Ingrijpende hervorming Chinese universiteiten slaap gezond drink KQFFIE mrmw Moderne aanpak van Afrikaanse vleesvoorziening VEER NIEUWE STUDENTEN AANGENOMEN "We hadden haast niks gespaard!"! EERSTE NEDERLANDSE NORTHROP F-5 GEREED Boliviaanse boeren eisen aftreden nieuwe president VARKENSPEST IN FRANKRIJK NIEUW SYSTEEM ZELFKRITIEK COMITE'S OORDEEL VERANDERING TV-presentator keek er verbaasd van op! Busongeluk Turkije m echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ Ji Statussymbool Wildlife Service Ltd Stap verder DE STEM VAN VRIJDAG 2 MEI 1969 35 'W jj s (Van onze correspondent in Peking, Collin McCullough) PEKING De Chinese universiteiten schijnen deze herfst, voor de eerste keer sinds de culturele revolutie begon, van plan te zijn hun poorten te openen voor nieuwe studenten. Drie jaar lang zijn de hogescholen het centrum geweest van politieke bedrijvigheid, die soms uitbarstte in hevige gevechten. Desondanks speelden de universiteiten het gedurende een groot gedeelte van deze periode klaar om hun programma af te werken in Peking bijvoorbeeld is hei bekend dat het instituut voor vreemde talen en de faculteit voor medische wetenschappen afgestudeerden opgeleverd hebben. (ADVERTENTIE) Tegelijkertijd gaven vele studen ten gevolg aan Mao-Tse-Toengs op roep en verlieten de universiteiten om een herscholing van de boeren te gaan ontvangen in de communes, nodig om hen te genezen van de in fectie die ze door de „bourgeois-leer- methoden" van de universiteit had den opgelopen. Volgens een rapport zijn er reeds tussen de vijftig- en de zestigduizend studenten die op „le- gerboerderijen" werken. Dientengevolge is het landelijke stu dentenapparaat danig ingekrompen. Op vele faculteiten zijn naar men aanneemt slechts derde en vierde- jaarst studenten geregistreerd. Bui tenlandse correspondenten worden niet tot de universiteit toegelaten. Maar het bewijs dat er studenten aanwezig zijn wordt geleverd wan neer men langs de reusachtige Thinghna rijdt, het universiteiten complex van Peking. In de afgelopen maanden zijn ech ter pogingen ondernomen om de re volutionaire opvoeding een van de oogmerken van de culturele re volutie te voltooien, blijkbaar met de streefdatum van september voor ogen. Vorig jaar augustus drongen pro- paganda-eenheden van oudere fa brieksarbeiders met officiële toe stemming van Mao de universi teiten binnen om het conflict op te lossen tussen groepen van de Rode Garde. Er werd, althans voor uni versiteiten en technische hogescho len, een leerplan ontworpen dat in overeenstemming was met de poli tieke beginselen en bovendien werd een nieuw toelatingssysteem opge steld. Dit systeem zal examens vervan gen die, volgens de revolutionairen, nadelig zijn voor kinderen van „ar beiders". Meer recentelijk heeft men het pro ces van zuivering en hervorming in de resterende kringen van professo ren, leraren en onderwijzers ver sneld, die geweigerd hadden de re- visionaire theorieën van Lioe-Tsjao- Sji te aanvaarden. De algemene politiek schijnt gema tigd te zijn, waarbij revolutionaire arbeiders, leraren en studenten erop gewezen worden, dat hun aanval eerder gericht moet zijn op het in discrediet geraakte educatieve be leid dan op personen; dat ze het ver schil moeten zien tussen hen, die slechts de theorieën van Lioe aan hangen en hen, die deze theorieën in praktijk brengen; dat ze hen die vergissingen gemaakt hebben de kans moeten geven zich door zelfkritiek om te vormen en een uitweg te vin den. Waarschijnlijk zullen vele, zo niet de meeste, studenten die dit jaar voor het eerst naar de universiteit gaan afkomstig zijn uit arbeiders milieus. De oorzaak hiervan ligt ten dele in de massa-immigratie van scholieren uit het laatste of op een na laatste jaar van de middelbare school naar de provincie. Het exacte aantal werd nooit geregistreerd, maar waarschijnlijk