Nieuwe steiger voor Dow Terneuzen Expositie van Jo Rijnsaard en Jongschaap „Mama het begint meteen Verwondering in de Industriële Raad" IN MIDDELBURG: rpapier voor uw pen Slowaaks eredoctoraat voor dr. J. Bouckaert De kernenergiecentrale in Zeeland Gastenweken in de zomer op Hedensse Poëtisch Experiment Drukke toogdag Hervormde Vrouwengroep Zaak van vergiftigde sinaasappel Nertshandelaar nu definitief veroordeeld Varen zonder dat iemand aan het roer staat Druk program van Kath. Vrouwengilde Zeehengelwedstrijden Moederdag - dag van blije verrassingen. Kleine gevers kijken verwachtingsvol. Zou mama het fijn vinden? Popelend verraden ze bijna: „Het begint met een B...". En dan staat daar een mama die zich vreselijk verwend weet. Want het is zo zuiver, zo fris, zo lekker verkwikkend. Je bent een schat. Precies wat mama fijn vindt! Boldoot heeft voor gevertjes en gevers enorme keus uit beeldige luxe verpakkingen. Van heel klein tot iets groter geprijsd. voor een blije moederdag! DE STEM VAN WOENSDAG 7 MEI 1969 5 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ten westen van het fabriekscomplex van Dow Chemical Nederland n.v. nadert de nieuwe steiger zijn voltooiing. De ongeveer 30 meter lange aanleg plaats gebouwd in de oude mon ding van de Braakman, is bestemd voor kleinere schepen (lichters) die grondstoffen zullen aanvoeren voor de nieuwe naftakraker van Dow. Zoals gemeld, komt deze in stallatie die najaar in bedrijf. Op het ogenblik is men bezig met met aanbrengen van de nodige Iaad- armen op de aanlegsteiger. (Van onze correspondent» CADZAND Op het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse te Cad- zanid worden ook deze zomer weer gastenweken gehouden. Deze weken zijn bedoeld voor diegenen, die in hun vakantie naast de genoegens van strand en zee ook hun blik willen verruimen door het volgen van een vormingsprogramma. 's Morgens en 's avonds wordt men geacht deel te .nemen aan discussies; er worden films gedraaid, sprekers uitgenodigd en excursies gehouden. De inschrij ving staat open voor gezinnen en al leenstaanden. Voor de kinderen is er een eigen programma onder deskun dige leiding, 's Middags is men vrij om er alleen of in gezinsverband op uit te trekken. De thema's van de weken zijn: 1 „Vlaanderen" van 28 juni tot 5 juli; 2 „Modern geloven" van 5 juli tot 12 juli; 3 „Zeeland" van 12 juli tot 19 juli; 4 „Piepen de jon gen. zoals de ouden zongen?" van 19 juli tot 26 juli. MIDDELBURG De eerste ten toonstelling in de serie zomerexposi- nes van Zeeuwse kunstenaars in het Zeeuwse Museum te Middelburg is gewijd aan het werk van de Zierik- zeese schilder Jan Jongschaap (35) en de pottebakker-tekenaar Jo Rijns- aard (46) te Middelburg. Al jarenlang behoort Jongschaap tot de meest boeiende schildersper soonlijkheden van de jongere gene ratie die de provincie Zeeland kent. Terwijl hij steeds zichzelf blijft in zijn nonfiguratief tot uiting gebrachte frisse natuurinspiratie, weet hij elke keer dat hij met nieuw werk voor os dag komt, weer te verrassen, het zij door een iets veranderd kleuren palet, hetzij door een der nieuwe technieken, waarnaar hij rusteloos op zoek is. De wanden van de kleine zaal in net museum, die het qua afmeting nog altijd gemakkelijk kan opnemen tegen de gemiddelde galerie in een grote stad, zijn in de meest letterlijke zin door Jongschaaps schilderijen po ëtisch bevlogen. Zijn schilderijen, die mooie titels dragen als Buiten en Overal de wind, Tekens op het grote land, Concertino, De avond gaat over in de nacht of Door de ruimte en over de aarde, zijn van een spranke lende kleurenfrisheid en kleurverfij- ning, ze ademen als geheel een Ien- telijke atmosfeer. En om atmosfeer- suggestie schijnt het