F 1 HEARING IN TWEEDE KAMER OVER DELTASCHADEWET Schade nu spoedig regelen NOODZAAK BLIJKT NOG NIET Nog geen helikopters voor de Scheldemond Richtlijnen voor zielzorg tot 1973 Wanneer advies Plan 2000?" r>r> PZEM bestaat SCHENKEN Extra fondsen gevraagd voor gemeenschapsschade 50 jaar met JJ.v. Waterschoot Hoogwater AANDAG lens J UITRUSTING BRAAKMAN VERDER UITGEBREID temperatuur it Vogelsterften in Zeeland Ouders van gezin met 17 kinderen omgekomen Toenemend aanbod van kasaardbeien Diefstal van koperen buizen opgehelderd Witte plekken' Samenstelling Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Verzet in P.v.d.A. Nationaal beheer Ree bivakkeert in polder Nieuwerkerk 'E NIEUWSTRAAT 21 tel. 2478 - 3558 b.g.£. 2209 ADVERTENTIE) zondag 4 mei: Bergen op 5 en 17.33 uur; Made-Drun- 39 en 20.15 uur; Hansweert [6.28 uur; Terneuzen: 3.28 .ur; Vlissingen: 2.56 en 15,18 singen: 2.56 en 15.18 uur; ige: 4.55 en 17.23 uur. tg 5 mei: Bergen op Zoom; |i.21 uur; Made-Drimmelen: •0.59 uur; Hansweert: 4.51 ur; Terneuzen: 4.11 en 16.34 singen: 3.38 en 16.03 uur; ige: 5.40 en 18.11 uur. ira 20 uur ng van het Kremlin, a.l. Moordend lood, 14 j. en als onder vandaag jAAS >en als onder vandaag DIVERSEN jke e Lozanne 20 uur lensociëtedt it 14.30 uur Schieting jht Schepper 15 uur Schieting .arde 'laessens 15 uur Schieting STEEN |port 15 uur Schieting elsland 15 uur Schieting fsGE-STATIE .Heide 15 uur Schieting idijk i Kort 15 uur Gaaibolling Bv Daluwé 15 uur Schieting ORP >an Zegen 15 uur Schieting film, concert enz, ppgebouw 20 uur ^nplaneet, 14 j. gen bra 20 uur png van het Kremlin, a.l. 1 20 uur ling van het Kremlin, a.l. Iburg uur De eobra, 18 j. >en als onder vandaag ■laas |pen als onder vandaag diversen icht I Schepper 15 uur schieting Bock 15 uur ■schieting ^nge statie Heide 15 uur Schieting Ijzen Ihof 19.30 uur Luur KVP-raadsleden |ntoonstellingen i.burg f chief: „Zeeland en de Synode" Museum: Werken van 1 fiaap en Jo Rijnsaard irpe Troutzaerte: Werken van litroen en Frangine Timmers ir deze rubriek: tel. Postbus 116 in Middclbur; DE STEM VAN ZATERDAG 3 MEI 1969 i beetjê geduld met el" heb nog veelte doem jjniet bl'jven om kinder" j -p. meisje te spelen fclch istig |t' meisje te spelen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een compensatie voor de gemeenschapsscha de, een tegemoetkoming aan de werknemers en een schade vergoeding aan de gedupeerden, dat waren de drie meest be nadrukte punten tijdens de hearing van de bijzondere Tweed< Kamer-commissie voor het wetsontwerp „Deltaschade". He: Zeeuws provinciaal bestuur, de betrokken gemeentebesturei en vertegenwoordigers van visserijorganisaties, met grote aan hang, hebben hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de scha de, die geleden wordt door een aantal Zeeuwse visserijgemeen ten als gevolg van de Deltawerken. De Zeeuwse gedeputeerde voor vis serij, de heer J. van den Bos: „In het wetsonwerp zelf wordt geen regeling aangetroffen van compensatie van z.g. gemeenschapsschade. Het wegval- len". zo zei hij, „van bedrijven, be tekent een verzwakking van de eco nomische structuur van de gemeenten waar zij gevestigd ziin, die voor de gehele gemeenschap haar weerslag kan doen gelden". In het door het college van Gedepu- teerde Staten vastgestelde compen satieprogramma voor de Zeeuwse I visserijgemeenten is aangegeven, waarin die verzwakking zou bestaan en welke voorzieningen er nodig zul len zijn. „Deze voorzienigen". aldus de heer Van den Bos, „mogen niet bekostigd worden uit fondsen en