acht jenden, l""g» die wel eens Slima FRANSEN GAAN 1 JUNI PRESIDENT KIEZEN TILBURG GROEP IN LABOUR WIL WILSON KWIJT Eén meisje maakt al keel tv-toestel Franz von Papen (89) overleden tax? udt van urgse schap! IJsige sfeer op eerste vergadering van kabinet onder Alain Poher, Doorlopende I internationale I handelsbeurs bij Brussel PETITIONNEMENT AAN CLAUS OVER VERBLIFA-SLUITING A 4* IR. PHILIPS TOT AANDEELHOUDERS: Inspraak Beloning I )e^e|yci V w Spreienfabriek Barneveld dicht BRAND OP FRANS PASSAGIERSSCHIP 41 DE STEM VAN ZATERDAG 3 MEI 1969 11 ijvend- iiuisbe- O O O O O O e It door cialist, MEERING >TTERDAM especialiseerd jeken wij een tak o.m. zijn: ng van bestel- n het bevoor- sche en adm. togen zonodig .Vertrouwe- Delftsestraat uiden, maar ook van het noorden? h ziekenhuis smogelijkheid voor lige taak bieden ur. k in een mooie hartelijke, open sfeer wij gstersopleiding periode, ist treden. ARISCH ZIEKENHUIS VENRAY ALAIN POHER (Van onze correspondent) BRUSSEL Amerikaanse en Europese financiers willen in Zaven- tem, nabij Brussel, op een 25 ha groot terrein een internationale, - doorlopende handelsbeurs bouwen. De handelsbeurs, speciaal bestemd voor mensen uit de distributiesec tor (groot- en kleinhandel) zou uniek zijn in Europa. De plannen voor de bouw ervan werden reeds goedge keurd door de Belgische minister van streekontwikkeling Vlerick, de definitieve toezegging van de finan ciers wordt tot voor zeer binnen kort verwacht. In de V.S. bestaan er drie zulke handelsbeurzen („trade marts") één in het noorden, die aan de Kenne dy's toebehoort en twee in het zui den. De laatste twee gaan een af zonderlijke genootschap vormen, die de investering in Zaventem ter waarde van twee miljard frank zal uitvoeren. De overeenkomst voor de aankoop van het terrein tussen Zaventem en de Amerikaanse promotors is ge- schied via een bank, de Bank van t Parijs en de Nederlanden. De over eenkomst is goedgekeurd door het Belgische ministerie van buitenland se zaken. Binnen de zes maanden moet de Amerikaanse groep definitief beslis sen of de handelsbeurs er komt of Jniet. Het Belgische ministerieel kernka binet heeft in principe reeds staats- tussenkomst toegezegd. Het bedrag ervan is echter nog niet bekend. Dit zal de eerste keer zijn dat de overheid steun verleent aan 'n pro ject in de tertiaire sector. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Met veel nadruk ontkende de pre- f" sident-curator dat hij, waar ook, ge- idreigd zou hebben „werkwillige" hoogleraren of medewerkers te zul len ontslaan. Persoonlijk voel ik er voor om eens met hen te praten. I Daarna moet het curatorium zich be- f raden. Dat curatorium kan tot schor sing of ontslag overgaan. Maar ik sprak nooit over insubordinatie. En of we tot zulke maatregelen over gaan, zal nog moeten blijken". Waar- mee een vertroebelende factor uit de wereld was. Zeer duidelijk stelde mr. Van Boven, dat het sluitingsbesluit bewust genomen is en met een goed inzicht in alle consequenties. „Er is zoveel aan voorafgegaan" hij gaf j enkele voorbeelden van ordeversto ringen de laatste vijf maanden „dat de maat vol was. Nooit hebben curatorium of senaat emotioneel ge- reageerd. Ook niet na persoonlijke, vaak uiterst smerige en beledigende ï?r?achtmakingen, in het studenten blad. Maar wij hebben nu eenmaal I een eigen duidelijk omschreven ver antwoordelijkheid". Nogmaals somde f ,r°P er (*00r hogeschool- leiding is gedaan om democratise ring van de hogeschoolstructuur voor te bereiden. „De studenten hebben de gedachtenwisseling er over afge- L broken. Niet wij. Op 18 april deed ik vergaande concessies, hangende het gesprek, dat tot een definitieve rege- Y ling zou moeten leiden. Afgewezen! niet aftreden 'N k eeij groep studenten die een regeling wil dicteren. Dat kunnen Wij niet aanvaarden. De consequen- i, w?S8aal) °f naar openingen eKen. Daarbij moet men gewoon n aantal zaken in veel breder ver- jana zien, dan alleen het Tilburgse. tA ,P??eli'kheden z«n duidelijk B enzen Het zoeken naar oplossin- zaan£Z,° meent mr- Van Boven, is een r~K van benoedzaamheid, van be- pnnenheid. In één week is dat niet d™ ,V Er zi;in veel moeilijkhe- twiif i Boven liet er geen aai a avar bestaan dat hij er niet nu m-^n te treden- „Het is juist W u P blijven en te pro- romen. gesprek in de structuur- "mmissie weer op gang te brengen". voiKomen eerlijk verklaarde hij er tin o ge!