E S GQ P HARD KOERSGEVECHT TUSSEN AMSTERDAM EN BREDA ympia s Pijnen bleef leider In algemeen klassement POGLAJEN„IK GELADEN" E3E1E11 SPORTTOTO IN VIERDAAGSE VAN DUINKERKEN Piet Hoekstra „Ik had geluk dat Leunis ook een lekke band kreeg Gevreesd Scholte aan de leiding Vleugels BARONIE-ZWOLSE BOYS |rzorgsters Geen angst Eerste stap GOVERS N.V. 23 DE STEW VAN ZATERDAG 17 MEI 1969 21 t"£ he montage-afdeling 1 montage-werkzaam- In wordt doorbetaald. C.A.O. in de ionds tussen 19 en 20 'OOM tel. 01640-6264 u 't beste schikken. smogelijkheden voor 12 jaar. rdient U reeds een sa- 38 bruto oer maand. voning en bewassmg, Inregelmatige diensten ptkleding gratis. and vergoeding van zover deze een bedrag oven gaan. Reling. ding moet zijn Inas, iinste drie jaar vervoig- i lagere school. ie branches, ngt de trainee een Idenkaderfunktie in de ïoling heeft daat stelt voor deze iet wenselijk dat u roolopleiding hebt ongehuwd. rgezeld van twee 8 binnen 10 dagen M DREESMANN NEDERLAND TRALE OPLEIDING Keizersgracht 216 AMSTERDAM iord kunt g rekenen. Piet Hoekstra: „Voor mü wordt het toch Fedor den Hartog". (Van onze sportredactie) BREDA Piet Hoekstra, de bon kige Fries was vorig seizoen de grote troef van de toen nog in functie zijnde baancoach Jan Derk- sen. Immers, Hoekstra ontwikkelde zich binnen een paar dagen van een goede wegrenner tot een ware mo tor van de nationale achtervolgings- ploeg; het troetelkind van Derksen. Hoekstra ging naar Mexico, maar het verwachte succes bleef uit. Hoekstra raakte er niet onderste boven van en heerst dit seizoen weer normaal op de weg. Alsof er geen Derksen met lovende woorden had bestaan. Gisteren heeft de 22- jarige Fries het eerste grote succes van dit seizoen weer binnen gehaald. Gelouterd als hij was door het uit rijden van een zware ronde van België, haalde hij gisteren aan het eind van de eerste etappe van Olympia's Tour door Nederland ver nietigend uit. Zeshonderd meter voor de finish sloeg Hoekstra de slag, die hij eigenlijk van Fedor den Hertog had verwacht. Hoekstra: „Ik rekende er helemaal op, dat Fedor, die de laatste weken uitstekend rijdt, weg zou •iaippen. Ik had mij er to taal op ingesteld. Toen dat niet ge beurde, ben ik zelf maar gegaan. Want ik ben, net als Fedor, ook niet sterk in de spurt. Ik moest dus wel." Hoekstra stapt daarbij, alsof het de normaalste zaak van de we reld is, rustig over het feit heen, dat hij ongeveer veertig kilometer voor Breda te kampen had met een lekke band. Hoekstra: „Ik heb toen, geloof ik, acht kilometer in m'n eentje tegen de wind moeten op boksen. Maar het ging erg goed. Ik voelde, dat ik op dat ogenblik in staat was om weer terug te komen bij de jachtgroep. Ik had geluk dat Cor Leunis ook een lekke band kreeg. Dat gaf een stimulans." Hoekstra gaat in de volgende rit ten niet in het defensief zoals ieder een zal verwachten. „Nee, dat heeft nog geen zin," zegt de Fries. „Het zou al te gek zijn, als ik nu al de leiderstrui ging verdedigen. Niet, dat ik geen vertrouwen heb in mijn ploeg. Als we het willen, dan lukt dat beslist. Maar het zou de hele koers verpesten." Piet Hoekstra heeft trouwens zo zijn eigen visie over