dt sank 1845 BENJAMINS WAS WEL OP TIJD Tom Okker in één groep met Roche RENNEN EN DRAVERIJEN IN BERGEN OP ZOOM DOS bijna zeker van de promotie premie. TOER IN CIJFERS datisketl Graaumans getrouwd Merckx in de aanval Leo Canjels tekende een jaar bij Te lastig rergeleken met lioen bij het de ingebouwde ilijft de premie /ïseur. ogte. Laat u door i uw hoogst per- )fd van een uw medewerkers ran het iteren.)- winstdeling. wam.. fietsen is zo gezond en houdt u slank Extra RONDE VAN ITALIë VOLEYBALCOMPETITIE Geen succes 13 DE STEM VAN DINSDAG 20 MEI 1969 De Belg Monseré: winnaar van de zware etappe van gisteren. De uitslag van de vierde etappe luidt: 1 Monseré (Belg) 150 km in 3.21,54 (met bon. 3.21,39); 2 Spetgens (Heijnen); 3 Leferink (Vredestein); 4 Van der Kruys Smith-Acifit); 5 Zoetemelk (Amstel); 6 Wiles (G. B.); 7 Rosolen (It.); 8 Benjamins (Caballero); 9 Van Venrooy (Olym- pia); 10 Kooken (Heijnen); 11 op vijf seconden: Tabak (Ketting)12 Hoek stra (Batavus); 13 Giroli (It.); 14 Al- dershof (Caballero); 15 v. d. Burgh (Smith's-Acifit); 16 op 39 sec.: Van Roosbroek (Belg); 17 Prinsen (Vre destein); 18 Janbroers (Peugeot); 19 Wouters (Batavus); 20 Van Katwijk (Atostel). 36. Hoogerheide (Smith's), 54. Em- brgts (Peugeot). Het algemeen klassement na vier etappen: 1 Benjamins (Caballero) 14.52,16; 2 Van Roosbroek (Belg) 14.42,25; 3 Prinsen (Vredestein) 14.42,45; 4 Monseré (Belg) 14.43,08; 5 Hoekstra (Batavus) 14.43,19; 6 Van Venrooy (Olympia) 14.43,38; 7 Den Hertog (Amstel) 14.43,38; 8 Van Kat- tvijk (Amstel) 14.44,12; 9 Cornelisse (Vredestein) 14.44,12; 10 Legierse (Belg) 14.44,12; 11 Bravenboer (Smith's-Acifit) 14.45,04; 12 Westrus (Peugeot) 14.45,59; 13 Van der Kruys (Smith's-Acifit) 14.46,00; 14 Ooster hof (Drenthe) 14.46,10: 15 Aling (Drenthe) 14 47,05; 16 Groen (Bata vus) 14.47,12; 17 Tabak (Ketting) 18 Van Zandbeek (Skol) 19 De Koning (Amstel) 20 Sehoofs (Olympia) 38. Hoogerheide (Smith's) 49. Embregts (Peugeot) 54. Wouters (Batavus) 14.47,48; 14.49,14; 14.49,19; 14,49.19. 14.59.57; 15.07.42; 15.10.44. Uitgevallen zijn: Barker (G.B.), Richard (Zwits.), Zantingh (Bata vus), Van Lissen (Olympia), Reimer (Den.), J. Schneider (Zwits.), Van der Moot (Olympia), Dekker (Vre destein). Het puntenklassement: 1 Roos broek (Belg) 63 pnt.; 2 Benjamins (Caballero) 60; 3 Prinsen (Vrede stein) 58; 4 Van der Kruys (Smith's- Acifit 10.06,31; 2 Heijnen, zelfde tijd; 39; 5 Monseré (Belg) 39. Dagploegenklassement: 1 Smith- Acifit 10.06,31- 2 Heijnen, zelefde tijd: 3 Caballero z.t.; 4 België 10.07,00; 5 Vredestein 10.07,05. Algemeen ploegenklassement: 1 België 44.10,45; 2 Vredestein 44.12,06; 3 Amstel z.t.; 4 Batavus 44.16,34; 5 Smith-Acifit 44.23,48. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredacteur) GELEEN Tussen Elsloo en Geleen werden de groten van Olym- pia's Toer laf en onmachtig Daar, op een parcours vol bulten, lange glijbanen van macadam en twee leempaden, waar de blubber rond de oren kletste, verloren ze hun greep op de koers. Niet in verschrik kelijke mate, niet op erg laakbare manier, maar toch wel bijzon der teleurstellend. Men verwachtte ze immers, de groten, in deze zware bergrit door Limburg, maar ze lieten zich niet zien. Ze konden de moed en de macht niet opbrengen om werkelijk boven het peloton te tonen Ze