\ 'e hebben als curatoren r.nr?»re®j de hogeschool bezoeken. 2o»i°["dr' dartels is er veelvuldig nipt 1 J' 'Maar ik vind me zelf nu 1- ton uaang,ewezen man de studen- tac-toÜ bezoaken- Ik wil wel via con- Pmf °oV<L ?g P'egen" sonmï' PcheffeT onthulde nog dat de een .i I". ?e langdurige besprekin- teznM ot.tlei besluit was gekomen ophef fin 6VenJna^r de gelijktijdige sluitinL van, de bezetting en de de iijf ,7an de bogeschool en naar vertï g van een commissie van wrouwensmannen om het gehele ™hct op te lossen. ZAANDAM (ANP) Tijdens het bezoek van prins Claus gisteren aan de linoleumfabrieken in Krommenie heeft mevrouw P. Ponte-Bak namens het actiecomité van vrouwen van werknemers bij Verblifa een petition- Prins Claus heeft gisteren een be zoek aan de Zaanstreek gebracht. Hier de prins tijdens een rondgang door de Zaanse Schans. Naast hem dhr. A. Heijn jr. nement overhandigd aan de prins. Mevrouw Ponte vroeg de prins, of hij zijn invloed zou willen aanwen den om de sluiting van de fabriek tegen te gaan. De prins antwoordde haar, dat hij de kwestie met de be trokken autoriteiten zou bespreken (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Franse regering onder voorzitterschap van de waarnemende president Alain Poher heeft gisterochtend be paald, dat de eerste ronde van de presidentsverkiezingen op zondag 1 juni zal worden gehou den. Mocht geen der kandidaten dan de absolute meerderheid be halen, dan zal er op 15 juni nog eens worden gestemd. De strijd gaat dan tussen de tweede kan didaten die op 1 juni op de eerste en tweede plaats zijn gekomen. De kabinetszitting van gisteren werd geopend door een korte toe spraak van de heer Poher, die met vreugde constateerde dat de over gang, goed en vlot is verlopen. De minister van binnenlandse zaken. Raymond Marcellin, zei dat de no dige stappen waren gezet ter garan tie van een ordelijk verloop van de verkiezingen. In zijn wekelijkse overzicht van de internationale toestand zei de minis ter van buitenlandse zaken, Debré, dat er maar een belangrijk ding was te rapporteren: het vertrek van ge neraal De Gaulle. De ministers en staatssecretarissen hadden ernstige gezichten toen zij het Elysee verlieten. Volgens een van hen was de sfeer op de kabinetsbij eenkomst ijzig. De staatssecretaris voor volkshuisvesting Philippe De- chartre, zei tot verslaggevers: „Een regering onder De Gaulle maakte geschiedenis. Dat was vandaag niet het geval." Het kabinet komt volgende week vrijdag weer bijeen. Het was de eerste maal sinds het aftreden van De Gaulle, dat het ka binet onder voorzitterschap van de waarnemende president. Poher, in het Elysee bijeenkwam. Poher is van plan zondag nog door te brengen in zijn woning te Ablon, een kleine plaats ten zuiden van Parijs, waarvan hij burgemeester is. Maandag trekt hij met zijn gezin in het Elysee. Tot dusver hebben zich vijf kandi daten voor het presidentschap ge meld, onder wie de oud-premier Georges Pompidou, de gematigd so cialistische burgemeester van Mar seille, Gaston Defferre, en de linkse socialist Alain Savary. De andere twee gegadigden zijn de secretaris generaal van de uiterst linkse „socia listische eenheidspartij" (PSU), Mi chel Rocard, en een aannemer uit Normandië, de 50-jarige Henry Bar ret, die yoorstander is van een vier daagse werkweek en afschaffing van de inkomstenbelasting. FIRMA F. VAN LANSCHOT, geves tigd te 's-Hertogenbosch heeft opge richt van Landschot computercen trum n.v. eveneens te 's-Hertogen- bosch. BIAFRAANSE TROEPEN hebben ten zuiden van de stad Owerri voortgang gemaakt en bevinden zich thans op 40 km afstand van Port Harcourt. In Lagos is men van mening dat de fe derale troepen thans worden herge- groepeerd. EEN SPOORWEGONGELUK in het noorden van Bulgarije heeft gisteren het leven gekost aan 25 personen. 