avron Koppeling met ML verloopt perfect CH-leider breekt lans voor De Block Alois Vereecken: „Ik denk weer aan inijn toekomst" BERNADETTE DEVLIN: "WAT MAAKT HET UIT HOE OUD IE BENT?" Bezetters van Maagdenhuis vrezen inval politie tapijt voor voetgangers DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND in LANGST LEVENDE ONTVANGER VAN LONG TH Eindhoven gereed voor nieuwe structuur Kardinaal Beran overleden Binnenkort vredes voorstel Grote Vier? Vernis niet geschikt voor menselijk leven Raketaanval op Saigon editie voor zeeland maandag 19 mei 1969 Koud weer (Van onze redactie buitenland) HOUSTON - Met een snelheid van 38.000 kilometer per uur is gisteravond de Apollo-10 een ruim 400.000 kilometer lange reis naar de maan begonnen. „Kabinet verhinderde vroegere prijsstop" Gerucht IN KLEUR EXPERIMENT BEDROEVEND" NIET WERKEN Gerucht in Tel Aviv: Het is Hatéma tapijt! Het tapijt voor veeleisende voetgangers. Tapijt waarop mensen met gevoel voor schoonheid kunnen lopen, leven, wonen en werken. Hatéma tapijt! In 6 verschillende kwaliteiten en meer dan 50 kleuren. Voor élke wens, voor elke smaak, voor elke ruimte, voor elke beurs. Hatéma tapijt! Met de exclusieve garantie en service: een garantiebewijs in de vorm van een plintplaatje èn service-cheques die uw tapijt een koesterende nazorg geven. Uniek? Inderdaad! Helmond ]09e jaargang no. 26123 Directeur: Dr. W. A. J. M Harkx Ho0fdredacteurL. Leendekker HoofdkantoorBreda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 WEERBERICHT Buien maar ook enkele opklsrin- gen. Matige tot krachtige wind tussen noord en noordwest. Koud weer. KANTORENROOStNDAAL, MOIFNSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSIERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL 3751 APOLLO-10 OP WEG NAAR DE MAAN DE BLOCK ...bescherming... (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Minister De Block van Economische Zaken heeft een paar maanden geleden al een alge mene prijsstop willen afkondigen. Hij heeft daarvoor echter toen in de mi nisterraad geen meerderheid kunnen vinden. Dit onthulde drs. A. Tilanus, voorzitter van de CH-Tweede-Kamer- fractie zaterdag in Utrecht op de al- semene vergadering van zijn partij. De heer Tilanus vond het daarom onjuist minister De Block alleen ver antwoordelijk te stellen voor de prijs ontwikkeling sinds 1 januari. Hij gaf wel toe, dat de regering als geheel rijkelijk laat met de prijsmaatregel gekomen is. Hij wilde mr. De Block ook niet uitsluitend beoordelen naar het inci dent van vorige week bij de Kamer debatten over de Verblifa-gebeurte- nissen. „Dit incident met de commu nist Bakker is voor ons niet doorslag gevend om hem te laten vervangen. Hij is wellicht de hardst werkende minister in dit kabinet. Hij is boven dien volkomen eerlijk. Wij willen uitsluitend hierom geen motie van af keuring of wantrouwen aanvaarden", aldus drs, Tilanus onder afkeurend gemompel van een aantal aanwezige chnstelijk-histoxische jongeren. Drs. Tilanus werd gedwongen deze westie aan de orde te stellen, nadat yjerom vanuit de vergadering nadrukkelijk was gevraagd. In CHU-kringen ging de laatste tijd net gerucht, dat drs. B. J. Udink, mi ester van Ontwikkelingshulp, mr. e Block op Economische Zaken zou vervangen en dat deze de ontwikks- ungshulp zou overnemen. Pohtiei van de CHU en ook de ni.to 0nt^nrien dit nadrukkelijk. Mi- srhrat) nk haalde zaterdag zijn eerunhfrs allaen maar °P over deze ik" ZV "®ain weet u meer dan 'k zei hij. Astronauten Thomas Stafford, John Young en Eugene Cernan genoten van hun reis door de ruimte. Voor geen van hen was het de eerste keer maar alle drie kwamen zij woorden te kort om hun vreugde te vertol ken. De tocht naar de maan begon toen de Apollo-10 zich op 185 kilometer hoogte boven Australië bevond. Lan cering, koppeling van