Jongschaap ook a Olieverf van Jan Jongschaap vooral te gaan; de heldere uitspraak en opbouw van een schilderij zijn zijn zaak niet. Hij blijft poëtisch zwe vend en verrukt over het hier en nu, men ruikt aangename geuren, proeft aangename smaken, wanneer men zijn werk bekijkt zoals dat het geval is wanneer men de vroege gedichten van Hans Andreus leest. Gewoonweg fijne schilderijen waar men lang naar kan kijken. Ook het werk van Jo Rijnsaard maakt, dank zij de over wegend heldere glazuren die hij op zijn vazen aanbrengt, een blijmoedige indruk en het harmonieert goed met de schilderijen van Jongschaap. Ook bij hem zin voor het experi ment. Rijnsaard bouwt zijn vazen vaak op uit blokken en driehoeken wat zijn werk soms een te gewild effect geeft, hetzelfde geldt voor de vaasvormen waarin hij gezichten boetseert, het functionele ontbreekt dan te zeer. Op boeiende wijze is Rijnsaard ook bezig met zijn glazu ren en als met rijker ervaring bij hem ook de eenvoud komt, zal Rijns aard, zoals nu in een enkel stuk reeds het geval is, zeer mooie dingen te zien geven. Rijnsaard toomt ook een aantal tekeningen en schetsen uit eigen streek. WILLEM ENZINCK GENT Aan prof. dr. J. J. Bouc kaert, rector van de Rijksuniversiteit van Gent, is het ere-doctoraat van de Komensky Universiteit te Bratis lava (Tsjechoslowakije) toegekend. Rector Bouckaert zal het diploma van doctor honoris causa in ontvangst nemen op 19 juni, tijdens een plech tigheid die te Bratislava plaats heeft naar aanleiding van het 50-jarig be staan van de Komensky Universiteit en van de 500e verjaardag van de Stichting Academia Istropolitana, de eerste universiteit op Slowaaks grondgebied. (Van onze correspondent) OOSTBURG Meer dan duizend dames uit alle delen van Zeeland wa een dinsdag naar Oostburg gekomen «m daar de toogdag 1969 van de Her vormde Vrouwengroep bij te wonen, Om 10 uur kwamen de dames tesa- men in de Hervormde Kerk, waar de presidente mevrouw S. A. Alterna Prijs de liturgische opening ver richtte. Vervolgens hield de heer C, Wismeijer een interessante lezing met als onderwerp „vorm en In houd". Hierna nam burgemeester J. L. van Leeuwen het woord. Hij be tuigde zijn dank voor het feit dat de vereniging ditmaal Oostburg als plaats voor de toogdag had verko zen. De burgemeester vertelde vei volgens de aanwezigen het een en ander over de natuur en historie van West - Zeeuwsch - Vlaanderen. Me vrouw Verplamke dankte namens de Oostburgse kerkeraad de dames voor haar massale opkomst naar Oostburg. De collecte die werd gehouden was dit keer bestemd voor de gehandi capte padvinders in Zeeland en de zending onder zeelieden. Na de bijeenkomst in de kerk be gaven de dames zich naar het Lede! theater, waar zij de lunch gebruik ten. Tot slot werd in het Ledelthea- ter het toneelstuk „Anneke Jams" op, gevoerd, geschreven door N. den Arend als een vrije bewerking van de gelijknamige roman van P. J. Rls- seeuw. De regie was in handen van de heer J. van Baal. DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad der Nederlanden heeft dinsdag het beroep in cassatie verworpen te gen het arrest van het gerechtshof in s-Hertogenbosch, waarbij de 52-jari- ge nertshandelaar J. J. M. H. te Han del tot zeven jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens poging tot moord. Volgens de bewezenverkla ring zou hij op 1 juni 1967 getracht hebben zijn echtgenote die in een zie kenhuis lag, met een vergiftigde si naasappel om te brengen. De poging mislukte doordat een ver pleegster twijfelde aan de deugde lijkheid van de vrucht. Het beroep was ingediend door de nertshandelaar. Eerder had de arron dissementsrechtbank te 's-Hertogen- bosch hem vrijgesproken. De Hoge Raad verwierp de bezwa