ir „Er moet nu eindelijk eens rust komen op de hogeschool" „Wij gaan door tot de sluiting is opgeheven" D'66 wil verbetering rij-opleiding 't Is elke dag verjaardag, met aardbei Tito daagt Kremlin uit VENDiv Molenaar overleden DEEL KAMERCOMMISSIE VRAAGT GEDULD MET INITIATIEFWET PROF. DR. C. F. SCHEFFER„IMPASSE DOORBREKEN" aeten sterk vernieuwd DRIELEDIG COMMUNISME IN CHINA Paul Jansma, voorzitter A.T.S.O. icliade door brand Uit onze chocolaterie ANN ttewinkel AFKOELING DISCUTABEL KRITIEK LESSEN MOETEN DOORGAAN Vechtpartij in Londense hogeschool Oefenvergunning Leswag* ;en VAMOR-diploma lanJpasIa EERSTE KAMER P.v.d.A.-fractie wordt 4 DE STEM VAN DONDERDAG 1 MEI 1969 7 ROEDE In een woning aam de Brouwerij raat is dinsdagavond brand uitg^. ■oken die aanzienlijke schade heeft roorzaakt. De brand wend ver- oedelijk veroorzaakt doordat eet n met vlees op een petroleumstel as verbrand, de achter het petrole. aanwezige behang op jute heeft, erna hoogstwaarschijnlijk vlam ;vat. De alleenwonende bewoner V. was op het moment van het tbreken van de brand afwezig. mwoneniden ontdekten de brand et rgonnen direct met emmers water gooien Op zeer korte tijd was de laatselijke brandweer eveneens aam ezig, die uitbreiding van de brand ist te voorkomen. De bewoner was erzekend. (Van onze redactie buitenland) KRALJECIVA (Joegoslavië) resident Xito heeft gisteren de Sov- !t-Unie gewaarschuwd „ons met rust laten" en de leiders in het Kremlin dtgedaagd de bestaande meningsver- :hilien te komen bespreken. Een eigen merk van Vroom Dreesmann. Dit betekent dat u een kwaliteitsartikel koopt tegen een redelijke prijs. De ze week 6 wel zeer laag ge prijsde aanbiedingen. Doeuw voordeel met Venda! Venda koffiemelk. Literfles nu van 1.59 voor Venda koffiekoeken. Doos met ca. 13 stuks nu van 1.- voor Venda haring in tomatensaus. Blik 170 gram 47, nu 2 blikken voor Venda limonadesiroop. Diverse smaken. Fles 0,6 liter nu van 1.10 voor Venda chips in de smaken paprika en naturel. Grote zak van 200 gram nu Venda banketbakkersspekulaas Pak 500 gram van 1.25 voor Hazelnootfiikken met hele hazelnoten. Melk en puur. Per 150 gram van 1.35 voor Fruitassortie de Luxe. Vele frisse smaken. Per 250 gram van 89 voor De bekende Daisy's, Bugies en Whistles. Amerikaanse snackartikelen. Nu van 2.55 voor de ondergronden. En nu... DEK EN i een volle laag opbrengen. Na 5 a naar het - droge - resultaat kijken, sgen één dat u direct kunt aflakken, reede laag is vaak niet eens meer Zo hóórt het ook. Dat is pas echt iren. Schilderen op de moderne pstoer met als andere twee pro- Schuurpasta en Vulpasta. Eens naar vragen). (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „We zitten nu in een impasse, en moeten proberen die te doorbreken. Voorop staat daarbij, zo meen ik, dat er eindelijk rust moet komen op de hogeschool. Er was daar zo langzamerhand een sfeer ontstaan die iedereen het werken onmogelijk maakte. Vele hoogleraren en weten schappelijk medewerkers hebben daarover de afgelopen maanden geklaagd. Van vroeg tot laat moest iedereen praten over bestuursstructuur. Op een hogeschool is studeren mijns inziens primair, evenals het beoefenen van wetenschap. Maar dat schoot er bij ons de laatste tijd hij in. Van overleg was geen sprake. Wel van schreeuwen tegen elkaar". Dat zegt de rector-magnificus van dfe Katholieke Hogeschool in Tilburg, prof. dr. C. F. Scheffer. Hij meent dat de sluiting te recht is doorgevoerd. Reeds maanden geleden machtigden de cu ratoren de president-curator, mr. P. van Boven, die maatregel te nemen als bepaalde grenzen in de actie van de studenten zou den worden overschreden. „De bezetting van de telefooncentrale overigens al weer ongedaan gemaakt was de druppel die de emmer deed overlopen. Maar hierboven zei ik dat de hele sfeer voor ons onaanvaardbaar was geworden op de