Engelse expeditie naar Peary Land eenbank Uw melkman heeft ze weer! REVALUATIE VAN D-MARK HANGT IN DE LUCHT NAAR ONBEKENDE LAND VAN IJS Ook gulden meer waard Militair paradox Bezoek Plantkunde Het team bij de Boerenleenbank - dichtbij. de bank voor iedereen m leéüwezegelj Elke dag vers van uw melkman Uitvoer kapitaal T oename Volgens ministerie Duitsland denkt niet aan revaluatie (ADVERTENTIE) ^^yji-ïód'car ;:f|' Light aircraft landing siïcs 9 'Air drop positions 1,11111 O Miles ?5 Landing site For RA F Hercules operating from Thui Brjïnlumf Fjord a tNoeper/acncimm Eind april is een expeditie naar Peary Land, in het ncxarden van Groenland, vertrokken om een overzicht te verkrijgen van de ligging van de meest noor delijk gelegen bergen in de wereld. Het expeditieteam bestaat uit drie leden van de Engelse marine, vier man van het Engelse leger, drie van de RAF en twee geologen. Zij zullen ongeveer vier maanden in Peary Land verblijven, in ijzige koude, onder de moeilijkste omstandigheden. De RAF zal de expeditie door middel van parachutes van voorraden voorzien. De bergen zullen skiënd en klimmend verkend worden terwijl waar mogelijk ook kleine motor sleden ingezet zullen worden. De expeditie is belangrijk omdat de ijskap ge meten zal worden en de snelheid waarmee het ijs smelt. Een van de leden van het team is luitenant C. J. Grant (24), telegrafist en ornitholoog. Eén van zijn taken is het door middel van morse doorgeven van reis- en werkverslagen aan The Guardian, met welk blad De Stem redactioneel samenwerkt. In de komende tijd kunnen met een zekere regelmaat exclusieve verhalen over deze expeditie verwacht worden. (Bijzondere correspondentie) LONDEN Daar ligt Noord Peary Land ver weg en bedekt met ijs in het uiterste noorden van Groenland, 640 kilo meter voor de Noordpool en daarom alleen al vormt het een uitdaging voor de mens die steeds op zoek is naar iets nieuws. Het is een schiereiland met een oppervlakte van ongeveer 7770 vierkante kilometer en het bestaat grotendeels uit onbekend ge bied dat door deze expeditie nu misschien een aantal oplossingen zal verschaffen voor enkele nog bestaande raadsels. Wat zou een ontdekkingsreiziger zich dan nog meer kunnen wensen? Aan de ze zowel wetenschappelijke als fysieke uitdaging op het noordelijk ste punt van het aardoppervlak is gehoor gegeven door een expedi tie, bestaande uit leden van de Engelse landmacht, vloot en lucht macht. Majoor John Peacock is de leider van de expeditie. Institute en het Britisch Museum oi Natural History. Een lid van die ex peditie heeft zich heel edelmoedig betoond en heeft een spoedcursus plantkunde gevolgd om zodoende dit onderdeel van het onderzoek ook veilig te kunnen stellen. Het theoretische gedeelte van de training werd beëindigd met een week aan de school voor militaire kartering. Als resultaat van hun voorbereidingen mogen de poolvor- sers zich nu wel bedreven achten in het karteren en reddien van hun eigen leven. In Schotland hebben ze geoefend in het redden van slachtoffers uit nagebootste gletsjerspleten en tij dens sneeuwstormen, waardoor de Schotse ski-kampioenschappen af gelast moesten worden, waren zij de enige bezoekers die zo enthousiast waren om naar de hoogste hellin gen van de Cairngorm te gaan. Het team kwam op 28 april bij een om in een Hercules van de RAF naar de Amerikaanse basis in Thule op Groenland gevlogen te worden. Op 30 april werden ze bij het Bron land Fjord neergelaten, wat hun laatste post is voor Kap Morris Je- sup en hun groot avontuur op de (jskap. Met een beetje geluk moeten ze na 18 weken weer tevoorschijn ko men met een definitieve oplossing voor de positie van Kap Morris Je- sup. De geologen zullen dan mis schien genoeg sedimentaire mon sters verzameld hebben, die bij elk aar