ROTTERDAM COMPENSEERT DUURDER LEVEN; ZEELAND WACHT NOG AF Hogere uitkeringen van bijstandswet in gedin; Contractteelt basis voor organisatie afzet JAN ELICH Middelburger bewerkt koper als hobby Kritiek op gang van zaken rond zwembad Havendam bijna klaar DE STEM MAXIDROCER IN MINIFORMAAT JST ZICH KOSTUUMS OXFORD I I In Rotterdam hebben twee da- I mes-raadsleden vragen gesteld met betrekking tot een eventuele aanpassing van de bijstandsuit keringen aan de prijsstijgingen van de laatste tijd. Het college van b. en w. had zich daags voor dat die vragen gesteld werden, beraden over de prijsstijging van 5,2 procent van de kosten van 'levensonderhoud van december tot einde maart. „Na overleg met enige instanties" zullen b. en w. een beslissing nemen, zo laat het college van de Maasstad de ge meenteraadsleden weten. „Zeek binnenkort zal dit tot resultaat leiden", voegt het Rotterdams college aan zijn schrijven als slotzin toe. KIP MET PERZIKEN IR.L. J. P.KUPERS: Droogkast voor de gezinswas Man aan boord van Belgisch jacht overleden D'66 gaat afdelingsbestuur Z.-Vlaanderen kiezen Burgemeester Van Eekliout neemt afscheid Waterleiding directeuren vergaderen in Zeeland Raadsvergadering Koewacht Sterke stof; briUante kleu ren; dessins met eigen karakterU vindt ze in 'n Wilson Glenny kostuum. Gesneden uit de veerkrachtigste kamgarens van de Cheviot Hills. Cor rect en comfortabel onder alle omstandigheden. KUNSTGEBITTEN - REPARATIES Sneller, beter en goedkoper! Parfumerie „Au goüt de France", Noordstraat 81, Temeuzen. DE STEM VAN ZATERDAG 3 MEI 1969 een reclame medium waar uw zaak beslist niet buiten kan ZUIVER SCHEERWOl TERLENKA LICHTGEWICHT meesterlijk gemaakt prettig geprijsd )N 1773 naakte spraken ning >ING: .m. vriidag van 9 ni de afdeling Per- tn. Terheijdense- reda. inische inlichtingen t: 01600 - 24041, of 249. (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM-MIDDELBURG-DEN BOSCH B. en van Rotterdam treffen maatregelen om op korte termijn bijstand-ontvangenden een tegemoetkoming te verstrekken de gestegen kosten van levensonderhoud. Definitieve toezeg gingen zijn nog niet gedaan, konden ook nog niet gedaan wor den. Soortgelijk is de situatie in Zeeland en Brabant. w. de in De instantie, die deze zaken lande lijk behartigt is de „Divosa", de or ganisatie van Directeuren van Instel lingen voor Sociale Arbeid. Daar gelden algemene landelijke richtlij nen. De sociale diensten in de Zeeuwse gemeenten hanteren als norm voor de uitkeringen volgens de bijstands wet, het minimumloon, dat sinds 17 maart j.l. 142,per week bedraagt. De gemeenten doen dit op advies van de vereniging van Directeuren van Instellingen voor Sociale Arbeid (kortweg: DIVOSA) in Den Haag. Voor het geven van een extra toe slag aan hun cliënten, in verband de gestegen prijzen, wachten de Zeeuwse gemeenten eveneens op een advies van DIVOSA. Zo'n advies is tot op dit moment nog niet bij de Zeeuwse gemeenten ontvangen. Als het komt, zal het vrijwel zeker voet stoots worden opgevolgd. Alleen Terneuzen heeft in het be gin van dit jaar een extra'tje van 45,voor alleenstaanden en van 63,voor gehuwden kunnen ver strekken aan de mensen die geen uit kering volgens de AOW of de AWW ontvangen. „Het gaat hier niet om een duurtetoeslag", zo verzekerde de directeur van de sociale dienst in Terneuzen, de heer J. Stenvert, ons, „maar om een soort naberekening, omdat de uitkeringen volgens de AOW en de AWW ook werden ver hoogd. De uitkeringen volgens de bij standswet, zo vernamen