Vaarbewijs op Veer se Meer niet verlangd Einde aan gevaarlijke situatie OEVERVAL LANGS VEERSE MEER WORDT BESTREDEN Gevaar voor teruggang bij Z.-Vlaamse horeca Deken J. Segers en kapelaan H. Grooten 25 jaar priester Geen profrenners bij wielerronde Koewacht Binnenkort begin van bouw torenflats Rederijkerskamer in Oostburg kampt met groot ledentekort Even uitblazen mevrouw HOTELHOUDER P. VAN DEN AKKER SERVICE MOET RETER WORDEN Kwalitei" Vergadering waterschap N.-Beveland AMELEONCLAS IN' HIPPE BRIL VERLICHTE KOUSEBAND Combo-cocktail Financiën bijna rond Zeeuwse driedaagse Eerste fase van recreatieweg op W esterschouwen Slachtoffer van verkeersongeval overleden IN MIDDELBURG Eilandenplan Veerse Meer sneller klaar Belgisch kooptoerisme in het geding „Vijvervreugd" onder de slopershamer DE STEM VAN WOENSDAG 14 MEI 1969 (Van een onzer verslaggevers) de wtaersporters in onze havens meenten", zo zei hij, „is in deze «li van 7Pf»r trrnnt hplancr Mppr- YERSEKE „We moeten met het oog op eventuele concurren tie bepalingen maken, die alge meen kunnen gelden. Dat wil zeggen, dat iedere betrokken ge meente precies hetzelfde regle ment zal moeten hanteren. Het ligt voor de hand, dat de plaat selijke omstandigheden tot va riaties zullen leiden. Wel moe ten we, geloof ik, streven naar één basisgedachte en het samen eens zijn, dat de veiligheid van door bepaalde voorwaarden ver groot wordt", aldus de burge meester van Yerseke, mr. C. Pijl Hogeweg. Het gemeentebestuur van Yerse ke besloot enige tijd geleden, ge schrokken door het zeilongeluk op het Veerse Meer, om maatregelen te treffen, waardoor dergelijke rampen in de toekomset voorkomen kunnen worden. De heer Pijl Hoogeweg over wat er op het ogenblik wordt gedaan: „Overleg tussen de betrokken ge- zaak van zeer groot belang. Meer dere malen heb ik al een gesprek gehad met mijn collega van Tho- len. Volgende week ga ik voor een bespreking naar Bergen op Zoom Ik zou daarna zo snel mogelijk een concept willen maken". De burgemeester wijst erop dat de aandacht in eerste instantie ge richt zal zijn op de kwaliteit van de boten en de uitrusting daarvan. „Vaarbewijzen", verzekert hij, „zul len niet worden verlangd. Het be langrijkste is, dat een boot beschikt over voldoende reddingsmateriaal als er iets mis gaat. Vooral de vaar tuigen, die verhuurd worden, moe ten in goede staat verkeren". De gemeente Yerseke heeft een haven in eigen beheer Het haven reglement biedt de mogelijkheid om zowel boten te weigeren, als toe te laten. De havenmeester oefent op dit ogenblik al een controle uit. Zodra de uitbreiding van de haven in Yerseke gerealiseerd zal zijn en er opnieuw een indeling is ge maakt, kunnen de watersporters verwachten dat nauwlettend op een en ander zal worden toegezien. KORTGENE Op woensdag 21 mei wordt de algemene vergadering gehouden van het waterschap „Noord-Beveland". De bijeenkomst vindt plaats in hotel „De Koren beurs" te Kortgene, 's middags oir 11.00 uur. De agenda vermeldt o.m. een voorstel van het dagelijks bestuur om een nieuwe bezoidigingsverorde- ning vast te stellen. Het d.b. stelt ook voor om het presentiegeld voor et bijwonen van de algemene ver gadering van het waterschap vast stellen op f 25, met een reiskos tenvergoeding van f 5,-. