Schooldecanaat voor MAVO ook in Zeeland een feit Kraan onder bedolven last Mild vonnis na hoge eis voor Koewachtenaren |TAAKVOORLICHTING GEVEN OVER BEROEPS- OF STUDIEKEUZE „Pop" glas-in-loodraam voor kerk St. Jansteen TIJDELIJK REGEN Delwaide en Hulst voor tunnel dicht bij Antwerpen „Die dokter kan me nog meer vertellen...." In gesprek met IUJARDIN A. L. de Groote WENNEKER VANDAAG MORGEN NIEUW Nu aan Eur. Com missie Vragen over bouw kerncentrale in Zeeland REALISTISCH MAN OP KACHEL GEZET Reacties vaste oeververbinding Kortzichtig GEEN GRAP Braakman verliest bier-proces DE STEM VAN VRIJDAG 2 MEI 1969 (ADVERTENTIE) V".- .-r.-.L CHIEDAM ROOSENDAAL ■rgen, zaterdag 3 mei: en op Zoom 4.21 en 16.49 uur; Drimmelen 6.55 en 19.30 uur, «veert 3.28 en 15.49 uur; Tern® 51 en 15.11 uur; Vlissingen 2.1! .39 uur; Wemeldinge 4.11 en DIVERSEN WACHT de Bock 15 uur rmisschieting LLINGE STATIE p de Heide" 19.30 uur lieting OSTERZANDE rokodilbar" 20.30 uur Irry Brokken TENTOONSTELLINGEN DELBURG Btsarchicf: „Zeeland en de rdtse Synode" ;uws Museum: Werken van II ïgschaap en Jo Rijnsaard ST gerzaal Stadhuis: Werken vat tiée Crince le Roy e.a. TDORPE erie Troutzaerte: Werken vat ïl Citroen en Frangine Timmeii DIVERSEN NDIJKE de Lozanne 20 uur gerensociëteit WACHT de Guchtenaire 15 uur ieting STDIJK le Waal 15 uur nenschietiinig TENTOONSTELLINGEN )ELBURG eshal: „Multipels en objekten" tsarchief: „De Dordtse Synode" uws Museum: Werken van J< gschaap en Jo Rijnsaard DORPE erie Troutzaerte: Werken vat Ll Citroen en Frangine Timmen voor deze rubriek: tel. 9118'' of Postbus 116 in Middelbur? (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ook in Zeeland is thans het schooldecanaat voor het mavo-onderwijs een feit. Een inmiddels gevormde contactcom missie zal bevorderen dat aan elke mavoschool in de provincie een leraar tot decaan zal worden aangewezen. De decaan heeft de taak de leerling en de ouders van de leerling behulpzaam te zijn bij het nemen van een beslissing voor de beroeps- of studiekeuze van het kind, door middel van algemene voorlichting. De heer Mr. J. Rietema, hoofdin- Zeeland is de derde provincie waar een dergelijke contactcommissie tot stand komt. De commissie, bestaande uit de he ren J. Hofwegen, en J. de Vries uit Middelburg en F. Dieleman uit Goes, werd donderdagmorgen „officieus" geïnstalleerd tijdens een conferentie dag voor de reeds in Zeeland aan gewezen schooldecanen en voorts voor jeugdconsulenten van de ge westelijke arbeidsbureaus in het City-theater te Middelburg. De commissie zal, behalve het or ganiseren en stimuleren van regio nale activiteiten op dit specifieke ter rein ook o.m. contacten leggen met het bedrijfsleven en voorts de deel name van de aangewezen decanen aan speciale basis-cursussen bevor deren. Deze basiscursussen worden ver zorgd door de academie voor schooi en beroepskeuzewerk te Tilburg. (Van onze correspondent) I SAS VAN GENT De 26-jarige kraanmachinist C. W. uit Stroodor- pe had gistermorgen zijn bescherm engel naast zich zitten in de nauwe cabine van zijn mobiele kraan. Tij dens sloopwerkzaamheden van het oude luchtspoor der E.N.C.B.S. te Sas van Gent, brak de kabel van zijn kraan op het moment dat daar de los gebrande poot van het lucht spoor aan hing. Het stuk luchtspoor viel naar be neden en vernielde de bedieningsca bine van W.'s kraan. De 26-jarige machinist werd met lichte verwon dingen naar huis vervoerd. De rijks politie heeft een nauwgezet onder zoek ingesteld naar de oorzaak van dit ongeluk, dat goed afliep, gezien de verkeersintensiteit op rijksweg 62. Tijdens de conferentie in Middel burg werd door verschillende inlei ders nader ingegaan op dit voor het Mavo-onderwijs nieuwe instituut van de decaan. De heer J. v. d. Bos, lid van Ged. Staten van Zeeland en voorzitter van de provinciale commissie beroepen- voorlichting, die de conferentie offi cieel voor geopend verklaarde, be toogde dat de decaan in het samen spel van overheid, school en particu lier instituut voor beroeps- en studie