zeep iu „Samenleving controleert sociaal gedrag van bedrij ven LEEUWENPARK BEEKBERGEN Chr. vakbeweging wil geheel zichzelf blijven MIE-MODE schoenen KARDINAAL VILLOI KNAP POLITICUS win DR. P. VAN BERKEL VOOR JNDUSTRIA" Irak erkent de DDR iaden Lente is muziek om iiaartekyken itikkern.v. POLITIEMAN WEIGERT EREMETAAL Vliegtuigongelukken in Frankrijk7 doden rVI2a 99 pray geuren: euri. ag prettig fris. .ende zeep. neerd tiegeur. del op Zoom, Mogelijkheden Produktie Pakket Vervreemding Zeven Alpinisten omgekomen Politikologie nu ook in Nijmegen Amsterdams hotel veroordeeld voor te hoge prijzen VOORZITTER CBC: Loondruk Uitspraak kort geding NVSH op 8 mei KV P-kamerleden vragen regering oordeel over rellen eau van de viiegtrips naar - een van j vlieg Golden Earrings toch naar V.S. DE STEM VAN VRIJDAG 2 MEI 1969 ijks van 8 tot 18, zater- afspraak. (Van een onzer redacteuren) EINDHOVEN De onevenwichtigheid neemt toe. De be drijven worden steeds groter, groeien over de landsgrenzen heen en vinden tegenover zich een versnipperde maatschap pij. Toch zal de samenleving niet meer aan de sterk rationeel doordachte produktie-organen overlaten wat er geheuren gaat met het woon- en leefklimaat. Het bedrijf van de toe komst zal slechts door de maatschappij geaccepteerd wor den als het aan een aantal sociale criteria voldoet. Tot de conclusie kwam de socioloog dr. P. van Berkel dezer dagen in zijn inleiding voor de jubilerende bedrijfskundigestudie vereniging „Industria" van de Technische Hogeschool in Eind hoven. Er bestaat een wederzijdse afhankelijkheid tussen industrie en maatschappij, aldus dr. Van Berkel. Op dit moment echter krijgt de schaalvergroting van de onderne mingen wel zeer veel aandacht. Minder in het oogspringend is de toenemende afhankelijkheid van de mammoet-bedrjjven van het ar beidsaanbod en het onderwijs. De industriële bedrijven met na me ondergaan een sterke verande ring in hun personeelsstructuur. Het bedrijf van vroeger kende een kleine top van hooggekwalificeerde arbeidsplaatsen, daaronder een groep midden-kader en aan de ba sis een zeer brede laag van vaak ongeschoolde werknemers. In het moderne, gerationaliseerde bedrijf demonstreert zich een ver breding aan de top, terwijl meestal de basis ook zeer breed blijft. Zij het dan, dat daar een verschuiving plaats vindt van ongeschoold naar geschoold personeel. De midden groep, waaronder het administra tief personeel, slinkt sterk. Dit mede onder invloed van de opmars der computers. Voor industriële ondernemingen wordt het steeds moeilijker om zo wel lager personeel als hoogge schoolden aan te trekken. Daarbij speelt zich in de werk maatschappij nog een ander proces af, aldus dr. Van Berkel. Namelijk de toename van de diensten. En wel speciaal in de medisch-sociale sector, de recreatie, de communi catie en het onderwijs. Deze dien sten zijn bijzonder arbeidsintensief en dikwijls voor de werkers attrak- tiever dan de industrie In 1980 zal, naar schatting, 62 procent van de Nederlandse be roepsbevolking werkzaam zijn in diensten en slechts een kleine der tig procent in de industrie. De wer kers van nu hebben veel meer ver gelijkingsmogelijkheden wat be treft de keuze van hun werkkring dan vroeger. Het is, volgens dr. Van Berkel, dan ook te verwachten, dat de industrie sterk getoetst wordt aan de waardeschalen van de maatschappij. Dit gebeurt ook. Opgemerkt zij, dat bij de jeugd bijvoorbeeld reeds een aversie is waargenomen voor de traditionele textiel- en schoenindustrieën. Jon geren zoeken hun toekomst liever in andere richtingen. Het gevolg is geweest, dat achtereenvolgens de lagere textielscholen van Helmond, Eindhoven en Tilburg moesten wor den gesloten wegens gebrek aan belangstelling. De opleidingen voor schoenmaken in Drunen, Dongen en Tilburg ondergingen eenzelfde lot. Maar ook nieuwe industrieën er varen dikwijls reeds kort na hun vestiging bij