bezetters vertegenwoordigen minderheid Studenten bezetten aula universiteit Amsterdam Alles// voor, uw ervice gaat steeds uerder JSa teleur stellend antwoord van pre sidium Voor ongehuwde moeders in ons land 38 bureaus Terugkeer in huis levensgevaarlijk voor „t.v."-gezin Eervol ontslag voor Debrot als gouverneur Nederlandse Antillen Roolvink laat zich teveel wegdrukken Rol voor VN in Vietnam in de pen Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! Commentaar Fokker-V.F.W. Niet genoeg Op gang Nog maar 200 KLOOS IN SENAAT Bonn handhaaft extra export belasting van 4% BUITENECHTELIJKE ZWANGERSCHAP NEEMT TOE IN GROEP 25 - 34 JAAR (7~N> \3 C| Roep van twee radikalen om Bogaers houdt aan COMMISSARIS VAN POLITIE NA REL IN HAAGSE SCHILDERSWIJK: Protestrit tegen hogere benzineaccijns Dutch Internationals Fund Een beeld van de studenten- bijeneenkomst vlak voordat werd besloten tot de bezetting. De fusie van de dit [aar zijn vijf tigste verjaardag vierende vliegtuigindustrie Fokker met de Westduitse Vereinigte Flugtechni- sche Werke ;VFW) in Bremen, is ook van belang omdat Het een van de tot nu toe nog zeer schaarse grote Europese fusies is „over de natio nale grenzen heen". In de vliegtuig sector zelfs 6e eerste. Terecht kondigde de Fokkerdirec tie dan ook aan dat met deze fusie een eerste stap is gezet op de weg naar reorganisatie van de Europese I vliegtuigindustrie. Fokker behoort al tot de pioniers van internationale industriële samen werking. Het Starfighter-project, de F-28 Fellowship, de F-2/ Friendship, De Breguet Atlantic en dergelijke projecten maakte de Nederlandse in dustrie, die met het grote succes van de Friendship zijn roem uit de twin tiger jaren evenaarde, wegwijs in i vllegtuigbouwend Europa. j Dat Fokker, de noodzaak tot schaalvergroting voelend, over de grens heen moest om een gelijk waardige fusiepartner te vinden, lag voor de hand. In Nederland immers zijn verder geen vliegtuigindustriën meer. Dat het een Duitse partner werd vloeide voort uit het feit dat zowel in Frankrijk als in Engeland de schaalvergroting hoofdzakelijk (en vooral wat Frankrijk betreft op na tionalistisch aandoende motieven) nog binnenlands plaatsvindt. Niet temin houdt de nieuwe vennoot schap Zentral Gesellschaft VFW-Fok- ker (straks gevestigd in Düsseldorf) het oog gericht op andere partners, met name op Mirage-bouwer Mar cel Dassault, waarmee Fokker al eer der fusiebesprekingen voerde, die echter niet verder kwamen dan de gezamenlijke overname van de Bel gische vliegtuigfabriek Sabca. Sommige deskundigen voorspel len dat in het Europa van straks nog maar voor enkele misschien zelfs maar één! grote vliegtuigindustrie plaats zal zijn, wil tenminste de Europese industrie redelijk kunnen concurreren met de Amerikaanse. Het is dan zaak het Nederlandse aandeel in deze super-industrie ze ker te hebben gesteld. Het huwelijk van Fokker met VFW is daartoe een eerste belangrijke stap. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Ongeveer 500 van de 16000 Amsterdamse stu denten hebben gisteren besloten, de aula en de aangrenzende se naatskamers van de gemeentelijke universiteit aan het Spui (tegen over het Lieverdje) te bezetten. eZ hesen er de rode vlag en ze hingen een spandoek aan de voorgevel. Het presidium van de universiteit heeft geen bezwaar gemaakt tegen de aktie. Wel zou het presidium bezwaar hebben gehad tegen bezetting van het aangrenzende admini stratieve centrum, maar de vergaderde studenten besloten bijna unaniem, daarvan af te zien. Eerder had Johan Middendorp, de voor zitter van de Algemene Studentenvereniging Amsterdam AS VA, hen gewaarschuwd. „Ik weet", zei hij, „dat de politie opdracht heeft ge kregen om het administratieve centrum in Het Maagdenhuis met 200 man te beschermen. Er komen grote kordons omheen. Het