enthousiasme voor oeververbinding van kruiningen naar perkpolder Staten unaniem akkoord met pl annen ministers TELEVISIE LEGPUZZLES GRATIS BIJ culina Verontrustend veel jonge alcoholisten in verkeer daling temperatuur BLOEDPROEF IN NEDERLAND NIET NOODZAKELIJK ZEGT COMMISSARIS VAN OOIJEN IN PROEFSCHRIFT PZEM nam optie op tweede kerncentrale Politiechef Middelburg doctor in criminologie Jongen ernstig gewond na aanrijding Vluchteling aan politie ontsnapt na achtervolging in Middelburg KANTEN KLAAR MAALTIJDEN BESLISSINGSBEVOEGDHEID NIET IN HET MINST DISCUTABEL In gesprek met Hoogwater MORGEN Jeliovali's Getuigen bespraken wet en orde Dubbeldekker gaat Prins Willem Alexander heten 't keukencentrum Tijdelijk rijverbod Kroegentocht TFiWirr™1: en woensdag 14 mei: ;n op Zoom 2.26 en 14.51 uur' weert 1.37 en 14.07 uur; !-Drimmelen 5.03 en 17.38 suzen 1.05 en 13.34 uur; ingen 0.36 en 12.59 uur; eldinge 2.16 en 14.41 uur. uur; l, concert enz jaar (in samenwerking EBL, FILM 3ELBURG y 20 uur cident 18 t ZVU) SINGEN lambra 20 uur charge van de lichte jaar and 20 uur e versier ik zo'n meisje 18 jaat l'burg del 20 uur alako 14 jaar meuzen xor 20 uur t girls, alleen voor mannen 18 j werpen voy Helga en Michael, 18 1 14, 16, 18, 20 en 22 uur ndome De grote liefde, 14 14, 16, 18, 20 en 22 uur eon Secret ceremony, 18 j 14.30, 16.50, 19.10, 21.30 uur ibassades Bamse, 18 j. 14, 16, 18, 20 en 22 uur :tro De haat van de desperado1! bens Funny Girl, a.l. 17.15, 20.30 uur x Pendulum, 18 j. 12.10, 14.30, 16.50, 19.10, 21.30 u. t trid De monsters van de ruimte jaar jestic De schoenen van de vis- 14 j' lect Funny Girl, a.l. ntury Vera Cruz, 18 j. niklaas lace De jouwe, de mijne, de on. a.l. nova Brandt Parijs?, 14 j. ntury Vaarwel vriend, 18 J, tentoonstellingen delburg jksarchief Zeeland en de Dordtse node eeshal Multipels en objekten euws Museum Schilderijen J. ngschaap en keramiek Jo Rijn- ird tdorpe lerie Troutzaerte: Paul Citroen uarellen, portretten, tekeningen litho's; Francime Timmers: ke ek on Unica diversen S ndbouwcentrum 10-12 en 14-11 Spreekuur Voorlichtingscen- im Huishouding en Gezin (tel 100-6440). mkenszand ormalige R.-K. School 19.30 uur adsvergadering osterzande de Waal: Bejaardenschieting eel, film, concert enz, delburg ty 20 uur mfighters of Red River, 14 J. WERPEN s onder vandaag t s onder vandaag niklaas s onder vandaag tentoonstellingen delburg jksarchief: „Zeeland en de rdtse Synode" eeshal Multipels en objekten euws Museum Schilderijen J. ngschaap en keramiek Jo Rijn- trd tdorpe lerie Troutzaerte Paul Citroen: uarellen, portretten, tekeningen litho's; Francine Timmers: kera- niek en Unica ST rgerzaal Stadhuis: Werken van Kroonder (Zaamslag) diversen :er arendskerke meentehuis 19.30 uur adsvergadering voor deze rubriek: tel. 01'®' of Postbus 116 in Middelburg, DE STEM VAN DINSDAG 13 MEI 1969 OCKY LUKE HEEFT DE &ANO rSLIST NOG NIET GEVONDEN,AW ES HAD HU ONS AL LANG GEAR" RESTEEUD T' (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voorzitters van alle Statenfracties hebben gis teren in de vergadering van Provinciale Staten, een verklaring aan vaard, waarin de voldoening wordt uitgesproken over uitzicht op een snelle realisering van de vaste oeververbinding over de Wester- schelde, met als ministeriële voorkeur het tracé bij Kruiningen-Perk- polder. De voorzitters dringen hierbij aan op spoed bij een nader on derzoek en de uitvoering van het plan. Vele sprekers meenden dat niet langer gedraald mag worden, nu de minister kennelijk met spoed tot zaken wil komen. Zij veerden van hun stoelen op, toen zij gedeputeerde A- Kaland hoorden zeggen, dat waar de minister heeft gesproken van een „me dewerking aan het plan in principe", de woorden „in principe" eigen lijk wel kunnen worden weggelaten. Eveneens