Zeeuwse verkennerij bijeen op Zepaka in Zuiddorpe 11 Mei Moederdag gj VAN D KRC tusse VROOM DREESMANN ZEPAKA WORDT MIDDELEEUWS FEEST Conclusie opvergadering Zeeuwse Dambond: Elek Schwartz tekende voor FC Luik VOOl Perspectief Doorlichtinb Zeeuws team nu gewenst Raam ter gedachtenis aan los Everaard Dode en zwaar gewonde in verkeer Jeugdsentiment Dodenherdenking op de Franse begraaf plaats Kampvuur In Kapellebrug Nieuw wijkgebouw voor Groene Kruis kost f230.000 Tweede internationale zeeliengelwedstrijd Medewerking Toneeldagen in Aardenburg Adidas trekt zich van IAAF niets aan In Terneuzen Zilveren jubileum Goese brigadier F. van den Bergen Weer drieduizend ton koelhuis- boter op de markt 10 DE STEM VAN DINSDAG 6 MEI 1969 It) 11 (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Op 16, 17 en 18 mei organiseert de Zeeuwse ver kennerij onrer het motto „Samen doen" zijn jaarlijkse patrouille- kamp (de Zepeka) in Zuiddorpe. De Zepaka zal dit jaar in het te ken van de middeleeuwen staan; 160 verkenners zullen op vrijdag, zaterdag en zondag, na een mid deleeuws dorp te hebben ge bouwd kunnen genieten van een letterlijk ouderwets gezellig dorpsfeest, in klederdracht. Het district kanaalzone treedt als gastheer op voor alle patrouilles van Zeeland. De keuze is op Zuiddorpe ge vallen omdat dit nog 'n rustiek oud stil dorpje is. De patrouilles komen vrij dag 16 mei bijeen de scholen zijn op deze dag vrij op het Dorpsplein in Zuididorpe. Daar zal begonnen worden met de opbouw van het dorpsfeest, zoals burchten, toegangspoorten, sche pen, wachtershuisjes. De verschillen de patrouilles beelden o.a. uit poort wachters, minstrelen, kermismakers, middeleeuwse rechtspraak met o.a. schandpaal, gilden enz. Zaterdag 17 KAPELLE Een zeer groot aan tal militaire en burgerlijke autori teiten zullen zaterdagmorgen aanwe zig zijn bij de herdenking van de do den op de centrale Franse militaire begraafplaats in Kapelle. Voor half 11 moeten belangstellenden aanwezig zijn. Om kwart voor elf arriveren de genodigden, waaronder een vertegen woordiger van H. M. de Koningin en verder de Franse ambassadeur in ons land Christian de Margerie en een vertegenwoordiger van de minis ter van Buitenlandse Zaken. Voorts zal de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aart- sen aanwezig zijn. Na een welkomstwoord van burge meester Van Suylekom van Kapelle, dat wordt uitgesproken aan de voet van het grote monument op deze be graafplaats, psreekt ds. M. Jospin uit Amsterdam. Een dominee en een pas toor zeggen vervolgens gebeden, daarna worden kransen gelegd. Na een minuut stilte worden de nationale vlaggen gehesen en de volksliederen van Nederland en Frankrijk gespeeld. Koraalmuziek wordt gespeeld door de marinlerskapel uit Rotterdam, on der leiding van majoor J. P. Laroo. Na afloop van de plechtigheid op de begraafplaats is er een défilé voor het gemeentehuis gevolgd door een ontvangst van de genodigden in de raadzaal. (Van onze dammedewerker) GOES Op de zaterdag gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse Dambond werden door voorzitter Ganseman de prijzen uitgereikt van de club- en persoonlijke wedstrijden van de afgelopen competitie. In zijn kqrt openingswoord werd penning meester Blaas verontschuldigd we gens familie-omstandigheden, terwijl bondsvoorzitter Van de Vreugde deze vergadering ook niet kon bijwonen daar