IAN rdeliger KNEUZEN ouw n.v. de Reihaert HENKEN Werkgelegenheid voor Zeeland steeds beter [pede Tij MEUW5EH Tiende Walcherse jeugdronde vrijwel zeker de laatste PRINS CLAUS OPENDE LANDBOÜW- SHOW IN LIEMPDE 150 jaar zeeuwse nutsspaarbanken DERK DES VRIES Perfekt tot de laatste trek Voorlichting TEL.2203 VRAAG EN AANBOD IN EVENWICHT Even uitblazen mevrouw Er zijn preek- vaders OP 12, 13 EN 14 JUNI Zeestraat - Axel Terneuzen maar er zijn I alleen maar lieve moeders en lieve I moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard Herindeling Zeeuwsch- Vlaanderen Volgende week nota van wijzigingen in Tweede Kamer I lir-hr I n°B pruimen. Maar voor- i "Wing bedrijven onder het motto, kinderen gemaakt" worden, r mijn gevoel over de Dat zwaarwichtige gecfoe moet nu maar 's afgelopen wezen Kunstgroep Xeno wil naar meer samenwerking EDAH voor deel over naar cash en carry Hoovercraft en radio-apparatuur Laarzen Veertig jaar bij waterschap ROMANCE 30 ct DE STEM VAN DONDERDAG 8 MEI 1969 ERDAG i in vele kleuren de, o.a. voor tu- Feestprijs 14,90 voor blouses en Normaal 5,95 Feestprijs 4,49 reukvrij en was- ïormaal 19,80 Feestprijs 15,90 jit-dessins en div. Feestprijs 8,90 deaal voor de a.s. Normaal 4,98 Feestprijs 3,50 i, onze beroemde 5 Feestprijs 7,90 ;n kleurecht. Top Normaal 6,95 Feestprijs 4,95 toeder te maken, laai 3,98 Feestprijs 2,98 Ier dan een k! DAN 50 JAAR >OM AMSTELVEEN Terneuzen zal binnen- denstandswoningen, met ing; 01150-4051 (4 lijnen) Rti 'O.' ft rft .ftft (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het aantal geregistreerde werklozen in Zee land is in de afgelopen maand weer zodanig gedaald, dat vraag en aanbod op arbeidsmarkt in de provincie vrijwel met elkaar in evenwicht zijn gekomen. Het aan tal mannelijke werkzoekenden is met ruim 300 gedaald tot in to taal ruim 1200, terwijl de vraag naar personeel in Zeeland steeg tot ruim 110. De vraag naar vrou welijk personeel (ruim 940) over treft verre het aanbod (250). Aan deze gunstige ontwikkeling zijn natuurlijk vooral de seizoenin vloeden niet vreemd. Niet alleen is het werk in de land bouw op gang gekomen, vraagt de horecasector met het oog op het na derende vakantieseizoen weer meer I personeel, maar is er ook sprake van een belangrijk grotere bedrijvigheid in de bouw. Vooral door grotere bouwobjecten I zoals de aanleg van de nieuwe rijks- weg 58, de Deltawerken en de wer- ^(ADVERTENTIE) ken aan de Schelde-Rijnverbinding is hier een ruimere werkgelegenheid ontstaan. Overigens blijft ook de vraag naar metaalbewerkers zeer hoog, n.l. bijna 470 of 42 procent van de totale vraag naar mannelijk personeel in Zeeland- Ook In Zeeuwsch-Vlaanderen is sprake van een gunstige ontwikke ling. Per eind april waren in dit deel van de provincie ruim 540 mannen ais werkloos ingeschreven. (Tien jaar geleden waren dat er nog bijna drie keer zoveel). Door vooral de in dustrialisatie in het gebied van Ter neuzen is hier belangrijk meer werk gelegenheid gekomen in de bouw, transport en metaal. Het aantal jeugdigen, jonger dan 19 jaar, in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat als werkloos te boek staat, is prak tisch te verwaarlozen, n.l. slechts on geveer 20. De verwachting is, dat deze gunsti ge ontwikkeling zich zal blijven voortzetten, o.m. door de vraag naar personeel van Dow Terneuzen (zie ook elders in dit blad). West-Zeeuwsch-Vlaanderen, tradi tioneel het gebied met het hoogste werkloosheidspercentage in de pro vincie, maakt door de seizoensinvloe den de streek is vooral agrarisch georiënteerd thans een gunstige ontwikkeling door. In de afgelopen maand daalde het aantal ingeschre ven mannelijke werklozen met bijna honderd tot in totaal 206. Op de to tale mannelijke beroepsbevolking blijft het werkloosheidspercentage