aanspraken van goes als provinciale centrumgemeente (Provinciale schouwburg voor 75 procent subsidiabel culina PFAFF BRITS FREGAT „DUNDAS" BEZOEKT TERNEUZEN Politie-commissaris wordt doctor in de criminologie Pathologisch-anatomisch laboratorium dezer dagen al in bedrijf Stadje Zeeland in V.S. mag Zeeuwse vlag voeren In gesprek met ian Lokerse O. van Ooyen te Middelburg VANDAAG MORGEN 't keukencentrum Plaatselijk regen Staalkaart Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 248»- tot 881,- Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. Regionalp T.V.? Mosselproduktir weer meer dan 1 miljoen ton Actie „recreatie en verkeer In Zeeuwsch- Vlaanderen BosbouwscliooJ congresseert in Zeeland Met smalle omranding Nationaal muziekconcours in Aardenburg PARI® ■rgen, woensdag 7 mei: BergJ loom: 7.32 en 19.59 uur; MajJ neten: 10.20 en 22.35 UJ veert: 6.27 en 18.49 uur; f9| 5.51 en 18.15 uur; Vli |5.20 en 17.46 uur; Wemel< 19.49 uur. 2EL, FILM, CONCERT en,! SINGEN ïambra 20 uur meling van het Kremlin, 5 tnd 20 uur meling van het Kremlin, a.l ns van Oranje 20 uur Cal is Jansen ÏELBURG y 20 uur De gendarme ygt Tropez, 14 j. T roy De gendarm gaat trouw» e leeft. lect Funny girl, 14 j. trid De spion met de groml sd, 18 j. jestic Arenden vallen aan, li| NIKLAAS nova De boemeltrein, a.l. en Er is een man in mama's t jaar ala Een man voor Ivy, 14 'WERPEN VO 20 u. Salome en ballet LaPafl NS 20 uur Major Barata etro De honderd geweren, 18 jl 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 ui| ïx De liefdesgeschiedenis var idy Hamilton, 18 j. 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.E Jeon De ontrouwe vrouw, 18 j 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uu| sndome La priszonmière, 18 j 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 ui| mbassade Bamse, 18 j. 14, 16, 18, 20 en 22 uur ivoy Helga en Michael, 18 J. 14, 16, 18, 20 en 22 aur TENTOONSTELLINGEN IDELBURG ijksarchief: „Zeeland en de ordtse Synode" seuws Museum: Werken vanl ngschaap en Jo Rijnsaard STDORPE alerie Troutzaerte: Werken va aul Citroen en Frangine Timmai DIVERSEN ÏWACHT de Schepper 15 uur Kermis- hieting de Guchteneire 15 uur Schieti»! J. Thijs 13.30 uur Schieting voor jaarden !S mdbouwcentrum (Westsingel 51] 1-12 en 14-16 uur Spreekuur voor- rhtingscentrum huishouding ffl zin (tel, 01100-6440) ISKENS emeentehuis 19.30 uur Raadsvei! IEEL, FILM, CONCERT EN1 IDELBURG ty 20 uur e gendarme van St. Tropez, UI JT ioscopen als onder vandaag NIKLAAS ioscopen als onder vandaag CWERPEN Ioscopen als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN IDELBURG ijksarchief Zeeland en de Dordts mode leeshal Multipels en objekten :euws Museum Schilderijen J mgschaap en keramiek Jo tard STDORPE alerie Troutzaerte: Paul Citroen juarellen, portretten, tekening® litho's; Frangine Timmers: 8®* riek en Unica DIVERSEN MELDÏNGE •orpshuis 15 uur Eerste steen"! tag gymzaal/zwembad voor deze rubriek: tel. 8 of Postbus 116 in Middelburi DE STEM VAN DINSDAG 6 MEI 1969 ACHTER DIE STEEU EEN DOORGANG „SEGIN HEET E (Van een onzer verslaggevers) H PPtlC innCf /T/I MIDDELBURG ,,Met mijn jlttuo JU Hel UJJ onderzoek naar „verkeer en al- cohol" wil ik een bijdrage leve- hnrrP /ID L'/ ren aan opinievorming over I lUgC IJuöl deze zo belangrijke kwestie". Of- schoon mijn proefschrift uiter aard ook wetenschappelijk is, is het toch ook zo geschreven, dat het boek voor iedereen toeganke lijk is. Het gaat hier tenslotte toch om een zaak van „iedereen", waar iedereen ook een mening over heeft". Aldus de Middel burgse commissaris van politie D. van Ooijen (39). Maandagmiddag 12 mei zal hij aan de rijksuniversiteit van Gent promo veren tot doctor in de criminologie op het proefschrift „Verkeer en al cohol" een criminologische studie over deelname aan het verkeer onder invloed van alcohol". De heer Van Ooijen