Klein begonnen, hoog geklommen Atso maakt eind aan kortstondige Links Front-actie pakt uwe-stijl Beslissing over uitstoting uitgesteld tot september Achttien advocaten voor 2 beklaagden de GUERINI'S Bemanning Pueblo niet vervolgd Communistische kandidaat Duclos: Samenwerking in Europese computer industrie Onderzoek naar optreden arts in Ridderkerk Komen, gaan en blijven Oosterhout (31.000 inwoners) biedt grote mogefljkbeden voorde industrie. Op de eerste plaats door de ligging: in het centrum van de Benelux en vlakbij het Ruhrgebied. 50 km van de havens van Rotterdam en Antwerpen en via open vaarwater bereikbaar voor schepen tot 2000 ton. Ook vrachtvervoer over de weg levert geen problemen, Oosterhout ligt aan de hoofdweg Amsterdam-Brussel en aan de autoweg die via Eindhoven verbinding heeft met Duitsland. De Maas route, die pas is aangelegd, verbindt Oosterhout met het Europoortgebied. Het 'komen en gaan' schept in Oosterhout dus geen problemen, de verbindingen over land en water zijn uitstekend. Het is zelfs mogelijk, een speciale spoorweg aansluiting te krijgen. Voeg daaraan de ruimte toe, die de gemeente voor industrie terrein heeft uitgetrokken (40 ha 'droog' en 40 ha 'nat' terrein zijn klaar, aan nog eens 100 ha wordt gewerkt) en de voordelen van het 'blijven' zullen u duidelijk zijn. De Gemeente zal u op dit punt alle medewerking verlenen en geeft graag nadere informatie. Vier uur slaap Onrust f25.000 voor een Dachau-monument Waar blijft kind na lagere school? vr> DEZE WEEK PROCESALS ZE KOMEN DE STEM VAN WOENSDAG 7 MEI 1969 11 Hl jk? gasunie GRIEKENLAND NOG IN RAAD VAN EUROPA (Van onze redactie buitenland) 1 WASHINGTON De bemanning van het Amerikaanse spionageschip Pueblo komt niet voor een krijgs raad. Er zullen geen disciplinaire maatregelen worden genomen tegen hen. I Een commissie van onderzoek van de marine had na verhoren van maanden aanbevolen dat de com mandant, Lloyd Bucher, en de chef van de verkenningsdienst aan boord, Stephen Harris, zich voor een krijgs raad dienden te verantwoorden, ter wijl de eerste officier, Edward Mur phy, een officiële berisping verdien de. Minister Chaffee vindt dat de man nen genoeg geleden hebben. De Pue blo is op 23 januari 1968 door Noord- Korea buitgemaakt toen het schip op verkenning voor de kust van dat land was. De bemanning is tot Kerstmis 1968 in Noord-Korea gevangen ge houden. (Van onze correspondent) LONDEN Volgens de Londense Evening Standard heeft Engeland van vijf grotg computer-industrieën binnen de EEG een aanbod tot sa menwerking gekregen. Op het ogenblik worden er voorbe reidende besprekingen gevoerd tus sen de Engelse International Compu ters ltd., de maatschappij die vorig jaar opgericht is door het samengaan van bijna alle Engelse computer maatschappijen en zodoende over een kapitaal van ongeveer 870 miljoen gulden kan beschikken en de vijf Europese maatschappijen. Deze zijn: Philips (Nederland), Siemens en Telefunken (Duitsland), Olivetti (Italië) en Companie Inter nationale Informatique. De nieuwe computer, die door de ze samenwerking ontworpen gaat ■orden, zou in 1980 gereed moeten zijn. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft gisteren in meerderheid besloten de uitstoting van Grie kenland uit de organisatie uit te stellen tot de komende ver gadering van het comité in december. Het besluit werd geno men met 13 tegen 2 stemmen, bij drie onthoudingen. De tegenstemmers waren Grieken land en Cyprus, terwijl Frankrijk, Zwitserland en Turkije zich van stemming onthielden. Het compromis dat de ministers bereikten was opge steld door de Westduitse, Italiaanse en Engelse minister van buitenlandse zaken. De Scandinavische