38 mensen werden gewond. EEN NEGERORGANISATIE, die on langs werd opgericht onder de naam „Nationale Unie voor de economische ontwikkeling der negers" heeft een losgeld geëist van 1,75 miljard gulden van de racistische blanke kerken en Joodse synagogen" in de V.S. C.N.V. ONDERVOORZITTER, J. Lanser heeft gisteren in Schevenin- gen op de algemene vergadering van de Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale gepleit voor een redelijke inko mensverdeling tussen de verschillen de groepen in de maatschappij. HET STOFFELIJK OVERSCHOT van een der twee nog vermiste opvaren den van de 3 weken geleden op het IJselmeer vergane Urker kotter UK 2044 is gisteren aan land gebracht. Later bleek het de 15-jarige zoon van de eveneens verdronken schipper de Boer te zijn. IN PARIJS is gistermiddag hevig ge vochten op een middelbare school. Tijdens de strijd tussen rechtse en linkse jongeren ontplofte een bom die grote schade aanrichtte. DE NS beginnen ook dit jaar met een grote achterstand in de verlofver strekking aan de zomervakantie. De Federale Spoorwegvereniging schrijft dit toe aan het te krap houden van de personeelsformatie. HET KAPPERSBEDRIJF heeft be sloten met ingang van 5 mei een nieuwe c.a.o. aan te gaan. De wijzi gingen houden een loonsverhoging in van 7 pet. per 5 mei 1969 en van 2 pet. per 1 januari 1970. DE BRITSE RESERVES aan goud en buitenlandse deviezen zijn in april gestegen met 10 miljoen pond en be dragen thans 1,039 miljard pond. TWEE PVDA-LEDEN, drs. J. v. d. Poel en mr. T. v. Lier, willen de re gering op de eerstkomende vergade ring interpelleren, resp. over de be scherming yan de huurders en de c.a.o. voor autobusondernemingen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Voor het eerst sinds vijf jaar wordt in Londen openlijk gesproken over pogingen in de Lagerhuisfractie van de Labourpartij om Harold Wilson als regeringsleider te vervangen. Alle Londense bladen van links tot rechts maakten gisteren melding van deze actie. Achter het „komplot" zou een onbekend aantal fractieleden van het midden staan. De schattingen lopen uiteen van 25 tot 100 rebellen. De linker vleugel van de partij zou zich hier buiten houden. De rebellen zouden in meerderheid James Callaghan, de huidige minister van binnenlandse zaken, als opvolger van Wilson wensen, hoewel ook de namen van Roy Jenkins, de minister van financiën, en van diens collega van defensie, Dennis Healey, worden genoemd. Behalve het voorgenomen wetsontwerp tot beperking van het stakings recht, waaraan Wilson de vertrouwenskwestie heeft verbonden, zou ook het ontslag van John Silkin als chief whip" van de fractie kwaad bloed heb ben gezet. Politieke waarnemers zijn echter over het algemeen van oordeel dat Wilson geen gevaar dreigt, mits het kabinet hem volledig blijft steunen. In het besluit van de premier om het beleid te coördineren door een uit zes ministers bestaand „kernkabinet", ziet men ook een zet van Wilson om zijn positie te versterken. (ADVERTENTIE) In een uur, dat is precies een uur korter dan vroeger 1 Elke dag vertrek 10.05 uur, terug om 20.05 uur. Dat betekent ruim 7 uur tijd om zaken te doen. EINDHOVEN (ANP) Naar schatting waren circa 1200 aandeelhouders aanwezig in de gisteren in de Philipsjubileumhal te Eindhoven gehouden jaarlijkse algemene vergadering van de NV Philips Gloeilampenfabrieken. Er werden diverse vragen gesteld vanuit de vergadering, die merendeels door ir. F. J. Philips, president van de vennootschap, werden beantwoord. Namens de vereniging Effectenbe scherming werd gevraagd hoe het be stuur de toekomst van de vennoot schap ziet. De winstmarge heeft de laatste jaren een dalende tendens vertoond, maar is in 1968 weer in op gaande lijn gegaan en heeft zich her steld tot 4% procent. Ir. Philips merk te op dat het moeilijk is voorspel lingen te doen over winstverwach ting voor 1969. Het bestuur is er echter van over tuigd, dat de winstmarge minstens 5 pet moet worden en op de duur tot 6 pet moet oplopen. Gevraagd werd naar de mening van het bestuur over de eventuele