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Indien ook het Waterschap Walcheren het zijne zal willen bijdragen zal, mo gelijk dit najaar, eindelijk kun nen worden begonnen met de be strijding van de oeverval aan het Veerse Meer. Het gaat hier vooral om het gedeelte vanaf de Veer- segatdam voor Vrouwepolder. Wind en golfslag hebben hier in de laatste jaren al zoveel zand en grond weggevreten, dat thans het betrokken duin- en strandgebied zelfs tot verboden terrein is ver klaard omdat het betreden ervan levensgevaarlijk is. De kosten van het werk worden thans geraamd op 300.000 gulden. Of schoon de noodzaak tot verbetering reeds enkele jaren aanwezig is kon het werk door het ontbreken van de nodige geldmiddelen niet worden aangepakt. De gemeente Veere, die een plan tot de beteugeling van de afslag be stek klaar heeft, heeft onlangs be richt gekregen, dat het rijk bereid De bril is zozeer mode-artikel dat ook mannequins op willekeu rige shows (als grapje) wagen wielen op de neus zetten, en dat etalagepoppen er hip mee pron ken. Gekleurde glazen vieren daarbij hoogtij. A'ieuw is het kameleonglas, Waarbij de glazen zich aanpassen aan de lichtsterkte. Binnenshuis is het glas praktisch kleurloos, bui- wordt het, naar mate de zon sterker schijnt, donkerder. De overgangstijd van het ene uiterste naar het andere duurt ongeveer minuten. De glazen (iets duurder dan ge wone) zijn verkrijgbaar in alle sterkten en zelfs in dubbel- en Hulti-focus. In de geschiedenis van Groot-Brit- tannië heeft de kouseband een grote rol gespeeld: men weet dat de be langrijkste Britse onderscheiding nauw verbonden is met dit eenvou dige kledingstuk. Na een periode, dat de kouseband uit de mode was, krijgt, naarmate de minirokje korter worden in Enge land de kouseband een nieuwe kans het tot historische bekendheid te brengen. En de minirokjes worden steeds korter: de Londense meisjes vestigen telkens nieuwe records! Er zijn nu in „hippe" boetiekjes in Londen kousebanden te koop, die flu orescerend en reflecterend zijn. Deze (rood) gloeiende kousebanden hebben bovendien een praktische kant: bij avond ziet de automobilist het meisje met de lichtende kouse band gemakkelijker en behalve dat hij haar slanke benen dan ook beter kan bewonderen is de kans op een aanrijding geringer. Het menselijk lichaam Is opge bouwd uit cellen, die o.a. eiwitten bevatten. Deze cellen worden voort durend afgebroken en moeten der halve steeds opnieuw worden opge bouwd. Het is noodzakelijk dat wij, in verband hiermee, dagelijks eiwitten in onze voeding opnemen. Deze ko men, zowel in plantaardige, alsook in dierlijke levensmiddelen voor. Melk, karnemelk, yoghurt, vlees, vis en eieren zijn belangrijke bronnen van dierlijke eiwitten. Dit betekent dage lijks minstens een halve liter melk. karnemelk of yoghurt, een plak kaas en 60 gram vlees of vis dan wel een groot ei. In onderstaand recept zijn al enkele „noodzakelijke" produkten verwerkt. Combo-cocktail. U hebt nodig: 50 gram havermout, liter yog hurt, ongeveer 150 gram rabarber, 2 eetlepels honing, sap van 1 citroen, 40 gram blauwe rozijnen, 25 gram fijngehakte noten, 4 kaneelbeschuit- jes. Week de havermout 2 uur tevoren in de yoghurt. Doe er voor het ge bruik de rabarber, de honing, het ci troensap, de rozijnen en de fijnge hakte noten hij. Meng alle ingrediën ten goed dooreen. Serveer de cocktail koud in een coupeglas met kanelbe- schuitjes. is om de helft van de kosten te be talen. Nadat ook het recreatieschap „Het Veerse Meer" zich bereid heeft verklaard een subsidie van 60.000 gulden te verlenen, zal het bestuur van het Waterschap Walcheren in de algemene vergadering, op don derdag 22 mei in Middelburg, voor stellen om de helft van de kosten die nog voor de gemeente Veere reste ren voor rekening van het waterschap te nemen. Reeds voor de afsluiting van het Veerse Gat, had dit kustgedeelte door een sterke ebstroom te lijden van uitschuring. Wat de zee „nam" kwam echter op gezette tijden door nieuwe duin- en strandvorming toch weer grotendeels terug. Nade afsluiting was van die natuurlijke werking echter geen sprake meer. De oeverafkalving doet zich overi gens ook op andere plaatsen aan het Veerse Meer voor. Zo heeft rijks waterstaat op Noord-Beveland eri op het eilandje, de „Haringvreter" vijf kilometer oeververbinding aangelegd. Om de nodige ervaring op te doen heeft men daarbij vijf verschillende constructies toegepast. Rijkswater staat houdt zich echter afzijdig van oevergedeelten, die onder het be heer van gemeenten of particulieren vallen. Een nadeel van het uit te voeren werk is intussen wel. dat door het leggen van een kunstmatige oever vooral het strand- en duingedeelte bij Vrouwenpolder belangrijk minder aantrekkelijk zal zijn voor de recre atie. KRUININGEN Als de taptoe voor de „Luctor et Emergo-wandel- tochten" heeft geklonken, zal dit be slist niet het einde betekenen van het Kruiningse wandelfestijn. Voor ongeveer 180 wandelaars zal dit nog slechts de prelude geweest zijn van hun optreden. Op Hemelvaartsdag 's morgens om acht uur start De Zeeuwse Drie daagse, een wandeltocht die steeds meer aantrekkingskracht heeft. Er zijn fraaie tochten uitgestippeld over afstanden van dertig, veertig en vijftig kilometer. Voor de dertig kilometer zijn reeds meer honderd wandelaars ingeschre ven. Voor de veertig hebben er zich ruim vijftig aangemeld, terwijl er inmiddels 23 voor de langste tocht, driemaal vijftig km zijn ingeschre ven. (Van een onzer verslaggevers) HAAMSTEDE De plannen voor de aanleg van de eerste fase van een geheel nieuwe recreatieweg, dwars door het mooiste natuurgebied van Westerschouwen, zijn thans zover ge vorderd dat het bestek voor de aanleg (kosten t 2.530.000,-, waarop een in- coret-subsidie van f 595.000,- kan wor den verkregen) gereed is. De dienst civieltechnische werken in 's-Herto- genbosch, zal de minister adviseren over de goedkeuring van de plannen. De recreatieweg sluit door middel van een viaduct met rotonde aan op de nieuwe autosnelweg van west naar oost, welke door Rijkswaterstaat wordt aangelegd, als vervolg op de weg over de Oosterscheldedam. De recreatieweg wordt gedeeltelijk een secundaire en gedeeltelijk een terti aire weg. De provincie Zeeland neemt een deel van de wegaanleg voor haar rekening, een ander deel voor reke ning van de gemeente Westerschou wen aangelegd. De nieuwe weg zal onder meer een directe verbinding tussen Burgh en Haamstede vormen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 3 juni a.s. is het 25 jaar geleden dat deken pastoor J. Segers en kapelaan H. A. J. Grooten van de St.-Wil- librordusparoehie in Terneuzen tot priester werd gewijd. Beiden (Van onze correspondent) TERNEUZEN De maandagmid dag op het kruispunt nabij St.-Anna- polder zwaargewond 28-jarige B. Pluijmers uit Geleen, is in het Julia- naziekenhuis in Terneuzen aan zijn verwondingen overleden. De heer Pluijmers kwam op het kruispunt in botsing met een auto, bestuurd door de heer J. A. H. uit Papendrecht, die slechts lichte verwondingen opliep. (Van onze sportredactie) KOEWACHT Sportclub Koe wacht is er niet in geslaagd ter ge legenheid van het 25e Lentecriterium der Vlassestreek profrenners naar Koewacht te halen. Het aantrekken van bekende beroepscoureurs is voor de Koewachtse organisators een te kostbare zaak gebleken. Daarom rij den op Hemelvaartsdag evenals in de voorafgaande jaren de amateurs op het parcours Nieuwstraat-Woute- rij-Schoolstraat (1900 meter). In plaats van beroepsrenners ko men er nu naast de amateurs dames aan de start. 