keuze een sleutelpositie inneemt. DEN HAAG (ANP) Ir. H. Vre- deling (Soc.), lid van de Tweede Ka mer en van het Europese parlement heeft de Europese Commissie in Brussel schriftelijk gevraagd of ze kennis genomen heeft van de ont stemming die er in Nederland is over het feit dat de Westduitse Maatschap pij Siemens de (rond 300 miljoen gul den kostende) kernenergiecentrale zal gaan bouwen voor de Provincia le Zeeuwse Eleketrischeteitsmaat- maatschappij. Vindt de commissie die ontstemming gerechtvaardigd, zo vraagt hij. In het contract met Siemens zou jn vastgelegd, dat 76 procent van de «levering bij deze bouw door Ne derlandse bedrijven zal geschieden. Weet de commissie of het meer ge beurt dat in contracten van deze aard soortgelijke clausules worden opgenomen en acht de commissie der gelijke clausules in overeenstemming met een goede werking van de ge meenschappelijke markt, aldus de heer Vredeling. (Zoals gemeld, heeft deze bouw tot vragen in de Tweede Kamer geleid, waarop minister De Block heeft ge antwoord, dat hij, waar Zeeland vele miljoenen goedkoper uit was met een contract met Siemens, dan elders, de Zeeuwse industrie-politiek ten deze zeker niet wilde desavoueren). Vooruitzicht voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: On standvastig met tij delijke stijging van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: voor zater dag: aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp. 2 tot 6 graden boven normaal. Max. temp. 1 tot 6 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zondag: aantal uren zon 1 tot 8- Min. temp. 3 graden of meer boven normaal. Max. temp. 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 30 procent. I maal 0 procent. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN Deze week is door de ontwerper en de maker resp. de heren Massa en Mestdagh, in de kapel van O. L. V. ter Eecken een popart glas-in-loodraam geplaatst. Het raam dat zondagmiddag offici eel wordt onthuld is bedoeld als na gedachtenis van de Zeeuwsch-Vlaam- se historicus en schrijver Jos Ever- aard. De ontwerper de heer Ronald Mas sa uit St.-Niklaas koos als onder werp voor zijn raam het toneelstuk van Everaard „Adrian Vylain, vrij heer van St.-Jan ten Steene". De opdrachtgevers hebben de kunste naar carte blanche gegeven. De heer Massa die zoals gezegd deze week hielp bij de plaatsing van het raam in de kapel zei dat dit waarschijnlijk het eerste popart kerkraam is in Nederland. In verband met de plechtigheid zal zondagsmorgens om half negen een H. Mis worden opgedragen, 's Mid dags om drie uur wordt het raam onthuld. specteur-directeur voor de arbeids voorziening in Zeeland ging nader in op enkele aspecten van de voorlich ting aan het kind. Hij waarschuwde voor een „dirigisme". De jeugd moet niet in een beroep enz. worden „ingepast" maar dient te worden overtuigd van wat de meest geschikte richting is, aldus de heer Rietema. „De schooldecaan zal het als zijn taak zien de ieeriing over zichzelf realistisch te leren denken". Dat zei vervolgens drs. J. Daniels hoofd afd. beroepenstudie en beroepenvoorlich- ting van het directoraatgeneraal voor de arbeidsvoorziening. De heer Daniëls wees vooral op het wenselijke en noodzakelijke samen spel van de schooldecaan met de jeugdconsulenten en de beroepskeuze adviseurs van de arbeidsbureaus par ticuliere instellingen op dit gebied. Een belangrijke taak voor de werk zaamheid van de schooldecaan achtte de heer Daniëls tenslotte de ouder avonden. De heer A. Nieuwenhuyse te Middelbung, lid van de Landelijke Commissie voor het Schooldecanaat, ging o.m. in op de plaats van de de caan. „Hij zal vooral een vertrou wenspositie moeten innemen bij de ouders, die gelukkig steeds meer gaan beseffen dat een verkeerde beroeps- of studiekeuze een voortdurende bron van ellende voor het kind kan bete kenen", aldus de heer Nieuwenhuyse. Tijdens een forumdiscussie die in de middaguren werd gehouden stelde drs. Daniëls nog eens mee nadruk, dat de schooldecaan niet gerechtigd is tot beroepsadvisering in strikte zin, doch dat de nadruk dient te liggen op een objectieve voorlichting, met andere woorden een voorbereiding van de leerling op hun beroeps- of studie keuze. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Twee van de drie Koewachtenaren, die vorig jaar no vember een 35-jarige dorpsgenoot met zijn blote billen op een bran dende kachel in een café te Koe wacht hebben gezet, zijn gisteren door politierechter mr. P. van Empel tijdens de zitting in Middelburg ver oordeeld tot een geldboete van 150 gulden en 3 weken voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van 2 jaar en toezicht van het Zeeuws Consultatie Bureau voor al coholisme. De veroordeelden zijn D. v. G. en W. R. De officier van justitie, mr. Th. Lebret echter eiste tegen beide 3 weken onvoorwaardelijke gevan genisstraf. De officier van justitie zal zich er over beraden of hij tegen het vonnis hoger beroep zal aante kenen. De nare affaire speelde zich af op de avond van de 10e november vorig jaar. Drie dronken cafébezoekers, \an G., R. en De B., zetten de los (Van een onzen verslaggevers) HULST „Wij hopen en ver trouwen", zo zei schepen Delwai de van Antwerpen, „dat onze re gering in de toekomst zal willen meewerken aan het doortrekken van de tunnel die bij Zandvliet onder het kanaaldok ligt, tot aan de andere oever van de Schelde. Deze tunnel zal niet alleen van belang zijn voor Antwerpen, maar ook voor de ontsluiting van oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren". De schepen vond niet, dat de tunnel bij Zandvliet een verbinding tussen het Land van Saeftlinghe en Rilland Bath (een idee van de Belgische ingenieur J. Verschave) overbodig maakte. De heer Deliwadde reageerde op amt- antwoordien vain de Nederlandse mi nister van Verkeer en Waterstaat, de heer Bakker, naar aanleiding van door enkele Tweede-Kamerleden ge. De Nederlandse minis- diait hij weinig of niets het z.g. oostelijk tracée (het land van Saieftmgihe Rilland Bath) en dat hij zeer geporteerd was voor een vaste oeververbimdiinig tus sen Kruiningen en Ferkpolder. Op de tweede plaats kwarn, aldus de minis ter, een verbinding bij Terneuzen. Schepen Delwaide stelde in zijn commentaar, dat hij als Belg geen stem in het kapittel heeft, maar dat hij, zoals hij enkele weken geleden im Delft al had gezegd, het meest voelde voor een tunnel die zo dicht mogelijk bij Antwerpen zou zijn. Wij hebben overigens bij Zand vliet een tweebuizige tunnel gegra ven onder het kanaaldok. De tunnel hoewel nog niet geheel klaar is al in gebruik. Wij hopen en vertrou wen, dat onze regering in de toe komst het geld zal fourneren om de ze tunnel door te trekken naar de andere Schelde-oever. Wij hebben zelfs terreinen gereserveerd die uit breiding van een dergelijke tunnel mogelijk maken met een derde buis". De oud-burgemessfer van Huist en grootste promotor vam het oostelijke tracée, de beer A. L. S. Loekefeer, vond minister Bakker „kortzichtig". Als men het intemniaitiomiaal bekijkt, is het toch duidelijk, dat Zeeuwsch- Vlaanideren meer gediend is met een verbinding bij het Land vam Saeftin- ghe. Zo'n tracée geeft een onmiddel lijke verbinding met internationale wegens zoals de E 10 en de Zoorn- weg. Gedeputeerde staten van Noord-Brabant voelen ook veel voor dit plan. Het verheugt mij bijzonder, dat de Belgen ook in die geest aan een turan-el denken. Burgemeester P. J. G. Mbltboff van Hulst reageerde bijzonder laconiek op de uitspraken van minister Bakker. Het belangrijk ste is, zo zei die Hulster burgervader, dait er een vaste oeververbinding komt. Welk tracée zal worden geko zen, zal afhangen van technische en financiële factoren. (Van een onzer verslaggevers) P-REDA-GOES „Die dok ter in Almelo kan me nog meer vertellen, maar als het huis nu en dan eens niet een flinke beurt krijgt, wordt het een troep. Je moet maar eens zien wat er voor de dag komt als je een kast van de muur schuift. Zegt u maar tegen die dokter, dat ik me in mijn huis niet meer op rn'n