Het aardige monster van Loch Ness MENEER ARZIN RELATIE LIBANON- GUERRILLA'S STEEDS SLECHTER DERK DES VRIES Miss Afrikaanse Safari A Perfekt tot de laatste trek Consumptiepiek vóór invoering van BTW Vrienden De straf Nieuwe brochure over cle B.B. Geen overeenstemming TfTrrfrrrri i i MIJNS INZIENS Johan Winkler Europa Tik op de vingers Kompjoeter VRAGEN OVER COMPENSATIE DE DENNEN Boottocht Oogtransplan- tatie in V.S. mislukt In België voorkomt reisziekte Weigering 591ste Staatsloterij door PE STEM VAN WOENSDAG 14 MEI 1969 Al eeuwen woont op de bodem van het Schotse meer dat Loch Ness heet, een salamander van wel 20 meter lengte. Hij heeft een hals en vinnen op de rug. Als hjj nu en dan een luchtje wil schep pen steekt hij kop en vinnen uit het water omhoog maar dat ge beurt heel zelden en alleen met erg ruw weer. Soms duurt het ja ren vóór iemand hem weer ziet, en dan zeggen de mensen: het monster van Loch Ness steekt de kop weer op. Het meer is omgeven door heuvels. Tegen een helling aan de zonzijde leefden eens twee lieve oude vrouw tjes samen in een knus huisje met een schitterende bloementuin. Mis schien was deze helling wel het vruchtbaarst van het hele land. Want nooit had iemand zoveel bloemen in zoveel kleuren en met zoveel geuren bij elkaar gezien als in de tuin vol treetjes en trapjes van de oude vrouwtjes. Vroeger was de helling bedenkt met stenen. Maar toen de vrouwtjes nog jong waren had hun vader met veel ge duld de stenen uitgegraven en ze langs de rand van het terrein ge legd. Dat was een hoge, kronkelende stenenmassa geworden die van uit de hoogte boven hun huis tot bene den bijna aan het meer liep. De vorm van die stenen muur veranderde wel eens een beetje. „Kijk", zeiden de vrouwtjes dan tegen elkaar, „er zijn weer wat keien verschoven". Maar op een morgen terwijl de één onkruid wiedde en de ander uitge bloeide bloemen wegknipte, ver schoof de muur zo hevig, dat zij op eens zagen hoe tegen de stenen de sa lamander uit Loch Ness lag te zon nen. „Zeg", riep het ene vrouwtje naar hem, „lig je hier allang?" „Ik lig hier dikwijls bij zulk lekker weer", antwoordde het monster een beetje verlegen. „U hebt me nooit op gemerkt omdat ik zo op de stenen lijk. Ik kom al vóór de zon opgaat en daal pas weer in het donker naar het water af en soms blijf ik hier dagenlang onafgebroken". De twee vrouwtjes waren heel ver baasd. Maar ze waren ook bijzonder tevreden want nu zag je maar weer hoe de mensen praten kunnen: het was een heel beleefd en aardig dier, helemaal geen monster en geen men seneter. De vrouwtjes werden de beste maatjes met hem. Als ze bij warm zomerweer voor het open raam zaten te ontbijten, stak de salamander wel kopje lindebloesemthee. Er woonden om dat meer nog an dere mensen. Daar was er één bij, een boer, die later het huis en de grond van de oude vrouwtjes zou erven, want hij was een verre neef en hun enige fa milielid. Die prachtige vruchtbare grond: Wat zou hij rijk zijn als hij zich daarvan de eigenaar kon noe men Maar de vrouwtjes leken helemaal niet van plan ooit dood te gaan. Ze waren al onnoemelijk oud maar le ken zo vief of ze samen nog geen honderd jaar telden. Dit begon de boer te vervelen en hij bedacht een middel om zich van de tantes te ont doen. Het monster van het Loch Ness moest ze maar verslinden, vond hij. Toen hij een van zijn zeldzame be zoeken bij de oude tantes bracht, vroeg hij: „Waarom reikt uw tuin niet helemaal tot aan het water?" „Omdat vader vroeger bang was zo dicht bij het monster te werken", zei den de tantes lachend. „Daarom lig gen er daar beneden ook nog altijd stenen". „Ik zal de stenen door