in dit gebied echter nog aanzienlijk, n.l. 4,6 procent tegen 2,1 procent voor de gehele provincie. Opvallend is de leeftijdsgroep 40 tot 50, terwijl niet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink van Binnenlandse Zaken zal de nota van wijzigingen met betrekking tot het wetsontwerp voor de herindeling der gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren begin volgende week bij de Tweede Kamer indienen. De minister had beloofd de noita voor 24 april klaar te hebben. Ze was noodzakelijk, nadat de Tweede Kamer een groot aantal amendemen ten op het wetsontwerp had aan vaard. Verwacht mag worden, dat de eindstemming over de herindeling kort na de indiening van de nota van wijzigingen zal plaatsvinden. Daarna zal het gewijzigde wetsont werp nog door de Eerste Kamer be oordeeld moeten worden. Volgens het oorspronkelijke wets ontwerp zou het aantal gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen worden te ruggebracht van dertig naar vijf. De Tweede Kamer heeft bij amende ment besloten acht gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen te vormen. Kinderen voorlichten over le- t>enszaken schijnt zelfs in deze sek- \tnele hoogconjunctuur nog een t moeilijke zaak te zijn. De doem van vele jarenschroeft talloze ouders I nog steeds de keel dicht als ze met I zemen en dochters moeten gaan I vraten over een van de meest es- jsentjeie dingen van het mensenle- I ven. Jammer. Misschien ook wel leer begrijpelijk, maar in elk geval I Jout. En om die foute toestand een oeetje op te heffen, zijn er steeds I weer nieuwe boeken die ouders en ■opuoeders de zaken wat makkelij- I her willen maken. Het nieuwste boek in dit genre I neet „De babytjes worden ge- IÜj i vveet niet of het een I goed boek is. Hoe goed het is kun- I ,en tr°uwens alleen de kinderen I eoojdelen, die aan de hand ervan «worden voorgelicht. Het gaat mij loan °°)c alleen om de titel. Die I, Wtmij tegen de haren. En be- 14 i °°k. ,.Een kindje maken II zo n term die de laatste jaren I ewijzen moetdat men lichtvoetig I hilr sex durft te praten. Vaak zijn 1 rij B/oent^ °I zeer oude bokken, e de mond vol hebben over het \T„ fnvan kindertjes. Zo van: ons i16 n'^s tvtjs. Wij weten pre- >es hoe de vork aan de steel zit. thiol. vznd tk het geen sympa- I ka» -t op die manier schreef. Je maakt een kop thee, je maakt een boekenkast, je maakt een krant en een huis. Maar aan liet op de wereld brengen van een kindje, zit net ietsje meer vast. Als het een kwestie was van „effe maken", zou ongewilde kinder loos heid bijvoorbeeld niet voorkomen. Het zijn dan ook vooral de men sen, die tegen hun wil kinderloos zijn, die weten dat het niet alleen gaat om het „maken", maar dat er ook nog zoiets als „krijgen" aan te pas komt. En dat laatste restje, dat ontsnapt aan de menselijke greep, dat is misschien wel net het be langrijkste. En dat zou je in de voorlichting buiten beschouwing laten? Je hoeft de hele zaak niet te hul len in nevels van mysterie en won der en sprookje. Ik ben er helemaal voor, dat het nuchter en feitelijk besproken wordt. Maar dat het gaat om een zaak die je tenslotte niet helemaal zelf in de hand hebt, dat het eigenlijk elke keer dat er een baby geboren wordt weer iets on gelofelijks is, iets waar je verstomd van staat, dat is ook in de voor lichting essentieel. Elke vrouw die pas een baby heeft, kun je horen zeggen: „Ik snap er niets van. Dat is nou in mijn buik gegroeid." Die verwon dering mag je niet buiten beschou wing laten. Doe je dat wel, dan is die voorlichting niet compleet. En ook dit soort moderne nalatig heid (in tegenstelling tot de schrik achtige nalatigheden van het ver leden) heeft zijn eigen kwalijke ge volgen. BENITA ISPHORDING minder dan 103 ouder zijn dan 50 jaar. Het aantal schoolverlaters