rustiger maar leven toch weer duurder SCHAAKLES OP SCHOOL fltUtOttól Televisie TH EINDHOVEN WIL VOOR JUNI HOGESCHOOLRAAD Nixon bindt strijd aan met honger Poher vóór weekeinde kandidaat Om een jong geluk dat1 strandt in Peyton Place. Lv.m. medebeslissingsrecht Opstand van Papoea's onderdrukt ALS GEVOLG VAN HUURVERHOGING EN VRIJE PRIJZEN ZOMERKLEDING A dviescommissie voorlichting bijstandswet ingesteld Panagoulis is de dood nabij Betere opbrengsten Nationaal Grondbezit Primaat van Spanje: „Katholieken moeten onderdanig zijn aan het Franco-bewind" Röde-Kruisvliegtuig in Biafra neergestort itsmurijenuweeri knutselsmurf?J f Een caravan! n. Die Wnutselsmurf is toch altijd bezig met verbeteringen/ \^ennieuwe ideeën! -A t Daarom voel ik mei' 20 thuis bij BPHJ/ ^Een ver- plaatsbaar huis! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met meer dan normale belangstelling wordt uitge zien naar de nieuwe cijfers van de kosten van levensonderhoud, die het Ministerie van Economische Zaken vandaag zal publiceren. Het zal de eerste piiblikatie zijn nadat minister De Block op 8 april zijn prijsmaatregelen afkondigde. Hoewel deze maatregelen niet geheel zonder effect zijn gebleven, vrezen deskundigen, dat vanavond Zal blijken dat de kosten van levensonderhoud van 15 maart tot 15 april met een half tot een heel procent zijn gestegen. Hit ils gevolg van de huurverhoging, van prijsstijgingen van produkten die iet onder de beschikkingen vallen en van het overschakelen van zomer- op interkleding. c In het algemeen kan worden ge- steld, dat de prijsbeschikkingen rust aan het prijzenfront hebben gebracht. De indruk bestaat bij het ministerie en de controlerende instanties, dat zich 11a 8 april vrflw;el géén prijsstij gingen meer hebben voorgedaan. En in de bekend geworden gevallen van prijsverhogingenzat de economische controledienst er meteen bovenop, waardoor een herstel van de oude irijzensituatie ontstond. De beschikking, waarin bepaald ■erd dat de prijzen per me'dio maart evroreu dienden te worden, had chter geen betrekking op goederen en produkten, die op veilingen en larkteii verhandeld worden. In dit verband moet worden ge- iacht aan aardappelen en sommige roentesoorten, die duurder zijn ge- orden. Voorts zijn in de periode, aarover de cijfers vandaag zullen worden bekendgemaakt, de huren net zes procent j verhoogd, wat een jtijging van de totale kosten van le vensonderhoud met 0,3 a 0.4 procent tot gevolg heeft gehad. En tenslotte is het deze *Üd van het jaar zo, dat de gezinnen meer geld moeten uitgeven voor textiel- aankopëh door rfe overschakeling van [winter- op. zomerkleding. Ook zonder dat de prijzen van textie^ omhoog zijn gegaan betekent dit, volgens de' srvaring in vorige jaren, een ver hoogde belasting van hetgezinsbud get met circa 0,3 procent. Al deze factoren te zamen maken, dat de kosten van levensonderhoud tussen half maart en half april nog wezen lijk zijn gestegen tegenover., die in de eraan voorafgaande (période. Weliswaar is het niet&ggtg&loten dat er ook prijsdalingen zijp voorge komen in bepaalde sectoren, maar /niemand is nu al bereid daaraan we- enlijke betekenis toe te kennen. Zoals bekend stegen tussen half jiecember en half januari de kosten yan levensonderhoud met 3,5 procent. dbarop Vol geilde maandelijkse pe- biode gaf een stijging met 0.9 procent te zien en weer een maand later ga- Iven de indexcijfers een stijging met J0.7 procent aan. Tot maart was er derhalve een stijging met 5,2 pro leent en het ziet ernaar uit, dat dit percentage pgr .