ALING VERRASTE MEDEVLUCHTERS ■llli Kik van Looy sterke winnaar Roosendaal EDDIE MERCKX WEER SUCCES haarlemmermeer: familiekwestie ERELD- ï;cord DEN HERTOG EN JANSEN GEKLOPT I Wagtmans derde tSPORT 25 GOLDEN FICTION FILTER-KINGS BESLISSING IN SPANJE f KORT] totaal nieuw en mild amerikaans 16 15 VIJFDE SPORTPAGINA DE STEAA VAN MAANDA© 12 MEI 196? 17 ÏN (ANP) De internatl». ïateur Atletiekfederatie heeft tijdens een vergadering het besluit genomen alle an de Poolse atlete Eva Klo. ka van de ranglijsten af fe Sedert bij grote internat!». enementen zowel doping- jjg troles worden uitgevoerd, |s lse van de sintelbanen ver- Haar laatste wereldrecord zij in 1965 toen zij de 100 m 11.1 seconde. s zijn de data bekendge. waarop in 1970 de voorron de halve finales van het om de Europese beker voor earns zullen worden gehou- 20 en 21 juni vinden de voor- plaats. irland is in de derde voorren- in Spanje wordt gehouden, :ld met Roemenië, Spanjè nland, Turkije, erste twee uit elke voorronde n zich voor de halve finales 1 en 2 augustus 1970 worden len. de strijd om de Europese voor landenteams (dames) is and in de eerste halve finale- ingedeeld met Groot-Brittan- ankrijk, Noorwegen, Denemar- Finland. De wedstrijden wor- Oost-Duitsland gehouden. Amerikaan John Carlos heeft ag in Fresno het wereldrecord 100 yards met een tijd van geëvenaard. De 24-jarige Harlos, die in Mexico stad bij den brons op de 200 m won, is fde atleet, die deze tijd reali- IVestduitse atlete Heide Rosen- leeft dit weekeinde In Lever- het eerste wereldrecord op kamp, waarin de 80 meter hor- vervangen door 100 m hor- evestigd. De Westduitse kwam n totaal van 4995 punten. Het Irecord vijfkamp met de nien- rdenafstand kon sinds 1 mei jaar worden gevestigd, prestaties van Heide Rosen- varen: meter horden: 13,7 sec., kogel- 13,93 meter, hoogspringen: neter, verspringen 6.24 meter, eter 24.8 sec. John Carlos, w.v..-;.-;, die in Fresno het vereldrecord op de 100 yards ivennaarde. E) (Van onze wielerspormedewerker) VELDHOVEN Niet de rappe Harrie Jansen ging met de zege aan de haal in de 21e omloop van de Brabantse Kempen en ook tempobeul Fedor den Hertog slaagde erniet in zijn voorwiel als eerste over de eindstreep in Veldhoven te duwen. Het was de 19-jarige Jan Aling, die het vluch terstrio completeerde, die op de laatste meters de sterkste bleek en hiermede zijn vierde zege van lie seizoen bemachtigde. Deze verrassende finale rondde een bijzonder mooie wielerklassieker af. Dat er extra gevlamd zou worden stond reeds bij voorbaat vast, omdat vele renners nog moesten kno-kken voor de i-acante plaatsen in de ploe gen van Olympia Tour. Het ging in het Kempenland, waar diverse dui zenden de omloop omzoomden, zo hard, dat een voorsprong op het tijd schema bereikt werd van niet min der dan drie kwartier. Ruim 200 amateurs verschenen aan het ver trek bij de sporthal te Veldhoven, waar een ideaal wielerweertje veel goeds beloofde. Het tempo werd in de beginfase zo hoog gehouden dat ontsnappingspo gingen tot de onmogelijkheden be hoorden. Een valpartij waarvan o.a. Ferry Buermans, Kees Stam en Hans Verbeek het slachtoffer wer den was het enige wapenfeit van deze eerste fase, waarin het veel kleurige rennerslint door de gast vrije Kempen slingerde. John