heeft geen zin om te proberen het te bezetten. Ik ontraad het jullie De bezetting vormt een antwoord op een brief die het presidium van de universiteit gisteren aan de ASVA inzake het medebeslissingsrecht van de studenten heeft overhandigd. De studenten vonden de brief „teleur stellend". Burgemeester Samkalden had eer der op de dag in zijn hoedanigheid van voorziter van het presidium der Amsterdamse universiteit de Alge mene Studentenvereniging Amster dam laten weten, niet te zullen dul den, dat een enkele groep met dwang middelen zijn visie probeert door te drukken. „Bezetting van het admi nistratieve centrum is volkomen over bodig", aldus de burgemeester. „Er zal met .dé geijkte methoden tegen worden opgetreden, elders irj de uni versiteit is alle ruimte voor iedere gewenste discussie. De administratie moet te alle tijden door kunnen werken". democratisering van de bestuurs structuur te geraken. Dit houdt mede in een verdere uitwerking van de ge dachten betreffende het medebeslis singsrecht in representatieve organen op alle niveau's". voor de democratisering van de Am sterdamse universiteit. De vergade ringen van alle bestuurscolleges moe ten openbaar worden (publieke tri bunes, gepubliceerde notulen). Maar een motie om het gezag van prof. Be- lir.fante en het curatorium niet lan ger meer te erkennen en om een noodraad van studenten in het leven te roepen, die het beheer over de universiteit in handen zou moeten ne men, werd rondweg weggehoond. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stem men een motie van de heer Daams (r.v.d.A.) aanvaard, die er bij de regering op aandringt om gevluchte studenten uit Tsjechoslowakije op de zelfde voet als Nederlanders te bren gen voor rijksstudietoelagen. Het gaat erbij om Tsjechoslowaken cue in verband met de Russische in- krV? ®uSutus 1968 in ons land ver- _"hif hebben gekregen. Volgens burgemeester Samkalden is de toestand in Amsterdam niet te vergelijken met die in Tilburg en Nij megen. „Daar moest een begin wor den gemaakt met de discussie, bij ons is de discussie al lang op gang. Wat de ASVA nu doet, is een reeds be staand overleg doorboren". Het presidium van de Amsterdam se universiteit heeft gisteren zoals ge zegd. schriftelijk geantwoord op het om 2 uur aflopende ultimatum van de ASVA. In de brief staat onder meer: „Aan de universiteit van Amsterdam zijn in afwachting van een nieuwe re-ge ling in het kader van de herziening van de wet op het wetenschappelijk onderwijs, op tal van punten maat regelen ge-nomen over voorbereiding die een democratisering van de uni versiteit beogen. Door u wordt thans een hiervan ge heel afwijkend standpunt ingenomen, datde op gang zijnde procedure on dermijnt. Onzerzijds willen wij hier tegen nogmaals stellen, dat wij bereid zijn en blijven in goed overleg met alle geledingen in de universiteit tot (ADVERTENTIE) ASVA-voorzitter Johan Midden dorp vond de verklaring van het pre sidium teleurstellend. Volgens hem houdt de brief geen enkele concrete toezegging in. „Het presidium wil ons een adviserende functie geven. Dat vinden wij niet genoeg. Wij willen zitting hebben in de bestuursorga nen waar de beleidsbesluiten worden genomen". 's Middags vergaderde de ASVA over de verder te ondernemen stap pen. De vergadering (door de studenten zelf niet als representatief gevoeld) legde zich gretig r.eer bij het compro mis, irj 's henxelsinaam alleen maar de aula te bezetten, waarvoor noch het presidium van de universiteit noch de politie belangstelling hebben. Er werd ijlings een bezettingscom missie ingesteld. Haar eerste taak was, voo-r luchtbedden en broodjes te zorgen. Later zal zij er voor moeten zorgen, dat de aula een permanent aktie- en discussiecentrum wordt, van waar uit onder de nog steeds niet warmlopende Amsterdamse studen