hogeschool". Prof. Scheffer noemt enkele voor beelden. „Jean Frijms en de heer Severijns hebben in het Tilburgse Algemeen Studentenblad herhaal delijk gedreigd met bezetting van "de hogeschool als aan de eisen van de studenten niet zou worden vol- PROF. SCHEFFER: „Impasse doorbreken". daan. Zoiets als onderhandelen met he mes op de keel dus. Er is toen reeds overwogen om op grond van die dreigementen de hogeschool te sluiten. Prof. Scheffer zegt dat het heel moeilijk is met bepaalde studenten Eten doen de studenten nu ook in het gebouw van de Hogeschool. collectief te onderhandelen. „Neemt u nu dat politie-dreigement dat ik geuit zou hebben. Niets van aan. Ik heb wel duidelijk gesteld dat ik verplicht zou zijn de politie om hulp te vragen als en dat is dus een duidelijke voorwaarde studenten anderen geweld zouden aandoen, of schade zouden berokkenen aan de eigendommen van de hogeschool". Heel merkwaardig vinidt hij het dat studenten zich wel druk maken over de vraag of de sluiting van de ho geschool een rechtsgrond heeft. „Maar heeft bezetting van die hoge school door een groep studenten, die dan soms wel? Is die juridisch wel gerechtvaardigd?" Voorts vindt hij het een probleem dat de hogeschoolleiding nooit goed weet welke waarde er aan afspra ken met de studentenafgevaardig den moet worden gehecht. Een enorme complicatie is dat, zo meent hij. „Nu bijvoorbeeld, ontkent de heer De Boer dat de studentenaf gevaardigden het hele jaar gewei gerd hebben in de structuurcom missie te zitten". „Persoonlijk zou ik willen dat de bezetting wordt opgeheven. Dan zou ik de collegesluiting meteen onge daan gemaakt willen zien. Maar of de curatoren daarvoor voelen? In ieder geval moet bekendgemaakt worden op welke basis de herope ning zal kunnen plaatsvinden. Ik vind dat de hogeschoolleiding dat moet doen". Prof. Scheffer gelooft dat de slui ting een goede kant kan hebben, als daardoor de oververhitte ge moederen tot rust kunnen komen. „Dan zou dat als een afkoelingspe riode kunnen warden gezien". Hij laat er geen twijfel over bestaan dat hij gaarne een eind aan het extreme conflict zou zien gemaakt. „Maar misschien is het senaatsbe- stuur daartoe gauwer geneigd dan de curatoren. In beide colleges ove rigens is een stroming die nu zon der meer wil doorzetten". Tragisch vindt hij het dat de re- organisatiegedachte in beide colle ges veel aanhangers heeft. „Ik heb groot respect voor die kleine groep idealistische studenten. Die jongelui hebben voor een groot deel mijns inziens gelijk. Maar ze zien helaas alleen hun eigen standpunt, en wil len niet dat daaraan iets wordt af gedaan. Overleg is toch samèn 'pra ten, en dan proberen een situatie te bereiken waarmee je samen kunt werken. Men moet toch op zijn minst bereid zijn ook de opvatting van de ander discutabel te stellen". Over de sluitingsduur is niets te zeggen. „Misschien wel een jaar, of langer. Er moet nu eindelijk klaar heid komen in al die herrie en rom mel. Er moet nu een dialoog mo gelijk zijn". Doch ook geprikkeld is prof. Schef fer over de kritiek op de hoge schoolleiding door de buitenwereld. „Men had gewild en heeft dat de afgelopen maanden ook herhaalde lijk laten blijken, dat er eerder zou zijn ingegrepen". „Dat wilde ik niet. Er zit in die actie van de studenten een prachtig stuk oprechtheid. Mijn eerste daad als rector ha,d kunnen zijn, enkele voormannen van „Links Front" voor schorsing voor te dragen. Maar ik was voor praten. Dat ben ik nog. Maar niet als de andere partij steeds zegt: „Als We onze zin niet krijgen gaan we tot actie over", dat is on mogelijk". (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Paul Jansma (22) vierdejaars sociologie is voorzitter van de Algemene Tilburgse Studenten Organisatie. Sinds enkele maanden. Een centrale figuur in de studentenactie, nu de ATSO de leiding van de bezetting