hebben meer dan vijf miljoen jongens en meisjes zich vorig jaar in de afgelegen bergach tige streken van China gevestigd. Velen zullen zonder twijfel de rest van hun leven tussen de boeren blij ven wonen, werkend als activist in de geest van Mao en zich in dienst stellend van de gemeenschap door posten te bekleden als boekhouder, verpleger of onderwijzer. Anderen willen uiteindelijk naar de universiteit gaan. Ziehier het gro te probleem van Mao's plan. Aan de ene kant moet de greep van de bour geoisie op het onderwijs gebroken worden en aan de andere kant moet de verzekering bestaan, dat de Chi nese elite zowel rood als deskundig is. In plaats van dat de toelating tot de universiteit beslist wordt door een toelatingsexamen, kiezen de ar beiders en de boeren zelf de mensen uit hun midden, die opvallen door hun politieke oprechtheid, hun hou ding ten opzichte van lichamelijke arbeid en hun algemene begaafd heid. In feite hebben de revolutio naire comités in deze het laatste woord. Een andere hervorming op de uni versiteiten zal de verkorting van de studietijd zijn met één of meer ja ren, Deze maatregel zal in de ko mende jaren de kloof helpen over bruggen, die er is ontstaan tussen het aantal „beginners" en het aantal afgestudeerden en zal bovendien het totale aantal ontwikkelde Chinezen op de lange duur doen toenemen. De Chinese leiders zijn er heilig van overtuigd dat, noch het beper ken van de studeertijd, noch het for ceren van het plan om de studenten enerzijds te laten werken, anderzijds te laten studeren, het onderwijspeil ongunstig zal beïnvloeden. Sommige middelbare scholen zijn op het ogen blik hun leerplan aan het herzien, teneinde de leraren in de gelegen heid te stellen het arbeids-studie- systeem toe te passen, dat op de hogescholen reeds is ingevoerd. Studenten die geen tijd hebben besteed aan lichamelijke arbeid gaan direct na het behalen van hun graad naar communes of fabrieken om hun opvoeding door de arbeidende klasse te laten voltooien. Of zij uiteinde lijk de landerijen zullen verlaten en meer zittend werk zullen gaan ver richten hangt voor een deel af van het oordeel van hun mede-arbeiders. Deze gang van zaken heeft enige weerstand ontmoet bij de jongeren. Zij beweren dat studie op deze ma nier weinig rendement oplevert, als zelfs afgestudeerden in de communes moeten werken. Deze houding is vol gens de krant „Rode Vlag", gewoon een afspiegeling van het gezichts punt van de middenklasse die denkt dat men alleen maar naar school gaat om een ambtenaar te worden. Het onderwijs is geen doel op zich maar moet in dienst staan van de re volutie, aldus het blad. Bij de eindeloze discussie over de universiteitshervormingen is weinig naar voren gekomen over de toe- Meisjes van scholen in Peking bezig Mao te citeren, vlak voordat zij naar het platteland trokken om de boeren te gaan helpen. Nu weten zij niet preices wat zij moeten doen, blijven, of terugkeren naar de univer siteiten, waar weer studenten aangenomen zullen worden. komst van meer „artistieke" vakken, zoals geschiedenis en literatuur. Dat houdt in dat tot nu toe geen beslis sing is genomen over de wijze waar op dergelijke cursussen dienen te worden veranderd, of misschien zelfs voortaan niet meer dan een keuze vak moeten zijn. Nog onlangs vatte een lid van de Chinese marine, die colleges in de literatuur volgde, het in een artikel als volgt samen: „Toen ik mijn graad behaalde ontbrak het mij aan en thousiasme voor de revolutie, had ik geen diepe behoefte om de woorden van Mao te bestuderen, en kon ik zelfs geen onderscheid maken tussen verschillende graansoorten". Het is hoog tijd, zo concludeerde hij, dat de oude universiteiten gron dig veranderen. (Copyright De Stem/Globe and Mail) (ADVERTENTIE) Elke morgen bij het ontwaken dacht hij dat-ïe ziek was. Kent u dat vervelende gevoel ook Dan behoort u tot