27 rensters hebben voor de 40 kilometer lange koers inge schreven. Natuurlijk is ook dit keer Ketie Hage de grote favoriete. Van de Belgische deelneemsters moet Dams, kampioene van België de hoge verwachtingen nog steeds waar maken. De dames openen het programma om twee uur. Anderhalf uur later klimmen de amateurs in het zadel voor een koers over 100 kilometer. Ruim zeventig renners hebben voor dit evenement ingeschreven. Vrijwel alle Zeeuwse amateurs zullen present zijn. Peter Vonck, Peter Kisner, Wal- di van Campen, Ko de Vrieze, Theo van Poecke en Wim de Wilde zullen waarschijnlijk een woordje mee spre ken in het gevecht om de eerste Na afloop van de wedstrijd worden in hotel „Zeelandia" de prijzen uit gereikt. Als speciale service aan het publiek laten de organisators langs het hele parcours een geluidsinstal latie aanleggen. waren klasgenoten op het groot seminarie in Hoeven. Na de priesterwijding ging de heer Segers als kapelaan naar Liesbosch bij Breda, in 1948 werd hij benoemd als moderator bij het middelbaar on derwijs aan het Moiler-lyceum te Bergen op Zoom. Op 4 juni 1968 kwam hij als pastoor-deken naar Ter- neuzen in de plaats van deken J. van Mechelen. Over de toekomst van de kerk zegt deken Segers: „Daar ben ik niet bang voor. De kerk zal geen massakerk worden, maar ook weer niet een kerk voor de elite. Er zal echter een be trekkelijk kleine kern van mensen ontstaan, die bewust en met innerlijke overtuiging lid van de kerk willen zijn, een kleine gemeenschap, die wil meebouwen aan het Rijk Gods. Daarbij zullen we door nogal wat vagevuren moeten gaan en heel wat spanningen moeten doorworstelen. Ik geloof dat we over een jaar of vijf tig geen gescheiden kerken meer zul len hebben. De katholiek zal daarbij als zuurdeeg moeten zijn, zonder op dringerig zijn mening kenbaar te maken." Deken Segers is van mening, dat van de leden van de kerk meer ini tiatief moet komen om tot meer con tact tussen priester en parochianen te geraken. „Niemand gelooft meer in een plichtmatig huis aan huis be zoek. Laat de kapelaan of pastoor even weten dat men behoefte heeft aan een gesprek, dan heeft zo'n be zoek zin. Het is zo onvruchtbaar om te mopperen dat men de kapelaan of pastoor nooit meer ziet terwijl men zelf niets doet," aldus pastoor Segers. Kapelaan Grooten was achtereen volgens kapelaan in Welberg, in Standdaarbuiten, Breda (van 1953 tot 1958) en in Oosterhout (1960- 1962). Van 1962 tot 1967 was hij pas toor in Tres Fronteiras in Brazilië. In Terneuzen heeft vooral het jeugd werk en met name de verkenners zijn belangstelling. Er is een actiecomité opgericht om beide priesters ter gelegenheid van hun zilveren jubileum te huldigen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nog deze maand zal, onvoorziene omstandigheden daargelaten, in Middelburg-Zuid worden, begonnen met de bouw van (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De aanleg van kunstmatige eilanden in het Veerse Meer zal kunnen worden versneld doordat de staatssecre taris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft be sloten, dat een aantal werken ge heel voor rekening van dit minis terie zullen komen. Het gaat hier om het wegzuigen van een ondiepte bij de Veersegatdam (Vrouwenpolder), het wegzuigen van een hinderlijke ondiepte bij Veere en ten zuiden van de Haringvreter en het maken van een eiland ten westen van de Goudplaat. De totale raming van deze voorzieningen beloopt een bedrag van bijna 1.300.000 gulden. De staatssecretaris heeft het recreatie schap „Het Veerse Meer" meege deeld met dit besluit de uitvoering van het bagger- en eilandenplan voor het meer te helpen veilig stellen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat het plan wegens de financiële positie van de provincie en de in het recreatieschap deelnemende gemeen ten geenszins op korte termijn zou kunnen worden uitgevoerd. Ook na een aanzienlijke rijkssubsidie zouden de deelnemers aan de gemeenschap- pehjke regeling nl. altijd nog een miljoen gulden hebben moeten op brengen. Het bestuur van „Het Veerse Meer" zal in de openbare vergadering, 20 december in het „Jhr. mr. de Casem- broothuis" te Kamperland, voorstel- len om aan een drietal kunstmatige eilanden, die binnen afzienbare tijd