van de hogeschool en de omvangrijke organisatie die daar aan vast zit, heeft overgenomen. Hij is er helemaal in. De grote waarde van de actie ligt, zo zegt hij, in het feit dat de studenten nu kunnen bewijzen dat ze in elke bestuursstructuur en in elk overleg gelijkwaardige partners zijn. „U heeft hier geen rotzooi gezien, geen geharrewar, geen fascisten. Wij handhaven de orde, en bereiden ons voor om de colleges te laten door gaan. Mensen die hier zijn gekomen om rotzooi te maken zullen zeer hard- nandig de deur worden uitgewerkt". Grote winst vindt hij, dat de betrok kenheid van de studenten bij de situatie op de hogeschool toeneemt. „Ze zijn wakkergeschud. Zelfs degenen die tegen de actie waren steunen ons nu". In de oprechtheid van curatoren en een groot deel van de senaat met betrekking tot de democratisering van de hogeschoolstructuur gelooft hij niet. „In ieder geval moet het curatorium nu maar de eerste stap zetten. Wij gaan door tot de sluiting is opgeheven. Als dat vrijdag nog niet is ge beurd, zullen we verdere stappen nemen. Tot maandag gaan we op deze manier door". Hij vindt de bezetting van de hogeschool „een duidelijke po sitieve daad". Deze wordt tegengewerkt. „Men weigert ons de namen en adressen van het personeel te geven. Men weigert ons de voorraden te laten beheren. Men wil ons de sleutels niet geven van de belangrijkste ruimten in onze hogeschool". Jansma is vervuld van een diep wantrouwen bij de bedoelingen van een aantal professoren en het curatorium. Hij gelooft niet in hun goede trouw bij het gesprek over democratisering. Hij geeft omwonden toe dat een langdurige sluiting de studenten organisatorisch voor grote problemen zal stellen. „Wat we dan gaan doen weet ik niet. Dat zullen we wel zien. In iéder geval proberen we de lessen te laten doorgaan, volgens het vastge stelde rooster. Dat kan gebeuren door enkele hoogleraren, door een deel van de wetenschappelijke staf, en door doctoraal studenten". Weer nadrukkelijk stelt hij dat de Tilburgers alles zelf in de hand hou den. „We zijn blij met de vele sympathiebetuigingen. Er lopen hier twea bestuursleden van de Nederlandse Studentenraad, maar alleen als waar nemers". Een student die wel weet wat hij wil. „We zijn volwassen mensen en willen als zodanig op deze hogeschool erkend worden. „Een opvallende bijzonderheid is dat hij zelf gaarne ergens anders had willen studeren, maar dat zijn vader vond dat hij naar een school moest waar de linkse invloed niet zo groot was. Die vader stuurde hem naar Tilburg. PAUL JANSMA LONDEN In de Londense „Scool of Economics" is gisteren de politie slaags geweest met 600 studenten. Zij waren een zaal binnengedron gen waar een subcommissie uit het Lagerhuis zich liet voorlichten over de situatie aan deze onderwijsinstel ling. De vijf parlementsleden konden de zaal pas verlaten, nadat de politie met traangasbommen de studenten had verdreven. (ADVERTENTIE) STOLWIJK (ANP) In een zie kenhuis in Gouda is overleden de 51- jarige molenaar D. van den Ouden uit Stolwijk. Hij had vorige week bij een meelstofexplosie in de maalderij van de coöperatieve landbouwvereni- ging „Ons Belang"-ernstige brand wonden opgelopen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Niet alle Kamerle den zijn zo ongeduldig over het uit blijven van nieuwe wettelijke maat regelen ter verbetering van de rij opleiding ais de Democraten '66, drs. M. Dijkstra en mej. mr. A. M. Goud smit, die hiertoe op 3 oktober van vorig jaar een initiatiefwet indien den. Dit blijkt uit het zo juist versche nen voorlopig verslag van een ne gentien leden tellende bijzondere Ka mercommissie, die hierover heeft ge rapporteerd. Enkele commissieleden wijzen er op, dat de minister van Verkeer en Waterstaat bij de behandeling van de nota verkeersveiligheid in de Tweede Kamer, op 19 september vo rig