.Nieuwe tracé is geen slechte zaak Stuwgroep jeugdbeleid Goes Schoolzwemmen en gym gaven beter resultaat Zeeland niet erg happig op Progil In gesprek met Betere jachthaven A. I. van de Gazelle O'S BANK Koud met buien B. en w. Goes willen aanloophaven SCHOOLARTSENDIENST: Vlasstudiedag in Roosendaal DOPINGCONTROLE RIJ STRIJD OM JIIDOTITEIS MAANDAG Vertakking Vooroverleg Nieuwe voorzitter Zeeuwse sportraad Pleidooi Hoefnagels beste sportman H.V.V.'24 Volgend jaar DE STEM VAN ZATERDAG 17 MEI 1969 3 entheater Kriekeputte Um toverbos U. coopgebouw 14.30 en 18 45 Jvers kennen geen genarf„ ur Peyton Place 18 3LBURG 14.30 uur tmuzlkanten a.l. ur Karate-killers 14 ianr ERPEN :open: Als onder vandaag KLAAS copen: Als onder vandaag copen: Als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN LBURG shal Stadhuis: Multipel en kten erzaal Stadhuis: Werken Vo„ rooeder (Zaamslag) DORPE rie Troutzaerte: Paul Ciw.. treilen, portretten, tekening tho's; Francme Tlmmers: fo ek en Unica DIVERSEN iDIJKE De Lozanne 20 uur 'erensociëteit 'ACHT hijs 15 uur Schieting Oosterom: Dansen vieren 15 uur luaschieting Ho: Dansen Graanbeurs 19.30 uur Ba] lommaert 15 uur nissehleting lijbaart 15 uur nisschieting ORPE Block 15 uur leumschieting E Vylder 15 uur Schieting ZANDE 14.30 uur Zepaka 1969 INT oekske 15 uur Schieting IKAPELLE stallaart 15 uur Schieting EL, FILM, CONCERT ENZ EUZEN or 20 uur blok aan mooie benen 18 jaar r coopgebouw 20 uur on Place 18 jaar ELBURG 20 uur ite-killers 14 jaar ERPEN copen: Als onder van-daag KLAAS copen: Als onder Vandaag copen: Als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN ELBURG shal Stadhuis: Multipels en kten -archief: Zeeland en de itse Synode ws Museum: Schilderijen van ►ngschaap en Keramiek van Jo >aard rerzaal Stadhuis: Werken van Croonder (Zaamslag) DORPE rie Troutzaerte: Paul Citroen: •ellen, portretten, tekeningen itho's; Francine Timmers: ke ek en Unica DIVERSEN bare Bibliotheek 21 uur nvergaderimg Vereniging ïbare Leeszaal en Bibliotheek Oosterom: Dansen vieren 15 uur nisschieting eeraert-Nijs 15 uur isschieting io: Dansen Graanbeurs 19.30 uur Bal ijbaart 15 uur nisschieting E e Vylder 15 uur Schieting Ivoor deze rubriek: tel. O1180- >1 Postbus 116 in Middelburg. (ADVERTENTIE) rentetarieven 01140 - 3456 Tel. 01150 - 3553. wn volgende u daarin de laatste\ jzonderheden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „In het planologisch denken in de pro vincie Zeeland is een vaste oeververbinding over de Wester- schelde van meet af aan in de eerste plaats beschouwd als de noodzakelijke schakel in een route van noord naar zuid. Wij hebben ons daarbij afgevraagd hoe de interne verbindingen in Zeeland bij een dergelijke route het meest gediend zouden kun nen worden. Het antwoord op die vraag luidde: door een tracé te kiezen, dat de havengebieden Terneuzen en het Sloe zo goed mogelijk met elkaar verbindt en deze gebieden opneemt in een hoofdas door West-Europa lopend van Rotter dam naar Gent, Rijssel en (als er een kannaaltunnel komt) Dover. Dit „optimale tracé" veronder stelt een overbrugging of onder tunneling of beide, van de Schel de ter- hoogte van Terneuzen. Dit constateert Jhr. mr. T. A. J. W, Schorer, lid vain het college va-n G.S. van Zeeland, op wiens portefeuille de specialiteit „planologie" vermeld staat. Mr. Schorer antwoordde op de vraag onzerzijds, wat de planologi sche gevolgen zijn van het feilt dat minister Bakker aan een ander tra- cée voor de oeververbinding zij-n voorkeur heeft gegeven: n.l. Krui- ningen - Perkpo-lder. „De functie van schakel in een noord-zuid-route kam ook door een