be noeming van werknemerscommissa rissen. Ir. Philips antwoordde dat men bij Philips de ontwikkeling af wacht en zijn standpunt hierover zal bepalen als de hoogste instanties hierover een uitspraak hebben ge daan. Een aandeelhouder vroeg of niet alleen werknemers maar ook aan deelhouders meer inspraak konden krijgen over de gang van zaken. Het bestuur antwoordde dat men stel lig nog meer zou kunnen doen om de mensen die bij Philips werken, grotere verantwoordelijkheid te ge ven. Dit geldt trouwens voor de ge hele Nederlandse industrie. Philips probeert het werk naar de mensen te brengen en elke man en elke vrouw het werk te geven dat bij hem of bij haar past. Ook de eentonigheid in het werk wordt vermeden. Het komt nu zelfs voor dat één meisje een geheel tv-toestel in elkaar zet. Gevraagd naar het ziekteverzuim (Van onze redactie buitenland) OBERSASBACH Franz von Pa pen, de voormalige Duitse rijkskan selier die Hitler in het zadel hielp, gisteren op 89-jarige leeftijd in Obersasbach in Baden-Würtemberg 'verleden. Von Papen was de afge- .open maanden ernstig ziek als ge volg var. een verkoudheid waarbij complicaties ontstonden. Franz ran Papen werd 29 oktober 1879 geboren in het plaatsje Werl in '"éstfalep als nazaat van een katho lieke adellijke familie die dateerde ".it de tijd van Karei de Grote. Zijn 'arakter werd gevormd in het Prui sische kadettenkorps em zeven de cennia later sprak hij nog steeds op de eerste plaats over zichzelf als een militair die trouw en discipline als Ie hoogste menselijke waarden zag. n 1898 werd hij beëdigd als officier ran het Pruisische leger en bij het "egin van de eerste wereldoorlog was hij militair attaché in Washing ton. VON PAPEN Hierna stortte Vo<n Papen zich in de politiek. Met de opkomst van het nationaal socialisme steeg ook de politieke ster van Von Papan. In 1932 was hij enkele maanden kanse lier van de republiek van Weimar. Na zijn aftreden speelde hij een rol bij manoeuvres achter de schermen welke leidde tot de vorming van een coalitieregering onder leiding van Adolf Hitler. Hitler werd kanselier en Von Papen vice-kanselier. Binnen anderhalf jaar nam Hitier d» absolute macht in handen. Von Papen ontsnapte aan de bloedige nazi-zuiveringen in juni 1934 waarbij verscheidene van zijn naaste mede werkers werden gedood Een maand later werd hij echter door Hitier benoemd tot Duits gezant in Wenen, waar de nazi-putsch juist mislukt was. Hij bleef daar tot 1938 om de basis te leggen voor de An schluss. Zijn laatste post was ambas sadeur in Turkije waar hij de op dracht had de Turken uit het gealli eerde kamp te houden. De man van de doodkus aan Oos tenrijk liet zich in april 1945 door de oprukkende Amerikaanse troepen gevangen nemen in de hoop belast te worden met de vorming van een nieu we regering die over vrede zou on derhandelen. Von Papen was ook de man die het concordaat heeft voorbereid dat in 1933 tussen Duitsland en 't Vaticaan werd gesloten. Enkele jaren geleden verbaasde het Vaticaan de wereld door aan Von Papen een hoge pau selijke onderscheiding toe te kennen. Von Papen heeft na de oorlog te recht moeten staan voor het tribu naal in Neurenberg. Hij werd echter vrijgesproken, maar slechts voor kort, want een Duits hof veroordeel de hem kort daarop alsnog tot acht jaar dwangarbeid. ïn 1949 werd hij als „licht geval" vrijgelaten. De laatste jaren van zijn leven leidde Von Papen een teruggetrokken bestaan en wijdde zich geheel en al aan het schrijven van zijn memoires. Tot bet eind van zijn leven heeft hij geprocedeerd om erkenning door de staat van zijn veel versmade dien sten een pensioen als oud-leger officier. Ir. F. J. PHILIPS werd opgemerkt, dat het enige mid' del daartegen is om de mensen gro tere verantwoordelijkheid te geven. Met het groeien van de verantwoor delijkheid vermindert het ziekteper centage. In het verdere verloop van de ver gadering werden ook vragen gesteld over de lonen en salarissen. Een aan deelhouder meende dat deze in snel ler tempo zijn toegenomen dan de beloning van aandeelhouders. Hierop antwoordde ir. Philips