hij andere verplichtingen had bij de KNDB. De gebruikelijke agendapunten werden in een vlot tempo afgewerkt waarbij in het bijzonder lof werd toe gezwaaid aan de heren Walraven en Goedbloed respectievelijk secretaris en wedstrijdleider voor hun werk zaamheden in het afgelopen jaar en het uitbrengen van volledige jaarver slagen. De jeugd in de damsport en de hiermee gepaard gaande organisa tie en wedstrijden is vrijwel de ge hele vergadering ter discussie ge weest. Een belangrijk deel hiervan komt uiteraard voor rekening van de heer De Bert de jeugdleider, die op deze vergadering te kennen gaf tot de na jaarsvergadering zitting te houden in het bestuur, doch dan gaarne zou zien dat een jongere kracht deze functie gaat vervullen. Op 2e pink sterdag (26 mei) zal een Zeeuwse jeugddamdag voor vijftallen worden gehouden. Aan deze wedstrijden, te spelen in Goes, kan door iedere groep van vijf spelers van een school of be drijf worden deelgenomen. Naar aanleiding van een zinsnede in het jaarverslag van de secretaris, kwam opnieuw de nog steeds blijk baar bij velen levende gedachte een Zeeuws tiental samen te stellen ter sprake. Een vrij uitgebreide discussie ontstond met opsomming van voor- en nadelen, doch in het algemeen was men van mening, ondanks de nega tieve uitslag van een enquête van 2 jaar geleden, dat een Zeeuws tien tal toch wel is aan te bevelen. Als voorbeeld diende het nu met succes optredende tiental van de schakers. In deze vergadering konden verder geen beslissingen worden genomen, gezien de afgevaardigden van de verenigingen een en ander eerst in eigen kring moeten bespreken. Bo vendien is deze materie, dat werd duidelijk, niet zo maar een punt om direct te beslissen. Het bestuur en in het bijzonder Walraven kreeg de opdracht een en ander eens te gaan bestuderen en hierover rapport uit te brengen. mei wordt het dorpsfeest officieel ge opend door een van de hoogste ede len. Een groot deel van de Zuiddorpse bevolking wordt hierbij verwacht. Het feest gaat zo door tot ongeveer 18 uur, waarna een echte middeleeuwse maaltijd wordt bereid, met alle snuf jes uit die tijd. Na deze maaltijd volgt dan een eucharistieviering waarna om 20.30 uur een groots dorpskamp vuur zal plaatshebben. Tijdens h©t kampvuur zal de volks dansgroep Hava Naguila uit Vogel waarde optreden. Op zondagmorgen 18 mei om 9.30 uur wordt een groot riddertoernooi gehouden waar vaar digheden als ringsteken en boogschie- (Van een onzen verslaggevers) KAPELLEBRUG „Al is het al 23 jaar geleden, dat Jos Ever- aard van ons is heengegaan, zijn naam zal altijd in de geschiede nis van de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken geboekstaafd blijven". Hoofdonderwijzer Flos sprak in Kapellebrug met grote warmte over zijn overleden vriend, de schrijver-historicus Jos Everaard in de tuin van de bedevaartskapel, waarin een ge brandschilderd raam werd ge plaatst ter nagedachtenis van de Zeeuwsch-Vlaamse schrijver-his toricus. Het raam is ontworpen door de Vlaamse kunstenaar Ronald Massa en gemaakt dioor de glazenier Mest- dagh uit Gent. Het plan om het raam in de kapel aan te brengen werd een twee tal jaren geleden geboren tijdens het feest van het vijftigjarig bestaan van de toneelclub St.