-medio april op 6 zal Staan. De eerlijkhéiof gebiedt tev stel len, dat kostenstijgingen als gevolg -van hogere veilingprijzen en omscha keling op andere kleding zich elk jaar voordoen, terwijl de huurverho ging een bewuste maatregel was, waarvan de- regering niet wenste af te zien. Het- effect van de prijsmaat regelen van 8 'april is dan ook, naar verwachting, dat de kostenstijgingen niet no? meer zijn uitgeschoten dan ze'tussen half maart en april toch nog zijn. - Deskundigen stellen tegenover de teleurstellende, hoewel te verwach ten ontwikkeling van half maart tot half april de verwachting, dat er tus sen medio april en medio mei geen kostenstijgingen van betekenis zullen optreden, wellicht zelfs enige daling denkbaar is. De rustige ontwikkeling zou op 1 juli echter weer worden verstoord door de belastingmaatrege len, die de regering wil doorvoeren. (Van onze parlementaire redactie) DljN HAAG Staatssecretaris Van de Poel heeft gistermorgen de „tijd^,lijk$j Adviescommissie Voorlich ting over de algemene bijstandswet geïnstalleerd. Deze commissie zal on der leiding van oud-staatssecretaris Ëgas staan. De bedoeling is door een doelge richte voorlichting grotere bekend heid aan de opzet en uitvoering van de bijstandswet te geven, waardoor de ongelijkheid in de rechtstoepassing kan worden tegengegaan, aldus de staatssecretaris. Doordat de bijstands verlening, in handen van de gemeen tebesturen is gelegd, is de toepassing van de wet in het gehele land niet hetzelfde. Meer informatie over de wet zal een grotere uniformiteit bij de toepassing ervan bevorderen. De onzekerheid bij het publiek over de uitvoering van de bijstandswet kan door betere voorlichting worden te gengegaan. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) ATHENE In officiële krin gen in Athene is gisteren ont kend, dat de wegens een aanslag op de Griekse premier Papado- poulos tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeelde jonge Griek Alexandros Panagoulis in de gevangenis de dood nabij zou zijn. Dit was dinsdag door zijn broer Stathis in Rome verklaard. Deze wendde zich tot de publie ke opinie met het verzoek te pro testeren tegen het lot dat zijn broer ondergaat. Deze zou sinds 13 augustus vorig jaar in een kleine onderaardse kerker opge sloten zitten en voortdurend ge marteld worden, waardoor hij op de rand van krankzinnigheid was gebracht. Hij zou door het onafgebroken verblijf in het duister bijna blind zijn gewor den. Journalisten hebben de Griekse autoriteiten gisteren verzocht tot Panagoulis te worden toegela ten. Op hun verzoek is tot dus ver echter niet gereageerd. V (Van onze redactie buitenland) PARIJS De waarnemende Fran se president Alain Poher heeft giste ren verklaard geen kandidaat voor het presidentschap te willen zijn, maar dat hij er toch toe gedwongen zou kunnen worden. Poher, op wie.steeds zwaardere po litieke druk wordt uitgeoefend om zich verkiesbaar te stéllen, zei dat de keuze voor "hét volk duidelijk móet zijn. De zaken zijn volgens hem niet slecht verlopen. „Er'is geen chaos en ik heb alles gedaan om een splijting in Frankrijk te voorkomen", zei hij. Verwacht wordt, dat Poher voor het weekeinde zijn "kandidatuur' bé kend zal maken. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Schaakbond wil, dat in het leerplan van de scholen voor voortgezet onderwijs schaaklessen worden opgenomen. De KNSB, heeft in een oplage van 12.500 exemplaren, een pleidooi hiervoor rondgezonden aan de besturen, rec toren en directeuren van die scho len, alsmede aan het rijksschooltoe- zicht en andere belangstellenden. Niet alleen worden argumenten aangevoerd ten voordele van schaaklessen maar tevens wordt betoogd, dat de wet op het voortge zet onderwijs dergelijke lessen toe- Het KNSB-pleldooi is opgesteld door een commissie onder voorzit terschap van de Groningse hoog leraar prof. dr. H. Baudet. Gewezen wordt op de grote waarde van het schaakspel voor de ontwikkeling van de jonge mensen. Het spel heeft, zo wordt gesteld, artisieke, wetenschappelijke en sportieve as pecten. Het schaken is een creatie ve bezigheid, die niet alleen kennis en vaardigheid maar ook bepaalde karaktertrekken en fantasie nodig maakt. De schaker moet voortdurend beslissingen nemen en daarbij plan matig denken. Schaken ligt in een aantal opzichten zo dicht bij wis kunde, dat de computerindustrie graag schakers als personeelsleden aantrekt voor programmering e.d. Ais de mens in de toekomst veel meer vrije tijd krijgt zal het schaak spel nog een extra functie krijgen. Het schaken kan volgens de com missie zeer wel in het lesrooster worden ingepast en wel in het vrije uur per week, waarin een vak naar keuze kan worden onderricht. Toe gegeven wordt