EU WS I SHOW IN n.v. wagenchauffc Het natuurgeweld is slopend Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO -Privé -reken i up 6 7 AMRO BANK GEHEIM AGENT BEERTJE BROM BONZO Beste Claudi ia Elk dier legt een ei ilvift }i ji j 1 )BILISTEN iARAGE Middelbare Land- nbouwschool - Go# Een vreemde schilder TWEE POESEN Kardinaal Suenens „Rome heeft consequentie uit concilie niet getrokken 1 AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK s>y_ at 51 - GOES lag 14 mei 20-23 uur lag 15 mei 10-20 uur lag 16 mei 13-22 uur lag 17 mei 10-18 uur /RAAGD DE STEM VAN ZATERDAG 17 MEI 1969 13 Obele bobele bom, Ik heet beertje Brom Ik krijg over een poosje jongen, Waar ik als ze wat groter zijn heerlijk mee kan pingpongen En ik noem ze Sebastiaan, Max en Marcus Hé ik heb er niet op gelet waar ze zijn nu net geboren Nu zul je wat gaan horen. Ze gaan huilen, Wat hebben ze leuke muilen. Na een paar daagjes zijn hun oogjes open En proberen ze ook al een beetje te lopen. Na een paar weekjes mogen ze er ook al uit. Op zoek naar buit. Ze leren de buit al aardig zoeken, Maar niet uit heel geleerde boeken. Ze liggen vaak te rollen in het gras. En dan voelen ze zich in hun sas. Als je nog eens in Artis komt, Kijk dan maar eens heel goed rond. Je zult ze zeker vinden Te midden van een troepje vrinden. Claudia Naring Vondelstraat 80 Breda, 10 jaar. Geheime agenten krijgen een zeer zware training voordat ze uitgezonden worden om opdrach ten uit te voeren. Ze moeten niet alleen enorm oppassen voor hun eigen veiligheid, maar ze moeten ook een geweldig geheu gen hebben. Kijk nu eens precies één minuut naar de voorwerpen op het plaatje. Leg dan de krant opzij en probeer of je je nog kunt herinneren welke voorwer pen er op de tekening staan. Pro beer dit eens samen met je vriendjes of vriendinnetjes dan kun je er een leuke wedstrijd van maken. Veel succes! tf Wat een boze brief heb je me nu gestuurd. Je hebt wel een beetje gelijk. Heel dikwijls krijg ik brieven met verhaal tjes die echt in een boek staan. Meestal weet ik dat en dan komt het natuurlijk niet in de krant. Maar ik heb ook niet alle boeken gelezen en dan gebeurt het wel eens dat er iets doorglipt. Begrijp je dat? Krijg je bij de politie echt boterhammen met groene zeep? Dat wist ik niet. Maar het lijkt me niet zo lekker, dus_zal ik nog^masr eens!'ex tra goed oppassen. j3ulle| de andere kinderen dat, dan fook doen en geen verhaaltjes die overgeschreven zijn opstu ren? Afgesproken? Veel groetjes van José. B0-6? 3RTBEDRIJF SCHEERDERS Stoppeldijk Tel. OllC an nieuwe leerlingen kan uni a.s. bij de direkteur der s Iroene Jager 8, te Goes, tel. u te dient vermeld te worden of mdbouwschool of de 2-jarige 'ericht op de fruitteelt en ë10 ;en. ;n t.a.v. de vooropleiding: j, in het diploma van een lagere wschool, of j van overgang van de 3e n een Ulo-school, of r de I van overgang van de 2e naar en H.B.S., of 5 opleiding van overeen tmaboekje zal op aanvraag zonden. B19-6? Op het plaatje zie je vier dieren: een haai, een kievit, een kikvors en een kip. Elk dier heeft een ei gelegd, maar welk ei hoort nu by welk dier? Probeer eens of je dat uit kunt zoeken. De oplossing is: 1 hoort by 4 2 hoort by 1 3 hoort bij 3 4 hoort bij 2. Het gebeurt niet dikwijls dat je een olifant een schilderij ziet maken, maar afgezien