lieten een lange vlucht, waarmee de als zesde geklasseerde Hoekstra gemoeid was, rustig gaan en grepen zelfs niet in toen nummer drie. Henk Benjamins, kort voor de finale meesprong naar het groepje-Hoekstra. Het betekende dat de groten Staf van Roosbroeck, Wim Prinsen en Fedor den Hertog hun heerschappij verspeelden aan een opvallende, die sterk rijdt: Henk Ben jamins. Grootste tegenvaller in de houding van de favorieten was ongetwijfeld het optreden van Fedor den Hertog, voor de koers bang dat het ging re genen, in de wedstrijd totaal onmach tig ofschoon het droog bleef. Voor de koers optimistisch ook (,Ik rijd beter dan in de ronde van Bel gië, maar het lastige is, dat ik door het geschrijf van de journalisten, die me de grootste kanshebber noe men, iedereen aan mijn wiel krijg. En toch heb ik goede hoop op een bevredigende afloop"), na de race diep teleurgesteld („Ik ging niet goed. Eeerlijk, ik ging niet goed"). Den Hertog onmachtig dus. En oranje-truidrager Staf van Roos broeck? „Ik zag na zo'n tien kilo meter een groepje gaan. Ik dacht; die houden het nooit tot het einde. Die komen vanzelf wel terug. Dan zien we wel weer". Van Roosbroeck laf dus. En Prinsen? „Ik kon onmogelijk wegkomen. Waar ik zat zwierven mijn concurrenten of hun knechten. Ik heb het dikwijls genoeg gepro beerd, maar er was geen beginnen aan." Prinsen onmachtig dus. Alleen Henk Benjamins, zonder enige opvallendheid vooraan in het klassement gekomen, was er toen het moest, al wachtte ook hij lang. Tot ongeveer dertig kilometer voor de streep, toen het peloton pas wilde rea geren op een vroege ontsnapping, die op dat moment alleen Hoekstra en Zoetemelk nog overleefd hadden als twee krachtpatsers in het zware berg- terrein van Limburg, Voor vijf man van de kopgroep was het met veel venijn gekozen par cours te lastig geworden. Als eerste loste Van de Donk op een klim in Sle- naken, als tweede ging Nieuwkamp uit de wielen, in de bestijging van de Eperweg te Mechelen, als derde Van de Burgh op de Mesweg in Eijs, als vierde en vijfde Westrus en Van Ven rooy, een paar kilometer verder in Craubeek. Tussen alle bedrijven door speelde oermens Piet Hoekstra een merk waardige rol in het boeiende spel. Op de rechte stukken daverde hij als een net niet te houden locomotief, eenmaal tegen 'n heuveltje terechtge komen kwamen zijn benen amper meer rond en verloor hij tientallen meters om die dan vervolgens weer op wat vriendelijker wegdek goed te maken. In Geleen, aan de meet, ontving bondscoach Joop Middelink zijn pu pil dan ook allerminst vriendelijk, toen het over die opvallende manier van rijden ging. „Je bent gek. om met 48 x 18 tegen een berg op te gaan. Hoe kom je erbij?" Hoekstra mompelde wat over samenspraak met de ploegleider, wat de verwondering zo mogelijk nog groter maakte. Moeizaam malend en soepel peda- lerend wist Hoekstra in ieder geval Zoetemelk onrustig wachtend op een coupe van ploegmaat Fedor den Hertog om samen verder te kunnen gaan in de jacht op de oranje trui bij te houden. Ineens werd hij, de bonkige Fries, kandidaat voor de lei dersplaats want zijn achterstand op Staf v. Roosenbroeck bedroeg slechts 1.28 minuten. De voorsprong, op het hoogtepunt, ruim twee minuten. Hoekstra was de nieuwe leider. Zover is het tenslotte niet gekomen. In de