dat voor tal van vak ken reeds een beroep op dit uur wordt gedaan, maar schaken kan er volgens de commissie wel ingepast worden. Betoogd wordt, dat een jong mens, ook al heeft hij helemaal geen ta lent voor 't schaakspel, in veel min der dan 200 uren, tot een behoorlijk schaker kan worden opgeleid. De KNSB zou ingeschakeld moeten worden bij opleiding docenten. IN CALIFORNIë is een nieuw instru ment ontwikkeld- met behulp waar van piloten in staat zijn de start- en landingsbaan te zien in lichte mist. DE 18-JARIGE ZOON van senator Eugene McCarthy heeft als gewetens bezwaarde vrijstelling van militaire dienst gevraagd. „Ik zou hij het vre- deskorps of uitstel willen. Als ik toch opgeroepen wordt, ga ik niet", zo verklaarde hij. DE STEMGERECHTIGDE leeftijd in België zal waarschijnlijk nog voor de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 verlaagd worden tot 18 jaar. ZES REIZIGERS zijn gisteren om het leven gekomen bij een ontsporing van de sneltrein Londen-Aberdeen. Honderd werden gewond. Het onge luk gebeurde bij het station van Mor peth in de buurt van New Castle. Er liepen circa tien wagons uit de rails. Wrakstukken lagen over bijna 400 meter langs de spoorlijn verspreid. DE TWEE .verdachten die tien dagen geleden in verband met de overval op een munitiedepot van het West- duitse leger-in Lebach zijn gearres teerd, hebben gisteren een bekente nis afgelegd. DEN, HAAG (ANP) De harmo nische ontwikkeling van Nationaal Grondbezit n.v., waarvan de exploi tatie van woningen, het ontwikkelen van eigen bouwactiviteiten en de werkzaamheden van de dochteron dernemingen de pijlers zijn, blijkt uit het f®it, dat deze drie winstbron nen in 1968 alle een betere opbrengst toonden dan in 1967. Blijkens het jaarverslag 1968 ste gen de huurontvangsten met onge veer. 18 pet. Blijkens de concern resultatenrekening nam het bruto- resultaat toe van f 12,1 min. tot -f.1/5,2 _mln. Afschrijvingen werden opgevoerd van f 3,1 min. tot f 3,8 min Het leek 20 rooskleurig. Maar misschien weet dokter Rossi qog iets te redden. In de volgende af levering, die ze zeker zal zien. Maar wat,;als ze dair deknop van haar tévé in drukt; en er komt geen dokter Rössi? Wat als er een beeld komt dat tolt en rolt? Han is het drama compleet. Dan zal ze de buren benijden om het blijvende briljante beeld van hun Aristona, waarmee door een zorgzame constructie bijna nooit iets mis kan gaan. Welk merk zou kopen als u wel een drama op het scherm, maar met in huis wilt hebben? (En welk type van (le 28? Kleuren of zwart/wit? Palissander of noten, teak of hoogglans macoré?) voor mensen die het goed bekijken (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Bij acclamatie werd gistermiddag door een duizend tal leden van de Eindhovense hoge schoolgemeenschap een motie aange nomen tot oprichting van een höge- schoolraad vóór 1 juni a.s. Deze raad zal het medebeslissingsrecht van alle leden tot uitdrukking moeten bren gen. Hij zal bestaan uit een gelijke afvaardiging van alle groepen van de Technische Hogeschool. Voorzitter Cees Rademakers van de Eindhovense Studenten Maat schappij beloofde de vergadering, dat de ESM op korte termijn concrete plannen zal uitwerken betreffende de samenstelling en taken van de te vafmen hogeschoolraad. Over twee wéken' zullen hieróvér voorsteller) worden ingediend op een nieuwe ho geschoolvergadering. Afgewacht moet worden of het ze ven leden tellende curatorium en de senaat hierop positief zullen rea geren. De rector-magnificus, prof. dr. ir. A. van Trier, deelde tijdens de vier uur durende vergadering mee, dat de senaat tiidens de bijeenkomst van dinsdag als uitgangspunt heeft er kend, dat de verschillende groepe ringen van de hogeschoolgemeen schap in staat zijn tot het dragen van medeverantwoordelijkheid, maar hij zou eerst eei. algemene discussie daarvan willen. Evenals ir Tilburg wordt aan de Eindhovense t.h. het curatorium als het grootste obstakel beschouwd op weg naar democratisering. Het is niet uitgesloten, dat vroeg of laat de positie van de president curator, ir. H. Witte, die tevens bur gemeester is van Eindhoven, moei lijkheden zal