de grote groep mensen die onvoldoende slaapt. Mogelijke oor zaak? De coffeïne in de koffie. Ga Koffie Hag drinken, zei men de TV-presentator. En daarmee was het euvel verholpen. Steeds meer mensen gaan daarom Koffie Hag drinken. De beste koffiebonen, maar vrij van coffeïne en andere schadelijke stoffen. Koffie Hag spaart hart, zenu wen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Opwekkende, pittige, geurige Koffie Hag. De beste koffiebonen... maar coffeïnevry. »^e!.de" de fabrieken ,zulle" .Baan uitmaken wie van hen op diverse punten uitblinken en het aldus waard zijn om naar een universiteit te worden gestuurd. LA PAZ (AFP) De Boliviaanse boerenbond heeft geëist dat de nieu we president, Luis Adolfo Siles Sa linas binnen 24 uur aftreedt, om plaats te maken voor generaal Alfre do Ovando Candia. Siles Salinas, die de zondag om het leven gekomen president René Bar- rientos is opgevolgd, wordt er door de boeren van beticht de belangen van de oligarchie te dienen. Hij heeft geprotesteerd tegen het ultimatum van de boerenbond en gewezen op het werk in het belang van de boe ren, dat hij in zijn vroegere functie van vice-president heeft verricht. Naar verluidt heeft generaal Ovan do, die evenals Salinas in de stad Cochabamba vertoeft voor de begra fenis van Barrientos, getracht de boeren over te halen het ultimatum in te trekken. INSTANBOEL (RTR) Nabij de Turkse Zwarte-Zeestad Fatsa is een minibusje in een ravijn gestort na in aanrijding te zijn gekomen met een autobus. Elf inzittenden van het busje kwamen om het leven. (ADVERTENTIE) NIORT (AFP) Te Aigonnay deux Sèvres, in het westen van Frankrijk, zijn binnen enkele uren een vijftigtal varkens aan varkenspest bezweken. De 150 overige varkens van de be trokken fokkerij zijn onmiddellijk afgemaakt (ADVERTENTIE) Kersverse mevr. Jans# f "Plotseling kregen we deze flat toegewezen. Maar geld om 'm in te richten hadden we niet. Dus wij op zoek naar niet te dure meubelen. Tot mijn zus zegt, ga kijken bij débé in Breda. Ik zeg, meid, dat is veel te duur voor ons. Te duur? roept ze, débé is de grootste meubeltoonzaal in Zuid-Nederland. Daar hebben ze alles. Van superdeluxe tot keel betaalbaar. Dus wij naar Breda En of ze gelijk had!" meubelen breda Débé's drive-in meubelshow is vèruit de grootste meubeltoonzaal van Zuid-Nederland. U kunt er gratis en i zonder enige verplichting ronddwalen tussen honderden meubels voor alle smaken en portemonnees. En daarna rustig uitblazen in een gratis coffée-corner! Néém dat verstandige besluit: Eerst bij débé kijken... dan pas beslissen! Drive-in meubelshow, Teteringsedijk 89 bis, Breda Geopend: weekdagen 8.30 tot 21 uur; zaterdag tot 17 u. Levering via uw meubeldetaillist en catalogus op aanvraag. (Van een onzer redacteuren) De voedselvoorziening in Afri ka vormt al eeuwenlang een van de grootste problemen. Ook thans nog is het gebrek aan pro teïne er de oorzaak van dat in veel gebieden kinderen onder voed zijn. Ontginning ten be hoeve van de landbouw is vaak niet mogelijk, voor veeteelt in de westerse betekenis van het woord lenen de in het wild le vende Afrikaanse dieren zich niet. Toch wijzen experimenten uit dat sommige „wilde" dieren getemd en tot huisdier gemaakt kunnen worden. Het is dan mo gelijk om ze op commerciële ba sis voor de vleesvoorziening te de jagers, die voorheen slechts fokken. Dit geeft een alternatief voor de vlakten en de oerwouden op zochten om zoveel mogelijk die ren te schieten. Gewoon vee konden zü namelijk niet hou den. Afrika kent te veel tse-tse vliegen en te weinig water. Ook voor stammen die het vermogen van een man afme ten aan het aantal stuks vee dat hij bezit houdt dit idee een ver ruiming van de mogelijkheden in. Het aantal koeien, en daar mee de melkproduktie, zal re latief toe kunnen nemen, om dat ze niet meer alleen voor „de „slacht" gebruikt hoeven