Cornelisse wierp als eerste de lont in het droge kruitvat maar succes bleek er niet voor hem weg gelegd Nadat Ko de Vrieze en Karei Willemse van het strijdtoneel waren verdwenen, gingen Piet Legierse, Jan Aling en Piet van Katwijk aan de haal, maai' in Netersel was de orde hersteld. In de omgeving van Bladel na 75 kilometer wedstrijd viel de beslissing Van Vught, Buuts en Rutten lieten de meute hun hielen zien. Buuts kon even later geen kleur bekennen en moest afhaken, terwijl de bedrijvige Jan Aling zijn plaats bij de koplo pers innam. Geweldige jachten wer den ontketend en diverse renners gingen diep onder in de beugel. Ren ners die in deze fase met Pech kre gen af te rekenen, waren definitief verloren en tot deze categorie be hoorde Leo Embregts, terwijl Frits van Hoogerheide en Adri Wouters, die in beginfase voorin de toon had den aangegeven op dat moment met een kleine inzinking stoeiden. Toen de kruitdamp was opgetrok ken en dat was ongeveer halfkoers bleek een ware ravage aangericht in de grote groep. Een kopgroep welke bestond uit Wim Bravenboer, Piet Legierse, Harrie Jansen, Henk van Vught, Fedor den Hertog, Piet van Katwijk, Jan Aling, Henk Eg berts, Tino Tabak, Louis Rutten, Ben Janbroers, Ad Duyker, Lee Brouns en de sterk rijdende Jog van Beers uit België jakkerden met 1.16 minuut voorsprong op een tweede groep van tien renners, waarin o.a. de gebroe ders Vlot, Wim Evertse en Klaas Balk schuilgingen in de richting van bet succes, terwijl de grote groep waarin Adri Wouters Antoon Konings en Frits van Hoogerheide hemel en aarde bewogen om de achterstand beperkt te houden, op dat moment reeds met een achterstand van ruim twee minuten kansloos was. De voorsprong van de leidende groep groeide gestadig en het was duidelijk, dat de winnaar van de 21e editie van de Kempenomloop van Tempo uit Veldhoven, welke orga nisatorisch perfect klopte, bij het veertiental gezocht moest worden. Uit de achterhoede kwam nog wel Brits van Hoogerheide, die inmiddels zeker is van een plaats in Olympia 1(>ur, en Toontje Konings, die di- Fedor den Hertog: te veel gege ven in laatste kilometer. verse renners op hun sleeptouw mee namen. De poging van de beide Westbrabanders reikte evenwel niet ver genoeg, mede, omdat er in de eerste groep bijzonder hard ge koerst werd. Jan Aling en Piet van Katwijk kregen geen ruimte van hun medevluchters en ook Tino Tabak, Fedor den Hertog, Harrie Jansen, Piet van Katwijk, Jan Aling en Jos van Beers zagen hun poging stran den. Met nog 30 kilometer voor de boeg bleek er evenwel geen enkele renner, die een meuwe uitlooppo ging van Fedor den Hertog, Harrie Jansen en Jan Aling kon beantwoor den. Van de drie renners, die allen de Ronde van België gefiets hadden, verrichtte Fedor den Hertog duide lijk het meeste werk en zoals hij later bekende te veei. De krachtren ner uit Ermelo beukte op de krach ten van zijn medevluchters, maar toen hij ook de sprint nog wilde aan trekken was de maat vol: Aling kwam er gemakkelijk over en wees ook de aandringende Harrie Jansen terug. Een verrassing voor velen, behalve voor invallerploegleider Tar- zan van Breenen. De uitslag: 1 J. Aling, Burmerveen, de 179 km in 3 uur 57 min 49 sec.; 2 H Jansen Westzaan; 3 F. den Hertog, Amsterdam, beiden zelfde