minister en mr. Luns hadden gepleit voor een onmiddellijke beslissing over het Griekse lidmaatschap. Minister Luns gaf tijdens de bij eenkomst uiting van „de grote be zorgdheid" van de Nederlandse rege ring over het gebrek aan enige wer kelijke vooruitgang bij het herstei van de mensenrechten en de consti tutionele democratie in Griekenland Luns verklaarde, dat hij niet op een stemming heeft willen aandrin gen, omdat hem duidelijk was ge worden dat de grote meerderheid van de lid-staten eerst het rapport van de Europese commissie voor de rech ten van de mens wilde afwachten. Uit het communiqué dat over het besluit van de ministers werd uitge geven blijkt verder, dat de ministers Griekenland hun bezorgdheid ken baar hebben gemaakt over de si tuatie in het land en er bij de Griekse regering de aandacht op hebben ge vestigd, dat het tegenwoordige be wind in strijd is met de voorwaarden voor het lidmaatschap van de raad. Voorts hebben de ministers de com missie voor de rechten van de mens opdracht gegeven haar onderzoek naar politieke vervolging en mishan delingen die in Griekenland zouden plaatsvinden te bespoedigen, zonder echter een datum te stellen. - De Westduitse minister van buiten landse zaken, Willy Brandt, heeft gis teren in Londen volledige Westduitse steun toegezegd aan het Britse lid maatschap van de EEG, maar waar schuwde voor het uitoefenen van druk op Frankrijk in deze kwestie. Brandt noemde de suggesties dat de regering in Bonn zich verscholen had achter de „jaspanden" van ex- president De Gaulle inzake de toela ting van Engeland tot de EEG „onge past en onhoudbaar". Premier Wilson heeft gisteren in het Lagerhuis aangedrongen op voor zichtigheid bij de pogingen om Enge land in de EEG opgenomen te krij gen. Groot-Brittannië handhaaft ech ter zijn aanvraag voor het lidmaat schap en zal, als de kansen beter wor den, daar zeker gebruik van maken, zo zei hij. Wilson achtte het in dit verband verstandiger de ontwikkelingen af te wachten van de algemene verkiezin gen die de volgende maand in Frank rijk gehouden zullen worden. Volgens hem is er geen reden te veronderstel len dat het veto van Frankrijk op En- geland-s toetreding nu wel ingetrok ken zal worden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Ridderkerkse huisarts A. J. Nolen, wie verweten wordt vorige week niet op herhaald verzoek een 9 maanden oude baby te hulp te zijn gekomen, met als gevolg dat het kind is overleden, is voor een rustkuur in een tehuis in Ermelo op genomen. De huisarts die, toen een beroep op hem gedaan werd, al ziek was, en overwerkt, heeft zich. op ad vies van zijn collega's in Ridderkerk voor een aantal maanden uit zijn praktijk teruggetrokken. Naar aan leiding van berichten ga-at de pro vinciale inspectie van de Volksge zondheid in Den Haag een onderzoek instellen naar de omstandigheden, die bij de dood van de baby een rol hebben gespeeld. (ADVERTENTIE) ikial Itlonky hypmlitm endatl weten we het dadeMl - Plaats in Brabant. Oosterhout. Gemeentehuis, Slotlaan 15, tel. 01620-49 60 Oosterhout-NB. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De Parijse uitgever Fayard zal maar wat blij zijn dat hjj een paar maanden geleden het eerste deel van Jacques Duclos' memoires heeft laten publiceren. Want nu Duclos een gooi doet naar het Elysée, zal het boek de komende dagen in alle etalages van de Franse boekwinkels lig gen. Duclos is 2 oktober 1896 in een dorpje van de hoge Pyreneeën gebo ren tussen Tarbes en Lourdes. Zijn vader was dorpstimmerman die te vens een café had, zijn moeder naai ster. Het dorp was een dorp van boeren. Wie arm was ging op zondag te voet naar de kerk, wie rijk was reed er met paard