een stukje kunnen vormen in de legpuzzel van de van elkaar weg gedreven continenten en zullen zo de Orkney-eilanden, tenminste aca demisch, dichter by Groenland kun nen brengen. Waarnemingen over gletsjer-bewegingen zouden kunnen bijdragen tot het onderzoek dat op dit ogenblik ingesteld wordt naar schommelingen in het gety in de Noordzee. Eind april is een team van tien militairen en twee burgers vertrok ken om tijdens de zomer in dit meest noordelijke gebied van de we reld 18 weken door te brengen met het maken van tochten, overzichten en het beklimmen van bergen op de permanente yskamp van Noord Peary Land. Dit doen ze onder het motto „Nil mortalibus ardui est" (niets is te moeilijk voor een ster veling). Door toeval valt de expeditie sa men met de zestigste verjaardag van de eerste met succes bekroonde poging om de Noordpool te berei ken door een expeditie die onder leiding stond van Robert Edwin Peary, de Amerikaanse marine-com mandant, wiens naam gegeven werd aan de noordelijke gebieden van Groenland. Op eerste paasdag was het precies zestig jaar geleden dat hij de Noordpool bereikte. Majoor John Peacock was degene die voorstelde om deze expeditie te houden. Hjj heeft deelgenomen aan de expeditie naar Zuid-Georgia in 1964-'65 en stond later aan het hoofd van twee expedities naar West- Groenland. Volgens de goede tradi tie van militaire paradoxen dacht hij aan deze onderneming die vier of vijf maanden zou duren bij een temperatuur van 25" toen hij zijn functie als majoor uitoefende bij een temperatuur van 49° in de Perzische Golf. De militaire leden van het team werden geselecteerd uit een groep van 160 sollicitanten. Dit werd gedaan door een commis sie onder voorzitterschap van lui tenant-kolonel Charles Wylie, die zelf deel uitmaakte van de expedi tie van lord Hunt naar de top van de Everest. Ieder lid van de expe ditie heeft al heel wat ervaring op gedaan in het houden van expedi ties en het beklimmen van bergen, maar voor de meesten van hen is Noord Peary Land de vervulling van een lang gekoesterde wens. De taak die voor hen ligt is van groot belang. Het belangrijkste we tenschappelijk doel dat men zich voor ogen stelt, is het aanbrengen van correcties in bestaande kaarten van het schiereiland. Hoewel men veel luchtfoto's van het gebied heeft, bestaan er verschillen va riërend van 22 tot 45 kilometer, over de positie van Kap Marris Jesup die in 1899 voor het eerst door Peary ontdekt is. Daarom zal de expeditie een tocht van 400 kilometer rond het schiereiland maken. Groten deels over het ijs dat de zee be dekt. Het team maakt de tocht tijdens de Noordpoolzomer, waarin het nooit nacht wordt en zal een gede tailleerd topografisch overzicht sa menstellen en een geologische ver kenning uitvoeren. De leden hopen hun tocht rond het s> hiereiland van af Kap Morris Jesup, via het Harder Fjord, het Friggs Fjord en het Hyde Fjord binnen zes weken te kunnen maken. Zij zullen dan twaalf weken de tijd hebben om het schiereiland zelf te kunnen verkennen en zo de nog eigenlijk maagdelijke grond te be treden. Hier zullen zij de twee noor delijkste bergruggen van de wereld op hun pad vinden: de Roosevelt bergen en de Benedictus bergen. Het team is van plan verscheidene van deze bergen te beklimmen maar heeft zich als specifiek doel gesteld ajs eerste de twee hoogste toppen van de Roosevelt bergen te berei ken Zwitserse piek (1953 meter) en een berg zonder naam van 1872 meter. Tijdens dit onderdeel van de expeditie zullen de mannen zelf hun voorraden en uitrusting moeten dragen of op sleden meeslepen. Men kan veilig aannemen dat als ze eenmaal gedag gezwaaid hebben naar de piloot die hen in een licht vliegtuig naar Kap Morris Jesup brengt, het team niet in beslag ge nomen zal worden door de geneug ten des