ten sympathie wordt gekweekt voor het geëiste medebeslissingsrecht. Tekenend voor de sfeer was, dat staande de discussie de helft van de studenten ongeïnteresseerd verdween. Nadat het besluit gevallen was, ook de aula te bezetten en er gediscussieerd moest worden over de praktische vorm van het medebeslissingsrecht, waren er van de 500 nog maar 200 over. Daarvoor waren unaniem enke le moties aangenomen. De rector magnificus, prof. Belin- fante, moet, als de vergadering zijn zin krijgt, de woorden, dat hij mede beslissingsrecht een loze kreet vindt, intrekken en toegeven dat dit prin cipe juist het uitgangspunt moet zijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik verwijt minis ter Roolvink niet dat hij een tekort aan sociaal gevoel heeft. Wel neem ik hem kwalijk dat hij zich laat weg drukken door zijn financiële en eco nomische tegenspelers en door zijn adviseurs". Op deze wijze liet de heer Kloos in de Eerste Kamer gisteren uitko men dat de ministers Witteveen (Fi nanciën) en De Block (Economische Zaken) meer hun stempel op het ka binetsbeleid drukken dan minister Roolvink (Soc. Zaken). De heer Kloos plaatste zijn kritiek bij de be handeling van de begroting voor so ciale zaken en volksgezondheid. (Van onze redactie buitenland) BOON Het Westduitse econo mische kernkabinet heeft besloten dat de belasting van vier procent op de export en de eveneens vier procent bedragende vermindering van de belasting op de invoer voor lopig wordt gehandhaafd, zo is gis teren in Bonn meegedeeld. Over dit voorstel zal het voltal lige kabinet zich vandaag moeten uit spreken. De maatregel is bedoeld om het besluit de koerswaarde van de mark te handhaven (niet te revalu eren) kracht bij te zetten. Volgens regeringswoordvoerder Diehl zijn de ministers het ook eens ge worden over een systeem dat specu latie duurder moet maken. GOIRLE (A.N.P.) Om elke niet-gehuwde moeder die hier voor in aanmerking wenst te ko men, op een deskundige en ver antwoorde wijze hulp te kunnen bieden die zij nodig heeft, zijn er in Nederland 38 bureaus met daar naast nog 22 spreekuuradressen. Hiervan werken er 15 in de ka tholieke sector. Daarnaast zijn er nog 22 tehuizen, waarvan 5 in de algemene, 7 in de protestants- christelijke en 10 in de katholieke sector. Deze laatste tien tehuizen namen in 1968 75 procent van de opnamen voor hun rekening. Deze cijfers blijken uit een exposé van drs. E. J. H. van Kor- delaar, directeur van de „Katho lieke centrale vereniging tot hulp verlening aan niet-gehuwde moe ders", uitgegeven ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwbouw van „Huize in de Bocht", gelegen aan de bocht van de Tilburgseweg in Goirle. Het aantal buitenechtelijk gebo renen, dat in 1945 7322 bedroeg en tot 1955 geleidelijk aan daalde tot 2800, is sindsdiens weer geste gen tot 4823 in 1968. Het aantal verzorgingsdagen bedroeg totaal in Nederland in 1951 voor moe ders 91.319 en voor kinderen 271.051, en in 1968 respectievelijk voor moeders 88.594 en voor kin deren 298.039. Slechts ongeveer 20 procent van de niet-gehuwde moeders wordt opgenomen in de tehuizen. Een cijfer dat in de loop der jaren vrjj constant is geble ven, daar de onafgebroken stij ging van het aantal niet-gehuwde moeders sinds 1955 gepaard is ge gaan met een evenredige groei van het aantal opnamen in de te huizen. In de loop der jaren is het aan tal minderjarige niet-gehuwde moeders dat werd opgenomen, een steeds groter deel van het totaal gaan uitmaken. Hieruit mag ech ter niet geconcludeerd worden, dat in Nederland de buitenechte lijke zwangerschappen onder min derjarigen een meer dan normale stijging zouden doormaken. Weliswaar vertoont dit cijfer absoluut gezien een grote toena me. Indien men echter het buiten echtelijk vruchtbaarheidscijfer be kijkt dat is het aantal