van de LTS'en in Zeeuwsch-Vlaanderen zal in de komende maanden naar schat ting 300 bedragen. Normaliter pleegt een derde van de afgestudeerden van de LTS'en door te studeren, zodat voor 200 jeugdigen een plaats op de arbeidsmarkt zal moeten worden ge vonden. De gewestelijke arbeidsbureaus, die onder de bedrijven, enz. een en quête instellen, hebben reeds voor 90 van deze schoolverlaters een plaat singsmogelijkheid geregistreerd. De verwachting is dan ook, dat voor net merendeel van deze groep het vinden van werk geen moeilijkheden zal opleveren. (ADVERTENTIE) De zomer komt eraan, heren. Koop een lekker licht gewicht pak! „Jamaarjamaarjamaar," zegt u „ik moet er toch op de zaak een beetje correct uitzien!" Goed nieuws, dat kan óók met een lichtgewicht kostuum. Geen dun geflodder meer. de kostuums en (Steega!) colberts van Meuwsen zijn geheel gevoerd, blijven daardoor tiptop in model. Colberts v.a. f 97,50, kostuums v.a. 189,50. Buitengemeen elegant daarbij is een licht gewicht Borsalino (ƒ52,50) en leuk-sportief, tevens luchtig, een .draion" hoedje van f 19,75 (loop er eens binnen!) Breda Eindstraat 19 Tel. 35673 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De tiende Wal cherse jeugdronde die op 12, 13 en 14 juni zal worden verreden, zal wor den verreden, zal vrijwel zeker de laatste zijn. De verenigde rijwielhan delaren op Walcheren zijn tot dit besluit gekomen wegens de steeds omvangrijker wordende organisatie die met het evenement is gemoeid, de toenemende risico's door het voor al in deze tijd van het jaar drukke verkeer op de Walcherse wegen en de afnemende bereidheid van de zij de van de sponsors om in de stij gende kosten van de ronde bij te dragen. Voor deze jeugdronde zijn thans 24 ploegen, n.l. twintig jongens- en vier meisjesploegen, ingeschreven. Er is nog „ruimte" voor één ploeg. Elke ploeg bestaat uit zes kinderen. De start vindt donderdagmiddag 12 juni om vijf uur plaats bij het in aanbouw zijnde politiebureau in Vlissiingen. Omstreeks acht uur wordt de karavaan terugverwacht bij het Vlissingse stadhuis. De volgende dag vrijdag wordt om half vijf ge start in Souburg en ook de plaats van terugkomst is Souburg, nJL rond acht uur bij het voormalige gemeen tehuis. Op de derde en laatste dag vertrekt de meute 's middags om kwart over twaalf vanaf de Markt te Middelburg. De verwachte aan komst van deze derde etappe is rond zes uur bij de schouwburg in Mid delburg. Daar zal ook de prijsuitrei king door de Middelburgse commis saris van politie, de heer D. van Ooijen, plaatsvinden. De Walcherse jeugdronde is een miniatuur Torn de France, compleet met een gele truidrager, een pechprijs, enz. Alleen gaat het er niet om wie de rapste is, doch telt het gedrag, individueel en in de ploeg. Voorts zullen de kinderen gedurende alle drie de da gen aan vaardigheidsproeven worden onderworpen, zullen ze vragen op het gebied van de algemene ontwik keling moeten beantwoorden, waar- (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De Nederlands- Belgische kunstgroep XENO wil tot een betere samenwerking op het or ganisatorische vlak komen binnen de groep. Gestreefd wordt naar een sterkere afdeling jn West-Zeeuwsch- Vlaanderen en in Meetjesland (Oost-Vlaanderen) Voor het verenigingsjaar 1969-1970 staan onder meer enkele groepsten toonstellingen zowel hi Nederland als in België op het programma. In het winterseizoen zullen lezingen over kunst worden gehouden. Vooral in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal uitgezien worden naar verborgen ta lent. Het bestuur van Xeno is als volgt samengesteld: P. Verheyle- zoon (Maldegem), voorzitter; W. de Vriend (Aardenburg), secretaris-pen ningmeester; W. Dezutter (Aarden- burg), A. Deconinck (Maldegem), Joh. Smitz (Adegem), P. Verheire (Sijsele) en H. Laureins (Maldegem) leden. voor een uit zeven man bestaai-de jury punten toekent. Niet minder dan 25 volgwagens zullen de jeugdige deelnemers volgen zodat de totale stoet een lengte krijgt van anderhal ve kilometer. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een aantal Bra bantse filialen van het grootwin kelbedrijf EDAH uit Helmond is o- vergestapt op het cash carrysy- steem. Het bedrijf laat weten, dat dit voor dehuisvrouwen een prijsver laging betekent van 5 tot 25 pro procent voor meer dan 430 artike len. De omschakeling is geschied in enkele zelfbedieningszaken en super markten. Het cash s carrysysteem komt vooral neer op het massa! inkopen van massaal geproduceerde goede ren in magazijnachtige winkel, waar bij zoveel mogelijk wordt uitgespaard op verpakking en reclame. (Van een onzer verslaggevers) LIEMPDE „Ik vind het inte ressant te kunnen zien wat er wordt geboden", zei gisteren prins Claus op het terrein, waar de „werktuigdagen Liempde" plaats vinden. Daarmee verklaarde hij de 22e editie van deze landbouw- manifestatie op landgoed Velder te Liempde voor geopend. Het bedrijvige comité „Werktuig- dagen" had nog een aardigheid aan de opening gekoppeld. Voorzitter P. Dobbelsteen zei in zijn inleiding, dat het bij openingen door leden van het koninklijk huis gebruikelijk is om iets te doen, zodat hij prins Claus uitnodigde een grasmaaimachine aan te zwengelen. Verder wilde het apparaat niet gaan. Het liet zich niet door hulpvaardige handen en ook niet door de prinselijke handen door het te hoge gras duwen. Dit laatste was overigens maar een handeling om de omzwermende fotografen nog meer plaatjes van de prinselijke aanwezigheid te laten schieten. Zij waren al twee jaar ge leden voor de prins naar „Werktuig- dagen" gekomen maar toen trok prins Claus zich terug vanwege een advertentiecampagne tussen de C.H.V., de Coöperatieve Handelsver eniging van de Boerenbond N.C.B., en handelaren in werktuigen. Zij la gen op dat moment in de clinch over concurrentie-aangelegenheden. Gisteren lachte iedereen en d'e prins wimpelde de door Liempdes gedienstige burgemeester P. A. Smits aangeboden laarzen af. Hij (ADVERTENTIES) gaf er de voorkeur aan met schoe nen de modder op het bijna 40 hec tare grote expositieterrein te omzei len. Aldus gebeurde. In het gereed staande feesttreintje, waarin de toenmalige minister Biesheuvel wel ging zitten, namen toen maar enkele van de bezoekers plaats. Volgens onofficiële schattingen wa ren rond tien uur in de morgen al zo'n 40.000 bezoekers op het terrein. Zij schuifelden belangstellend lamgs de land- en tuinbouwmachines en langs de lokkertjes. Zoals we na de persconferentie al meldden, was de P.T.T. er met zend- en ontvangstap- paratuur. En de Heidemij showde een luchtkussenvoertuig. Deze appa raten hebben nog niets met de land bouw te maken, maar deze lamd- bouwmanifestatie heeft de interna tionale faam up to date te zijn. Mo gelijk heeft het organiserende comi té met de aanwezigheid van de Hoovercraft en de radiotoestanden ook van een bijzondere vooruitziende blik willen getuigen. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Zaterdag 10 mei viert de heer B. J. van Oost, technisch hoofd ambtenaar le klas van het waterschap De brede watering van Zuid-Beve land, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Dit gebeurt in besloten kring tij dens een bijeenkomst van genodigden in „Het Wilhelminahuis" te Wilhelmi- nadorp. Het officiële gedeelte van de jubi leumviering begint om half 4, Van half 5 tot 6 uur is er een receptie. ft :'ft '''ft 11 V' i":' imtmMimtÊtÊtÊtttÊ Zou die meneer die in 1819 dat tientje bij ons inlegde, zijn geld niet eens komen ophalen. Het is inmiddels f 1.060,70 geworden.

de Stem | 1969 | | pagina 5