mijn knechts weg laten halen, dan kunt u nóg meer bloemen planten," bood de boosaardige boer aan. Hij moest zijn knechts driedubbel betalen vóór ze het werk zo dicht bij het meer aan durfden en ze voerden het alleen uit bij stralende zon. Toen het werk klaar was, maakten de tantes er on middellijk een rozentuin van en al weer werden het de mooiste bloemen die je maar bedenken kunt. Maar het monster kwam de oude vrouwtjes niet verslinden. „Ik moet het anders aanpakken", piekerde de boer. Toen kwam hij op een mooie windstille dag de tantes verrassen met een uitnodiging voor een boot tochtje. „U bent toch niet bang voor het monster?" vroeg hij. „Welnee", antwoordden ze vrolijk, „bij zonnig weer heeft nog nooit iemand het monster in het meer zien zwemmen". de monsterkop op de lange hals en de vinnen boven water zagen uitste ken! De boer stuurde nu een knecht naar de oude vrouwtjes met de bood schap: mijn meester is ernstig ziek. Hij denkt dat alleen uw lindethee of misschien uw rozebottels hem kun nen genezen. Maar u moet dat zelf komen brengen, want hij vertrouwt het mij niet toe". Toen het voorjaarswindje, de lente, het land binnen waaide, kregen alle bosbewoners iets nieuws. De bomen kregen nieuwe blaadjes. De vlinders mooie kleuren op hun vleugels. De eekhoorntjes een prachtige pluim staart en de bloemen werden ook op nieuw gekleurd. Al gauw ziet het bos er dan feestelijk uit met al zijn nieuwe kleuren. Er zijn dan zelfs bo men, die rode en witte kaarsjes dra- Sen: de kastanjes. Als het nacht wordt, steken de elf jes die kaarsjes aan en gaan dan met de kabouters in een kring zitten. Ook de elfjes en de kabouters hebben het dan druk, want zij schilderen hun huisjes en maken hun tuintjes in orde. Zo was iedereen in het bos tevre den. Iedereen? Nee, toch niet. Want wie staan daar zo sip te kijken? De den- ren en de sparren. „Waarom zijn jul lie niet vrolijk, nu het voorjaar in het knd is?" riep een heidestruik. Waarom wij niet vrolijk zijn?", zeiden de dennen en de sparren, „orn aat wij nooit iets nieuws krijgen. Alle andere bomen krijgen nieuwe blaad jes. En wij, en wij, wij krijgen niets nieuws". Het heidestruikje schrok en zei maar niets meer. Maar 's avonds toen ae kabouters een avondwandeling maakten en langs het heidestruikje hwamen, ratelde het van alles door alkaar. Maar de kabouters snapten het toch wel en spraken samen een plannetje af. Ze vertelden het ook tegen he. heidestruikje, maar ze vertelden he' "'m tegen de dennen. Maar 's morgens toen de dennen wakker werden hadden ze toch iet nieuws en dat waren allemaal rode balletjes. Toen was het hele bos bti; en samen vierden ze feest. Anja Renne (8 jaar) =ens zqn kop naar binnen en vroeg een geroosterde boterham met de '®ltgemaakte rozebotteljam of een De boer hielp de vrouwtjes in zijn boot stappen, liet ze behaaglijk op zachte kussens zitten en roeide niet ver van de kant langs de oever. „Kijk toch eens hoe mooi onze tuin er zo vanaf het water uitziet", riepen ze opgetogen, „maar onze stenen muur lijkt maar smalletjesIntussen probeerde de boosaardige boer zijn boot te laten wankelen. Hij stuurde onhandig en gevaarlijk, op een ze ker ogenblik moést het scheepje wel omslaan zodat de oudjes zouden ver drinken en hijzelf vlug naar de kant kon zwemmen. Maar hoe hij ook zijn best deed, de boot wankelde niet, de boot sloeg niet om, het leek waarach tig wel alsof iemand de onderkant ste vig recht in het vaarwater hield. Dat was zo, want de salamander die de boosaardige neef doorzag, zwom on der water met het schuitje en de oude tantes mee. Teleurgesteld bracht de neef zijn tantes weer aan wal