oiinie Pronk: sleutelfiguur in de tactiek Bukacki moest afstappen KONCEWICZ MAAKT PAS VANAVOND ZIJN KEUS VERSTOPPING? Weer reclamecampagne voor Zeeuws honkbal Pingeon op kop MAAG VAN SLAG DOOR OLIE IN T ETEN Poolse elftal op Schiphol aangekomen De KLM komt U graag een heel eind tegemoet Jansen weer schaakkampioen HERMID-SPORTDAG Weer verlies St. Aloysius 1 Zesde toernooi voor loodsen Ronde van Spanje I Want juist Tonnie Pronk was het, die in de laatste vier Europaeupwed- strijden van Ajax Michels' sleutel naar succes vormde. Pronk was het, 1 die Eusebio in Lissabon en Parijs uit- I schakelde en diezelfde Pronk was het, die in Amsterdam en Troava Jo zef'Adamec tot een beginneling de valueerde. Meegevallen Favoriet DEELNEMERS WK 47/2 DE STEM VAN DINSDAG 6 MB 1969 15 (Van onze sportredactie) BRESKENS De laatste weken zijn in Aardenburg, Breskens, Sluis Cadzand, Nieuwvliet, Groede en Cadzand, Nieuwvliet Groede en Oost burg aanplakbiljetten verschenen die de oprichting van de le Zeeuw se honkbalclub aankondigen. Tevens worden belangstellenden aangespoord zich op te geven als lid van de club in wording. Tot nu toe is deze actie geen overweldigend succes. Met de initiatiefnemers Gino Versprille en Hans Brand meegerekend, komt men nog amper tot 18 leden, ter wijl er wordt aangenomen dat pas MOYA (AP/ANP) De Fransman Roger Pingeon heeft de leiderstrui in de Ronde van Spanje overgenomen van de Spanjaard Saez. Pingeon, win naar van de Tour de France in 1967, won maandag de twaalfde etappe van de Vuelta, een rit over 151 kilo meter van San Feliu de Guizols naar Moya, in 4 uur 11 minuten en 27 se conden. Hij had een voorsprong van twee minuten en vijftien seconden op de Brit Michael Wright, die op de tweede plaats eindigde. De best geplaatste Nederlander was Rini Wagtmans, die met een achter stand van vijf seconden op Wright beslag legde op een gedeelde vijfde plaats. Hij bezet nu de zevende posi tie in het algemeen klassement op 3.28 van Pingeon. Henk Nijdam werd uit de strijd genomen, omdat hij de tijdslimiet had overschreden. De uitslag van de twaalfde etappe: 1. Pingeon (Fr.) 4.10.47 (met 40 sec. bonificatie), 2. Wright (G.-B.) 4.13.26 (met 20 sec. bon.), 3. San Miguel (Sp.) 4.13.47, 4. De Geest (Belg) 4.13.51, 5. ex aequo: Linares (Sp.), Lasa (Sp.) en Wagtmans z.t., 31 Haast (Ned.) 4.16.26, 34 Dolman (Ned.) 4.21.45, 46 Ottembros (Ned.) 4.26.02, 55 Timmerman (Ned.) 4.28.57, 59 Zilverberg (Ned.) z.t., 60. Van Katwijk (Ned.) 4.31.13. Het algemeen klassement: 1 Pin geon (Fr.) 52.29.58, 2 Wright (G.-B.) 52.32.30, 3 Lasa (Sp.) 52.33.15, 4 Bel- lone (Fr.) 52.33.16, 5 San Miguel (Sp.) z.t., 6 Linares (Sp.) 52.33.13, 7 Wagtmans (Ned.) 52.33.25, 8 Canet (Sp.) 52.33.34, 9 Wolfshohl (D.) 52.33.39, 10 Echevarria (Sp.) 52.33.46. (Van onze schaakmedewerker) GOES De Kruiningse leraar Cor Jansen is voor de zevende maal schaakkampioen van Zeeland ge worden. Na in zijn eerste wedstrijd zijn Sasse tegenstander Arie den Hamer te hebben verslagen, bleek Jansen in het afgelopen weekend voor de tweede maal de sterkste. Door deze winstpartij is Jansen zeker van de titel. Ook al zou Den Hamer in de twee resterende par tijen nog naast Jansen komen, is laatstgenoemde toch kampioen, om dat hij als titelverdediger aan een gelijk spel genoeg heeft om zijn kampioenschap te prolongeren. (Van onze sportredactie) MIDDELBURG Op 17 mei houdt in Middelburg de personeelsver eniging Hermid een sportdag op het