de renner, die de uiteindelijke zege in deze Olym pia's Tour zal behalen: „Voor mij wordt het toch Fedor den Hertog. Die rijdt als een trein..." ROB VAN DEURSEN (Van onze sportredacteur) BREDA Olympia's Toer is twee favorieten kwijt. Harrie Jansen en Joop Zoetemelk. Om drie uur vrijdagmiddag paradeerden ze op het Amsterdamse Rembrandtplein (waar de start van de eerste etappe lag omdat de traditie dat wil) als de tweeling die zonder genade zou toeslaan, tegen half acht 's avonds waren ze de meest opzienbarende figuranten. Slachtoffers van een moordende fietspartij tussen Amsterdam en Breda. Slachtoffers van de werklust die renners met minder klasse in de henen bekroop. Slachtoffers van de toeterende wind. Slachtoffers van de koersont wikkeling die zelden op de openingsdag zo boeiend was als gisteren. Slachtoffers tenslotte ook van de onmacht. Ze, de donkere Harrie Jansen en de vlasblonde Joop Zoetemelk, gle den zijn-aan-zij over de meet toen winnaar Piet Hoekstra toonbeeld van wat een Fries aan onverzette lijkheid mag bezitten al ruim twaalf minuten binnen was. De klap bleek vernietigend geweest, en be grijpelijk, voor de gemoedsstemming. Harrie Jansen, anders spraakzaam en royaal lachend, kneep voorbij de witte streep nauwelijks in zijn rem men en stuurde zijn fiets meteen ver van de plaats waar hij vragen ver wachtte, die alles nog maar erger zouden maken. Joop Zoetemelk, zichtbaar nauwelijks vermoeid, ging de confrontatie niet uit de weg. Hij sprak zacht en kort. „Het ging ge woon niet. Ik kon geen kracht op brengen. Waar het aan lag? Ik denk aan het weekje rust dat ik moest ne men om een achillespees-blessure te laten genezen Zoiets doet je geen goed. Dat zie je nou wel. Ik miste de macht". De macht, die nodig was om een sensationele rit van 164 kilo meter bij te kunnen benen. Er werd binnen de 5 kilometer al een beroep op gedaan. lijk ongevaarlijke kopgroep als een moordbrigade. Binnen tien kilometer kreunde en kraakte het peloton. Er vielen gaten, er kwamen groepjes, er werd geploeterd onder de verschrik kelijke tempo-slag. En terwijl de jachten zich toespitsten kregen de assistenten van Harrie Jansen een voor een bandenpech. Het kostte energie, het kostte ritme, het kostte uiteindelijk twaalf minuten achter stand. Ofschoon de samenwerking in de kopgroep te wensen overliet, bereik ten de vluchters een voorsprong van 1 minuut, welk verschil zich overi gens zwak liet aanzien door de sim pele manier waarop men het kop- werk opknapte. Bij de Lekbrug dreigde het gebrek aan homogeniteit noodlottig te worden, doch eenmaal over het viaduct kreeg de groep (in tussen zonder de platgevallen Van de Buit en uitgebluste Heberlé en Diepenveen) vleugels. In Nieuwpoort (70 kilometer koers) JANSEN: meteen door was de voorsprong 1.45 op een ach tervolgende ploeg van vijftien en 4.15 op het derde pelotonnetje. Er ontwikkelde zich een adembenemen de strijd tussen de kopgroep en de vijftien jagers (Legierse, Hoekstra, Zantingh, Bennie Groen, Douma, Benjamins, Oosterhof, Van Venrooy, Sehoofs, Van Roosbroek, Vermeulen. Prinsen, Den Hertog, Van Zand beek, Janbroers en Westrus), die pas in de straten van