oeververbinding met Kruiningen - Perkpol-der worden vervuld", zei mr. Schorer. „Het omdenken waarmee wij intussen zijn begonnen, is dan ook gericht op het waarmaken van een verbindende functie tussen noord en zuid van het nieuwe tracée. En dan blijkt dat nieuwe tracée hele maal geen slechte zaak te zijn. Im mers in het jongste verleden heb ben zich ontwikkelingen aangediend, die wij in onze vroegere planologie niet kon-den voorzien. Ik denk aan de ontwikkeling van Terneuzen in oostwa-artse richting, Reimerswaal, Baalhoek etc. In het „omdenken" naar de nu ont stane feiten, zo vervolgt mr. Schorer, „is het natuurlijk onze eerste zorg, logische en goede aansluitroutes te vinden naar het noorden via de Zee- landbrug en (als er een verbindings- dam door de Oosterschelde wordt ge logd) via Tholen en Volkerakdam. waardoor de noord-zuidas zich zal vertakken. Daarna, doch dit is een kwestie van Nederlands-Belvweh overleg, staan wij voor de taak de noord-zuidas op het gunstigste punt aan te stuiten op het Belgische net van hoofdwegen. Het gaat hier c*m een project, waarin Zeeland de eerste belamgheeb- bende is. Dit betekent intussen niet dat het provinciaal bestuur zich zal verzetten tegen de bouw van een volgende oeververbinding, verder oostelijk gelegen, w-aarby' 00-k Ant werpen en Brabant belang hebben. Een verbinding in het oosten zie ik echter duidelijk als een Zeeuws-Bra bantse zaak en wij willen er in de toekomst van harte aan meewerken. Zeeland heeft op dit ogenblik echter in de eerste plaats interesse voor tra cés, die passen in de n-oord-zuid- route". Wordt het planologisch den-ken in Zeeland bemoeilijkt of vertraagd door de tracékeuze van de minister? Mr. Schorer: „Feitelijk niet. Er is zelfs een zeker voordeel We weten nu eindelijk wa-ar we aan toe zijn. De streekplannen voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en Oost-Zuid- Nederlamd (beide in voorbereiding) kunnen op de nieuwe werkelijkheid worden afgestemd. Wat er nu moet gebeuren, dat is in de eerste plaats: een gecoördi neerd vooroverleg op gang brengen, waarin provinciale waterstaat een belangrijke rol gaat spelen. Een van de grondvragen bü dit overleg is: hoe zullen de volgende haven- en in dustrieprojecten in de Delta worden gerealiseerd? Ik hoop, dat in de zo mer van dit jaar, uiteriyk in septem ber, het tweede rapport van het over legorgaan Zuidwest-Nederland zal verschijnen, waarin de verschillende havenprojecten nader worden door gelicht. Aan de hand vain dit tweede groene boekje en n-a ad-vies van commissie- Posthumus het Centaal Planbureau en andere instanties, zal de minister van Ver-keer en Waterstaat vervol gens een beleidsbeslissing kunn-en nemen over de vraag hoeveel haven terreinen er in Zuidwest-Nederland moeten komen, waar zij gesitueerd zullen worden, in welke volgorde zij moeten worden uitgegeven en wan neer zij gereed moeten zijn". Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Enkele buien, maar ook opklaringen on aanhoudend koud met kans op nachtvorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, voor zondag: aantal uren zon 2 tot 9, min. temp. 0 tot 5 graden onder normaal, max. wmp. 2 tot 6 graden onder normaal, nans op een droge periode van min- 12 uur 60 procent, kans op een geheel droog etmaal 40 procent. .tor maandag: aantal uren zon: 2 °t 0, min. temp. 0 tot 6 graden onder normaal, max. temp. 2 tot 7 graden noer normaal, kans op een droge pe- rioae van minstens 12 uur 60 procent, kans op een geheel droog etmaal 40 Procent. (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeenteraad van Goes wordt in de vergadering van woensdag