sportcomplex aan de Nassaulaan in Middelburg. Ongeveer 140 werkne mers van NV Hercules zullen deel nemen aam krachtmetingen in de vol gende sporten: voetbal, volleybal, ta feltennis en schaken. De deelnemers zijn afkomstig uit Middelburg, Zwijn- drecht en Den Haag. een vereniging met 25 leden levens vatbaar is. Om de Zeeuwsch Vlaamse honk ballers in spé „Wakker te maken", willen de Breskense initiatiefnemers in samenwerking met de inmiddels voor de honkbalsport geïnterresseer- de gymnastiekleraar Vermeulen uit Oostburg, een tweede reclamecam pagne voeren. „Wij denken aam een propagandistisch boekje over honk" bal of een oefenwedstrijd in Bres kens tussen twee Hollandse of Bra bantse ploegen", zegt Hans Brand, zelf geen actief honkballer, maar door het Rotterdamse Feijenoond gewonnen voor deze in de Verenigde Staten zo populaire sport. Het ligt in de bedoeling tot de op richting van een regionale club te komen. Waarschijnlijk gaat men met de aanwerving van de leden nog ooste lijker dan IJzendijke. Er wordt zelfs het idee geopperd de Amerikaanse werknemers van DOW in Terneuzen in de club te interesseren- In eerste instantie zal men in Bres kens echter reeds tevreden zijn met voldoende beginnelingen om té star ten met oefeningen. Aan wedstrijden wordt voorlopig nog niet gedacht Pas volgend jaar zomer hopen Ver sprille en Brand, wat spelers en ma teriaal betreft, compleet te zijn. Tegenstanders zou de nieuwe club buiten de provincie moeten zoeken. In aanmerking komen verenigingen uit Westbrabant en Zuid-Holland, ter wijl ook van de Belgische honkbal lers nog wel iets geleerd kan worden Als alles meezit krijgt de eerste Zeeuwse honkbalclub toestemming de thuiswedstrijden op één van de twee Breskense voetbalvelden te spe len. (Van onze tafetennismedewerker) MIDDELBURG In de in Amster dam tegen Hunter '25 3 gespeelde tafeltennisontmoeting in de promotie groep overgangsklasse heeft St. Alo ysius 1 opnieuw een nogal geflatteer de 91 nederlaag geleden Nadat Frans van waterschoot de eerste partij in winst had omgezet, slaagden de Zeeuwen er niet meer in hun te genstanders te kloppen, alhoewel in de meeste partijen de laatste pun ten beslissend waren. Beter verging het de St. Aloysiusreserves in de thuiswedstrijd tegen het Schiedam- se TSF. De Zuid-Hollanders liepen eerst naar een ogenschijnlijk te grij pen zege door een 14 stand. Doch St. Aloysius 2 kwam terug en de pun ten werden uiteindelijk gedeeld 55. Morcus en Vernimmen wonnen elk twee partijen, terwijl Bogaert een maal tot winst kwam. St. Aloysius 2 behoudt hierdoor nog steeds goede kansen op promotie naar de over gangsklasse. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Zaterdag houdt de loodscnvoetbalvereniging Terneu zen het zesde internationale loodsen- voetbaltoernooi. Aan dit toernooi, dat op het Zuidersportpark in Terneu zen wordt gehouden, nemen de vol gende ploegen deel: Antwerpen, Delfzijl - Terneuzen, IJmuiden - Am sterdam (houder van de wisselbeker) Oostende, Rotterdamse havenlood sen Rotterdamse WW loodsen en Vlis- singen. Het toernooi begint om 1 uur. De opbrengst van de wedstrijden komt ten goede aan de stichting Varens- cenrum Kanaalzone Terneuzen. Bur gemeester J. C. Asehoff reikt de prij zen uit tijdens een feestavond in De Haille te Axel. (Van onze sportredactie) ZEIST Tonnie Pronk is mor genavond in het Feijenoordsta- dion in de wedstrijd tegen Polen de belangrijkste van alle elf Ne derlandse