terug. Hij had niet eens de moed zelf verder te va ren, meerde het bootje vast en liep naar huis. Was hjj wél verder ge roeid dan had het monster hem misschien wel omver gestoten en naar beneden gesleurd! Nu wachtte de boer tot het najaar en ruwe stormen opstaken. Dit was het weer waarop de mensen wel eens De twee oude tantes bonden hun hoofddoeken om, sloegen hun capes om de schouder en daalden naar be neden om langs het meer naar hun verre neef te gaan, de een met ge droogde kamillen en de ander met het aftreksel van de rozebottels. In tussen zocht de knecht zijn weg terug over de heuveltoppen want hij durfde niet langs het water. Maar toen de tantes langs het meer liepen zagen zij tussen de grauwgrijze golven de kop en de rugvinnen van hun vriend de salamander. Het monster zwom naar hen toe, kroop op de kant en zei: „Ik ga met u mee. Dit is geen weer voor twee oude dames om al leen en onbeschermd zo'n verre tocht te maken!" Gedrieën kwamen zij aan bij de boerderij van de verre neef en nog vóór de vrouwtjes aan de deur had den kunnen kloppen, stak het mon ster al zijn hoofd op voor het raam. Daarbinnen klonk een ijselijk gegil, iedereen dacht dat zijn laatste uur was geslagen. „Schrik maar niet", riepen de oud jes, „hij is zogezegd onze waakhond!" Bij deze woorden dacht de boer zijn doodvonnis te horen. Hij vluchtte met knechts en meiden de achterdeur uit, rende en liep en nooit heeft meer iemand van hen gehoord. De oude tantes keerden hoofd schuddend naar huis terug. Het mon ster dook weer voor de duur van de winter onder water en de tantes die nu de boerderij van hun neef geërfd hadden, schonken die bezitting weg aan een behoeftig gezin. Pas toen het opnieuw voorjaar werd, verschoven de stenen van de lange kronkelende muur wel weer eens en dan kwam door het open raam de kop van de lange salaman der om een geroosterd broodje met rozebotteljam of een kopje linde bloesemthee te vragen. AN MAC GILLAVRY Iedere morgen lees ik de krant, en ook de Kleine Stem. Bijna alles van de Kleine Stem is overgeschreven uit boeken, die ik ook heb. Van daag las ik Vader beer. Ik zou me schamen. Als het nog eens gebeurt bel ik de politie. Dan krijgen die kinderen bo terhammen met groene zeep. Pas dus op! Claudia Koevoets Antwerpenstraat 238 Breda HOUSTON (AFP) De fotograaf John Madden, die op 33 april een oogtransplantatie onderging waarbij, met behoud van eigen netvlies en oogzenuw, het voorste gedeelte van de oogbal werd vervangen, kan des ondanks niet zien. Hij verliet gisteren het ziekenhuis in Houston. „Hoewel hij zijn gezichts vermogen niiet terug heeft gekregen is mijn man in esthetisch opzicht er toch beter van geworden, omdat het geopereerde oog verder normaal func tioneert", verklaarde de echtgenote van de fotograaf. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder de titel „De civiele verdedigings-voorbereiding in Nederland" is in een oplaag van 110.000 exemplaren een boekje ver schenen, dat in nuchtere en eenvou dige taal informatie beoogt te ver schaffen aan personen en instanties die bij deze materie op enige wijze betrokken zijn. Daartoe krijgt het boekje een „ge richte verspreiding" onder de leden van onder meer het parlement, pro vinciale besturen, gemeenteraden, waterschappen en BB-kringen. Veer tigduizend exemplaren gaan naar de schoolbesturen van het gehele voort gezet onderwijs, speciaal ook voor gebruik bij het onderwijs in maat schappijleer. Handel en industrie krij gen het boekje eveneens. Het nieuwe boekje bevat geen nieuwe p-lannen of onthullingen, maar een bevattelijke weergave van wat de civiele verdediging is en wil, wat tot