ren die door de veroordeelde waren ingediend tegen- de beoordeling van het als bewijs aangevoerd materiaal. Het vonnis was in overeenstemming met de conclusie van advocaat-gene raal mr. J. Kist. DEN HAAG (ANP) De heer H. H. Wemmers, voorzitter van de Industriële Raad voor de Kern energie, heeft er zich o.m. over verwonderd, dat het Nederland se bedrijfsleven nog geen aanlei ding heeft gezien zich met de elektriciteitscentrales in verbin ding te stellen om een stroomprijs te bedingen, die de Zeeuwse cen trale aan het Franse alluminium bedrijf Pechiney heeft aangebo den. Hij zei in Den Haag zich niet te kunnen voorstellen dat het bedrijfsleven dit over zijn kant laat gaan. De heer Wemmers verklaarde desgevraagd verder onder meer, dat in de eerstkomende vergadering van de raad nog wel iets zal worden ge zegd over het feit dat Siemens de opdracht heeft gekregen voor de bouw van de kernenergiecentrale in Zeeland. In die raad hebben onder andere zitting de elektriciteitsbedrij ven, Philips en de RDM. De discussie zal niet kunne,n gaan over terugdraaien van de beslissing, omdat daar niet aan kan worden te ruggedraaid: de opdracht is ver leend en daarmee is de zaak uit. Wat anders is, dat men zich zou kunnen afvragen waarom de Zeeuw se elektriciteitscentrale niet Neder landse industrieën, die op het gebied van de kernenergie capabel zijn, voor een gesprek heeft uitgenodigd voordat de beslissing over het ver strekken van de opdracht werd ge nomen. Als dat in dit geval wel was gebeurd, zou de uitkomst waar schijnlijk anders zijn uitgevallen. De heer Wemmers vroeg zich af, nu men dan de bouw van de kern energiecentrale heeft gegund aan een buitenlands bedrijf, wat daarvan de gevolgen zullen zijn voor de Ne derlandse industrie die in het buiten land zou willen inschrijven op de bouw van dergelijke centrales. De kans dat Nederlandse industrieën daar nu nog zullen kunnen tussen komen, acht hij heel gering. De bouw van de Zeeuwse centrale hangt samen met de vestiging van Pechiney. Die aluminiumfabriek moet °P een moment draaien en daarvoor is de stroom van de kern energiecentrale nodig. Die Zeeuwse centrale is evenwel niet aangesloten op het zogenaamde landelijke koppel- net. Eventuele storingen zullen dus langs afzonderlijke weg moeten kun nen worden verholpen, dan wel via België moeten worden opgeheven. De heer Wemmers meent dat, naast schade aan de Nederlandse indu strie, ook nadeel ontstaat voor het wetenschappelijke onderwijs, voor het wetenschappelijk onderzoek en aan ervaring, op het gebied van de kernenergie. (Van onze correspondent) TERNEUZEN „Het Is onverant woordelijk te varen, zonder dat or iemand aan het roer staat. Ik vond dat het nu eindelijk tijd werd hier eens iets aan te doen." Dit zei de heer D. G. de Paepe, schipper bij de rijks politie te water, tijdens het getuigen verhoor in de zaak tegen H. J. de L. te Terneuzen, gezagvoerder van de sleepboot Braakman. Volgens de ge- tuige-verbalisant was De L. met zijn motorschip in combinatie met het sleepschip Avanti onder de brug te Sluiskil doorgevaren, zonder dat er iemand aan het roer stond. De po litieman noemde schipper De L, overigens een goed gezagvoerder. Deze ontkende de tenlastelegging en zei, dat het schip voor de brug lag, toen hij zich even vanuit de stuurhut verwijderde. Op de vraag van de officier of het in dienst nemen van een tweede man stuitte of financiële bezwaren bij de rederij en dit mis schien ook het salaris van de L. zou verminderen, antwoordde deze: „Je loopt elkaar maar in de weg op zo'n klein ding." Getuige De Paepe merk te hierbij op, dat de eventuele tweede man aan boord niet samen met de ka pitein in de stuurhut moet staan, doch behalve dat hij het roer van