VARENDE ZEILSCHOOL OP VEERSE MEER I t il iB Expositie Heeren te Middelburg Koelwatersysteem voor Dow Chemical rtkop f tkopf teert: [GttG om urvan ar weer ven te aigen, Togo na overwinning terug in tweede klasse Midden-Zeeland 2 stappen achteruit, 3 stappen vooruit KORFBALCOMPETITIE Pony( voor uw haar Eigen zwembad voor Westerschouwen rconcoï in Axel Scheldemondrace voor teams in Breskens Oriëntatie over onderwatersport in Goes Reimerswaal Veel informatie Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 248,- tot 881,- jpyTT™ Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. 700 wandelaars bij bondswandeling Loodsentoernooi IJmuiden- Amsterdam winnaar levendige derings- en nsparante steviger Color Set Kleur f 1.25 Transparant fl.- Set brengt de kleur r tot nieuw leven, rstevigt Palette uw Üette Color Set capsel steviger en eilige Palette-voor tooierhaar. DE STEM VAN WOENSDAG 14 MEI 1969 (Van onze correspondent) KAMPERLAND Het binnen vaartschip de „Tanja" heeft 30 jaar op Nederlands drukste waterwegen tussen Rotterdam en Antwerpen ge varen en werd gebruikt voor het ver voer van vooral veevoeder. Het gaat nu een heel andere toekomst tege moet. De vorige eigenaar, een van de in binnenvaartkringen bekende Ver- meulens uit Middelburg, heeft het 233 ton ruime schip overgedaan aan zijn 25-jarige dochter Puck Vermeulen en haar man Hans Jotigepier (24), De twee nieuwe eigenaars van de „Tanja" zijn vorige weeik in het hu welijksbootje gestapt en gaan nu op dezelfde boot een zeilschool exploite ren met als ligplaats Kamperland. Het westelijke deel van het Veer- semeer is dus nu ook verrijkt met een opleidingscshool voor zeilen. Het moederschip de „Tanja" biedt plaats aan 42 leerlingen, vijf instruc teurs plus de stuurman en leider van de school Hans Jotigepier en zijn vrouw, de tweede stuurman, tevens kokkin, zeilinstructrice enz. Op de 36 meter lange en 5 meter Het ruim van de Tanja wordt ingericht als „Zeilinternaat". brede boot worden tijdens een cur susweek iedere avond theorielessen gegeven. Het zeilen in praktijk gaat door middel van B.M.'ers. De kloek met zijn kuikens, of beter gezegd het binnenvaartschip met zijn B.M.'ers, zal vanaf Pinksteren op het Veerse Meer te zien zijn. Dat er op het Veer. se Meer nog behoefte was aan een zeilschool lijdt geen twijfel. De eerste cursusweek was al snel volgeboekt. (Van een onzer verslaggevers) HAAMSTEDE Het gaat er naar uitzien dat men in Westerschouwen gaat ijveren voor de bouw van een eigen overdekt schoolinstructie- zwembad. De op Schouwen-Duive- land ontwikkelde plannen voor de stichting van één groot centraal streekzwembad in Zierikzee hebben om diverse praktische reden in Wes terschouwen geen bijval gevonden. De commissie „Overdekt zwembad Schouwen-Duiveland" heeft tever geefs geprobeerd, b. en w. van Wes terschouwen van standpunt te doen veranderen. De bezwaren, in hoofd zaak neerkomend op het feit dat de schooljeugd voor het instructiezwem- men steeds lange reizen zou moeten maken, terwijl de bevolking van Westerschouwen aan het overdekte bad in Zierikzee nauwelijks iets heb ben, konden niet worden weerlegd. Omdat b. en w. van Westerschou wen zich kunnen voorstellen dat de raad toch nog aerzelt om het plan van de commissie „Overdekt zwem bad Schouwen-Duiveland" definitief af te wijzen, is er een tussenvoorstel aan de raad gedaan. Gevraagd wordt, in principe het plan van de commis sie onvruchtbaar te achten, met in achtneming van een bedenktijd van een half jaar. In die periode zouden b. en w. met spoed moeten onderzoe ken of realisering van een eigen