levens. Z"!fs de oorspron kelijke bevolking, de eskimo's van Groenland, hebben zich al 2000 jaar geleden uit deze noordelijke gebie den teruggetrokken. Ze kunnen echter wel verwachten af en toe eens een poolhaas, muskusos of sneeuwgors tegen te komen en mo gelijk ook een ysbeer. Wat men ook aan planten of die ren tegenkomt zal opgetekend wor den voor het Soott Polar Research Het team voor de expeditie be staat uit: majoor J. D. C. Peacock (37) leider; le luitenant-vlieger B. K. Reid (29) plaatsvervangend lei der; onderofficier der marine 1. W. Cox (24) mechanicien, belast met het onderhoud van de motorsleden; luitenant der marine A. D. F. Dal ton (24) assistent cartograaf; dr. Peter Dawes (28) geoloog, die al acht jaar op Groenland heeft door gebracht en twee zomers op Peary Land; luitenant C. J. Grant (24); luitenant A. M. Griffin (24) plant kundig specialist; sergeant R. A. Fountain (28) assistent-mechani- cien en fotograaf; luitenant H. P. May (26) hoofd van de karterings- werkzaamheden; le luitenant-vlie ger C. E. Shorrocks (33) fotograaf en radio-technicus; dr. N. J. Soper (34) lector in de geologie aan de universiteit van Sheffield en kapi tein E. A. N. Winship (28) fotograaf en telegrafist. (Copyright De Stem/The Guardian-persunie) (ADVERTENTIE) Haal er ie rente uit die er in zit Het doet er niet toe of U in 't groot of in 't klein spaart. Het is de rente die het 'm doet. En wie weet is 't geld, dat U regelmatig opzij kunt leggen^oed voor een rente van 4,4j, 5 of misschien wei 6 of 614%. Dat komt U vlug aan de weet als U eren binnenwipt bij de Boerenleenbank. De bank voor iedereen. Met natuurlijk al die andere diensten waar U tegenwoordig een bank voor nodig hebt. Gemakkelijk en dichtbij. 1050 vestigingen Die verfijnde, porseleinen, rijk gedecoreerde kopjes, die u krijgt bij LeeuwezegeL Voor niet meer dan vijf entwintig rode leeuwtjes en twee gulden tachtig brengt hij deze drie feestelijk verpakte kopjes bij u thuis. Zo maar, omdat u alleen met de fijnste marga rine tevreden bent. Met Leeuwezegel. mfiHH Htmikmatif (Van onze financieel-economische medewerker) TILBURG De kans dat de Bondsregering tot revaluatie van de markt zal moeten besluiten is door de ontwikkeling in Frankrijk groter geworden. Ook de recente discontoverhoging in West-Duits- land, die door de Bundesbank is afgekondigd namelijk van 3 tot 4 procent vergroot de mogelijkheid van een revaluatie. De monetaire onrust van de laat ste twee jaren roept telkens de vraag op of het niet tijd wordt het be staande monetaire systeem te her vormen. Er zijn in de afgelopen tien jaren vele plannen opgesteld om tot een herconstructie te komen, doch tot heden hebben de monetaire au toriteiten en de regeringen van de tien voornaamste landen die lid zijn van het Internationale Monetair Fondsgeaarzeld om zelfs maar een begin met een hervorming te maken. Nog niet zo lang geleden heeft de president van de Deutsche Bundes bank Karl Blessing beweerd dat re valuatie (opwaardering) van de mark een uiterste middel is waartoe bij aanhoudende monetaire onrust zou kunnen worden besloten. Bondskan selier Kiesinger heeft gesteld dat in zijn regeringsperiode van een derge lijke eenzijdige pariteitenverandering geen sprake zal zijn. Nu is het ge bruikelijk dat politieke autoriteiten ontkennen dat er zich monetaire in grepen op deze schaal kunnen of zul len voordoen. Een duidelijk voor beeld hiervan treffen we o.a. aan tijdens de voorgeschiedenis van de laatste devaluatie van het Britse pond. Blessing wil de monetaire moeilijk heden in de Bondsrepubliek op een andere wijze oplossen. Het probleem is. dat het snelle conjuncturele her stel tot grote overschotten op de be talingsbalans leidt. Deze overschot ten hebben inflatoire impulsen die de prijs-loonspiraal