TILBURGSE STUDENT KEES DE BOER: Geesten rijp 98 o Qg maken voor maatschappelijke revolutie Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? LINKS VERDEELD: POMPIDOU LACHT IN ZIJN VUISTJE LIBANESE LEGER CONTRA GUERILLA altijd even goed voordelig uit met NS 25stuks1.75 zaterdag heen, zondag terug voorslechtsf1.-méér dan een dagretoun h DE STEM ICS blik SeviUü" voor uU liter SPEERPUNTEN VERKNOEID ANGST King Gbrn ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking Samenzwering Stanleyville grotendeels opgeslokt door rimboe Profiteer ervan. Elk weekend kunt u extra voordelig reizen met NS. Op een weekendretour. m reisgenoot augustus. K 5 v. d. ellevue, L0 mei van Lg 11 mei diploma's an een fcap- no. 25053 He diploma's salon te ten. Br. no. lad. Alle onderzoeken particujj.. recherche bureau „Reack" l Postbus 65, Etten-Leur, van 10 - 12 uur, tel. ólfiöi 5219. DE STEM VAN DONDERDAG 8 MEI 1969 een reclame medium waar uw zaak beslist niet buiten kan js -> -\:v - hS» &S* ,<xl\ prijswijzigingen voorbehouden m |s TILBURG De onrust in de studentenwereld in vele landen is een gevolg van het feit dat het traditionele uni versitaire onderwijssysteem onvrede wekt. Maar de diepere oorzaak moet men toch wel zoeken in de ongerustheid van velen in de universitaire wereld over het verouderde maat schappelijke systeem. Dat systeem, zo vinden de studenten, wetenschappelijke mede werkers en heel wat hoogleraren, past niet meer in een samenle ving die steeds sterker de invloed ondergaat van de verworvenhe den van de wetenschap, die steeds duidelijker groeit naar nieuwe verbanden en grotere welvaart. nest is voor de ontwikkeling: van het kritisch vermogen van de studenten. Bovendien is het al lemaal erg gekunsteld. Dat wordt allemaal angstvallig in stand ge houden, omdat bepaalde groepen er belang bij hebben. Die onrust, die onvrede, ligt ook in hoge mate ten grondslag aan de strubbelingen die nu in Tilburg floor de studentenactie voor ieder een zichtbaar aan het licht zijn ge treden. Achter al die woorden, achter al die moties en resoluties, achter al dat gepraat, schuilt de wens zo spoedig mogelijk op universitair 1 niveau een ander, beter op de toe komst en de maatschappij gericht onderwijssysteem te scheppen. En het is daarom interessant dat juist I in Tilburg een groep studenten be- I zig is dat onderwijs aan „hun" ho geschool te organiseren op de ma- I nier die zij als de meest geschikte I hebben gekozen: via projekten. Zij willen dat de universiteit, veel meer dan tot nu toe, de men sen rijp maakt voor de omwente ling die zij menen dat het maat schappelijk stelsel nodig heeft. Zij ergeren zich aan de enorme ver spilling die onverbrekelijk is ver bonden aan het huidige maatschap pelijke systeem. Om allerlei groeps belangen in stand te houden, zo 'stellen ze, worden niet de weten schappelijk meest logische oplos- 'singen gekozen, maar wordt er ge schipperd, komen er deelsystemen die de maatschappij als geheel geen stap verder brengen. KEES DE BOER (22), derdejaars I sociologie, is een van de drie cen trale figuren aan de Til'burgse ho- I geschool die druk bezig zijn dat nieuwe systeem van onderwijs vorm te geven. Hij doet dat samen f met Jean Frijns en Tom Severijn 1 (beiden vierdejaars econometrie). „Kijk, je kunt er veel over zeg gen. Maar wat wij willen is dat de universiteiten speerpunten in de maatschappij worden, vooruitge schoven stellingen, die mensen af leveren die in die maatschappij aan de omwenteling werken." Hij vertelt dat „vrijheid van on derwijs" een van de basisgedachten is die hen bezielt. „Iedereen moet, tot een bepaalde leeftijd, zoveel kunnen studeren als hij meent no dig te hebben. Nu is studeren nog .veel te veel een status zaak. Ik ben er me van bewust dat wij, studen ten, het heel wat fijner hebben dan de jonge mensen die moeten wer ken. Ik zou willen dat veel meer 1 jonge mensen konden gaan stude- J.ren, vooral uit de arbeidersklasse." Hij zegt dat heel wat studenten