en wagen heen. Toen Duclos naar de lagere schooi ging, ken hij alleen maar het plaat selijke dialect en geen Frans spre ken. De grootmoeder, die in het ouderlijke huis woonde, kon noch le zen, noch schrijven. De duivel speelde in de dorpsver halen een grote rol. Evenals alle an dere dorpskinderen kreeg Duclos zijn godsdienstonderwijs bij de pastoor op de cathechisatie. Voor de kleine Jacques stond het vast, dat de heilige maagd in Lourdes was verschenen Zijn grootmoeder -nam hem ieder jaar naar deze bedevaart plaats mee. Toen de vrouw in 1905 stierf lag Jacques urenlang op de knieën en bad voor haar zieleheil. In het eerste conflict kwam Duclos met zijn pastoor toen hij als leerling koekenbakker naar Tarbes ging. Daar mocht bij op zondag werken, wat de geestelijke ais een doodzonde b<. schouwde. In de bakkerij was he hard werken: iedere morgen om hal vijf op. Aan zijn pols had hij eei touw gebon-Jen waarmee de bakke hem 's morgens uit de bemedenver dieping wakker trok. In de paar vrije uren die Duclo:- had, begon hij te lezen. Eerst Jules Vernes, de Dnie Musketiers van Alexandre Dumas en de Toekomst van de Wetenschap van Renan. In Tarbes, toen een stad van 30.000 in woners, verloor Duclos zijn geloof. In 1912 kreeg hij een betrekking in Parijs. "Op zijn boekenplanken stonden met kaarslicht gelezen de werken van Voltaire, Jules Guesde, een der voorlopers van het Franse moderne socialisme. Zola en Les Mi- sèrables van Victor Hugo. Het pro ces Dreyfus bracht hem voor het eerst tot 't besef dat er ook nog joden op de wereld bestonden want van joden had hij in zijn dorp nog nooit gehoord. Bij die eerste boeken kwa men later voor de leergierige Duclos wérken- van Corneille, Molière, Sha kespeare, en Tolstoi. Met het Parijse theater maakte hij kennis als figu rant, want dat bracht in de avond uren een paar franken op. De eerste wereldoorlog die hem mobiliseerde, maakte hem tot vurig anti-militarist. In zijn geheugen wa ren een paar, cijfers gegrift: 240.000 Duitse en 275.000 Franse soldaten gedood bij Verdun. Duclos werd lid vain de Franse so cialistische partij. Na de scheuring tussen socialisten en communisten sloot hij zich aan bij de Franse com munistische partij die hem in 1926 Duclos was toen 30 jaar kamer lid maakte voor 't twintigste Parijse arrondissement. Duclos kreeg 63.250 tegen de conservatieve democraat Paul Reynaud 61.707 stemmen. Na zijn verkiezing werd hij lid van het communistisch partijbestuur. Aan vier tot vijf uur slaap had hij genoeg om zijn achterstand in algemene ont wikkeling in te halen. In 1928 maakte hij zijn eerste reis naar Moskou, waar hij in contact kwam met Stalin, toen nog in de kracht van zijn leven. Uit Moskou nam hij de indruk mee terug naar Parijs dat Rusland zich gelukkig mocht prijzen een man als Stalin aan het hoofd te hebben Het eerste deel van Duclos' gedenk schriften loopt tot het eenheidsfront in 1934, dat gevormd werd na een fascistische opstand in Parijs. Zijn tegenwoordige functie is voorzitter van de communistische fractie in de senaat. Voor de politieke tekenaars is hij een gewilde figuur. Kogelrond en even klein van stuk als De Gaulle lang is. Op het Elysé zal voor hem een speciale hoge stoel gemaakt moeten worden voor het geval dat hij ooit president van de republiek wordt. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Ruim 24 uur voor het aflopen van het ultimatum aan curatoren en senaat vanmiddag om één uur hebben enkele Links Front-studenten opnieuw een bezettingsactie uitgevoerd. Een uur lang, gistermorgen van elf tot- twaalf uur» is in Tilburg's hoge school de telefooncentrale weer bezet geweest. Ook enkelé admini stratielokalen werden, volkomen onverwacht, overgenomen. De ver warring was ogenblikkelijk groot. De verontwaardiging van honder den studenten, die college volgden, werd niet onder stoelen of banken gestoken. Een gesprek tussen pro rector. prof. J. van Dijck „Een ongehoord schandaal" en de AT- SO-bestuurders P. Jansma en P. van Eeuwijk leidde snel tot opheffing van de „illegale" bezetting. Inmiddels had echter de chef tech nische dienst de telefoonhoorn gede monteerd. Het hoofd van de admi nistratie had het personeel van de be zette afdelingen naar huis gestuurd. Het kwam 's middags terug. Via een megafoon -,werd de studenten ge vraagd „snel naar de aula te komen voor een vergadering". Bij nader in zien durfden kennelijk door de af wijzende reacties van de studenten verraste „Links Fronters" die verga dering niet aan. Bovendien waren er onvoldoende studenten aanwezig om aan uitspra ken van zulk een vergadering de schijn van een democratische be slissing te geven. De vergadering ging dan ook niet door. Prof. Van Dijck vroeg de studenten zich te rea liseren dat deze bezetting in strijd was met de besluiten van de ple naire studentenvergadering van maandagmiddag. Hij vertelde 'onmid dellijk, nog voor het debat in de Tweede Kamer, de minister van On derwijs en Wetenschappen, dr. G. K. Veringa, over de nieuwe studen tenactie in Tilburg op de hoogte te hebben gesteld. „Dit is een duidelijke escalatie van de spanning. Op deze manier kunnen we niet meer werken. Niemand is er mee gediend. Dit gaat dwars tegen alle afspraken in". Toen ATSO-voorzitter Jansma hij was niet aanwezig toen de actie werd uitgevoerd arriveerde en er een kort gesprek volgde tussen hem en de pro-rector, werd de bezetting opgeheven, 's Morgens had prof. Th. van de Klundert een collega benut om met zijn studenten van gedachten te wisselen over hun eis tot mede beslissingsrecht. De hoogleraar steunt de studenten. Inmiddels Is de onrust aan andere Instellingen van academisch onder wijs toegenomen. De landelijke ontwikkelingen gis teren: De Delftse studentenraad vei- klaart zich akkoord met de standpun ten van de Tilburgse studenten. In een brief aan het curatorium van de Technische Hogeschool Delft is een brief gezonden waarin van de cura toren geëist wordt, dat zü zich voor vanavond 6 uur uitspreken over de standpunten van de Tilburgse stu denten. De actiegroep democratisering van de Leidse universiteit dreigt met bezetting van de universiteit als de senaat haar onlangs uitgekomen rap port over de organisatie en het be stuur van de universiteit niet on middellijk intrekt. De actiegroep eist dat de universitaire autoriteiten het principe van medebeslissingsrecht van alle betrokkenen op alle niveaus erkennen. Het dagelijks bestuur van de rijksuniversiteit van Utrecht is van mening, dat het principe van mede beslissingsrecht van alle geledingen van de universiteit in Utrecht reeds een basis van gesprek is. Dit is medegedeeld na een verga dering van het dagelijkse bestuur van de universiteit met vertegen woordigers van het stafconvent, het administratief en technisch personeel en de Utrechtse Studenten facultei ten. DE 17-JARIGE Henk Feer uit Vleu ten is al ruim een maand onvind baar. De jongen verliet het huis in verband met minder goede resulta ten op school. De jongen leeft na een operatie op één long. Geregelde me dische controle Is noodzakelijk. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met de beschikbaarstelling van f 25.000,- als bijdrage aan het Nederlands Dachau- comité voor de oprichting van een monument m Dachau Minister-pre sident De Jong zei dat de Neder landse regering een multilaterale re geling voor het complex van dit voormalige concentratiekamp wenst en daartoe de nodige initiatieven nemen. DEN HAAG (ANP) Van de 212.000 leerlingen van de zesde en hogere klassen van de lagere school ging in 1967 zeven procent naar een school voor voortgezet lager onder wijs, 32 pet. naar een ulo-school, 19 pet naar een school voor voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, 37 pet naar het nijverheidsonderwijs en twee procent naar een land- of tuinbouwschool. Deze afgeronde percentages zijn ontleend aan de juist verschenen pu- blikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het gewoon (glo) en het vzoeregtotseen ,en (glo) en het voortgezet gewoon lager onderwijs (vglo) 1967-'68. Tilburg maakt geschiedenis. Ak koord, maar Tilburg is de hele we reld niet. En zo kon het maandag gebeuren dat in New Orleans, in de Amerikaanse staat Louisiana, een an tal studenten de kantoren van de iniversiteit aldaar bezette. De zaak ,verd daar alleen iets anders aange- lakt. Vijfhonderd leden van de na- ionale garde (soort politie) begaven tich naar het universiteitsgebouw, :erwijl 750 andere leden zich paraat hielden. Ze hoefden niet in te grij pen, want de bezetting werd na enke le uren opgeheven. Commentaar van de gouverneur, ofwel burgemeester, van de stad: Jk lieb gezegd dat we dat soort din gen niet gaan tolereren in Louisia naen we zullen het ook niet tole reren". Dan toch maar liever Tilburg, vind ik. Wat ik u zeg: de Fransen gaan allemaal onder de Pompidouche. KNVB Koninklijke Nederlandse Verbods Bond. Mr. Van Doorn: Nou, het enige radikale verschil tussen de „K" van de KRO en de „K" van de KVP zit 'm eigenlijk in een boterham, als u begrijpt wat ik bedoel. „Hier in Oeganda verdoezelen veel vrouwen in de stad dat ze Afri kanen zijn. Niet alleen door kleding, haardracht en manier van doen, maar ook door hun huid te bleken. Ze schijnen niet door te hebben dat zij zichzelf en heel het zwarte ras vernederen". (Uit een opstel van een Afrikaanse jongen van 16 jaar, George Mayanja, gepubliceerd in het blad „Bijeen"). Het meest tragische is misschien nog wat deze jongen verder schrijft: „De meeste van die vrouwen verlie zen hun huidskleur en zien er dan evenmin Afrikaans als Europees uit". Hebt u het ook gemerkt, heren: als de dagen lengen, korten de rokken. Het is nog tot daaraan toe dat het circus steeds meer uit onze samenle ving verdwijnt, maar de HOGE- SCHOOL-DRESSUÜR van vroeger is ook niet meer je dat. (een ouwe ex-student) KNVBoe 1 Wordt het misschien toch een re ferendum in het voormalige Neder lands Nieuw-Guinea? Of West- IriJAn of IndoNEEsië. Nog zo'n moeilijke kwestiede problematiek van het Nederlands ka tholicisme. Weet u nog wat het kar dinale punt is Al f rink: het kardinale punthoofd. Maar zal het u eigenlijk allemaal een zorg zijn, als het in het week einde maar mooi weer is Of niet? Bent u niet zo? Dan groet ik u extra. MERIJN (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het wordt deze week, tegen de Guerini's, een fabelach tig proces in Parijs met niet min der dan achttien advocaten voor twee beklaagden, Pascal en Bar thelemy, maar of ze komen, die twee, is nog de vraag. Wat is dat voor een familie? Zo groot als De Gaulle boven de grond was, zo groot zijn de Gue rini's onder de grond van de Cöte d'Azur, speciaal in de onderwe reld van Marseille. Als in die we reld de Guerini's met hun wenk brauwen fronsten, was iedereen op zijn hoede en maakte dat hij weg kwam. Oorspronkelijk zat de fa milie op Corsica en had daar niet eens zulk een slechte naam. An- toine was de eerste, die naar het Franse vasteland overstand en daar werd hij, in Marseille van alles en nog wat, maar hoofdzakelijk sou teneur. Een voor een liet bij