-Jan, waar van Everaard jarenlang regisseur is geweest. Na een eucharistievie ring des ochtends in de kapel, vond 's middags de onthulling plaats door mej. Everaard. De plechtig heid, die in het teken stond van de Maria-verering, werd opgeluisterd door het Steense gemengd koor. De kapel, die tot tweemaal toe werd verwoest, heeft een bijzonder lange geschiedenis. De kerk werd in 1459 op dezelfde plaats waar ze nu in Kapellebrug staat gebouwd. Ze werd in 1578 door beeldlstormers verwoest. In 1623 werd de twee de kapel gebouwd, die in 1645 weer werd verwijderd, na de inname van Hulst door Frederik Hendrik. Door het toneelstuk Adrian Villain, vrij heer van St. Jan tem Steeme, geschre ven door Everaard, bloeide de Ma riaverering in St.-Jansteen en om geving weer op. In 1935 werd de der de kapel gerealiseerd, waarin het gebrandschilderd raam, dat het to neelspel Adrian Villain tot onderwerp heeft, werd geplaatst. BRESKENS Tijdens de raads vergadering vanavond zal een ver zoek worden behandeld van het Groe ne Kruis te Breskens voor een sub sidie en garantstelling voor een geld lening voor de bouw van een nieuw wijkgebouw. Tevens is verzocht de benodigde grond op de hoek Lange- weg v. Zuijenstraat te kunnen kopen. De totale stichtimgskosten worden geraamd op f 230.000,-. Van dit be drag zal ongeveer f 200.000,- door geldleningen moeten worden verkre gen. De gedachten van b. en w. gaan uit naar de mogelijkheid van een jaarlijkse subsidie over een periode van 25 jaar. Berekend naar een aflos sing van 80 procent van de rente en aflossing van het nieuwe wijkgebouw vergt dit bedrag f 19500,-. De reeds toegekende subsidie van 60 procent van de contributie zou dan moeten worden aangewend om de resterende 20 procent te voldoen. Door de vereniging is de contributie reeds opgevoer^ tot f 15,. per lid. Hierop krijgt het Groene Kruis een subsidie van f 8550,-. HOOFDPLAAT Het zeehengel- comité Nummer Een te Hoofdplaat heeft aan de Westerschelde de twee de internationale zeehengelwedstrijd gehouden. Het zeer goede weer zorg de voor een groot aantal hengelspor- ters en wel 300. Wethouder G. Ter- mote van Hoofdplaat reikte na afloop van de wedstrijd in zaal Boone de bekers en andere prijzen uit. De eer ste beker werd gewonnen door A. de Looze uit Breskens. Als eerste Hol landse dame kreeg mevr. Gastel uit Vlissingen een beker. De eerste Bel gische deelneemster was mevr. Ver- heye uit Oostende. De beker voor Nummer Een werd gewonnen door F. Sijnesael te Hoofdplaat. De ver dere uitslag is: A. de Looze Breskens 1830 pt.; J. Dieleman Sluiskil 1195 pt. W. Kuiper Terneuzen 910 pt.; R. de Smit Sluiskil 900 pt: Rijns St.-Jan steen 885 pt.; D. Ridderhof Terneuzen 875 pt.; M. Deschat Oostende 855 pt.; M. Mattijs Sluiskil 800 pt.:G. Lair Oostende 760 pt.; J. Dey Axel 760 pt. ten zullen worden beoefend. Hierna wordt weer een middeleeuwese maal tijd genuttigd, waarna de festiviteiten worden besloten Bij de sluiting zal de beste patrouiifle van deze Zepaka worden bekendgemaakt. Deze pa trouille zal het gewest vertegenwoor digen op de nationale wedstrijden te Overasselt op 1, 2 en 3 augustus ac ontvangt tevens het fraaie Zepaka - wisselschild. De Zepaka '69 heeft G. de Buck uit Westdorpe, districtscom missaris voor verkenners in de ka naalzone, als algehele leider. De heer de Buck zegt dat de laat ste maanden de patrouilles alles heb ben voorbereid in eigen kring. Hij is het gemeentebestuur van Zuiddorpe zeer erkentelijk voor de grote mede werking. Er wordt hout beschikbaar gesteld, voor een afzetting gezorgd, terwijl burgemeester Van Kemzeke bij de opening aanwezig zal zijn. De jury wordt gevromd dioor voorzitter L. Abelmann uit Goes, districtscom missaris voor verkenners, J. Cerpen- tier uit Oostburg, J. Gorter uit Zuid dorpe, O. Vosveid uit Vogelwaarde. Er komen patrouilles uit o.a. Vlis singen, 's-Heerenhoek, Hulst, Oost burg, Kanaalzone. Van het gebeuren wordt een film gemaakt door de Rowan-afdeling Sas van Gent. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Het Zeeuws Centrum Amateurtoneel organiseert op 17 en 18 mei twee „toneeldagen" in het Van Eeghenhuis in Aarden burg. Ofschoon het weekeinde deels is bedoeld als een afsluiting van een cursus voor leden van toneelvereni gingen in Zeeuwsch-Vlaaraderen is verder ook iedereen, d;e belangstel ling voor toneel heeft en zelf wil spelen welkom. De aktiviteiten in het Van Eeghen huis zullen onder leiding staan van de heren A. van Noort, provinciaal toneeladviseur in Zeeland en D Pols, adviseur in de provincie Zuid-Hol land. In overleg met betrokkenen is als voorlopig thema gekozen: „De nieu we stad". Daarbij wordt gedacht aan nieuwe vormen van samenleving, die in het jaar 2000 opgeld zouden kunnen doen Uiteraard zal het zich ontwikkelende Zeeland in die gedach- tenvorming een bijzondere plaats krijgen. De betrokkenen zullen met de speel bare elementen uit dit thema moeten werken aan eigen expressie in hou ding en gebaar, improvisaties en to neeloef eningen. Volgens deze volg orde zijn ook de dagen ingedeeld. Na lessen de twee docenten in be wegingsleer, ademhalingsoegeningen enz., en eigen improvisaties wil men met de dan nader uitgewerkte rollen tot toneeloefeningen komen. Het ligt verder in de bedoeling dat de toneelgroep „De Zeeuwse Kome die" op de tweede dag een voorstel ling zal geven. HERZOGENAURACH (AP) De firma Adidas, 's werelds grootste fa brikanten van schoeisel voor atleten, heeft besloten zich niets aan te trek ken van de beslissing van zaterdag van de Internationale Atletiekfede- ratie voor Amateurs (IAAF). Deze heeft zaterdag te Londen verklaard, dat bij internationale sportevenemen ten slechts wit schoeisel zal mogen worden gedragen door de deelnemers. Een woordvoerder van de Duitse firma zei, dat men tegen die beslis sing in verweer zal treden, dat de of ficials van de IAAF oude mensen zijn die bij de tijd ten achter lopen, en dat de firma zal voortgaan met het cadeau geven van sportschoeisel aan atleten. (Van onze sportredactie) BREDA Elek Schwartz, de ex- trainer van het Nederlands elftal, is niet in gegaan op het aanbod van AZ '67 om het volgend seizoen de training van de Alkmaarse club op zich te nemen. Schwartz heeft name lijk in het afgelopen weekeinde een contract getekend voor FC Luik. Elek Schwartz sluit daarmee een seizoen Crossing Molenbeek af. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Maandagmiddag om kwart over twaalf is de dertigja rige berijder van een motor, de heer W. v. d. Hemel uit Koewacht, op de Mr. F. J. Haarmanweg te Terneuzen omgekomen. De bij dit ongeluk be trokken automobilist, de heer J. de Regt uit Zaamslag, werd met ernsti ge verwondingen in het Julianazie- kenhuis te Terneuzen opgenomen. Aangenomen wordt, dat de auto mobilist in een flauwe bocht van de weg, in de berm is terechtgekomen en de macht over zijn stuur heeft verloren, ten gevolge waarvan hij op