mid delen, die voor normale omstandig heden ingesteld zijn. Het provinciaal bestuur staat op het standpunt, dat hiervoor extra fondsen moeten wor den gevormd". Over de positie van de gedupeerde werknemers zei hij o.m. „Er is een aangepaste voorziening nodig, zoals het provinciaal bestuur die ziet, n.l. in de vorm van een wachtgeldrege ling. De betrokken ministers zijn er reeds op geattendeerd, dat een der gelijke regeling noodzakelijk is". De burgemeester van Yerseke, mr. C. Pijl Hogeweg, gaf als zijn opvat ting (en tevens die van zijn collega's uit Zierikzee, Bruinisse, Kortgene en Tholen) „Het is verheugend, dat ein delijk, ruim tien jaar na de totstand koming van de Deltawet, dit wets ontwerp is verschenen. Helaas voor - sommige gedupeerden té laat én voor vele andere bijna te laat. Het is dan ook van uitermate groot belang, dat verpleging A Bij het exa- het diploma ziekenverple i het St.-Liduinaziekenhuis I zijn de volgende verpleeg- i tlaagd: G.A.M. Borm, J-®' I IKershaver, I.E.F.M. Lauret, In Mossevelde, W.C.M. van |a.V.F. Peeters, M.M.H. van Itï.L.F. Weemaes. PHILIPPINE De uitrusting van het recreatiegebied De Braakman zal verder worden uitgebreid. Het al gemeen bestuur van het beheerschap gaf zijn goedkeuring aan de aanleg van 52 nieuwe stroomtappunten ten behoeve van de kampeerders. De kos ten hiervan bedragen f 6200,-. Ver der wordt 't machinepark uitgebreid I met onder meer een trekker en een I garage voor werktuigen. Voor deze I ™onkning is f 25.000,- uitgetrokken. I Een en ander zal nog voor het zo- merseizoen gerealiseerd worden. In I het najaar zal begonnen worden aan I Ij6* totdiepen van de jachthaven en I kreek. Het aantal bungalows zal binnenkort worden uitgereikt. Het al- gemeen bestuur van het beheerschap I dat in het gemeentehuis van Philip Pme vergaderde hechtte zijn goed keurmg aari de rekening over 1966 en aan de begroting voor 1969. De I heer Haak bepleitte een beter even- I wicht in de huurprijzen voor bunga- I lows en caravans. Het staangeld I \'oor een caravan ligt thans hoger I dan de huur van een bungalow, het I geen de heer Haak niet in overeen- I sailing vond met het sociaal ka- 1 r?kter van het recreatiegebied. Voor I r T v®n der Peijl achtte de tijd I hier nog niet rijp voor. de wetsgevingsprocedure zeer sne! haar beslag kan krijgen en dat, wan neer het ontwerp wet is geworder de krachtens deze wet te maken be schikkingen snel zullen afkomen". „Het feit, dat de minister in ruim' mate voorschotten in het vooruitzien heeft gesteld, doet aan de noodzaak van deze spoed niets af, aangezic-n de praktijk bij de oesterschade-afwUi keling heeft geleerd, dat het verstrek ken van voorschotten - zonder dat er spoedig een definitieve afwikkeling op volgt - het bezwaar met zich mee brengt, dat de betrokkenen niet weten waar ze aan toe zijn en dat ze bij de definitieve afwikkeling voor onaan gename verrassingen kunnen komen te staan". „Dit wetsontwerp", aldus de voor zitter van de vereniging ter bevorde ring voor de Zeeuwse visserijbelan- gen Zevibel, de heer A. L. S. Locke- feer, „is ambtelijk en departemen taal tot stand gekomen. Met net be drijfsleven is geen overleg geweest, zodat dit ontwerp voor ons een ge sloten boek is geweest tot het in de cember 1968 verscheen. Wij kunnen pas nu onze opmerkingen naar vo ren brengen". De heer Lockefeer gaf een samen vatting van een nota met opmerkin gen, die reeds werd toegezonden aan de commissie. OP DE FOTO: Bij de hearing van de Deltaschade- wet drong gedeputeerde J. van den Bos (rechts) aan op extra fond sen voor het compenseren van de gemeenschapsschade. VEERE Vandaag wordt m de Rijks Universiteit te Utrecht een vergadering gehouden door de com missie ad hoc, die ingesteld is naar aanleiding van de massale voge,- sterfte die met name in Zeeland en Brabant ernstige gevolgen heeft aan genomen. De heer J. C. Wedts de Swart zal als enige Zeeuw in deze commissie vertegenwoordigd zijn. Hij zal in de aula van de Rijks Univer siteit namens de natuurliefhebbers het woord voeren en de overige le den een uitgebreide lijst overleggen waarin een uitvoerig gedocumenteer de specificatie van alle dood gevon den uilen en roofvogels is vermeld. De heer Wedts de Swart zal een en ander ondermeer ook onder de aan dacht van de minister van land bouw en visserij brengen, waardoor stappen kunnen worden onderno men opdat in de toekomst een der gelijke slachting kan worden voorko men. V ooruitzichten voor zondag en maandag opge steld door het KNMI op vrijdag om 18 00 uur Wis selvallig voor jaarsweer met en- w kele regen- of on- WtMen n minder hoge tempe mua "«'"("'Uitzichten in cijfers ge- dan- over Nederland: Voor zon- tem„anntal Uren zon 1 tot 3' min m p' t°t 5 graden boven normaal, maai S.mp' 3 tot 5 graden boven nor- mi„„4 ans °P een droge periode van e. "s 12 uur: 70 procent, kans op geheel droog etmaal: 30 urocenl tot inr n?aandag: aantal uren zon m'n. temp. 0 tot 5 graden bc v. 'toroiaal, max. temp, van onge maal?rmaal tot 4 graden boven nor- mi *ans °P 'n droge periode van esn uur: Procent, kans opi geheel droog etmaal: 40 procent. I (Van een onzer verslaggevers) VRASENE Heel Vrasene leeft mee met de 17 achtergebleven kin deren van het echtpaar Aelbreeht dat dezer dagen op onwaarschijnlijk nood lottige wijze om het leven kwam. De heer en mevrouw Aelbreeht wer den zaterdagavond ongeveer twee uur na elkaar aangereden op de weg van Kieldrecht naar Vrasene. Donderdag werden zij begraven. De 21-jarige zoon Cyriel wil de zorg voor de 9 thuiswonende kinderen waarvan de jongste 7 jaar is, op zich nemen. Zaterdagavond reed het echt paar op de fiets van Vrasene naar Kieldrecht. Bij het oversteken werd de vrouw M. Aelbrecht-de Cock ge raakt door een auto bestuurd door W. van M. Zij moest naar de St. Helena- kliniek in St. Gilles worden overge bracht Op weg naar het ziekenhuis overleed zij. Haar man P. Aelbreeht die sterk on der de indruk was van het gebeuren werd twee uur later, toen hij per fiets terug naar huis reed, op dezelfde veg aangereden door de bromfietser L de K. De heer Aelbreeht overleed er plaatse. De gehele afgelopen week :eeft de politie gezocht naar de hand as en het horloge van de vrouw n de tas zat 7000 franc. Pas gister- ivond werd de tas met het geld ge- leponeerd hij de politie te Kieldrecht De politie spreekt over een „misver stand". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Er is voorlopig geen kans op, dat voor de Scheldemonding zoals dat bij Hoek van Hollahd dezer da gen wel is gebeurd proeven zullen worden genomen met het beloodsen van schepen door middel van hefschroefvliegtuigen. De twee belangrijkste redenen voor het niet volgen van dat voorbeeld zijn: vanuit de scheepvaart zelf is er nog niet om gevraagd: de kosten zijn veel te hoog om experimenten in dit sta dium te rechtvaardigen. De directeur van het Nederlandse loodswezen te Vlissingen, de heer G. van der Graaf wijst erop dat voor de Nieuwe Waterweg de behoefte is ge bleken aan een andere vorm van be- loodsing voor een bepaald type schip, n.l. de