daarvan, zijn de twee tekeningetjes ook niet precies hetzelfde. Het linker plaat je mist vijf dingen die wel op het rechter staan. Kun je de verschillen vinden? •}od op ui ^seavjijjoa uog Tuappqos }oq do JjojAjJOA uog 'lodjjoA uoo uba psApireq }ojj •juejlfo op UBA OQ •UBUI op UBA tod OQ :s! guissojdo OQ Er waren eens twee poezen Ze waren soms lief, en soms stout De grote poes zei tegen de kleine poes Ga je mee de wijde wereld in? Goed zei de kleine poes, als je me maar niet alleen laat? Nee dat zal ik echt niet doen We zijn toch immers goede vrienden En je alléén laten doe ik niet De volgende dag gingen ze op stap Ze namen 2000 dukaten mee Maar de kleine poes zei tegen de grote, ik heb geen geld bij me Dan krijg jij 1000 dukaten van mij, vind je dat goed zei de grote poes Mij best zei de kleine poes Ze kwamen bij de eerste herberg Ze namen kippesoep en een botje met vlees en toe nog warme melk E een mandje met dekens en kus sentjesdat was lekker warm En ze gingen toen slapen Ze waren weer thuis van hun vakantie Ze gaan het volgend jaar weer En ze leefden nog lang en gelukkig. Gerda Mulder, E. de Bruinstraat 2, jlgjjUfc Naarden '•■""Bk*1 12 jaar Iedere sportwedstrijd is een slijta geslag, het „moei-maken" van de te genstrevers. Dit geldt voor voetbal en voor wielrennen, voor tennis en voor zwemmen, aj wordt bij dit laat ste zozeer niet gezweten. Ja zelfs voor schaken en met de kaarten spe len. Ik heb oprechte kikkers, ik be doel rikkers gekend die 's nachts om half twee, met natte rug en doodver- sleten thuis kwamen, bij die mannen zat de vermoeidheid meer in hunne kop en denk nu niet dat het van de pintjes gekomen was, want in het vuur van 't spel worden die nag niet eens aangeraakt. Petros jan traint zich aan de rek stok en Spasski werkt met paard- sprongen aan de evenwichtsbalk. In de duivensport, wil ik maar zeg gen, is het niet anders. Ieder serieus concours is een afvalrace; hij wiens „asem" seffens begint te piepen als een fluitketel kan weldra geen slag van de pedalen meer mee en aan de eindmeet, alwaar de prijzen worden uitgedeeld is hij niet met zijn pre sentie aanwezig. Krachtenslopend is de competitie en onmeedogend het natuurgeweld. Ik spreek over zulke dingen graag met de gevreesde Bredase sloper Harrie Gijzen. Wie zijn naam noemt, hoort de motoren van zijn bulldozers alreeds donderen. Maar voor wie hem kent, is hij even zachtmoedig als zijn duiven. Laats vergeleek hij ze met een oude Brabantse boer derij. Als Harrie eenmaal komen moet doorgaans ver versleten natuurlijk, maar toch nog onverwoenstbaar in (Van een onzer redacteur) BRUSSEL „De spanning tussen het centrum te Rome en de kerk van de periferie is reëel en ze schept een ernstig onbehagen. Ik geloof, dat het fundamentele probleem dat ons scheidt, een theologisch probleem is, een van meet af verschillende kerkopvat ting". Aldus kardinaal Suenens (64), aartsbisschop van Mechelen-Brussel in een interview. Hij meent dat de kerkleer, die door het concilie is uitgewerkt, onvoldoende tot de leiding van de kerk en meer bepaald tot de Romeinse curie is doorgedrongen. „In het centrum blijft de overheersende tendens sterk gekenmerkt door een formalistische, juridische kijk op de dingen", zegt kardinaal Suenens. Zulks in tegenstelling tot de visie die vanuit de periferie naar