hoopt ook dat zijn wetenschappelijke studie zal, worden „gehanteerd" in de nog te voeren discussie in de Kamer over een nieuw wetsontwerp met betrek king tot het gebruik van alcohol in het verkeer en met als eventueel uit vloeisel een verplichte bloedproef voor „verkeerszondaars". Om aan de studie een zo breed mogelijke verspreiding te kunnen ge ven zal het proefschrift binnenkort ook ais „handelsuitgave" verschijnen bij Van Gorcum te Assen. Aan deze uitgave zal een voorwoord worden toegevoegd van prof. dr. P. Munten dam, voorzitter van de stuurgroep „menselijke factoren" van de stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Met zijn promotie zal de heer Van Ooijen tot het zeer kleine groepje po litiefunctionarissen, welgeteld vier, in Nederland gaan behoren dat de titel var. „doctor" mag voeren. Twee van hen zijn doctor in de rechtswe tenschappen, een derde is, evenals straks commissaris Van Ooijen, doc tor in de criminologie. Deze behaalde zijn titel in Leuven. Nederland kent n.l nog geen academische studierich ting in de criminologie. De heer Van Ooijen, die dit als een gemis beschouwt, wijst °P de volgens hem vreemde omstandigheid, dat in Nederland aan universiteiten we] cri minologische instituten zijn verbon den, doch dat er geen mogelijkheid aanwezig is om tot criminoloog te worden opgeleid. Commissaris Van Ooijen gelooft ook niet, dat in deze situatie spoedig verbetering zal komen, gezien de veelal moeizaam verlopende veran deringen en vernieuwingen in het wetenschappelijk onderwijs in Neder land. De heer Van Ooyen noemt de cri minologie en volledige wetenschap, omdat deze wetenschap eein geheel eigen object heeft. Bij de bestude ring daarvan wordt natuurlijk wel, voor zover nodig, gebruik gemaakt van andere wetenschappen zoals de psychologie en de sociologie. De pro movendus heeft ruim tweeeneenhalf jaar over zijn studie gedaan. Ruw geschat gaat het hier om 1500 werk uren naast de niet geringe taak, die een commissariaat van de politie op levert. Commissaris Van Ooijen: „De studie heeft vooral een zware belas ting voor mijn gezin betekend. Wat dat aangaat, ben ik blij, dat het Ech ter de rug is". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Daniël van Ooijen werd op 5 januari 1930 in Eist geboren. Na het door lopen van de HBS vervulde hij zijn dienstplicht als reserve-of ficier. In 1956 slaagde de heer Van Ooijen aan de Opleidings school voor Hogere Politiefunc tionarissen te Hilversum (thans de politieacademie te Apel doorn.) In die periode 1956-1961 was hij officier bij het korps rijkspo litie. In dat laatste jaar, op 31- jarige leeftijd, werd de heer Van Ooijen benoemd tot inspecteur korpschef van de gemeentepoli tie te Terneuzen om op 1 juli 19(7 op de voor een dergelijke functie eveneens nog als zeer jeugdige leeftijd van 37 te wor den benoemd tot commissaris van politie te Middelburg. Zijn studie in de criminologie is van zeer vroege datum, want reeds in 1961 behaalde hij aan de rijksuniversiteit van Gent het „licentiaat" in deze wetenschap. De heer Van Ooijn heeft reeds verschillende publikaties op zijn naam staan. Belangrijk ste daarvan, is ongetwijfeld" Verkeers- en wetshandhaving", dat in 1965 in boekvorm ver scheen. Daarnaast publiceerde hij verschillende artikelen in vaktijdschriften, recentelijk nog over vuurwapengebruik door de politie. Promotor in Gent is maandag prof. dr. C. Vanhoudt terwijl als „commissarissen" (een in Ne derland bij de promotie onbe kend instituut) optreden de hoogleraren prof. dr. W. Cale- waert en prof. dr. F. Thomas. (ADVERTENTIE) Europa s meest exclusieve keuken Baronieiaer 59 Breda Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Plaatselijk regen, maar ook PKianngen en ongeveer normale temperaturen overdag. ,„.IJee,r?V00ruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, fm n0r woensdag: aantal uren zon: 2 9: min.