de personeelswerving de concurrentie van de diensten. Industriële bedrijven ondergaan een sterke verandering in hun perso neelsstructuur. produktie is er geen welvaart en derhalve ook geen basis voor het welzijn. Ook zal de industrie moeten le ren de macht te delen met andere organen en instituties, aldus dr. Van Berkel. Het is van belang, dat de industrie sociale relaties weet aan te knopen naar buiten met vak bonden, het onderwijs en de con sumentenorganisaties, en daarbij de overlegstructuur binnen de bedrij ven weet uit te bouwen. Deze omschakeling op een nieuw maatschappijbeeld zal niet altijd feilloos en conflictloos verlopen. Dr. Van Berkel adviseert de in dustrieën zich relativerend op te stellen tegenover hun gevoel van eigenwaarde. De gerationaliseerde, geautomatiseerde industrie, waarin steeds minder mensen steeds meer produceren, zal in de toekomst slechts een beperkt deel van de arbeidsmarkt voor zich kunnen op eisen. Het merendeel van de wer kers leeft en denkt in een niet- industriële omgeving. Waarmee niets gezegd is ten nadele van de belangrijkheid van de industrie in zake de produktie. Want zonder Opmerkelijk vindt de heer Van Berkel het, dat de vakbonden en de wetgever er, in ruim een eeuw, wel in geslaagd zijn om een belang rijk pakket economisch-sociale za ken te regelen voor de werknemers, maar geen vat hebben gekregen op de interne bedrijfsstructuur. Vrij onontgonnen gebieden bin nen de bedrijven zijn de verbete ring van de arbeidsomstandigheden, de aandacht voor de arbeidsvoldoe ning, de verhoudingen in het werk, de verdeling van de inspraak en de verantwoordingsplicht. Wat dit laatste betreft, bedrijfs- bestuurders zijn er dikwijls wel in getraind verantwoording af te leg gen naar boven, maar' spelen het niet klaar verantwoording af te leggen naar beneden. Bij dit alles heeft het personeel geen invloed op de inrichting van de industrie. Vandaar dat in de kri tische maatschappij de eisen van de technologie, alsook de rechtsorde van de onderneming steeds meer ter sprake zullen komen, voorspelt de Eindhovense socioloog. Hij voegt hieraan toe, dat naar mate de ver vreemding van de arbeidssituatie toeneemt de leiding van de onder neming wordt verzwaard. Tenslotte, de discussie tussen maatschappij en onderneming,' al dus dr. Van Berkel, lijkt meer ideo logisch te worden. Niet zozeer het economisch belang, maar de vorm en de taak van de betreffende on dernemingen komen in het brand punt van de discussies te staan. Men denke aan de kritiek op de voorgenomen vestiging van Shell- Chemie bij Moerdijk en van Progil in Amsterdam. Studentenkringen oefenen vaak een sterke drang uit om deze sociale veranderingen in en rond de onderneming sneller te laten verlopen. CEES DE BEKKER NEW YORK (AFP) De Ameri- kaanse vereniging voor alpinisme heeft bekendgemaakt, dat in Nepal 7 leden van een Amerikaanse expe ditie, die bezig was met de beklim ming van de 8171 meter hoge berg Dhaulagiri, zijn verongelukt. Het zijn vijf Amerikanen en 2 sjerpa-gidsen. De overige vijf Amerikanen van de expeditie blijken gewond te zijn. De expeditie was op 15 april begon- nen met het beklimmen van de Dhaulagiri. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Naast de beide uni versiteiten van Amsterdam, heeft nu ook de katholieke universiteit van Nijmegen een volledige studierich ting politikologie aan de subfaculteit van sociologie. Tot voor kort moest eerst het kandidaatsexamen in de sociologie met politikologie als bij vak zijn afgelegd alvorens men poli tikologie kon gaan studeren. (ADVERTENTIE) Een goed idee voor morgen SAFARI tussen Hilvarenbeek en Tilburg Vergeet niet na deze opwindendste safari van uw leven het ontspannings paradijs (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Adjudant T. Ger ritsen (60) van de Almelose ge meentepolitie heeft gisteren een koninklijke onderscheiding, op principiële gronden geweigerd. De adjudant nam, in verband met zijn pensionering afscheid tijdens een intieme bijeenkomst in het politiebureau. Burgemeester mr. H. Rijpstra wilde hem na zijn toespraak de zilveren eremedaille, verbond- den aan de orde van Oranje- Nassau, op de borst spelden, maar de politieman deelde toen onverwachts mede, dat hij geen prijs stelde »p het eremetaal. De weigering van de decora tie bracht tijdens de bijeen komst in kleine kring uiteraard de nodige consternatie teweeg. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De Amsterdam se economische politierechter heeft gisteren de eerste overtreding van de prijzenbeschikking horecabedrij ven in de hoofdstad berecht. Het hotel Apollofirst n.v. werd conform de eis veroordeeld tot een boete van 3000, waarvan 2000 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. In het tijdvak van 4 tot 21 februari had de directie van het hotel de prijzen van 16 der 36 kamers ver hoogd met bedragen variërende van 50 cent tot 11 gulden. Nadat er pro- ces-verbaal werd opgemaakt heeft de directie de prijzen niet terugge bracht tot die van oktober vorig jaar, verhoogd met 2 procent. Dit werd de directie door de poli tierechter bijzonder kwalijk geno men. (Van onze parlementare redactie) DEN HAAG De christelijke vakbeweging is van harte bereid op ve lerlei gebied intensief samen te werken met andere vakorganisaties, maar zij wil niet meedoen aan de tendens tot deconfessionalisering en ontzuiling. Zij wijst een fusie tussen de drie vakcentrales tot een algemene organisatie af. „Men mag van ons niet vragen dat wij ons diepste uitgangspunt over boord zetten", zei gistermorgen de heer J. Schotman, voorzitter van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, tijdens de algemene vergadering van de C.B.C. in Seheveningen. (ADVERTENTIE) Ideaal voor weekend en camping. Sportief corduroy met soepele crêpezooi. Leverkleur^ Slechts De heer Schotmain is wel overtuigd van de noodzaak tot fusies binnen het Christelijk Nationaal Vakver bond om krachtige bonden te berei ken. Hij kondigde dan ook de samen smelting op korte termijn aan van zijn bond (23.500 leden) met de Christelijke Textielarbeiidersbond „Unitas" (7500 leden). De C.B.C. or ganiseert een heel scala vam werk nemers, in hoofdzaak die welke werkzaam zijn in de industrie en in d<e transportsector. „Wij willen de zelfstandigheid van de christelijke vakbeweging niet aangetast zien", zo zei de C.B.C.- voorzitter. „De christen-arbeider stelt het arbeider-zijn niet voorop dan was hij humanist geworden maar hij vindt, dat alles bepaald en gericht moet worden door het chris ten-zijn. Wij geloven nog altijd, dat het evangelie met het totale leven te maken heeft en daarom alleen het fundament kan zijn, waarop wordt gebouwd", aldus de heer Schotman, die hiermee tevens wilde stellen, dat het op het gebied van het sociale le ven niet alleen maar gaat om zake lijke belangen. Samenwerking: ak koord, maar wjj willen ons niet in samenwerkingsverbanden laten op. lossen, zo betoogde de heer Schot man. Sprekende over de loonpolitiek zei de C.B.C.-voorzitter, dat hij wel ver heugd is over het nieuwe systeem van vrije loonvorming. Hij erkende ook, dat de overheid als hoedster van het algemeen belang de bevoegdheid moet houden om in te grijpen, maar er zal duidelijk omschreven moeten worden wanneer regeringsingrijpen gewenst of geboden is. Verontwaar digd wees hij de beschuldiging af, dat het uit de hand lopen van de (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Wit- sen Elias zal zich op 8 mei uitspre ken in het kort geding dat zeven le den van de NVSH tegen het hoofd bestuur van de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming heb ben aangespannen over het besluit om de consultatiebureaus af te schei den. De zeven leden vinden dat de af scheiding een congresbesluit in strijd is met de statuten van de NV SH. Het