schooninstructie-zwembad in Wester schouwen mogelijk is. Daarbij zal niet alleen worden nagegaan of er een overdekt bad in zit, maar ook de mo gelijkheid van stichting van een open en verwarmd bad nagegaan. (Van onze korfbalmedewerker) TERNEUZEN In de competitie van de Zeeuwse Korfbalbond zijn weer belangrijke beslissingen geval len. In de eerste klas deed Zuidwes ters zijn sportieve plicht en hield het nog in degradatiegevaar verkerende Stormvogels zij het slechts met moei te er onder (35). Tjoba H kon het net niet redden tegen Animo H. Met 12 wonnen de Souburgers him laatste wedstrijd. Blauw Wit I was niet opgewassen tegen Vedo I. Vedo won met 15 en de duidelijke schei ding tussen de kopgroep van vier en de rest bleef bestaan. AXEL De ponyclub „de Klop pertjes" te Axel heeft de organisatie op zich genomen van een Pony Con- oours Hippique, dat donderdag a.s. wordt gehouden Toen de ledenvergadering het be stuur verzocht oen aergelijk evene- ■uent te organiseren, deelde bet be- ioiur mee' me' een kapitaal van gulden een dergelijk concours n'et haalbaar zou zijn. Dank zij de spontane medewerking van vele goe de gevers uit Axpj en omgeving, kan men op Hemelvaartsdag toch gemeten van een hippisch feest voor de Zeeuwse jeugd. Vanaf 9 uur kunnen de liefhebbers hun hart ophalen aan afdelings- en individuele dressuurproeven, terwijl tevens het voorspringen in de och tenduren plaats zal vinden. Het mid dagprogramma zal om 14 uur offici eel geopend worden door jhr. mr. L. Quarles van Ufford, de voorzitter van de Gewestelijke Bond Zeeland van Landelijke Rijverenigingen waarna de jeugdige ruiters hun krachten zullen meten in spelen, springconcoursen en behendigheids- edstrijden. Ter afwisseling zijn spe- ïaal uit Limburg overgekomen po- vluchters van 4e Limburgse draf- n rensport te zien. Een van de hoogtepunten zal zijn een parade an alle deelnemers onder comman- d° van J. de Feyter. „„j ,cc>nc(>urs zal worden verreden onder het reglement van de Konink- Tj .Nederlandse Federatie van andalijke Rijverenigingen. (Van onze correspondent) BRESKENS Door de water sportvereniging Breskens is onder goede weersomstandigheden de Scheldemondrace gehouden voor teams. Het betrof hier de wedstrijd om de Breeoncup voor de individuele deel nemers. De afstand bedroeg 34 mijl en er waren 28 deelnemers aain die start. Vanuit Breskens ging het naar Deurlo en de bol van Heist waarna teruggekeerd werd naar Breskens. De teamwedstrijd werd gewonnen door RYCB uit Antwerpen; de Bree oncup ging naar Breeyl van de heer Beukelaer uit Antwerpen. De uitslag is verder: teams: Bree- gel van de Beukelaar Ras Bona vain Markens en Hestia van v. Beuningen. Klas 1 en 2: winnaar Tounerre de Breskens vam Vroon. Klas 3: BreeylI van de Beukelaer. Klas Darrnae van Mirtiens. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Zeeuwse Vereniging voor Onderwatersport heeft in Slot Ostende te Goes een oriëntatiebijeen. komst gehouden over de onderwater sport. Enkele tientallen belangstellenden lieten zich voorlichten, aan de hand van geëxposeerde duikuitrustingen, foto's en vondsten. De onderwater sport neemt de laatste jaren in Zee- land steeds meer toe. De praktische opleiding voor kan didaat-duikers begint morgenavond in het gemeentelijk zwembad te Goes, De eerste buiten-waterexcursie voor gevorderden vindt plaats op zondag 18 mei om 10.00 uur aan het Goese Sas. Stand: Zuidwesters I 1630 Togo I 17—25 Animo II 18—24 Vedo I 16—22 Blauw Wit I 16—15 Tjoba II 14—14 Stormvogels I 1512 Luctor I 1510 Atlas I 166 Olympia I 150. In de tweede klas won Swift IV de bijzonder