tijd als de winnaar; 4 B. Janbroers Amsterdam, op 1 min 49 sec; 5 W. Bravenbroer Rotterdam; 6 J. van Beers, Vorsselaar; 7 P. van Katwijk Oploo; 8 A. Duyker, Beverwijk; 9 H. van Vught Boxtel; 10 T. Tabak, Amstelveen; 11 H. Egberts, Zut- phen; 12 P. Legierse, Amsterdam; 13 L Brouns Heerlen allen op 1 min 49 sec; 14 L. Rutten, Dommelen, op 1.54; 15 W Vlot, Waroeperveen, op 6.42; 16 W. Evertse, Zierikzee; 17 P, Hoekstra, Dokkum; 18 Fr. v. Hoogerheide, Ossendrecht; 19 G. Le- ferink, Haaksbergen; 20 J. Vlot Wanneperveen, op 7,12 min.; 24 A. Konings, Sprundel, op 7,24 minuten. BILBAO (ANP—AP) Roger Pin geon heeft de ronde van Spanje ge wonnen. Rini Wagtmans zorgde voor een groot Nederlands succes door in het tweede gedeelte van de etap pe van gisteren - een tijdrit over 29 kilometer van Lodio naar Bilbao - samen met Mariana Diaz als vierde te eindigen. Wagtmans bereikte daardoor de derde plaats in het al gemeen klassement, die hij echter moet delen met de Spanjaard Lasa. De uitslag van de zeventiende etappe van zaterdag was: 1. San Miguel (Sp.) 129 km in 3.09.55; 2. Wolfshohl (Did.) op 7 sec.; 3. Uri- bezibia (Sp.) op 8 sec.; 4. Wright (GB.); 5. Wagtmans (Ned.); 6. Ma nuel Lasa (Sp.); 7. Velez (Sp.). Ver volgens het peloton. De uitslag van het eerste gedeelte van de achttiende etappe: 1. Guala- zini (It.) 76 km in 1.40.08; 2. Dol man (Ned.) op 1 min. 29 seconden; 3. Steegmans (Belg); 4. Saez (Sp.): 5. Cuevas (Sp.); 6. Sgarbozza (Ned); 7. Wagtmans (Ned). De uitslag van de tijdrit: 1. Ocana (Sp.); 2. op 1 min. 2 sec. Santa Marina (Sp.); 3. op 1.13 Linares (Sp.); 4. op 1.29 Wagtmans (Ned.) en Mariano Diaz (Sp.); 6. op 1.32 Pingeon (Fr.); 7. op 1.47 Momene (Sp.); 8. op 1.48 Wolfshohl (Did.); 9. op 1.54 Gabica (Sp.); 10. op 1.55 Rodriguez (Sp.): 35. op 3.53 Zilver berg (Ned.); 43. op 4.33 Haast (Ned.); 46. op 4.46 Ottenbros (Ned); 57.op 5.52 Dolman (Ned.). Het eindklassement: 1. Pingeon (Fr.) 73.18.45; 2. Ocana (Sp.) op 1.56; 3. Wagtmans (Ned.) en Lasa (Sp.) op 5.10; 5. Wright (GB.) op 5.27; 6. Bellone (Fr.) op 6.47; 7. Echevarria (Sp.) op 7.35; 8. Wolfs hohl (Did.) op 7.42; 9. Velez (Sp.) op 7.51; 10. Carnet (Sp.) op 8.05: 30. Dolman (Ned.) op 21.14; 32 Haast (Ned.) op 22.46; 38. Ottenbros (Ned.) op 29.59; 51. Zilverberg (Ned.) op 39.48. IN 'T Rik van l.ooy (tweede van links in de voorste rij) klopte René Pijnen (naast hem) met een haif wiel. (Van onze sportredacteur) ROOSENDAAL De prof-koers van Roosendaal eindigde zoals hij begon: met een compacte groep en met Rik van Looy als de opvallend ste figuur. Erg veei verwondering hoefden die feiten overigens niet te wekken, want het parcours bleek al gauw te snel voor lange vluchten en op de deelnemerslijst was de naam Van Looy veruit de bekend ste. Toen na zo'n kleine honderd ki lometer wedstrijd de man die ze nog steeds keizer noemen won, kon geconcludeerd worden dat dat voor het organiserende comité het groot ste winstpunt van de middag bete kende. Een klinkende naam op de eerste plaats betekent immers goe de reclame. De spurt om die overwinning was de onbetwiste tapper van de wed strijd. Daarvoor gebeurdie er name lijk bijzonder weinig, krachtiger ge zegd: eigenlijk niets. Er was welge teld één stunt je in de vorm van een vluchtpoging en daarvoor zorg