de Apollo mc.t de in de derde Saturnustrap opge borgen maankever (LM) en het ont steken van de raketmotor voor de „duw", nodig om aan de zwaarte kracht van de aarde te ontsnappen, dit alles slaagde perfect en op de seconde. „Wat een prachtmanier om de zon te zien opkomen", was het commen taar van Cernan. Een klein halfuur nadat uit de par- keerbaan de reis naar de maan be gonnen was, maakte het ruimtevoei - tuig zich los van de derde Saturnus trap met de maankever. De Apollo-10 draaide zich toen 180 graden om zich vervolgens met ae neus naar voren weer aan de maan kever, die in de Saturnustrap zat, te koppelen. De Amerikaanse t.v.-kijkers zagen de koppeling in kleur alsof zijzelf in het ruimtevoertuig zaten. De beel den kwamen uitstekend over. Na de koppeling met de maankever stelden de astronauten een veer in werking, welke beide ruimtevaar tuigen uit de aanjaagraket (de S4B) schoten. Op de t.v. konden de kijkers op aarde nog even de S4B zien. Op de voorgrond was een deel van de maankever te zien, welke gekoppeld was aan de neus van de Apollo-10. Toen, terwijl de astronauten en de wereld toekeken, werden de motoren van de S4B ontstoken op een signaal van de grond en verdween zij uit het gezicht in een baan rond de zon. Over drie dagen, woensdagavond, zal men in een baan om de maan ko men. De eerste banen zullen ellips vormig zijn, in de vroege ochtend uren van donderdag te corrigeren in een cirkelvormige baan, op 111 km van het maanoppervlak. Donderdag avond zal de maankever met Cernan en Stafford aan boord zich van het ruimtevoertuig losmaken. Dat experiment zal acht uur duren. Het enige mankement dat in de par- keerbaan om de aarde is gevonden, was een drooggevallen verdamper, bestemd om bij het uitvallen van de normale klimaatregeling voor koeling te zorgen. Dit defect, dat ook bij vorige ruimtevluchten wel is opgetreden, is niet ernstig en kan door de bemanning zelf worden ver holpen. STAFFORD ...commandant... (Van onze correspondent) GENT „Ik had nooit durvei denken, dat men zoveel over mi of over mijn geval zou gaan schrij ven. Ze doen net, of ik ben iemand als dr. Blaiberg, een man met een nieuw hart." Zo reageerde Alois Vereecken 25, de man met een nieuwe long, op de persconferentie die hij hield voordat hij voor een paar dagen het Gentse Academische ziekenhuis mocht verlaten. In dat ziekenhuis kreeg Alois Vereecken, nu bijna zes maanden geleden, een nieuwe long overge plant. Hij is de langstlevende long ontvanger ter wereld, en de eerste die ooit het ziekenhuis inocht ver laten. Nadat in het begin van deze maand zijn toestand op een bepaald ogenblik nog kritiek leek, is Ver eecken nu zo goed genezen, dat hij regelmatig weekends bij zijn fami lie zal mogen doorbrengen. Vereecken, nog mager, maar Vereecken en echtgeno«. glimlachend, elegant in een nieuw grijs pak, werd aan het ziekenhuis afgehaald door zijn echtgenote. „Alois kreeg die ziekte aan zijn long door zijn werk", vertelde zij. „Hij moest stalen platen zand stralen, en hij kreeg daarbij teveel zand in zijn longen. Het was zo erg, dat hij op bepaalde ogenblikken letterlijk dacht te zullen stikken. Toen men hem naar het ziekenhuis bracht, wê>te,u wij dat het alles of niets zou worden". Haar man: „toen ik hoorde welke operatie ik zou ondergaan, was ik eigenlijk niet bang. Ik had het vol le vertrouwen in de artsen. Ik wist dat ik maar een kans op overleven had." Nu het er steeds meer op gaat lijken, dat alle gevaar voor hem ge weken is, zegt hij: „Ik begin weer aan de toekomst te denken. Maar vraag me niet wat ik ga doen, ik weet liet werkelijk nog niet. Ik maak eigenlijk nog geen plannen. Zelfs voor dit weekend heb ik nog geen echte pionnen gemaakt. Ik zal echter heel voorzichtig zijn". Iemand vraagt hem of hij de naam van de man, wiens long hij nu in zijn