ing en verpleging of ters iperators ciens LïTS^;.t"„ir;.*nk„gn,"to°r vc~b,bbm'D'b,voikin9 v'n 'atieve krachten Ém&A is loszittend gebit? Een Europees concours-hippique is onge twijfeld een sportgebeuren, dat de aan dacht der toeschouwers boeit en voorbeel dige ruiterkunst te zien kan geven. Maar de jaarlijkse „Stampede" in de Canadese plaats Calgarv overtreft de stoutste ver wachtingen van allen, vrienden van de paardensport zowel als anderen. ■IEDERLAND) N.V. NEDERLAND) N.V. de fabrieksinstallaties. MEDERLAND) N.V. r De huifkarrenren behoren de meest opwindende programmapunten. tot nen KA A De wedstrijd in het vangen van wilde-koeien.met-de lasso is elk'|aar erg in trek. Om de spanning te verhogen laat men ook wilde stieren los temidden van de koeien. Dan hebben de cowboys pas echt de handen vol (Van een bijzondere medewerker) CALGARY Galopperende paarden. Rennend vee. Woeste stieren. Cowboys en Indianen te paard. Cowboys en Indianen te voet. Huifkarren in halsbrekende vaart. Botsingen... Dit zijn enige van de onuitwisbare in drukken, die men opdoet, als men tijdens de jaarlijkse (in de zomer plaats vindende) „Stampede" in Calgary vertoeft. Wat is een Stampede? Een Neder- U toch in, dat zö'n koeienjacht wèl lands woord kennen wij er niet voor. Men zou het kunnen aanduiden als een vee-paniek', bijvoorbeeld als een kudde paarden er van tussen gaat of als een horde koeien dol wordt en in blinde razernij alles wat zich op zijn weg bevindt omverloopt en vertrapt. Maar al zijn er dan in Calgary ten tijde van de Stampede heel wat losse wjlde koeien en wilde stieren te zien, toch is er daar van paniek helemaal geen sprake. De cowboys zorgen wei, dat er geen paniek ontstaat. Zij zor gen. dat de ongeveer 25.000 toeschou wers, afkomstig uit Canada, de Ver enigde Staten en van elders, zonder gevaar voor lijf of leden het schouw spel kunnen volgen. De enigen, die (naar onze mening) wel degelijk aan gevaren zijn blootgesteld, zijn de cowboys en de Indianen zelf. Toen wij dit zeiden tegen een .prai rie-jongen', keek hij ons grinnikend en meewarig aan. Gevaren? Maak het een beetje (zei hij), dat zijn de ge varen van ons vak en met die geva ren weten wij wel om te gaan, even goed als met paarden, stieren en ko-icn. C;. :garv is een bloeiende, om streeks 1875 .geboren', plaats, gelegen in de Provincie Alberta op bijna 300 kilometer ten nöorden'van de Ame- -.rikaans-Canadese grens. Als de be zoekers naar Calgary komen ter ge legenheid van de Stampede, opent Calgary de poorten der gastvrijheid. Maanden tevoren reeds zijn alle drieduizend) hotelkamers besproken, maar ook de burgers stellen kamers beschikbaar. Het is Calgary's trots, dat nog nooit een bezoeker van de Stampede geen onderdak heeft ge vonden Uit alle delen van Noord-Amerika komen cowboys naar Calgary om deel te nemen aan de Stampede en er hun kunnen, stunts en persoon lijke moed te vertonen. Het zijn rau we, stoere, geharde kerels, die bang zijn voor duvel noch dood. Zij zijn pas echt tevreden, als zij een vurig paard onder zich voelen. Dan vieren zij hun energie en levenslust bot tij dens snelle jachten achter wilde koeien. Vaardig met de lasso als zij zijn, slagen zij er vrijwel steeds in om hun .oogappels' te vangen. Mis schien vindt U dit niet zo heel bij zonder, maar als U weet, dat tij dens de Stampede-wedstrijden 'alleen de grap' en om de span- te verhogen wilde stieren in dan ziet iets heel bijzonders is en dat hij heel hoge eisen stelt aan de jagende cow boys. Hebt U wel eens een tamme stier', geketend en met een ring door de neus, van heel nabij bekeken Zo ja, dan durven wij wedden, dat U net als wij een stapje achter uit deed, als het dier een onverhoedse beweging maakte. En terecht, want een stier is een oersterke en gevaar lijke rekel De cowboys echter doen zelfs géén stapje achteruit, als zij tijdens de Stampede in de buurt van een wilde stier komen. Integendeel, zij stellen er een eer in om zo'n oersterke rak ker te bestijgen en vervolgens te be rijden. Dit kost natuurlijk ook een cowboy heel wat inspanning en vergt ook van hem grote moed en vaardig heid, maar de meesten, die zo'n stier- rit' proberen, slagen. Dit geldt trou wens ook van de demonstraties met ongebroken paarden, het zogenaamde buck-jumping. Het hele jaar door zoeken cowboys heel Canada af naar bruikbare eenjarige paarden voor die vertoningen. Dat zo'n wild paard kan .bokken', behoeft wel nauwelijks be toog. Sommige bokken zo erg en zo stelselmatig, dat zij er in slagen om hun cowboy-berijders tot zandruiters te maken. Maar wat hier van zij, het is en blijft een boeiend schouwspel, dat spel van man en paard! En een boeiend, ja, een adembe klemmend schouwspel bieden ook de huifkarrenrennenDan briesen en bonken de paarden. Dan moeten de menners al hun moed, paardenkennis, kracht en vaardigheid