den Maarten Brcure en Gert Ban gere. Het peloton liet ze lopen, toen de koers 40 kilometer oud was. De twee outsiders brachten het tot een voorsprong van 45 seconden, toen reageerde de groep en sloeg snel toe. Breure en Bongers waren pre cies zeventien kilometer weggeweest. Verdere demarrages bleken onmoge lijk. Het parcours Parklaan - Spoor straat, overgoten door een milde zon, was te ideaal. Te mooi, te snel. Gemiddeld bedroeg de snelheid van de groep rond de 45 kilometer en onder dergelijke omstandigheden is er geen demarreren aan. Bovendien bleef de premie-regen in Roosendaal beneden de verwachtingen en ook dat feit werkte ontsnappingen niet in de hand. Het tempo hoog hou dend bleven de renners als een for se kluit bijeen en pas tegen het ein de waagden ze zich aan probeer sels. Meer dan wat onbetekende me ters, in record-tijd weer weggewerkt door de groep, kregen degenen die actie voerden niet. Daarom draaide de prof-koers van Roosendaal uit op een massa-sprint, waarin alleen René Pijnen zich direct kon meten met Rik van Looy. Op de streep Jan Aling gaat - in de rug gezien door Harrie Jansen - als winnaar van de Omloop van de Kempen over de finish. (Van een onzer wielermede werkers) MEULEBEKE Eddie Merckx heeft weer toegeslagen. Dit keer in de zware wedstrijd Brussel-Meulebe- ke die hij met 2 seconden voorsprong op Herman van Springel won Roger de Vlaeminck werd in deze 240 kilo meter lange wedstrijd derde. De eni ge Nederlander in de uitslag was Wim Dubois, twaalfde. Beter verging het de Nederlanders in de B-koers van Meulebeke. Wim Schepers won de race (222 kilome ter), Jan van der Horst was 5e, Jan Krekels 14e, Gerard Vianen 17e en Huub Harings 29e. JOSE SAMIJN werd winnaar van de tweedaagse ronde van de Oise, zander dat hij een rit won. Willy Planckaert, Eddy Peelman en Geor ge van Caningsloo, zegevierden na melijk in de etappes. In het eindklas sement kwamen de Nederlanders op de volgende plaatsen: 7 Brouwer, 16 ex aequo Beugels en Deelen, 23, Jan sen en 31 Karstens. echter bleef Pijnen een half wiel achter. De uitslag: 1. R. van Looy (B.), 100 kilometer in 2.14.14.; 2. R. Pij nen, Woensdrecht; 3. H. Marinus, Amsterdam; 4. M. Paul, Den Haag; 5. M. Breure, Rotterdam; 6. G. Koel, Amsterdam; 7. L. de Groot, Hilversum; 8. M. van Ginneken, Het Schijf; 9. J. van Seggelen, Budel- schoot; 10. C Schuuring, Amster dam; 11. J. van de Flaes, Baarle Hertog; 12. G. de Raet (B.); 13. M. Seeuws (B.)14. J. Oudkerk, Am sterdam; 15. D. Holst, Amsterdam; 16. C. van Dorst, Roosendaal; 17. P. de Wit, Wormarveer; 18. B. Zoet, Waarde; 19. L van Dongen, Ooster hout; 20. J. Hennekener (B.). Aan deze prof-koers ging een ad- spirantenwedstrijd vooraf. Ook hier moest een massa-sprint de beslis sing brengen. Uitslag: 1. K. Stout- jesdijk, St. Maartensdijk, 25 kilome ter in 34.13.; 2. J. Konings, Sprun del; 3. H. van Freijen, Lepelstraat; 4. J. Selders, Roosendaal; 5. H. Wij fels, IJzendijke; 6 L. van Campo, Ossemdrecht; 7. J. Voesenek, Prin senbeek; 8. J. Vroegrijk, Roosen daal; 9. J. Hamelihk, Terneuzen; 10. O. Hellemons, Roosendaal. FELICE GIMONDI kwam al* eer ste tevoorschijn uit de ronde van Normandië. Adorni was tweede, IJou- brechts derde. RICHARD BUCKAKI reed een vijf de prijs in Heist Aan Zee, waar de