wij in di verse Zeeuwse gemeenten, geschie den in vaste bedragen, gerelateerd aan het geldende minimumloon. Dit minimumloon is op 17 maart met 2,verhoogd tot 142,De uit keringen volgens de bijstandswet stegen dientengevolge ook met en kele dubbeltjes per week. Voor een alleenstaande zonder kinderen b.v. van 85,70 per week tot 86,90 per week. De gemeenten nemen daar naast ook de woonkosten en de pre mies voor ziekteverzekering voor hun rekening. Uiteraard ontvangen de cliënten van de bijstandswet ook kinderbijslag indien zij thuiswonen de kinderen hebben. In bijna alle gemeenten in Zeeland, zo bleek ons, zijn de uitkeringen op 17 maart vrij wel automatisch opgetrokken. Alleen in Middelburg zal dit met terugwer kende kracht gebeuren, omdat b. en w. de verhoging nog moeten goed keuren, na een plaatselijke commis sie van advies te hebben gehoord. In Vlissingen daarentegen heeft het hoofd van de sociale dienst vrijwel een blanco mandaat om de verho gingen van het minimumloon direct W eg met de dagen lang op een droogrek hangende was, heeft deze fabrikant gedacht. De oplos sing voor snel drogen van vijf kletsnatte was: een droogrek me' kacheltje erboven, dat de warme drogende lucht door de was heenstuurt. En wordt er geen was gedroogd Met kip is veel te doen, onder- aana recept laat zien hoe kip ge- ombineerd kan worden met perzi- 1J99r zes personen is nodig: 1 halt .9ram) halve Cling perziken, Tin j bloem, theelepel paprika- P e(ler, theelepel zoutwat peper, 'ee in stukken gesneden braadkui- s, elk van ongeveer 900 gram, half t-uit, uiiyeuvvr vvu yrc iS? wat gebroken halve liter krachtige bouillon, waterkopje room, wat Parme- knJ Pokert afgieten en een half PJe van de siroop apart houden. °cn}: Paprikapoeder, zout en peper hie r vermengen, de stukjes kip rnee bestrooien en deze in de olie "min braden. j e™0'9etls in een ovenvaste schaal inn ir amandelen in het vet, waar- ae Icip gebraden is, bruin bakken de kip uitstrooien. Dan si- j P> bcmillon, water en room door hef roerenover de kip doen en icipi^6 (afgedekt) gedurende een n uur in een matig warme oven J 'ateïl worden. Het deksel ver- Bop etl' Perzikhelften er aan toe- het^en' 'caas er ever strooien en na 9erec'lt no9 eens den minuten, dan kan het kacheltje met één handomdraai van het rek geno men worden om als bij verwar ming in keuken of kinderkamer dienst te doen. Het rek is In zijn geheel neer klapbaar en de was kan aan het gezicht onttrokken worden door een gordijn. Een ideale oplossing voor kleinbehuisden. Zelfs voor op kamer wonende vrijgezellen; denkt u eens in, in vijftien minu ten een overhemd droog. De prijs voor deze maxidroger in miniformaat is wel wat aan de forse kant, 399 gulden. te, doen volgen door een overeen komstige verhoging van de uitkerin gen volgens de bijstandswet. Het waarnemend hoofd van de so ciale dienst in Vlissingen gaf grif toe, dat de prijzen sterker gestegen zijn dan het minimumloon en dus de uitkeringen volgens de bijstands wet. „Wij zijn bepaald niet gelukkig met die situatie". Een duurtetoeslag is op dit moment echter niet in over weging. Pa-s na een advies van DI VOSA zou het erin kunnen zitten. Ook Goes volgt de richtlijnen van DIVOSA, evenals Terneuzen en Hulst. In al deze gemeenten zal een advies tot het geven van een duur tetoeslag zonder al teveel omhaal worden opgevolgd. „De Zeeuwse gemeenten kunnen niet, zoals Rotterdam, op eigen hout je tot het geven van extra toeslagen overgaan", zo gaf men ons in Hulst te verstaan, „omdat de