verzamelen om niet 'uit de bocht' te vliegen. Als U weet, dat er alweer 'alleen maar voor de grap' en om de spanning te verhogen heel ingewikkelde 8- vormige kronkels in het parcours worden gemaakt, dan begrijpt U, dat van de mannen en de paarden zowel ais van de wagens het uiterste wordt gevergd. De jaarlijkse Stampede in Calgary duurt een week. Hij begint met een bijna vijf kilometer lange optocht van Indianen, cowboys, Bereden Politie mannen, een paar dozijn muziek korpsen, diligences en show-wagens met tafrelen uit de geschiedenis van Calgary. Enige honderden Indianen in vol ornaat verlenen kleur aan de stad en genieten de bijzondere be langstelling van de Stampede-toeris ten. Die Roodhuiden schijnen zo weg gelopen te zijn uit de boeken van Aimard, Karl May en Cooper, De be DE STEM V, >\il i/./ EL VAN ONPASSELIJKHEID? or een technische vinding zit w gebit weer als NIEUW, t uw oude gebit veranderd zonder rhemelte. In 1 dag klaar. Gouden tanden en kiezen, ook gehaald en gebracht DENTA, Graaf Hoornestraat 46, Antwerpen, tel. 03-388513. >t 21 uur, ook zaterdag. Maandag ge- ipraken en inL voor Z.-Vlaanderen tel. 01140 - 2845. an onze chemische fabrieken te Ter- ;den voor de onderstaande functies: Een der Hoogtepunten van de huifkarren-race is de 8-vormige baan, die deel .uitmaakt van hét traject. uncties ook in parttime verband kunnen komen gehuwden eveneens in aan- lereidheid aanwezig is tot het zo af en an weekenddiensten. jaar met 3 jaar voortgezette lager» die in september a.s. aan onze op- oor ziekenverzorgster willen deelnemen, thans in dienst komen als aspirani- eschiktheid is bevordering tot (waar in de rang van 1e bejaardenverzorgster landelijke regelingen, extra toeslag gegeven, asseerdersstraat 2. Tel. (020) 243026. Bokken, dat doen de paarden op zo'n rodeo of. stampede. Maar de ruiters beheersen de rijkunst en bijten slechts zelden in het zand. op korte termijn an een middelbare schoolopleiding en Ie Engelse taal strekt tot aanbeveling. :unktie, schrijft u dan aan onze afdeling er 374 DS aanbouw zijnde polyethylene fabrieken fOOf kken of V.D. of A als scheepswerktuig- >ezit zijn van het diploma landmachinist ng komen. aratuur strekt tot aanbeveling, s onze arbeidsvoorwaarden, schoon bedrijf (daardoor werkt u ook continudienst; ziekte ning; Jrijf zijn er unieke promotiekansen voor aaste omgeving kan op korte termijn ictie, schrijft u dan aan onze afdeling ander nummer 369 DS volking van Calgary steekt zich in pioniers- en cowboy-kledij om de goede oude tijd 'echt' te doen herle ven. De paarden mag men gratis voederen in de straten. Alle bezoe kers en toeristen kunnen gratis ont bijten. De cowboys en soms ook de Indianen bakken appelflappen en bieden die (met koppen dampende koffie) gratis aan het publiek aan. Toch zijn dit allemaal bijkomstighe den, die de Stampede-week levendi ger en gezelliger maken, maar toch niet wezenlijk zijn voor de 'paarden sport." Het zwaartepunt ligt nog steeds en zo is het geweest sedert 1912, toen de eerste Stampede werd gehouden bij de prestaties der cowboys, hun beheersing van de paarden, stieren en koeien, hun lasso-techniek, hun moed en hun vaardigheid bij het mennen der huifkarrenteams. „Zo is het, mijnheer", zei een toe schouwer tegen ons, „zo is het en ieder jaar ga ik weer kijken. Het zit me in het bloed, weet U. Vijfen twintig jaar geleden moest ik uit scheiden als cowboy. Doktersbevel. En ik heb er nog spijt van! Maar toch is er veel veranderd sedert 1912. Veel cowboys, die tegenwoordig op treden, zijn eigenlijk echte 'show- men'. Zij zijn lid van een vakvereni ging, die hun dokters- en ziekenhuis rekeningen betaalt, als er iets met hen gebeurt. Die vakvereniging zorgt, dat hun rechten worden gerespec teerd, maar geeft ook voorschriften om een te forse behandeling der paarden te voorkomen. Sporen ik geef maar een voorbeeld moeten nu afgevijld worden. Kijk, weet U, het is nu zo, dat sommige cowboys meer verdienen op de rodeos dan in hun vak. Ja, de Calgary Stampede is ook een rodeo. De beste van heel Amerika. Dat geven zelfs de boys uit Texas toe. En dat zegt wat Maar goed, die rodeo-rijders verdienen veel. De besten, de kampioenen ma ken zo'n kleine tweehonderdduizend gulden per jaar. Geloof me, mijnheer, ik ken er een paar Het prijzen geld is hoog. Hier in Calgary bedraagt het ieder jaar weer honderdvijftig duizend gulden. Geen kleinigheid Maar ja, zelfs de Stampede is nu voor sommigen een zaakje geworden De man, die dit tegen ons zei, was een „oudgediende van de prairie". Hij heeft ons meer dingen verteld, vooral over het leven der cowboys vóór de laatste grote oor log. „Er is veel veranderd", besloot hij, „maar rijden kunnen ze nog, dat hebt u zelf kunnen zien deze week!" Wij beaamden dit van ganser harte. uitbreiding vragen wij

de Stem | 1969 | | pagina 13