aan den lijve ervaren dat „de zo genaamde academische sfeer" fu- „Wij vinden het recht van vrjj- heid van onderwijs redelijk. Wij beseffen heus wel dat de gemeen schap beperkte geldmiddelen heeft en dat niet alles tegelijk kan. Maar wij hebben ook dóór dat geen en kele investering op den duur zo produktief is, zoveel profijt afwerpt, als geld gestoken in onderwijs. En wij willen dat er nu eens eerst ernst wordt gemaakt met de persoonlijke geestelijke ontplooiing van de mensen. Dat kan niet in het oude universitaire onder wijs-sys teem. Dat is geënt op een klasse mentaliteit. U kunt stellen dat wij vinden dat de geestelijke emanci patie van de arbeidersklasse in geen enkel opzicht gepaard is gegaan met de materiële emancipatie. Het is mood als maar te praten over de cultuurspreiding. In de universitai re praktijk heeft dat nauwelijks iets opgeleverd voor de grote massa." Hij glimlacht, alsof hem plotse ling iets invalt, strijkt over ogen die duidelijk de vermoeidheid van slapeloze nachten tonen. „Die ma teriële emancipatie past in dit maatschappelijke systeem. Er valt goed geld mee te verdienen. Daar aan wordt dan ook hard gewerkt. De geestelijke emancipatie heeft nog steeds geen marktwaarde." Het klinkt bitter. „Neemt u nu al die hoogleraren. Ze verdienen allemaal zo'n kleine zestigduizend gulden, minimaal. Ze hebben een afgrijselijk hoge status. Maar we hebben de meesten eigen lijk niet nodig. We zouden wel veel meer wetenschappelijke medewer kers moeten hebben." Hij heeft uitgesproken denkbeel den over het resultaat van het hui dige universitaire onderwijssys teem. „De mensen die nu de eindstreep halen zijn bijna allemaal verknoeid. Ze hebben niet geleerd zelf creatief te denken. Ze hebben, als regel, braaf college gelopen, nauwelijks over de stof gediscussieerd. Ons systeem is autoritair. De inhoud van het onderricht is volstrekt on bevredigend. De vorm is afschuwelijk, gericht op de massa, op volle collegezalen met honderd of tweehonderd studenten. we wilden dat de studenten door de sluiting geen nadeel zouden on dervinden. Er moest dus een ver vanging komen voor het examen- gericht onderwijs. Maar daarnaast hebben we gepoogd met het pro- jektwerk te starten. We hebben er gastdocenten voor gevraagd, onder "ndere Ernst Mandel, de bekende Belgische marxistische econoom. Weima uit Nijmegen komt werken aan een projekt over de „autoritai re persoonlijkheid". Andere hoog leraren hebben beloofd te zullen komen, evenals vele wetenschap pelijke medewerkers. Bovendien kregen we toezeggingen van heel wat schrijvers, onder wie Hugo Claus." De Boer zegt dat die oppositionele studenten willen dat er „vam de grond af met het projektonderwijs zal worden gewerkt." De ervaring heeft nu reeds geleerd, zo stelt hij, dat juist eerstejaars er veel ge schikter voor zijn dan studenten die al enige jaren vastzitten in het verouderde systeem. Oudere jaarsstudenten zouden bij diie projekten voor de jongere jaars studenten moeten worden ingescha keld. Natuurlijk moet er een toets zijn voor de „vorderingen en de betrokkenheid". Maar in kleine groepen die uitgestippelde projek ten afwerken heeft men veel eer der door wie er met de pet naar gooien en wie duidelijk zelf den ken, zelf graven, zelf worstelen met de stof. Zulke projektgroepen ani meren, stimuleren, roepen sluime rende creatieve krachten wakker. Mensen die na zo'n studie de maat schappij ingaan, hebben een in breng, slikken niet alles meer voor zoete koek, kunnen zelf zoeken naar alternatieven en doorzien vor men die geen inhoud meer hebben. Daar willen we naar toe." KEES DE BOER Onvrede over universitair systeem Wat komt daar terecht van een open gesprek? Bovendien is de examengericht heid van het onderwijs dodeilijk. „Je moet meedoen, je confirmeren aan gevestigde meningen en theorieën. Als je dat niet doet wordt je uit geschakeld en weggestuurd." De Boer is ervan overtuigd dat de intelligente studenten er de kantjes gaan aflopen. Wie