het linkerweggedeelte terechtkwam. De motorrijder botste tegen de lin kervoorzijde van de auto en kwam een 15-tal meter verder op het weg dek terecht. Hij was op slag dood. De auto en de motor werden zeer zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vrijdag 9 mei herdenkt de brigadier van gemeentepolitie Goes, de heer F. E. van den Ber gen, de dag waarop hij 25 jaar ge leden in overheidsdienst trad. Brigadier Van den Bergen, die op 21 december 1925 te Hontenisse werd geboren, begon zijn loopbaan bij de overheid in dienst van de P.T.T. w trad op 1 januari 1951 in functie bij de gemeentepolitie te Rotterdam. Hij deed daar dienst aan verschillen, de afdelingen (waaronder verkeers. dienst, motordienst, zeden- en kinder politie) en werd op 1 januari 1901 bevorderd tot hoofdagent. Hij trad op 16 december 1965 als brigadier in dienst bij de gemeentepolitie van Goes. Hij vervult daar thans de taai I van wachtcommandant en is daarnaast speciaal betast met de controle van een aantal bijzondere wetten drank- en horecawet, loterijwet, e.d. Hij is tevens voorzitter van de Goe. I se Politie Sport- en Ontspannings. vereniging. Vrijdagmiddag, om twee uur, zal op een karpsbijeenkomst in het politiebureau speciale aandacht aan het jubileum worden besteed. De jubilaris zal dan onder meer wor- den toegesproken door de burge. j meester. (Van een onzer verslaggevers) DÊN HAAG Binnenkort komt weer een hoeveelheid van 3000 koelhuisboter op de consumenten-1 markt. De voorraad die vorige maanden beschikbaar kwam, is prak- tisch uitverkocht. Zoals hekend was het Ministerie van Economische Za- ken bij de verkoop van deze voor- raad genoodzaakt een prijsstop te- gen de consumentenprijzen af te kon- digen. Soepele buideltas van kostelijk nappaleer. Heel eigen vormgeving. Beugel en twee handgrepen. Verscheidene prachtige zomertinten. zoals beach, marine en wit. 59.50 Echt mooie kop-en-schotels van origineel Beiers porselein. Keuze uit verschillende dekoraties. 1.95 Eau-de-toilette in een heel mooie glazen flakon met sierdop. Helemaal voor haar alleen. Deze halve liter fris geparfumeerd genoegen kost 7.95 Luxueus badschuim in een heel aparte flakon met hand greep; glipt dus niet gemakkelijk uit de vingers. Keuze uit verscheidene meer of minder exotische parfumeringen. 3.75 De bijouteriedoos die ze altijd al heeft gewild. Overtrokken met zachte stof in bloemdessins. waarin oranje en geel of rose en bleu de hoofd toon voeren. Veel bergruimte. Sterke beugel van goudkleurig metaal. 12.75 Uw warenhuis doet hier 15 suggesties om moeder nu eens héél blij te maken. De andere 2843 vindt u in elke vestiging van Vroom Dreesmann, waar ook in Nederland. Apane sjaal van zacht nylon/ chiffonvoor vele doeleinden geschikt 150 cm Lang en 22 cm breed. De uiteinden zijn schuin afgewerkt. Wit. rood. bleu. marine of rose, 4.95 „-safi®**- Elegante broches met veiligheidssluiting. Zwaar verguld. Uitvoe ring met en zonder parels. 6.95 Een heel sjiek Velona-horloge met 17-steens incabloc uurwerk. Zwaar doublé. Keuze uit 5 modellen, tjaar garantie 59.- Eerv pakket met alles erin voor een kleurig, •fleurig zelfgebor- duurd schilderijtje. Te kiezen uit magnolia, dahlia, akelei en nog veel meer. Kompleet met lijstje. 4.95 Op de afdeling handwerk. Praktische en leuke sjaal, gemaakt van luxueus nylon/ benberg. Hand- gerold en 68 x 68 cm groot. 