Oosterhout, dertig kilometer voor de finish, tot een einde kwam. Pas toen gaven de sjou wers van de eerste kilometers zich gewonnen. De beloning voor de geweldige strijd, die ze maakten bleef uit want in de finale beheerst door ontel bare series demarrages waarbij Fe dor den Hertog het meest opviel heerste Piet Hoekstra, lid van de ploeg, die kort voor het einde bij kwam. Het werd een korte maar degelijke solo van de Fries, die al gehuldigd was toen Jansen en Zoete melk het parkoers opkwamen. Olympia's Toer was op dat moment twee favorieten kwijt. PETER HEERKENS. De uitslag: 1 P. Hoekstra (Batavus) 164 km in 3.45.34 (met bonificatie), 2 J. Moncere (Belg.) op 9 sec. 3 G. Roosbroek (Belg.) op 14 sec. 4 W. Prinsen (Vredeetedn) op 19 sec. 5 M. Venrooy (Olympia), 6 H. Benjamins (Caballero), 7 R. Cornelisse (Vrede- stein) 8 P. van Katwijk (Amsterdam) 9 P. v. d. Kruys (Smith's) 10 A. Duy- ker (Peugeot), 11 H. van Zandbeek (Skol), 12 B. Groen (Batavus) 13. F. den Hertog (Amstei) 14 R. Legierse (Batavus) 15. T. Tabak (Ketting), 16 J. Alimg (Drenthe), op 1.04.17 C. Leunis (Alympia) op 1.56. 18 W. Bra- venboer (Smith's) 19 G. Zantingh, (Batavus) 20 N. Vermeulen (Vrede- stein), 53. A. Wouters (Batavus), 64 F. Hoogerheide (Smith's), 67 L. Èm- bregts (Peuigeot. r -"■Ti- bi Piet Hoekstra gaat na 164 kilometer zware koers in de Trip van Zoudtlandtkazerne zegevierend over de streep. Toen, met de officiële start bij Ab coude nog maar net achter de rug, demarreerden veertien renners: Leu nis, Heberlé. Hordijk, Van Katwijk, Diepenveen, Aling, Duyker, Van de Kruijs, Bravenboer, Cornelisse, Dek ker, Van de Ruit, Tabak en de meest gevreesde buitenlander, Monscré. Het leek, geprojecteerd tegen het wed strijdverloop zoals dat meestal in de eerste rit is, een schamele poging. Het werk van al te ijverigen, die de straf van het peloton moeilijk zou den kunnen ontlopen. Daarom werd er weinig ophef gemaakt van de lekke band die Harrie Jansen in deze pe riode kreeg. Volgens afspraak lieten Van de Burgh, Hoogerheide en Van de Donk zich afzakken om hun kop man bij te staan op zijn weg. De situatie onderscheidde zich in niets van dergelijke voorvallen waar men tientallen keren in een koers mee te maken krijgt. Maar uitgere kend gisteren, in die rit van Amster dam naar Breda, werd het fataal. Op de kronkelige weggetjes langs de Vecht ontpopte zich de ogenschijn- ZOETEMELK: geen macht (ADVERTENTIE) GELDROP (A.N.P.) De uitsla gen van de partijen in de derde ron de van het toernooi om het Neder lands biljartkampioensehap ereklas se anker kader 71/2 te Geldrop lui den: enburg 300 14 75 21,43 15,86 20,00 15,33 75,00 4,50 25,00 13,83 is: punten moyenne Roodenburg 300 14 75 Van Nijnatten 222 14 88 He Kleine 300 15 84 Bessems 230 15 38 Scholte 300 4 173 Sundquest 18 4 18 W Unen 300 12 83 V an Leur 166 12 64 De stand na de derde ronde 1. Scholte Wijnen De Kleine ■J- Van Nijnatten jj. Roodennurg Besspms l Van Leur Sundquest 33,33 20,45 16,40 16,12 13,71 13.3" 8,57 8,51 ZONDAG 18 MEI om 14.30 uur Zal Baronie ook de laatste thuiswedstrijd winnen DEN HAAG (ANP) De mel dingstermijn voor sporttoto 39 is ver lengd tot volgende week vrijdag 