BREZJNEY LEGT NADRUK OP VERLANGEN NAAR VREDE Rustige 1 mei-viering in Oost en West win i pede Tl j mmnige TSMMmSE zomeritmfe NWtonden Chichester-Clark premier Noord-Ierland WEER HOGE BOETES VOOR PRIJS- OVERTREDERS Er zijn ochtendzieke vaders Aanvallen op V.S. en China blijven uit I T' Nasser slaat dreigende taal uit Lasten onroerend goed voor velen te zwaar Maarschalk roemt Russische raketten O.-BERLIJN LONDEN PARIJS een van de f~fc vliegtrips MADRID Paus bepleit meer sociale recht vaardigheid voor arbeiders maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard Lezingen over faseisme in Nijmegen 8 9 DE STEM VAN VRIJDAG 2 MEI 1969- 11 1 LEONID BREZJNEV (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/LONDEN/PARIJS De traditionele 1-meiviering heeft in geheel Europa een nieuw gezicht gekregen. In de communistische hoofdsteden heeft het feest een rustiger aanzien gekregen, terwijl het in het westen, ondanks de in elk land wel levende spanningen ook zonder grote incidenten is verlopen. De communistische partijleider LeomdBrezjnev heeft gisteren in zijn 1-meirede op het Rode Plein de nadruk gelegd op het Russische verlangen naar vrede. De rede vanaf het mausoleum van Lemn be- i tekende een breken met de traditie van een militaire parade en een J oorlogszuchtige redevoering. in ae rede kwameni geeri aanvallen ^ina voort. Brezjnev verzekerde de fft vermindering van de internationale handelingen en vreedzame coëxistentie. Over de strijdkrachten zei Brezj- nev in zijn rede slechts dat het land kosten noch moeite zal sparen voor zijn verdediging. In de 1-mei-optocht liepen en re den geen militairen mee, wel hon derdduizenden arbeiders, atleten, kinderen en andere burgergroepen. In de meegedragen spandoeken werd opgeroepen tot de eenheid van alle communisten. Ondanks de grens- gevechten in ma&rt werden geen f- aanvallen op China gezien. De Tjsechoslowaakse politie heeft gisterochtend zonder incidenten een menigte van ongeveer 150 jongeren f verspreid, die ter gelegenheid van (ADVERTENTIE) Moda "del Sol' Gralieuze sandalet voor zonnige dagen. Bleu, beige en zomer s- wit de eerste mei in Praag bloemen wil den leggen bij het monument van ko ning Wenceslaus. In de vrijwel geheel verlaten stra ten van Praag patrouilleerde de po litie met steun van militairen. Zoals bekend waren alle manifestaties voor 1 mei afgelast met het oog op even tuele nieuwe anti-Russische betogin- gen. In Bratislava werd „lang leve de Sovjet-Unie" geroepen, toen de nieu we partijleider, dr. Husak, een fees telijke bijeenkomst opende. In Oost-Berlijn is de eerste mei gevierd met een grote militaire pa rade, waarbij o.a. tactische raketten van 'het leger werden meegevoerd. Op de eretribune was een spandoek aangebracht met de leuze „voor vre de en veiligheid in Europa". De Poolse communistische leider Wladyslaw Gomoelka heeft een zeer gematigde redevoering gehouden, waarin hij aandrong op ontspanning in Europa, „samenwerking tussen alle Europese landen, ongeacht hun politieke stelsel". Ook in Warschau was er alleen een défilé van arbei ders en burgerverenigingen. In communistisch China was de 1-meiviering gekenmerkt door hulde betoon aan partijleider Mao Tse Toeng en diens plaatsvervanger Lin Piao. In tegenstelling tot vorige ja ren waren er geen speciale hoofdar tikelen. Een van de zeer weinig militaire 1-meiparades gisteren was te zien in Oost-Berlijn. raël uit de bezette Arabische gebie den moet worden verdreven. De Israëlische vakbonden hebben bepaald dat de eerste mei ditmaal slechts een halve vrije dag zal zijn. De leden zullen hetgeen zij die dag verdienen in 'n fonds storten voor de grensverdediging. De meeste slacshtoffers van 1-mei- onrust zijn nog gevallen in Calcutta (India) waar zestig mensen gewond raakten toen er op straat gevechten losbraken tussen aanhangers van de aan het bewind zijnde verenigde- frontpartij en pro-Chinese commu nisten. Zeer voordelige aan bieding. Vlot zomers openhielschoentje met modern recht hakje. Wit/blauw of beige/blauw leer. Ranke voetjes worden extra mooi in deze luxe sandalet- pump. Zwart lak en diverse kleuren leer. In Engeland is gisteren op diverse plaatsen het werk neergelegd uit protest tegen een door de regering voorgestelde wet tegen wilde sta kingen. In Londen werden voorna melijk de havens, markten en kran