belangrijke wedstrijd te gen Swift III. Het was met 45 op het nippertje, maar de vierlingen hebben het nu helemaal in eigen hand en waarschijnlijk zullen ze op stomen naar de eerste klas. KVL le verde </ok al een goede prestatie. Na vorige week Volharding de winst af handig gemaakt te hebben, won men nu van Zuidwesters II met niet min der dan 83. Hierdoor is voor hen de competitiehemel een stuk opge klaard. Blauw Wit II is niet op het goede pad van enkele weken terug doorgegaan en leed nu een 14 ne derlaag tegen Animo III. Ze zullen zich niet meer weten te redden en degraderen naar de derde klas. Stand: AU Ready 1319 Swift IV 9—16 Swift III 15—12, Animo III 1010, Zuidwesters II 1010, KVL 139, Volharding 128, Blauw Wit II 10—4. In de derde klas A won Atlas II met grote cijfers van Animo IV. Het werd uiteindelijk 211. Stand: BKC 12—22, TOP 10—17, Ondo II 1213, Stormvogels II 1211 Atlas II 11—9, Tjoba III 10Z8, Ani mo IV 12—8, Vedo II 10—0. In de derde klas B viel de beslis sing. Togo II nam in de wedstrijd te gen Luctor n een 2-0 voorsprong, vooral door het goede werk van het middenvak. Luctor vocht in de twee de opstelling, waarin de Goesenaren niet veel kans meer kregen terug en kwam weer gelijk. In de slotfase nam Togo II weer de leiding en gaven de winst en het kampioenschap niet meer uit handen. Togo n volgend sei zoen weer in de tweede klas terug. Olympia II revancheerde zich voor de vorige week geleden nederlaag en versloeg Tjoba IV met 93. Stand: Togo II 1018, Lucor II 10—13, Olympia II 10—8, Tjoba IV 10Z6, Zaamslag 105. Bij de junioren bond Swift II Atlas aan de zegekar met 37. Volharding II bleef tegen Togo op nul staan. Togo maakte er. zes. Stormvogels versloeg Animo met 52 hetgeen toch wel een verrassing is. Stand: Swift II 1222, Togo 1418 Volharding I 1216, Animo 1213. Blauw Wit 1113, Atlas 1110, Stormvogels 107, Swift I 113, Vol harding II 111. De uitslagen: le klas: Stormvogels I - Zuidwesters I 35, Tjoba II - Ani mo II 12, Blauw Wit I - Vedo I 15; 2e klas: Blauw Wit II - Animo III 14, KVL - Zuidwesters II 83, Swift III - Swift IV 4—5; 3e klas A; Animo IV - Atlas II 2—11; 3e klas B: - Tjoba IV 93; Junioren: Volhar- Luctor II - Togo II 23, Olympia II ding II - Togo 06, Atlas - Swift II 37, Stormvogels - Animo 52; Ad- spiranten B: KVL - Atlas 05, Ani mo B - Zuidwesters 05; Adspiran- ten D: Volharding - Blauw Wit B 30; Adspiranten E: Zaamslag - To go C 70, Tjoba B - Olympia B 23; Pupillen A: Stormvogels A - Animo hip 1—0, Tjoba A - Tjoba C 8—0; Pupillen B: KVL - BKC 1—0; Pupil len C: Tjoba B - Olympia 30, Vol harding - Blauw Wit B 10, Zaam- 1 slag - Togo 1—0. In de serie Tussen Afsluitdam- men en Deltadijkcn, van de hand van M. H. Wilderom ing., is deel 3 verschenen. Het handelt over Midden-Zeeland. De eerste delen bestreken achtereenvolgens Noord- Bevcland en Noord-Zeeland. Het vierde deel, over Vlaanderen, is in voorbereiding. Ook dit deel is het resultaat van een omvang rijke historisch waterstaatkun dige studie. De geschiedenis van Midden- Zeeland is altijd sterk gebonden geweest aan de waterstaatkundi ge ontwikkelingen in het gebied. Bedijkinge, gaven de Zeeuwen meer ruimte om te leven. Dijk doorbraken brachten hen weer tientallen jaren achterop. Het boek (een pil van meer dan vier honderd bladzijden) is een lang, maar onverminderd boeiend ver slag van de eeuwig durende strijd van de mens tegen het water. De „struggle for life" blijkt voor al uit het ontstaan van de ver schillende polders, het aaneen smeden van eilanden tot steeds grotere gebieden, de gevolgen van oevervallen, afschuivingen, storm