gemak zou voelen, als ik geen schoonmaak had gehouden". Zo luidde de nogal verontwaardigde reac tie van een huisvrouw, die we vroegen naar haar me nie#: over de beweringen van de Almelose zenuwarts P. J. v. d. Burg. Die heeft, werd vermeld, verklaard, dat een grote schoonmaak gevaarlijk zowel voor de huismoeders als voor de huisvaders kan zijn. „Het is zwaar overtrok ken", oordeelde een andere huisvrouw. „Als je het werk goed verdeelt, komt het alle maal best terecht. Natuur lijk. als je het doet, zoals mijn buurvrouw, dan valt het niet mee en krijg je bo vendien ruzie met je man en de kinderen. Die begint aan alle kamers tegelijk, zodat bij haar de boel een week lang overhoop ligt". Weer een ander verklaar de, dat haar man haar niet eens mocht helpen. „Die loopt me maar in de weg". Maar daar zijn alle huis vrouwen het toch niet hele maal mee eens. „M'n man zorgt voor een nieuw behan getje. En als er eens wat geschilderd moet worden is dat een karweitje voor hem. Zulke dingen moeten toch eens gebeuren. Of kijkt die dokter jaar in jaar uit tegen hetzelfde behang aan en worden zijn plafonds nooit eens gewit?" „U mag het wel weten", zei er een, „maar na de schoonmaak waren mijn man en ik afgeknapt. Ik weet tenminste wel, dat we het een volgende keer wat kalmer aan doen." „Een moderne woning heeft echt geen grote schoon maak nodig", aldus ook een mening. „Als je het maar regelmatig bijhoudt." En daar dan weer tegen over: „Stel je voor, dat je nooit eens de boel van z'n plaats haalde. Op de kamers van de kinderen zou het ze ker iets verschrikkelijks worden als daar eens niet nu en dan de bezem door werd gehaald. Maar ik moet wel toegeven, dat die er meer bezwaar tegen maken dan m'n man. Die houden niet van een schone kamer, waar alles op z'n plaats ligt." Ter wille van de volledig heid hebben we ook enkele mannen gevraagd. Voor de meesten van hen is dokter v. d. Burg een man naar hun hart. „Maar als ik eerlijk moet zijn', aldus een huis vader, „dan is het toch wel nodig, dat er nu en dan eens een extra-beurt gegeven wordt. Maar ik hen wel ver duveld blij als het achter de rug is." Een wat oudere man: „Als die dokter kan constateren, dat er in de schoonmaaktijd meer mannen op z'n spreek uur komen, dan vraag ik me wel af, hoe het vroeger hij de doktoren is geweest, toen de mannen twaalf uur per dag werkten, zes dagen per week en dat, op een paar vakantiedagen na, een jaar lang". werkman A. G. op de brandende ka chel. G. was die avond zelf ook dron ken. Mr. Van Empel vond het een kwa lijke zaak dat „met G. nogal eens de kachel wordt aangemaakt en boven dien dan nog op een kachel wordt gezet ook." Hij vond het alles be halve een dronkenmansgrap. G. liep derdegraads brandwonden op aan zitvlak en dijbenen en moest daarmee in een ziekenhuis worden opgenomen. Mr. Lebret veronderstelde dat het drietal wel degelijk moet hebben be seft wat het uithaalde. Hij wees er op dat het de man half uitkleedde, op de kachel zette, maar er wel voor zorgde dat de panden van de jas van het slachtoffer opzij werden gehou den, opdat die niet zouden verbran den. De B. die eigenlijk is meegesleurd door de anderen en in tegenstelling tot het tweetal dadelijk spijt betuigde verscheen al eerder voor de politie rechter. Hij werd toen veroordeeld tot 150 gulden boete, en één week voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd. MCNAMARA, de vroegere Ameri kaanse minister van defensie, thans president van de wereldbank, heeft gisteren een vurig pleidooi gehouden voor geboorteregeling op internatio nale schaal. In zijn functie voelde hij zich geroepen te waarschuwen voor een katastrofale hongersnood. (Van onze counespoodient) VLISSINGEN Doodeidlagmiddag om circa een uiur heeft op de Nieuwe VlAssingseweg een fromlbale botsing plaatsgevonden tussen een Duitse personenauto, bestuurd door T. B. uit Becfeern, en een Nederlandse perso_ neniauito, bestuurd door de 26-jarige G. D. uit Middelburg. G. D. werd per ambulance in zorgwekkende toestand naar bat St.