te worden. De recente ontwikkeling mist nog een volledig wetenschappe lijk fundament. Door gebrek aan deskundigen is het niet mogelijk dat men reeds op geheel verant woorde wijze rekening houdt met het biologisch evenwicht. Er is echter zeker sprake van voor uitgang. In Tanzania bijvoorbeeld is een commerciële maatschappij opgericht onder de naam Wild life Services Ltd., die zich ten doel stelt betrekkelijk goedkoop vlees te leveren. De jagers die aan dit project meewerken zijn te vergelijken met cowboys. Zij drijven kudden van verschillen de diersoorten die tot de vaste bewoners van de streek Masai te rekenen zijn. O.a. zebra's, gazel len, buffels, antilopen en giraf fen. Zoveel mogelijk wordt sa mengewerkt met onderzoekers en veeartsenijkundigen bjj het vaststellen van produktiviteit, ziekten en landelijke factoren. Volgens eerste schattingen zou den elk jaar niet meer dan tien procent van de verschillende soorten geselecteerd worden. In totaal ongeveer vierduizend die ren. In Zuid-Afrika, Zambia en Ke nya gaat men nog een stap ver der en probeert men verschillen de Afrikaanse diersoorten in ge vangenschap te fokken, speciaal voor de vleesvoorziening. Een boerderij in Zoeloeland meldt enig suces, voornamelijk met impala's. Volgens eigenaar Ian Scott-Barnes begon men hier iin 1965 te fokken. Er lopen nu 1500 impala's op een stuk grond van 500 hectare. De onkostenre- kening is laag omdat de dieren geen behandeling van een veer- arts nodig hebben. Zij voeden zich namelijk met natuurlijke grassen en struiken. Maar of schoon de dieren binnen een om heining leven zijn ze tot op he den nog niet tam. In Chiilanga (Zambia) pro beert men elanden en antilopen net zo tam als melkkoeien te ma ken. Ze worden elke dag gewo gen en krijgen steeds ander voedsel, zodat men kan zien waar ze het meest van aankomen. „Elanden worden gemakkelijk tam", zegt Brian Baxter, een Britse expert. „Jonge volwassen dieren geven 450 tot 600 kilo vlees." En dat betekent een grote hoe veelheid proteïne, die hard nodig/ is voor het niet zo rijk bedeelde Afrika. (ADVERTENTIE) Kom. Laten we die grijze gevel eens opfleuren. Zó moeilijk is dat met- Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken.... de hele zomer feest! soa' (Van een onzer verslaggevers) MONTREAL De eerste voor de Nederlandse Koninklijke Lucht macht bestemde Northrop NF-5- straaljager heeft de montagehal van de Canadese vliegtuifabriek Cana- dair In Montreal verlaten. In de loop van deze maand zal het tweede voor ons land bestemde vliegtuig van dit type gereedkomen en in juni het derde. Deze eerste drie toestellen van een iin feite nieuwe serie de Lucht macht heeft vele wijzigingen in het normale type laten aanbrengen zullen op de luchtmachtbasis Ed wards in Californdë worden proef- en ingevlogen. Dit zal geschieden door testvliegers van Northrop, Canadair en de Amerikaanse luchtmacht. De eerste twee voor ons land be stemde vliegtuigen zijn éénpersoons straaljagers, NF-5-A's, het derde dat de fabriek in deze serie verlaat, is een tweepersoons uitvoering, de NF- 5-B. Canadair bouwt in totaal 220 F-5- jagers, waarvan er 105 voor ons land zijn bestemd. De maatschappij doet dit in licentie van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Northrop, waar het basisontwerp van de F-5 „Freedom Fighter" is ontwikkeld. In de loop van dit najaar zullen tussen de tien en negentien straal jagers van dit type in Nederland aankomen. Zij worden in groepjes van vier door Nederlandse militaire vliegers van Montreal, via Groen land, IJsland en Schotland naar Ne derland overgevlogenMet het oog op deze vluchten, hebben Nederland se vliegers in Noorwegen een cursus gevolgd in het zich in leven houden in gebergten in sneeuw en ijs. MEUWSENweekend present BEL-O-FAST overhemd !n 3 tinten 16.99 deze week; TWEEDE HEMD 10.90

de Stem | 1969 | | pagina 11