wekt hun belangstelling? Wie betrekt hen in de discussie over maatschappij en mensen? De universiteit zit immers in een ivoren toren. Die maatschap pij is voor velen in die academische wereld iets vreemds, iets onbegrij pelijks. Maar wij willen nou juist dat die maatschappij in al haar as pecten ook studie- en kritiek-object wordt. Om daarmee een begin te maken is het driemanschap, met een cen trale onderwijscommissie van acht studenten, bezig in de bezette hoge school het projekt-onderwijs te or ganiseren. Met veel problemen ui teraard. De huidige situatie is im mers nauwelijks geschikt voor rus tige bezinning, vrijmoedige aanpak en soepele organisatie. „We zijn eraan begonnen, omdat De Boer en zijn vrienden begrij pen best dat er nog heel wat vallen en opstaan nodig zal zijn oir) hun universitaire idealen te verwezen- lijken. Praktijk en theorie moeten met elkaar in overeenstemming- worden gebracht. Maar de univer siteit die muurvast zit in oude vor men en gedachten, die angst heeft voor het experiment, die uitslui tend haar onderwijsopdracht ver staat vanuit de gevestigde belan- gen-behartiginig, is een stervende universiteit. „Dat ook benauwd vele van die revolutionaire studenten. Wij we ten dat het woord revolutie vele mensen afschrikt. Wij bedoelen daarmee niet wat er gewoonlijk on der wordt verstaan. Wij willen dat er zich een revolutie voltrekt in ons onderwijs en dat daardoor op den duur de omwenteling van het maat schappelijk systeem kan worden bereikt. Soms zal daarvoor actie moeten worden gevoerd. Het zij zo! Maar wij willen beslist niet dat een minderheid aan een meerderheid haar wil oplegt. Dat zou leiden tot zo iets als nu in Tsjechoslowakije het geval is. Dat moeten wij niet." JACQUES LEVIJ (ADVERTENTIE) Zeker niet die mevrouw die vorige week voor de verandering eens géén King Corn nam. King Corn wordt elke nacht overal in Nederland vers gebakken en komt dus dagelijks vers op tafel. King Corn blijft dagen langer vers. (alleen King Corn kan dat zeggen) (Van een onzer redacteuren) TTet staat vrijwel zeker vast, dat oud-premier Georges Pompidou de toekomstige president van Frank rijk zal zijn, nu de linkse groeperin gen er niet in zijn geslaagd één enkele kandidaat tegen hem in hel veld te brengen. Links heeft thans drie kandidaten: Defferre voor de socialisten, Duclos voor de commu nisten en Rocard voor de kleine, extreem-linkse PSU. Daarnaast zijn er nog zes „fantasiekandidaten" die geen schijn van kans hebben, maar wel typerend zijn voor de grote ver deeldheid van de oppositie in Frank' rijk. Wat politieke deskundigen in Pa rijs blijft bezighouden is het uit blijven van een kandidatuur van de vertegenwoordiger van de centrum groeperingen. Verwacht wordt, dat Alain Poher naar voren geschoven zal worden, maar dat dit tot dusver uit tactische overwegingen uitgesteld wordt. Poher wil wellicht eerst zijn toekomstige tegenstanders tegen elk aar uitspelen en afwachten tot het Franse volk overtuigd raakt, dat het door de huidige verdeeldheid geen stap verder komt. Het is ook mogelijk, dat Poher er op speculeert, dat Defferre zich ten gunste van hem uit de verkiezings strijd zal terugtrekken. En in die tussentijd kan Poher in zijn functie van interim-president zijn populari teit bij het Franse volk vergroten. gespeculeerd wordt er ook in het buitenland. Met name in Enge land waar de ontwikkelingen in Frankrijk scherp worden gadegesla gen. In Engeland is weer nieuwe hoop ontstaan op een eventuele toe treding tot de EEG. Tot nu toe heeft Engeland vergeefs op de deur ge klopt, die, bij aanblijven van De Gaulle, zeker gesloten zou zijn ge bleven tot 1972. En hoewel Pompidou nu al verklaard heeft, dat de kwestie var de toetreding van Engeland tot de EEG opnieuw bestudeerd zal wor den, mag men van hem geen grote wijzigingen verwachten in de Franse Europese politiek. Zeker niet in het begin. Pompidou zal zich eerst los moeten maken van het stempel dat De Gaulle 11 jaar lang op de