vloeden en inundaties. Het is al tijd een kwestie geweest van drie stappen vooruit, twee stappen ach teruit. De Boonepolder bij de Bie- zelingsche Ham bijvoorbeeld. De polder werd op het eind van de 16e eeuw bedijkt. De oppervlakte bedroeg 42 ha. De eerste over stroming dateert van 1628. Ande re overstromingen volgden in 1656 1666, 1682, 1705 en 1715 Dijkvel len traden op in 1716 en 1718. De polder kon telkens worden her- dijkt, hetgeen met heel wat land- verlies gepaard ging. Na de dijk- val in 1718 was er van de oorspron kelijke polder nog maar 15 ha overgebleven. Zelfs dat restant moest nog twee inundaties onder gaan: in 1808 en 1825. Een ander sprekend gegeven: sedert 1825 zijn langs de kusten van Walcheren en Zuid-Beveland 218 dijkvallen en oeverafschuivin gen geconstateerd Voor 1825 zijn bij dijkvallen o.m. een deel van oud-Arnemuiden (1438) een stuk stadsmuur van Veere (1506) en de kruittoren van Veere (1630) in de diepte verdwenen. In 1943 en 1945 verdwenen plotseling grote stukken zeedijk bij het Goese Sas onder de waterspiegel. In het eer ste geval hadden de Zeeuwse au toriteiten nog verschrikkelijk veel moeite om de Duitsers ervan te overtuigen dat het hier een verve lend natuurverschijnsel en geen sabotagedaad betrof. Vanzelfsprekend wordt ook uit voerig ingegaan op de belangrijk ste stormvloeden die Zeeland heb ben geteisterd. In 1404, tijdens de E'iisabethvloed, was de toestand op Walcheren zo kritiek, dat het complete stadsbestuur van Mid delburg bij het dijkherstel de han den uit de mouwen stak. Bij de in undatie van Walcheren in 1485 gingen maar liefst zeventien mo lens tegen de vlakte. De stormvloed van 1530 luidde de uiteindelijke ondergang van Reimerswaal in. De herdijking van het land van Reimerswaal Rep stuk op onwil, geredetwist over de betaling en nieuwe aanvallen van de zee. Van hogerhand werden for se maatregelen genomen. De kei zer te Mechelen vaardigde een ordonnentie uit waarbij alle vlucht-teüngen onmiddellijk moes ten terugkeren om aan de dijken te helpen; dit op straffe van ver beurdverklaring van lijf en goed. Op 15 jan. 1531 volgden maat regelen egen de dijkwerkers, die te hoog loon eisten. Ook op hei ligendagen moest, zo lang het land niet droog was, gewerkt wor den op straffe van éen unr aan de kaak gesteld of met roeden gege seld te worden. Het land van Rei merswaal kon alle ordonnantiën ten spijt, niet worden gered. Al leen de stad Reimerswaal bleef door water omringd, nog enkele tientallen jaren overeind. De be tekenis van de stad verminderde echter met het jaar. Het stads bestuur trok weg. In' 1574 volgde de ontmanteling. De trotse stad van weleer werd gedegradeerd tot gevangenschap. Nu zijn er al leen nog wat steenresten te zien bij laag water. In 1773 werd een deel van het verdronken land van Reimerswaal (ongeveer 1000 ha scharren) op nieuw bekijkt. Er waren ander maal moeilijkheden. De polder werkers, 3000 man, vooral uit Oost Friesland afkomstig, gingen tij dens de aanleg van de nieuwe 14 kilometer lange dijk in staking. Twaalf soldaten werden op hen afgestuurd om de orde te herstel len. In plaats daarvan werden de soldaten ontwapend. Tenslotte werd 't oproer bedwongen door 150 militairen uit B. op Zoom. De leider van de stakers werd streng gegeseld. Driehonderd oproer). - kraaiers werden, onder militaire geleide per schip naar Oost-Fries land teruggestuurd. In het boek wordt uiteraard uit voerig ingegaan op de omvang en de gevolgen voor Middien-Zeeland van de jongste watersnoodramp, die van 1 februari 1953. Ook wordt tot in details, verslag gedaan van de dichting van de tientallen bres sen, die de zee in die dijken had geslagen. Het boek biedt op velerlei in teressante informatie. Op de Wal- cheTse kust alleen strandden de laatste 100 jaar ongeveer 150 sche pen Midden Zeeland heeft heel wat forten gehad (fortenlinie Vlis- singen, Ellewoutsdijk, Bath) waar van de meesten nauwelijks of nooit belegerd zijn. Westkapelle had in 1370 reeds een vuurbaak. De te genwoordige vuurtoren van West kapelle heeft een lichtsterkte van 2,6 miljoen kaarsen. De t.v.