dusver tot stand is gebracht en waar het deze organisatie nog aan ontbreekt. (ADVERTENTIES) Behoud van Uw tanden (Van onze correspondent) BRUSSEL Voor de invoering van de BTW op 1 januari 1970 ver wacht de Belgische regering een consumptiepiek. Het Belgische pu bliek zou 430 tot 480 miljoen gulden nog dit jaar gaan uitgeven voor ver vroegde aankopen. Dit blijkt uit de door het Bel gische ministerie van Economische Zaken bij het parlement ingediende begroting. Door die koopgolf zouden de prijzen iets hogeT kunnen gaan worden. Op het gebie((j van de investerin gen denkt men in België dat de nadering van de BTW alleen voel baar zal zijn in de voorradenpoli- tiek. De regering zal maatregelen nemen om de neiging van bedrijven om investeringen uit te stellen, te voorkomen. Men verwacht een groei van de overheidsinvesteringen met tien procent. Ruth Gasser speelt hier in het Nationale Isovo Park bij Nairobi Kenia met een rhinoceros, terwijl een parkwacht toekijkt. Ruth is een van de tien finalisten bij de Miss Zwitserlandverkiezing en dingt nu mee naar de Miss Afrikaanse Safari titel. (ADVERTENTIE) bij apotheek en drogist BEIROET (door David Hirst) De Libanese autoriteiten zijn er niet in geslaagd met de Palestijnse guerrilla's tot overeenstemming te komen. Ze hebben slechts de tijd gekregen om even adem te halen en de situatie, die slechter is dan ooit tevoren, te overzien. Na vijf dagen op hoog niveau beraad slagingen te hebben gevoerd over een modus vivendi tussen het leger en de guerrilla's aan de zuidelijke grens van Libanon, schijnen zij alleen maar een inzicht te hebben kunnen krijgen in de onverzoenlijkheid van de andere partij, waardoor er misschien wel twee keer nagedacht zal worden voordat men aan een krachtmeting begint. Yasar Arafat, de leider van El Fatah, die (onder valse voorwend sels) naar Beiroet was gelokt om zijn naam onder een overeenkomst te zetten, is niet alleen weer terug naar Amman zonder iets getekend te hebben, maar hij en zijn secon danten hebbe-n de Libanezen ook geschokt, door bitter weinig respect te toner, voor de bijzondere status die het land in de Arabische wereld heeft, en die door andere Arabische landen in het algemeen wel geres pecteerd wordt. De guerrilla's stonden op hun recht om Libanon te mogen gebruiken als basis voor operaties tegen Is raël; vrijheid van politieke activi teiten en het opheffen van de be perkingen die nu in de vluchtelin genkampen van kracht zijn. De eerste eis in het bijzonder is voor Libanezen een ontoelaatbare inbreuk op hun soevereiniteit. Ze zullen hier even krachtig weerstand tegen bieden, als in het verleden te gen legering van Arabische troepen op hun grondgebied. De Libanese (ADVERTENTIES) Marijke van Bezouw Kerkhofweg 56, Breda, 6 jaar. 13 mei 1969 Eerste klasse Prijzen van 10,— zijn gevallen op nummers eindigende op 1 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op 02 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op 43 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op 431* 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op 455 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op 456 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op 937 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op 1511* Een prijs van 2.000,— is gevallen op het nummer000682 2.000,— is gevallen op het nummer010026 2.000,— is gevallen op het nummer: 012553 2.000,—is gevallen op het nummer044019 2.000,— is gevallen op het nummer081464 De prijs van 5.000,— is gevallen op het nummer: 088071* 25.000,— is gevallen op het nummer010358 De extraprijs van 50.000,— is gevallen in de serie