gereed zullen zijn, namen te geven. Het bestuur suggereert de namen „Schutteplaat", „Mosselplaat" en „Ar- neplaat". (Van onze correspondent) SAS VAN GENT „We moeten ons in de toekomst con centreren op nauwere samen werking met de regionale VVV, betere organisatie van de Horeca-mensen, onze be drijven beter presenteren en onze service aan de klanten to taal omschakelen. Anders ben ik er van over tuigd dat Zeeuwsch-Vlaande- MIDDELBURG Het oude „Vijvervreugd" valt on der de slopershamer. Op 31 december van het vorig jaar vloog het uit 1760 daterende gebouw in brand. De Stichting Jeugdland heeft twee jaar lang in de grote vakantie gebruik kunnen maken van dit gebouw. Gemeentewerken had voor onge veer 8000 gulden voorzieningen ge troffen aan dit onder Monumenten zorg vallende Vijvervreugd. Burge meester en wethouders wezen het toe aan de Stichting Sociaalcultureei werk voor de Zuid-Molukken. Deze wilde het gebruiken als ontmoetings centrum. Aan restauratie viel na de brand niet meer te denken. Dit zou in de tonnen gelopen zijn. Op het zelfde terrein, iets van de grote weg af, zullen nu waarschijnlijk een paar houten barakken en een sportveldje komen voor de Zuid-Molukkers. Jeugdland heeft daarentegen jam mer genoeg nog geen passende be huizing gevonden. ren een grote teruggang zal krijgen van 't Belgische koop toerisme". Deze waarschuwing komt uit de mond van de heer P. van den Akker, hotelhou der in Sas van Gent. Hij is van plan bovengenoemde punten aan de orde te stellen op de eerste regionale ledenvergadering van de Hocres, de organisatie van exploitanten van hotels, cafés en restaurants. „De fusie van de Hocres en Horeca was hoog nodig, want als horeca bedrijven kunnen we tegenover de regering gewoon geen vuist maken. De regering denkt kennelijk, dat wij een melkkoetje zijn. Ze vragen en eisen maar van ons en wij kunnen ons niet verdedigen." Een goede krachtige organisatie is volgens de heer Van den Akker voor de Zeeuwsch-Vlaamse horecabedrijven een levensbelang. De belastingdruk op de horeca bijvoorbeeld moet ver- minderd worden. Volgens de heen- Van den Akker toont een vergelijking met collega's uit de randstad Holland aan dat de hotelhouders en restaurant-exploitan ten in Zeeuwsch-Vlaanderen voor hogere kosten staan. „Als daar geen verandering in komt gaan onze be drijven naar de bliksem. Kijk maar naar de aanbiedingen in ons vakblad waarin plenty horeca-zaken te koop of te huur worden aangeboden." Ook de presentatie van de horeca- sector dient volgens de Sasse hotelier drastisch verbeterd te worden. „Ik denk aan een gecombineerde beurs waarop niet alleen collega's elkaar kunnen ontmoeten in een andere sfeer, dan die in de gebruikelijke vak- beursen en vergaderingen, maar waar ook het publiek rustig een kijkje kan komen nemen. Het buitenshuis eten kan daarbij extra aandacht krij gen. De Zeeuwsch-Vlaming eet over net algemeen minder in restaurants ian elders het geval is. De „plate- i er vice" en „quick-luneh" kent men uier nauwelijks." De heer Van den Akker geeft toe, dat de kosten van een eenvoudige lunch in een restaurant voor de door sneeman, die dagelijks onderweg is, aan de hoge kant liggen. Op toeris tisch gebied dient naar zijn mening ook door de horeca-sector zelf meer activiteit ontplooid te worden en wel in nauwe samenwerking met de plaat selijke en regionale WV. „Onze gulden wordt zo zachtjesaan te hard voor de Belgen. Dat zal zijn gevolgen hebben voor het Belgische kooptoerisme. Daarom zullen we er naar moeten streven meer Nederlan ders naar Zeeuwsch-Vlaanderen te krijgen. Het is een mooi gebied met uitstekende verbindingen met België. Er liggen hier kansen genoeg voor de Zeeuwsch-Vlaamse horeca-bedrijven. In de eerste plaats is het nodig, dat de horeca-mensen zich