-Joseptozaekenhuis te Vlis singen overgebracht. Bedde auto's weirden geheel vernield'. Het ongeluk ontstond doordat de Duitse bestuurder, die reed in die richting Vlissingen, ging passeren. Hij onderschatte dlaarbij de snelheid van het tegemoetkomende verkeer. Hij wist nog naar rechts uit te wijken, doch verloor daarbij de macht over het stuur, miste twee auto's o-m daar na frontaal oip de personenauto vdn D. te botsen. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE De exploitant van restaurant de Braakman in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een proces dat hij tegen de Amstel- brouwerij had aangespannen ver loren. De inzet van het geding was het feit dat in de kantine van het recreatiegebied de Braak man onder meer bier wordt ver kocht. De exploitant van het restau rant, de heer Karper, stelde dat de Amstelbrouwerij door de le vering van het bier aan de kan- tinebeheerder een onrechtmatige daad had gepleegd waardoor hij als restaurateur schade onder vond. De rechter stelde de heer Karper in het ongelijk. Gebleken was namelijk dat tussen hem en de brouwerij geen contract be stond op grond waarvan slechts aan de heer Karper bier mocht worden geleverd. De bezoekers van de Braakman kunnen dus rustig hun biertje in de kantine blijven drinken. „Tegen een fat soenlijk prijsje", aldus de waar nemend voorzitter van het be- heerschap recreatiegebied de Braakman, de heer J. van der Peijl. (ADVERTENTIE) NA de geslaagde wielerwedstrijd be leeft Hoek zaterdag waarschijnlijk opnieuw een sportief hoogtepunt als het eerste elftal van de voetbalver eniging van Hoek het kampioenschap in de eerste, klas van de afd. Zeeland (zaterdagvoetbal) behaalt. De Hoekse titelkandidaten hebben nog slechts 1 punt nodig voor het kampioen schap. Die laatste hindernis kan za terdag in de uitwedstrijd tegen Mevo uit Zierikzee overwonnen worden. HOEWEL Hoek de eerste wedstrijd tegen Mevo wonverkeert de heer A. L. de Groote, secretaris van de voetbalvereniging Hoek, nog niet in een hoerastemming. „Mevo vecht voor dg laatste promotiekans. Het zal dus alles op alles zetten om te win nen," aldus de secretaris, die er des ondanks wel serieus rekening mee houdt dat Hoek als kampioen terug komt. „Ik ga zelf niet mee naar Zie rikzee, omdat ik eventueel hier in het dorp alles in gereedheid moet brengen voor een mogelijk kam pioensfeest dat wordt gehouden in „De Instuif". OVER de promotie hoeft men zich in Hoek geen zorgen meer te maken; die stond vier weken geleden al vast. Het gaat nu alleen nog maar om het kampioenschap, dat, gezien het com petitieverloop, alleen Hoek toekomt. Secretaris De Groote: Wij hebben in 18 wedstrijden slechts eenmaal verloren en een keer de punten ver deeld. Het begon al erg goed in de eerste wedstrijd tegen de Meeuwen 2, de kampioensploeg van vorig jaar. Wij gokten op een gelijk, spel, maar het werd een verdiende overwinning. Dat gaf ons moed en in de eerst volgende 12 wedstrijden verloren wij geen punt. Alleen Arnemuiden 2, de enige die ons theoretisch nog van de titel kan afhouden, heeft ons ver slagen." HET volgend seizoen keert Hoek na een afwezigheid van twee jaar weer terug in de vierde klas van de KN VB. In 1967 moest het deze afdeling verlaten na een slecht seizoen, waar in bleek dat het team na vertrek van een viertal sterke spelers te zwak was. In de laatste twee jaar heeft trainer Meeusen daar verandering in gebracht. Er werd hard getraind, en enkele goede voetballers kwamen terug. De invloed was vorig jaar op te merken. Hoek eindigde toen op vier punten van de kampioen. ,DE hele ploeg is gunstig beïnvloed door de terugkeer van Jan 't Gilde, die enkele jaren voor Sluiskil speel de. Als stopper brengt 't Gilde rust in de verdediging. Hetzelfde geldt in de voorhoede voor Piet de Koeijer. Zij blinken in ons team uit, maar het succes hebben wij toch in de eerste plaats te danken aan het elftal in zijn geheel. De teamgeest is in ons eerste bijzonder goed," aldus De Groote.

de Stem | 1969 | | pagina 3