a.s. door het college van b. en w. gevraagd, een principe-uit spraak te doen over het al dan niet maken van een aanloophaven voor jachten e.d. in de oude haven. Het college zal de raad tevens ver zoeken zijn standpunt te bepalen over het al dan niet opnemen van een een voudige brug voor voetgangers en fietsers in het definitieve plan. Als de raad een beslissing heeft ge nomen, zal met spoed een volledig plan worden opgesteld. Dit zal met de kostenramingen in de loop van het jaar aar. de raadsleden worden voorgelegd. Als de gemeenteraad in principe ak koord gaat met de aanleg van een aanloophaven, zal het project wor den aangemeld voor subsidie van het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. Speelt de aanwezigheid vain een vaste oeververbinding over de Schel de een rol in d-e overwegingen van het overleg-orgaan? Mr. Schorer: „De oeververbinding is een enorm belangrijk onderdeel va-n de infrastructuur in de Delta. Maar het overlegorgaan bepaalt zich in hoofdzaak tot de zeehaven-terrei nen en met name de behoeftebepa ling aan deze terreinen. De Zeeuwse visie op de schaalver groting op het gebied van de zeeha vens en de industrialisatie is daar- by, dat het welvaartsstreven moet steunen op een actief welzijnsbeleid. Vandaar dat Zeeland krachtig pleit voor een schaalvergroting wat de weg van spreiding van industriële blokken, en tegenstander is van olie vlekontwikkelingen op één plaats. De oeververbinring, als schakel tus sen de Zeeuwse industriële blokken, is ons ook daarom welkom". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse sportraad heeft een aantal leden in het dageiyits bestuur benoemd. Na mens het college van GS van Zee land heeft de heer A. L. van Gees- bergen het voorzitterschap van de raad aanvaard. De heer M. J. van Poelje heeft zqn functie van voor zitter neergelegd. Vice-voorzitter van de sportraad is, volgens voorlopige verkiezing, de heer J. Geerling te Terneuzen, die in deze functie de heer I. W. Bakker uit Nieuwdorp opvolgt. In de plaats van de heer A. C. Verdonk uit Vlissingen, is de heer L. Sdmpelaar te Terneuzen benoemd in het dagelijks bestuur. Dit dagelijks bestuur is nu als volgt samengesteld: A. L. van Geesbergen, Zierikzee. voorzitter: ir. J. Geerling, Sluiskil, vice-voorzitter: J. den Hoedt, secre taris: I. W. Bakker, Nieuwdorp; A. Heyens, Kloetinge, H. A. Ossewaar- de, Yerseke; J. P. J. Ruisaard, Wol- phaartsdijk; L. Simpelaar, Terneuzen; Verder treden als adviseurs op: J. C. Pluymers, Middelburg, Zeeuwse Jugd- raad; C. W. Louwerse, Vlissingen. lan delijke Contactraad voor de gemeen telijke bemoeiingen met de lich. op voeding en de sport; dr. G. J. Smal- legange, Middelburg, Stichting Zee land; Srs. H. H. Vogel, Middelburg, Provinciale Planologische Dienst. Hef spectaculaire plan-Lievense, zoals hel in beeld is gebracht door Fred Julsing jr. in De Autokampioen, kort nadat het plan was ge lanceerd. Het gaat hier om een globale en principiële studie. Het tracé Terneuzen-Baarland kan, zo is ons medegedeeld, zonder meer 'vervangen worden door een ander. Hier is uitgegaan van een tunnel onder de vaargeul, ter lengte van twee kilometer. De tunnel bestaat uit twee cylinders van tien meter doorsnee die lopen naar het kunstmatige eiland (een opgehoogde zandbank). Een brug, elf roeter boven het water, bestaande uit overspanningen van zestig meter elk, verbindt het kunstmatige eiland met de Zuidbevelondse oever. De tekeningen rechtsonder laten zien hoe één en ander in zijn werk gaat. fnmiddels gaat de voorkeur uit naar een oostelijker tracé. Wat overigens aan het principe van dit brug-tunnel-plan niets verandert. jjb'Ov as C: »..b Op het ogenblik wordt hard ge-, werkt aan de vergroting van de jachthaven van Yerseke. Er wordt I ook een nieuwe glooiing aange bracht. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De eerste stap, of, heter misschien, wankele schrede, op weg naar de opzet van een nieuw jeugd beleid in Goes is gezet. Dat gebeur de op de hearing, die een werkgroep uit de Goese Jeugdgemeenschap in „De Veste" te Goes heeft gehouden. Drie uur lang werd er gepraat, ge- discusieerd, aangevallen en verde digd, voordat men tot een besluit kwam. Dat besluit behelst de vor ming van een soort overlegorgaan, of stuwgroep, die een concrete vorm zal moeten geven aan het idee het jeugdbeleid om te gooien. De werkgroep uit de G.J.G., de gemeente en allerlei vertegenwoor digers van organisaties, vereniging en, stichtingen en wat er meer be lang heeft bij een nieuw te voeren beleid, zullen verder gaan praten o- ver het vraagstuk: hoe moet het nou? Uitgangspunt voor de discussie op de hearing was het rapport, dat door de werkgroep uit de G.J.G. is samen gesteld na een enquete onder jonge ren met betrekkin-g tot hun vrije tijdsbesteding en de aktiviteiten van plaatselijke jongerenorganisaties. Namens de werkgroep zette de heer T. van Maurik, jeugd- en vor mingswerkleider in dienst van de Ne derlands hervormde gemeente, aan het begin van de avond uiteen wat de bedoeling van de bijeenkomst was. Daarna was het woord aan het publiek. Het voltallige college an b. en w. was er, de inspekteur van de Goese gemeentepolitie, de heer J. de Rave, mensen van de sociëteit Mid week, van Hoepla, van F.M., van de socialistische jeugd, van de wijkver- eniging Zuid en van diverse stichtin gen voor jeugdwerk. Wie er niet wa ren, waren mensen van de provinci ale jeugdraad. „En dat is erg jam mer", vond de heer D.E. Hiensch, provinciaal jeugdwerkadviseur van de Nederlands hervormde kerk. Een Midweek-man verzette zich duidelijk tegen een te strakke orga nisatie en bepleitte zoveel mogelijk inspraak van de jeugd en jongeren. De heer Van Maurik antwoordde dat de jeugdwerkbedrijvers altijd te rug zullen moeten vallen op de plaat selijke overheid. Ook de heer Hiensch wilde zoveel mogelijk inspraak van deze zijde en bovendien meer aandacht van de overheid voor het jeugdwerk. Deze opmerking lokte een ingewikkelde discussie uit over de vraag waar de verantwoordelijkheden liggen van de plaatselijke overheid ten aanzien van een behoorlijk reilen en zeilen van het jeugdwerk. De plaatselijke overheid kreeg nog al wat verwijten te verwerken. Ge zegd werd dat zij het initiatief had moeten nemen om te komen tot een ander jeugdbeleid. Maar de overheid wil, zo werd duidelijk uit hetgeen wethouder J. Roose aanvoerde, geen van bovenaf opgelegd jeugdbeleid. Men werd het eens dat er samenspel moet zijn. Bovendien kwam wethou der Roose met een verrassing: „Bur gemeester en wethouders hebben be sloten vier lokalen van de Kohnstam- school voor het jeugdwerk beschik baar te stellen, waarvan in ieder gev-al de Socialistische Jeugd er één krijgt. Maar met dat al strandde de discussie in gepraat over accommoda tie. Aanleiding voor de heer Van Maurik om er tussen te spirngen. Hy had er wel eens moeite mee zqn gehoor duidelijk te maken dat de hearing nog maar een eerste stap was. Hy bleef er op hameren dat een overlegorgaan nodig was. Toen het eenmaal zover was dat ie dereen dat ging inzien, was de zaak gauw beklonken. Het overlegorgaan is in wording, en zal aan het werk gaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het jaarver slag over 1968 van de schoolartsen- dienst