buurt van Swier (op 115 km) kwam de groep in actie. Er volgden demarrages, maar het was tevergeefs zoeken naar een ex plosie van de groten. Er kwam een ploeg, die op jacht ging naiar Zoete melk en Hoekstra, doch de groten bleken afwezig. Tot Benjamins, derde in het klas sement, zich aan de aandacht van de concurrentie wist te onttrekken, en zich losrukte. Met een groep, die Zoe temelk en Hoekstra inderdaad ach terhaalde, gleed hij naar de meet, om er een Oranje-trui te halen. Er was zelfs geen etappe-overwinning nodig en dat zou ook moeilijk gekund hebben, want weer heersten de Bel gen duidelijk. Toen was daar Jean Pierre Mon seré, slim meegeslopen toen er ge sprongen werd om Zoetemelk en Hoekstra terug te pakken. In Geleen klopte „Jempy" zijn vluchtmakkers met lengten. „De Belgen", sprak Henk Benja mins ploegleider, Gerard Peters, „blij ven voqr mij de grootste favorieten." En de Belgen zelf? Staf van Roos broeck, de „onttroonde": „Vandaag heb ik in de gaten gekregen, dat Jean Pierre een betere vorm heeft dan ik. Als het zo uitkomt, ga ik voor hem rijden, dan draaien we de rollen om. Tenslotte ziet het er naar uit dat ik het puntenklassement win. Hebben we alle twee wat". In de hoek van de Amstels, heerste de begrijpelijke teleurstelling over wat verwacht werd van Fedor den Hertog, maar wat niet kwam. „Eer lijk, ik ging niet goed", herhaalde de grote favoriet, gebogen over zijn fiets. Hij was teleurstellend beneden alle verwachtingen gebleven, zoals Wim Prinsen niet meekwam van voren. Daar treurde ploegleider Henny Schouten echter geen seconde om. „Weet ge", rekende hij, „als Prin sen erbij had gezeten en hij was lei der geworden, zou dat meteen zijn ondergang zijn geweest. Wimke is niet het type, dat dagenlang een trui kan verdedigen, want door zijn ten gere lichaamsbouw heeft hij er de sterkte niet voor. Zijn courage is ge weldig, zijn koersinzicht uitstekend, maar hij heeft gewoon zijn postuur als coureur tegen. Jongens van zijn lengte, kunnen nu eenmaal mieder opbrengen dan een forse bink. Ze be schikken in verhouding over te wei nig kracht en inhoud. Daarom is het voor Prinsen beter dat hij zo laat mogelijk de trui pakt. Gebeurt het te vroeg dan vrees ik dat hij zich to taal de vernieling inrijdt." PETER HEERKENS (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De Nederlandse tennisprof Tom Okker, als derde ge klasseerd op de wereldranglijst van het toonaangevende vakblad World Tennis, zal in het internationale toer- ooi, dat van donderdag tot en met zondag (eerste Pinksterdag) in Eindhoven en Amsterdam wordt ge houden, uitkomen in een groep met de Australische Tony Roche en Roy Emerson en de Amerikaan Martin Riessen. In de andere poule zijn de Austra liërs Rod Laver en Ken Rosewall, de Amerikaan Dennis Ralston en de Spanjaard Andres Gimeno ingedeeld. Okker, die nog maar enkele maan den geleden de profstatus aannam, zal ongetwijfeld de meeste tegenstand ondervinden van de linkshandige Ro che. De Haarlemmer, wiens sterkste wapens snelheid en een volledige be heersing van alle slagen zijn, heeft echter beslist kans de meer ervaren Australiër te bedwingen. Hij jieeft immers in de korte tijd, dat hij be roepsspeler is, bewezen dat zijn vorm van het vorige jaar, toen hij in Forest Hills zelfs tot de eindstrijd door