opschroeven waardoor het economisch en mone tair evenwicht op langere termijn in gevaar dreigt te komen. Daarom wil Blessing dat de kapitaalexport van de Bondsrepubliek wordt bevorderd. Uitvoer van kapitaal zal de over schotten op betalingsbalans doen ver minderen en de inflatoire ontwikke ling beperken. Kapitaal-export kan alleen maar geschieden onder de voorwaarde dat de rentevoet in het buitenland ho ger is dan in West-Duitsland. Dit was tot voor kort zeker het geval een hoge buitenlandse rentevoet trekt immers Duits kapitaal aan. De recen te verhoging van de rentevoet dreigt deze export een einde te maken. Men kan zich afvragen waarom de zelfde Blessing dan besloten heeft om tot een diseontoverhoging van 1 procent over te gaan. Dit is gedaan omdat de lage officiële rentevoet van 3 procent voor het Duitse bedrijfsle ven een stimulans was veel té in- vesteren met behulp van vreemd ka pitaal dat goedkoop kon worden ver- kregen Deze bestedingsdrang van net bedrijfsleven zwengelde de infla- tie van binnenuit aan. Een rentever hoging van de Bundesbank moet ge volgd worden door een renteverho ging van de kredietverlenende ban ken. waardoor het lenen duurder wordt en het bedriifsleven wellicht minder zal investeren. Tegelijkertijd echter trekt verho ging van het disconto buitenlands ka pitaal naar Duitsland aan of doet ge ëxporteerd kapitaal terugkeren. Op timisten beweren echter dat een ren teniveau van vier procent voor de kapitaalvlucht naar Duitsland nog niet interessant is. Dit neemt niet weg dat voor de ze maatregel de kapitaal-export op zijn minst zal worden afgeremd, ter wijl er geen enkele garantie bestaat dat dezelfde renteverhoging de par ticuliere bestedingen in het bedrijfs leven in de vorm van investeringen zal doen afnemen. Ondernemers la ten zich meestal door een rentestij ging niet weerhouden om de eenmaal opgesteld uitbreidings- en vernieu wingsplannen ongedaan te maken. In vele gevallen nemen de investeringen zelfs toe omdat men een nog hogere rente in de toekomst verwacht. De gebeurtenissen in Frankrijk kunnen er toe leiden dat de mogelijk heid van een revaluatie groter wordt. Men een revaluatie van de mark zal waarschijnlijk die van de gulden niet uitblijven omdat ons land monetair sterk met de Bondsrepubliek is ver bonden. Een soortgelijke situatie heb ben we in 1961 meegemaakt toen Ne derland de Duitse revaluatie zij het met een lager percentage moest volgen. De ontwikkelingen in Frankrijk zet ten de franc onder grote druk. In de afgelopen week zijn de monetaire reserves van Frankrijk met maar liefst een half miljard franc gedaald. Vooral speculanten verwachten een economisch vacuüm na het vertrek van De Gaulle dat tot devaluatie van de franc moet leiden. Wellicht zulen de Franse autoritei ten weer een beroep op de solidariteit van West-Duitsland doen en de Bondsreiering vragen de mark te re valueren zodat devaluatie van de franc kan worden voorkomen. Het eerste beroep dat in het najaar van het vorig jaar werd gedaan toen de franc onder zware druk stond, heeft bil de regering in Bonn weinig weer klank gevonden. Frankrijk moest zijn eigen problemen oplossen, waarin het buna was geslaagd. De huidige situa tie kan echter het herstel van de franc in enkele weken weer ongedaan maken. De ontwikkelingen in Frank rijk en in West-Duitsland zullen voorlopig de monetaire rust niet doen terugkeren (Van onze redactie buitenland) BONN Voor de tweede maal deze week heeft de Westduitse rege ring laten weten dat zij niet aan re valueren denkt. Berichten volgens welke minister Strauss verklaard zou hebben, dat West-Duitsland bereid is de mark mej acht tot 10 procent te revalueren berusten volgens een woordvoerder van het ministerie van financien niet op waarheid.

de Stem | 1969 | | pagina 7