het centrum gaat: „Deze ziet de kerk allereerst als een evangelische werkelijkheid in haar diep geestelijk en sacra menteel mysterie". Een en ander wreekt zich in de verhouding tussen pauselijk primaatschap en bisschoppelijke collegialiteit: Suenens meent, dat Vatieainum 2 de consequenties van de nieuwe visie voor de paus onvoldoende heeft uitgewerkt. „Dat is een ernstige leemte waar we op het ogenblik mee te kampen hebben", Volgens hem moeten de particuliere kerken openlijk en collectief geraadpleegd worden bij het opstellen va,n documenten, die van levensbelang zijn voor de hele kerk. De bisschop, die zich hoofd van zijn plaatselijke kerk weet, kan voor moeilijke problemen komen staan, bij het bepalen van zijn hou ding tegenover het centrale gezag b.v. wanneer de wensen van die kerk stuiten op bestaande kerkelijke wetten. „Men zal hem vragen de wegen vrij te maken en hij zal moeten antwoorden dat er geen mogelijkheid bestaat, de universele wetten plaatselijk aan te passen, dat experimenten, die zouden kunnen leiden tot een soepeler toepassing van die wetten niet toegestaan zijn, dat de wet tot nader order voorrang geniet boven de ei^en van het concrete levenEen dramatische situatie, die de armslag van de naconcildaire pastoraal beknot en de kritische proteststromingen in de hand werkt, die „per fas et niefas" (zonder onderscheid) de politiek van het voldongen feit aanprijzen". Kardinaal Suenens kan het binnenkerkelijk protest wel begrijpen, gezien de rechtsdwanig waaronder de gelovigen lange tijd hebben geleefd! Een oplossing ziet hij in de erkenning van het subsidiariteitsbéginsel en in de invoering van z.g. kaderwetten, die ruimte laten voor een nadere uitwerking in verschillende kerken. Hij meent dat de wijze waarop de paus gekozen wordt, opnieuw moet worden bezien in het licht van de bisschoppelijke collegialiteit. Dit geldt ook voor de keuze der kardinalen: men voelt het onbehagen iedere keer dat een nieuwe be vordering van kardinalen wordt, aangekondigd. „Het is een voorbeeld van een beslissing die genomen wordt volgens objectieve criteria die niemand kent, buiten alle dialoog om". De kardinaal laat zich verder kritisch uit over het statuut van van de nuntii en vindt hun functie „niet vrij van problemen", vooral op binnenkerkelijk gebied. Als er echt broederlijke betrekkingen tussen de paus en de bisschoppen conferenties bestaan „zal het dan nog inodig zijn, een permanent inspecteur bij het episcopaat van elk land aan te houden?" Tot slot ziet kardinaal Suenens ruimte voor het binnenkerkelijk protest. Het is in de allereerste plaats een verontruste oproep, -ons vrij te maken van al wat in onze structuren en in onszelf niet beantwoordt aan de christelijke eenvoud, vrijheid en broederlijk heid". de binten en soms nog gaaf in het gebeente, ik bedoel gesteente. Wijlen mijn oude vriend Henri 't Sas, bij wie ik jarenlang dagelijks over de vloer kwam, verbleef met zijn gedachten bij de kirrende vogels in het Hooglied van Salomo of met een gedicht, voor hem bleef dat gelijk want hij maakte ze allebei. Volgens Harrie Gijzen is een duif een natuur monument, hieruit blijkt wel dat hy veel te maken heeft met heren van Monumentenzorg die er trouwens, dat geeft hij eerlijk toe, meer ver stand van hebben dan hij. Welnu, als ik op mijn duvekalen- der kijk, komen de slopende kracht- tingen naderbij. Op 25 mei vliegen onze zuiderburen, de Belzen, alreeds uit Bourges en uit Chateauroux. Voor een Quievrainist zijn dat indrukwek kende namen, sommigen peinzen al reeds dat ze in de Kongo liggen en voor hen is dat wel een bietje te wijd. In de Z.N.B. stond Pont St.