ten getroffen. De scheepvaart op de Theems lag stil. De havens aan de Mersey waren door een staking van tienduizend ha venarbeiders verlamd. Het enige schip dat werd behandeld was een Duitse vrachtboot die hulpgoederen naar Biafra gaat brengen. Bij de gro te Leylandfabriek in Birmingham kwam de autoproduktie geheel tot stilstand. EEN VLIEGTUIGONGELUK 40 km ten noorden van Oslo heeft het leven gekost aan zeven personen. PRINSES CHRISTINA is gisteren naar Montreal teruggekeerd. Zij werd uitgeleide gedaan door koningin Juliana en prins Carel Hugo. BOVAG EN DE RAI hebben zich gezamenlijk tot de Staten-Generaal gewend, teneinde bezwaar te maken tegen de voorgestelde verhoging van de accijns op benzine. CAIRO/TEL AVIV (RTR/AP) President Nasser van Egypte heeft gisteren in een 1-mei-toespraak tot 14.000 arbeiders in Helwan - ten zui den van Cairo - gezegd dat Egyptisch geschut 60 procent van de Israëlische fortificaties langs het Suez-kanaal heeft vernietigd. „En we zullen doorgaan tot we de rest hebben vernietigd". De Egyptische president waar schuwde de Israëli's „tot hun laatste man en tot de laatste man die wij hebben" te zullen bevechten als Is raël zich niet terugtrekt uit de ge bieden die het tijdens de juni-oorlog van 1967 bezette. De premier van Israël, mevrouw Golda Meir heeft gezegd, dat Israël waarschijnlijk een periode tegemoet gaat, waarin het land gedurende ge ruime tijd in een noodtoestand zal moeten leven. WjSw die Alïa uitdeelt bij haar 60 jarig jubileumfeest Met o.a.bezoek aan Madame Tussaud, wachtal'lossing, lunch, diner en een echte Londense show. Prijs vraagkaarten in onze zaken verkrijgbaar! Ongeveer 1200 leden van de Trotskistische „communistische liga" hebben gisteren een mars gehouden in Saint Denis, een van de arbei derswijken van Parijs, maar toen de politie kwam ging men ordelijk uit een. Er mochten zich gisteren in Parijs op last van het ministerie van buitenlandse zaken geen demonstra ties voordoen. Het was verder rustig in Parijs. Burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn heeft gisteren in een toespraak tot 30.000 Westberlijners een beroep op de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland gedaan om over de kwestie-Beriijn een werkelijke dia loog met de Bondsrepubliek te be ginnen. Tijdens de rede van de burgemees ter werden er in de stad twee beto gingen gehouden, een georganiseerd door de communistische partij van West-Berlijn en een, op touw gezet door links georiënteerde jongeren. Incidenten van betekenis deden zich niet voor. Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Ben Haag Leiden Dordrecht In Madrid hebben leden van „ar beiderscommando's" en anarchisti sche studenten gisteren „bliksem- ties" uitgevoerd. Zij gooiden met stenen en benzine bommen naar banken, winkels en ge bouwen. In de loop van woensdag avond en donderdag zijn in Madrid circa 50 mensen gearresteerd. Aan de oproep van de verboden vakorganisaties om op 30 april en 1 mei massale betogingen te houden, is in heel Spanje echter vrijwel geen gehoor gegeven. In Rome zijn gisterochtend 300 „maoïstische" jongeren slaags ge raakt met de politie, toen zij na af loop van een communistische 1-mei- manifestatie probeerden naar het centrum van de stad op te trekken. Na een korte strijd verdwenen de demonstranten. In een 1-meitoespraak verklaarde premier Rumor, dat de regering vast besloten is alle geweld de kop in te drukken. Syrië en Irak hebben 1 mei ge vierd met parades en toespraken waarvan de boventoon was dat Is VALKENBURG (ANP) Het prijspeil in het onroerend goed stijgt Ten opzichte van een jaar geleden ligt het in het algemeen genomen 10 procent hoger. De stijging houdt mede verband met de gestegen nieuwbouwprijzen, die op hun beurt onder andere veroorzaakt worden door de nieuwe omzetbelasting en het dure geld. De prijsstijgingen ver hogen de lasten van het onroerend goed. Het gevaar is niet denkbeeldig dat deze lasten voor velen te zwaar worden. Daarmee zou het woningbouwpro gramma en de doorstroming ernstig m gedrang kunnen komen. Er zou daarom een regeling moeten komen waarbij de overheid hypothecaire geldleningen voor het eigen woning- bezit garandeert. Dit systeem bestaat al voor de nieuwbouw, maar zou ook voor de bestaande huizen moeten worden ingevoerd. Dit zei gistermiddag de voorzitter van de