buiten landse politiek van Frankrijk gedrukt heeft. Bovendien is er nog geen enkele zekerheid dat de meerderheid van het Franse volk zo erg ontevre den is over deze politiek. öompidou zal zich aanvankelijk ■*- voornamelijk bezig moeten gaan (door David Hirst) BEIROET Het Libanese leger, lat tot voor kort nog probeerde te 'erbergen dat het moeilijkheden had net de Palestijnse guerilla's aan de Jens met Israël, heeft nu openlijk «kend gemaakt in de toekomst „af- chrikwekkende maatregelen" te zul- en nemen tegen alle herrieschop- *rs binnen hun gelederen. Volgens een militair communiqué ebben leden van de door Syrië ge leunde Saiquah-guerilla-organisa- de afgelopen twee dagen drie inderlagen gelegd voor Libanese Niervoertuigen, met bazooka's en jSchinegeweren het vuur geopend, 88 soldaten gekidnapped en één edood. 1 Eerder heeft de Libanese pers ge- jagd, dat Saiquah geprobeerd had pen vooruitgeschoven Libanese le- lS0St te overvallen en dat de IMensen van Saiquah gebruikt werden voor acties tegen de Liba- nezen, in plaats van tegen de Is raëliërs. Hoewel de beweging hoofdzakelijk uit Palestijnen bestaat en zegt al leen te streven naar de bevrijding van de Palestina, wordt Saiquah door het Syrisch leger opgeleid en is klaarblijkelijk een werktuig in de handen van het Baathistisch bewind. De operatie van Saiquah in Zuid- Libanon is voor veel Libanezen het bewijs, dat er een samenzwering gaande is om hun land te „ver woesten". Zij wijzen op de onder mijnende activiteiten van de Liba nese Baathisten, op het politieke vlak, op de anti-Libanese demon straties in Damascus en de vijandi ge radio-commentaren uit Bagdad. Het feit dat plaatselijke Russisch gezinde communisten, die berucht zijn voor hun weinig enthousiaste houding tegenover guerilla-activitei- ten, ook actief zijn, draagt er toe bij dat de samenzweringstheorie aan geloofwaardigheid wint. Dit was blijkbaar voldoende voor de Libane se minister van buitenlandse zaken om een bezoek te brengen aan de Russische ambassadeur. Al deze inmenging van buitenaf heeft in Libanon veel bitterheid te weeg gebracht, niet alleen bij die genen die tegen guerilla-activiteiten zijn, maar ook bij diegenen die, ter wijl ze de guerilla steunen, zich goed bewust zijn van de ontzagge lijke huichelarij van de Syrische Baathisten die er nog steeds in sla gen - zij het dat dit steeds moeilij ker wordt - om voor de guerilla vrijheid van handelen te bepleiten op elk grondgebied behalve het eigen. Door Saiquah de schuld van alles te geven hoopt het Libanese leger te profiteren van de heersende anti- Syrische gevoelens. Dit gebeurt on getwijfeld met het doei om zelf gro tere invloed te kunnen gaan uitoefe nen bij de aanpak van de guerilla- bedreigine als geheel. Er zijn nu te kenen die er >p wijzen dat El Fa tah, de leidende guerilla-beweging, meer begrip opbrengt voor het Li banese dilemma. Tot nu toe hadden Fatah en de officiële Palestijnse be vrijdingsorganisatie vrijheid van handelen vanaf Libanees grondge bied geëist in ruil waarvoor ze zich niet zouden mengen in de binnen landse zaken van het land. Het schijnt nu dat ze achter de scher men samenspraak gehouden hebben met de Syriërs. Ze hebben nu ech ter wel een waarschuwing ontvan gen, dat als ze «e zeer de nadruk op hun eis zouden leggen, het Liba nese leger een wanhoops-daad zal begaan. De moeilijkheid is natuurlijk dat voor veel Libanezen alleen al de aanwezigheid van guerilla's op Liba nees grondgebied inmenging in de binnenlandse zaken van het lan^ be tekent. Volgens een opiniepeiling door een krant in Beiroet, is slechts 17 percent van het volk voor volledi ge vrijheid van handelen van gue rilla's vanaf Libanees grondgebied. Dertien dagen nadat premier Ka- rami afgetreden is, zijn de verschei dene politieke fracties nog niet tot overeenstemming kunnen komen over het beleid dat in deze kwestie gevoerd moet worden en om op die basis een nieuwe regering te vor men. Ze zijn het allemaal net zoals