zeer grote tankschepen. Deze mammoets van honderdduizend ton en meer hebben op de Noordzee door hun grote diepgang maar zeer be perkte vaarmogelijkheden. Ze moeten letterlijk een geul in de zeebodem naar Rotterdam volgen. In verhand met de daardoor al beperkte navi gatiemogelijkheden wensen de be trokken kapiteins dikwijls al op veer tig tot vijftig kilometer uit de kust een loods. De heer Van der Graaf: „Dat is met de loodskotter, die vlak voor de Waterweg kruist, natuurlijk niet te doen. De kotter zou dan n.l. zo'n twee uur moeten gaan varen om één loods over te brengen. Hier kan de helikopter dus uitkomst brengen" Voor de Schelde speelt dit pro bleem thans nog niet, om de eenvou dige reden, dat de rivier door on diepte niet bereikbaar is voor de zeer grote beladen tankschepen. Directeur Van der Graaf wijst nog op de bijkomende omstandigheid, dat in tegenstelling tot deze mammoets met hun zeer ruime dekken, de klei nere schepen met dicht bij elkaar ge plaatste masten enz. moeilijker be reikbaar zijn voor een hefschroef- vliegtuig. „Natuurlijk volgen we de ontwik- KAPELLE Het aanbod van kas aardbeien gaat op de veiling in Ka- pelle-Biezelinge thans belangrijk toe nemen. In het begin van deze week lag het aanbod per veilingdag rond 10.000 doosjes maar vrijdag was dat reeds 20.000 doosjes. In verband met de toename van het aanbod en de flinke vraag voor export is besloten met ingang van de komende week in Kapelle-Biezelinge vier keer per week exportveiling van kasaardbeien te houden en wel op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag en dan steeds om half twaalf. De telers moeten hun produkt dan aanvoeren tot uiterlijk kwart over elf. Vooral in het eind van deze week was er weer een grote exportvraag naar de aardbeien uit de Kapelse kassen. De prijzen van de goede kwaliteiten liepen vrijdag tot f. 1,53 oer doos met 200 gram aardbeien en het grootste deel van het aambod werd gekocht voor export naar Bel gië en in mindere mate naar West Duitsland. Voor de binnenlandse markt werd in verband met het ge stegen prijspeil weinig gekocht. keling op de voet. Ook de overheid wil hier" „bij" blijven". De kosten van een dergelijke vorm van belood- sïng zijn echter zo schrikbarend hoog - er moet een vliegveld komen, een staf van technisch personeel enz. enz: - dat we ons niet kunnen permitteren op dit punt „zo maar modern" te doen" aldus de heer Van der Graaf, aiuipolitieden .-4V-an een onzer verslaggevers) CADZAND De rijkspolitie is er in geslaagd de dader op te sporen die zondagavond 70 meter roodkope ren aardgasbuis heeft gestolen in Cadzand-bad. Het is de 26-jarige C. v. d. V. uit Nieuwvliet. Het speur werk van de politie werd vergemak kelijkt doordat men kon achterhalen in wat voor auto de gezochte man reed, terwijl bovendien een deel van zijn kenteken bekend was. ENGELAND is voor het ogenblik niet voornemens nieuwe initiatieven voor een toetreding tot de EEG te nemen. iDt heeft een regeringswoord voerder gisteren meegedeeld. (Vna een onzer redacteuren) BREDA Hoe moet het bis dom Breda in de jaren 1969 tot 1973 de zielzorg en het beleid in het algemeen aanpakken? Deze vraag vormt het hoofdthema op de algemene vergadering van het Diocesaan Pastoraal Beraad van dit bisdom, woensdag 7 mei in Bouvigne te Breda. Het beraad zal zich moeten uitspreken over een beleidsnota, waarvan wij in de krant van 5 maart j.l. uitvoe rig melding hebhen gemaakt. In deze nota wordt van de ene kant de situatie in de kerk en met name in het bisdom Breda pessimistisch