opleveren. Dit is even wel op dit moment nog niet duidelijk gebleken. Zoals bekend heeft burge meester mr. C. Becht van Tilburg vo rige week bedankt als curator van de Kath. Hogeschool, omdat hij bei de functies niet langer verenigbaar achtte. Verdere ontwikkelingen aan het „hogeschoolfront": De rectbr-magnificus van ae Ka tholieke Universiteit van Nijme gen, prof. mr. baron Van Wijnbergen, heeft officieel gereageerd op de reso lutie die in de voorafgaande nacht door een vergadering van studenten was aangenomen. Hij weigerde op de resolutie in te gaan, omdat hij de actiegroep niet serieus zei te kun nen nemen. Deze actiegroep, die anoniem is begonnen, aldus de rec tor, stelt dwaze eisen met onredelijke termijnen. Zij heeft geweigerd om te voren in overleg te treden en heeft getoond geen vergadering te kunnen organiseren. Over de reactie van de rector- magnificus werd later in de officieus bezette aula druk vergaderd. In Leiden wordt de actte voor de mocratisering van de universiteit voortgezet. Vóór vanavond acht uur zou het college van curatoren de eisen van de studenten in moeten willigen. Dus: waarnemers bij ver gaderingen van curatoren en univer siteitsbestuur, openbare vergaderin gen bij alle principiële zaken met alle geledingen, openbaarheid van al le stukken en procedures van het universitaire beleid en een actieve informatiespreiding. Worden de eisen niet ingewilligd, dan wil men de uni versiteit bezetten. Zoals nog in een deel van onze edities gemeld, heeft minister Ve ringa in de Tweede Kamer gezegd dat het toekennen van medebeslis singsrecht op de universiteiten en hogescholen aan alle geledingen en op alle niveaus niet zonder meer mogelijk is in het kader van de hui dige wetgeving. Zodra universiteiten en hogescholen echter met concrete voorstellen bij dé minister komen, zal hij op zijn beurt bij de Tweede Kamer met- voorstellen tot wetswij ziging komen. Het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad heeft gisteren de ver klaring van minister Veringa in de Tweede Kamer bekritiseerd. „De mi nister is opnieuw niet verder geko men dan een nietszeggende fraseolo gie en heeft zich zorgvuldig onthou den van de door de NSR en de Atso gevraagde solidariteit". DE ZWIJNDRECHTSE politie heeft de 18-jarige R. K. uit Amsterdam ge arresteerd die de ouders van het Zwijndrechtse meisje Betty Kunst, sinds een half jaar spoorloos, heeft opgelicht voor f 1300. De jongeman verdiende het geld met het geven van valse tips over de verblijfplaats van het meisje. IN DE HOUTRUSTHALLEN in Den Haag wordt van vandaag tot en met zondag de grootste nationale post zegeltentoonstelling gehouden die tot nu toe in Nederland is georganiseerd. HET AANTAL bezoekers aan de Verenigde Staten is het eerste kwar taal van dit jaar opnieuw sterk toe genomen. Uit Nederland brachten 6779 personen een bezoek aan Ame rika, een stijging van 22,4 procent ten opzichte van het eerste kwartaal van vorig jaar. Smurf mee Smurf BP! WASHINGTON (Rtr.) President Nixon heeft gisteren in een bijzonde re boodschap tot het congres een program ontvouwd voor de strijd te gen de honger in de Verenigde Sta ten, waarvoor hij 8,75 miljard gulden wil uittrekken. De president noemt het ontoelaat baar dat in de Verenigde Staten honger en onid/ervoeding bestaan. In het uit vijf punten bestaande pro gram is het belangrijkste voorstel om de „voedselzegals", waarmee be hoeftige gezinnen noodzakelijke aan vulling op hun voedselpakket kun nen kopen, zonodig gratis ter be schikking te stellen. Thans moet een gedeelte van de waarde der zegels worden betaald een bedrag dat per staat kan ver schillen en kan een behoeftig ge- ziin van vier personen voor maximaal 58 dollar (ongeeveer 200 gulden) per maand aan voedselzege-ls kopen. Nixon wil dit bedrag verhogen tot minimaal 100 dollar (350 gulden) per maand per gezin van vier perso nen, met een jaarinkomen van onge veer 14.000 gulden (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Indonesische troe pen zijn de toestand meester gewor den in het centrale bergland van West-Irian waar enkele dagen gele den Papoea's in opstand kwamen. Op