-temp.: 0 tot 4 graden bo- n°rinaal; max.-temp.: omstreeks maal: kans op een droge periode minstens 12 uur: 80 procent; Procent' *theel dr0°2 slmaal: 50 1 y°(0j,d°r't'erc'ag: aantal uren zon: i min'"temn.: van ongeveer mui? tot 4 Eraden boven nor maal' ,niax-"ternn omstreeks nor- mj„ fm °n een droge periode van een „T "ur f®° Drncont kans op geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslag gevers) GOES - MIDDELBURG Indien er „ergens in Zeeland" een provinciale schouwburg zou worden gesticht zoals het cultuurplan van de Zeeuwse culturele raad dat voor wenselijk houdt dan is het mogelijk dat deze instel ling een bijzondere rijkssubsi die tot 75 procent van de stichtingskosten, met een maximum van 750.000 gulden ontvangt. Dit is uiteraard af hankelijk van de vraag of de plancommissie van CRM en de interdepartementale commis sie voor het regionale wel zijnsbeleid, het idee goedkeu ren. Als men bovendien kans zou zien om een provinciaal schouwburgplan zo op te zet ten dat het de titel „cultureel centrum" inhoud kan geven, dan kan de bijzondere subsi die zelfs oplopen tot ongeveer 1 miljoen gulden. Dit zei mr. L. B. van Ommen, hoofd van de directie Jeugdzaken, Volksontwikkeling en Sport van het departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk tijdens een discussievergadering in het stadhuis van Goes. De culturele raad van Goes, versterkt met enkele gasten, onder wie de architecten ir. J. de Wilde (Delft) en H. van Velzen (Breda), besprak op deze vergade ring twee projecten van culturele aard, het één op lange termijn en groots van opzet, het tweede een urgentere zaak van meer lokale be tekenis. In beide echter wordt de naam van Goes met blokletters ge schreven. Het plan van ir. De Wilde behelst de bouw van een provinciale schouwburg, opgezet als een „théatre en ronde", met daaromheen een krans van kleine lokaliteiten, op een terrein tussen de oude city en de nieuwe satellietstad, waarvoor om streeks 1980 de eerste paal de grond in zal gaan. Dit bouwwerk is ge dacht als een centrum voor geheel Zeeland. Ir. De Wilde heeft zijn plan vrij blijvend, bij wijze van eindexamen opdracht voor de T.H. te Delft, op gezet. Een belangrijke groep in de culturele raad vond, dat dit provin ciale object los moest worden ge zien van de acute en puur lokale be hoefte die Goes heeft aan een cen trum voor creatieve vrijetijdsbeste ding, dat meer binnenstad-gebonden zou moeten zijn dan het grotere pru- ject van ir. De Wilde. Wel was men geporteerd voor het idee dat Goes zich met gepaste be scheidenheid zou presenteren als de gemeente die nu en in de toekomst op het kruispunt van de assen zuid oost en noord-west ligt en daardoor aanspraak mag maken op de functie van provinciale centrumgemeente. De heer Van Velzen had in ma- quettevorm schematisch opgezet wat volgens hem een centrum voor creatieve vrijtjjdsbesteding, aange past aan de behoeften van een stad ter grootte van Goes, diende te zijn. Hij kwam daarbij tot een conceptie, die een maximum van contactmo gelijkheden tussen de groepen die het gebouw benutten, inhoudt, maar toch de privacy onverlet laat. Hij wilde, evenals ir. De Wilde, de verschillen de lokaliteiten groeperen rondom een centrale ruimte, in dit geval: een restaurant. De levendig discussiërende verga dering, die werd geleid door burge meester F. G. A. Huber, kwam in deze eerste, breder opgezette bespre king, in elk geval tot een inventari- tie. Goes biedt op dit moment al een (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MEI KOFFER BERGEN OP ZOOM: Kortemeestraat 17 TERNEIJZEN: Nieuwe Diepstraat 23 Verder verkrijgbaar bij: tel. 01640-5878 tel. 01150-2294 A. C. BAST1AANSE H. A. DE BREUCK G. HEMELAAR: G HEMELAAR: Papegaaistraat 4, Goes B. F. v Waesberghestr. 