-toren in Goes bereikt met zijn 145 me ter het hoogste punt in Midden- Zeeland. In de Honte bij de Noord nol te Borsseie vindt men het diepste punt van de Nederlandse wateren. In Zuid-Beveland wordt het landschap gesierd door vijf tig „wielen"; dat zijn resten van overstromingen. Napoleon reeds had plannen om het Sloe en het Kreokgat af te dammen. Hij heer ste echter te kort over de Ne- delanden om deze plannen uit te voeren. Ter versterking van de zeedijken in Midden-Zeeland zijn op de kruin van de dijken betonmuren aangebracht tot 'n lengte van 57,5 kilometer. Van 1914 tot 1922 wer den aan de Walcherse kust 40 mijnen onschadelijk gemaakt. Bij een mislukte demontage op de Westkappelse zeedijk verloren ne gen mannen het leven. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was het mij nengevaar veel ernstiger. Alleen al in 1942 spoelden 58 zeemijnen aan op Walcheren. Op het eind van de 19c eeuw waren er nog bijna 100 vluchtbergen in Midden-Zee land. Ej- zijn er nog maar enke le van overgebleven. Tot 1919 be zat Walcheren nog 18 tollen. Ze werden in dat jaar afgeschaft. Pas in 1933 werd de tol op de weg Goes - Katseveer afgeschaft. De studie van de heer Wilder om zit vol met dit soort informa tie. Zij maakt het boek, dat veel wa- terstaattechnische onderwerpen behandelt (de technieken van strandoever en grondonderzoek, strijd tegen 't binnenwater) ge schikt voor 'n breed lezerspubliek. Daartoe dragen ook bij de cul tuur-historische en economische beschouwingen Op de laatste hon derd bladzijden. Het boek bevat niet minder dan 117 tekeningen, 12 kaartreprodukties, 163 foto's en twee uitslaande kaarten. Het is bij al een bijzonder waar devol bezit voor degene, die zich meer dan oppervlakkig voor Mid den-Zeeland interesseert. (Uitg. fa. Littooij en Olthoff, Middelburg f 29,85). F. DE LIGT (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk rnedt, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM: TERNEUZEN: Kortemeestraat 17 Nieuwe Diepstraat 23 Verder verkrijgbaar bij: A. C. BASTIAANSE H. A. DE BREUCK G. HEMELAAR: G. HEMELAAR: Papegaaistraat 4, Goes B. F. v Waesberghestr. 16 Hulst Nieuwendijk 29, Vlissingeo Langeviele, Middelburg tel. 01640-5878 tel. 01150-2294 tel. 01100-7476 teL 01140-2215 tel 01184-3729 tel. 01180-5241 MIDDELBURG De Middelburg se schilder Hans Heeren, die in jaren niet meer exposeerde, maakt thans zijn come-back in de tentoonstellings ruimte van boekhandel Van Benthem en Jutting te Middelburg. Hij ezpo- seert er tot 27 mei een serie olieverf schilderijen, aquarellen en tekenin gen. Van de vroegere stijl van Hans Hee ren, waarbij mathematische vlakin- delinig en een ietwat kubistische vormgeving, een strakke compositie ook een belangrijke rol speelden, her kent men nauwelijks meer iets in dit nieuwe werk, dat voor het merendeel uit het jaar 1968 afkomstig is. Een zwakke afschaduwing ervan is nog afleesbaar uit de olieverven, vooral die uit de grootste van de twee zaal tjes, voornamelijk landschappen uit Zeeland, en een groot doek uit het Neckargebied. Hier is iets van een stiliserende opbouw