Nederlandse bond van make laars in onroerende goederen, P. H. Borghouts, bij de opening van het tweedaags congres van deze organi satie in Valkenburg. De daadwerkelijke, zij het voor zichtige voortzetting van het huur- liberalisatiebeleid valt toe te juichen. Dit geldt ook voor het pla-n van mi nister Schut om in de nog niet geli beraliseerde gebieden proeven te ne men met liberalisatie van bepaalde soorten onroerend goed. Hoe eerder er geliberaliseerd wordt, hoe sneller het facultatieve huurver- hoigingssys-teem, dat tot een kat-en- muis-spelletje dreigt te verworden, kan worden afgeschaft. In dit ver band wordt opgemerkt dat dit systeem géén vrijbrief voor huurders is om categorisch een verhoging te weigeren en evenmin voor verhuur ders om ongerechtvaardigde verho gingen door te voeren. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Majoor James Chichester-Clark, een behoedzaam politicus uit de gelederen van de Ierse landeigenaars, is premier van Noord-Ierland geworden. Hij is gekozen door leden van de parlemtensfractie van de rege rende Unionistische partij tot opvolger van de demissionaire premier Terence O'Neill. Zijn tegenstander, de meer extremistische protestant Brian Faulkner, voor malige vice-premier, werd met 17 tegen 16 stemmen verslagen. Chichester- Llark zegt voorstander te zijn van gelijke burgerrechten voor de katholieke minderheid, Eeist zal echter iu Ulster naar een toestand van ontspanning gestreefd moeten worden, alvorens tot meer radicale hervormingen kan worden overgegaan. In een recent interview verklaarde hij volledig achter het (unionistisch) manitest te staan van de jongste algemene verkiezingen, d.w.z. overbrugging van de kloof tussen de godsdiensten. Hij verklaarde tevens dat zijn regering een opportunistische koers zal varen. Verwacht wordt dat Chichester-Clark vrijdag de samenstelling van zijn regering bekend zal maken. MOSKOU (AFP) Het Russische leger beschikt over raketten die de netwerken van vijandelijke raket- verdedigingsstelsels kunnen door dringen. Dit zegt de chef-staf van de Sovjetrussische strijdkrachten, maar schalk Matvei Zacharov, in een ar tikel ter gelegenheid van de 1-mei viering in het tijdschrift „Het Leven van de Partij". De aamvalskracht vain de „strate gische gevechtseenheden" is enorm en de ontwikkeling buiten dieze een heden wordt voortgezet. De raketten hebben een onbeperkte reikwijdte: niet alleen zijn zij in staat ladingen vam enorme kracht mee te voeren, maar zij kunnen ook de raketverde- digirugsnetwerken van de vijand doordringen, aldus Zacharov. De maarschalk schrijft dat de ra ketontwikkeling de structuur van de Russische strijdkrachten geheel heeft gewijzigd. „De landstrijdkrachten beschikken, behalve over raketten, over moderne tanks die hun voor naamste wapen zijn." De gevechts kracht van een arbi'llerie-divisie- kernwapens niet meegerekend is 30 maal groter dain in 1939 en mo derne straalvliegtuigen kunnen met een snelheid van meer dan 3.000 ki lometer per uur op een hoogte van 30.000 meter vliegen. Bij de Vloot is het voornaamste onderdeel het on derzeebootwapen geworden. VATICAANSTAD (RTR - AFP - KNP) Paus Paulus heeft gis teren in een toespraak tijdens de mis in de St.-Pieter die hij samen met de 33 nieuwe kardinale op droeg, een beroep op de rooms- katholieken gedaan te werken voor de ontwikkeling van de ar me volkeren en te streven naar een grotere sociale rechtvaardig heid. Hij wees op de „smartelijke on gelijkheden" die er op de wereld bestaan. Dit contrast bestond niet alleen tussen de verschillende klassen. In sommige gevallen kan men zelfs spreken van onder drukking en vernedering van de arbeidersklasse, wat leidt tot strijd en verdeling van de gees ten ten nadele van het gemeen schappelijk goed. De kerk, aldus paus Paulus, heeft altijd de ar beiders verdedigd om een grote sociale rechtvaardigheid te waar borgen en zal dit blijven doen. De paus wees erop dat de arbei ders nog in belangrijke mate ver stoken zijn van sociaal welzijn en sociale zekerheid. De mens wordt soms nog steeds beschouwd ais een stuk gereedschap zonder meer overeenkomstig de meedo genloze economische wetten. LEEUWARDEN (ANP) De eco nomische politierechter in Leeuwar den, mr. J. K. D. Schonfeld, heeft gisteren vier hoteliers uit Leeuwar den en een uit Drachten veroordeeld tot