3 Dessins in een veelheid van mooie kleuren. 2.90 Postpapier van binnen leuk gedessineerd. In plastic map met 20 vel papier en 20 envelop pen of 20 vel papier en 15 enveloppen in doos. Doos 4.95. Map 3.25 Slanke goudkleurige tasbaipen met grappig kettinkje waar een pareltje aan bungelt. 1.95 Huisarchief voor het opbergen van al die losse spulletjes die o zo gauw wegrakenrecepten, nota's, kontributiekaarten. kassabonnen en ga zo maar door. Met tien ruime mappen in zwaar plastic. 7.90 Borduur een gezellig en praktisch voetenbankje. Moeder kan kiezen uit 2 dessins. Geheel kompleet pakket met inschroefbare pootjes. 19.50 Babyfoon. Kan een oppas vervangen of als huistelefoon worden gebruikt. Twee toestellen met 15 meter snoer en batterij. Voor aansluiting op het lichtnet is een adaptor verkrijgbaar. 1 Jaar garantie. 23.75. Adaptor 8.90 Uw warenhuis (Van onze radio- en HILVERSUM Isi wenselijke en nuttig er in Nederland een omroep is? Op deze v de KRO zich moment interview in het „Ruim Zicht" zet van de KRO, mr. Doorn het waarom raad over de taak en van de politieke omrc Hij zegt: „De KRO doet c' zucht naar vernieuwing, nomische motieven, niet graag vooruitstrevend wi zin van betweterig mark< route waarlangs katholiek zijn weg maar moet gaar ook het einddoel van dl liggen. De KRO wil en dan welke katholieke org de ontwikkeling in de katl niet alleen registreren, daadwerkelijk begeleiden Zij wil manifest maken der het katholieke volk le werken aan de vormin nieuwe beeld van de ker tuut maar vooral als g van gelovigen. Daarbij he niet het oog gericht op ee van hardlopers, van ni maar op het gehele kath Anders gezegd: hij wil de de vertaler zijn van de van vrijwilligers". De KRO wil ook ruimte andere visies. Daartoe noe anderen uit die iets zinnig of te presenteren hebben wil zich bepaald niet iso katholiek Nederland bege een nieuw perspectief. De KRO-mensen wens de golven van het succe commercieel aantrekkelij ma te deinen, maar wille kens afvragen of hun z ontwikkeling van de lev van de gemeenschap van gelovigen goed is. Zij v/ill en oormensen" zijn van c rijke katholieke volksdeel Mr. Van Doorn: „Wjj een nota een doorlichting ven van onze opdracht. Pr: ben wij ons de vraag ge het heengaat met de katho! Niet de kerk als instituut grote gemeenschap van gel sen. Iedereen kan constate een enorm veranderingsprw vindt, dat ook aan de nie logie ten grondslag ligt." (ADVERTENTIE)" Hoe fijn is 't in de natuurt De vogels zingenhet zon Schijnt. En dan opeens die klap inje nek. Daar helpt een ding tegen: 1SOPOI 3a, ISOPONde pasta d ie i gaten, scheuren en deuken o Even uitsmeren en een bal aten bikkelgranietstaalha In alle doa-het-zelP,ij'zerzak grossiers in automaterialen, v.a. A.IO VOOR looo EN 1 KLUSJ VAN DER STRAATEN Gorinchem - Amsterdam - Ei nc ACH, in onze rijke rooms jaren waren wij, gékniebnx gehngen van lord Baden Po\ aueen rein in gedachten, w uaad, maar wij glimlachten ™Vonder alle moeilijkhet want,„een man die n ,ren arbeid en moeilijkhe mi dien naam niet waard", inn™6", we in "Het verken: inmgeni? onze fabeltjeskrant rommelzolder. rt "?ebben iullie wel eens de T,"'s van de twee kikkers pon klk,kers gingen op ze! hu wandeling maken en ze grote schaal met roo him schaal wilden kijke gestraft™11'" <Ni^wsgierighe gestraft, zoals u ziet.) waVpÜ één zeide: "Ik ken r niet. Hoe kan ieman

de Stem | 1969 | | pagina 10