vermogen van de vereniging mag volgens deze leden, afkomstig uit Wageningen, Den Bosch, Den Haag, Furmerend, Amsterdam en Hilversum, ook niet worden gebruikt voor een nieuwe, onafhankelijke stichting, die het consultatieve werk voor haar rekening zal nemen. Die stichting Dr. Jan Rutgersstichting is inmiddels opgericht. Mr. M. Rood uit Amsterdam, raadsman van de NVSH en van de Nederlandse stichting Huwelijks- en Geslachtsleven, vond dat er een zeer gevaarlijke kant aan dit geding zit. Hij meende dat een minderheid in de vereniging probeert te regeren. (Van onze correspondent) PARIJS Bjj het neerstorten van twee toeristenvliegtuigen zijn in Frankrijk gisteren 7 personen om het leven gekomen. In de Elzas werd het wrak gevon den van een sinds woensdag vermis te Zwitserse Cessna. De vier inzit tenden waren dood. Bij Clunny in Oost-Frankrijk vloog een Frans vliegtuigje tijdens een mist tegen een berg. Van de 4 inzit tenden overleefde één het ongeluk. (Van een onzer redacteuren) ROME De nieuwe rechterhand van paus Paulus VI, de tot opvol ger van kardinaal Cicognani be noemde kardinaal Jean Villot, staat bekend als een man met gematigde opvattingen. Volgens insiders is hij bepaald geen fanatiek aanhanger van een streng autocratische gezagsver houding in de kerk en is hij onder meer voorstander van meer zeggen schap voor de nationale bisschoppen conferenties in het bestuur van de kerk. Hij is een graag gezien maar bescheiden man en een van de wei nige kardinalen die zijn privé-tele- foonnummer niet geheim houdt, maar gewoon in het Romeinse tele foonboek heeft laten zetten. de Verenigde Staten verbleef, is Vil lot op de hoogte van de Europe pro blemen. Hij werd goed ingevoerd in de moderne kerkproblematiek, toen hij in de jaren vijftig hoofd was van het secretariaat van het Franse epis copaat. De laatste niet-Italiaanse staatsse cretaris was de Spaanse kardinaal Merry del Val, die onder paus Pius X, van 1903 tot 1914, vooral bekend werd door zijn activiteit tegen het modernisme. De grote diplomatieke gaven die kardinaal Villot volgens zijn omge ving bezit, zullen hem in zijn nieuwe functie van staatssecretaris, welke vaak wordt vergeleken met die van een minister van buitenlandse za ken maar soms ook vice-paus ge noemd wordt goed van pas ko men. Dat de staatssecretaris van de paus meer politicus zou zijn dan kerkelijk leider, kan. zeker de laat ste tijd, niet gezegd worden. Dat bleek onlangs nog toen zoals in maart j.l. bekend werd Cicognani in zijn hoedanigheid van staatssecre taris een brief schreef naar de voor zitters van de nationale bisschoppen conferenties, waarin gezegd werd dat in de komende bisschoppensyno de (oktober) niet over de kwestie van het verplichte celibaat gediscus sieerd kon worden. Het celibaat staat buiten de discussie, aldus Cicog nani. die deze brief in opdracht van de paus zei te hebben geschreven. De staatssecretaris vermaande de bisschoppen ook in dezelfde brief hun verantwoordelijkheid inzake de handhaving van het celibaat in acht te nemen. De functie van staats secretaris kan misschien nog het best gewoon omschreven worden met: secretaris van de paus. Als zodanig heeft hij een belangrijke plaats bij het dagelijks bestuur van de kerk. Kardinaal Amleto Cicognani is, zo als paus Paulus woensdag bij het be kendmaken van de benoeming zei, wegens zijn hoge leeftijd (hij is 86) afgetreden. Hij was in 1961 door Joannes XXIII tot staatssecretaris benoemd en in 1963 door Paulus VI herbenoemd. J.L. prijzen te wijten is aan een sterke loondruk van de vakbeweging. „Die vakbeweging heeft haar verantwoor delijkheid gekend en kent ze nog. Het is niet onwaarschijnlijk dat ve len, die het afgezaagde liedje driftig meezingen, met een warme kruik naar bed zouden moeten als die vak beweging zich eens inderdaad zo zou gaan opstellen als door dit soort lie den nu al jarenlang wordt gesugge reerd". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP-kamerle- den Fievez, Van Schaik en Boot heb ben minister-president De Jong en de ministers Beernink (Binn. zaken) en Polak (Justitie) gevraagd aan de kamer een rapport over te leggen over de aanleiding en oorzaken van de rellen op koninginnedag (woens dag) in Amsterdam. Dit rapoprt zou een eigen oordeel moeten bevatten over de aanleiding en de oorzaken van deze ongeregeldheden. Ook willen de kamerleden worden geïnformeerd over de maateregelen die op plaatselijk- of landelijk niveau resp. op korte en lange termijn die nen te worden getroffen ter be scherming van personen en goederen bij ongeregeldheden als deze. Smakeloos en dom noemde dr. Von deling, voorzitter van de Partij van de Arbeid gisteren in Den Haag de rellen die eergisteren in Amsterdam uitbraken. Smakeloos om de manier waarop ze ontstonden en dom omdat dit soort rellen volgens hem onher roepelijk reacties oproept. „Wanneer een klein aantal jonge ren de straat terroriseert, dan begaat deze groep onrecht aan tienduizen den die hun dag, deze dag van 30 april, anders willen doorbrengen," aldus dr. Vondeling op de 1 mei viering in Den Haag. Het dagelijks bestuur van de fede ratie Amsterdam van de Partij van de Arbeid heeft het „gewelddadige en vandalistische" optreden, zoals dat in Amsterdam heeft plaatsgevonden, veroordeeld. Het afdelingsbestuur van de F. J. G. Amsterdam (jonge ren) heeft zich bij de verklaring van de partij afdeling aangesloten. (Van onze redactie buitenland) BEIROETH Irak heeft woens dag besloten tot erkenning van de DDR. Het is het eerste land in het Midden-Oosten, dat diplomatieke be trekkingen aangaat met Oost-Duits- land. De betrekkingen met West-Duits- land werden door de meeste Arabi sche staten verbroken toen Bonn in 1965 diplomatieke banden met Is raël aanknoopte. Het besluit van Irak is gebaseerd op erkenning van de steun die Oost- Duitsland geeft aan de Arabische zaak, aan de strijd van het Pales tijnse volk en aan de strijd van het Iraakse volk tegen het zionisme en imperialisme, zo luidt de verklaring van de revolutionaire raad van Irak. Grandioze loafer. Prachtig van snit.Moderne metalen bit garnering. Extra lage prijs. Gauw halen. Enorm fijne zomer- loafer van zeer soepel nubuck v_ leer. Beige. Zit heel lekker. die Alfa uitdeelt bij haar 60 jarig jubileumfeest Met o.a.bezoek aan Madame Tussaud, wachtaflossing, lunch, diner en een echte Londense show. Prij svraagkaarten in onze zaken verkrijgbaar! Alfa uit AO ï:lricr Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vfaardingen Den Haag Leiden Dordrecht SCHIPHOL (ANP) De Haagse beatgroep de „Golden Earrings" gaat toch naar Amerika. De groep die vo rige week donderdag voor een toer- nee door Amerika zou vertrekken, maar op het laatste moment op Schip hol te horen kreeg dat de Ameri kaanse bond voor musici de vereis te bescherming niet had verstrekt, heeft deze toch nog verkregen. De groep vertrekt vanmiddag. BILJARTEN De Duitse kam pioen Siegfried Spielmann zal in het Europees kampioenschap ankerkader 47/1, dat van 8 toi en met 11 mei in Maassluis wordt gespeeld, ver vangen worden door zijn landgenoot Dieter Muller. De overige deelne mers zijn Vultink en Van Nijnatten (Ned.), de Belgen Schrauwen en Co- rin, de Spanjaarden Galvez en Agui- lera en de Fransman Galmiche. (ADVERTENTIE) Opeens staaf de natuur in lichterlaaie. Lente heet dat en de bleke winter wordt verbannen. Bulten, maar... hoe is dat binnen? Waarom laten we ook daar het voorjaar niet vrolijk zijn gang gaan? Het is zo gezellig. En makkelijk. Sla de staalboeken van R&D maar open en kies een fleurig, kleurig behang dal de winterse somberte van uv/ wanden verdrijft. Maak morgen nog een nieuw begin. Met behang van R&D, ziet u ons merk. Uw garantie^" Rath Doodeheefver Vijf IUD-boeken boordevol ideeën om van een huis uw thuis te maken./

de Stem | 1969 | | pagina 7