op Walcheren, Noord en Zuid- Beveland (west) wordt met voldoe ning gewag gemaakt van de betere resultaten, die er van jaar tot jaar worden bereikt met de gewone gym nastiek en met het schoolzwemmen. In de laagste klassen van de middel bare scholen is het aantal zwemdi ploma's aanmerkelijk hoger dan in de 4e en 5e klas. Op het gebied van het instructiezwemmen is nogal wat improvisatie nodig, maar men heeft hoop op betere tijden, omdat de over. dekte zwembaden in Middelburg en Vlissingen over niet al te lange tyd gereed zullen zijn. Het aantal kinderen woorover de schoolartsendieinst zijn zorgen uit strekte bedroeg in het verslagjaar 7.941 waarvan 1.432 op de kleuter scholen, 2.779 op de lagere scholen 170 bij het BLO. 764 bij het nijver heidsonderwijs, 1.102 op de ulo-scho len en 1.694 op het VHMO en de kweekschool. Het jaarverslag van de schoolart- sendienst laat hoopvolle geluiden ho ren over de speelleerklassan, waar mee in 1968 bij wijze van experiment begonnen is. Een definitief oordeel over dit systeem van onderwijs waar bij de kinderen in de eerste klas van de lagere school spelenderwijs een aan hun eigen tempo aangepast on derwijs krijgen, spreekt het jaarver slag (nog) niet uit. In het verslagjaar deden zich geen epidemieën onder de schooljeugd voor. Het enige overigens onschul dige probleem werd veroorzaakt door het optreden van voetwratten, die waarschijnlijk te wijten zijn aan het binnendringen van virussen in de voeten tijdens de gymnastieklessen, die barrevoets warden genoten. De schoolarts vindt het niet nodig over de hele linie het dragen van gymnas tiekschoenen voor te schrijven. Dat zou alleen wenselijk zijn in de perioden dat het virus actief is en er een epidemietje dreigt. Zorgelijk vindt de schoolarts het, dat het ver schijnsel van de overvolle klassen zijn kop weer gaat opsteken. Voor een aantal kinderen betekent dit, dat zij bij de geringere aandacht die aan individuele begeleiding kan worden besteed, voor een te zware kracht proef worden geplaatst met alle psy chische spanningen vandien. Een veelbetekenend feit is het, dat de meeste leerlingen voor de scholen voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden afkomstig zijn van dichtbevolkte stadsscholen. (Van onze sportcorrespondent) HULST G. Hoefnagels, rechts back van de voetbalvereniging HVV '24 uit Hulst werd gekozen tot de beste sportman Van het jaar in de vereniging. Op de tweede plaats kwam M. de Burger en de derde plaats werd gedeeld door J. de Booy en J. Janssen. De vier prijswin naars ontvingen uit handen van HVV-voorzitter Th. Peeters een sporttas. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Op zaterdag 21 juni wordt in hotel-restaurant Code- rie in Roosendaal een vlasstudiedag gehouden. De dag staat onder leiding van de heer A.Ch.J. Wijffels, voor zitter van het bedrijfschap voop de vlasindustrie. Er zal verslag worden uitge bracht over de resultaten van ver schillende onderzoeken. Aan de orde komen o.m. de ras sen, de zaaihoeveeihei-d, de onkruid- bestrijding, het oogsten, het roten, zwingelen, spinnen en weven. De deelnemers kunnen nog een bezoek brengen aan het centraal proefveld in Langeweg en krijgen ruim de ge legenheid tot het stellen van vragen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zeeland zal geen moeite doen om het zwavelkoolstof- bedrijf Progil naar deze provincie te krijgen. Zoals bericht heeft de ge meenteraad van Amsterdam een ves tiging van Progil afgewezen omdat het vervoer van de explosieve zwa velkoolstof gevaren met zich mee brengt. Drs.M. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, geeft twee redenen voor de passieve houding van de Zeeuwen: 1 Zeeland wil geen oneer lijke concurrentie bedrijven en 2 wanneer je bij een omstreden vesti ging als die van Progil zelf het ini tiatief neemt heb je al meteen de nodige verplichtingen op je genomen. „Wanneer Progil aan een vestiging in Zeeland denkt dan weet men ons wel te vinden. Wij wachten gewoon af", aldus drs. Verburg. Uit zijn op merking, dat Zeeland niet van plan is qoute que qoute elke industrie te nemen, kan worden afgeleid dat Zee land op dit moment niet erg happig is op een vesitging van Progil. Delfzijl is dat daarentegen wel. Volgens burgemeester mr. A. van Bruggen van Delfzijl zou het Eem- mondgebied Progil veel better kunnen hebben dan Amsterdam. (Van onze sportredactie) OOSTENDE Vanaf volgend jaar zal er bij de Europese jodokampioen- schappen dopingcontrole worden toe- gepastt. De medische commissie van de EJU gaf dit advies gisteren aan het hoofdbestuur van de Europese Judo Unie, die zich akkoord ver klaarde. De controle zal steeksgewij- ze worden toegepast op twtee judo ka's en een door het lot aan te wijzen deelnemre. Er komt tevens een mo gelijkheid voor contra-expertise. Het bestuur van de EJU besloot tijdens het congres in Oostende ver der volgend jaar de Europese judo kampioenschappen toe te wijzen aan Oost-Berlijn. West-Duitsland heeft zich kandidaat gseteld voor 1971. Als de Westduitsers eventueel de wereld kampioenschappen toegewezen krij gen, organiseert Zweden de Europese titelstrtijd. Nederland is zeker van de organisatie in 1972. De NJJB heeft grootse plannen voor een voor-Olym pische wapenschouw (waarschijnlijk in voorburg). De jeugdkampioenschappen vinden volgend jaar in Joegoslavië plaatts. In 1971 is Zweden ook kandidaat voor het toernooi om de jeugdtitels. Als nieuwe leden van de EJU zijn IJs land en Noorwegen toegelaten. Al gemeen secretaris P. Bonnet-Maury werd met algemene stemmen herko zen. „VANAF mijn twaalfde jaar ben ik reeds een enthousiast biljarter en ik mag wel zeggen, dat ik het nog steeds met hetzelfde enthousiasme beoefen". Dit zegt de drievoudig biljart kam pioen van de Oostburgse biljartver eniging, de heer A. I. van de Gazelle. „Ik ben dit jaar voor de derde ach tereenvolgende maal clubkampioen geworden en ik heb er een aantal mooie prijzen aan overgehouden. Het is trouwens voor de eerste maal dat ik een dergelijke reeks successen heb geboekt, want het onderlinge ver schil is bepaald klein." „IN onze vereniging zijn spelers in een eerste en tweede klas verdeeld. Tien man in de eerste en tien man in de tweede klasse. Vanzelfsprekend heb ik ook een aanzienlijk aantal jaren in de tweede klas gespeeld, maar door routine en ervaring die je in de loop der jaren ongetwijfeld opdoet als je zo'n tijd actief biljarter bent, ben ik in de eerste klas terecht ge komen, en niet zonder resultaat zoals u aan deze mooie prijzen wel kunt zien." ..BEHALVE het biljarten mag ik ook het bollen als een van mijn grootste hobby's beschouwen. Dit spel, dat vooral in Oostburg erg populair is, is behalve een fijne sport om zelf te beoefenen ook een zeer sterke troef van de plaatselijke VVV. Een vreem de die het nooit heeft gespeeld, ver kijkt zich erg snel op dit spel. Want het wordt erg gauw onderschat. Maar de grootste moeilijkheid is de bol met een bepaald effect te gooien en het speel Nou, dat is erg moeilijk om heeft dus ergens wel met biljarten daar een antwoord op te geven." te maken, waar je eveneens met ef-LATEN we het er op houden, dat ik fect moet spelen. Wat ik het liefste voor beide sporten een zwak heb.

de Stem | 1969 | | pagina 3