klonk het hen posi tief in de oren, dat de minister, voor wat de uitvoering van het plan betreft, de z.g. groep van tien, een aannemerscombinatie, waarin o.a. „De ICUST", bekend van de kanaalwerken in Zeeuwsch-Vlaanderen, een forse streep voor heeft. Het plan van de z.g. „Groep-Lievens" (Dutch United Contractors) te Rotterdam, heeft bij de technici wei nig waardering ontmoet. Het enige moeilijke punt voor het college in het lange debat is de vraag waarom men in Zeeland zo lang de z.g. middenroute (een tracé ter hoog te van Terneuzen-Hoedekenskerke) als troefkaart heeft gehanteerd en geen technische voorstudies heeft la ten verrichten om die als een verge lijking te kunnen gebruiken, ten op zichte van het ministeriële tracé Kruiningen-Perkpolder) Met name de heer C. van der Peijl (CHU) trok hier luid aan de bel. Anderen, daarin voorgegaan door drs. W. Dusarduijn (KVP), wiens opmer king, dat de natuur het laatste woord heeft als een zo grillige barrière als de Westerschelde moet worden over wonnen, door gedeputeerde Schorer van ganser harte werd overgenomen, hamerden op het thema, dat het aan de besluitvaardigheid van minister Bakker te danken is. dat de vaste- oeververbinding geen Jules Verne- achtig project meer is (de heer Van Bennekom van de AR); dat het nieu we tracé mede de ontsluiting van Tholen kan bewerkstelligen (de heer Van der Peijl (CHU) en tenslotte, dat hier waar men te maken heeft met techniek versus ploitiek geen ge zichtsverlies behoeft te vrezen, om dat de staten in december een motie hebben aanvaard, waarin nog eens op een trtacering volgens de midden route werd aangedrongen. Mr. Schorer kon de bezwaren tegen het ontbreken van provinciale voor studies inzake de tracé's wegnemen door te wijzen op de enorme kosten, die in de miljoenen lopen. Anecdo- tisch is, dat, volgens mr. Schorer, reeds in 1946 in Zeeland is gepleit voor een tracé Kruiningen-Perkpol derNaderhand, onder invloed van het Deltaplan en vooral door de bouw van de Zeelandbrug, is de mid denroute in het beeld gekomen. „Het college beveelt het tracé van de minister unaniem aan", zei mr. Schrorer. „Wij zien het als een plan, waarbij het technisch haalbare het planologisch aanvaardbare ontmoet. Nieuwe ontwikkelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen, die zich oostelijk van Terneuzen aanzetten (Ossenisse, Baalhoek etc.) maken het ministerië le tracé alleen maar aantrekkelijker. „Laat ons eindelijk ook eens hulde betuigen aan rijkswaterstaat", vond mr. Schorer „die ons respect wegens de omvangrijke deskundige voorbe reiding alleszins waard is". „Het verschil in kosten van oever verbindingen bij Kruiningen en Perk- polder en Terneuzen-Hoedekensker ke is becijferd op 200 mHjoen gulden ten nadele van het laatstgenoemde tracé", zei gedeputeerde J. van Don gen. Daarna somde hij een imposante reeks technische bezwaren tegen het middentracé op, waartegenover re latieve voordelen staat als het tracé Kruiningen-Perkpolder wordt geko zen. De heer Van Dongen bepaalde het tracé van minister Bakker wat nauw keuriger. Het zal lopen van Perkpol- der naar een punt tussen de veerha ven van Kruiningen en de haven van Hansweert. G. S. hadden liever een tracering gezien, die uitmondde op een punt westelijk van het Kanaal door Zuid-Beveland. Praktische con sequenties voor de wegenplanologie zijn de volgende: Als de vaste-oeververbinding ge reed is zal de Zeelandbrug intussen tolvrij zijn. Het gehele middentrajeet is dan relatief goedkoper voor de doorgaande reiziger. Een vaste verbinding van Zuid- Beveland naar Tholen, ook genoemd in de tweede nota inzake de ruimtelij ke ordening, komt nu in het ver schiet. De weg van Terhole via Zaamslag naar Terneuzen, een provinciale weg, zal een vierbaans uitvoering krijgen. De verdubbeling