borstkast heeft, wil ken nen. Vereecken, verlegen: „Nee, die naam wil ik niet kennen". (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN De curatoren van de Technische Hogeschool in Eindho ven hebben zich akkoord verklaard met de resoluties van de senaat, dat de „ontwikkeling van een nieuwe hogeschoolstructuur gebaseerd dient te zijn op de beginselen van mede verantwoordelijkheid en medebe slissingsrecht van alle geledingen op alle niveaus". Als deze beginselen ook door de andere groeperingen (wetenschappe lijke, technische en administratieve staf en studenten) worden aanvaard, zal een concrete structuur moeten worden uitgewerkt. Met de senaat staan nu ook curato ren positief ten opzichte van de in stelling van een hoigeschoolraad. Wel licht zou de uitwerking van de plan nen voor een nieuwe structuur kun nen geschieden onder auspiciën van deze raad. IN DE Noordierse hoofdstad Belfast zijn dit weekeinde opnieuw ongere geldheden uitgebroken. Zaterdag morgen raakten protestanten en rooms-katholieken slaags, terwijl la ter op de dag vier personen gearres teerd werden na gevechten tussen ongeveer 300 betogers en politie. DR. PHILIP Blaiberg, de man dit tot dusver het langste met het hart van een ander heeft geleefd, is er niet ernstig aan toe. Hij vertoont geen tekenen van de gevreesde afstoting van het nieuwe weefsel. Dit hebben medici van het ziekenhuis Groote Schuur te Kaapstad meegedeeld. EEN HONDERDTAL politieke ge vangenen is vorige week woensdag in Madrid in hongerstaking gegaan als protest tegen de plaatsing van 35 hun ner in cellen, waar zich ook gewone misdadigers bevinden. ROME (KNP) Zaterdag is on verwacht in Rome overleden kardi naal Beran, aartsbisschop van Praag. Hij was 81 jaar oud. Kardinaal Beran, die in 1946 door paus Pius XII tot aartsbisschop van Praag werd be noemd, heeft dit ambt slechts tot juni 1949 kunnen vervullen, omdat hij toen door de Tsjechoslowaakse politie onder huisarrest werd geplaatst en in 1959 naar een plaats buiten zijn aartsbisdom werd overgebracht. De kardinaal, die als pastoor van een Praagse parochie jarenlang in Duitse concentratiekampen had ge zeten, heeft nooit een proces gehad. In 1963 werd hij met nog vier bis schoppen vrijgelaten, maar de kar dinaal kreeg toch geen toestemming zijn ambt weer uit te oefenen. In januari 1965 werd hij door paus Pau- lus tot kardinaal gecreëerd, een maiand later reisde hij plotseling na diplomatiek overleg tussen het Vati- caan en Praag naar Rome, waar hij sindsdien heeft gewoond. (Vam onze redactie buitenland) MOSKOU De hoofdontwerper van de twee op Venus gelande son des heeft verklaard dat uit de gege vens, die zijn ontvangen, duidelijk blijkt dat de omstandigheden op de planeet niet geschikt zijn voor men selijk leven. De mens zal er waar schijnlijk nooit naar toe reizen, zei hij. Ook had het volgens het Rus sische persbureau Tass weinig zin om een kunstmaan, om Venus te la ten draaien, die televisiebeelden van het oppervlakte van de planeet uitt zou kunnen zenden. De Russische geleerden hebben zich zeer tevreden getoomd over de precisie waarmee de „Venus-5" en „Venus-6" op de planeet zijn geland. De speciaal gevormde parachutes hebben goed gewerkt, terwijl er me tingen van de atmosfeer zijn ver richt. Het inwendige van de sondes kan op 25 graden Celsius worden gehouden, ondanks de hoge tempera tuur daarbuiten. De Venussondes zijn uitgerust met automatische zend. installfetie, die op zaterdag en zon dagen werken. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Vietcong-eenheden heb ben zaterdag en zondag hevige artü- lerie-aanvallen gedaan op Saigon en de Amerikaanse vliegbases bij Da Nang. Op nog zes andere plaatsen in Zuid-Vietnam werden beschietin gen van enige betekenis uitgevoerd. In totaal werden 10 Amerikaanse mi litairen gedood. Enkele jachtbommen werpers liepen schade op De verliescijfers aan de Vietcomg werden door Amerikaanse woord voerders aanzienlijk genoemd. (Van een onzer verslaggevers) schenken Beladcn met «e- 'cvretlen ,odmoe en naar ZÜ zei 22-jariA vn „rnad(!tte DevIin- het r ,m,, [dlerse Parlementslid, b»eekaan utera5lkeerd' na een buresp i,,?, t., Iaastricht- In de Lim- 4e K V p ad was zii de gast van rv "-'uufferen. Jongste parle- ha" (RrnWt 1 n°gal wat indenk op dens e?n ll e!s ]onSe> gehoor. Tij- slaSEevm-c met een onzer ver- 6 rs zei ze op de vraag hoe het mogelijk is dat een zo jong meisje gekozen werd als Iers vertegenwoor digster in het Londense parlement: „Bij ons", zei de geachte afgevaar digde Devlin, „zeiden ze niet, zoals zo vaak gebeurt, je bent nog zo jong en wat kun jij nu op jouw leeftijd van die problemen weten. Neen, zei zeiden, als jij bereid bent om in Londen iets voor onze zaak te doen, ga dan. Onze mensen zochten naar iemand, die niet aan een bepaalde partij ver bonden was en die de mensen van alle partijen kon verenigen in deze strijd. Omdat ik me daarvoor be schikbaar stelde, ben ik het gewor den. Daar heeft de leeftijd verder geen rol bij gespeeld. De jongeren hier moeten zich ook niets van hun eigen leeftijd aantrek ken. Wanneer zij ook zouden willen, dat ze op 21-jarige leeftijd in het parlement zaten, (en dat is nu nog niet mogelijk om de minimumleeftijd op 25 gesteld is), dan moeten ze pro beren hun zin te krijgen. Ze moeten er zelf voor zorgen dat ze door de oudere mensen geaccep teerd worden als volwaardige ge sprekspartners, zodat die oudere, er varen groep, je niet meer door de krullen aaien en zeggen, alles goed en wel en je bent wel lief en aardig, maar met ons meepraten mag je pas wanneer je wat ouder bent. We leven in de wereld van van daag, maar er is ook nog een wereld van morgen. En net in die wereld moeten wij leven. Is het dan niet meer dan logisch, dat wij ook over onze eigen toekomst mede beslis sen?" Aldus Bernadette Devlin. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Amsterdam se studenten, die in hun strijd om medeverantwoordelijkheid en beslis singsrecht sinds vrijdagnacht het Maagdenhuis bezet houden, hielden gisteravond ernstig rekening met een inval van de politie. De Amsterdam se politie heeft „hijstand" gekregen van 150 man van de koninklijke ma rechaussee. De loco-burgemeester van Amsterdam had „in verband met de bezetting van het Maagdenhuis en de grote belasting, die de afzetting en het toezicht op het Maagdenhuis voor de Amsterdamse politie betekent" om bijstand gevraagd. „Als onderhandelen alleen moge lijk is op basis van de eisen, die de studenten stellen, dan is onze univer siteit ten dode opgeschreven," aldus prof. dr. A. Belinfante, rector-mag- nificus van de universiteit van Am sterdam. gistermiddag. „De gebeur tenissen, hoe schandalig ook, beteke nen helemaal niet dat er enige af breuk is gedaan aan de vaste wil van het presidium alle geledingen van de universiteit te betrekken bij de be sluitvorming. Dit standpunt, dat al geruime tijd geleden ingenomen is, heeft beslist geen verandering on dergaan." De studenten, die ook de universi- teits-bibliotheek bezet hebben, blij ven van mening dat de bezetting van het Maagdenhuis, administratief cen trum van de universiteit, „een vol strekt noodzakelijk en juist middel is om de eisen kracht bij te zetten. Immers, door de bezetting worden de universitaire autoriteiten gevoe lig getroffen. Dit is noodzakelijk om dat de Amsterdamse situatie wordt gekenmerkt door de weigering van deze autoriteiten om op de eisen in te gaan." W DEVLIN Bijzonder fel hebben gistermiddag prof. Belinfante, Amsterdams loco burgemeester dr. Koets (burgemees ter Samkalden keerde gisteravond laat terug van een vakantie aan de Franse kust) en dr. Drechsel