voetballers die in het veld staan. Immers, in de defini tieve basisopstelling van het Ne derlands elftal, die bondscoach Georg Kessler gisteren in Zeist vrij gaf, staat Pronk, die sinds I 1967 niet meer in het oranjeteam heeft gespeeld, rechtshalf. Een plaats, die een aanduiding geeft voor de taktiek, die Georg Kess ler voor het belangrijke treffen met Polen heeft uitgestippeld. Nu, Tonnie Pronk krijgt morgen- avond de taak de Poolse sterspeler Lubanski aan banden te leggen. Dat is de basis vain waaruit Kessler zijn taktiek heeft opgesteld. Maar het zal Ivoor Pronk niet makkelijk worden. JLubanski, door Charlie Franckiewicz en Norbert Pogrzeba al getipt als de i gevaarlijke man, is geen Eusebio en geen Adamec. Lubanski is eigenlijk Ideze twee typespelers in een. De 22-jarige Pool is naast een uiterst be- I kwaam spelverdeler en spelvertrager I (Eusebio) ook een trefzekere schut ter (Adamec). Daarbij komt nog, dat I hij bijna tweemaal zo snel is als Eu- sebio en Adamec. Geen gemakkelijke [opgaaf dus voor Toninie Pronk, wiens ■verkiezing op de rechthalfplaats ei- [genlijk een morele overwinning be- tekent voor tacticus Rinus Michels. Op zes plaatsen verschilt het Ne derlands elftal, dat tegen Polen speelt [trouwens van de ploeg, zonder Aja- Icieden, die Tsjechoslowakije met 2-0 versloeg. Drost, Laseroms, Veenstra, J Houwaart, Roggeveen en Klijnjan maakten plaats voor Suurbier, Van Duivenbode, Pronk, Pahlplatz, Van (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) AXEL Wie deze week huize Bukacki in Axel binnenvalt, zal on getwijfeld de kostbaarste trofee uit de loopbaan van de 22-jarige zoon Richard moeten bewonderen: de groe ne trui uit de ronde van Spanje. Vol trots toont de Axelse eerstejaars prof het kledingstuk, dat hij twee dagen mocht dragen, als leider in het puntenklassement. Richard Bu kacki veroverde de groene trui op de tweede dag na een tweede en een eerste plaats. Hij hield hem in Ta- lavera dé la Reine (18e) en Madrid (4e). Toen was het gebeurd met zijn sensationele debuut in d» Vuelta. Bukacki's maag bleek niet bestand tegen de olie in het Spaanse voe- sel. Hij werd ziek en de gevolgen daarvan, lieten niet lang op zich wachten. In de vijfde etappe moes ten zijn ploegmaats hem herhaalde lijk helpen terug te komen. In deze rit kreeg hij bovendien drie strafmi- nuten, omdat hij tegen de volgwa- gens afzette. Drie dagen kwam de Zeeuwsch-Vlaming ondanks zijn te ruglopende conditie (de dokter con stateerde een niet geringe verho ging van zijn bloeddruk) in de ach terhoede nog op tijd binnen. In de achtste etappe na Denica- slm kreeg hij echter de genadeslag. Bukacki: „Ik moest vlug afhaken. Er waren in die rit drie bergen: één van de eerste en twee van de twee de categorie. De eerste twee cols kwam ik nog over. Ik had toen al een half uur achterstand. Maar op de Col de la Basa van ruim 500 me ter hoog was ik op. Ik had toen 100 kilometer alleen gereden en lag veertig minuten achter. Die donderdag zal ik niet gauw verge- ten. Wat heb ik af moeten zien. Toen ik me op de laatste berg in de bezemwagen hees, zat ik totaal kapot". Daarmee was de lijdensweg vooi Bukacki overigens nog niet ten ein de. Op het vliegveld van Barcelona bleek donderdagavond namelijk dat Bukacki, samen met Marcel Maes (Willem II) en Noël van Tieghem (Pull-Over Centrale) op de terugweg naar België, evenals zijn collega's te weinig geld voor het vliegtuig bij zich had. Noodgedwongen stapte