koning Hoessein voor hen - eens over het wachtwoord „coördinatie" (van leger en guerilla's), maar in de praktijk zijn ze het niet met el kaar eens over welke uitleg aan dit woord gegeven moet worden. (Copyright De StemThe Guardian) houden met de binnenlandse politiek, vooral omdat moeilijkheden in deze politiek geleid hebben tot de val van De Gaulle! Het is echter wel duidelijk, dat een nieuwe Franse regering zonder De Gaulle gemakkelijker door druk van buitenaf beïnvloed zal kunnen worden. En deze druk zal niet alleen komen van de kant van de EEG- partners, maar ook van de Franse industrie en handel. Hiervoor kan oud-bankier Pompidou zeker niet ongevoelig zijn. Het is bekend, dat de Franse industrie hoewel verdeeld op dit punt overwegend voorstander is van een verruiming van de Europese Gemeenschap. Ook de crisis in de Franse landbouw vraagt om een op lossing. Pompidou weet dat een her structurering van de Europese land bouw ook voor Frankrijk van groot belang is en dat Engeland in deze de grote last die nu nog op Duitsland en Frankrijk valt, aanzienlijk zal kunnen verlichten. De druk die Duitsland in deze kwestie op Frank rijk kan gaan uitoefenen zal echter geheel afhangen van de uitslag van de Duitse verkiezingen die in sep tember gehouden zullen worden. Ook in Israël hoopt men dat het verdwijnen van De Gaulle van het Franse politieke toneel een ver betering zal betekenen van de be trekkingen tussen beide landen. Georges Pompidou staat als een vriend van Israël bekend. Er mag echter niet verwacht worden, dat er een wijziging zal optreden in het Franse standpunt betreffende de toe lating van Israël tot de EEG, omdat deze oppositie in Frankrijk al be stond voordat De Gaulle zich met de problemen in het Nabije Oosten ging bezig houden. Het Franse volk, dat over het algemeen pro-Israël is, zal echter wel druk op Pompidou kun nen uitoefenen om het wapen embargo tegen Israël op te heffen, wat een grote hulp aan Israël zou betekenen. Ook een verminderde Franse druk op de onderhandelingen van de grote vier ligt in de lijn der verwachtingen. In Frankrijk zal de ideologische politiek van De Gaulle plaats moe ten maken voor een praktische poli tiek. P. P. (Bijzondere correspondentie) KISANGANI, KONGO Het vroegere Stanleyville is nu een stad waarvan een deel weer door de rimboe is opgeslokt en waarvan de vernielde lege hui zen een monument zijn ter her innering aan de eerste pijnlijke jaren van onafhankelijk Kongo. Stanleyville was eens een stad met mooie huizen in fraaie tui nen. In juni 1960 toen het land on afhankelijk werd waren er bijna 7000 Europeanen in de stad en tweehonderdduizend Kongole zen. Nu heeft het oerwoud op nieuw bezit genomen van een deel van de fraaie stadsdelen. De huizen zijn op vreemde wijze vol kogelgaten en de muren zijn verkleurd. Men ziet weinig rui ten die niet gebroken zijn Er zijn nu nog slechts onge veer 300 a 400 Europeanen in wat nu Kisangani heet. Meestal Grieken en Belgen die tezeer aan de stad gehecht zijn om te vertrekken. Men schat dat ongeveer 150.000 Kongolezen weer in Kisangani zijn. Volgens regeringsfunctiona rissen zijn 90 procent van hen zonder werk. In de stad is een universiteit met 480 studenten en er zijn twee brouwerijen. Een aantal maatschappijen hebben hun kantoren in Kisangani heropend waar Europeanen dan de leiding hebben. Sommige optimistische Europeanen denken dot Kisan gani zal herleven, misschien in tien jaar tijds. Anderen zijn het er niet mee eens. Zij zeggen de dood heeft hier gezegevierd, een foenixwonder is nodig om Ki sangani te doen herleven. 1200 BETONFABRIKANTEN, aanne mers, architecten en bouwkundigen uit veertig landen zullen van 17 tot en met 23 mei a.s. in het RAI-con- grescentrum in Amsterdam bijeen komen om met elkaar de laatste ont wikkelingen in de betonbouw te be studeren de toekomst te bespreken. (ADVERTENTIES) Toneelspeelster en TV-actrïce Shireen Stroker toch maar Jlfflever cabal lero

de Stem | 1969 | | pagina 7