C op het nummer043672 En de troostprijs van 1.000,- op nummer043672 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. onderhandelaars hebben dit onder werp onmiddellijk omzeild, of heb ben zulke voorwaarden gesteld zoals het gebruik van speciale cor ridors dat het uiteindelijk toch op een weigering neerkwam. De status quo aan de zuidelijke grens is zo gehandhaafd, hangende het wonder van een Arabische top conferentie over het probleem van de betrekkingen tussen de Arabische regering en de guerrilla's. Dit is ten minste waar men cp hoopt, nadat Mohammad Haikal, de hoofdredac teur van Al Ahram, hierop in zijn laatste wekelijkse artikel heeft ge duid en president Nasser, die alle Arabieren graag in hetzelfde spoor ziet lopen, heeft laten blijken een krachtmeting tussen het leger en de guerrilla's te willen voorkomen. Maar het zal lang duren om alle Ara bische koningen en presidenten bij elkaar te krijgen, als dit al moge lijk is. Er schijnt geen reden te bestaan waarom koning Hoessein meer kans zou hebben dan in het verleden het van de koning Feisal te winnen en nu Nassers persoonlijke „herriema ker" drie drukke, maar vruchteloze dagen in Beiroet heeft doorgebracht, is er geen vooruitzicht op een on middellijke Arabische oplossing voor het Libanese dilemma. De Libane zen zijn weer op zichzelf aangewe zen, ein h©t ergste wat hen nu kan gebeuren is dat hun land onder Jor daanse invloed zal komen te staan. Koning Hoessein was er, door de guerilla's te erkennen als een „staat in zijn staat'', tenminste nog in ge slaagd bepaalde regels te stellen o- ver de manier waarop betrekkingen tussen de guerilla's en het „offici ële" Jordanië onderhouden moesten worden Maar de Libanezen weiger den him eigen guerrilla's te erkennen en zijn niet in staat regels op te stellen. Het „officiële" Jordanië kan, in de vaste greep van Hoessein, nog handelend optreden, omdat "sr een vast doel voor ogen staat; de Liba nese leiders moeten bij hun beleid met teveel groeperingen rekening houden. Ze spreken met vele ver schillende „tongen", zelfs zo dat Yasar Arafat er op stond de echte te horen, en tot die ontdekking kwam dat dat nog de meest onverzoenlijke was. Erger nog is misschien het feit dat, terwijl Hoessein maar met een redelijke constante oppositie te ma ken heeft waarvan El Fatah de voornaamste woordvoerder is, de Libanezen met een groot aantal te genstanders te maken hebben. El Fatah is de grootste guerrilla-orga nisatie, maar de door Syrië gesteun de Sayqah heeft meer mensen in Libanon. Bovendien is het niet on mogelijk dat El Fatah zelf, door on enigheid in de leiding, een inconse quente politiek inzake Libanon volgt. En achter de guerrilla's zien de Li banezen nog de onheilspellende plannen van de Syrische baathisten. (copyright De Stem-The Guardian) Er waren lees ik in een verslag over de Europadag in een onzer mid delgrote steden er waren twintig belangstellenden. En dat nog wel bij een lezing, ter gelegenheid van die dag door een vooraanstaand Kamer lid gehouden. Twintig man op een bevolking van zo'n zestigduizend burgers en burge ressen, dat is volgens mijn berekening nul komma nul en nog eens nul en drie procent. Ware ik dat Kamerlid geweest, ik hadde de twintig aan schouwend rechtsomkeert gemaakt en de organisatoren mijn honorarium laten houden, om vervolgens in de eerste de beste kroeg boven een geestrijk glas te gaan wenen. Te gaan wenen over de resterende 99,997 procent, die zelfs voor mij ver stek liet gaan, en over het lot van dat ooit nog eens te verenigen Eu ropa, waar blijkbaar niemand ook maar enige belangstelling voor heeft. Maar ik b en geen