kleinere ge meenten een groot controle-apparaat, zoals Rotterdam dat heeft, ontberen. Zij zijn daardoor wel genoodzaakt het advies van een centrale instantie, zoals DIVOSA, af te wachten." Wen. nu zonder deksel, in de oven In het fabricageproces van velerlei produkten is de droogkast, -kist of -kamer onontbeerlijk. Waarom zou den wij in het huishoudelijk proces van de gezinswas zo'n ruimte niet hebben? Maar we hébben hem! De Therma droogkast van 60 x 60 cm grondoppervlak en 2 m hoogte heeft uhneembare rekken die met plastic zijn overtrokken en evenveel plaats bieden als 12 m drooglijn. Terwijl het goed er stilletjes in hangt, blaast er warme lucht door zodat hoogge-. centrifugeerd goed in 5 kwartier strijkdroog en in 2 uur geheel droog is. Laaggecentrifugeerd was goed in resp. 2 1/2 en 3 1/2 uur. Een thermostaat regelt alles terwijl u ge zellig gaat winkelen (resp. zonnen, kinderen voorleest of wat u maar het liefst doet). (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Hoe kunnen we komen tot een organisatie voor de afzet van produkten zonder de nadelen van pro ducenten-organisaties zoals men die in Frankrijk vindt?" Dit was een van de vraagstukken, die ir. L. J. P. Ku- pers, lector in de teelt van akker- bouwprodukten aan de Landbouw hogeschool in Wageningen gisteren aan de orde stelde op een vergade ring van de kring Zuid-West van de Nederlandse Contracttelers Vereni ging van de drie centrale landbouw organisaties, die in de Prins van Oranje te Goes werd gehouden. De heer Kupers hield een inleiding over het onderwerp „De ontwikke lingen op de akkerbouwbedrijven in Zuid-Wesit-Nederland en de plaats, die de contractteelten daarbij inne men". Als een van de mogelijkheden om tot een organisatie voor de afzet te komen gaf de inleider de teelt op basis van contracten. Hij weer er op, dat het ontstaan van de contractteelt te denken is aan een natuurlijke oor zaak. De spreker meende, dat over een jaar of tien heel wat meer pro dukten onder contract getee-lt zullen worden, dan nu het geval is. Voorts ging hij in op de voor- en nadelen, die ook aan dit systeem zijn verbonden. Een van de moeilijkheden vond hij het vraagstuk over de be heersing van kwaliteit en kwantiteit. Hij zette uiteen, dat de bureaucra tische opzet van de producenten-or ganisaties in Frankrijk de vrijheid van handelen geweld aandoet. Hij vond dat voor Frankrijk geen pro bleem, omdat „daar toch nauw elijks vrije handel is". Hij wees erop, dat, wanneer ook Duistland en b.v. Ita lië dergelijke organisaties in het le ven gaan roepen, Nederland „gevan gen zit". Vandaar dat, zo bleek uit zijn rede, ook hier organisatie voor de afzet nodig is. Diverse andere onderwerpen, zoals het plan-Manshalt, werden door ir. Kupers naa-r voren gebracht. Tijdens de discussie werd er dieper op inge gaan. Eerder op de middag werd een aantal huishoudelijke punten afge werkt Bij de bestuursverkiezing werd het aftredend bestuurslid D. A. van Nieuwenhuijzen uit Nieuw- en Sint- Joosland herkozen. Ook aan de beurt om af te treden, maan- niet herkiesbaar, was de heer R. A. S. Hermus uit Zevenbergen. Voor hem in de plaats werd de heer H. de Wit uit Zevenbergsehenhoek gekozen. Aan het eind van de vergadering sprak voorzitter B. van Dueren den Hollander een woord van dank, be stemd voor de heer Hermus, die weliswaar niét op de vergadering aanwezig kon zijn. De heer Van Due ren den Hollander noemde de heer Hermus een van de mannen van het eerste uur. Het vetrekkende bestuurs lid heeft, in