van de weg Ter- hole-Perkpolder zoals voorgenomen, krijgt door het aanzetpunt van de verbinding met Perkpolder nog meer zin, evenals het plan voor de rond weg Kloosterzande, thans in uitvoe ring. Een goede aansluiting op de mid denroute is ook bij het tracé van de minister verzekerd. „Welke n.v. de verbinding ook in exploitatie zal nemen, het moet voor op staan, dat de overheid een meer derheidsinvloed in deze n.v. krijgt", vond gedeputeerde A. Kaland in zijn bijdrage aan de opinievorming. „Bo vendien zal er een overeenkomst met de staat der Nederlanden moeten zijn. waarin wordt vastgelegd, op welk tijdstip de verbinding tegen de dan resterende boekwaarde aan het rijk kan worden overgedragen. „Wij zien dit primair als een rijks verbinding", zei de heer Kaland. „De provincie kan het risico van de ex ploitatie, dat men bij de bouw en ex ploitatie van de Zeelandbrug nog heeft durven trotseren, niet nemen". Sprekend over het tijdstip waarop het rijk de exploitatie zou kunnen overnemen en de verbinding tolvrij kan worden, noemde hij „b.v. tien jaar". Tegen zoveel positieve geluiden hadden de Staten zelfs geen spoor van kritiek meer. Na schorsing kwam de heer Lukaart goedgemutst met de door aUe statenleden ondersteunde verklaring, waarin Zeeland bekend maakt, dat het bereid is vol enthou siasme het ministeriële plan te steu nen. (Van onze correspondent) GRIJPSKERKE De 12-jarige J. de Visser reed gisteravond vanaf het erf van zijn ouderlijk huls, gelegen aan de Jan Geertsenweg, per fiets de rijweg op. Hij lette hierbij onvoldoende op het verkeer. De naderende personen auto, bestuurd door J. K., kon de jong eniniet meer ontwijken. Hij werd in zeer zorgwekkende toestand overgebracht naar het Gast huis te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kringverga dering van de Jehovah's getuigen uit Zeeland en Rotterdam-Zuid, die in de sporthal te Middelburg is gehou den, is door rond de 1200 personen bezocht. In een openbare vergade ring hield de heer J. Tollenaar een inleiding over het onderwerp „wet en orde" waarbij o.m. ook de verhou ding publiek en openbaar gezag ter sprake kwam. De vergadering gold vooral als voorbereiding op het in ternationale congres, dat de jehova's getuigen in augustus in Neurenberg zullen beleggen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De tweede dub beldeksveerboot van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland zal Prins Willem Alerander worden ge doopt. Prinses Beatrix en Prins Claus hebben het provinciaal bestuur toestemming gegeven de naam van hun oudste kind aan dit schip te geven. De nieuwe dubbeldekker zal op juli a.s. op de werf van de n.v. De Merwede te Hardinxveld-Giessen- dam, waar ook de eerste dubbeldek ker, Prinses Christina is gebouwd, te water worden gelaten. Het schip zal in eerste instantie worden ingezet op de lijn Perkpol der over de Westerschelde. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 22-jarige J. K. uit Goes, die gistermiddag voorgeleid zou worden aan de offi cier van justitie in Middelburg, is ontsnapt uit het gerechtsgebouw. De arrestant werd in Rotterdam gear resteerd, nadat hij vorige week dins dag in Terneuzen een auto gestolen had van de Scheldekade. In het parketgebouw gearriveerd verzocht K. nog even gebruik te mo gen maken van het toilet. Toen hij uit de w.c. kwam wist hij door een tegenover het toilet gelegen raam via een aantal hindernissen het Hof plein te bereiken. De Middelburgse politie zette de jacht op de vluchteling onmiddellijk in. Spoedig was men hem op het spoor in de Griffioenwijk. Een agent naderde hem tot op enkele meters. De vluchteling sprong een tuin in en verdween achter de huizen. De poli tieman, die gehinderd werd door zijn zware motor, zag geen andere moge lijkheid dan om het