bekeken, van de andere kant worden echter ook de positieve zijden van de ontwikkelingen in de laatste jaren be licht. Wat de negatieve kijk betreft: in de nota wordt onder meer bericht, dat 82 procent van de priesters in dit bis dom ouder is dan 50 jaar en dat in de komende vijf jaar op zijn hoogst vijf priesterwijdingen worden verwacht, dus gemiddeld één per jaar. Vooral ook de onzekerheid waarin zeer veel ouders zijn komen te verkeren, wordt in de nota pijnlijk genoemd. Zijn dit ontwikkelingen die op het verval van de kerk zouden kunnen duiden, de nota - opgesteld door de agendacommissie van het pastoraal beraad in overleg met de bisschop -, wijst ook „witte plekken" in het zwar te beeld aan. Zo wordt genoemd de groeiende belangstelling voor kerke lijke &n religieuze zaken nieuwe func ties van de godsdienst in de maat schappij en praktische zaken als bij- hoewel het rapport van dit laatste voorbeeld het parttime-priesterschap, voorlopig niet veel verlichting ver wacht Onder de nieuwe beleidslijnen die in de nota worden gesuggereeerd en waarover de diocesane pastorale raad woensdag haar oordeel moet geven kunnen genoemd worden de parochi ële herindeling van 't bisdom, waar over onlangs een KASKI-rapport ver- scheen opzet: grotere zielzorgeen heden gecombineerd met het creëren van zielzorgteams een aansporing tot meer experimenten en bv. meer oecumenische samenwerking. De nota is de afgelopen weken in regionale bijeenkomsten in het bis dom doorgesproken. Aan het Diocesaan Pastoraal Be raad nemen afgevaardigden deel van de verschillende dekenaten: vijf leden van ieder dekenaat, met inbegrip van de dekens; voorts de leiders van dio cesane instituten, de leden van het kapittel en van het Diocesaan Religi- euzenberaad, een aantal uitgenodigde deskundigen, waarnemers namens an dere kerken en levensbeschouwingen en vijftien jongeren. In grote lijnen is de samenstelling van het Beraad gelijk aan dat van de vorige algemene vergadering in no vember 1968. met uitzondering van de jongeren, die in meerderheid voor de eerste keer aanwezig zullen zijn. De afvaardiging der jongeren bestaat uit: Toos Beekers-Breda, Zr, Chantail -Made en Riet Hendrik - Prinsenbeek, alten van de kweekschool in Etten. Jacques Uitterhoeve - Hoedekensker- ke, Huib Menheere Kwadendamme Agnes Puyn - Vlissingen en Ad Mensen -• Breda, Jacques Ligtvoet - Breda en Hans van Vliet - Breda, al len van de Sociale Academie Marken- daal. Piet de Jong - Breda van de interkerkelijke Jeugdraad. Arthur Polspoel - Tilburg en Ad van de Riet - Tilburg, beiden studenten van de theologische opleiding. Koos Serra- rens - Ossenisse en Jacques Truy- man - Boschkapelle beiden van de katholieke Plattelands-jongeren. PUTTERSHOEK (ANP) Volgens burgemeester W. Tho massen van Rotterdam zal het ad vies van het Overlegorgaan Zee havenontwikkeling Zuidwest-Ne derland over het Rotterdamse havenindustrieplan 2000 nog wel een paar maanden uitblijven. Hij is het niet eens met de veronder stelling van de voorziter van het overlegorgaan, de Zeeuwse com missaris der koningin, mr. J. van Aartsen, dat het advies tegen 1 juni zal worden uitgebracht. De heer Thomassen zei dit op een vergadering in Puttershoek in de Hoekschewaard, het Zuidhollandse eiland, waarvan, volgens de visie van het „Plan 2000", het gehele westelijke gedeelte tot havengebied zou moeten worden bestemd. In ht algemeen sprekend over het aangevochten Rotterdamse pleidooi voor havenin dustriële expansie in het gebied ten zuiden van die Maasstad, merkte