buiten echtelijke geboorten per 1000 niet- gehuwde vrouwen in de leeftijd van 15 tot 50 jaar dan blijkt dat niet alleen verhoudingsgewijs het grootste aantal buitenechte lijke zwangerschappen optreedt in de leeftijdsklassen van 25 tot 54 jaar, maar dat deze groep boven dien de grootste toename te zien geeft in de laatste 10 jaren. Dit neemt natuurlijk niet weg dat absoluut gezien het aantal jonge niet-gehuwde moeders bij zonder groot is; ongeveer 42 pro cent van het totale aantal niet- gehuwde moeders blijkt bij de ge boorte van hun kinderen nog min derjarig te zijn. NEW YORK (RTR) Bij de Ver enigde Naties is men bezig met voor bereidingen voor het toezicht op een eventuele terugtrekking van buiten landse troepen uit Vietnam. Dit is in goedingelichte kringen in New York vernomen. Deze reageer den op een verklaring van secretaris generaal Oe Thant, die maandag zei dat de V.N., wanneer de betrokken partijen daarom zouden vragen, een taak zouden kunnen vervullen bij de uitvoering van eên eventueel ak koord. Het Witte Huis heeft inmiddels be kendgemaakt, dat de rede die presi dent Nixon vanavond zal houden over de vredesvooruitzichten voor Viet nam, nieuw materiaal zal bevatten en dat de Amerikaanse ambassadeur Henry Cabot Lodge van de vredes conferentie in Parijs naar Washing ton komt voor het ontvangen van nieuwe instructies. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Aan mr. N. Debrot is op zijn verzoek m.i.v. 15 oktober eervol ontslag verleend als gouver neur van de Nederlandse Antillen. Tot zijn opvolger is benoemd dr. E. Jonckheer, thans gevolmachtigd mi nister van de Nederlandse Antillen in Nederland. De heer Debrot heeft sedert 1952 actief deelgenomen aan de politiek van de Nederlandse Antillen. In sep tember 1962 werd hij benoemd tot gouverneur van de Nederlandse An tillen. Als letterkundige heeft hü vooral bekendheid gekregen door zijn romans „Mijn zuster, de negerin" en „Bewolkt bestaan". Zijn opvolger, de heer Jonckheer is van 1954 tot 1968 minister-presi dent, tevens minister van algemene zaken van de Nederlandse Antillen geweest. Gisteren heeft de heer Debrot de staten van de Nederlandse Antillen geopend. In zijn rede memoreerde hij de gegroeide economische kracht van het land en drong hü aan op het tot stand brengen van een nog grotere zelfstandigheid. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Wij schrijven nog „geachte heer Bogaers" u nam niet die moeite omdat we nog steeds geloven aan uw integriteit." Dit schrijven de twee Brabantse PPR-bestuursleden J. Fransen en A, van Dijk in een antwoord op de felle reactie van drs. P. Bogaers bij wie het verzoek van beiden om zich weer actief te gaan bezighouden met de politiek, nogal slecht gevallen was. Zoals bekend antwoordde de heer Bogaers op dit tamelijk agressief op gestelde verzoek dat „iemand met ook maair eniig zelfrespect op derge lijke verzoeken niet kan reageren" De heren Fransen en Van Dijk zeg gen in hun antwoord dat zij met de heer Bogaers van mening zijn, dat scheldpartijen in de politiek niet thuishoren en dat de politiek de om standigheden moet scheppen, waar onder ieder mens kan uitgroeien tot een persoonlijkheid. „Met uw ervaring zou u kunnen weten wat haalbaarheid iin Neder land betekent en u stelde daarom ook: maak het onhaalbare haalbaar." (Gedoeld wordt op de openingsrede van de heer Bogaers tijdens het op- richtingscoingres van d-e PPR, red.) „Wanneer een leider, waarin ver trouwen gesteld wordt", zo gaat de brief verder, „dit alles stelt en deze leider trekt zich om gezondheids redenen terug, dan is dit uitzonder lijk jammer. Wanneer echter dezelf de leider weer een plaats in het maatschappelijk bestel inneemt, mo gen wij vragen of deze leider zyn plaats s.v.p. weer wil innemen. Per saldo is het ook zo, dat plaat selijke