boeten variërend van tweehon derd tot tweeduizend gulden. De exploitanten hadden de prijzen in hun hotels opgevoerd, ondanks de ministeriële prjjzenbeschikking. De officier van justitie, mr. de Haas, zei in zijn requisitoir dat bij volgende overtredingen hogere maatstaven aan gelegd zullen worden en dat hij niet zal schromen om te eisen dat de be drijven een gerechtelijke sluiting wordt opgelegd bij een eventuele herhaling. (ADVERTENTIE) Heden, geachte mede-burgers van dit koninkrijk, zou ik gaarne begin nen met het vermelden ener onschul dige historie, oftewel Hoe Goede Raad Duur Bleek Te Zijn. Op (ie veerboten, die de dienst onderhou den tussen Denemarken en Zweden, wordt bij de maaltijden het systeem van zelfbediening toegepast. Op tafels staan dan uitgebreide schalen en schotals met de meest uiteenlopende lekkernijen, zowel koud als warm, waarvan de toeristen naar believen kunnen nemen. Opvallend was evenwel, dat er van de tafels meer voedsel verdween dan geraamd was. Het vermoeden rees dan ook, dat er onder de passagiers waren, die zich over voedsel ont fermden om alvast op de eerste vakantiedag over wat mondvoorraad te beschikken. Om hieraan een einde te maken kwam de direotde van een van de scheepvaartmaatschappijen op het idee om de servetten te bedrukken met een raadgeving. Men bedacht de volgende teksten: „Men moet geen kaas in kaarten verpakken, omdat aeze onleesbaar worden." En: „Men moet ook geen ham in broekzakken doen, omdai er een kleffe troep over blijft." Dit advies bleek aan het eind van het jaar, toen de balans werd opge maakt, niet in de wind te zijn ge slagen. Van de bedrukte servetten bleken er tienduizend vermist, die de taak van kaart of broekzak hadden overgenomen. Zo ziet u maar weer. ~k Studenten: Van Boven naar onder! Een van mijn collega's vindt, dat ik met mijn vieze schoenen zijn stoel besmeur. Hij vindt trouwens ook dat mijn haar te lang is, dat ik het er maar van neem en dat nog wel met een trots gezicht en een links pam flet in de hand. Mijn collega zo zult u begrijpen leest ook wel eens een ochtendblad. Als de politie in Amsterdam zo doorgaat, gooit ze haar eigen ruiten in. We leven trouwens toch in een vreemde wereld. Liep ik gisteren te genieten in de natuur, toen de stilte plotseling verscheurd werd door een enom lawaai. Ik kijk verschrikt op, zie voor mij een tank en spring opzij. Komt er een behelmd hoofd uit de koepel, dat de volgende woorden uit spuugt: „Is dit de weg naar het Rode Plein?" Voor ik kon antwoorden was de tank al weer verdwenen. Ik hoorde nog net „het doet er niet toe, we zijn toch te laat." Nu vraag ik u. Socialistische Jeugd: Rood, wit en blauw van oranje-ergernis. In Phoenix, zoals bekend in de Amerikaanse staat Arizona, kwam een jonge, ongetrouwde vrouw bij een rechtbank om steun vragen na de geboorte van haar zevende kind. Toen de rechter vernam, dat de zeven kinderen één en dezelfde va der hadden vroeg hij lichtelijk ver baasd aan de vrouw waarom ze eigenlijk niet gingen trouwen. „Och," antwoordde het vrouwtje, „als u het mij vraagt edelachtbare, geloof ik niet dat hij rijp is voor het huwelijk." Zo zijn vrouwen. Amsterdam: „Voor wie de rel luidt" (naar: Hemingway). U heeft het gisteren kunnen lezen, de pere- en pruimebomen hangen scheef van de bloesem. De VVV's roepen eenieder op deze pracht te komen aanschouwen. Eén goede raad: doe het niet allemaal tegelijk. Overigens, toch het allerbeste voor iedereen. En voor de zieken: beter schap. MERIJN (Van onze correspondent) NIJMEGEN Dit weekeinde wordt door het Studium Generale van de Katholieke Universiteit te Nijmegen, een aantal lezingen, dis cussies, films en een tentoonstelling rond het thema „Wat is nu eigenlijk fascisme" gehouden. Dit, naar algemeen wordt aange nomen, naar aanleiding van de uit latingen van de rector-magnificul van de Nijmeegse universiteit, mr. baron Van Wijnbergen, een paar we ken geleden. Gisteravond is dit Stu dium Generale begonnen met het vertonen van een documentaire film „Het alledaagse fascisme". Vanavond spreekt prof. dr. Ernst Nolte uit Marburg over „Die Fragt nach dem Fascismus". Dr. W. F, Haug, verbonden aan de Freie Uni- versitat te Berlijn, spreekt eveneenf over fascisme. In de avonduren wordt de film „Anton Mussert" ver toond. Ook zaterdag zijn er lezingen

de Stem | 1969 | | pagina 9