-Maxen- ce op het program, zo rond de drie honderd kilometers.De Bredase Bond had 2832 effectieven in de strijd ge worpen en L. Aarts smaakte het zoet der overwinning, 2. Leon Oo- mens, 3. M. J. Puffer, vervolgens pakt W. Gorissen er een tot twee knaken, wiens voorbeeld wordt ge- volgd door Kiske van der Wulp, 5 en 16 P. Hojka, 7. C. Kouwenberg, 8. J. Ie Grance (stop), 9. J. van Oos terhout, 10. M. Puffer, 11. J. de Graaf 12. W. Remie, 13. C. Nolten, 14. A. S. Bouman, 15. C. Brosens, 17. M. van Gerven, 18. H. Boelhouwers, 19. G. Stevens, 20. Bos-Wenmekers, 21. Jac. Oomens (koos) 22. P. Hermus, 23. Adr. Balemans, 24 W. Gorissen, 25. A. Derks, 26. P. de Kort (plafoneur), 27. J. Martens, 28. Jam Merks, eigen neef van Eddie, 29. F. Vrins, 20 L. Nuyten enz. De serie van honderd is voor Janus Balemans, opvolger Piet de Kort, die tevens het harde voorwerp pakt van honderd daal ders. De Union van Antwerpen vloog Me- lun, iets achter Parijs in het bos van Fontainebleau, gekend uit de tijd van Hendrik 2 en Diane de Poitiers. Vermoedelijk heeft Raymond Mous te Ekeren daar niet bij stil gestaan toen hij den eerste pakte, een mens zijn kop staat wel eens naar wat an ders, opvolger Corneel Vervoort te 1 Ekeren, 3. Jef Bruyninckx te Kapel len, 4. Jos Mees te Bels Put, 5. Ve- nis-Van den Bogaert te Hdevenen, 6. Raymond Simons te Kapellen, 7. Hi- laire Van Gijsel te Klimge, 8. Toon Ja cobs te Ekeren, 9. Amandus van Broeokhoven te Ekeren, tO. Adolf De Backer te Kemzeke-Waas enz. Gust Martens te Melsele en Jef Dil len te Wijnegem zijn met de grote centen lopen, het is de eerste keer niet. Het meeste wordt er gepould in Lier en alhier steken de Gebr. van Loock te Pulderbos de neus aan 't venster, maar potten worden er indirect nog oiet gebroken. Frans Wouters te Ramsel krijgt de schoonheidsprijs van de week, In de grote bond te Aarschot vloog hij van Pont St.-Maxence 1234568 10 13 15 enz. Er vlogen 501 oude en 217 ja rige duiven Effenaf terribel. Dongense Bond op Pont met 533 dui ven: 1 en 10 L. Suiker, 1 17 J. Koe nen, 3. Vebro, 4, 19 P. Sprangers, 5, 11 W. de Bont, 6, 23 G. de Hoon, 7. W. Boer, 8. A. Verharen, 12. J. van Gooi, 13, 18 F. van Hoppe, 14. C. van Gerven, 15 Jan Corssmit enz. Oosterhoutse Bond met 1969 duiven 1 en 14 H. Bakx Zn., 2. M. Kops, 3. P. Snoeren, 4. L. Damen, 5. P. Kore- mam, 6. C. Flintrop, 7. M. Willart, 8. L. van Rijthoven, 9. C. van Dongen, 10. Fl. van Vugt, 11, 24, 27 Joh. Stoop, 13. W. van Gooi, 14. J. Oo- mes, 16, 23 Ant. van Halderen, 17. J. Strik, 18. J. van Wanrooij Wzn., 19. W. Smarts, 20. G. Brenters, 21. B.S.B. 22. F. Geerts, 25. W. Scherders enz Ginneken en Ulvenhout met 566 duiven: 1. Gebr. Graumams, 2. C. Paulussen, 3. J. Vrheijen, 4. F van Gils, 5. G. de Rooij, 6. B. Jansen, 7. Jac. de Kort, 8. C. van Dijk, 9. J. van Gils, 10. Chr. Martens, 11. B. Paulussen, l2, 21 J. Smeekens, 13. K. Graumans, 14. Dré Antonissen, 15, 18 J. van den Broek enz. Reisduif te Lage Zwaluwe: 1. C. Heil, 2, 6, 14 J. Tabak, 3. P. den Rooijen, 4. G. den Rooijen, 5, 16 J. Weiland, 7. A. Maas, 8. F. Kortsmit, 9 en 10 H. Tabak, enz. Raamsdonk etc. vloog Noyon: 1 en 5 Verschuren, 2. M. van Meel, 3. B. van Leeuwen, 4. A. Weeland, 6, 16 J. Kieboom, 7. D. van Dongen, 8. M. van Kruysen 9, 13 C. Broeders, 10. Jac. Schipperen, 11. C. Krooswijk (met zijn gevreesd „stekelvarken") 14. C. van Gils, 15. A. Boelaars enz. Vliegsport te Steenbergen met 830 duiven op .Pont St.