bemerkbaar, maar verder heeft Heeren zich blijk baar van het meer geconstrueerde afgewend en schildert hij wat hij ziet. Terwijl in de olieverfschilde rijen een zekere, waarschijnlijk be wust gewilde matheid over zijn kleuren Ugt, leeft Heeren zich vrijer uit in zijn aquarellen waaronder zich ware juweeltjes bevinden zoals Tuin 's GRAVENPOLDER Onder min der gunstige weersomstandigheden is zaterdag de door de gymnastiekver eniging „D.A.W." te 's Gravenpolder onder auspiciën van de K.N.G.B. ge organiseerde 21e bondswandeling ge houden. Ondanks het regenachtige weer bereikte de deelname een re- kordaantal. Bijna 700 deelnemers vertrokken omstreeks 2 uur vanaf de Koningin Julianaschool aan de Kerkhoekstraat en de Schoolstraat om afstanden van 5, 10, 12, 15 of 20 km af te leggen. Zij werden uitgelei de gedaan door de muziekvereniging „Com Affezzione" met de drumband uit Kwadendamme. De deelnemende groepen waren: L.E.E.M. uit Hoedekenskerke, Turn- lust uit Ovezamde, Sportlust uit Hans- weert, Sparta uit Krabbendijke, Grijpskerke uit Grijpskerke, Trini uit Nieuwdorp, S.V.D. uit Driewegen, D.I.O. uit Breskens en D.A.W. uit 's Gravenpolder. Voor elke deelnemer was er een herinneringsmedaiUe en voor de groepen een herinneringsplaquette. in de sneeuw, Stilleven, waar visie èn beheersing van het moeilijke ma teriaal dat aquarel ia, zeer gelukkig samengaan. Onder de oUeverven val len op als geslaagd: Schip op strand Schiettent, Circus om er slechts en kele te noemen. Dat Heeren ook een gevoelige tekenknuist bezit blijkt uit een aantal contétekeningen van bo ten en haventjes. En dat hij het Ja panse penseel bijna op Japanse wijze en met uiterste verfijning weet te hanteren bewijzen vier penseelteke ningen, waarvan vooral Zittend Naakt voor ons wel wel kroon op de ze tentoonstelling zet. Heeren heeft blijkbaar ingezien dat de weg die hij eenmaal ging toch de zijne niet was. Hij had de moed in zekere zin een stap terug te doen en toch bete. kent het voor hem en de beschou wers van zijn werk, met deze ten. toonstelüng voor ogen een stap voor uit, omdat zij afleesbaar het gevolg is van innerlijke waarachtigheid. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Het traditionele voetbaltoernooi tussen Nederlandse en Belgische loodsenploegen, dat dit maal in Terneuzen werd gehouden, heeft een overwinning opgeleverd voor het team IJmuiden-Amster- dam. De loodsen uit IJmuiden en de hoofdstad versloegen ia de eind strijd hun collega's uit Ostende met 30 en bleven daarmee een jaar langer in liet bezit van de wisselbe ker, die zij het vorige jaar verover den. De eindstand: 1 IJmuicten-Amster- dam, 2 Ostende, 3 Rotterdamse ha venloodsen, 4 Vlissingen, 5 Antwer pen, 6 Delfzijl-Terneuzen, 7 Rotter damse Waterwegloodsem. Het batig saldo van de dag, onge veer 600 guldiein, en de bal, waarop alle loodsen hun naam hadden gezet, werden geschonken aan de Stichting Varend Centrum Kanaalzone in Ter- neuzen Na de wedstrijden was er een goed verzorgd staand buffet in Pays Bas, waar wethouder M. Nieuwdorp van Terneuzen de prijzen uitreikte en de gastheren diverse geschenken in ontvangst mochten nemen voor hun toekomstige nieuwe onderko men. WILLEM ENZTNCK (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ten behoeve van haar nieuwe installaties heeft Dow Chemical N.V. In Terneuzen een eigen koelwaterswsteem gebouwd. Het brak water uit de Braakman wordt door een buizenstelsel naar de bestemde plaats gepompt. De koelwaterinstallatie heeft een ca paciteit van tien miljoen kpbi-v* meter water per jaar. ItQrThCËS

de Stem | 1969 | | pagina 27