drong, niet van voorbijgaande aard is. In de bijna onafgebroken reeks prof- toernooien waarvoor een harde in stelling van broodspeler noodzakelijk is, slaagde hij er nagenoeg steeds in zijn basissalaris aan te vullen met prijzengeld. Rod Laver, die terecht beschouwd wordt als 's werelds sterkste speler vam het ogenblik, was de enige, die het in het onlangs in Ja pan gehouden toernooi gelukte de kleine Nederlander te kloppen. Normaal gesproken moet Okker met Riessen, zijn vaste dubbelspel- partner, toen beiden nog amateur waren, en Amerson duidelijk op retour weinig moeite hebben. In de andere groep die wat sterker bezet lijkt, is de rossige Laver de grote favoriet, maar hij zal tege zijn ladgenoot Rosewall, „de beste spe ler, die nooit de enkelspeltitel op Wimbledon veroverde", en Gimeo zich ten volle moete geven om de poule-zege te bevechten. De groepen spelen afwisselend in Amsterdam (tennisbanen bij Olym pisch Stadion) en Eindhoven (ge meentelijk sportpark). De groep Ok ker (poule 2) treedt 22 en 24 mei in Eindhoven aan, terwijl de wedstrij den voor poule 1 dan in Amsterdam plaatsvinden. Op 26 mei wisselen de poules van stad. De finale tussen de poulewinnaars is gepland voor Amsterdam op eerste Pinksterdag. Daar kan echter nog verandering in komen, want Okker heeft verzocht zijn laatste wedstrijd in de hoofdstad te mogen spelen, onafhankelijk van welke plaats hij in de poule bereikt, De vermoeidheid was van het gezicht van Joop Zoetemelk, na de strijd in Limburg van gisteren duidelijk af te lftzun. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Op maan dag 26 mei (tweede pinksterdag) en op zaterdag 31 mei en zondag 1 ju ni zal Bergen op Zoom weer een „hippische stad" zijn. Op tweede pinksterdag houdt de Westbrabant se Harddraverij- en concours hip- pique vereniging op „Kijk in de Pot" weer het jaarlijkse concours hippique voor iandlijke ruiters. In het daar opvolgend weekende zal het even eens jaarlijkse concours hippique voor ruiters en amazones, die aan gesloten zijn bij de Nederlandse Hip pische sportbond, plaatshebben. Op zaterdag 31 mei - en dat is een nieuwtje - zal het concours hip pique worden gelardeerd met dra verijen en rennen op de renbaan van „Kijk In De Pot", die lange tijd buiten gebruik is geweest, maar die men nu nieuw leven wil inbla zen. Op het programma staan serie draverijen (plus finale), één ren voor volbloeds over de vlakke baan en éétn hordenren voor half-bloeden. Voor deze draverijen en rennen, die zullen plaatshebben onder auspiciën van de Nederlandse Draf- en Ren- verendging, is een bedrag van in totaal 7000 gulden aan prijzen be schikbaar. Dat is natuurlijk uiter mate attractief voor de deelnemers. Aantrekkelijk voor de bezoekers is, dat de totalisator bij deze draverij en en rennen present zal zijn en dat men dus ee,n gokje zal kunnen wa gen. Het zint er naar uit, dat er een zeer goed bezet deelnemersveld zal zijn. Wanneer die draverijen en ren nen een succes worden is het niet onmogelijk, dat de Bergse renbaan voor de volgende jaren drie of vier vaste koers dagen per jaar zal krij gen toegewezen. De deelname aan de concoursen hippique zal alle records van vo rige jaren slaan. Op tweede pink sterdag zullen niet minder dan 29 landelijke rijverenigingen uit Brabant en Zeeland met in