de burgemeester van Rotterdam op, dat de structuurschets van de tweede no ta ruimtelijke ordening zich heeft ver beken op de noodzaak vain het schep pen van ruimte voor de industrie. Daar is in de opzet van de tweede nota helemaal geen ruimte meer voor over, zie hij. En als we met industrie- plannen komen, dan zijn die bijgevolg altijd in strijd met de tweede nota ruimtellijke ordening. We zullen dus moeten handelen in strijd met de 2e nota, omdat die nota fout is. Moet er dan een nieuwe nota ruimtelijke ordening komen?" De heer Thomas sen voeïde het meest voor jaarlijkse aanvullingen op de totaalconseptie van de nota ruimtelijke ordening, waarin dan wijzigingen die noodzake lijk blijken in de planning kunnen worden verwerkt. De burgemeester van Rotterdam stelde vast in zijn eigen Partij van de Arbeid langzamerhand het meeste verzet te ontmoeten tegen de indus triële expansie die Rotterdam voor staat. „Ik ben er stom verbaasd over, dat in een socialistische partij een ge- dachtengang als die ten aanzien van de werkgelegenheid zo weinig weer klank vindt". En: „Het is een ziek teverschijnsel in de P.v.d.A„ dat zij op de vlucht is voor de werkelijkheid wat betreft de beantwoording van de vraag of het waar is of niet, dat wel vaart een voorwaarde is voor welzijn. Ik meen dat het stellen van die vraag, vragen is naar de bekende weg. Over de wenselijkheid van een stre ven naar een nationale havenpolitiek zei de heer Thomassen, dat het nog zeker 'n aaintal jaren zal duren voor dat men in Nederiand zal toekomen aan „zo iets als een nationale haven- politiek". „Nederland krijgt nog een paar jaar de tijd om zich aan Rotter dam te blijven ergeren". De Rotterdamse burgemeester achtte inmiddels de tijd er nog niet rijp voor, de haventuin van Rotter dam, die in deze stad in vijf eeuwen is gegroeid, nu in korte tijd door de landsregering te doen overnemen. Ter verklaring van die stelling verwees de heer Thomassen, die overigens vaststelde, dat nationaal havenbe heer tot nu toe nog nergens is ge slaagd, naar de opmerking die hij in het verleden in regeringskringen heeft vernamen,dat de bestuurskracht die Rotterdam op dit punt opbrengt, vain Den Haag niet is te verwachten: „Nederland wordt zwak bestuurd en zwak geregeerd. Den Haag is een brakke zaak". De burgemeester van. Rotterdam legde er intussen de na druk op, dat de gedachte van het na tionaal havenbeheer bij Rotterdam zelf vandaan komt. „Ik heb ook wei eens gespeeld met de gedachte van de aanstelling van een regeringscom missaris voor het havenwezen", zei hij voorts. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de PZEM op 3 mei (vandaag) wordt aan het personeel en gepensioneer den, met hun echtgenoten, een feest avond aangeboden en wel op maan dag 12, dinsdag 13 en woensdag 14 mei in de Schouwburg te Middelburg. Daar voert het Nederlands Operette- gezelschap „Forum" uit Enschede de operette „Die Lustige Witwe" op. Aan alle personeelsleden en gepen sioneerden zal een boekwerk over het bedrijf, alsmede een gratificatie worden aangeboden. Bovendien zal het bedrijf aan het personeel een blijvend geschenk aanbieden in de vorm van een personeelsgebouw en bijbehorende hulpvertrekken. De personeelsvereniging zal aan het bestuur der vennootschap een mozaïek aanbieden dat geplaats zal worden in de eetzaal van het perso neelsgebouw. De datum waarop een em ander zal worden aangeboden, wordt nog nader vastgesteld. Het gezamenlijk personeel zal op een nader van te stellen datum aan het bestuur der vennootschap een fraai kunstwerk aanbieden. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWERKERK Er scharrelt sinds elf dagen een ree rond in de Duivelandse polder bij Nieuwerkerk. Niemand weet hoe het dier daar ge komen is, hoewel de eigenaars van het land waarop de ree zich bevindt, de heren A. Visser en J. Lievense, zeer goed begrijpen wat de ree zo aantrekt in het hem vreemde land schap. Dat zijn de jonge tarwe, het jonge gras en de verse twijgjes die hier in overvloed aanwezig zijn. Een jachtopziener heeft de ree tot op 50 meter afstand kunnen naderen, eer het dier de benen nam. Het is nog een jong exemplaar, zo stelde de jachtopziener vast. Het is niet de bedoeling de ree net zachte of harde aandrang te verwijderen. „Het is wel iets bijzonders", zeggen de omwo nenden. „MIJN sociale gevoelens zijn volledig tot ontplooiing gekomen. In 1941 werd ik n.l. secretaris van de Nederlandse Unie, een instelling, die zich opstelde tussen het Nederlandse volk en de Duitsers. Die Unie wilde bemiddelen waar nodig was tussen volk en be zetter. Het is echter uitgelopen op een daadwerkelijke steun aan het verzet", zegt de heer J. J. van Waterschoot aan de vooravond van zijn vertrek uit Sas van Gent. „DOORDAT mensen van de Unie de zijde van het verzet kozen, beteken de dit slachtoffers in onze rijen. Daarom is morgen, de vierde mei, voor mij niet zo maar een herden kingsdag, maar een dag waarop ik mijn beste vrienden waarlijk her denk. Ik denk aan Henk Grijpink, die hetzelfde werk deed als ik, maar ge arresteerd werd en later gefusil leerd". „JA, het kan vreemd lopen in het le ven. Je gaat meewerken aan een or ganisatie, waarbij daadwerkelijk so cial e steun werd «erleend aan men sen die het nodig hadden. Tot slot word je bijna gearresteerd en opge sloten in een kamp. Ik hield vooral op maandagavond spreekuur die door mensen in nood druk bezocht wer- dx". „NA de bevrijding legde de gemeen schap al snel beslag op me om mij deel te laten nemen als vice-voor- zitter voor de adviescommissie sociale zorg van de gemeente Sas van Gent. Maar ik ruil nog even terugkomen op mijn werk tijdens de bezetting. Dat ik niet werd opgesloten, dank ik aan een in 1943 nog vriendelijke Ge- stapo-man. En niet aan een waarlijk Nederlandse schoft, uit Terneuzen afkomstig". „DIE Nederlander wilde een, tijdens een huiszoeking gevonden, technisch vademecum van mij, als bewijsmate riaal aanvoeren en daarbij de aan dacht vestigen op de hoofdstukken in dit vademecum, waarin Tadio- ontvangers en zenders werden be schreven. Maar laat ik terugkeren tot mijn werk voor de gemeenschap". „TOEN de bijstandwet in werking trad werd ik vice-voorzitter van de com missie van bijstand bij de gemeente Sas van Gent. Voorzitter kon ik niet worden, omdat de wet voorschrijft, éam. dat een wethouder voorzitter moet zijn. Ik neem node afscheid van dit werk, dat mij ruim 15 jaar heeft ge boeid." ,WE hebben in Sas van Gent een wer kelijk ideale commissie, die soms fel van mening kan verschillen. Ook heb ben we een vrouwelijk commissielid en dat is een enorm winstpunt. Bij een vrouw spelen n.l. gevoelsargu menten een grote rol. En naar mij is gebleken, is het een onmisbaar ele ment in dit werk". ,JA, het leven kan soms vreemde sprongen maken. Vandaag trouwt mijn oudste zoon. En nieren we feest. Maar morgen zal ik terugdenken aan mijn vrienden, die het goed met de gemeenschap meenden, maar dit moesten bekopen met de dood. Een maatschappij, die vandaag deze fijne kerels node mist".

de Stem | 1969 | | pagina 3