andere plaatsen in West-Irian heerst nog grote onrust. Op het eiland Bia/k zijn gisteren Indonesische ver sterkingen gearriveerd omdat op het eiland een opstand dreigt. In het gebied van Enarotali bij de Wisselmeren, waar een opstand van ruim 30.000 Papoea's is onderdrukt, worden nog zuiveringsacties gehou den. (Van onze redactie buitenland) MADRID De primaat van Span je, kardinaal Vicente Enrique y Ta- rancon, heeft gisteren verklaard, dat „alle leden van de kerk, priesters en leken, eerbied, onderworpenheid en gehoorzaamheid verschuldigd zijn aan de burgerlijke autoriteiten. Dit geldt in het bijzonder voor de priesters, om dat zij voor leken een voorbeeld moe ten zijn". De verklaring is als 'n bom ingeslagen in Spanje. BASEL (Reuter) Dinsdagavond is in Biafra een vliegtuig neergestort dat voor het Rode Kruis werkte. Drie Zweden en een Westduitser zijn om gekomen. Het was een DC-6A, van de maatschappij Balair in Basel. Dames en heren, of waarom zou den we de dingen niet eens bij hun naam noemen en zeggen: manninnen en mannen, opgepast! Het gevaarlijk seizoen is weer aangebroken. Jawel, hoedt u, het Nederlands Verbond van Vakverenigingen waarschuwt ons, en het Verbond kan het weten. Wat zegt het Verbond? „Ze zijn dit jaar wat later dan anders mis schien ligt het aan 't weer maar kómen doen ze..." Haha, u dacht ze ker dat ze dit jaar niet kwamen? Mis hoor. En wie komen er dan wei? ....de gedupeerden die een tweedehands auto hebben gekocht waar iets mis mee is. En maar al te vaak," ver volgt het Verbond in het blad De Vakbeweging, „moeten we dan een cliënt mededelen: de manier waarop u er ingestonken bent, maakt het onmogelijk nog iets te redden." Ja, daar kijkt u misschien van op, hè? Dat in onze volgevreten wel vaartstaat het NVV nog leden heeft die het met een tweedehands autootje moeten doen. Da's nog niks. Er zijn leden en niet-leden die blij zijn als ze de week doorkomen zonder dat ze stuk ken krijgen aan hun brommertje. Nog sterker, er zijn er die geen autootje, en geen brommer hebben, en zelfs het lidmaatschap van het NVV niet kunnen betalen. Die zijn te oud, bejaard heet dat, of trekken van de bijstandswet. En er zijn er nog veel meer die niet eens genoeg te eten hebben. Maar die wonen niet hier. •k En mijnheer, vindt uw vrouw de bakker ook al zo'n aardige man? Geeft niets hoor, zolang-ie maar geen zoete broodjes bakt. STRAATAANLEGKOSTEN- BELASTINGVERORDENING. Dat woord bestaat! KNVBèèèè! Tijdschriften lezen is een leuke bezigheid, vind ik. Zelfs bladen van politieke partijen, al moet je wel lang zoeken voordat je iets leuks hebt gevonden. Maar dat is juist de sport. Zo las ik in een nummer van het blad „Politiek" van de KVP de volgende regels. (Het nummer is wel van een paar maanden geleden, maar dat geeft bij die party niets, veel dingen bij hen zijn jdadren oud.) Nu dan, van de hand van een vier tal KVP-jongeren: „Voor de jonge ren wordt het gezicht van een poli tieke partij vaak het meest bepaald door de jongerenorganisatie van die partij. Het is dikwijls voor jongeren het eerste contact met de politiek." Dan moeten die jongeren en echt niet alleen die van deKVP toch eens neuzen gaan tellen op hun vergaderingen. Ze mogen blij zijn als ze tot tien kunnen tellen. Nee, het eerste contact met de po litiek vormt voor de meeste jonge ren, behalve misschien de krant en de tv, een stel demonstratieborden op straat. In een ander partijblad, Neder landse Gedachten, ditmaal het jong ste nummer, staat het volgende: „Wil de middenstander uit Groningen (waarschijnlijk uit de textielbranche) die aan de heer Goudzwaard een brief heeft geschreven over de AR- opstelling t.a.v. het prijzenbeleid, zo vriendelijk zijn zijn adres dat met de envelop is zoekgeraakt aan de AR Tweede Kamerfractie door te geven. Adres AR Tweede Kamer fractie, Binnenhof 1A, Den Haag." Die middenstander uit Groningen is ook niet gek. Die zal denken: Niks daarvan, ze willen natuurlijk dat ik lid word. Ja, moet je middenstander voor zijn, en uit Groningen komen! Je moet maar op de oer-Neder- landse gedachte komen. Goudzwaard; sloddervos. MERIJN

de Stem | 1969 | | pagina 9