beter orga niseren," aldus de heer Van den Akker. de eerste torenflats zelfs elf hoog worden, zullen ze de „sky-line" van Middelburg ingrijpend beïnvloeden. Naar verwacht zal de eerste flat in maart van het volgend jaar voor be woning gereed komen. De drie ge bouwen zullen in totaal 374 woningen en 56 garages bevatten. De opdrachtgeefster, is de Alge mene Woningbouwvereniging reeds in 1965 werd voor de financiering van het project door de gemeente een krediet van ruim twaalf miljoen gulden beschikbaar gesteld. In ver band met de gestegen kosten, zal dit bedrag waarschijnlijk aanmerkelijk worden overschreden. De flats zullen volgens moderne in dustriële wijze worden gebouwd. De grote elementen, complete wanden, vloeren enz. worden geprefabriceerd in een fabriek die opvallend genoeg is gebouwd op de fundamenten op de derde en laatste van de in Mid delburg-Zuid te bouwen torenflats. Deze elementenfabriek, die dus in „laatste instantie" het veld zal moe ten ruimen, is intussen al een paar jaar in bedrijf. De Middelburgse flats maken n.l. deel uit van een z.g. bouwstroom. waarvoor steeds de elementen wor den geleverd door de fabriek in Middelburg-Zuid, werd eerder met de Jsouw van torenflats begonnen in Vlissingen en Goes. In totaal gaat het hier om 840 woningen waarvan 250, reeds goeddeels gereed, in Vlis singen en 210 in Goes. Omdat Middelburg als laatste aan de beurt kwam, is de „wachttijd" be nut om na te gaan of in de oorspron kelijke plannen verbeteringen kon den worden aangebracht. De flats worden gebouwd door het bouwbe drijf Delta. (Van onze correspondent) OOSTBURG De Oostburgse Re derijkerskamer „Luc'or et emergo" heeft, zoals bij vele plaatselijke to neelverenigingen het geval is, een tekort aan spelende leden. Vooral het ontbreken van belangstelling bij de Oostburgse jeugd is de oorzaak, dat de Rederijkerskamer momen teel slechts twaalf werkende leden telt en dit is volgens de vice-voor- zitter van de vereniging, de heer P. B. Bruggeman, te weinig om echt serieus aan het werk te gaan. „We hebben veel te weinig moge lijkheden om bepaalde stukken te spelen, daar we uit onze leden te weinig keuze kunnen maken. Op het ogenblik zijn we bezig met het lezen van het zigeunerstuk Stephan Bors- ko en voor dit stuk hebben we min stens twaalf mensen nodig. Het is te begrijpen, dat we momenteel onze ogen goed de kost geven om hier en daar acceptabele spelers voor onze vereniging te winnen". Vorig jaar is er een actie gevoerd om de belangstelling bij de jeugd wat te doen groeien. Er werden huis aan huisstencils bezorgd om eventuele geïnteresseerden er toe te bewegen zich bij de toneelvereniging op te geven. Het resultaat was niet onbevredigend, want er waren ge noeg toezeggingen ontvangen. Toen het echter op daden aan kwam, liet het grootste gedeelte het afweten. De belangstelling van de Oostburgse bevolking- is redelijk te noemen. Op het ogenblik telt de toneelvereniging 150 donateurs en de twee voorstel lingen, die tweemaal in het seizoen in de Katholieke Kring in Oostburg worden gehouden, zijn tot nu toe zeer druk bezocht. De heer Brugman betreurt het ten zeerste, dat zijn vereniging in de afgelopen jaren niet in staat is geweest deel te ne men aan het Zeeuws Landjuweel. In het verleden is de Rederijkerskamer er in geslaagd verschillende malen in dit toneelconcours met de hoogste eer te strijken. Volgens de vice- voorzitter is men echter van plan om dit jaar voor het eerst sedert ve le jaren weer aan deze toneelmani festatie deel te nemen. De heer Bruggeman, die 1 oktober van dit jaar 40 jaar lid van de toneelvere niging is, sprak de hoop uit, dat in de toekomst de jongeren meer be langstelling voor de enige toneelver eniging in Oostburg zuilen opbren gen.

de Stem | 1969 | | pagina 21