arbeid (en de arbeid van vele anderen) een afronding verdient in de partij die deze leider, in easu u- tot stand bracht." den HAAG (AXP> Hot (TP71D Tom rla Ro,nmeTr»o n-f nm nim,rtiann«>f j -i t HAAG (ANP) Het gezin chauffeur Rinus van 't Klooster an met terug nar de woning aan de 2?..Se Haenstraat in het Haagse ïtehilderskwartier. „Het zou zonder Ia £r leY,ens?evarlijk zijn om terug keren Dit merkte gisteren com- saris A. Onderdelinden van de agse politie op naar aanleiding van ae gebeurtenissen van gisternacht. nn„°?ls e,en gr00t aantal edities vj gemeld, heeft de politie zich door ror'glnfen van duizenden samen- taol/ - wijkbcwoners, genood- nniJ gezien het gezin naar veiliger «Men over te brengen. aaoio-T gezin weg is. is ook de bewnnolng v00r de grieven van de ners weg. De bevolking van de Jan de Baenstraat en omgeving kan nu weten waar zij aan toe is. By eventuele verdere onregelmatighe den zal de politie niet zo tolerant meer zijn, aldus de politiecommissa ris. Hij releveerde, dat twee politie mannen de dienst hebben moeten staken wegens verwondingen. Twee andere werden licht gewond en kon den hun dienst voortzetten. In totaal arresteerde de politie acht personen, tegen wie proces ver baal zal worden opgemaakt wegens samenscholing, verzet tegen de poli tie. of wegens stenen gooien. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft inmiddels te kennen gege ven het te betreuren, dat de KRO met de televisiefilm „Mensen van goede wil" zondagavond een zo een zijdig beeld heeft gepresenteerd vim een grote stadswijk als het Schilders- kwartier, dat een verkeerde gedach- tengang kon ontstaan. Dit heeft wethouder H. F. Happel van sociale zaken en volksgezond heid meegedeeld. IIij zei begrip te hebben voor de verontwaardiging van bewoners van de Jan de Baen straat en omgeving. Het optreden van de bewoners tegen de familie Van 't Klooster achtte hij begrijpelyk, maar niet goed te keuren. Gebleken is inmiddels, dat de fa milie Van 't Klooster bij het huis vestingsbureau staat ingeschreven als woningzoekende. Hij kan niet meer dan f 100 per maand verwonen. Zij komt in aanmerking voor een ge- meentewoning, maar de gemeente heeft een voldoende grote, goedkope gemeentewoning niet leeg in voor raad. Naar een oplossing van het huisvestingsprobleem van de familie Van t Klooster wordt naarstig ge zocht, aldus de gemeente Den Haag. Meegedeeld werd, dat van de fa milie Van t Klooster de moeder en haar zeven kinderen de nacht in een tehuis voor onbehuisden doorbrach ten en de vader by familie onderdak had gevonden. Mr. van Doom gaf als. commen taar volledig achter de tv-uitzending te staan. Hij had de film van a tot z gezien. Naar zijn mening moest de KRO deze uitzending brengen. Hij zei het reusachtig boeiend te vinden om te bezien hoe op de tv-film wordt gereageerd. Hij merkte nog op dat de KRO een en ander met zorg zal bekijken. De heer Th. de Boer, directeur van het bijzonder opbouwwerk van Den Haag hield mr. Van Doorn in een onderhoud met hem voor, dat men een gezin als de familie Van 't Klooster overal in Nederland kan tegenkomen. De lokatie in de Jr.o de Baenstraat in het Haagse SchiV derskwartier had het geheel een ne gatieve klank gegeven, aldus de heer De Boer. De mensen verwijten de KRO en de cineast het slechtste ge zin te hebben uitgekozen en zich tob dit ene gezin te hebben beperkt. AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam is een automobilisten actie comité opgericht dat naast de ac tie van de officiële organisaties van wegverkeer en wegvervoer een ei gen protestactie wil voeren, tegen de verhoging van de benzineaccijns. Het particuliere comité organiseert zaterdag 17 mei a.s. een protestrit met auto's naar Den Haag. Ja, en dan zul je net als Pieter Bogaers in Laren door twee jonge Brabantse