jaar, „aar aanleiding vcan de motie-Cornelissen, maatregelen heeft toegezegd om de rij-opleiding te ver beteren; te bevorderen, dat het pu- c.iek zoveel mogelijk gebruik maakt van gekwalificeerde rij-instructeurs, a.sook om nadere regelen te stellen ""■"t betrekking tot het rijden onder [toezicht. Bepaalde commissieleden stellen de vraag of de motieven van D '66 nog wel gelden. D '66 echter wilde graag andere maatregelen ter verbetering van de rij-opleiding en de veiligheid op de weg, dam de minister aankondigde. Daarbij waren de Democraten aller minst gerustgesteld over de termijn, waarop de voorstellen in behandeling zouden kunnen komen. Op desbetref fende vragen noemde de bewindsman het stellen van een dergelijke ter mijn „levensgevaarlijk". De Democraten '66 hunnerzijds von den het blijkbaar „levensgevaarlijk" om op de voorstellen van de minister te wachten. Gesteund door het voor bereidend werk van hun partijgeno ten M. W. van Gelder, mr. A. Jo- sephus Jitta en A. J. Ykema, dienden voornoemde Kamerleden hun intia- tiefwet in. De voornaamste gedachten hieruit zijn de volgende. Alvorens een kandidaat met de rijlessen voor de besturing van een motorrijtuig begint, zal deze in het bezit moeten zijn van een oefenver- gunming. Een erkende instructeur zal deze zelf mogen afgeven. Maar voor het lesnemen bij een niet erkende in structeur zal de leerling zich tot de gemeente moeten wenden voor zo'n vergunning. Die vergunning zal dan bovendien maar voor dertig dagen mogen gelden en voor een beperkt territoir, aldus het voorstel van D '66. Als voorwaarden voor het verkrij gen van een oefenvergunning zal de leerling moeten tonen voldoende theoretisch inzicht te hebben, dat no dig is voor het rijden met een mo torrijtuig. Nu wordt die theoretische kennis pas getoetst aan het eind van de opleiding, bij het examen. Volgens de indieners van de initiatiefwet zal het logischer en veiliger zijn als de leerling over voldoende theoretische kennis beschikt vóór dat deze met rijlessen begint. Tevens zal een leerling vóór het verkrijgen van een oefenvergunning een medische verklaring van het CBR moeten tonen en niet pas als hij al kortere of langere tijd heeft rondge reden. Behalve aan de leerling stelt het wetsontwerp van D '66 ook voor waarden aan de leswagen. Iedere leswagen zou een volledige dubbele bediening moeten hebben. Dus niet enkel een dubbel ontkoppelingspe daal (bij motorrijtuigen met niet- automatische versnellingen) en een rem, maar ook een dubbele achter uitkijkspiegel, claxon en gaspedaal. Ten bewijze, dat een motorrijtuig een lesrijtuig is zal volgens het D '66-wetsontwerp een verplicht herkenningsteken moeten worden ge voerd. D '66 maakt zich ook zorgen, zo blijkt uit de memorie van toelichting, over de kwaliteit van rijscholen en instructeurs. AI sinds 1956 bestaat er een regel matig contact tussen het departement van Verkeer en Waterstaat en de Commissie van Overleg Autorijscho len (COA), waarbij vooral de rege ling van de rij-opleiding aan de orde komt. Verder worden er al vanaf 1958 in terdepartementale besprekingen ge voerd met het departement van Jus titie over de juridische aspecten van de regeling. Na meer dan tien jaar overleg hebben al deze besprekingen nog geen resultaat opgeleverd. Bovendien zijn er, los van al dit overleg, pogingen gedaan om tot een oplossing te komen. De verkeersbon- den zijn er toe overgegaan aan auto rijscholen een erkenning te geven als ze voldoen aan door de bonden op gestelde maatstaven. Het effect van deze erkenningen blijkt in de prak tijk bedroevend klein, aldus D '66. De instelling van het VAMOR-di ploma in 1960 is een derde voorbeeld van het zoeken maar een oplossing. Men hoopte dat hierdoor een zekere sanering van de rij-instructie zou ontstaan. Het diploma heeft evenwel geen verplichtend karakter. Maar ook het