Belg Eddy Soncq zegevierde. Leo Duyndam was tiende. De kopgroep bestond uit vier renners. JACQUES VAN DE KLOOT, de ex-prof. die dit seizoen weer als ama teur begon, behaalde een schitteren de overwinning in Laarne. Hij ver sloeg er 17 concurrenten in de eind sprint. Derde was Van Poecke, vier de Frans Kisner, negende Ko de Blok Er waren 98 vertrekkers. JOOP ZOETEMELK won de En gelse tweedaagse „Greenall-Whit- ley". Jan Spetgens zegevierde in de eerste rit, Zoetemelk in de tweede en dat met 5 minuten voorsprong wat ruim voldoende was om Spet gens (5e in het eindklassement nu) te onttronen. TURNEN De Nederlandse he ren turn ploeg heeft zaterdag d'e wed strijd togen een versterkt team van Winterthur (Zwits.) verloren, met 244,80—246,45. De Zwitsers dankten hun overwinning voornamelijk aan international Edi Greutmann, die het individuele klassement met rui me voorsprong won, maar bij het paardvoltigeren ongelukkig was em met niet miser dan. 8,15 punten werd beloond. Greutmann had in het persoonlijke klassement twee en een halve punt voorsprong op Hans Gunneman, de beste Nederlander, die tweede werd. De Nederlanders toonden dat de training onder de Duitser Hardy Frenger resultaten afwerpt. De op bouw van hun oefeningen was ge middeld beter verzorgd dan bij de Zwitsers, maar de afwerking was nog niet voldoende. Het persoonlijke eindklassement ziet er als volgt uit: 1 Greutmann (Zwits.) 54,30 p., 2 Gunneman 51,85, 3 Smulders 51,05, 4 Faessler (Zwits.) 49,50, 5 Snellen berg 48,75, 6 Biber (Zwits.) 48,35, 8 Wij ma 46,35, 10 Knip 44,30, 11 Kanre- gat 44,05. De beste prestaties bij de onderde len werden geleverd door Edi Greut mann bij dp vrije oefeningen (9,15), ringen (9,10), rek (9,35) en brug (9,55) door Greutmann en Snellen berg bij die paardsprong (9,00) en door Gunneman bij het paardvoltige ren, (8,55). AUTOMOBILISME Het Auo Slotemaker - Piletti (Nederland— België) is als zesde geëindigd in de 100 kilometer van Spa, geldend voor het wereldkampioenschap merken. Deze overwinning was voor de Brits- Zwitserse combinatie Redman - Sif- fert. De volledige uitslag: 1 Red man - Siffert (G.-B.—Zwits.) met Porsche 908 de 1000 kilometer in 4 uur 24 min. 19,6 sec., 2 Rodriguez - Piper (Mex.—G.-B.) met Ferrari 4.27.52,1, 3 Elford - Ahrens (G.-B— W.-Dld.) met Porsche 908, 4 Stom melen - Hermann (W.-Dld.) met Por sche 908, 5 Bonnier - Muller (Zwe denZwits.) met Lola Chevrolet, 6 Slotemaker - Pilette (Nederland België) met Alfa Romeo 33. Jackie Stewart, duidelijk op weg naar een wereldtitel der coureurs in formule l-renwagens, heeft zondag opnieuw in Spanje een triomf ge boekt. Op het circuit bij de hoofd stad toonde de Schot met zijn Ma- tra Sport MS 7 zich de snelste in de grote prijs van Madrid voor formule l-renwagens. BADMINTON Slechts een Ne derlandse deelneemster, Joke van Beusekom, heeft de halve finales be reikt van het „Flower Tournament", een internationaal badmintontoer- nooi in de Haagse sporthal Maria- hoeve met inschrijvingen uit België, Denemarken, West-Duitsland, Enge land, Ierland, Maleisië en Zweden. De nationale kampioene Joke van Beusekom kwam bij die laaitste vier ten koste van Marjan Lueekem, die met 117 1210 verloor. Erica Fi- kerscher en Pim Janssen, die ook in die kwartfinales waren