zijn broers naar Marseille overkomen, want daar viel meer te yerdie- nen dan op Corsica. De bezet- tiingsjaren werdeii voor de Gue rini's een gouden tijd, want door gebrek aan levensmiddelen en grondstoffen viel veel geld te ver dienen. De illegaliteit trok er pro fijt Van. Antoine wérd zelfs door de pastoor van zijn geboortedorp op Corsica aangeprezen als een voorbeeld voor alle andere paro chianen. want hij steunde de ar men met gnlle liand. Wie het breed beeft kan het breed laten hangen. Antoine viel op 23 juni 1967 on der moordenaarshanden. Bij Saint-Julien werd hij doodge schoten door twee onbekenden op een rode motorfiets. De fiets werd gevonden, maar de daders lagen, figuurlijk gesproken, op het kerk hof. Zulk een moord kon in de on derwereld natuurlijk niet onge straft blijven. Op het toneel ver scheen een zekere Lodewijk de Spanjaard, die er een specialiteit op na hield: stelen als het sterf huis tijdens de begrafenis leeg was. Terwijl Antoine naar zijn graf werd gedragen, brak hij in bij de villa van Alice, de vrouw van Antoine Guerini, en ging er met juwelen ter waarde van 188.000 frank vandoor. In die dief stal werd hij bijgestaan door Clau de Mandroyan, die vergeleken hij de grote hoeven maar een klein tje was. Lodewijk en Claude brandden de iuwelen in de vingers. Ze wilden er geld voor hebben, maar geen heler kwam ondagen. want wie de iuwelen van de Gue rini's had gekocht, kon zijn tes tament wel laten maken. Onder handelingen begonnen om de ju welen aan Alice terug te geven. Via Francois Guerini, intussen aan een hartverlamming in de gevan genis gestorven, werd een deel van de buit bij Alice terugbe zorgd. Lodewijk werd de grond te heet onder de voeten en pakte als de weerga de trein naar Barcelo na, waar hij bleef. In Marseille liet hij zich voor alle zekerheid niet meer zien. Claude Mandroyan was te dom om te begrijpen, wat hem boven zijn hoofd hing. Hij vestigde zich in Besan?on en dacht, dat hij daar op zijn 24ste jaar voorlopig van de buit kon leven. Hij rekende huiten de waard. Zware jongens uit de onderwereld kwamen naar Besancon en zeiden, dat Claude zich in Marseille moest verant woorden. Waarschijnlijk uit angst dat het bij een weigering onmid dellijk met hem zou zijn afge lopen. ging Claude meer naar Marseille, waar hij in een har werd opgewacht door Pascal en Bar- thelemy Guerini. Wie heeft jou, vroegen ze, op dracht gegeven hij Antoine in te breken? Niemand, zei Claude. Dan zullen wij je laten zien, wie de opdrachtgever was, antwoord den Pascal en Barthelemy en met nog een paar zware jongens na men ze Claude mee in een Mer cedes. De klok stond toen op ne gen uur en de kalender op 22 juli 1967. Een uur later werd het lijk van Claude gevonden, niet ver van Marseille, doorzeefd met kogels. Weer werd een rode motorfiets gevonden en weer lagen de daders on het kerkhof. Van de moord werden Pascal en Barthelemy verdacht aen na ver hoor beschuldigd. Hun proces zou aanvankelijk in Aix-en-Provence worden gehouden, maar dat was te dicht bij Marseille en toen werd het een juryrechtbank in Parijs. Of deze week Pascal en Barthe lemy in de beklaagdenbank zul len staan is niet zeker, want de gevangenis heeft hen geen goed gedaan. Pascal moet onder het mes van een chirurg en Barthelemy bijgenaamd Mémé, heeft achter de tralies van alles en nog wat ge kregen en is volgens de doktoren niet in staat een langdurig verhoor te ondergaan. Als dat zo is zal het proces vermoedelijk worden uitgesteld, wat jammer zou zijn, want de procesverslagen zouden een welkome afwisseling zijn bij al die redevoeringen tijdens de campagne voor het presidentschap van de republiek.

de Stem | 1969 | | pagina 9