ppr-tbestuursjleden op geroepen worden om „op pad te gaan, omdat het de hoogste tijd is". Wat doe je dan? Een zeer moeilijk pro bleem, beste vrienden. Althans zo lijkt het in myn ogen. Maar de heer p. Bogaers, een van de oprichters van de ppr zoals u weet, maakte er hele maal geen probleem van. Hij schreef een krittelig briefje te rug, maar niet van hartewant „iemand, met enig zelfrespect kan op dergelijke methodes niet reageren". Over zijn come-back op de politieke velden wilde hij zich al helemaal niet uitlaten. En daarmee leken de heren Fransen en Van Dijk, kennelijk in grote politieke nood, uitgepraat. Vergeet het maar. Ze schreven nog een briefje naar de geachte heer Bo gaers, waarin ze o.a. opmerken de gevolgde methodiek beslist niet „gê nant" te willen noemen. Het wachten is nu op het wederwoord van Bo gaers, dat ik met bijzonder veel be langstelling afwacht. Hoewel ik me afvraag óf hij wel zal antwoorden. Ene Leonard R. Jenkins uit de Ame rikaanse stad Bradentan (Florida) zal zich zijn droom van afgelopen maandag nog wei even herinneren. Hij had die droom niet zoals 'n normaal mens al rustende, maar zittend achter het stuur van een auto. Hij had overigens geen rijbewijs. Met een vrij grote snelheid reed hij tegen de mast van een hoogspan ningsleiding. Door de klap werd hij wakker en kon de volgende ketting reactie constateren: 6.000 afnemers van een elektrici teitsmaatschappij kwamen zonder stroom te zitten; er trad in maar liefst 43 straten kabelstoring op; er werden 600 isolatoren vernield, 54 straatlantaarns vielen uit; het dak van een toeristencentrum werd be schadigd; twee verkeerslichten gaven het op en een paleis van justitie en een gevangenis kwamen tijdelyk zonder stroom te zitten. Maar mèt Leonard R. Jenkins Nasser is volgens Time begonnen het Oude Testament te lezen om de joden beter te kunnen begrijpen. Als hij maar niet denkt dat hij door het Nieuwe Testament te lezen de chris tenen beter zal begrijpen. Dan begrijp je ze juist helemaal niet meer. Ze zeggen wel eens dat het zo warm is dat de mussen van het dak vallen. Gisteren was het zó warm dat dat niet kon: ze bleven met hun pootjes in de gesmolten teer steken. Maar alles goed en wel, zoals het weer gisteren was is het toch veel beter dan 's winters. Niet alleen de natuur bloeit op, maar zelfs de men sen lijken net iets vrolijker dan nor maal te zijn. De zon inspireert. Dat is wel duidelijk. GeZONdheid. De Amsterdamse taxi-chauffeurs hebben onlangs een puzzelritje op het platteland gehouden. En de reac ties zo blijkt uit hun informatie blad „Blokband" waren allemaal enthousiast. Met één vraag hadden de taxi chauffeurs wel erg veel moeite: „Hoe veel tepels heeft een koe?" De ant woorden varieerden van zes, via acht naar twaalf. In het verslagje over de rit staat verder: „Hoe kan een stads mens dat nou weten? Er was er zelfs één, die meende 23 tepels aan een koe te moeten hangen." Een koe heeft vier tepels. Het is niet onbegrijpelijk waarom de meeste taxi-chauffeurs te hoge getallen noemden (denkertje)! Voor de komende vrije dagen hoeveel moet u er nog werken deze weekwens ik u veel zon en ple zier. Gegroet. MERIJN (ADVERTENTIE) Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aan delen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei B van de grote internationale concerns: AKU, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips, Unilever en Zout-Organon. De spreiding over deze zes vermindert uw risico. Overigens... de aandelen van deze vennootschappen stegen in de laatste tien jaar aanzienlijk meer in koers dan het algemeen gemid delde van de Amsterdamse effectenbeurs! Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bii D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. U krijgt omgaand antwoord.

de Stem | 1969 | | pagina 25