totaal ongeveer 300 combinaties naar Bergen op Zoom komen. Er is een uitgebreid programma, 's Morgens zullen in liefst 14 rin gen de dressuurwedstrijdei, (voor individuele combinaties in alle klas sen en voor vier- en achttallen) worden afgewerkt, 's Morgens zul len ook het jeugdspringconcours B (40 deelnemende combinaties) en het springconcours L (30 combinaties) worden gehouden. De middag is ge reserveerd voor die springconcoursen M en Z (met barrages), en een jachtrit. Tussen de bedrijven door zullen er verschillende tuigpaarden- nummers zijn. De draverijen en rennen op zater dag 31 mei zullen worden omlijst met een springconcours L(dat om 11 uur 's morgens zal beginnen) en en een springconcours MA (deze gevallen zullen er ruim 70 deelne mende combinaties zijn. Ook voor zondag staan een springconcours L en een springconcours MA (deze keer met barrages) op het program ma. Het zuiver hippische programma zal worden gecompleteerd door een spectaculair jachtepringcooeours meti deelname van tenminste 90 combi- (Van onze sportredactie) BREDA Aty Graaumans, de 23-jarige achterspeler van NAC, is gisteren in het huwelijk getreden met zijn stadgenote Marijke van der Put ten (21). Graaumans mocht gister morgen pas om kwart voor negen het ziekenhuis verlaten, waarin hij sinds Hemelvaartsdag verbleef. Hij bad gedurende de feestelijke d>ag nog vee] last van de negentien centimeter lange wond aam zijn rech ter been, die hij in het duel met GV- AV opliep. Tijdens de druk bezochte en gezellige receptie zat hij, terwijl zijn been op een bankje rustte om de pijn te verlichten. Het jonge echtpaar kreeg van het NAC-besibuur en de NAC-spelers twee schemerlampen. naties. Voor de beste ruiter of ama zone in de zware springconcoursen op beide dagen is een extra prijs van fl. 1000,beschikbaar. Ruiters, die naar die prijs zullen dingen, zijn o.a. Anton Ebben, Jan Maathuis, Harry Wouters v. d. Oude- weyer, Hans Brugman, Tjeerd Vel- stra, Simon Pruikemaker, de Haan, mej. van Droogenbroek, Rita Meu- lendijks, de gezusters -Arts en Josje Ernst. (Van onze sportredactie) MONTECATINI De Belg Eddy Merckx heeft gisteren de vierde etap pe in de ronde van Italië gewonnen, een tijdrit van 21 kilometer bij Mon- tecatini. Enige kilometers na de start kreeg de Belg, die ondanks de regen zonder pet en handschoenen reed, 'n lekke band. Zijn mecaniciens wis ten echter binnen een paar seconden het wiel te verwisselen. Met een ge weldige sprint wist de Belg de verlo ren seconden in te halen. Met deze overwinning rukte Merckx op van de zevende naar de tweede plaats in het algemeen klassement. Hij heeft nu slechts een achterstand van 59 seconden op de Italiaan Poli- dori. De uitslag van de vierde etappe was: 1 Merckx (Belg.) 21 kilometer in 27 minuten en 3 seconden, 2 Bitossi (It.) 27.26, 3 Adorni (It.) 27.29, 4 Zi- lioli (It.) 27.36, 5 Gimo-ndi (It.) 27.37, 6 Benfatto (It.) 27.38, 7 Polidori (It.) 27.39, 8 Colombo (It.) 27.46, 9 Ver- celli (It.) 27.52, 10 Ritter (Den. 27.53. Het algemeen klassement na vier etappes luidt: 1 Polidori (It.) 13.33.26, 2 Merckx (Belg.) op 59 sec., 3 Annd (It.) op 1.02, 4 Benfatto (It.) op 1.16, 5 Adorni (It.) op 1.32, 6 Gimondi (It.) op 1.33, 7 Zilio-li (It.) op 1.39, 8 Dfii- chelotti (It.) op 1.50, 9 Daneelli (It.) op 2.51 en 10 Mori (It.) op 3.05. (Van onze sportredactie) BREDA Leo Canjels, de trainer van NAC, heeft in het afgelopen weekeinde zijn contract bij de Bre dase eredivisieploeg voor een jaar verlengd. In het volgend seizoen zal Canjels worden bijgestaan door Bob Maaskant, tot nu toe masseur bij NAC. Maaskant is namelijk geslaagd voor de B-cursus van de trainersopleiding van de KNVB. Naast masseur zal Bob Maaskant dus volgend jaar ook als hulptrainer fungeren. Verder heeft NAC ook de heer J. Tax, oefenmeester van de amateurs en de profs, weer voor een jaar een contract gegeven. (Van onze volleybalmedewerker) BREDA De promotiestrijd oin de beschikbare plaatsen in de eredivisie en hoofdklasse is bijzonder spannend. De strijd voor promotie naar de ere divisie kan bij de dames nog een verlengstuk krijgen. DVC uit Dok- kum won zowel van Cito als van AMVJ maar moet in de laatste wed strijd van Octopus in Leiden winnen om tot promotie te komen. Bij verlies staan beide teams gelijk met 8 pun ten. Een aantal punten dat ook be reikt kan worden door AMVJ dat in eigen huis het uitgeschakelde Cito op bezoek krijgt. Bij de heren is de situatie nog on overzichtelijk daar de ontmoeting Valbovol-BBSC niet doorging wegens het verstek laten gaan door de scheidsrechter. DOS verloor, onvol ledig, van DTS maar herstelde zich prachtig door een 30 zege op BBSC. De kansen voor DOS zijn uitste kend maar de Bosschenaren zullen zeker één van de twee ontmoetingen tegen Valbovol dienen te winnen. De promotie naar de overgangs klasse heeft al enkele beslissingen gebracht. Bij de dames zagen St. Paul en Energo de kroon gezet op een succesvol seizoen en promoveer den naar de hoofdklasse. Roermond had minder geluk en werd uitgescha keld. Bij de heren promoveerde Ora- wi II. Het Limburgse Petrus en Pau- lus zag zijn wedstrijd uitgesteld. Voor LVC begint de kans op promotie klein te worden. De Bredase kampi oen verloor opnieuw van PVC. Tegen Kangoeroes werd uitstekend partij gegeven. Met 31 moest de dappere Bredase ploeg 't hoofd buigen maar ze kan zaterdag in eigen huis revanche nemen. De promotie naar de overgangs klasse in Dordrecht heeft geen succes gebracht voor de kampioenen uit Breda - Roosendaal en Bergen op Zoom. De strijd was enorm spannend en zowel bij de dames als bij de he ren moesten er beslissingswedstrijden worden gespeeld om de nieuwe over- gangsklassers te kunnen aanwijzen. Bij de dames was ZVC 2 uit Rotter dam ongrijpbaar. Zebra's had de beste kansen op de tweede plaats door een fraaie zege op Orawi 2 maar werd in de laatste wedstrijd door het jonge TVC uit Tholen uitgeteld. De verlenging tus sen Zebra's, Orawi en T.V.C. bracht eerst een gelijkspel tussen Zebra's en Orawi. Orawi schakelde toen T.V.C. uit maar de jeugd uit Tholen wist op nieuw aan Zebra's een set te ont futselen. Bij de heren hielden AMVJ 2, Flits en Olympus elkaar in evenwicht. Het team uit Made verloor met 21 van AMVJ maar klopte in een uitsteken de wedstrijd Flits uit Dordrecht met 20. Doordat Flits met 21 won van AMVJ eindigden de drie ploegen ge lijk. In de verlenging bleek de grote re routine van de westelijke kam pioenen. Vooral tegen Flits kon een beter Olympus niet de rust en koel bloedigheid opbrengen om de winst te veroveren. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 13