blok heen te rij den en te proberen hem op deze ma nier in te sluiten. Rondrijdend zag de agent de vluchteling langs de wa tergang achter op een fiets zitten. Bij het centrum gekomen verdween de man weer via de tuinen. Zo bereikte hij de Koudekerkseweg en verdween spoorloos. De parketwacht deelt mee dat de vluchteling in het gerechtsgebouw helemaal gefouilleerd is en geen re volver bezit. Waarschijnlijk heeft de vluchteling de binnenstad weten te bereiken. Hij is nog steeds voort vluchtig. (ADVERTENTIE) 0RICA (ADVERTENTIE) Europa's meest exclusieve keuken Baronielaan 59 Breda Vooruitzichten «oor woensdag en 'londerdag, opge- iteld door het KNMI op maan oog om 18.00 uur: Enkele regen- of onweersbuien en «er daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers middeld over Nederland, voor woensdag: aantal uren zon: 4 tot 12; min. temp.: 3 tot 8 graden bo ven normaal; max, temp.: 5 of meer graden boven normaal; kans op een nroge periode van minstens 12 uur: Proeent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. donderdag; aantal u-ren zon: 2 ge- boven mm. temp.: 2 tot 7 graden normaal; max. temp.: 1 tot 7 graden boven normaal; kans op een i°ge periode van minstens 12 uur: Procent; kans op een geheel droog «maal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) GENT Van het aantal Neder landse en Belgische personen, dat onder invloed rijdt, is 56 procent jonger dan veertig jaar. „Vooral gelet op de in Nederland vastge stelde recidive zijn deze jonge leeftijden een verontrustende aan gelegenheid. Het bloed-alcoholge- halte van de rijders-onder-invloed is in niet minder dan 62 pet. (voor Nederland) en in 85 pet. der ge vallen (voor België) zo hoog. dat de vraag rijst of men te doen heeft met alcoholisten". Dit zijn twee opmerkelijke pas sages uit het proefschrift van de heer D. van Ooijen (39), commis saris van politie te Middelburg, die maandag aan de Gentse uni versiteit is gepromoveerd tot doc tor in de criminologie. Ondanks de ernst van deze gege vens, zegt hij in zijn proefschrift dat een criminologische studie over deelname aan het verkeer onder in vloed van alcohol dat „Verkeer en Alcohol" is getiteldde verplichte bloedproef voor Nederland „niet strikt noodzakelijk" te vinden. Een en ander met inachtneming van de kwantiteit en de aard van de alcohol ongevallen en rekening houdend met het beoogde doel van de proef. „Wat in elk geval wel moet gebeuren, is het invoeren van de verplichte a- demtest", aldus dr. Van Ooijen. „Het zal dus moeten worden óf de verplichte ademtest met de verplich te bloedproef óf de verplichte adem test met de vrijwillige bloedproef en niet de verplichte bloedproef alleen. Experimenten en resultaten in Bel gië en En-geland hebben voldoende aangetoond, dat voor een efficiënte bestrijding van het rijden onder in vloed de ademtest in elk geval on ontbeerlijk is", zo stelt dr. Van Ooijen Zoals gemeld zal het maximum- promillage alcohol dat een bestuur der in zijn bloed mag hebben in Ne derland waarschijnlijk op 0,5 worden gesteld. Voor de meerderheid van de gevallen blijkt het bloedalcoholgehal- te van de overtreders van artiekl 26 wegenverkeersreglement echter 1,5 promille of meer te bedragen, zo heeft de heer Van Ooijen becijferd. Op grond van deze gegevens pleit hij voor een meer gerichte opsporing van dit delict. Die opsporing zal, zo vindt hij, aan slagvaardigheid winnen als rijbewijsbezitters die hoven een bepaald promillage aan het ver keer deelnemen, een tijdelijk rijverbod kan worden opgelegd. Die grens wil de heer Van Ooijen stellen op 0,4 promille (in België is dat op 0,8 bepaald). „Dit gehalte zou met behulp van 'n ademtest kunnen wor den vastgesteld". Ie Nederland heeft het rijden on der invloed vooral ernstige aanrij dingen tot gevolg. De