-Maxece: 1 en 25 A. Gorissen Jzn., 2 en 9 de kam pioenen van de Z.N.B. Gebr. De Groot (Lille), 3. M. Luyckx (kuip) 4 en 6 Chr. de Jong, 5. M. Baardmans, 6. J. Tixier, 7. H. van Agtmaal, 8 G. van Os, 10. C. Baten, 11. P. Koole, 12. F. Adriaansen, 13. J. Ernest, 14. A. van Bergen, 15 idem dezelfde 17. Jac. Rooms, 18. P. van Agtmaal, 19. A. Gorissen Wzn., 20. C. van Bergen, 21 M. Brocatus, 22. F. Geertse 23. A. de Baat, 24. G. van Erp, enz. Toontje Gorissen en de Lille schij nen alhier de kluit te willen verdelen. Tn Cadzand beleven wij hetzelfde on der de grote kampioenen A. de Putter en A. Duininck, die blijven ook maar draaien tot alles karnemelk is. Dui ninck vloog twaalf prijzen: 6 10 13 14 15 21 enz. en Putter tien: 8 20 25 27 29 enz. Jef van Sweefelt te Tessenderloo geeft zijn duiven na thuiskomst iets in het drinken (lichte Cats?) doch de dinsdag krijgen zij soep van brandne tels, zuring en ajuin. Ze schijnen er hard op te vliegen. Legt het maar uit. Onder de titel: Waarheden, schrijft iemand in „De Duif" het volgende: „Er kunnen uiterlijk verschillen zijn onder de stammen: kleur van pluim, inplanting van de ogen, neuswrat- ten: en wat weet ik al. Maar al het overige waar het tenslotte op aan komt, is identiek! Met andere woor den: in de dingen waar het bij een duif op aankomt, bestaat er tussen kampioenen enerzijds en vodden krawaten -anderzijds, niet het minste verschil. De man die deze en derge lijke enormiteiten schijft, schijnt daar rustig op te gaan slapen. Zalig zijn de onwetenden! (want ze kennen een duif niet oit een kraai). Concoursbond Zuid-Bevelanid meit 1947 duiven op Clermont, 1 en 3 A. de Leeuw te Hansweert, zet er duchtig de tanden in, 2. J. Polfliet, 4. L. Schmid, 5. A. Janse, 6. J. Buysse, 7. gebr. Oele, 8. Sorber-Huissen, 9. F. Dommachet 18. P. Ridderhof 11. H. Sentes, 16. J. Lindenberg, 13. P. van Os, 14 J. Pauwe, 15. Joh. Meijer, 16. P. Wilde- boer, 17. J. Wisse, 18. F. Jansen, 19. J. Voois en 20. P. Kakebeeke enz. Ik geloof dat ik hier van de week maar bij moet lalten. Allemaal goeie. DEN BRUINEN In Berkeley in de Amerikaanse staat Californië is de Nationale Garde in staat van alarm gebracht nadat onge veer 500 politiemannen vijf uur lang slaags waren geweest met 3000 demonstranten. De politie werd van daken bekogeld met stenen en flessen en maakte zelfs gebruik van traangas en jachtgeweren. Sommige betogers werden door hagel getroffen. (ADVERTENTIE) gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); 2 geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u 5 Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; r op het dagafschrift; 33%% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6/4% rente; 4 een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; 1 AMRO-Lening; de 8 uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. - -r

de Stem | 1969 | | pagina 11