het drietal op de trein naar het noorden. Die fout zullen zij zich niet gemak kelijk vergeven, want in totaal twee dagen en nachten hebben zij er, zonder te slapen en met weinig eten, over gedaan om thuis te komen. Een maal terug in Axel bleek de ziekte van Bukacki nogal mee te vallen. Zijn dokter iin Ertvelde con stateerde gisteren nog wel een ver hoogde bloeddruk, maar vandaag rijdt de jongeberoepsrenner alweer in Templeuve, morgen volgt een koers in De Panne en donderdag rijdt hij in Meerhout. Van de korte pauze in zyn ouderlijk huis maakt Bukacki gebruik om zijn eerste op treden in de grote meerdaagse etap pewedstrijd te analyseren. „Al met al is de ronde van Span je me eigenlijk meegevallen. In de vlakke (tenminste wat de Spanjaar den „vlak" noemen) ritten fungeer de ik als kopman. Dan ging alles goed. In de bergen mocht ik mijn eigen rempo rijden, want voor mij een plaats bij de gemiddelde klim mers betekende", aldus Bukacki, die er voor zichzelf van overtuigd is, dat hij de ronde zonder ziekte uit had kunnen rijden". Over de samenwerking in de ploeg van Pull-Over Centrale is de Zeeuwsch-Vlaming bijzonder goed te spreken. Vooral Van Tieghem en Bouquet hebben veel werk verzet om hun kopman op het juiste ogen blik voor in het peloton te krijgen. Dat was niet zo eenvoudig, want voor de laatste zestig kilometer van elke rit hadden de coureurs in de eerste week van de ronde slechts iets meer dan een uur nodig. Bukacki: „De meeste ploegen wil den het m de laatste kilometers op een massaspurt aan doen komen om hun sterkste sprinter een kans te geven. Voor Bic was dat Seis, Wil lem II schoof Ottenbros naar voren. Saez knapte het werk op voor Pep- si, Steegmans voor Goldor en ik voor Pull-Over Centrale. In de zwa re bergritten was dat niet mogelijk. Dan wordt het veld op de cols uit elkaar getrokken. De eindwinnaar moet dan ook zeker een goede win naar zijn". Als favoriet voor de zege tipt Bu kacki Pingeon, Perez Frances of Ocana. De beste Nederlander wordt volgens hem Rini Wagtmans: „Rini kan in de bergen goed meekomen en hij zit in een uitstekende ploeg. Willem Il-renners kunnen goed met elkaar opschieten. Daarbij zorgt Wagtmans af en toe nog eens voor een verzetje. In de vijfde etappe bij voorbeeld stal hij de show door 15 kilometer met een camavalsmasker op te rijden". Richard Bukacki denkt er zelf wel eens over naar een Nederlandse ploeg te gaan, bij voorkeur Cabal- lero. Voorlopig heeft hij echter nog tot november een contract bij Pull- Over Centrale. Bukacki: „Misschien blijf ik nog wel langer bij Pull-Over, dat ligt aan de loonsverhoging. Voor deze zomer wacht de Axelaar eerst nog een druk programma met meerdaagse koersen in België en Frankrijk en enkele klassiekers, waaronder Parijs-Tours. Dijk en Van Hanegem. Bondscoach Georg Kessler maakte er gisteren geen geheim van, dat hij kwantita tief graag een grotere terugkeer van de Ajacieden had gezien. „Ik heb er echter sinds Trnava al rekening mee gehouden, dat Jofaain Cruijff niet zou spelen. De blessure van Henk Groot was echter een on verwachte tegenvaller. Woensdag na AjaxTwente had ik al gehoord, dat hij last van zijn knie had. Vandaag is hij in het sportcentrum door dokter Mosterd omdezoeht en de bondsarts kon mij niet de garantie geven, dat Groot woensdag 100 pro cent fit zou zijn. Daarom, en 'omdat ik de ploeg niet langer in het onze kere wilde houden heb ik besloten Groot verder buiten beschouwing te