kanselier-directeur) ge reageerd op de berichten dat kasten zijn opengebroken en allerhande documenten, brieven en mededelingen, waaronder „heel wat van strict persoonlijke aard", nu in handen van derden zijn gevallen en men er zelfs foto-copieën van heeft gemaakt. Het is duidelijk dat in een administratief centrum ook veel ver trouwelijke brieven over personen aanwezig zijn. Dat deze nu door men sen. die er niets mee te maken heb ben, zijn gelezen, is zeer schandalig en bedroevend, aldus de kanselier- directeur. Nick Bolte, een 20-jarige student in de sociologie en lid van de bezet tingsmacht de „Loze Kreet", heeft later het openbreken van kasten en bureaus in het Maagdenhuis gerecht vaardigd door te zeggen, dat volgens de bezetters alle stukken en docu menten van de universiteit openbaar behoren te zijn voor alle betrokkenen van de universiteit. „Wij achten alle stukken zelfs het eigendom van al len, die bij het universitaire gebeu ren betrokken zijn." De studenten zullen het personeel, dat normaal in het Maagdenhuis werkzaam is (Dr. Drechsel: „Er is dagelijks een bedrag van een half miljoen mee gemoeid") niets in de weg leggen als het vandaag aan het werk wil gaan. Het personeel is ech ter aangezegd, dat er niet in het Maagdenhuis zal kunnen worden ge werkt, aldus dr. Drechsel. De bezetters van het Maagdenhuis (naar schatting 400 man) hebben, daarbij gesteund door de Nederland se Studenten Raad, in een met al gemene stemmen aangenomen motie het terugtrekken geëist van politie- troepen, die het Maagdenhuis heb ben afgezet. Zij blijven van mening dat het Maagdenhuis een vrij actie- en discussiecentrum dient te zijn. Door de afzetting van de politie dreigden er enkele keren voedsel tekorten te ontstaan. Via allerlei „sluipwegen" kon echter toch voed sel en „versterking van de bezetten de macht" binnengebracht worden. De studenten hebben alle ingangen van het Maagdenhuis gebarricadeerd. Zaterdag was na een bespreking op het hoofdbureau van politie ver klaard dat er geen reden was om de politie in te laten grijpen. De politie zou zich beperken tot een hermeti sche afsluiting van het Maagdenhuis. Burgemeester Samkalden van Am sterdam begaf zich gisteravond na zijn terugkeer uit Frankrijk onmid dellijk naar het hoofdbureau van po litie voor een vergadering met de hoofdcommissaris en zijn staf, loco burgemeester Koets en het presidium van de universiteit (Van onze correspondent) TEL AVIV De Israëlische ambas sadeur in Washington is voor overleg in Jeruzalem aangekomen en heeft besprekingen gevoerd met de mi nister van buitenlandse zaken, Eban en de premier Golda Meir voordat hij de kabinetszitting van zondag bij woonde. In verband met zijn korte bezoek nemen de geruchten toe, dat de Russen en Amerikanen op het punt staan het eens te worden over een formule en deze binnenkort, mis schien binnen een paar weken, lul len publiceren. Van officiële zijde is bekendge maakt, dat Raibin aan Golda Meir en Eban verslag uitbrengt over zaken die door de Israëlische ambassade in Washington en dé Amerikaanse rege ring besproken worden. Dat kan al leen maar betekenen, dat Amerika de Israëlische ambassade op de hoogte houdt van wat er met de Russen be sproken wordt. Het ligt in de lijn der verwachting, dat de verklaring van de Grote Vier zal bestaan uit een soort commentaar op de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 en daarna naar Jarring doorgestuurd zal worden. Rabin verklaarde bij zijn aankomst in Israël, dat „de Verenigde Staten en Israël dichter bij elkaar staan dan de Verenigde Staten en Rusland". Dit duidt nog op moeilijkheden in de Amerikaanse-Russische onderhande lingen. Toch gelooft men dat in de nabije toekomst een gezamenlijke verklaring zal worden afgelegd. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 1