en kennissen die aard rijkskunde of geschiedenis studeren of willen studeren. Het Balmulder- rapport is een uitgave van de Aca demische Raad en ter inzage via het CBS, Den Haag. Op het ogenblik zijn vele geschie denisleraren tientallen kilometers van hun woonplaats werkzaam, de reiskosten worden. niet vergoed!! Ik ben er per maand zo'n dikke bonder^ gulden mee kwijt. Waarom kan een leraar niet als ieder ander werk in zijn woonplaats of de on middellijke omgeving ervan vimden? Bovendien is dat op en neer reizen buitengewoon vermoeiend. Ik vind dat er welvaart voor iedereen moet zijn. De massa's die aardrijkskunde en geschiedenis studeren, hebben de markt volkomen overvoerd en be dorven. In 1966 slaagde voor Ge schiedenis MO slechts 13 pro cent!!! Het aantal eerste jaars ge schiedenis universitair stijgt onrust barend, 95 (19661967), toen 137 (1967—1968) en zelfs 157 (1968-1969). Verdubbelde het aantal vacatures geschiedenis zich ook in deze ja ren? HAARLEM A. P. Brandea leraar geschiedenis Met belangstelling heb ik de reac tie van de heer Van Hees uit Oos terhout gelezen betreffende kosten voor een bloedtransfusie op zijn 6- jarig zoontje. Voorop wil ik stellen dat deze reactie zeer begrijpelijk is, anderzijds vind ik een nota van f 11 onbegrijpelijk laag, terwijl voor mij tevens onbegrijpelijk is dat de bloed transfusiedienst Breda gezegd zou hebben dat donors en familieleden van donors bloed gratis krijgen en het Academisch Ziekenhuis in Lei den gevraagd heeft de rekening maar terug te zenden. Wat hier al lemaal waar is en wat niet kan ik niet beoordelen, nogmaals de reac tie van de heer Van Hees kan ik be grijpen, doch er wordt geen rekening uitgeschreven voor de levering van bloed, ook niet voor het schoonma ken van kolven, hoewel dit (de toe diening dan) uiteraard bij de zieken huisbehandeling hoort doch kosten, welke direct te maken hebben met de bloedtransfusiedienst zijn het on derzoek, d»- bewaring, de bewerking enz. enz. In Amsterdam staat het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst, het modernste ter wereld op dit gebied. Steeds worden daar weer proeven, onder zoekingen enz. op het gebied van bloed en bloedtransfusie gedaan. Dit kost uiteraard veel geld. Deze kos ten, welke gemaakt worden in het belang dus van mensen, die bloed transfusie nodig hebben, worden, voor zover het Laboratorium dit niet zelf kan financieren doorbere kend aan de ziekenhuizen c.q. zie kenfondsen. Het bloed, belangeloos door donors afgestaan, wordt gratis verstrekt aan iedereen, donor of geen donor. Op 27 mei a.s. wordt in de huishoudschool te Sprundel we derom een plasma-avond georgani seerd. De circa 300 flessen, welke wij die avond af hopen te nemen, gaan nog dezelfde avond naar Am sterdam, worden de volgende mor gen via een heel lang proces zoda nig geconserveerd, dat het onbe perkt houdbaar is. Men is bij toedie ning van veel bloed niet meer af hankelijk van de direct aanwezige donors, welke er op het kritieke mo ment wellicht niet zijn, doch kan uit een voorraad putten, welke altijd ge- reej staat. Ik hoop dat de heer Van Hees en met hem vele anderen zul len begrijpen dat zij het bloed heus gratis krijgen, doch dat de kosten, verbonden aan de bloedtransfusie enorm hoog zijn en van deze enorme kosten wordt slechts een klein ge deelte doorberekend om te kunnen blijven draaien. Het Nederlandsche Roode Kruis Afdeling Rucphen A. Th. Kolmeijersecretaris De naaktvertoningen in Uw blad van 17 mei jl. bijvoorbeeld zijn o.i. absurd en onnodig. Eertijds onder de naam „Dagblad van Noord-Bra bant", was het een uitgesproken r.-k. principieel blad, thans lijkt het meer op een neutraal nieuws blad. Bij deze verzoeken wij U der gelijke vertoningen in Uw blad te staken. Hiermede werkt U de seksu aliteit in de hand. BREDA J. de J. Geachte inzender doelt op de tekeningen bij het artikel „Kin deren uit hetzelfde gezin zijn nooit volkomen gelijk". Het eni ge wat hiermee in de hand ge werkt wordt, is beter begrip voor Het Wonder van het Leven, (redactie). HET ROEMEENSE staatshoofd Ceau- sescu is gisteren in gezelschap van premier Maurer in Warschau aange komen. Zijn bezoek houdt vermoede lijk verband met de voorbereidingen van de in juni te houden internatio nale communistische topconferentie.

de Stem | 1969 | | pagina 5