16 Hulst Nieuwendijk 29, Vlissingen Langeviele, Middelburg tel. 01100-7476 tel. 01140-2215 tel 01184-3729 tel. 01180-5241 mooie staalkaart van mogelijkheden, maar deze staalkaart is niet volledig. Uitgaande, onder meer, van de wijze raad van mr. Van Ommen („Maak van schouwburgen geen statussym bolen voor uw eigen stad; probeer te achterhalen wat de mensen willen; zej het begrip „cultuur" niet onder een stolp en vrees de commercie niet") kwam men tot de slotsom dat Goes op dit moment eigenlijk alleen een creativiteitscentrum ontbeert. Immers: de Prins van Oranje heeft een uitstekend bruikbare congres zaal; in de Grand-bioscoop met zijn oplopende vloer, zou een schouw burgzaal gebouwd kunnen worden en in de straks met een prachtig or gel uitgeruste grote kerk zouden concerten gegeven kunnen worden. Wat nog ontbreekt, dat is het „open huis" voor b.v. de jeugd, de bejaar den. de verenigingen. Het plan van ir. De Wilde sprak de leden van de culturele raad in het biizonder aan. omdat er aspecten In zaten die volkomen nieuw zijn, zoals hef onderbrengen van studio's voor regionale radio en t.v. in het provinciale theater. Hier zon op ideale wijze gebruik gemaakt kun nen worden van de aanwezigheid van de straalzender te Goes, die ge heel Zeeland bestrijkt. Toekomstmu ziek?, vroeg men zich af. Zoekend naar prioriteiten was men stichten en in stand houden van een het er echter wel over eens dat het Provinciaal theater, hoe goed ook voor het prestige van de stad, een buitengewoon zwaar offer zou bete kenen. Mr. Van Ommen gaf, wat dit betreft, het idee aan. een dergelijk centrum klein te beginnen en het trapsgewijze op te bouwen. De wensen en mogelijkheden zul len, zo deelde de voorzitter mr. Hu ber mee, nader worden onderzocht. „Hoe dan ook, wij hebben niet zoveel tijd meer te verliezen", aldus besloot hij. YERSEKE (ANP) De totale hoeveelheid mosselen die in het sei zoen 1968-'69 in Yerseke is aange voerd bedroeg 1.104.000 tonnen van 100 kg, dat wil zeggen dat opnieuw het miljoen tonnen werd gehaald. In deze aanvoer zijn 93.000 toornen begrepen, die in het zogenaamde mosselfonds werden gelost, omdat er bij de aanvoer in de loop van het seizoen geen koper voor was. Deze fondsmosselen zijn de vorige maand aan de handel verkocht en voor 90 pet. nu ook alweer geëxporteerd. Van de aangevoerde mosselen kwa men 362.000 tonnen uit Zeeland en 714.000 tonnen uit de Waddenzee. Er werden 28.000 tonmen geïmporteerd afkomstig van het Duits-Deense wad. Geëxporteerd of aan de inleggerij- en afgeleverd werden 760.000 tonnen. Het verwaterveriïes en verlies in de schoonmachines was plm. 25 pet. Bij de export gingen 250.000 tonmen naar België en 380.000 tonnen naar Frankrijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het district Zee land van het Verbond voor Veilig Verkeer start op 29 mei een actie met ais thema „recreatie en ver- eker". Bij de actie, waarmee het verbond wil helpen bereiken, dat Zeeland ook irn het vakantieseizoen een „goed em veilig tehuis" is, zullen vooral ex ploitanten van kampeerbedrijven e.d. worden betrokken, o.m. door hen van het nodige foldermateriaal te voor zien. net Britse aan Terneuzen. fregat „Dundas", dat op 28 mei een bezoek brengt (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Binnenkort be> ginnen de werkzaamheden in het nieuwe pathologisch-anatomisch laboratorium voor Zeeuwsch- Vlaanderen in het St.-Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil Dit labo ratorium maakt deel uit van de Stichting Streeklaboratorium Zeeland. De stichting werd in 1955 opgericht door drie ziekenhuizen voor het me- disch-specialistisch werk in heel de provincie Zeeland. Het begon met een bacteriologisch laboratorium in Goes, onder leiding van de arts-bacterio loog F. P. Flu. Al spoedig werd een pathologisch-anatomisch laboratori um in Middélbürg ingericht, dat ten dienste stond van alle ziekenhuizen in Zeeland. Dr. H. T. Planteydt werk te aanvankelijk alleen. Het bleek al gauw noodzakelijk een tweede man aan te stellen. Dat werd de patho loog-anatoom F. B. Bronkhorst. De afdeling bacteriologie, die al ge ruime tijd met een eigen staf m het St. Elisabeth Ziekenhuis te Sluiskil was gevestigd, kreeg enkele jaren ge leden een eigen arts-bacterioloog. De activiteiten van de afdeling patholo- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Koninklijke Nederlandse Bosbouwschool, een in stituut dat tal van autoriteiten op het gebied van de bosbouw verenigt, houdt ditmaal haar voorjaarsver gadering in Zeeland, en wel op 8 en 9 mei. De circa zeventig deelnemers aan deze voorjaarsvergadering zullen hun twee vergaderingen afwisselen met excursies. Zo staan er bezoeken aan de Braakman, aan het Veerse Meer, de Schotsman en de Haring, vreter op het programma. De ver gaderingen worden gehouden in ho tel Noordzeeboulevard te Vlissingen. de bosbouwkundigen door het pro vinciaal bestuur worden ontvangen. Aan het slot van de tweede dag is er een officiële ontvangst in Vee- re, met o.m. het bestuur van het rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam. „Het Veerse Meer". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het stadje Zeeland in de staat Michigan in de Ver. Staten zal als stadsvlag de Zeeuwse vlag mogen voeren. Het bestuur van de stad heeft daartoe van Ged. Staten van Zee land toestemming gekregen op voorwaarde, dat in de vlag zoals in de heraldiek gebruikelijk is een kleine wijziging wordt aangebracht. Het stadje is in 1847 gesticht door een groep van 452 Zeeuwen, voorna melijk boeren, die op 20 april van dat jaar met drie schepen vertrokken om het geluk in de nieuwe wereld te gaan beproeven. De achtergronden van deze emigratie waren een sterk verlangen naar een eigen kerkelijke geloofsbeleving, naar economische onafhankelijkheid en naar betere toe komstkansen voor de veelal grote ge zinnen. Initiatiefnemers voor de tocht waren Jannes van de Luyster, een rijke boer uit Borssele, Jan Steketee en de predikant Cornelius v.d. Meu- len. Nu, na ruim 120 jaar, heeft Zee land bijna 5000 inwoners. Blijkens de „city-reports" vam de laatste jaren is het stadje zeer welvarend. Dat is te danken aan de landbouw maar in belangrijke mate aan de industrie. In het verslag van de stad over 1967 wordt gesproken van één industrie vestiging per honderd inwoners. De ontwikkeling van het stadje vertoont trouwens veel overeenkomst met die van de provincie Zeeland. Men vond n.l. in het stadsembleem een symbool voor de recreatie en in de propaganda-folders werd gewag gemaakt van velerlei accommodatie op dit gebied. De bevolking groeit de laatste jaren snel: van 1960-1967 bedroeg de toename 25 procent. (Per 400 inwoners is er één kerkgebouw). Zeeland ligt op ongeveer 10 kilome ter van de plaats Holland aan 't Mi- chiganmeer, op circa 300 kilometer van Chicago en Detroit en op 40 ki lometer van deGrand Rapids. gische anatomie breidden zich steeds meer uit. Een eigen patholoog-ana toom met laboratorium bleek drin gend nodig. Als derde patholoog-ana toom in Zeeland werd aangesteld dr. S. C. Freni. Hij promoveerde onlangs aan de universiteit van Amsterdam op het proefschrift „Cytofotometri- sche DNA-bepalingen in het pleura- en ascitesvocht". Door zijn komst is het mogelijk ge worden het mediscn specialistische werk in Zeeuwsch-Vlaanderen verder uit te bouwen. De overige patholoog anatomen kunnen hun aandacht nu meer richten op de ziekenhuizen in Midden-Zeeland. Dit komt de volks gezondheid in Zeeland in hoge mate >en goede. (Van onze correspondent) AARDENBURG Het nationaal federatief muziekconcours, onder auspiciën van de Koninklijke Neder landse Federatie van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen en van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, wordt dit jaar gehouden in de St.