gekomen, werden uitgeschakeld door respec tievelijk de Westduitse Gudrun Zie- bold en Anne Flindt (Den.). Bij de heren kwam alleen Herman Leidelmeyer bij de laatste acht. Hij verloor in de kwartfinales van de Engelsman Ray Stevens. Joke Beu sekom, de enige Nederlandse, die tot de halve finales van de enkelspelen in het internationale badmintontoer- nooi in Den Haag was weten door te dringen, slaagde er niet in de sprong naar die eindstrijd te maken. Ofschoon zij goed op dreef was moest zij toch haar meerdere er kennen in de Deense Perndlle Mol- gaard - Hansen. De titels werden als volgt verdeeld: dames enkelspel Anne Flindt (Den.); heren enkel spel Sture Johinsison (Zwed.), heren dubbelspel Bob Powell - David Eddy, dames dubbelspel Marie Louise Wackerow - Gudrun Ziebold, ge mengd dubbelspel Marie Louise Wackerow - Bachar. TAFELTENNIS Tijdens de Ne derlandse tafeltenniskampioen schappen voor junioren, die gisteren in Utrecht werden gehouden, hebben Anton-Will van Zoeien bij de jongens en Ellen Kiatt bij de meisjes de ti tels in het enkelspel veroverd. An- ton-Will van Zoeien versloeg in de finale Henk van der Zee met 2115 en 2220. Ellen Klatt was met 215 en 2117 sterker dan Sonja Heltzel. De overige uitslagen zijn: jongens- dubbel: Anton-Will van Zoeien-A. de Vreede - Hans van den BroekHans van Lingen 1521 2119 721; meisjesdubbel: Sonja HeltzelLiset- te Vaassen Ellen KlattAnnemie- ke van Moor: 2119 2118. ZWANENBURG (ANP) De zeventiende Ronde om de Haarlemmermeer een triomf geworden voor de Drentse broers Wieger en Jans Vlot. Het twee- ontsnapte ongeveer twintig kilometer voor de finish uit een kopgroep ton vijftien man en vergrootte zijn voorsprong, mede door de steun die hun Ploeggenoten Nanno Bakker en Jan Hordijk gaven bij het afstoppen van e groep tot ruim een minuut. In de eindsprint was de oudste van het twee- a|. de 22-jarige Wieger, duidelijk sterker dan zijn twee jaar jongere broer. De weinig boeiende klassieker kreeg door de acties van de Amstelrijders och nog een verrassende ontknoping nadat de koers tot ongeveer halverwege nauwelijks meer dan een afvalwedstrijd voor de „kleineren" en een valwed- s rild voor verschillende kanshebbers was geweest. Tegen het slot van die tweede omloop, tegen de straffe wind in, vormde 'oh na ruim 100 km. eindelijk een kopgroep van vijftien renners. Deze eerste werkelijke aanval was ook meteen beslissend. Van der Kruys, Stam, Diepen- oen, Hordijk, Groen, Westrus, Luppers, Dekker, Nieuwkamp, Van de Ruit, noogerheide, Legierse, Wieger Vlot. Jans Vlot en Bakker namen een voor sprong, die snel uitgroeide tot bijna drie minuten. Het was een prestatie die oornamelijk op naam geschreven kan worden van de Amstel-rijders, die met er man voorop lagen en keer op keer probeerden weg te komen. „;^e verdeelde" kopgroep kon de laatste aanval van Wieger en Jans Vlot •"et weerstaan. De uitslag: 1 W Vlot (Wanneperveen) 180 km in 4 uur 44 minuten 09 se- nden, 2 J Vlot (Wanneperveen) op 1 minuut en 1 sec.: 3 H. Nieuwkamp (»0rne) 4 P van der Kruis (Helmond) 5 J Dekker (Enkhulzen) 6 N. Bakker wienngerwerf) 7 J Hordijk (Rotterdam) 8 P Legierse (Maassluis) 9 Frans -an de Kuit (Amsterdam) 10 C. Stam (Wijde Wormer). (ADVERTENTIE) de extra milde i I

de Stem | 1969 | | pagina 15