verband met drukke werkzaamheden, zichzelf niet meer herkiesbaar gesteld. Dankwoorden sprak de voorzitter ook tot de kringsecretaris, ir. G. J. M. Braks. De voorzitter hoopte, dat de heer Braks, die landbouwattaché in Brussel wordt, in zijn nieuwe functie nog veel goed werk voor de vergadering zal kunnen doen. (Van onze correspondent) BRESKENS Op een Belgisch jacht, voor de haven van Breskens, is de heer F. J. Plasch (70) uit Brus sel plotseling overleden. De aan het roer staande 47-jarige D. eveneens uit Brussel bracht het jacht de haven binnen, waar een ijlings ontboden arts slechts de dood kon canstateren. De vermoedelijke doodsoorzaak is een hartaanval. Hét jacht was 's morgens vanuit Zee- brugge vertrokken richting België. (ADVERTENTIE) exclusief bij herenkledingspecialisten SPORTIEF N.V. BERGEN OP ZOOM hMlOtrait.tf St.3ansteen -j»* tel. OW0-2*0 HI-FI OFF-DEALER (Van een onzer verslaggevers) GOES Binnenkort zullen in Zeeuwsch-Viaanderen verkiezingen worden gehouden voor een nieuw afdeling Noord- en Midden-Zeeland afdeling Noord- en Midden Zeeland werd dezer dagen gekozen. De uit slag van de verkiezingen in Z. Vlaan deren za! zo spoedig mogelijk wor- deren za! zo spoedig mogelijk wor den bekendgemaakt. In de regio Zeeland zijn er thans twee afdelingen van D'66, die samen ongeveer 100 leden en ingeschreven aanhangers hebben. Het provinciaai bestuur wordt in feite gevormd door de besturen van de beide afdelingen. In de grotere plaatsan zijn er werk groepen gemeentepolitiek, die zich voorbereiden op de komende gemeen teraadsverkiezingen. Er bestaat ook en werkgroep provinciale politiek Zeeland. Hierin hebben o.a. een plaats de heren J. C. Verwijs uit Axel en L. J. Koeman uit Terneuzen. Voorzitter van de door het hoofdbe stuur van D'66 benoemde provinci ale verkiezingscommissie is de heer L.A.C. Soeters uit Terneuzen. HULST De bevolking en de verenigingsbe sturen hebben afscheid genomen van burgemeester Van Eekhout. Om acht uur werd hem een serenade gebracht door de muziekvereniging „Uit het volk voor het volk". De receptie werd de hele avond druk bezocht. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK De Vereniging voor Waterleidingsbelamigan in Nederland houdt haar voorjaarsvergadering op 8 en 9 mei in Zeeland. De vereniging recruteert haar leden uit de direc teuren en staffunctionarissen van de Nederlandse wiatarleidingbedrij ven De leden worden in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan het pompstation van de NV Waterleiding maatschappij „Midlden-Zeeland" te Huyfoergen, aan de zoetwaterfabriek te Temeuzen en aan de pompstations Braakman en St.-Jamsteen van de NV Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Viaanderen". Op donderdag 8 mei om 15.30 uur houden ir. T. Verheul en ir. P. Slotex een lezing in het Grand Hotel Britan nia te Vlissingen onder het motto: „De watervoorziening van Zeeland, groei naar grotere eenheden". (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburger F. H. van de Kop beoefent het oude ambacht koperdrijfwerk als liefhebberij. Een bovenkamertje bij hem thuis is als werkplaats ingericht. De werkstukken van de heer Van de Kop vertonen duidelijk een artistieke inslag. Fraaie koppen van Walcherse boeren en boerinnen, waarvan de markante trekken in het rood koper treffend zijn weergegeven. In zijn jonge jaren was Frans van de Kop favoriet van het Mid delburgse voetbalelftal en op zeventienjarige leeftijd de jongste speler. Zijn eerste artistieke aanleg ontwikkelde