deze overneemt, ook nog andere werkzaamheden zou kunnen doen. „Het spijt mij", zei de officier mr. Mouton, „dat ik niet tegen de werk gever kan rekwireren." Hij noemde het schikkingsbedrag van 75 veel te laag, doch zei zich niet kinderachtig te willen tonen door meer te eisen. De kantonrechter veroordeelde De L., rekening houdend met het feit dat deze werknemer is. tot 50 boete. (Van onze correspondent) OOSTBURG Het programma van het Kath. Vrouwengilde afd. West-Zeeuwsch-Vlaanderen luidt ais volgt: op 8 mei gaan de d'ames op ex cursie naar de b.l.o.-school aan de Stadhouderslaan te Oostburg; 12 mei wordt een kaartavond in hotel Du Commerce gehoudenvervolgens wordt op 31 mei een dansavond ge organiseerd; op 9 juni zal een demon stratie-avond over kruiden worden gehouden en zaterdag 15 Juni zullen de dames per autobus naar Hilversum gaan om daar de opname van het radio-programma „Muzikaal onthaal" bij te wonen. Voor de dertiende maal hebben wij onder grote belangstelling onze internationale Zeehengelwedstrijd ge houden. De enkele foutjes daargela ten, geloof ik, dat wat de organisatie betreft, het weer als zeer goed ge slaagd kan warden beschouwd. Het vangen van ondermaatse vis, het controleren hiervan bezorgt ieder bestuur en voornamelijk de contro leurs aan de zee de meeste moeilijk heden. In Schelde-Federatie-verband, waar bij praktisch alle verenigingen zijn aangesloten werd indertijd besloten om per ondermaatse vis 1 punt te geven, naderhand veranderd in 10 punten. Het moet mij persoonlijk van het hart dat ik niet kan begrijpen dat er Zeehengelsport-vissers zijn die zich specialiseren om zoveel mogelijk kleine visjes te vangen (kleine haak jes, klein aas) om op deze manier toch nog aan een behoorlijk aantal punten te komen, waardoor ze nog in de prijzen komen te vallen (dus elk visje 10 punten). Dat er ondermaatse visjes worden gevangen is niet te voorkomen, doch hie- speciaal op vissen, nee, dat kan ik persoonlijk geen sport noemen. Elke hengelaar weet toch dat men ze niet vangen mag, laat staan van vervoeren, en dat ze terug in zee moeten, waarvan zeker meer dan de helft dood gaat, gezien de schade aan kieuwen, enz. Het enige volgens mij, en ook mijn andere bestuursleden delen dezelfde mening: voor elk ondermaats visje geen enkel punt meer, wat de con trole en de weging enorm zou ver gemakkelijken. Het is mij dit jaar opgevallen dat er nog meerdere zeevissers zijn die z.g. geen verschil kennen tussen bot (20 cm) en schol (25 cm) en zwaar beledigd zijn als hun beugel met vis, waaraan een z.g. bot hangt van 22 cm en een schol blijkt te zijn, deze beugel door de jury en wegers wordt afgekeurd. Ze wisten dan z.g. niet dat het een scholletje was, en hadden hun reglement hierop ook niet goed gelezen. Mijn bedoeling van bovenstaande is, om alle sportvissers die dit lezen aan te sporen om hun afgevaardig den naar de eerstvolgende alg. ver gadering van de Schelde-Federatie op te dragen om hierin verandering te brengen, om ondermaatse visjes met geen enkel punt meer te be lonen. IJZENDIJKE J. BEVIN Secr. Zeehengelcomité (ADVERTENTIE) de bekende Imperiale eau de cologne in ciale moederdag-verpakking.f 3,75 le inspe- luxe kristalglazen karafflacon met zuivere vriendelijke geschenkdoos met heerlijke eau totf 8,50. eau de cologne Imperiale, i 15,- en f22,50 de cologne Imperiale en fijne toiletzeep, f4,75 klassieke geschenkcassette met royale flacon heerlijk geurende badzeep in geplisseerd zij- met rozen gedecoreerde geschenkdoos met eau de cologne Imperiale en 1 of 2 stukjes depapier;rozen,chypreenlelietjesvandalen, verfrissende eau de cologne Imperiale en toiletzeep, v.a. f5,25 f 2,50 2 stukjes toiletzeep.f6,- 1

de Stem | 1969 | | pagina 5