VAMOR-diploma heeft weinig verandering gebracht, aldus de memorie van toelichting van D '66. Het publiek weet niet welke waarde het moet hechten aan dit di ploma in vergelijking met talloze an dere (desgewenst eigenhandig toe gekende) „erkenningen". Daarbij is er geen enkele garantie dat een rijschoolhouder, die een VAMOR-bordje op zijn leswagens mag voeren, ook alleen maar instruc teurs in dienst heeft die zelf het VAMOR-diploma hebben. De samenstellers van de initiatief wet van D '66 zijn van mening, dat het voordeel bij de rij-instructie, dat zij toekennen aan erkende instruc teurs (het verstrekken van oefenver- gunnimgen) niet in strijd is met de vrijheid van onderwijs, zoals die in art. 208 van de grondwet is vastge legd. Zij beroepen zich hierbij op een arrest van de Hoge Raad, die in 1961 oordeelde, dat zelfs een maatregel, die erop gericht is door het aanbren gen van verschil in mogelijkheden een tak van onderwijs te saneren, niet in strijd met de grondwet is, mits niemand de mogelijkheid wordt ont houden om onderwijs te geven. C. DE B. (ADVERTENTIE) Behoud van Uw tanden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de tien Eerste- Kamerleden van de PvdA die dit jaar aftreden zullen er zeker zes niet te rugkeren. Vijf van hen moeten hun plaats in de Eerste Kamer vanwege hun leeftijd beschikbaar stellen. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft inmiddels voor de eerste acht openvallende Eerste-Ka merzetels een voordracht opgesteld. De partij en raad zouden hierover op 10 mei een beslissing nemen. Op de voordracht staan: mr. G. J. P. C-ammelbeeck uit Eindhoven, NW voorzitter A. H. Kloos, VARA-voor- zitter J. B. Broeksz, die al lid van de Eerste Kamer zijn. Verder staan op de voordracht: mr. H. Versloot, lid van de Rijnmondra-ad en directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Vlaardingen; drs. R. Hayer, directeur vam het Nederlands centrum voor volksontwikkeling in Amersfoort; Irene Vorrihk, lid partij bestuur; Steenbergen, voorzitter ai- gemene bond van onderwijzend per soneel; J. H. Zoon, Leeuwarden, ver bomden aan het Economisch Techno logisch Instituut voor Friesland. De volgende socialistische senato ren keren in de nieuwe Eerste Ka mer niet terug: prof. dr. J. P. Ma- zure, die nu nog voorzitter van de Eerste Kamer is; ir. Verhoef, H. van Es, S. de Jong, D. de Loor, mej. mr. M. Tjeenk-Willink. De kans dat dr. E. Brongersma ook niet terugkeert is zeer groot. HONG KONG (RTR) De nieu we beginselverklaring van de Chi nese communistische partij, stelt de dachten van partijleider Mao Tse Toeng stevig op één lijn met het marxisme-leninisme, als hoeksteen van de ideologie van de partij, In de nieuwe verklaring wordt thans ge sproken van „marxisjne-leninisme- mao-tse-toegisme". In de nieuwe beginselverklaring heet het, dat de communistische par tij van China de leer van Marx, Le nen en Mao Tse Toeng als de theo retische basis van haar denken be schouwt. Mao is zoals gemeld herkozen als voorzitter van het centrale co mité van de partij. Lin Piao is vi- ce-voorzitter. Ht is nog niet bekend wie de nieu we secretaris-generaal van de partij is. Er zijn wel speculaties geweest, dat premier Tsjoe en Lai deze func tie zou krijgen. In het 21 leden tellende politieke bureau van het centrale comité zijn conservatieve legerfiguren sterk ver tegenwoordigd. Van het politieke bu reau maken ook de vrouw van Mao en die van Lin Piao deel uit. Geen deel ervan maken uit de vice-pre- miers Tsjen Yi, die tevens minister van buitenlandse zaken is, Li Foe Tsjoen en de econoom Tsjen Yoen, die lid was van de permanente com missie van het vorige bureau. Deze drie zijn tijdens de culturele revolutie herhaaldelijk gegispt. Toch zijn zij op het jongste partijcongres in het centrale comité gekozen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 5