23 mei. Er zijn inmiddels op het kantoor van de Nederlandse sporttotalisator in Den Haag 13 meldingen van 13 goede uitslagen ontvangen, 237 van 12 en niet minder dan 2456 van elf. Voorts menen 629 deelnemers in aan merking te komen voor de extra- prijs. DUINKERKEN (AP) René Pij nen heeft vrijdag in de vijfde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken zijn leiderstrui weten te behouden. De rit over 204 kilometer van Valen ciennes naar Duinkerken toverde een overwinning op voor de Belg Willy in 't Ven, die de spurt won van een kopgroep van tien man. De beslissende ontsnapping vond twintig kilometer voor het einde plaats. De attente Leen Poortvliet, die reeds na dertig kilometer sa men met Bucacki in de aanval ging en toen een voorsprong van ruim drie minuten opbouwde was de enige Ne derlander, die zich onder de vluchters wist te scharen. In de eindsprint leg de hij beslag op de derde plaats. De uittslag: 1 WiHy in 't Ven (Bel gië) 5.13.52 met bonif. 5.13.32, 2 Ro bert Bouloux (Fr.) met bonif. 5.13.37, 3 Leen Poortvliet (Nederland) met bonif. 5.13.42, 4 Johnny Schleck (Lux) met bonif. 5.13.47, 5 Pol Mahieu (Bel gië1 5.13.52, 6 José Catieu (Fr.) z.t., 7 /'alter Bouquet (België) z.t., 8 Willy Vanneste (België) z.t., 9 Roger Blockx (België) z.t. Het algemeen klassement: 1 Pijnen (Ned.), 2 Rossiers (Belg.), 3 Van Springel (Belg.), 4 Poulidor (Fr.), Wagtmans (Ned.). De Italiaan Polidori heeft giste ren de eerste etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Polidori finishte als eerste van het veld van 130 ren ners, onder wie de Belg Eddy Merckx en de Italiaan Felice Gimon- di, die getipt worden als de grote kanshebbers in deze ronde. Polidori reed de 140 kilometer van Garda naar Brescia in een tijd van 3 uur en 17 minuten. Hij werd gevolgd door een groep van veertien renners allen Italianen die 43 kilometer na de start uit het peloton ontsnapt waren. Merckx, Gimondi en alle an dere buitenlanders kwamen in het peloton aan de finish op meer dan een minuut achter de winnaar. Merckx, Gimondi, de Spanjaard Ju lio Jimenez en andere Italiaanse wielersterren zoals Vittorio Adorni hebben de eerste etappe opgevat als een kalm begin en hebben zich niet erg ingespannen. Zij reden voortdurend in de kop van het peloton en waren tevreden mot het controleren van de kopgroep (Van onze sportredactie) OOSTENDE Martin Pogla- jen heeft zich na de teleurstel lende finale om de Europese judotitel voor landenteams niet kunnen ontspannen. Integendeel, door de kritiek op zijn werk van de eerste dag, is de 26-jarige Heerlenaar nog meer opgeladen. Onder hoogspanning bracht hfj gisteren in Oostende de rustdag door. Massages en lichte training vormden voor hem de enige af wisseling. De resterende tijd ge bruikte hij om zijn wedstrijden van donderdag te analyseren om daarmee te voorkomen dat hij vandaag in het toernooi om de nersoonlijke titels voor de twee de maal taktische fouten begaat. Poglajen discussieerde niet over wat er donderdag in het Oostendese sportcentrum gebeurde. Hij filoso feert, trekt zijn conclusies. Voor zichzelf is hij er nu vast van over tuigd, dat hij vandaag alle twijfe laars