de heer Van de Kop in het tekenen van sportkarikaturen, een liefhebberij waardoor hij reeds enige bekendheid verwierf. De heer Van de Kop, die zijn normale werk wegens ziekte moest onderbreken, zegt nu iets te hebben gevonden waarmee hij zinvol en creatief bezig kan zijn. Toen minister Schut tijdens een vakantie in Middelburg de kunstmarkt bezocht, toonde hij veel belangstelling voor de werkstukken van de heer Van de Kop; hij kocht er ook enkele. Het waren ook de mensen van deze kunstmarkt, die er bij hem op aandrongen met dit werk door te gaan. De heer Van de Kop wil beslist geen kunstenaar zijn, maar alleen maar dingen maken, waaruit zin voor creativiteit blijkt en die plezierig zijn om naar te kijken. (Van onze correspondent) KOEWACHT Tijdens de raads vergadering werden de entreeprijzen voor het zwembad goedgekeurd. De toegangsbewijzen voor kinderen tot tien jaar werden vastgesteld op 50 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De nieuwe ooste- telijke havendam van de nieuwe bin- nenvaartsluis te Terneuzen is bijna voltooid. Steenzetters zij ner bezig met de versteviging van de dam met basaltzuilen. Op de kruin van de ha vendam zal een asfaltweg worden aangelegd voor voetgangers. Binnen afzienbare tijd zal het dan mogelijk zijn over deze dam een wandeling te maken langs de binnenvaartsluis en de Westerschelde, waarbij men kan genieten van bet in- en uitgaan van de schepen bij de sluis en het scheep vaartverkeer op de Schelde. Terneu zen krijgt er met de nieuwe „wan- deldam" een toeristische attractie bij. cent, van elf tot vijftien jaar: 75cent, en boven de vijftien jaar: een gulden. De abonnementsprijzen bedragen: kinderen tot tien jaar: 7 gulden, van tien tot vijftien jaar: 13,50 gulden, ou der dan vijftien jaar: 7,50 gulden. Een gezinsabonnement kost 50 gul den. De zwemvereniging krijgt op zon dag geen zwemtijd toegewezen Op maandag, woensdag en vrijdag 'heeft die vereniging echter de beschikking over het bad van 19.45 tot 21.00 uur. De KJB kreeg geen zwemtijd toege wezen. Tijdens de vakanties wil men voor extra toezicht zorgen, De heer Polspoel informeerde of er 'n verzekering tegen ongevallen aan wezig was waarop bevestigd werd gantwoord. Verpachting van de ijsverkoop bracht de gemeente 75 gulden op. De raadsleden oefendien kritiek uit op de handelwijze van de badmees ter die tegenover' b en w en sommige raadsleden niet steeds hetzelfde vr- haaj, over de gang van zaken op het zwembad vertelt de leden hadden er veneens kritiek op het. onderhoud, van het bad. Volgens hen zou dit door gemeente-arbeiders moeten gebeur- renBij ziekte van die badmeester zou geen plaatsvervanger aanwezig zijn, wat eveneens reden tot ontevreden heid gaf. Volgens GS is de begroting ongeveer 36.000 gulden te laag, Dit tekort moet gedekt worden door een verhoging van de rioolbelasting tot vijftig gul den. Dit levert ongeveer 8.000 gulden meer op terwijl de opcenten op be bouwd op 22 pet. en van gebouwd ei gendom op 11 pet. werden gebracht, hetgeen ongeveer 31000 gulden zou brengen. De raad heeft dit voorstel van GS aangenoemsn. Het verzoek van A de Maier tot plaatsing van borden „Overstekend vee" aan de Prins Hendrikstraat 35 uitvoerig besproken, maar op verzoek van Polspoel aangehouden, tot de vol gende vergademing. HET ARRONDISSEMENT ALMELO heeft de „herhaalde transactie" ook voor meerderjarigen ingevoerd. D.w.z, dat volwassen overtreders tweemaal een schikking krijgen alvorens opge roepen te worden.

de Stem | 1969 | | pagina 5