alcoholgebrui ker zélf wordt daarvan in de eerste plaats de dupe, zo heeft de heer Van Ooijen geconstateerd. Dit geldt in het bijzonder voor de-genen, die op een brommer, fiets of motor onder in vloed rijden. Gedurende de nachtelijke uren (in de steden tussen 01.00 en 02.00 uur en op het platteland tussen 24.00 en 01.00 uur) worden de meeste o- vertredingen van artikel 26 WVR vastgesteld, de weekeinden geven daarbij een piek te zien. Vanuit de café's komen de meeste overmatig alcoholgebruikers, die ventief oogpunt zou de overheid be wust moeten trachten het aantal drankgelegenheden te doen afnemen aldus dr. Van Ooijen. „Er is een te belangrijk verband tussen het rijden onder invloed en het gebruik van al- coholia in café's". Hij wil ook een scherper toezicht op de caféhouders. De heer Van Ooijen stelt voorts in zijn proefschrift, dat de rijders-on- der-invloed in 60 pet van de geval len wegens een ernstig delict met de politie in aanraking zijn geweest. In 34 pet. van de gevallen betrof dat(al) een alcoholdelict. Opmerkelijk is voorts dat zij in aanzienlijk hogere mate een gestrand huwelijk hebben dan de bevolking in het algemeen. In vele gevallen komen ze uit de gemeente, waar het delict gepleegd is of uit de directe omgeving daar van. Ze zijn in de meeste gevallen er van overtuigd dat ze zonder meer in staat waren na-ar behoren te rijden. Wie „zij" zijn? „I-n hoofdzaak komen zij uit de categorie van bedrijfshoof- den en de handenarbeid verrichten de werknemers". Bij de bestrijding van dit Helicht zal de persoonlijke verantwoordelijk heid niet moeten worden uitgehold, maar juist moeten worden aangewak kerd. „In het algemeen gesproken is de rijder-onder-invloed een persoon die extra aandacht verdient, omdat zijn sociale aangepastheid in vele ge vallen te wensen overlaat. Voor iede re overtreder zouden de Consultatie- bureau's voor Alcoholisme een voor lichtingsrapport moeten opmaken." stelt de heer Van Ooijen. „Het recidivisme (33,4 pet voor alcoholdelicten) is bepaald hoog te noemen", zo zegt hij voorts. „Zo hoog zelfs dat i-n de Wegen verkeers- wetgeving afzonderlijke reeidivebe- palin-gen moeten worden opgeno men". Overigens: „Het besturen van een voertuig onder invloed is de laat ste jaren in het algemeen gesproken niet onrustbarend toegenoemen. Het aantal door alcoholmisbruik veroor zaakte aanrijdingen in Nederland be draagt slechts een gering percentage. Het rijden onder invloed is wel ter dege verkeersgevaa-rlijk, maar niet door de kwantiteit, doch vooral door de ernstige gevolgen daarvan", al dus d-r. Van Ooijen. Het zou in de lijn der verwachtingen liggen dat in de wintermaanden met hun lange avonden en feestdagen het aantal overtredingen een piek zou vertonen De lancering van de actie „Glaasje op, laat je rijden" tijdens kerst- en carnavalsdagen bijvoor beeld zal daar waarschijnlijk op ge baseerd zijn geweest, ma-ar de feiten wijzen uit, dat er in juni de meeste overtreders worden gevat en in maart de minste. De gemiddelden van de cember, januari en februari onder scheiden zich niet van die van overi ge maanden. „De samenhang tus sen rijden onder invloed va-n alcohol en feestdagen dient niet te worden overschat", waarschuwt de heer Van Ooijen. Hetzelfde geldt voor de recepties, die in het algemeen een minder goe de naam op het punt van alcoholge bruik hebben. In slechts 0,6 pet va-n de gevallen die de heer Van Ooijen heeft onderzocht (vier op een totaal van 690) bleek een overtreder te zijn gaan rijden na te veel te heb ben gedronken op een receptie. „Opvallend hoog" noemt de heer Van Ooijen het percentage overtre ders, dat een kroegentocht maakte. Daar wordt onder verstaan een aan eengesloten aandoen van meer dan twee cafés achter elkaar. „De Neder lander is een onregelmatige drinker en mogelijk juist daardoor drinkt hij in meer dan normale proporties. Een bloedalcoholgehalte van 2 promille betekent dat men in korte tij<j meer dan tien borrels moet hebben ge dronken". Dr. Van Ooijen kwam tot de ont dekking dat slechts 0,4 pet van het aantal verdachten, vrouwen waren (drie tegen 687 mannen). „Op de to tale vrouwelijke criminaliteit 'n zeer laag percentage". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Van het onderhandelingsresultaat inza ke de houw van een kernener giecentrale bij Borssele maakt o.m. een optie op een tweede centrale van hetzelfde opwek vermogen (400 MW) deel uit. Deze optie is gegeven op basis van een vaste prijs, waarvan de hoogte overeenkomt met 't prijsniveau van de eerste com merciële kerncentrale (circa 325 miljoen gulden). Bij de prijs, die met betrekking tot de optie in het geding is, moet re kening worden gehouden met o.a. het wegvallen van bepaal de, niet te verdubbelen onder delen van een kernenergiecen trale en van andere factoren. Dit deelde het lid van het college van G.S. van Zeeland, de heer A. Kaland, mee, in een enigermate be wogen betoog in de Staten van Zee land. Twee leden, de heren J. Schlin- gemann (VVD) en P. Roels (PvdA), hadden vragen gesteld over de gang van zaken bij de gunning van de bouw van de centrale aan de groep Kraftwerk Union A.G. De bewogenheid van de heer Ka land vloeide voort uit de omstandig heid, dat naar zijn mening verschil lende beleidvoerende organen klak keloos de uit teleurstelling voortge komen kritiek op de gunning uit „sommige kranten" overnemen, waar bij het een bijzonder onaangename zaak is, dat ook de persoon van de directeur van de N.V. PZEM, ir. T. Bogerd, in discrediet wordt gebracht. „De beslissingsbevoegdheid van de PZEM is voor de raad van bestuur van deze n.v. niet het minst discuta bel," zei de heer Kaland. „In plaats van een logische waardering, dat de seml-overheid in dit geval een goed koopmanschap toont en op de centen let, wordt nu kritiek geoefend." De concrete antwoorden van de heer Kaland op de gestelde vragen zijn: De Nederlandse industrie krijgt in het totaal project een aandeel van 76 pet. Het civiele gedeelte is zelfs voor 100 pet. in Nederlandse handen. Had men de offerte Westinghouse- Neratoom gevolgd, dan zou het Ne derlandse aandeel 72 pet. hebben be dragen. De offerte Westinghouse-Nera- toom zou tot een kWh-prijs hebben gevoerd, die afhankelijk van de be drijfstijd van de centrale, tien tot vijf tien a twintig procent meer zou heb ben bedragen dan nu het geval zal zijn. Geen enkele combinatie van Ne derlandse bedrijven levert een vol Nederlandse kerncentrale. Het reac torgedeelte is steeds van buitenlandse makelij. Het verschil tussen beide offertes was zo groot dat minister De Block, die steeds op de hoogte is geweest, get-n reden zag, om extra aandrang op de PZEM uit te oefenen. De bouw van de centrale schept, tijdens de bouwtijd, duizend arbeids plaatsen. Het exploiteren van de cen trale vergt een bezetting van honderd man. De afgeleide werkgelegenheid (Péchiney: 700 arbeidsplaatsen) is moeilijk te schatten. Er waren zeven offertes, waar onder een van ACEC-Verolme. De gekozen vorm waarborgt het Nederlandse bedrijfsleven dat het grote ervaring kan opdoen met de bouw van componenten voor kern centrales. (Van een onzer verslaggevers) GENT Met de vermelding „met onderscheiding" is gisteren de heer D. van Ooijen, commissaris van poli tie te Middelburg, aan de rijksuniver siteit te Gent gepromoveerd tot doc tor in de criminologische weten schappen. Dr. van Ooijen verdedigde met succes zijn proefschrift over ver keer en alcohol, waarbij hij tevens in zijn onderzoek een vergelijking trok tussen het alcoholmisbruik door weggebruikers in Nederland en Bel gië. Zijn studies baseerde hij