het zwijgen zal opleggen. „La ten we eerst de individuele toer nooien afwachten. Dan zullen wij zien wie de sterkste is. In geen en kel internationaal toernooi heb ik tot nu toe teleurgesteld. Ik ben er ze ker van dat het morgen beter gaat". De ijzeren wil van Poglajen is in de judowereld bekend. Als de Lim burger iets in zijn hoofd heeft gezet, moeten er sterke kerels komen om hem te kunnen dwarsbomen. Dat be wees hij in '65 met een Europee: kampioenschap en in '67 met 'n twee de plaats op de wereldkampioenschap pen in Salt Lake City. In Oostende wil hij opnieuw laten zien dat hij tol de sterksten behoort. Aan voorspel lingen over de einduitslag wilde de uit Joegoslavische ouders geboren judoka zich liever niet wagen. Wel wil hij kwijt dat Bondarenko en Hofmann in ieder geval bij hem geen kans meer zullen krijgen. Als hij daarin slaagt is de Neder landse middengewicht al een eind want zowel Hofmann als Bondarenk' moeten tot de grote kanshebber worden gerekend. Poglajen heef geen angst meer voor ze: „Ik hel donderdag tegen die mannen te veel gelopen. Dat is anders mijn stijl niet maar ik kon niet in mijn eigen ritme komen. Morgen doe ik het weer op mijn eigen ouderwetse manier". Voor Poglajen betekent dat fel aanvallen van de eerste tot de laat ste seconde, meestal half geslagen worpen, maar sensationeel grondwerk Donderdag zette de Limburger zich ook voor de volle honderd procent in. Zijn aanvallen waren echter niet reden waarom ik voor de teamwed strijden zo hypernerveus was. Ik voelde aanvankelijk niet zo veel voor een plaats in het team. Ik wist niet of ik het twee dagen vol zou hou den nu ik nog niet helemaal aan het Europese judo gewend ben", al dus Poglajen, die er achteraf geen spijt van heeft gehad, dat hij toch deelnam. „Ik ben nu tenminste over mijn drempelvrees heen". Als zilveren medaUle-winnaar op de laatste wereldkampioenschappen voelt Martin Poglajen zich min of meer verplicht zijn plaats op het vol gende wereld toernooi (in oktober in Mexico) te verdedigen. Als hij er in slaagt om met een goede klasse ring in Oostende een retourtje Mexi co te verdienen, geeft Poglajen zich een goede kans op de hoogste plaats: „Ten opzichte van de Japanners ben ik in Japan veel wijzer geworden. De sterkste Japanners heb ik op de trainingen goed bestudeerd, als ze met anderen bezig waren. Zij hebben ook zeker fouten." Martin Poglajen: „Ik ben er zeker van dat het vandaag beter gaat". overtuigend, terwijl hij ook de tacti sche fout maakte door met een voor sprong te veel risico's te nemen. „Ik heb in die tien maanden dat ik in Japan ben geweest, geen wedstrijd kunnen maken. Mijn zelfverzekerd heid was ik kwijt. Dat was ook de De eerste stap op weg naar Me xico hoopt Poglajen vandaag te zet ten in zijn partij tegen de Tsjech Jakl. In de tweede ronde ontmoet hij al de Rus Zupachenko. Jan Snij ders krijgt het in het begin wat mak kelijker. Als de Eindhovenaar van de Italiaan Tavolucci wint, komt hij uit tegen Noris. Zijn derde tegenstan der is waarschijnlijk Bondarenko. Behalve het middengewicht wor den vandaag ook de partijen in het half-zwaar en zwaargewicht afge werkt. Peter Snijders lootte