laten". Op het laatste moment is Eddie Achterberg nog aan de selectiegroep toegevoegd, hoewel hij niet op de zo genaamde FIFA-lijst van 22 spelers voorkwam. De secretaris van de Poolse voetbalbond, de heer Rylski, en de FIFA gingen akkoord met deze toevoeging op het laatste ogenblik. Kessler, die Polen zijn thuiswed strijd tegen Luxemburg met 8-1 zag winnen, is onder de indruk van de kwaliteit van het Poolse elftal. „On ze ploeg zal in topvorm moeten zijn en veel steun van het publiek nodig hebben om deze belangrijke ontmoe ting te kunnen winnen. Gelukkig hebben al eerder Nederlandse elf tallen aangetoond dat een op papier zwakkere formatie geen papieren tij ger is. De Polen hebben een voor treffelijk elftal, de spelers zijn de laatste weken vrijwel voortdurend bij elkaar geweest en hebben tijdens de winter een tournee naar Amerika ge maakt, waar zij een achttal wedstrij den speelden. Zij hebben zich dus onder veel gunstiger omstandighe den kunnen voorbereiden dan het Nederlands elftal, dat voor deze wedstrijd slechts een driedaags trai ningskamp heeft kunnen meemaken. De eenheid in hun elftal doet bijna denken aan een goed clubteam. Zij hebben een uitstekende conditie en spelen het moderne voetbal vrijwel perfect. Niet zelden verdedigt Polen met zeven of acht man, om daarna pijlsnel aan te vallen met ook zes of zeven spelers waarbij de verdedi gers Deyno, Antsjok en Latocha ook zeer gevaarlijk kunnen zijn. Het Nederlandse elftal komit mor gen als volgt in het veld: doel: Jan van Beveren (Sparta); achter: Wim Suurbier (Ajax), Rinus Israël (Feijenoord), Hans Eij-kenbroek v-jparua;, rneo van uuivenDoae (Ajax); midden: Tonnie Pronk (Ajax), Nico Rijnders (Go Ahead); voor: Pahlplatz (FC Twente), Diek van Dijk (FC Twente), Wim van Ha negem (Feijenoord). Rob Rensen- brink (DWS). De wisselspelers zijn: Piet Schrij vers (FC Twente), Epi Drost (FC Twente), Henk Kouwaart (FC Twen te), Wim Jansen (Feijenoord), Sjaak Roggeveen (Holland Sport) en Ad Brouwers (NAC). GRONINGEN (A.N.P.) Aan het toernooi om het wereldkampioen schap anker-kader 47/2, dat van 29 mei tot 1 juni in Groningen wordt gehouden, nemen de volgende biljar ters deel: Shigeo Otsuki (Japan), Girves (Argentinië), Tini Wijnen en Henk Scholte, José Galvez (Spanje), Die ter Müller (West-Duitsland) en Ton- ny Schrauwen en Ludo Dielis (Bel gië). Tonny Pronk (midden) tijdens de training van gisteren met op zijn rug Sjaak Roggeveen. Verder v.l.n.r. Wim Jansen, Nico Rijnders, Theo van Duivenbode, Piet Schrijvers, hulptrainer Rob Groenewoud en Epi Drost. SCHIPHOL (ANP) Voor het Poolse voetbalelftal, dat woens dagavond in het Feijenoord-sta- dion te Rotterdam tegen het Ne derlands elftal speelt, zijn zes tien spelers beschikbaar. Trainer Ryszard Koncewicz zal waar schijnlijk vanavond pas beslissen welk elftal hij in het veld stuurt voor deze kwalificatiewedstrijd om het wereldkampioenschap. Het is voor het eerst, dat de kleine, 58-jarige trainer, die met en kele onderbrekingen al sinds 1948 be last is met de leiding van het Poolse elftal, met een ploeg voetballers naar Nederland is gekomen. De voorgaan de keren, zoals bijvoorbeeld bij de wedstrijd Nederland - Luxemburg, was hij alleen als waarnemer hier. Voor deze wedstrijd heeft Polen zich voorbereid met een uitwedstrijd in Ankara tegein de Turken, waarbij een verdedigende taktiek - de ploeg speelde het 4-3-3 systeem - werd toegepast. Met snelle uitvallen, ge leid door de 