Kamerlid, en wat Europa betreft houd ik mij maar aan de heer Shakespeare, die een van zijn helden zich over ene juffrouw Hebuca liet afvragen wat die Hebuca feitelijk voor hem betekende, dat hij ook nog over haar zou huilen. En dat was dan eerlijk van die held. We moesten met ons allen eindelijk eens net zo eerlijk zijn en ook die Europese droom uit de oorlogs- en bezettingsjaren daarheen verwijzen waar hij thuishoortin het stoffige rariteitenkabinet van de vervlogen illusies. De jaarlijkse lectuur van wat de Rekenkamer weer aan grotere en kleinere smijterijen met overheids- en dus belastinggeld heeft ontdekt, verschaft mij altoos een grandioos genoegen. Ook dit jaar weer. Dat er, in tegenstelling tot wat ik mij zelf verbeeld te zijn, zoveel bewuste en onbewuste oplichters binnen onze landpalen te betrappen zijn Elk jaar echter óók verbaas ik mij over het uitblijven van elke publieke bestraffing derzulken. Nergens een schandpaal te bekennen, nergens een „kaak", waaraan dat soort lui eer tijds „gesteld" werden. Neem die ambassadeur van Hare Majesteit, die de schoolboekjes en schriften van zijn twee zoontjes voor liefst zestienhonderd gulden per vlieg tuig liet vervoeren, omdat dat alle- mansvervoer per boot voor maar driehonderd gulden meneer te goed koop was. Minister Luns werd, als baas van die ambassadeur, wiens naam res- pectshalve niet genoemd werd, „op zijn vingers getikt", zo lees ik. Nu, heel hard schijnt dat niet te zijn aangekomenik heb onze be windsman sindsdien ettelijke keren op de t.v. gezien, als hij weer eens van huis was weggelopen geen enkele keer echter had hij zijn be- windsmannelijke hand in verband. En natuurlijk, tegenover die lastige mijnheer Peschar van de Rekenka mer heeft hij zijn ambassadeur weer gedektWat verbeelden die Reken kamerskerels zich wel Volgend jaar Als er weer zoiets ontdekt wordt Alles van hetzelfde laken een pak, daar kunnen wij bur gers, die vijf gulden boete krijgen als we op het gras van het plantsoen lopen, staat op maken. U heeft er misschien niet naar ge luisterd, maar ene doctor A. C. Aten heeft in een plechtige lezing voor de radio, over de technologische ontwik keling en zo, een aardig verhaaltje verteld. Over het wonder dezer eeuw, de kompjoeter. Een Amerikaans heer dan liet on langs door zo'n mechanisch brein zijn dieet berekenen. Hij wilde niet dik worden, maar toch zoveel mogelijk eten en daarbij natuurlijk van alle vitale voedingsstoffen, zoals eiwitten, vitaminen enz. voldoende krijgen. Hij gaf, van allerlei bekende levensmid delen de gegevens op en wachtte af wat de kompjoeter hem zou voor schrijven. Er kwam uit wat gedeelte lijk wel te verwachten wasde man moest elke dag wat groenten, wor tels, fruit enz. eten, maar ook zou hij, en dat had hij niet verwacht, dertig liter azijn per dag moeten drinken. De man had vergeten de kompjoe ter op te geven, dat het dieet ook nog smakelijk moest zijn En zo ziet u, als zo'n kompjoeter dan al iets dwaas zegt, dan nog is het niet zijn schuld, maar die van dat nog dommere dingde mens. DEN HAAG De Tweede Kamer leden Boot, Maenen, Van der Ploeg en Weyters (KVP) en De Boo (CHU) hebben aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of spoedig het advies van de Sociaal Economische Raad is te verwachten over maatregelen ten behoeve van minderdraagkrachtigen ter compen satie van de forse prijsstijgingen. Voorts vragen zij welke maatrege len de regering denkt te treffen met betrekking tot de AOW en AWW- trekkers en de trekkers van andere sociale uitkeringen. Dit met het oog op de sinds februari 1969 gebleken prijsstijgingen.

de Stem | 1969 | | pagina 23