gunstig. Tot de finale van zijn poule is de Fransman Decherchi 2ijn zwaarste tegenstander. Ernst Eugster komt in poule B direct tegen de lastige Oost-Duitser Howiller. In de zwaarste categorie begint Wim Ruska als de grote favoriet. Zijn moeilijkste opponenten zijn on getwijfeld de Russen Kuznetzov en Onashvili. De 20-jarige Onashvili wordt door de Russen gezien als de opvolger van Kikn-adze. Dit jaar verwachten zij echter van hem nog geen eerste plaats. Dat geldt wel voor Kusnetzov, die 't Ruska in de ianden- wedstrijd al erg moeilijk heeft ge maakt. Dirk Eveleens begint te gen de Fransman Decleve. In de strijd om het kampioenschap alle categorieën dat zondag met de toernooien voor licht en half-midden- gewicht wordt gehouden krijgt Rus ka in de eerste wedstrijd ai een ou de gevaarlijke tegenstander de Rus Kibrotsachvili. Een bijzonder ongun stige loting, waardoor de twee sterk sten in de eerste ronde reeds tegen el kaar uitkomen. Het resultaat van de loting is voor de Nederlandse licht en half-midden-gewichten niet slecht. De indeling geeft Van der Pol en Gietelink een gunstig uitzicht op een medaille. THEO KLEIN van een afstand. Polidori, die zeer goed is in soloritten, nam op onge veer 40 kilometer van de finish plot seling de leiding. Het was zijn eerste etappezege in een Ronde van Italië. De uitslag van de eerste rit luidtt 1 Polidori (It.) de 140 km in 3 uur 17 min. 4 sec., op vijftien seconden: 2 Benfatto (It.), 3 Sgarbozza (It.), 4 Cavalcanti (It.), 5 Taccona (It.), 6 Neri (It.). 7 Chiappano (It.) op 29 seconden, 8 Boifava (It.), 9 Depra (It.), 10 Dalla Bona (It.), 11 Roncaglia (It.), 12 Pas- suello (It.), 13 De Rosso (It.), 14 Cattelan (It.), 15 Salina (It.) allen dezelfde tijd als Chiappano. Voor de aankomst van Olympia's Tour door Nederland in Breda werd op het terrein van de Trip van Zoudt landtkazerne een criterium voor nieu welingen en amateurs verreden. De uitslagen waren: nieuwelingen! afvalwedstrijid: 1 J. Akkermans (Nw.- Vossemeer) 2 H. van Dongen (Prin senbeek) J. Leijten (Chaam); blas- sementswedstrijd: 1 J. Akkermans 2 H. Prinsen (Harjk) 3 J. Leijten; tijdrit over een ronde: 1 H. van Dongen 2 J. Akermans 2 H. van Dongen 3 J. Leij ten 4 H. Prinsen 5 A. van Gurp (Bre da); amateurs: afvalwedstrijd: 1 B. Kroonen (Dordrecht), 2 K. Willem- se (Lage Zwaluwe) 3. T. Barten (Klundert), 4 J. van Veen (Werken dam), 5 J. Cooreman (Breda); klas sementswedstrijd: 1 J. Cooreman 2 W. Smeekes (Gilze) 3-4 T. Barten en B. Kroonen, 5 K. Willernse; tijdrit over e enronde: 1 T. Barten, 2 T. Schilper- oord (Zwijndreeht), 3 K. Willernse 4 G. van Hemert (Werkendam) 5 B. Kroonen: eindklassement: 1 J. Coo reman 2 W. Smeekes 3 T. Barten 4 B. Kroonen 5 K. Willernse 6 T. Schil- peroord 7 J. Vermeulen (Dongen) 8 R. Leijten (Chaam) 9 W. Dielemans (Prinsenbeek) 10 J. van Veen. JO DE ROO maakt in de Ronde van Midden-Zeeland op 6 en 7 juni zijn debuut als ploegleider. Hij gaat het A-team van de ren- en tour club Theo Middelkamp aanvoeren. (ADVERTENTIE) KARAAT CARAVANS Gebruikte caravans inruil financiering AUTOBEDRIJF Rooseveltlaan Tel. 01640 - 3355 - 5009 Bergen op Zoom

de Stem | 1969 | | pagina 23