22-jarige wonderspeler Lubanski van Gornik Zabzre, werden de veel meer aanvallend spelende Turken verslagen. Lubanski, die woensdag naar alle waarschijnlijkheid zijn dertigste in terlandwedstrijd zal spelen, is het wonderkind van het Poolse voetbal. Al op 16-jarige leeftijd speelde hij zijn eerste internationale wedstrijd en van dat moment was hij een vaste keus in het eerste elftal van de veel vuldige kampioensploeg Gornik Za- bre. Daarvoor had hij overigens dis pensatie nodig, want het reglement van de Poolse hond zegt, dat spelers tot hun negentiende jaar in de spe ciale jeugdcompetitie moeten uitko men. Voor Lubanski diende wel een uitzondering te worden gemaakt, hij was veel te goed voor dit jeugdvoet bal. De groep van zestien spelers is vo rige week vrijdag uit Ankara in War schau teruggekeerd en is daarna tot gistermorgen negen uur in Warschau gebleven voor het vertrek naar Ne derland, waar de ploeg 's mididags om een uur (met een vertraging van rond drie kwartier) aankwam. Dat verblijf in. Warschau was geen speci aal trainingskamp, maar was zo ge regeld, dat de talrijke spelers uit Zuidwest-Polen de lange reis van Warschau naar hun woonplaatsen niet behoefden t&. maken. De spelers, waaruit coach Rys zard Koncewicz zijn keuze zal maken, zijn: de doelverdedigers Kostka (Gor nik) en Brod (Polonia Bytom) en de veldspelers: Antsjok (Polonia By tom), Sjatkovski (LKS Lodz), Win kler (Polonia), Latocha (Polonia By tom), Oslizto (Gornik), Musia (Wis- la Krakau), Deyna (Legia War schau), Blaut (Legia Warschau) Vilczek (Gornik), Szoltysik (Gornik) Lubanski (Gornik), Vilim (Szombier- ski Bytom), Zmyewski (Legia War schau). en Stachuwa (Zaglebie Val- brzych). Trainei Koncewicz, die zelf nooit voor het nationale elftal speelde en gevoetbald heeft voor Lwow in de eerste divisie, heeft zijn ploeg, die geen debutanten telt, gisteravond rust gegeven. In Rotterdam werd een bioscoop bezocht en wat gewandeld, Vanavond op hetzelfde tijdstip als woensdagavond de wedstrijd wordt gespeeld, zal worden geoefend in het Feijenoordstadion. Als gast van de KNVB secre taris-penningmeester Burgwal ver wacht voor de wedstrijd tegen Polen tussen de 30.000 en 60.000 toeschou wers zullen drie Bulgaren de ont moeting van woensdagavond bijwo nen, nl. trainer Bosliov, assistent trainer Angeloy en „filmer" Popov, die ook talrijke opnamen heeft ge maakt van het duel tussen Neder land en Luxemburg. Het 22-jarige fenomeen waar elke Pool morgen wonderen van ver wacht: Lubanski. (ADVERTENTIE) Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen |L|0||D|| AY bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: NUUI1ILHA VOETBAL Het Uruguese Na tional heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Zuid- amerikaanse voetbalbeker. National verloor in Montevideo weliswaar de tweede wedstrijd in de halve finales tegen Penarol met 10, maar het had de eerste wedstrijd met 20 gewonnen. Richard Bukacki: lange reis terug na maagklachten. (Om precies te zijn, tot bij „Motel Breda" te Breda) Voortaan stapt U al thuis in voor Uw vliegreis; 4 dagen per week staat er een KLM-bus voor U gereed, die U in alle vroegte rechtstreeks naar Schiphol brengt. Daar komt U hoe aan ook op tijd aan voor de vroege vluchten. De bus terug naar Breda sluit aan op vrijwel alle vluchten die savonds op Schiphol binnenkomen. We meenden dat met name Uw vakantie hierdoor wat sneller van de grond komt.

de Stem | 1969 | | pagina 13