dat het in de gehele wereld een verschijn sel is dat lonen en salarissen sneller stijgen dan de dividenden en de ren te van beleggingen. Sprekende over computers zei ir. Philips te geloven dat het bedrijf op electronisch gebied zoveel kennis be zit, dat Philips op den duur de bes- te computers moet kunnen maken ter wereld. Een en ander hangt er echter van af of het bedrijf voldoen de knapoe mensen kan gaan trek ken. Ir. Philips tot slot over kleuren-tv: ik heb voorspeld enige jaren geleden dat de zwart-wit toestellen niet door de kleurentelevisie zullen worden verdrongen, Die voorspelling is uit gekomen. Er is nog altijd grote vraag naar zwart-wit toestellen. De kleu ren vind ik, aldus ir. Philips, for midabel, vooral als het geen films zijn. U moet het me maar niet kwalijk nemen dat ik vandaag wéér over het weder begin. Maar één simpel straal tje zonneschijn stemt mij al zeer ge lukkig. Gisteren heb ik genoten van al die weldadigheid, die in mei over ons uitgestrooid werd. Dat belooft wat voor de zomer! Ik heb de maand ir/ei altijd al een heel prettige ge vonden. Toch heeft het begin van deze maand behalve het goede weer een speciaal tintje, met die doden herdenking (morgen) en Nationale Feestdag (maandag). Een collega van mij merkte op dat de generatie, die het nu voor het zeggen heeft, er goed aan zou doen nog eens na te denken over alles, wat zij tijdens de oorlog en de eerste maanden daarna gehoopt en geloofd heeft. Hij zegt dat van al die mooie dro men allemaal maar bar weinig te recht is gekomen. Inderdaad. Maar hoe vertel je dat nu je kin deren? De Nederlandse regering met onze vaandeldrager Luns voorop heeft bakzeil gehaald. Eindelijk was er eens een actie van een zelfverze kerde en niet-verdeelde Tweede Ka mer en daarvoor heeft het kabinet moeten buigen. Griekenland zal, als dictatuur- staat, uit de Raad van Europa moe ten verdwijnen. Het zal dus wel enige tijd duren voordat Luns in Athene weer een Uyltje durft te gaan knap pen. De Griekse kolonels vinden het helemaal niet aardig dat Nederland hen zelfs geen (Van der) Stoel meer gunt in de Raad van Europa. Curatoren: Strafledenl Op 28 mei zo kan lk u mee delen zal in Utrecht het jaarlijkse symposium van de vereniging van academici bij het wetenschappelijk onderwijs (ik weet werkelijk niet welke woorden hiervan met een hoofdletter, een „kapitaal" heet dat op een krant, moeten beginnen). Het motto van dit symposium is „mobiliteit van academici". Ze moe ten naar mijn idee al voor dit sym posium eens goed op de ontwikke lingen in Tilburg Letten. Wellicht is er binnenkort alle reden om de mobiliteit in de richting van de wol- stad aan te wenden. Samkalden: Amster-damned! Wist u overigens dat een van de beroemdste dansmaniakken uit de ge schiedenis koningin Elizabeth de eer ste van Engeland was? Tot op latere leeftijd bleef zij, die zeer puriteins genoemd is, „open" staan voor nieu we dansen. De National Geographic Society meldt dat zij op 66-jarige leeftijd nog begon aan de „Spaanse paniek". Maar wel stiekum in haar parti culiere vertrekken. Ik dans ook wel eens stiekum, want iemand die het weten kan heeft mij verboden ooit nog eens in het open baar te dansen. Ik schijn er niet in te slagen maat te houden. U begrijpt dat ik daar nogal kwaad over ben geweest. Ivoren curatoren! Prettig weekend verder, met alle goeds en houdt Becht voor ogen. MERIJN BARNEVELD (ANP) De „Ever- wear Vantona N.V." (spreienfabriek) in Barneveld lijdt zeer grote ver liezen en zal worden gesloten. In Barneveld zijn 40 werknemers werkzaam. Door het Engelse hoofd kantoor worden momenteel stappen ondernomen om nog te reddien wat er te redden valt. PANAMA-STAD (RTR) Het 12.614 ton metende Franse passa giersschip Tahitien, onderweg van de Panamese haven Balboa naar Tahiti, heeft vrijdag enkele uren stilgelegen door een brand In de machinekamer. Men is de brand zelf meester ge worden. Daarna kon de reis worden voortgezet. Gewonden zijn er niet gevallen. Er zijn 270 passagiers en een bemanning van 147 aan boord. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 9