voorna melijk op de analyse van 690 proces sen verbaal opgemaakt door Rotter damse politie wegens het rijden on der invloed. De heer Van Ooijen concludeerde onder meer dat er een meer effici ënte voorlichting nodig is betreffende de gevaren en gevolgen van alcohol misbruik in het verkeer. Daarbij on derstreepte hij het belang van goede preventieve maatregelen. De drink gewoonten in België liggen anders dan in Nedrland. Komen in Neder land de meeste ongevallen als gevolg van alcoholgebruik 's nachts tussen 12 uur en drie uur voor, in België ligt de piek duidelijk tussen zes uur en elf uur 's avonds. Dr. van Ooijen zei, dat het overwe ging verdient om caféhouders waar geregeld drankmisbruik door ver keersdeelnemers wordt geconsta teerd aan te pakken. Tegen het wet telijk verplicht stellen van de bloed proef alleen had hij bedenkingen. Liever zou hij deze proef gecombi neerd zien met de ademproef. De voorzitter van de jury, prof. dr. C. J. Vanhoudt sprak zijn bijzondere waardering uit over het feit dat de heer Van Ooijen zijn studie zowel op Nederlandse als Belgische gegevens had gebaseerd. „U heeft het schitte rend gedaan", aldus complimenteer de prof. Vanhoudt de nieuwe promo vendus met de verdediging van zijn proefschrift. De plechtigheid in de grote acade miezaal van de Gentse universiteit werd door een groot aantal belang stellenden bijgewoond. Onder hen be vonden zich de burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, de dis trictscommandant van de Rijkspoli tie in Zeeland overste van Thiel, verscheidene diensthoofden van de gemeent Middelburg, een dputatie van de gemeentepolitie Middelburg en voorts vele vrienden van de fa milie Van Ooijen. Na afloop volgde een receptie waarop de heer en me vrouw Van Ooijen handen te kort kwamen om de gelukwensen in ont vangst te kunnen nemen. (ADVERTENTIE) IN verband met de Britse legeroefening Cunningham zijn een groot aantal Britse militairen gelegerd in een kampement bij de Sloehaven. In hun vrije tijd trekken de Engelsen naar Vlissingen en Middelburg, om daar wat inkopen te doen en zich verder zo goed mogelijk trachten te amu seren. Een van deze militairen ser geant R. Lawton geeft in korte be woordingen na één week Walcheren, zijn impresies weer. „Ik was nog nooit in Nederland geweest en vond. het erg interessant om met land en volk kennis te maken. Vanzelfspre kend wordt een groot gedeelte van onze tijd door de dienst in beslag genomen, maar toch blijft er nog vol doende over om hier en daar wat rond te kijken." ALLES is hier opvallend schoon en helder. En ja, wat de mensen betreft daar kan ik nog niet zoveel over zeg gen, maar ze lijken mij wel vriende lijk en behulpzaam. Ik vind het erg prettig om hier te winkelen. Er is overal een grote sortering te vinden en persoonlijk vind ik alles hier goed koper dan in Engeland. Voor niet te veel geld kun je allerlei mooie din gen kopen die thuis echt wel zullen worden gewaardeerd. Ook in de cafés is het gezellig, je merkt nietals vreemdeling te worden behandeld." ALLEEN het Hollandse bier is iets waar ik echt nog even aan moet wen nen. Ja, in het begin was het wel eens moeilijk om 's avonds weer op tijd in het kampement van de Sloe haven te komen. Maar nu gaat dat veel beter. Vooral omdat er veel met eigen vervoer wordt gewerkt. Ik ben enthousiast foto-amateur en vind het prachtig een flink aantal opnamen als herinnering mee naar huis te ne men. In Vlissingen en Middelburg zijn er genoeg interessante onderwerpen te vinden. Verder vermaken we ons best en de stemming onder de jon gens is erg goed." ,IK ben blij deze legeroefening in dit land mee te kunnen maken en ik geloof later echt nog wel eens terug te komen, maar dan in burger om. het er eens fijn van te kunnen nemen."

de Stem | 1969 | | pagina 3