-Baafskerk te Aardenburg. Met dit concours her denkt de koninklijke Aardenburgse fanfare haar 100-jarig bestaan. Het concours heeft plaats op Hemel vaartsdag (donderdag 15 mei a.s.). Extra prijzen zijn beschikbaar ge steld door de koningin, de commis saris der koningin in de provincie Zeeland en de burgemeester der ge meente Aardenburg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Van 28 mei tot 1 juni zal het Britse fregat „Dundas" afgemeerd liggen achter de midden- sluis (vroeger Westsluis) te Terneu zen. Zaterdag 31 mei is het schip van 14 tot 17 uur voor het publiek te be zichtigen. Tijdens het verblijf van de Engelsen in Terneuzen worden hockey- en voetbalwedstrijden geor ganiseerd tussen teams van de be manning en plaatselijke elftallen. Verder is er een cocktailparty op het stadhuis en een kinderparty aan boord van de „Dundas". Het fregat staat onder commando van de luitenant ter zee eerste klasse J. Garnier. De „Dundas", genoemd naar vice-admiraal sir Richard Saun ders Dundas, die tussen 1815 en 1861 bij de Britse marine was, is onge veer 95 meter lang. De maximum snelheid van het schip is 25 knopen. Het telt 146 koppen. De „Dundas" werd in 1963 te water gelaten als een uit de serie van twaalf schepen van dezelfde klasse. (ADVERTENTIE) PASHA KOFFIE in vacu-pak i FILTER-GEMALEN i EXCLUSIEF VOOR OFFICIEEL is het 1 augustus 1969 dat ik zestig jaar organist ben bij de hervormde gemeente te 's-Gravenpol- der. Je kunt het haast niet geloven, maar het is zo en ik hoop het te mo gen beleven". Dit zijn woorden van de heer J. Lokerse van 's-Gravenpol- der, bij de dorpsgenoten bekend als Jan Lokerse. „Als jongen, was het wel een opoffering, die orgelstudie. Dagelijks repeteren en je vriendjes komen vragen of je mee ging spelen, dat was niet plezierig. Nu, op mijn éénentachtigste, weet ik nog heel goed, dat ik dat toen wel erg gevon den heb". ,MOOl was toen de weg van 't dorp naar Goes, met die bomen aan weers kanten en de „vier linden". Twee maal in mijn leven heb ik ze de bo men zien rooien, omdat ze te groot werden. Die weg heb ik vanaf mijn twaalfde jaar dikwijls gelopen. Ja, fietsen waren er toen niet of zeld zaam en ik moest wekelijks om or gelles bij de heer Kooimans in Goes, die was in zijn leven musicus. Wat had dat soort mensen het toen arm. Daar is nu gelukkig verandering m gekomen. Het beroep als zodanig wordt nu erkend". „Bij mijn huwelijk hoorde ik tot myn verbazing op Hoedekenskerke gebo ren te zijn. Geen wonder dat ik het niet wist, want daar heb ik maar drie weken vertoefd. Zelf was ik in dc. veronderstelling mijn eerste levens licht op 's-Gravenpolder gezien te hebben, zo zie je maar weer. Met mijn eenentwintigste jaar ben ik benoemd tot organist van de kerk. Het orgel, dat nu in de kerk is, dateert uit 1915. Jammer dat de kwaliteit door de hetelucht verwarming zo'n stuk is achteruitgegaan". „TOCH is het fijn er mooie melodieën op te spelen en als het mooie kerkje vol is, kan ik er zo intens van genie- ten, We waren voortvarend, want in 1926 zongen we al op hele en halve noten. Dat was voor de gemeente een moeilijke verandering. Men wilde liever het oude vertrouwde tempo aanhouden. Dikwijls gingen onder het zingen de boekjes dicht. We had- den bereikt, een van de eerste ge meenten in ons land te zijn, die de nieuwe methode voerde. Jammer is het, dat er op ons dorp zoveel ver schillende kerkgemeenschappen zijn. Wat meer samenwerking had ik wel graag gezien, al wordt er momenteel getracht wat verbroedering te bren gen onder hervormden en gerefor meerden. VROEGER had ik grote bewonde ring voor de organist Jan Zwart. Nu luister ik graag naar Feike Asma en de orgelconcerten op zondagavond over de radio. Ik hoop, dat mijn ge zicht en gehoor goed zullen blijven, opdat ik het werk als organist nog lung zal kunnen doen.

de Stem | 1969 | | pagina 3